1875. Vrijdag, 22 Januarij. i\K 4. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN. POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zestiende Jaargang. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. XVXAJto' IPrijs van het Ahonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentidn Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag 29 October 1874. O n t v a u g s t e n. HAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WJiterl{jh Woensdag.) i van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsraimte berekend. Aan de jongelieden, die in Februarij a. s. aan de lotiug voor de militie moeten deelnemen, wordt herinnerd dat in de circ. van den Heer Commissaris des Konings, 1875, N°. 1, ge- rigt aan de gemeentebesturen en den heer militie-commissaris, het volgende voorkomt Daar overigens de ondervinding heeft geleerddat vele lotelingen op den dag der loting zich schuldig maken aan het misbruik van sterkeu drank, zoo verzoek ik de burge- meesters om al de hun ten dienste staande middelen te be- zigenom dit misbruik zoo veel mogelijk tegen te gaan." Statistieke opgaaf van het Rijks-Telegraafkantoor te Haarlemmermeer. Gedurende de maand December 1874 werden verzonden 88 berigteu; hiervan werden geseind 85 naar kantoreu van het Eijk en 3 naar kantoren van bijzondere maatschappijen. Ontvangen werden 57 berigtenals 45 van Eijkskantoren 9 van bijzondere maatschappijen en 3 dienstberigten. De verdeeling der verzonden binnenlandsche berigten, naar den aard hunner onderwerpenwas als volgt1 effecten-, 9 handels-, 4 dagblad-berigten en 74 van gemengden aard. Opbrengst, berekend naar den maatstaf van enkelvoudige berigten, 91%. Van 4 berigten werd het antwoord vooruit betaald. In de vergadering van Concordiagehouden op Dingsdag 19 Januarij jl.trad als spreker op de heer A. H. Hedden van Amsterdam. Door het zeer ongunstige weder werden velen verhinderd die vergadering bij te wonenhetwelk voor hen evenwel jammer was, daar de geachte spreker, door het voordragen van verschillende gedichten op zeer boeijende en aangename wijze, een genotvollen avond verschafte, en het is voorzeker de wensch van alien, die het genoegen gehad hebben dien spreker te hooren, dat de heer Hedden nogmaals in de ver gadering van Concordia optrede. Op 14 dezer is bij J. van Aalst, wonende aan den Veld- weg bij den Lijnden alhier, terwijl hij afwezig was, ontvreemd 95 aan geld en geldswaardenvan welken diefstal de dader onbekend is. Ook is, naar men zegt, in de vorige week, bij den korenraolenaar Faas alhier, dergelijke daad gepleegd. Van Dingsdag op Woensdagnacht jl.omstreeks 2 ure, is de houten woning van Joh, Bongers, staande bij Halfweg alhier, geheel afgebrand. Inboedel en huis zijn verzekerd voor 1000. AHes brandde zoo spoedig, dat van den inboedel niets is gered kunnen worden. De bewouers zijn dan ook met levens- gevaar ontkomen. 13 tot 19 Januarij 1875. GEBOREN Jan, zoon van W. J. Ket en M. Markns Johanna, dochter van D. Metz en A. de Groot. Aart, zoon van C. Donker en A. de Gens. Mariadochter van P. Schrama en M. van den Berg. Jacobzoon van J. van den Broek en M. van Heukelom. Johannes zoon van C. Witte en L. Loosbroek. Willemzoon van J. H. Walbrink en C. Guiteneau. Petrus, zoon van J. Beers en M. Kerkvliet. Maria dochter van A. van den Berg en D. Kistemaker. Maria Johannadochter van A. Joren en C. van der Graaf. Jan Hendrik, zoon van P. B. F. Prins en E. Walbrink. Wilhelmus Hendrikns, zoon van J. Kauffman e" ,H- W- Waarsenburg. Dirk, zoon van M. Braat en A. van den tAkker. Petrus, zoon van J. Meijn en M. Spijker. OVERLEDEN Jan Breed veld, oud 80 jaren, wednr. van van Dru- nen Johanna Troost, oud 53 jaren, gehuwd met J. Wittekoek Geertje Davidson, oud 25 jaren, gehuwd met J. Bakker. Sientje oud 10 maanden, dochter van C. W. Vlasveld en M. de Nijs. Johannes oud 3 maanden, zoon van J. Noordermeer en G. Boon. LEVENLOOS GEBORENkind van J. van Voorst en A. C. Meijer. ONDERTROUWDP. P, Splinters met A. E. Moos. J. Goolooze met t i f1™11?0136- B. Eeenheer (wednr.) met A. Griekspoor (wed.) J. de Heer met M. Versloot (wed.) GEHTJWD: A. Wijtkamp (wednr) met G. Spel. C. van Lieshout met E. Schouten(wed.) A1®eene bijzonderheid kan worden medegedee'ddat aan de loting voor de nationale militie op den 11 Februarij a. s. zal moeten deelnemen Wilhelmus Flipsen, uit deze gemeente, die op den 17 dezer reeds is bevorderd tot wachtmeester bij net 3de regiment huzaren; terwijl zich nu voor de militie heeft doen inschrijven Meindert Wouter de Vries, sergeant bij het 4de regiment infanterie. Door den storm van 19 dezer, is een roe afgeslagen van den korenmolen van P. G. van Eijn, te Vijfbuizen, zonder echtei persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Overigens heeft de storm hier weinig of geen schade aangerigtalleen zijn van somraige huizen enkele pannen afgewaaid. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer (Fervolgzie N°. 3.) Volgnr. 89. Toelagen voor teeken-onderwijs volgens de methode van de Witte van Citte s, waaromtrent de meer- derheid der Financieele Commissie voorstelt deze post te schrappenen het onderwijs te doon geven in dedagschool, in de gewone schooluren. De heer Bultman is tegen het schrappen van de post, en vraagt waarom de ledendie vroeger voor deze zaak waren er thans tegen zijn. De heer Klapwijk was er vroeger voor, doch thans zegt spreker er tegen te zijnomdat bij het ingesteld onderzoek gebleken is, dat bedoeld teeken-onderwijs, als vormleerbehoort tot het lager onderwijs, en dus in de gewone schooluren kan onderwezen worden; spreker vindt geen reden om dat teeken- onderwijs nu afzonderlijk te doen geven. De heer Amersfoordt merkt aan, dat dit onderwijs in de dagschool niet kan worden gegeven, en, wil men znlks dan staat dat gelijk met afschaffing. De heer 't Hooft herinnert, dat te 's Gravenhage op alle scholen bedoeld teeken-onderwijs in de dagschool wordt ge geven, en, kunnen, gelijk de Voorzitter der Schoolcom- missie meermalen gezegd heeft, de scholen in deze gemeente met die in andere gemeenten concurreerendan moet ook hier het teeken-onderwijs in de dagscho kunDen gegeven worden. Het voorste) der Financieele Commissie, om deze post te schrappen, wordt aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Voor stemden de leden Klapwijk, Verkuijl, Dorbeckvan Vuuren Tensen, Knaap, Timmermans, Buis, 't Hooft. Tegen de leden van Eiessende Breuk, de Jong, Kuiper, Amersfoordt en Bnltman. Volgnr. 90. Kosten van de teeken-scholen. De Financieele Commissie stelt voor, om deze post te verhoogen met 60 tot het aanschaffen van teekentafels en kasten. De Voorzitter stelt echter voor, de post te verhoogen met 50, gelijk straks is besloten (zie punt 10 dezer notulen.) Overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter wordt zon der hoofdelijke stemming besloten. Volgnr. 91, 92, en 93 worden goedgekeurd, Volgnr. 94. Verplegingskosten van krankzinnigen waarom trent door de Financieele Commissie wordt gevraagd of deze post wel voldoende is, dewijl zij vernam dat er op dit oogen- blik nog een krankzinnige in de gemeeDte is voor wie verzor- ging in Meer-en-berg noodzakelijk zal zijn, zoo daarop geen andere uitweg gevonden wordt. De heer Amersfoordt, deze zaak toelichtende, zegt, dat eene dochter van een zijner werklieden, Onkerhout, idioot is; dat deze als dienstbode in het gesticht Meer-en-berg zou kunnen geplaatst wordenindien het Bestuur dezer gemeente een bewijs afgeeft, de verplegingskosten te zullen betalen in geval deze idiote, tijdens baar verblijf in Meer-en bergkrank- zinnig mogt wordendat het Gemeentebestuur die verklaring echter geweigerd heeft. Spreker stelt voor dat eene verklaring alsnog mogt kunnen worden afgegevendaar anders de ge meente dadelijk met de kosten der verpleging als krankzinnige zoude belast moeten worden. De Voorzitter deelt mede, dat het Gemeentebestuur de bedoelde verklaring niet heeft afgegeven, omdat anders de gemeente voortdurend met het onderhoud zoude belast blijven terwijl het mogelijk is dat de vader dier minderjarige de ge meente verlaat, in welk geval de last niet op deze gemeente zou drukken, omdat de kosten komen voor rekening der woon- plaats van den krankzinnige. Men heeft dus gemeend dat die last niet voor de gemeente mogt worden genomenzoolang daartoe geene wettelijke serpligling bestaat. De heer Amersfoordt zegt, dat de toestand toch zoo ook niet langer kan voortdnren. De heer 't Hooft stelt voor de post goed te keurenblijkt dan later de behoefte aan meer geldendan kan men daarin voorzien; ook de heer van Eiessen spreekt in dien geest. De post wordt daarop goedgekeurd. Volgnr. 95, 96, 97 worden goedgekeurd. Volgnr. 98. EeDten van geldleeningen. De Financieele Commissie stelt in haar rapport voorom deze post te verhoogen met f 250, dewijl het te voorzien is dat even als in 1873 en 1874, ook in 1875 weder eene tijdelijke geidleening tot voorziening in de behoefte aan kas- geld zal noodig zijn, en het aan de Commissie nuttig toeschijnt, om nu reeds daarop te rekenen en in de renten van die tij delijke geidleening te voorzien. De Voorzitter zegt, dat Burgemeester en Wethouders niet tegen dat voorstel zijn, doch dat het alleen voorkomt het maken in 1875 eener Suppletoire begrooting. Bovendien, men weet nu nog niet hoeveel in 1875 als tij delijke geidleening zal benoodigd zijn. Het voorstel der Financieele Commissie wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. Volgnr. 99. wordt goedgekeurd. Volgnr. 99 bis. In overeenstemming met hetgeen ten opzigte van volgnr. 98 werd besloten, wordt alsnu alhier eene uieuwe post gebragt, luidende: Volgnr. 99 bis. Aflossing eener tijdelijke geidleening, aange- gaan in 1875 tot voorziening in de behoefte aan kasgelden 10,000. Volgnr. 100 en 101 worden goedgekeurd. Volgnr. 102. De heer Amersfoordt licht het rapport der Financieele Commissie omtrent dit punt toe en betoogt de wenschelijkheid er vandat er ook op andere punten der ge meente gelegenheid worde gegeven tot den her-ijk. De Voorzitter antwoordt dat daartoe eene aanvraag kan worden gedaan aan Gedeputeerde Staten maar zegt dat Bur gemeester en Wethouders er veel bezwaar in hebben, om den her-ijk te doen plaats hebben in de veldwachterskamer zoo als de Financieele Commissie aangeeftwijl de vloer daartegen niet bestand is. De heer van Eiessen zou willen aanvragen om ook op Ab- benes te doen her-ijken, want aan den Leehwater is minder noodig. De post wordt daarop goedgekeurd. Volgnr. 103 tot en met 110 worden goedgekeurd. Volgnr. 111. Op het voorstel der Financieele Commissie wordt besloten deze post te verhoogen met 24. Volgnr. 112 wordt goedgekeurd. Volgnr. 113 wordt aangehouden, en overgegaan tot de be- handeling der Volgnr. 1 tot en met 7 worden goedgekeurd. Volgnr. 8. Opcenten op de personele belasting. Naardien het tot dekking der verhoogde uitgaven noodzakelijk is de in- komsten te verhoogen, zegt de heer 't Hooft dat hij is legen vermeerdering der opcenten op de personele belasting, zells is hij tegen de bij de begrooting voorgestelde verhoogirig met 10 opcenten. De heer Amersfoordt zou het ook beter achten den omslag te verhoogen, terwijl de heer Bultman zich voor gedeeltelijke verhooging van de opcenten en gedeeltelijke verhooging van den omslag verklaart. De heer t Hooft doet daarop het voorstel, om'de opcenten op de personele belasting te behouden op 50 en den Hoofde- lijken omslag te verhoogen. Dit voorstel wordt verworpen met 14 stemmen tegen 1, zijnde de stem van den voorsteller. De heer Bultman stelt voor om te helfen 65 opcenten op de personele belasting, en volgnr. 8 dien ten gevolge te verhoogen met 865,70. Dit voorstel wordt aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. {Voor stemden de ledeD Klapwijk, de Breuk, Verkuijl, de Jong, Kuiper, Dorbeck, van Vuuren, Tensen, Knaap, Tim mermans, Buis en Bultman. Tegen de leden van Eiessen, 't Hooft en Amersfoordt). Volgnr. 9 wordt goedgekeurd. Volgnr. 10. Hoofdelijke omslag. De heer Amersfoordt stelt voor om deze post te verhoogen met 1450, en dus te brengen op 11,700. Dit voorstel wordt aangenomen met 14 stemmen tegen een, zijnde de stem van den heer Dorbeck. Volgnr. 11 tot en met 22 worden goedgekeurd. Volgnr. 22 bis, tijdelijke geidleening, wordt, op voorstel der Financieele Commissie, gebragt op 10,000. Volgnr. 113, onvoorziene uitgaven, wordt daarop gebraet op 786,86s. De Ontvangsten en Uitgaven bedragenna de gemaakte wijzigingen 66,922,66. De Voorzitter stelt voor de begrooting in Ontvangst en Uitgaaf op gemeld bedrag vast te stellen. Dienovereenkomslig wordt besloten met 13 tegen 2 stemmen. Voor de leden: Klapwijk van Eiessen de Breuk, Verkuijl de Jong, Kuiper, van Vuuren, Tensen Knaap Timmermans, Buis, Amersfoordt en Bultman. Tegen de leden Dorbeck en 't Hooft.) {Slot volgt.)

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1