II 18 - I m NHnSHNi K R E K E NIN G Zesde Verloting van Paarden, Rijtuigen, euz., Hoe men zijn land productief Kan makeii. GEVEILDE PERCEELEN. Polderwexen. ©emengde Oerigten. zilveren en een bronzen en Z. K. H. prins Frederik een gou- den medaille beschikbaar gesteld. Keppel26 Jan. Het veefonds voor Hummelo en Keppel verkeert in een bloeijenden toestand. Het batig slot, dat over 1873 521.71 y2 bedroeg, is over 1874 tot 1050.37'/2 geklommen. Aan contribution werd in 1874 893 ontvangen terwijl voor 5 gestorven koeijen f 296.64 is nitbetaald ge- worden. Doesborgll2 6 Jan. Ten gevolge van de zachte weers- gesteldheid der laatste dagenziet men in het Plantsoen om de stad den plantengroei zich sterk ontvvikkelen. Bijna alle boomen en struiken hebben den knop gezet en bij enkelen begint zich reeds het jeugdig blad te vertoonen. Door eene vriendelijke hand zijn wij weder in de gelegen- heid gesteld het volgende aan onze lezers mede te deelen DER ter gelegenheid der Haarlemsche Paardenmarkt van 27 Julij 1874. Ontvangsten. Verkoop van 25,000 loten voor 10. de elf stuks22,728. Halstergeld van 4 rijtuigen, 22 paarden en tuigen295. Stalgeld van paarden en bewaargeld van rij tuigen 61. Verkochte prijslijsten104. Entreegelden voor het bezien der voorwerpen 75.60 Interest van gelden a deposito bij de Haar lemsche Bankvereenigingen kleine baten 40.31 23,303.91 UlTGAAF. Voor de vier hoofdprijzeneen rijtuig met twee, twee rijtuigen met een paard en een panier met poney7,972.25 Voor zeventien paarden9,660. Voor 229 kleine prijzen3,109.70 20,941.95 ALGEMEENE KOSTEN. Drukwerk390.50 Aankondigingen,,401.06 Kosten der Commissie voor het aankoopen der'voorwerpen73.52® Stallen der paarden en bewaren der voorwerpen278.06 Kosten der trekking 125.51 Kosten van het Comite 132.25 Algeraeene kosten490.63 1,891.53® 22,833.48 Batig Slot 470.42® 23,303.91 Van het batig slot van het VGrig jaar is een bedrag van 556.aangewend tot het uitloven en toewijzen van pre- mienter gelegenheid der Haarlemsche paardenmarkt van den 4 Mei 1874. Het volgende is ons, met verzoek tot plaatsing, toege- zonden Mijnheer de Redacteur 1 In bet Weekblad van Eaarlemmermeer van 22 Jnnuarij lees ik, dat op 13 Januarij te Haarlem eene bijeenkomst gebouden is van leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw en ingelanden van de nieuwe polders in het voormalige Wijker- meer en 't T, ter bespreking der vraag; Welke uitkomsten zijn van het wetenschappelijk onderzoek te wachten en welke ervaring werd bij vroegere inpolderingen verkregen, die van nut kunnen zijn bij het in cultuur brengen der gronden van het voormalige Wijkermeer en het Y? De heer van Bemmelen, hoogleeraar te Leiden, heeft als voorzitter op die vergadering de vraag behandeld: Hoe moeten die zilte gronden behandeld wordenopdat het zoutgehalte aan de planten zoo min mogelijk schade toebrenge? Hoe kan het zoutgehalte het snelst verwijderd worden? Hij beveelt daartoe aan: 1°. den bovengrond spongieus te houden; 2°. den grond weinig te bewerkeb en gesloten te houden3°. voor een goede afwatering te zorgen. De beide eerste aanbevelingen zijn lijnregt met elkander in strijd. De derde is goed. De heer van Bemmelen schijnt met die zaken niet bekend te zijn, anders zoude hij de drainering hebben aanbevolen als het beste middel. De heer de Clercq tochdijkgraaf van Rijnland, heeft in die vergadering gezegddat de stoomwerktuigen in de ver- schillende polders het water kunnen uitmalen tot op 2 meter, 2.40 meter en 3 meter onder A.P.terwijl het land ongeveer op 1 meter onder A.P. ligt. Ieder, die eenig begrip van gedraineerd land heeft, weet dat het regenwater alsdan niet overmaar door den grond loopt en aldus den grond het spoedigst van overvloedige zouten bevrijdt. Dat die grond voor het draineren eerst behoorlijk moet worden drooggelegdzal wel geen betoog behoeven. Utrecht, Uw dw. dienaar, 23 January 1875. J. C. Ballot. Men leest het volgende ingezonden stuk in Semper Virens Waarde Redacteur! Een paar jaren geleden werd mijne aandacht getrokken door een werkje getiteld: La culture maraichere pratique dee environs de Paris, par J. Ponce, maraicher (Paris Librairie agricole de la maison rustique, Rue Jacob, 26, 1869. pr. 2 fr. 50.) Ik las het met klimmende belangslellingen trok er eenige nuttige lessen uit, maar hier bleef het bij; nu was ik onlangs in de gelegenheid het terrein der werkzaamheid van J. Ponce zelf in oogenschouw te nemen, en meen dat het boekje de werkelijkheid zoo aanschouwlijk en aardig be- schrijft, dat ik er de aandacht van»anderen kortelijk op wil vestigenvoor zooverre belanghebbenden het niet kennen. Ponce is een groentekweeker uit de omstrekeu van Parijs na veeljarige ondervinding beschrijft hij hoe men er toe komen kan van omstreeks een Heotare grond te betalen 1200 jaar- lijks voor huur, belasting, assurantie, enz., om daarenboven een kapitaal van 14000 daarop aan huis en hof te beste- den,/ 8000 jaarlijks in het bedrijf uit le geven en genoeg over te houden, om als een welgesteld huisvader te leven nadat men renten en kosten als eerlijk man betaald heeft. Om hiertoe te komen, zegt Ponce, is hem in de eerste plaats noodig eene echtgenoote die hem in het bestuur zijner zaken terzijde staat, die 's morgens ten twee ure gereed is om met paard en knecht naar de Halles te rijden, te waken tegen de roueries der koopersla tournure coquette" aan de groenten te geven vrieridelijk en voorkomend jegens de koopers te zijn, te bestuderen welke groenten in de volgende vveken in de Halles den besten aftrek zullen vinden, en die daarenboven de zorg voor de huishouding op zich neemt. Wanneer de kweeker de goede oude gewoonte volgtom zijne bruid te zoeken uit degenen die hem omringen bij zijn werk- zaamheden, en al die' goede eigenschappen op hun waren prijs weet te schatten dan heeft hij, volgens Ponce, op dit hoofdpunt zelden andere rampen te vreezendan dat een te vroegtijdige dood hem van zijne levensgezellin scheidt. Verder kan hij niet slagen zonder zijn uitmuntenden paar- demest, dien hij eerst aan groote lioopen ten halve laat ont- binden, om tijd te winnen; zeven oogsten in een jaar en de vochtigheid van den grond maken verder van dien mest bin- nen korten tijd een gecarboniseerde massa, vermengd met eenigen grond, zoodat hij van die massa jaarlijks 200 kubiek voeten door verkoop uit zijnen tuin moet verwijderen. Niin- mer wordt aan een plekje van zijnen tuin langer dan 24 uren rust gegund. Ook zijn besproeijingswerktuigen zijn hem onmisbaar; het oude systeem de in den grond gegraven tonnenonderling door pijpen verbonden en op korten afstand van elkander door den tuin verspreid, voldeed hem al lang niet meer, omdat hij het water uit de tonnen moest scheppen. Een ijzeren re servoir op een voet geplaatst geeft hem nu gelegenheid, met een daaraan verbonden waterleiding, waaraan hij op korte af- standen een buis met pijp kan bevestigenom met gemak overal zijn tuin te besproeijen. Zijn paard moest vroeger water opporapenwanneer het te huis kwam van de Halles, maar sedert hij zich een stoom- raachine heeft aangeschaft, kan hij het beter gebruiken om mest te halen uit de stad. Zeventien plantenfamiliiinzijn ijver, zijne kunde en zijn oplettendheidtwee knechtj}, twee meisjes, en een werkvrouw, staan hem en zijne vrouw ten dienste. Feest vieren zij op hun tijd met hunne vrienden en buren, en, als de Pruisen maar niet weder komen schiet er wel een penning over voor den ouden dag. Tal van wetenswaardige bijzonderhedenook voor hen die groenten kweeken tot eigen gebruik, bevat het aardige boek je; het is met groote zaakkennis geschreven en niemand zal zich de kleine uitgave beklagen die hij er aan besteedt. Mogt het een vertaling belevendie het onder het Nederlandsch publiek konde brengen, hetwelk er nu welligt van verstoken is en er tocb zooveel nut uit zoude kunnen trekken 1 C. C. Avelingii, "Voor zoover bekend is, zijn in den loop der week van 17 tot en met 23 dezer in de provincie Noord-Holland geene gevallen van longziekte onder het rundvee voorgekomen. Op den 25 Januarij 1875, 's middags ten 12 ure, zijn in de Brakke Grond te Amsterdam geveild N°. 1. Vier kampen wei- en hooiland c. a., in den Sloter- binnenpoldergemeente Sloten y7602. Makelaar C. Bulk. N°. 2. Vier kampen wei- en hooilandals boven 6300. Makelaar J. de Beurs. N°. I en 2 te zamen14,002.Makelaar J. de Beurs. Naar wij vernemen, heeft de Maatschappij IJzergieterij de Prins van Oranjete 's Gravenhageaangenomen het leveren en stellen van twee stoomwerktuigen met ketels enz enz. voor rekening van het hoogheemraadschap Waterland, het eene uitmalende op de Zuiderzee, het andere op het Noordzeeka- naal. Ieder stoomwerktuig zal zijn van dubbele werking en voorzien van waterraderenvolgens een geheel nieuw stelsel naar de vinding van den gunstig bekenden waterbouwkundige den heer. J. van Leeuwen Az.landmeter en waterstaats op- zigter bij genoemd heemrandschap. De stichting van genoemde stoomgemalen is een gevolg van een breedvoerig, theoretisch en praktisch onderzoek der bemalingsmiddelen van Waterland, ingesteld door genoemden waterbouwkundige, die de plannen gemaakt heeft en aan wien de leiding der werkzaamheden lijdens de uitvoering, is opgedragen. Van de Maatschappij IJzergieterij de Prins van Orange, die vele dergelijke werken met succes heeft volbragt, is het te verwachten, dat zij ook bij deze stoomwerktuigen haar gevestigden roem zal handhaven. Door wijlen den heer M. Schut te Arnhem zijn o. a. gelegateerd aan de diakonie der ned. herv. gemeente te Schiedam de som van J 2000, aan het doofstommen-instituut te Rotterdam f 1000 en aan het blinden-insti- tuut te Amsterdam f 1000, alles vrij van successie-regten. Als een staaltje van oud-Hollandsche eerlijkheid wordt het volgende medegedeeld: //Voor ongeveer dertig jaren failleerde een groot buitenlandsch huisdat uitslnitend in vee handelde en vele zaken deed. Daardoor geraakte zekere Lambertns Winkel in ongelegenheid en gaf zijne zaken in handen van den notaris Keirpenaar te Woubrugge. Deze riep de schuldeischersbestaande uit boeren, bijeen, en toonde uit goed gehoudene boeken aan, dat er 24 pet. kon worden uitbetaald, maar dat de man dan niets overhield om door verdere negotie voor zich en zijne bejaarde moeder het brood te verdienen Onze goedhartige boeren stelden zich alien op een na, tevreden met 21 pet. en lieten daardoor f 1000 aan den ongelukkigen Lambertus. Deze is nu onlangs aan den Iloogen Rijndijk onder Alphen overleden en heeft bij testament bepaald, dat uit zijne nalatenschap eerst aan zijn oude kredi- teuren en weldoeners hun geregte 79 pet. moet worden uitbetaalden voorts bespreekt hij als blijk van erkentelijkheid aan de armen der verschillende gemeenten, waarin hij werkzaam was, beduidende legaten. De exekuteuren A. Baas en Strengkonden uit de oude boeken de verschillende pretentien opmaken, en betalen die aan de regthebbenden uit." Woensdag middag waren de kostleerlingen van den heer W.te El- burg, in het vrije tusschenuur, op de plaats aan het spelen, toen on- verwacht een schot viel. Een der knapen n. 1. was in 't bezit van een pistoolroekeloos daarmede te werk gaande, ging het af, terwijl de lading het hoofd- van een zijner makkers trof. Deze viel neer en werd in zorge- lijken toestand weggedragen, de vrees voor het verlies van zijn leven was zeer groot, en onder de leerlingen der school heeft het ongeval groote versla- genheid te weeg gebragt. Den volgeuden dag is hij dan ook overleden. Donderdag jl. had op de plaats Batenburg onder Oosterwijtwerd een zeldzaam voorval plaats. De knecht, die 's morgens water wilde pompen voor de beesten, kon geen water krijgenwaarop door de vrouw des huizes de kuiper werd gehaald, die den zuiger van nieuw Ieder voorzag. Toen echter de pomp nog bleef weigeren water te geven werd 'i hart uit de pomp gehaald en een dikke aal van 4 voet en 4f kilo zwaar ontdekt, die zich in de pomp had verborgen. De arrond.-regtbauk te Leiden heeft uitspraak gedaan in de meer vermelde spoorwegzaak (ongeluk te Warmond) tegen den machinist D. G. J. Roesink. De beschuldigde is veroordeeld tot 6 maanden cellulaire gc- vangenisstraf en de kosten van het geding. Te Amsterdam is eene bejaarde blinde vrouw door een rukwiud op- genomen en in de Vijzelgracht geworpen, terwijl haar geleider, een knaapje, zich even had verwijderd. Een voorbijganger begaf zich zonder beraad te water en had de voldoeuing de ongelukkige te reddendie daarop met rij tuig naar het blinden-instituut aan de Stadhouderskade is gebragt. Te Vordeu is in den ouderdom van 62 jaren, na eene ongesteldheid van eenige weken, overleden de heer W. de Jong, die, onder den nede- rigen titel van //boerenarbeider", zich door menig geschrift op het gebied der dichtkunde een goeden naam verworven heeft. Te Ilorst bij Breda is een koningsarend geschoten van twee meters vlugt. Het dier hield een konijn tusschen de pooten. In de afgeloopen week verdronken te Londen 6 menschen, 10 kin- deren stikten, 4 menschen verloren het leven door overreden te worden en 42 werden door paard of rijtuig bezeerd. Als een bewijs, welke vreemde oorzaken er al voor schoolverzuim worden opgegeven, zegt het U. D.dat op zeker dorp, weinig dagen ge leden, eeu knaap den onderwijzer vroeg, of hij den volgenden dag mogt te huis blijven, om zijn vadernaar de gevangenis te brengen. Men verneemt weder een berigt van het vergaan eener stoomboot in de baai van Biscayewaarbij 25 menschen omkwamen en slechts vier werden gered. Volgens getuigenis dezer laatsten was de stoomboot Cortes geheel zeewaardig uitgegaonna onderzocht te zijn door het departement van handel en zeevaart en met de verklaring van volkomen tevredenheid. Er waren vijf booten aan boord, meer dan voldoende om alien te redden. De Cortes vertrok den 14 December van Cardiff met steenkolen naar Aden en werd in de baai van Biscaye door geweldige stormen en zware stortzeeen zoo zeer geteisterddat het schip groote averij bekwam en vol water liep zoodat pompen niet meer hielp. Toen de vuren uitgebluscht warenhield de machiene op te werkenen dreef het schip als een balk in de holle zee. Toen het bleek dat de stoomboot niet langer boven water blijveu kon werden vier booten uitgezetwaarvan alleen de reddingboot behouden bleef, niettegenstaande zij bij het uitzetten een lek had verkregen. Van de andere drie, die gebrekkig afgelaten of niet in behoorlijken toestand waren, sloe- gen twee om bij de derde ontbrak de prop en zij dreef weg zonder riemen nadat de bemanning de Cortes verlaten had zonk de stoomboot. De Tolksvriend bevat de volgende treurige recapitulatie van dejene- verrampen, die het blad in den loop van 1874 had te vermelden //Moord (gevallen van) 15; zelfmoord en plotselingen dood 51 (waarbij 6 zich dood gedronken hebben aan de toonbank - daaronder een kastelein - en 2 die dronken verbrand zijn); poging tot moord 8, verwondingen 56 (waarbij 12 door gewapende soldaten); vechtpartijen 41 (waarbij 16 door gewapende soldaten)diefstal en aanranding 20drenkelingen (die gered zijn) 51 drenkelingen (die verdronken zijn) 30 waanzinnig geworden 6 brand ontstaan 2weggejaagde soldaten 4 door zijn vrouw uit de kroeg weggedragen 1; dronken verschenen voor den regter 2; dronken politie- agenteu 2; veroordeelingen van tappers (na bezetten tijd) 17 veroordeelin- gen van drinkers (na bezetten tijd) 38; veroordeelingen naar de wet op de openbare dronkenschap te 's Hage (5 maanden) 152, idem te Haarlem 236 een domine beleedigd door eeu dronken kroeghouder (tevens kerkvoogd) de koning aangerand I" Als een zeldzaamheid wordt uit Utrecht medegedeeld, dat voor eeni ge dagen de trouwe nachtwachthond aan het station aldaar, uSchipper" genaamdhaar 99e jong heeft geworpensoms in daarvoor beter geschikte lokalen maar in den laatsten tijd steeds onder een draaischijf. Hij deed gedurende ruim 12 jaren trouwe dienst bij nacht, maar heeft eens een fraude begaandoor (onvoorziens) een gedeelte van een haas op te smullen hij werd daarom door zijn meester, nachtwaker, die bevreesd was voor meer feiten van dien aarden in het bezit was van twee anderen jonge schippers, niet ter dood, maar tot verwijdering veroordeeld. Schipper werd daarom per vroegen ochtendtrein aan deo Maarnschen berg uitgezetdoch was binnen korten tijd terug. Daarna werd de hond naar Elten gevoerd, maar ook van daar kwam hij binnen 11 dag, trouw langs het spoor loopende en bij de bruggen overzwemmendeterug. Ten derde male moest de trouwe Schipper een zwaarder straf ondergaan. Hij werd mede doorgenomen tot Zevenaar en van daar een eind op de Rheinische Bahn gevoerd ook daar was onze Rijnspoorweghond niet te huis en wist alweder, hoe ver ook ver wijderd, binnen 3 dagen, natuurlijk uitgehongerdzijn oude station terug te vinden, en wel nog kwispelstaartende. Thans heeft Schipper een edelen dierenliefhebber gevonden, die met eenige bureauheeren hem in alien deele verzorgten mag Schipper hopen dat hij een welverdiend onderKoud zal blijven vinden en een tal voorwerpen van trouw mogen voortbrengen Het laatste kraambed van 3 jongen, alweder onder de schijf, is in een der lokalen overgebragt. Het voorbeeld van trouw van een dier mogt wel bij menig menschelijk hart navolging vinden. Een heer te Berlijn, die tot de secte der lijkenverbranders behoort is dezer dagen het been afgezet. Getrouw aan het verbond, heeft hij het afgezette been aan de commissie gezonden met verzoek bij voorraad dit gedeelte van zijn geheel tot asch te doen verteren. De commissie heeft het been teruggestuurd met de boodschapdat wel lijkenmaar geen beeuen afzonderlijk werden verbrand. De heer beweert, dat hij zich voor ziju geheele lichaam heeft verbonden en dus ook voor ieder deel in het bijzon- der. Als de commissie niet wil toegeven, zal hij haar een proces aandoen. Te Albury nabij Guildford, Engeland, heeft een waanzinnigekapitein Symes genaamdgroote ontsteltenis Veroorzaakt in de kerk der Irvingiten die door wijlen den heer Drummond gebouwd werd. Kapt. Symesmet een zwaard en een pistool onder zijn gewaad verborgen, beklom plotseling den predikstoel en hield eene toespraak naar aanleiding der zending die hij voorgaf ontvangen te hebben. Verscheidene personen riepen den spreker toe af te treden en een hunner beklom den predikstoeldoch ontving een sabelhouw over de hand, die hem bijna e&ti vinger kostte. De spreker zwaaide zijn wapen boven het hoofd, met bedreiging elk die hem hinderde het hart te zullen doorboren. Een tweede persoon waagde het den predik stoel op te klimmen, doch werd ontvangen met den mond van de pistool op hem gerigt, en sloop spoedig naar beneden achter de trappen van den kansel. De gemeente verkeerde natuurlijk in de grootste ontroering en de vrouwen vielen flaauw. De hertog en de hertogin van Northumberland die de kerk geregeld bezoekenverlieten hunne plaatsendoch de hertogin flaauw vallende, werd weggedragen. Kapt. Symes raasde nu ongestoord voort onder het slaan met het zwaard op den bijbel, totdat eindelijk de kerkbeambten zich lange stokken verschaft hadden, waarmede het hun ge- lukte de wapens nit de handen van den waanzinnigen man te slaan. Na veel tegenstand overmeesterden zij hem en bonden hem vast aan een der zuilen van het kerkgebouw. De politie gekomen zijnde, werd de man weggevoerd en den volgenden dag in een krankzinnigengesticht geplaatst. Het is bekend, dat houten kranen dikwijls lekken en scheuren. Zie hier een middel om dat te beletten. In een stevigen pot smelt menparaf- fine, die men tot 110 of 120 graden verhit; men werpt de kranen er in. Er ontwijken nu lucht- en stoombellen uit het hout, en men houdt vol

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2