1875. Vrijdag, 5 Februarij. 1\K 6. V A N AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zestiende Jaar gang. Haar I emmermeer Polderwezen. \V\AJUz, Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 27 January tot 2 Februarij 1875. Stout's Duizendste Dorsclimacliine. IIA ARLEM1ER11EER Prijs van een enkel Nommer 15 Gent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. VHterUjk Vt oenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Op 25 Jan. overleed alhier plotseling de dochter van L Leendertse, oud 22 jaren, welk meisje sedert jaren aan toe- vallen leed. Dejustitie schijnt, door sommige omstandighedenaanleiding te hebben gevonden tot eene geregtelijke geneeskundige lijk- schouwiug, welke den 28 Jan. in bijzijn van den Heer Eegter Commissaris moet hebben plaat3 gebad omtrent den uitslag dier schouwing kan nog niets met zekerheid worden vermeld. Bij vonnis van het kantongeregt te Haarlem dd. 29 Jan. 1875 is A. S. Verbrugh te Haarlemmermeer veroordeeld tot f 10.— boete of 3 dagen gevangenisstrafwegens het niet inleveren van zijn verhuisbillet. GEBORENJohanna, dochter van Anna Kromhout, ongehuwd. Simon zoon van A. Met en E. Ooms. Willemzoon van J. de Vries en W. Dil. Maria Christina, dochter van A. Panis en C. Heij. Teunis, zoon van P. Pijl en E. Druif. Nicolaas, zoon van H. de Bruin en C. van Velzen. Roelof, zoon van Cornelia van de Pol, ongehuwd. Grietje, dochter van J. Roodzand en L. Drooger. Guurtje, dochter van N. van de Pol en A. Meurs. Willem, zoon van C Luimee en N. van Huijen. Klaas, zoon van G. Bruin en A. Galis. Ivo, zoon van J, Lankhaar en G. Verbeek. Cornelia, dochter van J. van Rhoon en A. Dimeer. Arie zoon van G. Schoorl en E. Schotvanger. Cornelis, zoon van J. Ket en K. Slinger. OVERLEDEN: Geertje de Kooter, oud 57 jaren, gehuwdmetP. Stam. Adriana Krijgsman oud 35 jaren, gehuwd met P. Visser. Magdalena Hoenson oud 38 jaren, gehuwd met C. van Noorloos. Margaretha, Spijkeroud 38 jaren, gehuwd met J. Meijn. Jacobs, oud 4 weken, dochter van W Meirmansen C. G. Breedijk. Teunis oud 2 dagen zoon van P. Pijl en E. Druif. LEVENLOOS GEBOREN een kind van J. Roodzand en L. Drooger. een kind van J. Lelieveld en J. Kroon. ONDERTROUWD G. van Wijk met P. van der Sluijs. GEHUWD J. Goulooze met P. C. Franscoise. J. de Heer met M. Versloot (wed P. P. Splinters met AE. Moos. B. Leenheer (wednr.) met A. Griekspoor (wed.) In de Purmerender Courant lezen wij het volgendedat wij meenen wel der moeite waard te zijn in ons W^eekblad over te nemen. HET STOOMGEMAAL. Sneeuw en kagel, wind of regen, Wat de winter baren moog 't Maak den landman niet verlegen, Waar mijn schoorsteen prijkt omhoog. Boer of bouwer en arbeider Allen jublen om mij heen, Niet het minst de schapenweider Welvaart toch maakt elk tevreen Waar weleer het zilte water 't Edelst uit den akker zoog, Maak ik nubij 't feist geklater Beurzen vol en velden droog. Stoomkrachtnie1 genoeg geprezen Door hemdie reeds ondervindt Zekerheid als ooit voor dezen Meer naar 't waehten naar den wind. Beemster met uw rijke gronden 'k Staar u steeds weemoedig aan Schatten worden nog verslonden Jaarlijksdoor vermagring van uw graan. Hebt gij nog al goede krachten Wat uw molens daar betreft, Gij moet naar de grillen waehten Tot de wind zien eens verkeft; En wat u de ringsloot aanbiedt Als ge eens maalt in allerijl, En de wind terdeeg eens uitschiet j 't Wacktwoord weer die hooge peil. t Brengt u nu al tal van jaren Voorjaars tot een klein moeras, Zoodat somtijds zwanen varen Over 't land en 't kostbaar gras. Wat verkleum en wat verkleutert, Niet bet minst de Beemster klei t. Maakt den vruchtbren grond beteuterd En den beemster boer er bij. aiJneer za' tijd eens komen, Of vervliegt de werklijkheid Van een waar geluk en droomen Dan voor eeuwig en altijd Anna, lieve zuster Anna, Haast u, zeg mij, ziet ge ook iets. Brengt gij mij welhaast 't Hosanna, J.\een, helaas, ik zie nog niets. 25^Jan lfE^<; UEd. Dienaar 25 Jan- 1875- P. Steenkooj, Bij den gemeenteraad van Katwijk is ingekomen een adres van de voorloopige commissie welke zich gekonstitueerd heeft om te trachten Katwijk aan Zee door midde] van eenen water- weg met het uitwateringskanaal van Bijnland te verbinden. De commissie wenscht dat het weik, geraamd op 105,000, door de gemeente zal worden uitgevoerdonder voorwaarde o. a.dat de Staat en de Provincie elk voor een derde subsidie verleenen. In de afgeloopen week is een aanvang gemaakt met de in- poldering van grondengelegen aan den Dollard bij Finster- wolde; die gronden hebben een oppervlakte van 700 heklaren. De aannemers, de heeren K. Breebaart en Borst Verdoorn, hebben thans 200 man op het tjrrein aan het werk gesteld. De gronden zijn eigeudom van de familie Kerckhoven te Am sterdam. i 1 In de laatste vergadering van ~het polderbestuur van Wal- cheren heeft de nienw benoemde'voorzitter D. A. Dronkers zij- ue betrekking aanvaard. Onder de in die vergadering genomen besluiten komt voor dat tot heffihg van een buitengewonen om- slag voor 1875 van 1 per hell are(geraamd op 16,914) van f 21,138, beide tot ling en voorziening aan de tering van den polder, welke jl. belangrijke schade heeft en tot het aangaan eener lee bestrijding der kosten van Vetera oeververdediging aan de Noof door den storm op 9 Decern^ geleden. UW. Te Pekela is eene vers:JPIPs gehouden van landbouwers, die pogingen wilden aanwencWp om de hooge mestprijzen wat te doen verminderen. Zij hebogi) zich daartoe verbonden om voor half Maart a. s. geen melt te doen aanvoeren, terwijl zij, die zoo Tang Al 4achtei:.kunnen, in geen geval meer zullen betalen dan 13,50 minder dan in 1874 voor een gemiddelde scheepslading. Als iets bijzonders kan dienen, dat een der eenden van den landbouwer E. Wijdeveld te Mensingeweer den 25 January reeds begonnen is eijeren te leggen en nog steeds zoo voort- gaat. Het aanhoudende zachte winterweder en de goede ver- zorging van deze dieren komen- hier zeker wel in aanmerking. 's Hertogenboscll3 Febr. In de laatste 14 dagen zijn rnim 8000 schapen langs deze gemeente naar Belgie en Frank- rijk vervoerd; de meesten kwamen uit Groningeu en Drenthe. Cappelle (Langstraat)2 Febr. De prijs van het hooi is sedert de laatste dagen merkeiijk gestegen zoodat men thans 48 a 50 per 1000 kil. besteedt. De voorraad begintintus- schen schaarsch te worden. De prijzen van kalf-koeijen zijn veel lager. Blijkens de uit Zwitserland bij de regering ontvangen offi- eiele mededeelingen aangaande den stand der veeziekten daar te lande, loopende tot 19 Januarij jl.was het mond- en klaauwzeer gedurende de laatste weken zoodanig afgenomen dat men zich vleijen mogt het meerendeel der kantons binnen kort geheel van die ziekte bevrijd te zien. Ook de nog in het kanton Wallis heerschende longziekte schijnt weldra geheel verdwenen te zullen zijn. De laatste in Zwitserland uit Oostenrijk ontvangen officiele berigten vermelden eenige verbetering in den stand der vee- pest in het Kustiand en Galioie; daarentegen bleef die ziekte in de hongaarsche landen voortdurend in vrij hevige mate heerschen. Wij hebbeD onlangs gemeid van nieuwe aardappelen in den winter te telen. Een der Fransche bladen geeft aan hoe men dit heeft aan te leggen. Men neme daartoe poters van den oogst van het vorige jaar. Het voor de teelt geschikt terrein worde begin Augustus omgespit 2 5 centim. diep. Daarna steke men gaten van 20 centim. diep, op 60 centim. van elkander. Leg er een weinig mest in, vervolgens den poter, vooraf in zout water gedoopt, een weinig mest erop, zoodat de poter in een ligt omkleedsel van mest ligt, en vul dan de gaten gelijk toe. Half September en half October aan- aarden en bij kou ligte bedekking van kort stroo. Na 15 Januarij kan men oogstenmaar tot einde Februarij zullen de aardappelen nog groeyen. In de omstreken van „het Heidenschap" bij Workum heeft een veehouder zijn weiland kunnen doen afmaaijen om het gras aan zijne koeijen te geven. Te Ehijnsburg heeft zich voor eenige dagen op den stal van den bouwman J. van der Meij het zonderling geval voor- gedaandat zijne 7 koeijen tegelijkertijd zoo ongesteld werden, dat men voor het beboud van haar leven vreesde en er dan ook werkelijk een bezweek. De koeijen hadden dien middag niets auders anders gegeten dan roode beetwortelen van een hoop, die bedekt was geweest en eerst dien middag was ont- bloot. Bij onderzoek bleek den veearts, dat de beetwortelen bevroren wareu geweest en bij het ontbloolen van den hoop bij dooiwederbevond mendat een zeer dunne ijs-uitslag op de wortels aanwezig was. Deze uitslag nu moet vergiftige be- standdeelen bevattenwelke eerst na volkomen ontdooijing en na eenigen tijd aan de lueht te zijn blootgesteld, ouschadelijk worden. Den 3 February werdonder voorzitterschap van den beer II. F. Bultmanin een der lokalen van het genootschap Nalura Artis Magistra te Amsterdam, eeue vergadering gehouden van de Vereeniging: Het Nederlandsche Rundvee-Stamboektot vaststelling der statuten dezer jonge vereeniging, die zich, blijkens de mededeelingen van den heer P. F. L. Waldeck den secretarisin zeer groote belangstelling mag verheugen van velendie bij landbouw belang hebben of tot den land- bouw in betrekking staan. Nu reeds is het bedrag, waarover de Vereeniging jaarlijks zal hebben te beschikkengeklommen tot 1700. Over deze statuten werd een debat gevoerd. Artikel 1 luidt„De Vereeniging heeft ten doel het tot stand brengen het bijhouden en het voor eigen rekening uit- geven van een stamboek van uitmuntend Nederlandsch rundvee. Zij zal de erkenning als zedelijk ligebaam aanvragen." De zetel der Vereeniging is volgens art. 2 gevestigd te Amsterdam. Overigens bevatten de statuten buishoudelijke regelingen. De contributie werd bepaald op tien gulden 's jaarsbij, die vee in het stamboek wenscht opgenomen te zien, moet lid zijn of lid worden der Vereeniging. Begunstigers betalen f 25 per jaar; maatschappijen hebben het regt voor f 30 of meerdie zij per jaar aan de Vereeni ging schenkenzich door een afgevaardigde op dealgemeene vergaderingen der Vereeniging te doen vertegenwoordigen. Maatschappijen, die jaarlijks 100 of meer aan de Ver eeniging schenken, zyn bevoegd e^n commissaris aan het be- stuur toe te voegen. De ledeneven als de begunstigers en afgevaardigdenont vangen o. a. de afleveringen van het stamboek kosteioos of, als de kas dit niet toelaat, tegen verminderden prijs. In den regel geschiedt de inschrijving in het stamboek een of tweemaal per jaar. De hoofdredacteur van het stamboek en de secretaris-penning- meester maken geen deel uit van het bestuur, dnt uit 12 commissarissen zal bestaan. Over de wijze waarop het ter inschrijving aangeboden rund zal worden geinspecteerd en in het stamboek opgenomenhoe de kosten der inspectie en ter inschrijving zullen worden ge- regeldof er al dan niet een proeftijd van het rundvee zal zijn, werden langdurige beraadslagingen gevoerd. Besloten werd dat per rund f 10 iuschrijvingsgeld zal wor den gevorderd. Tot commissarissen uitmakende het defmitief bestuur daar de werkzaamheden van het voorloopig bestuur nu geeindigd zijn, werdeu benoemd bij eerste stemming, de heeren Bultman, de Vos van Steenwijk, Sytsema, HullemanScholten van Asehat, dr. Mulder, van der Houven van Oordt, Waldeck, Hengeveldbaron van Verschuer, Sluia en van der Ouder- meulen. Wij hebben een lang niet alledaagsch feit, denkelijk in casu wel een tot heden op het gebied der vaderlandsche landbouw- industrie denig feit aan onze lezers te berigten. De heer G. Stout, te Tieldie zich in zoo menig opzigt voor onzen land bouw verdienstelijk maakte, meldt ons 11. Zondagdat het aan zijne fabriek vervaardigde duizendste dorschwerktuig in het begin van Februarij aan den heer C. van Schouwen te Goudswaard (genaamd Korendijk) zal verzonden worden. Ter eere van den wakkeren en ondernemenden fabrikant vangen wij dit nommer aan met de vermelding van het keu- gelijke evenement, dat bij beleven mag. Duizend stuks van een werktuig, gelijk eene dorschmachine, in betrekkelijk weinig jaren in ons land maken en vooral af- leverenbeteekent iets, en wij verwachten dan ook, dat onze verschillende Maatschappijen niet in gebreke zullen blijven, den heer Stout van hare zijde te toonen, dat zij acte namen van zijn duizendste werktuig. Bekroond als zijne dorschmachines zijn sedert 1852, op bij- kans a lie tentoonstellingen hier te lande, met menigte gouden en zilveren medailles, oogstte Stout ook in het buitenland de vruchten voor zijn rusteloozeu arbeid. Want niet slechts ver- wierf hij in Belgie meerdere onderscheidingenmaar aldaar en in Duitschland leverde hij ook menig exemplaar van zijne dorschwerktuigen af, die nu nog eve goed als jaren geleden gelijk ons uit attesten en wel het best uit het voortdurend

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1