Ad ver ten tien. GROOT VAUXHALL Matinee Musicale, Openbare Verkooping, een stuk best Bouwland, - 22 - Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer-Polder Rerigt omtrent de Longziekte onder het Rundvee. Gemeng-de Herigten. REGTSZAKEN. Jngczonbett. De gunstige invloed van een lag-en water,stand op de landerijen. GERRIT VAN WIJK PIETERTJE VAN DER SLIJIJS. bezuiden den Spaarnwouderdwarsweg. op Maandag 8 Februarij 187 5, Entree 35 Centin Vertering. P. SMITS. op Woensdag 17 Februarij 1875, ■■■■HHHiHHBHBRMHHBHaHMHHMMaiHflHHHMHI debiet blijktin trek zijn en in trek blijven. Zij houden zich dan ook uitstekend, daar eene in 1 855 door wijlen den heer H Versteegh, te Avezaath aarigekochte machine nog steeds met goed gevolg werkt bif den landbouwer v. Coeverden te Buurmalsenen de landbouwer Albert Brascamp, te Olst den 17 Jan. II. getuigde, dat eene in den jare 1855 of 1856 hem door den heer Stout geleverde dorschmackine voortdu- rend werkt en elken dag bij hem te zien is. De heer H. A. van Boldrik, te Maurik, die, riaar hij geloofl in 1852 de tweede machine ontving, die de heer Stout afleverde, meldt dd. 6 Jan. 1875: „de machine voldoet nog steeds uitmun- tend en is dagelijks bij mij te zien." Zulke getuigenissen maken alien lof overbodig, maar ver- hoogen ongetwijfeld de zelfvoldoeningdie de heer Stout het regt heeft te gevoelen als hij de in zijne fabriek vervaardigde duizendste dorschmachine over eenige dagen zal zien vertrekken. De heer Stout ontvange aan 't eind van deze korte hulde, die wij den achtingwaardigen en in zijne woonplaats teregt hooggeachten man zoo gaarne brengen openlijk onzen harte- lijken gelukwenssh met de zeldzame door hem behaalde zege. Dem Verdienste seine Krone! vooral op het gebie'd van landbouw en industrie. Landb.-C In het lijdperk van vier weken, van 27 December 1874 tot 23 Januarij 1875, zijn, blijkens ingekomen ambtsherigten door longziekte aangetastin Nonrd-Brabant 7 in Zuid-Holland 69, in Noord-Hollaud 1, in Utrecht 15, in Friesland 183, te zamen 275 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 97 runderen door die ziekte aangetast. Voor zoover bekend is, is in den loop der week van 24 tot en met 30 Jan. 11. in de provincie Noord-Holland slechts een rund uithoofde van longziekte onteigend en afgemaakt, en wel in de gemeente Sloten. De beambte van den Heuvel, van de Rijnspoor, die den trein vergezel de, waarmede Z. M. de Koning onlangs de reis uit Zwitserland deed, heeft jl. Vrijdag van Z. M. een gouden-remontoir-horloge met dito ket- ting ontvangen. Terwijl in het noorden van Europa een buitengewoon strenge win ter heerscht, zoodat in Zweden het spoorwegverkeer gestaakt moest wor- den, is in Australie de hitte bijna onverdragelijk. Den 22 Januarij tee- kende de thermometer 112 graden in de schaduw. Groote boschbranden die belangrijke schade veroorzaaktenwaren daarvan het' gevolg. Te Zaandam is de arbeiders-vereeoiging u Help u Zelven", die nu reeds met den besteu uitslag twee winkels exploiteert, overeengekomen om ook een eigeu bakkerij aan te schaffeu. Daarvoor is f 5000 benoodigd doch de som zou'gevonden worden door de helft uit eigen beweging bij te leggenterwijl de andere helft in aandeelen van f 5. a 5 pet. zoude worden uitgeven. Een ingezeten van Zaandam heeft echter aangeboden het gevraagde bedrag voor te sehieten tegen 3 pet. rente zonder verpligte Een zekere bakker, te Utrecht, eigenaar van een klein perceel, had zijne woning verhnurd aan een persoon, die lid was van het bestuur van de Kooperatieve Winkelvereenigingdaar nu de bewoner het brood ver- kiest te nemen van den bakker V.waarmede bovengenoemd bestuur een kontrakt gesloten heeft, heeft de eigenaar van het door hem bewoonde perceel hem doen weten, dat, als hij niet naliet brood van V. te nemen, zijn huishuur met 25 cent per week zou verhoogd werden. Bij een circulaire, waarin aan de directeuren en inspecteuren van de posterijen voorschriften worden gegeven omtrent het doen van voordragten voor het mindere personeel der posterijen, zooals conducteurs der brieven- malen, brievengaardersbestellers, houders van bestelhuizen enz., wordt door den minister van der Heim ten strengste verboden vrouwen voor deze betrekkingen voor te drageu. Te Velsen is verleden week een.engelsche schoener, die daar cement gelost had, door het Noordzeekauaal onmiddellijk in zee gegaan om zijne bestemming naar Engeland te vervolgen. De arrondissements-regtbank te Deventer heeft J. W.wegens het stelen van rijzen uit een mijt, tot drie dagen cellulaire gevangenisslraf veroordeeld. De beklaagde verklaarde door armoede tot dezen diefstal te zijn gedreven. Op de vraag van den president, of hij nog iets had in te brengen, antwoordde hij: Neen niets; ik ben er mee gediend! De man was gediend met drie dagen cellulairl ]n een Jer zalen van Arti et Amicitiae te Amsterdam is ten toon ge- steld het kindergeschenk aan Z. M. den Koning, en wel op HD. wensch in gips, zoo als het werd ontworpen door onzen talentvollen F. Stracke. Het geheel, zoo als het daar is geplaast, maakt een verrassenden indruk en strekt de hand van den grooten meester tot eere. Het is natnurlijk zeer moeijelijk om langs grafischen weg een goed denkbeeld te geven van het geheel, ook is het reeds menigmaal beschreven en besprokeu De ontwer- per is' allergelnkkigst geweest met het kombineren van die details, waar- door het gesehenk een historisch monument wordt ter herinneriug aan de dagen van Mei 1874. Alles wat daarop slechts kan zinspelen vindt men in dit kunstwerk vereenigd. De voornaamste feiten die het regeringstijdvak van onzen geliefden vorst kenmerken zijn plastisch voorgesteld. Aan het station te Haarlem is een treurig ongeval gebeurd. Een rei- zigerdie zich naar zekere plaats had begeven werd eenigen tijd daarna dood gevonden. Geneeskundige hulp, die spoedig aanwezig was, mogt niet meer baten. De overledene, die te Vlaardingen te huis behoorde en te Haarlem was geweest om de begrafenis te regelen van zijnen schoonvader die overleden wasis aan eene beroerte bezweken De Burgemeester van Leiden heeft van wege een oud-stndent der Leidsche hoogeschool, mr. in de regten, landeigenaar op Java en sints 1841 aldaar woonachtig het aanzienzijk bedrag van f 5300 ontvangen, om den armen dezer gemeente een buitengewone uitdeeling in spijs en drank te verstrekken op 8 Februarij a. s ter gelegenheid der viering van het 3e eeuwfeest der Leidsche hoogeschool. De kondukteur Muskert, dienstdoende op den trein van Rotterdam naar Amsterdam, had nabij Delft, het ongeluk aan den verkeerden kant uit te stappen, op het oogenblik dat een andere trein voorbij stoomde; een openslaand portiet van een wagon van laastbedoelden trein trof hem en ten gevolge van den slag bleef Mnskert onmiddelijk op de plaats dood. In den nacht van 27 op 28 Januarij is te Molenaarsgraaften huize van den landbouwer C. van Wijngaarden een brutale diefstal gepleegd. Uit een gesloten secretairezich bevindende in het slaapvertrek van genoemden van Wijngaarden, zijn ontvreemd een portefeuillewaarin ruim f 1000 aan bankpapier, benevens een zak, waarin ruim f 100 aan zilvergeld. De dief heeft uit den broekzak van van Wijngaarden de sleuteis gehaald en daarmede bedoelde sekretaire geopend. De justitie doet onderzoek. Eenige jaren geledeu werd aan genoemden van Wijngaarden f 700 ontstolen en in de maand Augustus 1874 tieu zilveren en drie gouden medailles der Maat- schappij van Landbouwwelke diefstal destijds met buitenbraak geschiedde. Ilerhaalde aardschokken in den omtrek van den Etna wijzen op een aanstaande uitharsting. Een der schokken was eenige dagen geleden zoo hevig, dat in een nabijgelegen dorpje acht personen den dood vonden en veel schade aangerigt werd. De groote raad van het kanton Glarus is dezer dagen vergaderd ge weest, en heeft o.a. een uiterst belangrijke kwestie behandeld. Het voorstel strekte tot opheffing van het klooster der Capucijnen van Nocfelsdoch het werd verworpen met de groote meerderheid van 69 tegen 19 stemmen. Het merkwaardige van dit besluit nu is vooral hierin gelegen, dat het een zeldzaam bewijs van uitnemende verdraagzaamheid is. De bevolking van het kanton namelijk is meerendeels protestant en in den grooten raad heb- ben slechts drie katholieken zitting. Het is eene meerderheid van protes- tanten die geweigerd heeft het klooster op te heffenen aan wie het dus zijn instandhouding te danken heeft. Het hoofdargument wasdat menwaar eendragt heerschtgeen konflikten in het leven moest roepen die verdeeldheid onder de bevolking zouden veroorzaken. En in waarheid, Glarus mag er roem op dragen, dat zijn bevolking van de hervorming af zich onderscheiden heeft door een nergens overtroffen godsdienst-verdraagzaamheid Zoo is in de stad Glarus de parochie kerk altijd tot uitoefening der beide vormen van eeredienst, roomsch katholiek en protestantschgebruikt. Sterker nog. Tijdens den hervormer Zwiugli deed de geestelijke Tschudidie protestant geworden was, maar voor- heen de geestelijke wijdingen ontvangen hadin de genoemde kerkbij afwisseling, voor de belijders der beide gezindtendienst. Aan hen, die hem daarover hard vielengaf hij ten antwoordvals men des morgens protestant en des avonds katholiek is, zou men dan niet den geheelen dag christen zijn 1" Twaalf jaren geleden werd de stad schier geheel door brand vernield en de parochiekerk tot een puinhoop gemaakt. Een Kapucijnerals ijverig propagandamaker bekend, stelde toen voor, een nieuwen toestand in het leven te roepen, en nu eene protestantsche en eene katholieke kerk te bouwen. Maar de geheele bevolkfhg, roomsch en protestant, kwam tegen dat voorstel in verzet. Zij wilde van geen scheiding weten de eene kerk werd herbouwd en dient nog voor beide gemeenten. Naar men verneemt heeft mevrouw R. SemlerGongrijpdezer dagen te Meppel overledengelegateerd aan de Doopsgezinde gemeente te Sneek 2000, aan het Protestantsch Bhrgerweeshuis te Meppel f 2000, aan het Nederlandsch Zendelinggenootschapgevestigd te Rotterdam f 1000, aan het Instituut voor Doofstommen te Groningen f 500 aan de Naai- en Breischool te Meppel f 1000, alles vrij van successieregteneven wel met bezwaar van vruchtgebruikten behoeve van haren echtgenoot, gednrende zijn leven. De Nord China Herald uit Nanking verhaalt eene geschiedenisdie veel overeenkomst heeft met Salomo's eerste regtspraak. Tijdens den op- stand der Tappings werd een gehuwd Chinees te Nanking opgeroepen tot den strijd. Na 't einde van den oorlog kwam hij niet terug en de vrouw beschouwde zich als weduwe en trad een paar jaar later op nieuw in 't huwelijk. Het nieuwe paar leefde eenigen tijd zeer gelukkigtot op zekeren dag de eerste echtgenoot te voorsohijn kwam en zijn vrouw opeischte. De tweede wilde hiervan niets hooren en toonde hem met bewijzen, dat hij wettig gehnwd was. De zaak kwam voor den regter. Na eenige oogen- blikken te hebben nagedacht, haalde deze de beide mededingers over, ge- durende tien dagen de vrouw aan zijne zorg toe te vertrouwen, teneinde daarna eene beslissing te nemen. Vijf of zes dagen later zond de regter aan de beide echtgenooten het berigt van 't overlijden der vrouw, en gaf last, dat een hunner de zorg en de kosten der begrafenis op zich zoude nemen. De eerste man verklaarde al spoedigdat hij met eene doode vrouw niets te maken had en dat hij verder met rust wilde gelaten worden. De tweede evenwel zeidedat hijhoewel arm zijndezijne vrouw op zijne kosten zou laten begraven, omdat zij altijd goed voor hem geweest was, en vroeg om het lijk. »Nu is 't genoeg," antwoordde de regter, en een gordijn openslaandezeide hij, //hier is uw vrouw levend en gezond neem ze mede als zij er in bcwilligt." De vrouw bedacbt zich niet lang en volgde haar tweeden man, want zij had geziendat haar eerste echt genoot haar niet lief had en zich weinig om haar bekommerde. Het Provinciaal Geregtshof in Noord-Holland heeft, bij arrest van 2 Februarij, Willem Volkers, vroeger koopman te Amsterdamschuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde 27 valschheden in geschriften van koophandel en het 27 maal desbewust daarvan gebruik maken, en hem deswege veroor deeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren en betaling van 54 geldboeten, ieder groot f 50. Dezer dagen een reisje makende door de provincie Gro ningentrof mij, en voornamelijk in het Hunsingo-kwartier de groote vooruitgang der landerijen. Juist in de laagste stre- ken van dat kwartier was zulks het best op te merken. Voor ruim tien jaren noemde men die streek nooit amlers dan het zoogenaamde lage landalwaar op landbouwgetried zeer weinig merkwaardigs voorviel en meestal zeer slechte gewassen te vinden waren. Eenige jaren geleden hebben echter enkele landbouwers uit de hoogste en vruchtbaarste streken der provincie Groningen den moed gehadom daar boerderijen te koopendewijl de prijzen in vergelijking van het zoogenaamde hooge land ver beneden die plaatsen stonden, zulks was toen een zuiver verschil van vierhonderd gulden per hectare. Toen die landbouwers dat land aauvaardden was hun eerste werk medewerking te zoeken om den waterstanddie zeer hoog was, te verlagen. Er was weinig tegenkanting en er werd spoedig besloten de vijzels der molens dieper te leggen of te vernieuwen, waarvan het gevolg was dat dat land zeer spoedig zoogenaamd hoogland, in plaats van laaglandwerd. De uitkomsten zijn daardoor verrassend geweestniet alleen dat de opbrengsten van dat land nu gelijk staan met de beste streken in de provincie Groningen, maar dit jaar was de opbrengst zelfs beter dan op andere plaatsen. Die grond heeft zeer veel overeenkomst met de zoogenaamde witte gronden in den Haarlemmermeerpolder. De bovengrond bestaat uit zandachtigen kleigrond op een diepte van l/2 meter en daaronder vindt men zavelachtigen grond met schelpen. Op mij heeft het den indruk gemaaktdat zoo er in den Haarlemmermeerpolder diezelfde waterstand was er ook de- zelfde uitkomsten zouden verkregen worden. Een bepaald peil wordt er niet gehouden; de bodem der sloten is het peil waaraan de molenaars zich te houden hebben. Nu is het zeker zeer moeijelijk om in een zoo grooten polder als de Haarlemmermeer ieder te bevredigen. De een beweert zijn vee niet in het land te kunnen houden; een ander verkeert in de dwaze veronderstelling dat het land bij een lagen waterstandte veel uitdroogt. Om dit nu alles te voorkomenis er verleden jaar een request aan het polderbestuur gepresenteerdom van 1 No vember tot 1 Mei den waterstand te verlagen. Gelukkig hebben wij den voorgaanden winter wel eenigzins kunnen merken, dat het gunstig heeft gewerkt. Er is echter, naar mijn inziennog zeer veel op aan te merken. Zoolarig niet altijd de laagste landen in den Haarlemmermeerpolder van 1 November tot 1 Mei een meter boven water zijnis en blijft de waterstand gebrekkie. Welligt zijn de machines niet geschikt om het water op die diepte te houden? Ik voor mij, en velenhoop ik, met mij, zouden gaarne zich eenige geldelijke opofferingen daar voor getroostenhetzij door het veranderen of het bybouwen eener machine. De grootere opbrengsten, die de landbouwers zouden verkrijgenkonden ruimschoots de uitgaven dekken. Het aanwijzen der middelen echter die aangewend moesten worden om ons beter van het water te beVrijdenis niet mijne zaak. Ik durf evenwel de landbouwers in Haarlemmer meer gerust. verzekerendat zoo het polderbestuur er eens toe mogt besluiten den waterstand nog meer te verlagenen zoo daarvoor meer polderlasten vergoed moesten worden, de pachters kunnen eigenaars die meerdere kosten gerust zouden kunnen voldoendaar ze dubbel terng komen. Indien de waterstand zoo blijft als nudat wij voor een of twee dagen zoo als den 27 Januarij jl. geheel van water be- vrijd waren, maar nu den 29 en 30 Januarij bij droog weer het weder aanmerkelijk is gerezenblijft het eeri kanker voor onze beurzen en kan er nimmer een goede winst voor de landbouwers overblijven. VVanceer de ondergrond nooit aanhoudend gelegeuheid heeft om droog te wordenkunnen wij geen groote opbrengsten ver krijgen, die toch zoo bepaald noodzakelijk zijn bij de steeds toenemende waarde der landerijen. Ik heb deze regelen ge- plaatstnaar aanleiding van het onderzoek en van de voor- beelden op mijne reis verkregen, en vond het niet ondienstig eene zaak van zoo groot belangu landeigenaars en pachters, mede te deelen. HaarlemmermeerTT t, t, T H. C. Reinders Folmek. 30 January 1874. Ondertrouivd Haarlemmermeer, 29 Januarij 1875. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer polder zullen op Donderdag den 11 Feb ruar ij 1875, des namiddags ten 1 ure, ter Secretarie van den Polder, te Haarlem, overgaan tot de OPENBARE AANBESTEDING, bij enkele iuschrijvingvan: HET GELMKMAKEN VAN EEN VAR RINGDIJK BESTEKKEN zijn, op franco aanvrage, ter Secretarie gratis verkrijgbaaren liggen op de gebruikelijke Plaatsen ter lezing. INLICHTINGEN worden gegeven door den Polder-Opzigter aan den Cruquiusen den Hoofd-Opzigter te Haarlem. AANWIJZING in loco op Maandag den 8 Februarij, des namiddags ten 3 ure, te beginnen bij het Fort aan de Liede. Haarlem, 2 Februarij 1 875. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. II. W. KESPER L. Azn. G. F. KES- PER en C. BULK, Makelaarszullen, op Maandag den 22 Februarij 1 875, des middags ten 12 ure, in het Lokaal [De Rrakke Grond, te Amsterdam, ten Soverstaan van den Notaris Mr. J. F. WERT HEIM, Til veiling- brengen: een Kapitale ff o f. ft V - If O rs Ti; n i:met uitmuntende WEI-", HOOI- en BOUWLANDEN, te zamen groot 18 Hectareu 20 Aren 50 Centiaren, allergunstigst gelegen in den nabij het Dorp Sloten, Wijk AA 22a. Alles te bezigtigen des Dings dagsWoensdagsDonderdags en Vrijdags, van 10 tot 4 uren. Aanvaarding Landerijen bij de betaling der Kooppenningen; Huis, Erf, Werf en Tuin 1 Mei 1875. De Bewijzen van Eigendom en de Veilconditien zullen vier dagen voor, alsmede op den Verkoopdagter lezing liggen ten Kantore van den Notaris Mr. J. F. WERTHEIM, Kei- zersgracht bij den Amstel, Z 658, te Amsterdam. te H A I I; I. Tf. des middags ten 12 ure. te Aalsmeer, des morgeus ten 11 uur, in het ttCapen van- en te Aalsmeer, bij P. KAPTEINten overstaan van den Notaris J. H. LICHTENBELT Junior, van: in den Oost-VAnderpoel-W* olderonder de Gemeenten Aalsmeer en Nieuwer-Amstelen wel kadastraal bekend Ge meente Aalsmeer, Sectie B, N°. 1192, ter grootte van 41 Aren, eu onder Nieuwer-AmstelSectie C, N°. 581, ter grootte van 70 Aren, 50 Centiaren. Geheel aan een stuk liggende aan den Middentogt en den Legmeerdijkmakende de Oostelijke helft uit van Kavel N°. 5 van Polder-Sectie C van genoemden Oost-Mnderpoel- Polderter grootte van 1 Hectare, 11 Aren, 50 Centi aren, met bijbehoorend Stuk DMKGROND. vroeger ge- deelten van N°. 597, doch thans van N° 634, Sectie O, Gemeente Nieuwer-Amstel, groot 16 Aren, 80 Centiaren. Aanvaaritillg dadelijk na de toewijzing. smmmmmmtmrnm

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2