- 6 - Holl. laatschappij v. Biandtoouw. Landbouw. Berigt omtrent tie Longziekte onder het Rundvee. Oemengde Herigten. schap Schoiiwen is in hunne vergadering van 29 Dec. besloten een kapitaal van p. m. 18,000, verkregen door vervreem- ding van polder-eigendommente bezigen tot oprigting van een foodsbestemd tot gedeeltelijke bestrijding der kosten van een stoomgemaal in dat waterschapmet bepaling dat zoolang niet is beslist of een stoomgemaal in werking zal gebrag! wordendit foods zal kunnen worden opgeheven, ten einde bet tot andere doeleinden aan te wenden. Ook werd besloten tot het aangaan eener geldleening groot 30,000, rentende 4V2 pet. 'sjaars, ten einde in 1875 eene opper- vlakte van 10,175 M2. oud rijsbeslag door steenglooijing aan de zeeweriugen van het waterschap te vervangen. Woeusdag 13 dezer zal de afdeeling Haarlem en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw eene bijeenkomst houden te Haarlem in het Hotel FuncklerKruissti aat, ter bespreking van de vraag: Welke uitkomsten zijn van het wetenschappelijk onderzoek te wachtenen welke ervaring werd bij vroegere inpolderingen verkregendie van nut kun nen zijn bij het in cultuur brengen der gronden van het voor- inalig Wijkermeer en het Y? l)e Leidsche hoogleeraar in de scheiknnde, Dr. van Bem- melenzal de beraadslaging openen. Hij heeft de gronden in de Wijkermeer- en Ypolders scheikundig onderzocht, en is dus bij uitnemendheid in staat praktische wenken te geven. Wenschelijk is het dat de bebouwers van den Haarlemmer- meergrond in deze bijeenkomst ook van hunne ondervinding doen blijken. Wij sporen iederdie tot vermeerdeving der kennis ten deze kan bijdragen, aan een werkzaam deel aan deze bijeenkomst te nemen. Zulke besprekingen door echte vak-mannen achten wij van hoog gewigt en bijzonder be- langrijk. {Zie advertentie). Capelle (Langstraat), 5 Jan. De bandel in kalfkoeijen is sedert eenige dagen merkelijk slapperen ofschoon er oin dezen tijrl gewoonlijk weinig kalfvee te vinden is, zijn de prijzen toch zoo hoog niet als voor eenige weken. Wegens den ingevallen winter staat het afleveren van liooi thans stil; evenwel is er nog al wat verkochtterwijl de markt eer klimmend dan dalend is en men voor puike kwn- liteit wel 42 per 1000 kilogr. zou maken. De iniddenmarkt is evenwel 39 a 40. De verhuring van weilanden voor het aanstaande saizoen hrengt van 80 tot 100 per hectare op. Zwolle3 Jan. Als een bewijs, dat de varkensbande! in deze stad belangrijk mag genoemd worden, dientdat in 1874 op de Waag alleen zijn gewogen 7575 stuks. Utrecht) 6 Jan. In de afgeloopen week heeft zich slechts edn geval van longziekte onder het rundvee in deze gemeente voorgedaan. Gelderland is zoo gelukkig geweest het geheele jaar bevrijd tc blijven van gevallen van longziekte. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het toezigt op het niet verdacht rundvee in de provincie Noord-Holland opgedragen aan de opzigtersJ. van Stralenter standplaats 's Gravesande; J. Roem, Maasland J. van der Spek Rijswijk C. de Heer, Gouderak G. Haak, Zevenhuizenj P. Snel Hazerswoude; O. Zwaneuburg, Bodegravenen M. Marmer- dam, ter standplaats Woerden. Het tong- en klaauwzeer onder de runderenbenevens de rot onder de schapen te Norfolk (Engeland) nemen toe, en in de voorgaande week was het getal aangetaste runderen 1018, en dat der schapen 4826. De Zwitsersche, Oostenrijksche en Belgische regeriugen hebben krachtige maatregelen genomen om den invoer tegen te gaan van Amerikaansche aardappelen, die door den Colorado- kever zijn aangetast. De Britsche regering heeft hareu dank be- tuigd aan den heer vanTschudi, Zwitsersch gezant te Weenen die de aandacht van het publiek op dit schadelijk inseat heeft gevestigd. Men zal zich herinneren dat wij over hetzelfde onderwerp in oils nornmer een waarschuwing door den heer Staring ge- schrevenhebben opgenomen en die door den Minister van Binnenlandsche zaken aan de kamers von koophandel is toe- gezonden. Het is echter niet gebleken of ook onze Regering andere maatregelen heeft genomen om den invoer van zieke aardappelen tegen te gaan. De heer Staring was van ooideel dat de levenswijze van dezen aardappel-kever weinig kans geeft voor zijne overkoinst naar Europa. Den 4 January jl. zijn in het Lokaal Be Brakke Grond te Amsterdam, geveild N°. 1. De Boeren-Hofstede Kent w zelve c. a. gelegen in den Sloter-Binnenpoldergemeente Slotenverkocht voor 47,800, aan den makelaar C. de Yos N°. 2. Diverse kampeu Wei- en Hooiland, gelegen als bo- yen voor 10,400 verkocht aan den makelaar J. Bosch. N°. 3. Eenige kampen Wei- en Hooiland, in den Boven- wegschen- of Rieker-polderverkocht aan den makelaar C. de Vosvoor 7975. In het tijdperk van vier weken (29 November tot 26 De cember 1874) zyn door longziekte aangetast: in Noord-Hol land 1, in Zuid-Holland 22, in Utrecht 3 en in Friesland 71; te zaraen 97 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 72 runderen door die ziekte aangetast. Onze vaderen hadden daarvoor een kenschetsend, een echt karakteristiek spreekwoord uitgevonden „kom ik er van daag niet, dan kom ik er wel morgen". Wij hopen dat belangstellenden inen belanghebbenden bij onzen veestapel, en die dus de oprigting der Vereeniging „Het Nederlandsche Rundvee-stamboek" met genoegen moeten zien met de aloude zwakheid van uitstellen niet behebt zullen blijken, en den uitersten termijn om zich aan te sluiten, 10 Januarij eerstkomendeniet zullen hebben afgewachtof, ware dit onverhoopt het geval, dien althans niet voorbij zullen laten gaan. De zaak die het hier geldt is genoeg besproken; het veel- zijdig nut van een nederlandscb rundvee-stamboek te zeer alge- meen erkend, om hier nog breedvoerig besproken te worden. Maar tusschen de erkenning van het goede en het te doen ligt bij ons maar al te dikwerf een groote afstand en menig goed denkbeeld blijft daarom of oouitgevoerdof wordt slechts gebrekkig verwezenlijkten als het te laat is, zegt iedereen „het is jammer". Dat nu moet en mag met het nederlandsche rundvee-stam boek het geval niet zijn, en met bijzonderen nadruk vestigen wij daarom de aandacht op eene in dit nornmer voorkomende advertentie, ter herinnering aan belangstellenden, dat, om leden der Vereeniging te worden, die zich de uitgave van het Stamboek ten doel stelt, men zich bij den heer Herman P. Bultmante Haarlemmermeervoorzitter van het vooi- loopig bestuur, of P. P. L. Waldeck, te Loosduinen, se- kretarishebben aan te melden. Wenschelijk nu is het, dat dit intijds geschiede; omdat waarschijnlijk in het begin van Februarij eene algemeene vergadering zal worden bijeenge- roepen, om een definitief bestuur te kiezen en omtrent belang- rijke punten nader te besluiten. Reeds dedeu vele korporatien van hare belangstelling blij ken door toezegging van geldelijke bijdragenals daar zijn de „Hollandsche Maatschappij van Landbouw"/300 per jaar de „Geldersche Maatschappij van Landbouw" 100 per jaar, onder eenig voorbehoud de „Maatschappij van Nijverheid" te Onderdendam /30 per jaar, en de ..Maatschappij van Land bouw en Tuinbouw" in het arrondissement Breda/30 per jaar, terwijl het „Genootschap voor Landbouw en Eruidkunde" te Utrecht eene bijdrage in eens van 50 heeft toegezegd. Zoodra het besluit tot oprigting der Vereeniging genomen was, werden als leden ingeschreven de heerenMr. J. P. Amersfoordt, te Haarlemmermeer; Jhr. E. D. van Beyma, te Weidum; J. van der Breggen Azn., te Waddingsveeu; Herman P. Bultman, te Haarlemmermeer; S. de Clercq Wzn., te Leiden; H. M. Hartog, te Barneveld; G. J. Hengeveld, te Utrecht; D. M. van der Hoef, te Oegst- geest; - J. Hullemante Twisk; J. Kooyman Jr., te WinkelDr. L. Mulder, te Arnhem; V. Scholten van Aschat, te Roosendaal; W. Sluis, te Beemster; P. F. L. Waldeck, te Loosduinen; Dr. G. P. Westermante Amsterdam. Als begunstigers traden toe: de heer C. J. van der Ouder- meulente Wassenaar, \j>ot 50 per jaar, en het Koninklijk Zoologisch Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam, voor eene jaarlijksche bijdrage van 25. De grondslagen zijn derhalve gelegdhet korat er nu slechts op aan, dat men de handen ineeu sla, en daartoe is het noodig zich tijdig aan te sluiten. Voor zoover bekend is, hebben zich in deweek, loopende van 27 December 1874 tot en met 2 dezer, in de provincie Noord-Holland geene gevallen van longziekte onder het rund vee voorgedaan. Tot de meest algemeene zwakheden behoort: uitstellen. Men leest in de Amsterdamsche Courant het volgende: Volgens de uit Zwitserland bij de regering ontvangen officiele mededeelingen aangaande den stand der veeziekten daar t.e- lande, was het mond- en £&«Ktt>zeer,ketwelk geruimen tijd vrij algemeeu geheerscht had, inden laatsten tijd aannierkeiijk afgeuomen. Het aautal besmette stallen, hetwelk den 16 November jl. 1347, en den 1 December 1259 bedroeg, was den 16 December tot 819 en dus met een derde verminderd. In die vermindering deelden vooral de kantonsBern, Zurich, Luzern, Freiburg, Aargau enWaadt. Graauw- bunderland was den 16 December geheel vrij. In enkele kantons daarentegen was het getal der besmettelijke stallen weder eenigzins toegenomen, blijkbaar ten gevolge van nalatigheid in de handhaving der voorgeschreven gestrenge maatregelen van voorzorg. Over het algemeen werd opgemerkt dat de ziek'e, schoon de smetstof zich snel en met kracht verspreidde, van een goedaardig karakter was. De meeste runderen waren binnen 14 dagen doorgeziekt; de gevallen met noodelijken alloop waren zeer zeldzaam. In het kanton Wallis had de longziekte zich in delaatste twee maanden in twee gemeenten op zes stallen geopenbaard, ten gevolge waarvan een honderdtal beesten, zoowel zieke als verdachte, afgemaakt waren. De besmette landstreek was naar alle kanten streng afge- sloten. Blijkens de in Zwitserland ontvangen officiele berigten uit Oosten- rijk breidde de veepest zich in het Oostenrijksche kustland op^ ver- ontrustende wijze uit; ook in de beide kroonlanden Dalmatie en Gallicie maakte zij nog vorderingen, schoon in mmdere mate, in Hongarije, Croatie, Slavonic en het militaire grensland heerschte de veepest omstreeks halt December in 82 gemeenten. Zaturdag avond is in het Weduwenhofje in de Karthuizerstraat te Amsterdam een treurig ongeval gebeurd weder een waarschuwing dat men nooit voorzigtig genoeg kan zijn bij het uitdooven eener petroleumlamp. De 39-iarige vrouw Bohme, assistente 10 genoemd hofje, had het onge- luk toen zij bij het naar bed gaan de lamp wilde uitblazendat de pe troleum in brand geraakte en de vlam zich zoo plotseling aan haar klee- deren mededeelde, dat haar aangezigt deerlijk brandde. Door spoedige hulp mogt men er in slagen de vlam te dooven. De vrouw werd nog dien- zelfden nacht naar het gastbuis overgebragt, was door de brandwonden in het aangezigt geheel onkenbaar, en is dan ook aan de gevolgen daarvan overleden. De ingevallen dooi is oorzaak, dat op 49 plaatsen in Iriesland geen gevolg kon gegeven worden aan het voornemen om hardrijderij op sehaatsen te houden. On 31 December heeft de architekt van het nu voltooide nieuwe fransche operagebouw te Parijs, de heer Carnier, de sleutels aan den di- rekteur ter hand gesteld, ten getale vannegen dwizend zeven honderd twee en veertigals het waar is De berigten uit Madeira, aangaande de ramp het schip Cospatnck overkomen meldendat de vermiste boot twee-en-dertig personen rnhiel den kapitein den dagU., vijf matrozen en 25 reizigers. De twee booten bleven twee dagen bij elkander doch werden ten gevolge van opkomenden hevi»en wind gescheiden. Den 22 November begonnen de schipbreukelingen in t boot van Mac Donald (den gereddeu man) dorst te lydeneen man viel bij het sturen over boord en verdronk, drie werden krankzinmg en stierven Den 23 stierven vier, en de overigen leden zulk een honger en dorst dat di het bloed van twee der gestorveneu dronken en hunne le vers 'nuttigden. Den 24 stierven zes man eu bleven acht personen in de boot over. Daarvan waren drie waanzmmg. Den 26 zag men een bark doch ue kreten der schipbreukelingen werden met gehoord Een man stieif dien lag. Be levenden leschten hunnen dorst met het bloed der dooden. Den 27 werd het weder stormachtig met eenigen regen, doch er kon geen droppel water opgevangen worden. Er stierven twee man. Een daarvan werd over boord geworpen, doch de overgeblevene schipbreukelingen had den geen krachten meer voor den anderen. Van de vijf man in de boot waren twee krankziunig en deze stierven aau boord van het schip Sceptre dat de vijf man opgenomen had. Overigens zal men de aankomst der drie geredden moeten afwachtenalvorens te kunnen oordeelen over de ware toedragt van zaken, wanneer namelijk de drie rnannen in staat zijn gere- geld te denken. In het Zillerdal, in Stiermarken, is de vorige week eene boerderij afgebrand, waarbij de boer en een kuecht met veel moeite aan de vlani- men zijn ontkomendoch de boerin met vier kinderen en twee werkmei- den het leven hebben verloren. De boer verkeert, ten gevolge van zijne brandwondenin een uiterst gevaarlijken toestand. Te Princenhage is een kerkganger, een 57 jarig arbeider, op de gladde straat gevallen, met dit vreemde gevolg, dat hij, te huis komende, dadelijk in slaap viel en nog slaapt. De politie-rapporten te Parijs maken melding van niet minder dan 2023 ongelnkkendie de gladde straat van 1 en 2 Januarij heeft veroor- zaakt. Vooral op den avond van 1 Januarij waren de boulevards eu de straten onbegaanbaarten gevolge van ijsel door plotseling invallende, zachte dooi. Niemand was er op gewapend en toen de theaters uitgingeu was de wanhoop algemeen. De omnibussen en rijtuigen konden niet voort want de paarden stonden niet op scherp; iedereen moest naar huis wan- delen en begoti met zijnen zakdoek om den eenen voet te winden; doch toen de andere voet voldoende scheen om uit te glijden en te vallentrok- ken velenen de dames het eerst de bottines uitzelfs zijn er gezien dietoen ook de kousen glad begonnen te worden blootvoets naar huis liepen. Overal zag men vallende groepen van menschenoveral ook hoorde men gillen. Het verschrikkelijkste tafereel is geweest dat van een barende vrouw, midden in de rue Ramey. Moeder en kind ziju in zeer zorgwek- kenden toestand. Voor zoover bekend is zijn vijf menschen dood gevallen maar het getal gebroken armenbeenen en neuzeii is zeer grootDe gast- hnizen liggen vol patieuten. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft een vreeselijk voorval plaats gehad. De groote spoor.wegbrug over het meer Roland is ingezakt op het oogenblik dat twee treinen elkander i daarover passeerdeu. Alle wagens die grootendeels met reizigers waren gevuldzijn in de gol- ven verdwenen. llet aantal omgekomen reizigers moet zeer aanzienlijk zijn De Chineesche dienstmeisjes in Californie hebben een aardige manier uitgevonden om elkander voor //slechte dienstente waarschuwen. Ieder een schrijft of krast namelijk, wanneer zij zulk een dienst verlaat, de hoedanigheden en eigenschappen van mevrouw of mijnheer op het gereed- schap of de wandeu van de keukennatuurlijk in het Chineeschmevrouw kan dat'toch niet lezen. Een dame te San Prancisco verviel voor eeni gen tijd in de treurige noodzakelijkheidom een nieuwe keukenmeid te huren. Nauwelijks had echter de uieuweling haar gewoon onderzoek vol- bragtof zij maakte dadelijk rechtsomkeert en verwijderde zich. De meester des' huizes had haar spoedig ingehaaldop zijn vraag waarom zij weigerde in ziju dienst te blijven, gaf zij ten antwoord//Ik niet blijf hier, vrouw booze tong - heelen dag werken - niet loon betalen - ik heenga. In een brief uit Rome aan het Journal des Debats komen bijna ongcloofelijke bijzonderheden voor, betreffende de onveiligheid in verschei- dene deelen van Italie, zoowel in het noorden als te Rome en op Sicilie. Het rooveu en moorden neemt daar zoo schrikbarend toe, dat de regering, een exceptionnele wet tot beteugeling van de misdaden heeft ingediend bij de learner, alwaar het ontwerp, bij het onderzoek door eene kommissie nog al tot bedenkingen aanleiding geeft wat het beginsel betreft. Aan de kri- minele statistiek over een vierjarig tijdvak ziju de volgende cijfers ontleend in de noordelijke provincien des rijks, een millioen inwoners, 47 moorden en 16 pogingen tot moord: in de provincie Ravenna, 220,000 inwoners, 69 moorden en 39 pogingen tot moord; in de provincie Rome 836,000 inwoners, 387 moorden en~164 pogingen tot moord; in de provincie Pa lermo, 618,000 inwoners, 542 moorden en 395 pogingen tot moord. In zekere provincien heeft de bevolking meer sympathie voor de moordenaars eu strijkroovers dan voor de gendarmeueen ander deel der bevolking is eerdrr geneigd veiligheid te zoeken in het onderhandeleu met de boosdoeners dan in de medewerking der regering. Het Journal de Geneve rneldt, dat jl. Woensdag op het station te Zurich bet volgende is geschied een landbouwer was met een grooten zak op den schouder het station binnengekomen eu had dezen zak zeer voor zigtig bij zich nedergelegddaar de "trein nog niet aaugekomen was. On- derwijl trad een der beambten, belast met het wegen der goederen van de reizigers, op den zak toe en wierp dien vrij onzacht op de schaal. Tot verbazing van al de oinstanders hoorde men uit den zak een pijnlijken kreet en toen men hem opemnaakte, vond men er een tienjarigen knaap in. De vader had zijn zoon op goedkoope wijze een pleiziertogtje mee willen doen maken naar Baden. Te Parijs, Rue des Halles, woonde sedert lang een oud horologie- maker, Friedrich Stiebmann, wiens geestvermogens ten gevolge van lang- durigenovermatigen arbeid verzwakt waren, Hij had, twrintig jaren lang al zijn vrije oogenblikkenen dikwijls zijn nachtrust, besteed aan het vervaardigen van een nurwerknaar een door hem uitgevonden stelsel. Het was hem gelukt zijn denkbeeld te verwezenlijken. Hij had het nieuwe, oorspronkelijk door hem uitgedachte horologie voltooid, en rusteloos nam hij den gang waar. Zoo had hij zich eindelijk dervvijze er mede vereenzel- vigddat hij meermalen zeideMijn ziel zit in dat werkals het stil- staat' sterft de oude Stiebmann." Nu laastelijk, begon het horologie onge- regeld te loopen. Een paar dagen zag hij het met starre blikken aan eu vorschte de oorzaak nahij slaagde niet in de verbetering en ging te bed liggen zeggende dat hij ziek was. Den derden dag- hij verloor zijn werkstuk niet uit het oog, hield het horologie op te loopen. Zoodra hij den wijzer onbewegelijk staan zag rigtte hij zich overeindeslaakte een diepen zucht, en viel, door een beroerte getroffen, dood op zijn ur- moedig hoofdkussen terug. De City Press meldt het volgende aangaande de milde opofferingen van den heer Thomas Holleway, de bekende vervaardiger van Holloways pillen. Deheer Holloway is thans bezig op St-Anna-heide, nabij Virginia- Water eene inrigting te bouwen //Holloways Sanatorium genaamden bestemd voor lijders aan hersenziekten. Dit gesticht zal achttien tonnen gouds kostendienen voor leden der burgerklasse en gegrond zijn op het beginsel van de kosten uit zich zelven te bestrijden. Ook worden planuen vervaardigd tot het bouweu eener hoogeschool voor vronweu nabij Eyham waar de hr Holloway onlangs een landgoed kocht. De kosten dezer hooge school worden op bijna 2i millioen gulden geschat, zij zal niet gesubsi- dieerd worden. Te Havre is een gansche scheepslading chignonzaad aangekomen. Men legt eenvoudig het zaad in een pot met aarde en wacht af wat er gebeurt,. Langzamerhand komen er, als bij gewone planten, groene blaadjes te voorschijn, de plant groeit voort en draagt eindelijk een _chignon. Neen dat niet; zoo gemakkelijk is de lieve natuur met voor de dames. De grondstof voor chignonsgropte lokken en pruikengroeit echter aan de zonderlinge plant, die „Soaproot" heet, in Californie thms behoort en nu voor de eerste maal in Europa is ingevoerd. De lange draden hebben zeer veel overeenkomst met het menschelijk haarze zijn even zacht glanzend en buigzaam. Deze kostbare stof kau ook geverfd worden, zoodat men een prnik naar verkiezing kan bekomen. De huisvronw kan dus een chignon van de plant zelve snijden. Aan boord van het schip zijn vele monsters van zulke haren en men zal nu weldra het schouwspel ziendat ,/soaproot" op de daken der huizen groeit, evenals thans het huislook. Op den weg van Finale naar Savona (Italie) ontmoette op den 27 November een voerman een armen pater, die hem verlof verzochtmede te mogen rijden, 't, geen bereidwillig toegestaan werd. Onderweg vroeg hem de pater of hij niet hevreesd was des nachts alleen te reizen, waar- op de voerman antwoordde, dat hij niet in 't minst voor movers beyreesd was en overigens zijn geld in een kist geborgen had, waarvan hij den sleutel op de borst droeg. Intusschen waren zij in een bosch gekomen. Daar haalde de gewaande pater een revolver voor den dag en vorderde onder bedreiging van hem te zullen doodschieten van den voerman het geld. Deze verloor zijne tegenwoordigheid van geest met maar reikte den sleu tel over liet hem echter op eene sluwe wijze vallenop het oogenblik dat de roover er naar greep. Terwijl deze zich bukte om hem op te rapen greep de voerman bliksemsnel een scherp puntig ijzer en sloeg den roover met een enkelen slag dood. Aan het eerstvolgende station deed hij aangif- te bij de karabiniers. Het lijk werd onderzocht en men vond pistolen, dol- ken en andere wapenen en een fluitje. De onderofficier besteeg thans met - v-— Jwaar dit too- twee karabiniers den wagen en reed met hen naar de neel voorgevallen was. Daar blies hij in het den roover ontnomen fluitje en ziedaar er verschenen acht gewapende rnannen In den daarop ge- volgden strijd werden drie der roovers gedoodde anderen namen de vlugt. Van de karabiniers werd een gewond.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2