Ad ver ten tien. V ERPACHTIIVGEIV. ZAAILIJNZAAD, Gemengde Berigten. - 30 - Hollandsche Rrandwaarborg-Maatschappij Haarlemmermeer-Polder. DIJKSGROND, POLDERKADEN, DIJKSGROND, Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer-Polder. VERK00P VAN EEN VEKKPONT. een Eikenhoulen VEERPONT, Haarlemmermeer-Polder. Vertrouwd REGTSZAKEN. Jttgezottbcn. BESCHAVING BOOR ONDERWIJS! DE DIRECTIE 1°. op Donderdag den 25 February 1875, 2°. op Vrijclag den 26 February 1875, 22 Maart 1875, 24 Mei 26 Julij 27 September p uike Kwaliteit, A. DE IEEUW, schroom van zich bespottelijk te zullen maken zich in deze niet laten weerhouden den aangewezen weg te gaan betreden of te vervolgenevenmin als hij dat gedaan had. Toen hij eerst met zijne wetensehappelijke behandeling van het vee begonnen was, had men hem uitgelagchenvervol- gen9 hem, eene wijle daarna, eenvoudig voor gek verklaard doch was geeindigd met hem bij het aankoopen van vee te raadplegen of zelfs dien aankoop zeer beleefd aan hem op te dragen. Voorzeker wel een bewijs voor de hooge waar- de der wetenschap. Ja wij landbouwers, zegt spreker, weten nog veel te weinig; we moeten oneindig veel meer weten. Om daartoe te komenmoeten de kinderen onderwijs genieten en trouw naar 9chool worden gezondendan zullen ook gewis de eigenlijke laudbouwscholen beter tieren dan thans het geval is. Met nog eenige opmerkingen over ooftboomen enz. eiudigde spreker, op gepaste wijze, zijne voordragt, voor het houden waarvan hem door den Burgemeester hartelijk werd dank ge- zegdmet den wensch dat hij in het vervolg daartoe meer- malen deze plaats bezoeken mogt. Een talrijk publiek was tot het hooren der voordragt opge- komen zoo zelfs, dat, ofschoon er ver over de honderd hoor- ders in het schoollokaal waren toegelaten toch nog niet wei nig andereuuit gebrek aan ruimtedaarin geen plaats er- langen konden. Voor "zoover bekend is, is in den loop der week van 7 tot en met 13 dezer in de provincie Noord-Holland slechts een mnd uithoofde van longziekte onteigend en afgemaakt. Het ziektegeval deed zich voor te Sloten, Blijkens de uit Zwitserland bij de regering ontvangen offi- ciele opgaven omtrent den stand der veeziekten daar te lande, loopende tot 1 February jl., nam het mond- en klaauwzeer dagelijks af; het aantal besmette stallen was van 200 op 16 Januarij tot 128 op 1 February verminderd. Ofschoon die ziekte geruimen tijd ook in de aan het kanton SchafFhausen grenzende streken van Baden vrij sterk geheerscht had, was toch dat kanton, niettegenstaande de greus naar den kant van Baden niet afgesloten was geworden, geheel bevrijd gebleven hetgeen aangehaald wordt als een bewijs datook zonder af- sluiting, door gestrenge handhaving der wetten en verorde- r.ingen, de overbrenging en verspreiding der genoemde ziekte tegengegaan kan worden. De longziekte in het kanton Wallis kon als geweken beschouwd worden. In verscheiden streken van Zwitserland waren onder de paarden gevallen van huid- worm en kwaden droes voorgekomen. Overal waren gestrenge maatregelen genomenwaardoor men hoopte verdere versprei ding te zullen voorkomen. Volgens de laatste officiele bekend- making van de pruissische regering waren in het regerings- distrikt Gurnbinnen geen verdere gevallen van veepest. voorge komen. De maatregelen van voorzorg werden inmiddels zorg- vuldig gehandhaafd. De Maatschappij van Weldaditjheid heeft, door tusschenkomst van jhr. J. K. W. Quailes van Ufford, te 's Gravenhage weder toezegging ont vangen van 8000 van den ontiekende, die reeds herhaaldelijk aanzienlijke sommen aan de Maatschappij heeft geschonken. De miliciens van de ligting van 1874, die nu nog bij de regementen infanterie in dienst zijn, zullen 1 Junij e. k. met onbepaald verlof naar huis gaan. Op het Blaauwe Erf, n°. 6, te Amsterdam, is een weduwe overleden, die gedurende vele jaren van hare diakonie eene onderstenning ontving van 1.50 elke week, en verder van liefdegaven een armzalig leven voort- sleepte. Na haar overlijden werd echter door de familie onder hare nalaten- schap gevonden een onde trommel, waarin onder auderen zich bevond een schriftelijk bewijs dat zij in het jaar 1871 f 500 had gestort en in 1873 nogmaals f 300 daaraan had toegevoegd, voorts een bankbillet van 25, benevens eenig zilvergeld. De nalatenscbap komt nu ten bate der familie, die waarsehijnlijk een beter gebruik van den gevonden schat zal weten te maken. Men meldt ons uit Groningen ,/In de vergadering van het departement der Maatschappij van Nijverheid alhier, werd o. a. vertoond een slagtmasker, dat gisteren voor bet eerst alhier 'is aangewend bij het dooden van eene koe en wel in de onlangs te dezer stede opgerigte cooperatieve vleeschhouwerijDe kop van het dier in quaestie werd daarbij vertoond. De proef moet uitstekend ™ar wensch zijn geslaagd; het dier was oogenblikkelijk bij den slag dood." Overal in de Vereenigde Staten van Amerika heerscht een koude zoo als zij in veertig jaren niet oudervonden werd. Het openbaar verkeer is grootendeels gestremd. In het Binnen-gasthuis te Amsterdam is ingebragt de 14jarige J. F. A. K.diamantslijpersleerlingdie in de diamantslijperij op het Tuinpad, door het machinerad gevat en rondgeslingerd werd en daardoor beide beenen cn den linkerarm heeft gebroken. Dezer dagen is in de Groensteeg te Zutphen overleden een zieke man die wekelijks 1.50 en 40 turven van de diakonie trok terwijl hij met zijne vier kinderen een zeer armoedig leven leidde, Hij was drie dagen voor zijn dood naar het gasthuis overgebragt, en toen hij aan dr. v. Z. de sleutels van eenige meubelstukken had overhaudigd vond men onder allerlei lompen en oude papieren aan geld, obligation, munt-en bankbil- jettengouden cn zilveren voorwerpenbedde- en linnengoed in oude toe- gespijkerde koffers, voor eene-waarde van 4500! De vrek had vrijwillig ellende geleden. De negerin of negerinnen Millie-Christine, die in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zijn tentoongesteldvertoont of vertooncn eene groote afwijking der natuur. Millie-Christine heeft twee hoofden en twee bustes. Onder het hart zijn die twee bustes naar den rug toe zamenge- groeid, en vormt het ligchaam verder een massa, die niet in twee, maar in vier beenen nitloopt. Elk buste heeft twee armenen gewoonlijk staan de gescheiden bovendeelen van het ligchaam rug aan rug tegen elkander. De hoofden kunnen echter zich zoo bewegen, dat ze bijna naast elkander staan en daardoor bevindt Millie-Christine zich nooit alleen. Zij voert een gesprek met zichzelven, twee hersengestellentwee intelfectualiteiten en het geval doet zich dikwerf voor, dat het eene hoofd leest, terwijl de handen van de andere buste zich met schrijven bezighouden. Bij het nummer der Stoompost van 14 February is gevoegd een teekening en uitvoerige beschrijving van een nieuw plan tot verbinding van Engeland en Frankrijkontworpen door den heer Lacombe te Parijs, en wel door een onderzeesche hoot op ijzeren haan. Een hermetisch gesloten ijzeren schip zou zichvolgens bet ontwcrpdoor behulp van zaamgeperste lucht bewegen lungs railsop den bodem van het kanaal tusschen Dover en Calais gelegd. Wij bevelen - zegt het D. v. Z. H. - de kennisneming van plan en beschrijving bij onze lezers aanal vreezen wij ookdat voor- alsnog de uitvoering wel op talrijke bezwaren zal blijven afstuiten. Het Hof van Assises te Parijs heeft een jongen van 17 jaar tot 20-jarige tuchthuisstraf en even lang toezigt onder de politie veroordeeld. Die jeug- dige boef had een jongentje van elf jaar opgestookt om geld te stelen bij zijne ouders en toen het kind hem die som kwam brengen, heeft hij het meegenomen naar de Seine, daar een touw om den hals gebonden, half gewurgd en daarna in de rivier geworpenwaarna hij een glas rum is gaan drinken en naar hnis is gegaan alsof er niets gebeurd was. Zijne moederaan wie hij een gedeelte van het geld had gegeveu zonder dat zij naar den oorsprong had gevraagd is tot eene gevaugcnisstraf van twee jaren veroordeeld. Berigten uit San-Francisco melden, dat onder eene sneeuwlawine, die nabij Genova in den staat Nevada van het gebergte rolde50 Chine- sche houthakkers begraven werden. Van dit getal hebben er 28 door de ramp het leven verloren. Te Parijs is thans een miniatuur-olifant te zien. Hij is reeds 19 jaar oud en toch niet hooger dan een meter. Zijn verstand is zeer ont- wikkeldhij schenkt zijn meesters glas volreikt hem zijn pijpopent voor hem de deur, enz. Het volgende voorval moet te Baden-Baden gebeurd zijn. Zooals men weet, is het den Pruissischen officieren verboden zelfs met den geringsten inzet te spelen. Een echter had, hij was in burgerkleedingtien louis d'or op een kleur gezetdie tweemaal wonen juist wilde hij met de vergenoegdheid op het gelaat zijn veertig goudstukken opstrijkentoen zijn blik viel op den Koning van Pruissen, die voor tijdverdrijf het spel stond aan te zien. In zijn schrik waagde de officier het niet de som van de tafel te nemen. Voor de derde maal wint zijn kleur, evenzoo voor de vierde en vijfde maal3200 francs staan voor hemmaar de gelukkige blijft onbeweeglijk met de pink aan den naad van de broekin paradehouding staanhet ge- vaar voor oogendat het balletje den volgenden keer minder gunstig rolt en hem de geheele winst doet verliezen. De Koning maakte aan den ge- spannen toestaud een eindedoor op den officier toe te treden en op goe- digen toon hem te zeggenIk raad u aan uw winst op te steken en u schielijk uit de voeten te makenvoor dat de Koning u bemerkthet geluk mogt u eens niet zoo gunstig blijven. Een verliefd jongman zond zijn portret aan zijn beminde. Uit vrees, dat het porto te hoog zou komenschreef hij er op//Monster zonder waarde." Het Paleis van Justitie bevat eenige beschouwingen over het jammerlijk euvel der dronkeii9chapwaaraan wij het vol gende ontleenenDe zittingen der regtbank, zegt het blad zijn dikwerf voor den menschenvriend en menschenkenner van bijzonder belang. De hartstoglen in al hunne nuaneen gisteo er; een bonte afwisseling van stuitende of vermakelijke tafe- reelen glijdt er onophoudelijk langs het oog, en Moliere zou ongetwijfeld in onze dagen nergens liever karakters voor zijne onsterfelijke meesterstukken hebben geteekend. Jammer maar, dat de aanleiding, die onophoudelijk de volksklassen voor den regter voertmisbruik van sterken drank is de invre- tende kanker, die ons volksleven verwoestter zelfder tijd dat hij de schalkist met treurige" millioenen vult! Alle.rlei misdrijf voert die vreeselijke geesel in zijn gevolg.; tegen zijn demonischen invloed schijnt geen kruid gewassen Bij de over- weging van al het kwaad, dat die verwoestende pest onder 't menschdom aanrigt, is men geneigd met Goethe uit te roepenDer Menschheid ganzer Jammer greift mieh an!" Het zonderlingste is dat de meeste beklaagden zich straffe- loosheid meenen te verzekeren door een beroep op hunne be- schotikenheiddie, al moet de Voorzilter ook ontelbare malen doen opmerken dat men nuchteren boeten moet wat men dronken heeft misdaan met zeldzame hardnekkigheid wordt aangevoerd als verzachtende omstandigheid." Spreekt het gerucht waarheid dan zal het nieuwe strafwet- boekdoor eene Staatseommissieonder voorzitterschap van den oud-hoogleeraar de Wall ontworpen, en thans ter perse, be- palingen inhouden tot beteugeling der openbare dronkenschap. Van harte hopen wij dat dit gerucht waarheid behelze. Drin- gend noodig toch i9 het, dat het euvel, hetwelk voor zedelijke middelen niet week, door doeltreffende 9trafbepaliugen gefnuikt en op die wijze een reeljs van vergrijpen voorkomen worde maar bovenal, dat de volkswaan, als zou dronkenschap een excuus wezenwaardoor tal van misdrijven worden gedekt met wortel en tak worde uitgeroeid. Het Provinciaal Geregtshof in Noord-Holland heeft het vonnis der Arrondissements-Regthank te Amsterdam, waarbij P. P. H. A. Tieman, zich valschelijk genoemd hebbende o. a. jhr. Rutgers van Rozeuburg, graaf van Hogendorp, baron Taets van Amerongen en nu laatstelijk baron van Ittersum onlangs ter zake van op naam van laat9tgemelde bedreven bedriegelijke opligting, tot eene correctionuele gevangenisstraf van vijf jaren was veroordeeld bevestigd wat betreft de schul- digverklaring, doch vernietigd wat aangaat de hem opgelegde straf, en op nieuw regtdoende, hem ter zake van datzelfde misdrijf veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee jaren. Ziedaar de leus van een iederdie hart heeft voor de be- langen onzer maatschappij. Niet genoeg kan hij worden ge- waardeerd die de hand aan den ploeg slaat zonder eenige nevenbedoelingen". Hartelijk is daarom onze instemming met eene inrigting als de Cornelia- en Sophia- Naai- en Breischool te Abbeneswelke blijkens het verslag, 12 Febr. jl. in dit Weekblad voorkomen- deeen groote zegen mag genoemd worden. Al blijft de belooning voor de edele inspanning van de vrouw des onderwijzers tot een enkel vriendelijk hedankje" hepaald wij twijfelen geenszins of zij zal de belangen dier inrigting blijven behartigen. Te meer meenen wij dit te mogen hopenoindat de bloei der Naai- en Breischool immers grootendeels te danken is aan hare onvermoeide ijver en zelfopofferende liefde. X. -f Y. Heden beviel voorspoedig van eene welgeschapene DOCH- TER A. VAN BEIJNIJM, geliefde Echtgenoote van Hofstede EardenbergW. D, DEIJER. te Haarlemmermeer, 12 February 1875. DER te Oudkarspel, berigt, dat zij, door het vertrek van den Heer K. DE HAAN tot haren Correspondent voor Haar lemmermeer en Omstreken heeft aaugesteld den Heer N. T. DORBECR, IJweg, Sectie J, N°. 5, te Haarlemmermeer. Ten overstaan van den te Haarlemmermeer residerenden Nolaris P. J. BROEKHOFF, zullen DIJKGRAAF en HEEM- RADEN van den Haarlemmermeerpolder overgaan tot de Openbare Verpachting van bet GRASGEWAS over 1875, van de Ringdijken Bermen, Polderkaden en andere Werken, of Landen en Gronden, behoorende tot den Haarlemmermeer polder en wel: des morgens ten 10 ure, ten Huize van J. DE VRIES, aan het Hoofddorpin dien Polder, van de Perceelen N°. 1 tot en met N°. 32, en van de N°. 1 tot en met N°. 21; des morgens ten 10 ure, ten Huize van J. DE VRIES, aan het Hoofddorpin dien Polder, van de Perceelen N°. 33 tot en met N°. 82. De Voorwaarden van Verpachting zijn, op franco aan- vrage, aan de Secretarie van genoemden Polder gratis ver- krijgbaar en liggen op de gebruikelijke plaatsen ter lezing, na den 20 February 1875. Haarlem, 25 Januarij 1 875. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer polder brengen ter kennis van Belanghebbenden dat het door Hoofd-Ingelanden in hunne Vergadering van den 17 Fe bruary jl. vastgestelde KOHIER VAN OMSLAG, Dienst- jaar 1875, voor de Ingelanden ter inzage zal liggen, aan de Secretarie van den Polder, in het. Lokaal van Staats, te Haarlemvan af den 19 February tot en met den 5 Maart aanstaandevan des morgens 10 tot des namiddags 2 ure. De Termijnen van betaling zijn bij dat Kohier bepaald voor of op den Haarlem, 17 February 1 875. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer polder zullen op M a a n d a g den 22 February 1875, des namiddags ten 3 ure, ten overstaan van den Deurwaarder A. GLASER, aan de Scheepstimmerwerf van den Heer H. T. PELT EN BURG, te Haarlempubliek verkoopeii: lang, zonder de Kleppen8.50 Meters, breed 3.15 Meters. De PONT is inmiddels aan voornoemde Werf te bezigtigen. De Voorwaarden van Verkoop liggen voor Gegadigden ter lezing aan de Secretarie van den Haarlemmermeerpolder, in de Jansstraatte Haarlem. Haarlem, II February 1875. Dijkgraaf $n Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer polder brengen ter kennis van Belanghebbendendat EEN GEDEELTE VELDWEGlangs Kavels Nrs. 3, 4, 5, 6 en een deel van N°. 2 in Sectie BB van de Polderkaarttus schen den Uitweg nabij den Sloterbrug en den Uitweg nabij Mijlpaal N°. 34, moet warden onttrokken aan de Pnblieke Hienutwordende een ieder, die daartegen BEZWAREN mogt hebbenuitgenoodigd om dezelve schrif telijk in te leveren ter Secretarie van den Polder, in de St. Jansstraat te Haarlemen wel voor of uiterlijk op den Vijfden Maart 1875, na welken Termijn geen Be- zwaarschriften meer zullen worden aangenomen. Haarlem, 17 February 1875. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. te bekomen bij den Heer te Haarlemmermeer.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2