1875. Vrijdag, 12 February. No. 7- VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zestiende Jaar gang. Ilaarle mm ermeer-F older. Haarlemmermeer. Polderwezen. Land boil w. Prijs van het Abonnement in het Jaar6.- Prijs der Advertentidn Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Liedje van een Beemster Huurboer. Guano, IIAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Gent. AXLE TOEZENDINGEN, REDAXTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. MJiterHfh Woen*dag.) van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder, te houden Woens- dag 17 February 1875 's morgens ten 10 ure in het Lokaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Vaststelling van het kohier van omslag 1875. 3. Verzoek vffn den heer H. van Wickevoort Crommelintot aankoop van de strook grond langs de Kruis- vaart, met praeadvies van het Dagelijksch Bestuur. 4. Voor- stel van het Dagelijksch Bestuur, tot het aangaan van eene railing van gronden met Mr. J. P. Amersfoordtter verkrij- ging van een betere gemeenschap tusschen den Aalsmeerder weg en den ringdijk. 5. Vaststelling der voorwaarden van verkooping der dijksgronden. 6. Adres van J. van den Heuvel, om tegemoetkoming voor geleden schademet praead vies van het Dagelijksch Bestuur. 7. Rapport der Financiele Commissie omtrent de rekening van het Hulpfonds 1873. van 3 tot 9 February 1875. GEBOREN A limn a Maria, dochter van A. A. Bolluyt en M. Kulk. Jan, zoon van L. van Giesbergen en C. Grootenboer. Neeltrje, dochter van H. de Bree en B. Deklcer. - Jan Dirk, zoon van H van Marsbergen en P. Buiser. Clazina Elizabeth, dochter van P. van der Stelt en C. Sleeuwenhoek. Hillegonda, dochter van C. Koel en A. Held. Trijntje, dochter van W. Schoute en M. Maarssen. OVERLEDENPetrus, oud 2 weken, zoon van J. Meyn en M. Spijker. Albert, ond 8 dagen, zoon van G. P. Poot en A. Kroon Johannes, oud 22 jaren, zoon van C. Out eu N. Poolland. Nicolaas, oud 11 dagen, zoon van H. de Bruin en C. van Velzen. Geertje Egbertje, oud 16 jaren, dochter van L. Hnlsbos en G. de Vries. Jan, oud 7 jaren, zoon van H. van Wijk en M. van der Mooren. Dirk van Pelt, oud 54 jaren, gehuwd met M. de Kinder. Margaretha van der Willik, oud 37 jaren, gehuwd met Pleun de Jong. Pieter Uiterwaal, oud 48 jaren, gehuwd met G. Bezuijen. LEVENLOOS GEBOREN: een kind van W. van Schip en A. Stolwijk. Een kind van P. de Jong en M. van der Willik. Twee kiuderen van P. Verploegh en J. G. Kop. ONDERTROUWDC. Bom met J. G. Meenderinck. GETRODWD: P. van Rijzen (wednrA met J. C. E. de Jong. J. Riede met A. Groot. Wij tvorden verzocht het volgend adres te plaatsenaan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ingezonden door de Besturen der Veuzer-, Klein-Duivendrechtschen-, Westbijlmer- en Zaander-, Groot-Duivendrechtschen-, Oostbijlmer-, Gijn- en Gaasper-, Rondehoep-Holendrechter- en Bullevvijker-polders. Aan Geven met verschuldigdeo eerbied te kennen de onderge- teekende Besturen van polders in Amstettand. Datkraohtens art. 2. van het Reglement van Amstelland het Bestuur van dit Waterschap en het Gemeentebestuur van Amsterdam gemeenschappelijk het beheer moeten voeren over de scheidingsluis tusschen beider gebiedde Amstelsluis in den Binnen-Amstel, volgens een reglement, door beide, of, bij versohil tusschen hen door Gedeputeerde staten van Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht, en zoo noodig door den Koning, vast te stellen. Datboezeer Amstelland's reglement nu 3 jaren geleden is ingevoerdvan de gemeenschappelijke regeling van het beheer van de Amstelsluis tot beden niets gekomen is, en het Ge meentebestuur van Amsterdam feitelijk maar wederregtelijk in dat, beheer zich handhavende, dit op de meest willekeurige wijze uitoefent; Datadressanten het niet zouden wraken, indienhet Gemeentebe stuur, zoolang het alleen meester is van de sluisin de eerste plaats met de aan hetzelve speciaal toevertrouwde belangen te rade gaande, de ebdeureu deed sluitenzoodra het water in de stad en op het Noord-zeekanaal het lijdelyk peil van Am sterdam bereikt heeft, maar nadrukkelijk moeten opkomen te- gen hetgeen nu pleegt te geschieden Dat toch niet alleenzoodra de waterstand in de Stad en op het Kanaa! de hoogte van Meter 0.20 A. P. bereikt, de ebdeuren altyd gesloten worden, maar bij een waterstand van 20 a 30 centim. A. P. niet anders dan door een paar toldeuren gesueerd word gelijk blijken kan uit de van het Stads- Waterkantoor afkomstige opgaven in het Handelsblad van 11 en van 14 December 11., met dit gevolg, dat het water in Amstelland boven en vlak achter de sluis tot 13 a 10 centim. A. P., en meer zuidwaarts ongeveer tot A. P. werd opgekeerd; Dat w.ijders elken nachtten behoeve der waterverversching van Amsterdam nadat de vloeddeuren in de Amstelsluis en de ebdeuren in alle sluizen aan den IJkant gesloten zyndoor de nieuwe sluis bij Zeeburg water ingelaten en het peil in de stad een paar decimeter opgezet wordt, waarop des morgens de ebdeuren aan den IJkant met geweld geopend worden en de gemeenschap met het IJ of het Kanaal weder wordt hersteld Dat hieruit voortvloeit dat regelmatiglijk gedurende onge veer 1/3 van elk etmaal de hoofd-waterlozing van Amstelland gestremd is, welk bezwaar te nadeeliger is, ja, noodlottig worden kan in het regenachtig jaargetijde wanneer, uit aan- merking van het lijdelijk Stadspeil maar al te dikwijls over dag de Amstelsluis raede digt gehouden of daardoor alleen met de toldeuren gespuid wordt; Dat adressanten nu nog niet eens zich willen beklagen over de mogelijkheiddat het Gemeentebestuur, water bij Zeeburg inlatende, dit door het opeD laten van de vloeddeuren van de Amstelsluis op Amstelland spuije; Dat evenwel de boven omschreven willekeurige handelingen van het Gemeentebestuur naar zij meenen volkomen hunne bezorgdheid regtvaardigendat elk oogenblik bij hoog buitenwater, wanneer door de Jpenslooter- en Diemersluizen niet kan geloosd wordenen bij een waterstand van meter 0.30 a meter 0.20 A.P. op het Noordzeekanaalwelke zonder opstuwing in Amsterdam nog niet het rainste gevaar voor Amstelland opleveren zou, de boezem van dit Water schap tot A.P. en hooger oploope, en de polderkaden, die om dc slapheid van den ondergrond veelal niet verhoogd en verzwaard kunnen worden, doe bezwijken, gelijk voor de afsluiting van het IJ meermalen is voorgekomen. Redenen om welke Adressanten U eerbiediglijk verzoeken Uw gezag aan te wenden, zoo noodig in overleg met de Collegien van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en Utrecht, om den wederregtelijken toestand, waaruit zoo noodlottige ge- voigen kunnen voortspruiten ten spoedigste te doen ophouden. 't Welk doende Amstelland, Januarij 1875. Te Monoickendam is in de plaats van den heer C. Schreu- der, die bedankt heeft, tot hoofdingeland van het waterschap Waterland, de heer A. Sligcher te Monnickendamen tot lid van het banbestuur de heer P. Stapelte Broek in Water- laud, gekozen. De Amsterdamsche Courant bevat het volgende /.ierikzee8 Febr. Eene kleine, maar hoogst belangrijke brochure is door den verdienstelijken waterbouwkundigen amb- tenaar van het waterschap Schouwen den heer P. Labrijn Dz. alhier, in het licht gegeven. Zij is getiteldEenige beschou- wingen omtrent eene stoombemaling tot ontlasting van het polderwatcr van het waterschap Schouwen." Allen die bij dien polder belang hebben zullen den geachten schrijver dankbaar zijn voor de beknopte en heldere wijze waarop hij die belang rijke zaak toelioht; terwijl het wel aan geen twijfel onderhevig is, of Schouwen zal op een niet meer ver verwijderd tijdstip zich in een stoomgemaal kunnen verheugen. Het plan toch daartoe draagt reeds de sympathie van het bestuur weg. Over de belangrijkheid en het nut van zulk een werk zal men eenigzins kunnen oordeelen, als men bedenkt dat de te be- malen oppervlakte bedraagt 11,000 hectaren en dat de kosten van oprigting worden geraamd op 150,000 en de jaarlijksche exploitatiekosten op circa 6500. Als de polder Schouwen van zijn water ontlast zal zijn dan is hij inderdaad van een grooten last bevrijd en de daaraan 'oestede gelden zullen op velerlei wijze hooge renten afwerpen. In de den 9 dezer gehouden vergadering van hoofd-inge- lauden van het waterschap Schouwen is dan ook aan het bestuur opgedragen om, zoo mogelijkin de aanstaande na- jaarsvergadering een afgerond plan voor de stoombemaling van het waterschap Schouwen in te dienen. Al is tot de zaakzelve nog niet besloteuzoo blijkt het tochdat er ernstig aan wordt gedacht dit zoo hoogst belangrijk werk tot stand te brengen. De Purmerender Courant bevat het volgende: (Te zingen omstreeks 5 maal 'sjaars op de wijs van het bekende lied van Bellamy aan Fillis.) Lieve Maanzeg ziet gij heden Mijn geliefde Beemster niet? Sla uw oog eens naar beneden En vertel mii wat gij ziet? Kostelijke eigendommen Gansch bedolven door den vloed Daar er weer geen wind wil kommen En 't gestadig reegnen moet. Lieve Maan! ziet gij die rnolens? Vijftig beste ongeveer! Allen werkloos nolens volens, Wachtend steeds op auder weer. Heeft daar elk ook erg het land an Roept men maak dat water vort 't Antwoord is: »Wij willen, landman, Maar wij komen wind te kort!" Lieve Maan! ziet gij dat lichtje Aan dien koogen molenroed, 'tis een seinlicht als berigtje, Dat wie kan ook malen moet. Maar wie zal zijn sehuld betalen Als hij heeft gebrek aan splint; Welke molen kan er malen Als hij vrnehtloos wacht op wind! Lieve Maanvertel 't eens sr._ Aan mijn landbeer altemaal, Hij is wijs en weet hoe bloedig k Zorg dat ik mijn pacht betaal. Hijhij heeft toch naar mijn oordeel Regt en stem in Beemsters raad En hem wacht van 't land geen voordeel Als 't meest onder water staat? Lieve Maan; sla nu uw blikken Naar zoo menig andre streek Waar in weinig oogenblikken Heel de massa water week Op commando van de menscken Zonder wind en zonder zeil Afvoertnet zooals zij 'twenschen, Zelfs tot onder zomerpeil! Lieve Maanga nu eens vinden (Zoek ze maar op 't hooge land) Beemsters voibloed watervrinden Neem hen, 'k bid u bij de hand; Leidt hen herwaarts, schijn dan even Op den treurgen watervloed Waar dat lage niet bij lev en Maar verkleumend kwijnen moet. Leer kun, lieve Maante zeggen 'tis zoo, 't kan z<5<5 langer niet. Leer hunernstig overleggen Wat belang en pligt gebiedt, Naar het voorbeeld om ons henen Stellen 't water perk en t-6om Roept men: Wie zal hulp verleenen? Ik! is 't antwoord van den STOO.M Het water sckijnt de Waterlandsche dichtaderen te openen. Wij ontvingen dit lied juist toen de wind begon op te steken toen verzocht ons de auteur, daar geen bezwaar in te zien. Hij zond er tot aanvulling het volgende bis-couplet bij Lieve Maan! zeg ziet gij heden Die gebroken roeden daar Ziet gij hoe die molens leden Door den storm en? tbrandgevaar Ja, de wind, waarop wij wachtten, Was zoo onfatsoenlijk kras, Dat we onwillekeurig dachten Of't tot straf voor 't dralen was Dezer dagen is te Berkliout beproefd en onmiddelijke in dienst gesteld het nieuwe volledige stoomgemaal van het wa terschap de Westerkogge." De stoomwerktuigen van een vermogen van 150 paardenkrachten in wateropbrengstvol- deden uitmuntend. De werktuigenketels enz. zijn vervaardigd en in werking gebragt door de Maatschappij IJzergieterij de Prins van Oranjete 's Graveuhage, door wie ook in 1868 het hulp-stoomgemaal voor dat waterschap vervaardigd werd. Beverwijk, 10 Febr. Bij den veehouder C. ten Bak alhier is een dolle koe afgemaakt en het vleesch door verbranding onschadelijk gemaakt. Voor zoover bekend is, zijn in den loop der week van 31 Januarij tot en met den 6 dezer in de provincie Noord- Holland geene gevallen van Iongziekte onder het rundvee voorgekomen. Men leest in Semper Virens het volgende Hoewel de guano, vooral sedert het jaar 1840, meer en meer in geb-uik is gekomenzyn er toch nog velendie aan- gaande de aanwending van deze uitmuntende meststof in het

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1