■H 1875. Vrijdag, 15 Januarij. N°. 5. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zestiende Jaargang. II aa r 1 emmer meer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der A.dvertentidn Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven 6 tot 12 Januarij 1875. Zitting van Donderdag 29 October 1874. U i t g' a v e n. I IA A R L E If M E R If E E R Prijs van een enkel Nommek 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN B0NG.4 C°.te Amsterdam. WJiterl{jk W 'lenadag van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Den 7 dezer's avonds half tien urei9 afgebrand het huis van en bewoond door Job Slinger, op het Rietland te Haar- lemmermeer. Van den inboedel is niets gered kunnen worden. De manvrouvv en kind waren bij het uitbreken van den brand afwezig. De oorzaak is voor alsnog onbekend. Niettegenstaande er nog een scliuur digt bij en duizenden turven rondom het brandende huis stondenheeft de spuit n° 1 (Hoofdvaart Spaarnwouderweg) geen dienst behoeven te doen om reden zij aankwam toen het huis reeds verbrand was. Het huis is verzekerd voor 500 en de inboedel voor 700. In den nacht van 5 op 6 dezer is in de nabijheid van Sloten aangehouden zekere Heinrich Durenoud 48 jaren, bij zich hebbende 8 kippen en een haanonder verdenking dat hij die kippen bij CamfFerman en Dooijerweerd alhier heeft gestolen. Later zijn die kippen dan ook door gemelde personen herkend. Deze persoon, die reeds vroeger zes maanden ge- vangenisstraf heeft ondergaan wegens diefstal van kippen ten nadeele van pastoor Kerremans(Spaarnwouderweg alhier) is gesteld ter beschikking van den heer officier van justitie te Haarlem. GEBOREN Teunjg, zoon van H. Ruis en A. van Zomerer.. Maria Elizabeth, dochter van F. Zwart en K. Camphuis. Willem, zoon C. Elsinga en JBogaard. Quirinuszoon van K. Edelaar en M. Tulen. Antonia, dochter van A. Goossens en H. de Bruyn. Maarten zoon van IF. van Gelderen en K. Nottelman. Rijndert, zoon van J. van Aalst en K. Kool. Gerritje, doehter van A. de Ruig en C. Nouwens.. OVERLEDEN- Engelmundns Hugtenburg, oud 36 jaren. geh. met E. van der Geer. Willem Burggraaf, oud 70 jaren, geh. met A. Blom. Guurtje van Leijen, oud 20 jaren, geh. met T. Kooy. Jan Krap oud 63 jaren, geh. met A. de Koning Alida, oud 7 wekendochter van A. A. Montauban en A. W. L. Wesselius. Margaretha, oud 18 maan- uen, dochter van J. Zoeteman en G. de Vet. Lena Hendrikaoud 10 maanden, dochter van C. W. van Velsen en J. van Leeuwen. ONDERTROUWD: D. l'Ami met K. Westerhoven (wed.). A. Bnckens met M. de Mooy. GEHUWDgeene. Voorzitter: de Heer J. TP. Lantzendorffer {Pervolgzie N°. 2.) 13°. Aan de orde is de behandeling der Begrooting van Inkomsten en Uitgaven voor 1875. Deze Begrooting, gesteld geweest zijnde in handen der Financieele Commissie, is door die Commissie, is door die Commissie uitgebragt het navolgende rapport: De Commissie, bestaande uit de heeren Mr. J. P. Amers- foordt, Voorzitter, en A. J. G. Timmermans en P. Verkuijl, leden, heeft onderzocht de Begrooting voor 1875. Volgnr. 26. De Commissie vindt geen reden om tot de ver- hooging der jaarwedde van den Ontvanger te adviseren. Volgnr. 33. Schoonhouden van het Raadhuis. De Commissie vermeent dat dit schoonhouden veel te wenschen overlaat en wenscht aan den Raad de vraag te stellenin hoe verre men verlangt verder van de diensten van den concierge Legel o-e- bruik te maken. Volgnr. 44. De Commissie, in aanmerking nemende de nog al aanmerkelijke onverhaalbare vervolgingskosten geeft in over- weging om, in navolging van hetgeen bij het Rijk geschiedt, aan den betrokken ambtenaar eene vaste som toe te staan voor elken post, die onbetaald blijft, en dat bedrag te bepalen op 40 cent, hetgeen voldoende wordt geoordeeld. Volgnr. 49. De Commissie zou gaarne weten omtrent volgnr. 49, 50 en 84, in hoeverre deze opgaven berusten op weten- schapdoor het Dagelijksch Bestuurna persoonlijke bezig- tiging, verkregen, of, alleen op rapporten van den Gemeente- Opzigter. Volgnr. 52. De Commissie acht het wenschelijk, dat ook in 1875 weder een gedeelte dorpsweg worde hard gemaakt en zou daarom dezen post met 100 willen verhoogd zien. Volgnr. 75. Hierbij geldt hetzelfde als omtrent volgnr. 49 is aangemerkt. Volgnr. 82. De Commissie meent, dat voor den tegenwoor- digen titularis de jaarwedde niet verder kan worden toegestaan en voor dezen de post geheel zou moeten worden ingetrok- ken; voor een meer geschikt persoon zou zij de post willen behonden. Volgnr. 83. Het heeft de aaudacht getrokken dat deze post waarschijnlijk te laag geraamd is, daar men vreest dat voor 500 zich geene hulp-onderwijzers zullen aanbieden De Com missie meent, dat het wenschelijk zoude zijn den post te ver- hoogen met 200, ten einde aan de scholen n°. 2, 3, 4 en 7 het tractement van den hulp-onderwijzer met 50 te kunnen verhoogendaarentegen zoude zij gaarne zien dat ge- vraagd werden hulp-onderwijzers die aanteekening hadden op hunne acten voor de Fransche taal, ten einde het onderwijs in die taal niet alleen aan het Hoofddorp, maar ook elders in de gemeente zou kunnen worden gegeventegen vergoe- ding van de belanghebbendenwaardoor de uitgaven de ge- meente-financien minder zouden drukken. Deze maatregel zou ook gelden voor school n°. 3waardoor de tegenwoor- dige titularis dan verhooging van tractement zoude krijgeu zoodra hij op zijne hoofd-onderwijzers acte aanteekening voor het Fransch zal hebben gekregen. Volgnr, 84. Vooral op dezen post zou de te ver gedreven zuinigheid kunnen uitloopen op vermindering der waarde van de gebouwen. De Commissie heeft zich niet geroepen be- schouwd zelve die gebouwen te gaan nazienen wacht dus op de meening van Burgemeester en Wethouders omtrent het het al of niet voldoende van dezen post. Volgnr. 89. De meerderheid van de Commissie wenscht dezen post te schrappen, en het onderwijs te doen geven in de dagschool, in de gewone schooluren. Volgnr. 90. De Commissie zou wenschen dezen post te verhoogen met 60met het oog op het aanschaffen van eene teekentafel en twee kastenwelke zij meent dat drin- gend benoodigd zijn. Volgnr. 94. De Commissie wenscht van Burgemeester en Wethouders te vernemen of deze post wel voldoende zal zijn immers, zij vernam van een barer leden dat er op dit oogen- blik nog een krankzinnige in de gemeente is voor wie ver- zorging in Meer-en-Berg noodzakelijk zal zijn, zoo daarop geen anderen uitweg gevonden wordt. Volgnr. 98. Het is te voorzien dat in 1875 evenzeer als in 1873 en 1874, eene tijdelijke geldleening noodig zal zijn, ten einde omstreeks de maand Julij te voorzien in de behoefte aan kasgeld. In vorige jaren heeft die leening be- dragen eene som van/ 10,000 en bet schijnt nuttig daarop reeds nu te rekenen. Om in de rente van die geldleening te voorzien, is indertijd noodig geweest telkens eene som van omstreeks 260. De Commissie stelt voor, reeds nu die som van/ 250 te brengen op volgnr. 98 enin overeenstemming daarmede, den post volgnr. 99 bis, te verhoogen met/ 10,000. Volgnr. 102. Het komst der Commissie gewenscht voor dat in eene gemeente zoo uigebreid als deze, niet alleen aan het Hoofddorp en Venneperdorpmaar ook op andere plaatsen, bijv. aan den Leeghwater en den Lijuden, gelegen- heid worde gegeven tot het her-ijken van maten en gewigten. Zij verneemt dat op beide plaatsen gemakkelijk kasteleins zullen worden gevonden bereid daartoe hunne lokalen af te staan, en beveelt zelfs het Dagelijksch Bestuur aan, te onder- zoeken, of het niet mogelijk ware aan het Hoofddorp de kos- ten van huur van een lokaal te vermijden. Het verdient onderzoek, in hoeverre de kamer van de Veldwachters daartoe gebruikt zou kunnen worden. Volgnr. 111. Ook deze post zal verhoogd dienen te wor den, met het oog op het voorgestelde bij volgnr. 89 en 99 bis, en wel tot een bedrag van 25. Volgnr. 122 bis. Op dezen post zal alsnu ook 10,000 moeten worden uitgetrokkenin verband met het hieromtrent voorgestelde, zie volgnr. 98 en 99 bis hiervoren- Mogt de Gemeenteraad overeenkomstig de voorstellen der Commissie, besluiten, dan zou de Begrooting verhoogd moe ten worden als volgt. Volgnr. 52. Onderhoud wegen f 100. Volgnr. 83. Onderwijzers200. Volgnr. 90. Teekenbehoefteu60. Volgnr. 98. Eenten geldleeningen 250. Volgnr. 99 bis. Geldleening (tijdelijk) 10,000. Volgnr. 111. Kosten aangaan geldleening. 24. zamen Daarentegen zouden verminderen. Volgnr. 89, teeken-onderwijs, met 00.- en Volgnr. 22 bis, Ontvangsten geldleeningenverhoogen met 10,000.- 10,634.— te zamen. 10,000.— Zoodat te kort blijft f 534. Om deze 534 te verkrijgen wenscht de Commissie, dewijl tegen de posten van ontvang geene bedenkingen bestann voor te stellen, om den post voor onvoorziene Uitgave te verminderen met 250, omdat uit dezen post toch de renten der tijdelijke geldleening zouden zijn betaald moeten worden en de post voor Hoofdelijken Omslag te verhoogen met/ 284, zamen 534, omdat die belasting toch altijd hooger opbrengt dan geraamd wordt, doordien voor oninbare posten en Sup- pletoire aanslagen toch elk jaar een hooger bedrag wordt omgeslagen. Op deze wijze zou het eveuwigt tusschen ontvang9ten en uitgaven zijn bewaard. Behoudens het bovenstaandestelt de Commissie voor de Begrooting vast te stellen. Haarlemmermeer 8 October 1874. De Commissie voornoemd. (get.) Mr. J. P. Amersfoordt. A. J, G. Timmermans. P. Verkoil. Alsnu wordt aangevangen met de behandeling der A olgnr. 23, 24 en 25 worden goedgekeurd, Volgnr. 26. Jaarwedde Gemeente-Ontvanger. Naar aanlei- ding van het adres van den Gemeente-Ontvanger, om verhoo ging van tractement herinnert de heer Amersfoordt (Voorzitter der I inancieele Commissie) dat die Commissie geen reden vindt om tot verhooging te adviseeren. De Voorzitter deelt mede, dat ook Burgemeester en Wet houders tegen verhooging zijn. De heer t 11ooft meent dat de vraag is of het tractement in verhouding is tot hetgeen de Gemeente-Ontvanger voor de gemeente verrigt; terwijl de heer de Breuk het tractement voldoende acht, en tegen verhooging is. De post wordt daarop goedgekeurd. Volgnr. 27. tot en met 32 worden goedgekeurd. Volgnr. 33. Onderhoud en schoonhouden van het Raadhuis. De Voorzitter zegt geinformeerd te hebben naar de kosten van het schoonhouden van het Polderbuis; die kosten zijn hooger dan die van het Raadhuis, namelijk 139. Ook is de rekening wegens het schoonhouden van het Raadhuis niet zoo hoog als de Financieele Commissie meende. De heer Amersfoordt zegt dat de Financieele Commissie de vraag stelde of de concierge Legel de geschikte persoon is en of men al of niet over hem tevreden is. De Voorzitter zegt, dat de middelen van den concierge Legel niet toelaten om vreemde liulp te nemenzoodat zijne kinderen elken morgen het werk doen. De heer Verkuil vraagt nadere inliohtingen omtrent de kos ten van schoonhouden van het Polderhuis, namelijk, of onder de opgegeven kosten de groote schoonmaak begrepen is. De Voorzitter antwoordt ja. De heei Kuiper zegt, dat de Financieele Commissie zich ver- wonderde over de groote hoeveelheid zeepdie gebruikt wordt. De Voorzitter antwoordt, dat zulks niet zoo veel is als de Commissie meent. Nadat nog kortelijk over deze zaak was gesproken, wordt de post goedgekeurd. Aolgnr. 34, tot en met 43 worden goedgekeurd. Volgnr. 44. Invordering plaatselijke belastingen. Door de I1 inancieele Commissie is in overweging gegeven, om aan den betrokken ambtenaar eene vaste som toe te staan voor elken post, die, wegens Hoofdelijken Omslag of Honden-Belasting onbetaald blijft, en dat bedrag te bepalen op 14 cent. Na toelichting en korte discussie wordt overeenkomstig het voorstel der Financieele Commissie besloten eri de post verder goedgekeurd. Volgnr. 45 tot en met 48 worden goedgekeurd. Volgnr. 49. De heer Amersfoordt, Voorzitter der Finau- cieele Commissie, vraagt, of de te doene herstellingen aan ge- meente-gebouwen door Burgemeester en Wethouders zijn op- genomen gelijk de Financieele Commissie dat wenschelijk achtte. De Voorzitter zegt, dat Burgemeester en Wethouders alles hebben nagezien, en de opgegeven onderhoudswerken noodza kelijk hebben bevonden. De post wordt daarop goedgekeurd als ook de Folgnrs. 50 en 51. Volgnr. 52. Onderhoud van wegen. Door de Financieele Commissie is voorgesteid dezen post met 100 te verhoogen, ten einde in 1 875 weder een der wegen in de dorpen°zou kunnen worden hardgemaakt. De Voorzitter zegt, dat Burgemeester eii Wethouders hebben gemeend het hardmaken van wegen te moeten achterwege lalen om de weinige beschikbare middelen. De heer Amersfoordt meent dat, wat noodig is, toch moet gedaan worden. De heer Jensen meent, dat met het hardmaken van wegen nog wel een jaar kan gewacht worden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1