26 - Onvruchtbaarlieid van Notenboomen. Gemengde Berigten. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij Jngczottbcn. Cornelia- en Sophia-iVaai- en Breiscbool te Abbenes. onzekere verkeeren. Op grond hiervan onderstellen wijdat de volgende raededeelingen niet overbodig zullen zijn. De bestanddeelen van guano zjjn ongeveer dezelfde als die van de meat onzer watervogels, maar zij bevat een veel grootere hoeveelheid ammoniakzouten. De voortreffelijkheid der guano is hieriu gelegendat zij niet alleen eene groole hoeveelheid stikstof, maar ook vele phosphorzure zouten van kalk en mag nesia lie vatin e6o woord stoffen die aan planten een weli- gen groei bezorgen. Zij vverkt on die reden ongemeen snel en krachtig, maar blijft in den akker niet lang nawerken. Hoe voortreffelijk de guano nu ook wezen moge, kan het gebruik er van toch overdreven vvordenindien men haar als algemeene mestspecie aanbeveelt. Zij bevat geenszins alle be standdeelen der planten Haar natron- en kali-gehalte is zeer gering, terwijl zij ook zandsteentjes, water en andere bijmengselen bevat. Haar snelle werking is vooral in hare groote oplosbaarheid gelegen maar juist deze eigenschap moet den gebruiker tot voorzigtigheid nopen. Bij den tuinbouw geeft men de voorkeur aan een oplossing van e6n gewigtsdeel guano in 80 tot 100 gewigtsdeelen water. Bij den landbouw bezigt men haar doorgaans in den vorm van poeder met aarde, tot het 2- of 3-voud harer hoe veelheid vermengd. Naar mate de guano meer stikstof be vat, is ook meer omzigtigheid bij het gebruik noodig. De guano deelt niet alleen haar eigen voedende stoffen aan de plant medemaar werkt tevens door hare stikstof houdende bestanddeelen op den aardhodem. Is derhalve, in een akker, eene voldoende hoeveelheid voedende stof aanwezig voor het gewas, dat hij dragen moet, dan bezit de gonno veelal de geschiktheidom die stof uit hare verhinding los te maken •en voor dat gewas beschikbaar te stellen Hieraan heeft de guano hare vermaardheidals algemeen bemestingsmiddelte danken. Het is echter duidelijk dat daardoor de grond tevens Bpoedig word uitgeput, en daarom is het zeer aan te bevelen dat, bij eene voortdurende guano-bemestingeene voldoende hoeveelheid andere meslstof daaraan worde toegevoegd. Voorts is guano uitmuntend geschikt, om de achterlijke en schrale gewassen vooruit te helpenterwijl zij tevens veel ongedierte doet verdwijnen. Men brengt haar zoowel voor als na de zaaijng op den akker. A. 24 Dec. '74. N. In de December-aflevering van het Tijdschrift over Boom- teeltkunde" wordt als eene voorname reden van de onvrucht- baarheid van notenboomeri genoemd de afwezigheid in den grond van kalkachtige bestanddeelen. Dit werd bevestigd door de ervaring, die wijlen den Heer Ed. Jaequemijns heeft opge- daan op zijn landgoed te Minderhout. Terwijl zijn buren hun- ne notenboomen en kastanjeboomen zagen verkwijnen, bleven zijne boomen gedijen en zoowel in groeikracht als in vrucht- baarheid markwaardige resuliaten opleveren. Hij schreef dit toe aan het ruim gebruik van kalk, bij de toebereiding van den grond. In de Vergadering van het Depart. Amsterdam, der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheidheeft op 18 Jan uary j. I. de Heer I. J. de Beucker eene zeer belangwek- kende voordragt gehoudendie zich geheel op praktisch ter- rein bewoog. Achtereenvolgens besprak hij de verschillende zand-, klei- en veengrondende verschillende middelenom hun gehalte te verbeterenvooral met het oog op hun wa- terbindend vermogenen bragt daarmede een aantal voor- schriften in verbanddie bij het draineren, indien dit goed zal gelukken, in 't oog te houden zijn; vervolgens besprak hij het oversehieten van den grond, en behandelde toen uitvoerig de bedoeling en beteekenis van de bemestingmet aanwijzing van de daarvoor in de verschillende gevallen dienstige stoffen, tevens waarschuwende tegen het rapen van dennennaalden. Als middel tegen schors-afval van boomen beval bij aan ze te doen begroeien met Klimop en het langs de westzijde witkal- ken van Beukenboomenwijders wees hij de voordeelen aan van het spitten in schuinsche rigting; voorts over het kwee- ken van aspergies op doire, van griend op vette, en van hoepwilg en eetbare kastanje tot hoepelhout, op moerassige gronden. Hij hesloot zijne leerzame mededeelingen met aan- wijzingen omtrent eene doeltreffende keuze onder boomzaden en de noodzakelijkheidom aan de buitenzijden van hoom- aanplantingen zoo min mogelijk te snoeijen. Bij monde van den Voorzitter (den Heer W. F. Versteeg) werd* hem dan ook de welverdiende hulde gebragt voor het genot en de leering, aan al de aanwezigen verschaft. Een ouderloos meisje uit Naarden, opgevoed bij hare tante aldaar, geacht om haren onberispelijken levenswandel, en gedurende een, half jaar dienstbode te Abcoude, is tijdens de afwezigheid van haren heel en haar meesteres j op eene moorddadige wijze van het leven beroofd. N'adat zij vermist was en naar haar gezocht werd, vond men haar lijk in het water nabij de woning, waarin zij diendealle keumerken dragende van een gruwelijken moord. Heeds heeft de justitie, naar men zegt, den vermoe- delijken dader, die met haar het huis bewaakte, in hechtenis doen nemen. Een opmerkenswaard verschijnsel heeft zich dezer dagen op het ge- bied van het onderwijs voorgedaan. De Aoq/ifonderwijzer aan de gesnbsidi- eerde school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Aalten is als /ra/ponderwijzer vertrokken naar Zierikzee alwaar zijne vrouw tevens tot hulponderwijzeres aan eene openbare school is benoemd geworden. Zij berekenen op hunnc nienwe standplaats het dubbel inkomen te zullen genieten van hetgeen zij te Aalten verdieuden. Dat lijken per spoor worden vervoerd, gebeurt niet zelden, maar dat een doode uit Rome naar den Haag en daarop weder uit den Haag naar Rome wordt overgebragtkomt toch niet dagelijks voor. Eene da me keerde uit Italie naar haar geboorteland terugmet zich voerende het lijk van haren echtgenoot. In den Haag aangekomen, deden familic- aangelegenheden haar terugkomen van haar voornemenom zich daar te vestigen. Zij keerde naar Rome terug, eu nam ook thans het stoffelijk overschot van haar man met zich. Zaturdag jl. verloor het zoontje van een ingezetene van Maassluis een bankbillet van 1000 hetwelk nog denzelfden dag door den zoon eener arme wcduwe werd gevonden en aan den eigenaar terngbezorgd. Van een vriend buiten degemeente ontving ds. van der Mast, chris- tel. geref. predikant te Zutphenten behoeve der weezen zijner gemeente, de aanzienlijke som van 600. Het hoofdbestuur der //Nederlandsche Vereeniging tot heperking van openbare dronkenschap" heeft op zijn verzoekschriftbetreffende de loting voor de nationale militie, van de Commissarissen des konings in Zu id- Holland, FrieslandGelderland en Overijssel, het berigt ontvangen, dat in hunne respectieve provincien maatregelen zijn genomen om de dronken schap bij die gelegenheid zooveel mogelijk tegen te gaan. Te Texel is een jongeling van 18 jaren op de hofstede Vruchtbaar oord bezig zijnde met het voederen van veevan den zolder gevallende ongelukkige was binnen een paar uur een lijk. De politie te Kaatsheuvel heeft prpces-verbaal opgemaakt tegen den timmerman P. Driessensbeschuldigd van, mishandeling zijner vrouw. De gemeenteraad van Brussel heeft fr. 20,000 toegestaan om, ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Louise daarmede uit de stads- kas een week huishuur te betalen voor al de behoeftige gezinnen der hoofd- stad. Mevronw Ferdinand de Lesseps Is van tweelingen bevallen. De'be- roemde ingenieur heeft verleden maand zijnen 70sten verjaardag gevierd. Op de tentoonstelling van plnimgedierteenz.te Parijs gehouden, is een haan te zien geweest, waarvoor den eigenaar te vergeefs 10,000 francs is geboden. Het dier is klein van gestulteuit Bentheim afkom- stig, em een onoverwinnelijke vechtersbaas. Hij is bekend onder den naam van Jackheeft reeds 52 hanen gedood, meesjt alien wel twee derden kloekcr dan hij. Nog slechts twee maanden'geleden triomfeerde hij te Londen op een der beroemdste hanen van het Vereenigd Koningrijk. Deze, de Warrior geheeten was nimmer overwonnen en had zijn eigenaar meer dan 250,000 francs met weddenschappen opgebragt. De eigenaar van Jack wedde 5000 francs tegen den Warrior. De strijd duurde slechts drie minu- ten en Warrior lag te zieltogen. Geen wonder dus dat Jack niet te koop iszoo lang er nog barbaren in heschaafde landen gevonden worden die in hanengevechten pleizier hebben. Prof. Holloway, de bekende pillen- en zalfjes-man, besteedt zijn geld goed en nuttig. Hij heeft een stuk grond aangekocht voor f 300,000, daarop zal hij laten bouwen een universiteit voor vier honderd damesdie daar hoogere opvoeding knnnen genieten. Degeheele inrigtingzal/2,400,000 kosten. Naar aanleiding van het ongelukden hoofdeondnkteur Muscher' overkomenschrijft de Standaard dat haar van geachte zijde het volgende wordt gemeld Het gebod »Gy zult niet doodslaan" schijnt niet gegeven voor de spoordirectien in ons land ten minste zij bekreunen er zich wei- nig om, dat al de ongelnkken, die op de spoorbanen het dienstpersoneel overkomen, het verbrijzelen van ledematenhet doodvallen het aan stuk- ken snijdenhet doodslaan van kondnktenrs zelfshet hart dier heeren niet kunnen bewegen om al mogelijke te doen ter voorkoming dier onheilen. Wel terecht mag de Standaard vragen, bij het vermelden dat de conduk- teur Muschert op de loopplank door het portier van een voorbijsnellende trein bij Delft is doodgeslagen //Hoevele rampen van dien aard zullen nog op onze spoorwegen moeten gebeureneer het allerellendigst controle-sys- teemwaarvan dergelijke onheilen het schier onvermijdelijk g<volg zijn voor goed afgeschaft en door een beter stelsel vervangen worde?" Waarlijkhet is zooals onlangs eenige conducteurs opmerktenmet wien ik over het gevaarlijke van hun werk sprak en wien ik vraagde of ver- plaatsing der conduktenrs-loopplankeu zoo hoog zou komen. Die mannen zeiden: //Och, mijnlieer, met een tongouds zou men al ver komenom ons een baan door in plaats van langs alle rijtuigen te bezorgen maar zooveel acht men het leven van geringa beambten niet waardin de plaats van een verbrijzelde kan men wel tien levenden verkrijgen. 't Is waar, als de heereu eens in donker bij storm of sneeuwjagt of met ijzel van de eene gladde loopplank op de andere moesten stappenzich met eene hand aan een kouden kopereii of ijzereu beugel moesten vasthoudenom in hangende houding met de andere de portieren te openen en te sluiten van een vlie- genden trein, ze zonden er spoedig wat op vinden, doch voor ons komt er dat minder op aan. Een misgreep of mistred b. v. kan ons het leven kosten; maar bevalt het ons niet: //de een traag, de ander graag." Als niet spoedig onze spoordirectien door claden gaan toonen, dat zij het leven hunner dienaren niet langer aan een zijden draad willen hangen, zou het dan niet meer dan tijd worden, om pogingen aan te wenden, dat onze Regering tusschen beide trede om het leven der spoorbeambten te be- schermen, gelijk de Engelsche regering de zeelieden zal doen? In het Hotel-Dieu te Parijs is overleden jufvr. Senkeisen, gepensio- neerd officier. Gedurende 64 jaren heeft zij hare sekse weten geheim te honden. Eerst sedert acht dagen is de geneesheer er aehter gekomen dat hij eene vrouw behandelde. Eene dame te A. wier echtgenoot door den dokter was opgegeven bestelde al vast ronwgoed bij de Printemps te Parijsdaar het goed te laat zou komenindien zij den dood eerst afwachtte. De ziekte nam echter plotseling een gunstigen keer, de zieke herstelde en een der eerste uitga- venwelke hij betalen moestwas de stof voor het ronwgewaad zijner vrouw dat deze nu bewaart totdat het te pas zal komen. Voor den echt genoot paart zich aan het gelukkig gevoeldat hij hersteld isde troost- volle gedachte, dat, bij zijn overlijden, zijne vrouw in de gelegenheid is terstond openlijk van hare droefheid te doen blijken. Negentien jaren geleden verbood een grondeigenaar uit den staat Tenessee aan zijn dochter zich naar den avondfeest te begeven. Zij ging er niettemin heen en bleef weg. Dezer dagen Meld voor het vaderlijke huis een wagen stil en daaruit kwamen achtereenvolgens de verdwenen doehter haar echtgenoot en elf kinderen. De dochter ontdeed zich van hoed en mantel met dezelfde kalmtealsof zij slechts voor eenige uren afwezig was geweest. Men heeft te Parijs op de bals een aardige gewoonte ingevoerd. Bij het binnenkomen ontvangen de dames een dolk en de heeren een insigne dat zij op den rok spelden en dat het wapen van een stad draagt. Zoodra de muziek beginttrekken de dames den dolk uit den schedeen die dolk is een waaijer, waarop eveneens het wapen van een stad is afgebeeld. De heer en dame die het zelfde wapen hebben dansen den eersten dans met elkaar en zitten naast elkaar aan het sonper. De dolk-waaijers zijn allerliefst en getuigen van den smaak en de kunstvaardigheid der Parijsche werklieden. Een Engelschman is op de gedachte gekomenom in medaillons een voor lichtindrukken gevoeiig gemaakt plaatje aan te brengenzoodat de eigenaar slechts op een knopje hehoeft te drukken om onmiddelijk een portret te verkrijgen van den persoon die tegenover hem staatzonder dat deze van de geheele zaak iets gewaar wordt. Deze portretten kunnen naar willekeur vergroot worden. Het is dus zaak voorzigtig te zijn. Binnen kort wordt te Parijs een merkwaardig proces vevwacht. Het geldt een bekenden huwelijken-sluiterdie aan een zijner klanten een meisje had uitgehuwelijkt, dat hij evenwel, na het gezien en naar zijnen smaak gevonden te hebben, zelf maar gehuwd heeft. De klant heeft hem daarop in zijn huis een pak slaag gegeven. De huwelijken-sluiter heeft zich tot den korrektiounelen regter gewenden de klant vraagt schadevergoeding dat hem de beloofde vrouw onthouden is. In de Pall Mall Gazette leest men het volgende zonder- linge artikel: „Thans is weer de kwestie aan de orde om geitenmelk te gebruiken als dagelijksch voedsel. In 1866 giugen sommigen zooverdat zij geiten kochten om de plaats van koeijen te vervangenen zij bevonden zich daar tamelijk wel bij. Er kan weinig twijfel bestaanof geiten kunnen tot veel nnttiger doeleinden aangewend worden dan tot hiertoe 't geval was. Zij zijn zeer goed te eten; het vleesch zou een aangename afwisseling wezen voor hen, die ossen- eu schapenvleesch moede zijn. Vroeger werd de buid gebruikt tot kleeding en diende dus ter bescbutting voor de koude. Thans wordt het baar gebruikt tot pruiken voor regtsgeleerdener bestaat geen reden waarom men er ook geen chignons van zou kunnen makeD. Geitenhorens geven zeer goede hechten van messen. Het vet, tot kaarsen gebezigd, geeft een schitterend licht, en daar het niet ontploft, is het veel minder gevaarlijk dan petroleum. Geiten zijn ook zeer goed om rijtuigen voort te trekken, gelijk menige Engelsche jongen kan getuigen, en als men er maar genoeg in dienst stelde, zouden zij de paarden der huurkoetsiers wel overbodig makenwant daar zij vast op haar pooten staanzouden zij minder ligt uitglijden op de straten van Londen. Inderdaad, het nut der geiten is zonder einden 't is zeer wel mogelijk, dat geitenmelk veel meer populair wordt dan jenever, zoodat delirium tremens weldra tot de droeve herinneringen van 't verledene zal behooren." Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaaimaatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in December voortgezet met 690 tot 940 arbei- ders, 19 paarden, 3 lokomotieven en 24 wagens, 3 stellen tijde- lijke pompwerktuigen, 9 tot 11 stoombaggervaartuigen, 65 tot 70 grondschouwen en 2 sleepstoombooten. Bovendien 5 of 6 afzonderlijke ploegen, te zamen 42 tot 52 werklieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen. Na den 26 waren de werken grootendeels gestaakt wegens ijs- bezetting. Noordzeehoo/den. In het geheel zijn gemaakt 67,365 betonblok- ken (708 in December), bevattende 219,260 kub. meter (3091 in De cember). Het Noorderhoofd werd niet verlengd, doch het herstel der nog aanwezige sckade voortgezet. In December werd 657 kub. meter van die schade naar behooren hersteld en bedroegde op het eind dier maand overgebleveu -schade 127 kub. meter. Dit is min belangrijke schade op ongeveer 700 meter uit den duinvoet; de bressen in het hoofd zijn geheel ge- sloten en tot de kruin opgetrokken. Het Zuiderhoofd was op het eind van December als volgt door- getrokken Grondlaag van bazalt tot 1521 meter buiten het duin. Idem gevlakt tot 1276 meter (7 in December). Grondlaag van blokkenjtot 1268.2 meter, tweede laag tot 1267.6, derde laag tot 1267, vierde laag tot 1266.4, vijfde laag tot 1265.8, zesde laag tot 1265.2; eerste bovenlaag tot 1264.6 en tweede boven- of deklaag tot 1264 meter. De verschillende lagen betonblokken vorderden in December ieder 7 meter. In het geheel zijn verwerkt 166,420 kub. meter betonblokken (1936 in December). Hoofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedraagt in het geheel 4,315,850 kub. meter (11,260 in December). In het Wijkermeer zijn gebaggerd 1,079,645 kub. meter; Bui- tenkuizen 176,156 kub. meter; in het Westelijk Y 1,989,667 kub. meter (45,000 in December). De kanaaldijken in het Wijkermeer en het Westelijk Y waren in aanleg over 26,522 meter lengte, tot A. P. opgetrokken over 26,156 meter lengte, tot 0.60 meter boven A.P. over 25,412 meter lengte (100 in December) en voltooid over 23,232 meter lengte (140 in December). Zijkanaal F (Halfweg). Gebaggerd 428,014 kub. meter (5000 in December). Kanaaldijken in aanleg en tot A.P. opgetrokken over 9878 me ter lengte; idem tot 0.60 meter boven A.P. over 6879 meter lengte (30 in December); idem voltooid over 4528 meter lengte (79 in De cember). Droogmakerij III Westelijk Y bezijden het hoofdkanaal en beoosten het zijkanaal naar Halfweg. Van de kanaaldijken om dezen pol der, lang 13,729 meter, zijn voltooid 8966 meter lengte (30 in December) en in aanleg de overige 4763 meter lengte. Gemaakt 4924 meter lengte togt (632 in December). Droogmakerij IV, V en VI (Westelijk Y, benoorden het hoofdka naal en bewesten de Voorzaani). Yan de kanaaldijken om deze polders, lang 10,277 meter, waren op 1 Januarij boven water 10,269 meter lengte en voltooid 7759 meter lengte (125 in December). Gemaakt: 4240 meter lengte togt, 5400 meter lengte bermsloof 15,000 meter lengte kavelsloot en 15,000 meter lengte heinsloot. Het gebouw van den permanenten stoomwatermolen is uitwen- dig afgewerkt en onder de kap. De zware deelen van het werktnig zijn gesteld. Aan de stortebeaden werd de hand gelegd. De polders V en VI zijn met tijdelijke bulpmiddelen afgemalen. Polder V is in het begin der maand ingeloopen, doch op 31 De cember was het gat weder gedigt en de polder op nieuw tot 0.64 meter boven A.P. afgemalen. Oranjesluizen. In December werden geschut: 1 bark, 4 brikken, 15 scboeners, 4 kofsebepen, 93 raderstoombooten, 155 schroef- stoombooten, 2217 tjalken of pramen, 626 visschersvaartuigen en 10 andere vaartuigen; te zamen 3125; vorige maanden 77,698. Totaal in 1874 80,823; jaar 1873 86,753; jaar 1872, na de ope ning der sluizen op 18 Maart, 70,395. Totaal generaal 237,971 schepen. Wij groote menschen weten dikwijls evenmin wat goed is voor ons als kinderendie het eerste onderwijs zullen ont vangen in vrouwelijke handwerken. Even gaarne als dezen zich van die nuttige moeite wenschen te ontslaanzoo ook wijwaar liefde en pligt ons tot voortzettidg eener taak drij- ven, onder belemmeriug, van traagheid, levensmatheid of onverschilligheid. En toch, waar het eene zaak geldt, in waarheid heilzaam voor anderenal is er dan ook geene stoffelijke belooning aan verbonden, daar moeten wij zelfver- loochenend voortgaanomdat het goed is. Gaarne erken ik echter, dat ook de welwillendheid hare grenzen moet hebben; anders wordt er alligt misbruik van gemaakt door de baat- zucht en eigenliefde. En nu het verslag van de Naai- en Breiscbool over het jaar 1874. Het onderwijs heeft een aanvang genomen den 2 Maart en is geeindigd den 26 September. Het werd gegeven aan ge heel betalende leerlingen, tegen 15 cent per week, en aan gedeeltelijk betalende, tegen 5 cent per week, wordende de ontbrekende 10 cent van dezen aangevuld door de geldelijke bijdragen van goedgezinde menschenvrienden. Het getal geheel betalende bedroeg van 2 Maart—6 April 19 leerlingen en dat der gedeeltelijk betalenden 20; van 6 April—29 Junij geheel betalenden 27, gedeeltelijk betalenden 24; van 29 Junij— 25 September geheel betalendeu 2 5 gedeeltelijk betalenden 19. Totaal dus van: 2 Maart6 April 39 leerlingen. 6 April29 Junij 51 29 Junij 25 September 44 Het schoolverzuim was betrekkelijk gering. Alleen in den korenbouw bleven er velen weg Dat ook hiertegen eene wet uitgevaardigd wierde, om zoo geleideiijk te komen tot leerpligt. Het onderwijs werd gegeven van vier uuraf, als de gewone schooluren geeindigd zijn, tot's avonds 6/2 uur. Eerst worden de kinderen in de gelegenheid gesteld zich te wasschen en een luchtje te scheppen. Inmiddels wordt alles gereed ge maakt en om 4 uur neemt het onderwijs een begin. Omdat bet voor eene vrouw bepaald onraogelijk is aan zoo veel kinderen onderwijs te geven wordt de naaivrouw A. E, Reitsema

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2