Advertenti en. - 34 - Internationale Tentoonstelling te Philatlelpliia 1876. Ctemenffde Berigten. staats-Loterij. f r f Jugc20ttbeu. Waarile X Y den definitieven aankoop zou willen aanbrengen. Men vleit zich zeer dat de ijverige en doeltreffende pogingen der com- misaie met den besten uitslag zullen bekroond worden en de gemeente Noordwelle zoo niet geheel, dan tocb grootendeels tiendvrij zal worden, De belangstelling in de zaak althans bleek op deze vergadering groot te zijn. Westereilldeil, 23 Febr. In een paar dagen stierven hier van de landbouwers, gebroeders Bonthuistwee paarden. Vol- gens den veearts Werkman moet de oorzaak van de ziekte dezer dieren in woekerplanten worden gezocht, die zich waar- schijnlijk op het tarwestroo bevinden waarmede de paarden gevoederd werden. Nog twee paarden zijn ongesteld doch beterendeterwijl ook bij den landbouwer Huizenga, onmid- delijk naast B., een paard aan dezelfde ziekte lijdt. Ook dit paard is met tarwestroo gevoederd zoodat dit vermoeden van den veearts een vrij groote mate van zekerheid verkrijgt. In de Saksische stad Halle, aan de Saale, heeft zich eene vereeniging gevormdwelke zich ten doel stelt, gedurende deu winter, het wild gevogelte te voederen. In en om de stad zijn 22 stations, zoo vele vaste plaatsen gekozen alwaar driemBal per (lag ruimschoots voeder wordt verstrekt aan alle gevederde gasten van dien aard. De onkostendaardoor ver- oorzaakt, worden bonderdvoudig vergoed door het vernietigen van millioenen schadelijke insecten door het gevogelte. De longziekte onder het rundvee blijft in dp proviucie Fries- land nog bij voortduring heerschen. In de afgeloopen maand Januarij openbaarde die ziekte zich op 22 stallen in onder- scheidene gemeenten en werden 182 runderenwaarvan 58 in Wijmbritseradeelafgemaakt en zijn er 2 gestorven. Voor zoover bekend is, hebben zich in den loop der week van 14 tot en met 20 dezer in de provincie Noord- Holland geene gevallen van longziekte onder het rundvee voor- gedaan. De Nederlandsche hoofdkommissie voor de internationale tentoon- stelling te Philadelphia heeft, in hare vergadering van 6 February, ten opzigte der aan de industrielen, landbouwers en kunstenaars te stellen voorwaarden, met goedkeuring van den minister van bin- nenlandsche zaken, besloten het navolgende te hunner kennis te brengen Door de Nederlandsche regering zullen worden gedragen 1°. De kosten van vervoer der voorwerpen, van af de haven van inscheping in Nederland tot in het tentoonstellingsgebouw te Phila delphia en van daar terug tot in de haven van Nederland. De kos. ten van bet vervoer naar en van de haven in Nederland blijven voor rekening der inzenders. 2°. De kosten van de uit- en inpakking, van de opstelling, schoon- houden en bewaking der goederen in de tentoonstelling. 3°. De kosten der assurantiepremie voor het vervoer te water en te land heen en terug, en verder de assurantiepremie voor brand gedurende den tijd van het verblijf der goederen in Amerika, onder beding dat de goederen niet door de inzenders afzonderlijk, inaar ge- zamenlijk onder toezigt der hoofdkommissie met de door haar daartoe aan te wijzen scheepsgelegenheid verzonden worden. De hoofdkom missie, die zieh met deze moeijelijke zaak der assurantie onledig houdt, hoopt later aan de inzenders daarover meer bepaalde inlich- tingen te kunnen geven ofschoon door haar alle mogelijke zorg voor de goederen zal worden genomen, stelt zij zich niet verant- woordelijk voor andere eventuele schade, tegen welke de inzenders zich op eigen kosten kunnen verzekeren. 4°. De kosten van algemeene opstelling en dekoratie. De inzenders zullen zelve moeten zorg dragen voor hunne toon- kasten, etalages eaz., doch zij zullen die vooraf in teekening aan de hoofdkommissie moeten overleggen, aan hare goedkeuring onder. werpen, en in over'eg met haren architekt uitvoeren, opdat een- heid en sierlijkheid in het geheel worden verkregendaarenboven behoudt de hoofdkommissie aan zich het regtde opgegeven zendiu- gen vooraf aan eene keuring te onderwerpen en die zaken te weigeren die haar voor de tentoonstelling minder geschikt voorkomen. De hoofdkommissie wenscht dat, in overleg met haar door inzen ders van geliiksoortige voorwerpen, zoo veel mogelijk door onder- linge zamenwerking, kollektief-tentoonstellingen zullen worden tot stand gebragt. Zij herinnert belanghebbenden dat noch door haar, noch door de centennial kommissie, agenten in Nederland zijn aangesteld, en dat de in verschillende nieuwsbladen voorkomende bewering van den heer C. A. J. Geesink, voorzitter van de Vereeniging van het nederlandsche kunstindustrie-museum, als zou deze door de centen nial kommissie erkend zijn, volgens ontvangen inlichtingen dier kommissie en op grond van art. 3 van het algemeen reglement geheel onjuist is. leder, die aan de tentoonstelling wenscht deel te neraen, heeft zich dus uitsluitend te wenden aan den voorzitter der nederland sche hoofdkommissie te Haarlem. Aan alien die zich vddr 1 Maart a. s. aan dit adres hebben aangemeld, zullen de invullingsbiljetten ter vermelding hunner inzending worden toegezonden, welke vddr 1 April 1875 ingevuld moeten worden ingeleverd, daar reeds vddr 1 Mei 1875 bij de centennial kommissie in Amerika, de juiste voor Nederland benoodigde plaatsruimte bekend moet zijn. 's Gravenhage, 8 February 1875. De Nederlandsche hoofdkommissie, E. H. von Baumhauer, Voorzitter. In eene bijeenkomst van de afdpeling Amsterdam van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkundein de bovenzaal der restaurant van het Kon. Zool. Genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam gehoudenhield de heer F. Halverhout eene voordragt over het kweeken van vrucht- boomen en de produktie van dessertvruchten als winstgevende industrie. Eensoudig, maar duidelijk ook voor oningewijden in den tuinbouw en de plantkunde, behandelde spr. het kwee ken van vruchtboomen in potten1°. onder glas, en 2°. in huis en in de open luchten toonde door eenige expresselijk voor deze lezing vervaardigde teekeningen alsmede door het laten rondgaan van de daarvoor benoodigde potten en verdere tuinbouwgereedschappenproefondervindelijk en op onderhou- dende wijze aan, hoe ook hier, even als in China en Enge- landin de voor- en vochtige najaarsmaanden niet alleen veel tot verbetering van deze ooftteelt kon worden gedaanmaar hoe die ook een rente- en winstgevende liefhebberij kan worden. Na eene korte tusschenpoos besprak de geachte spreker het snoeijen dat natuurlijkerwijs zoowel van boven in den kruin als van onderen aan den wortel moest geschieden en na den meest geschikten tijd voor dit snoeijen te hebben aangegeven en op menige opmerkenswaardige bijzonderheid te hebben ge- wezen drong hij er ten slotte op aan, dat zoowel de manneu van het vak als heeren liefhebbers door zijn woord tot bet beproeven van de beschreven teelwijze mogten overgaan. Te Assen werden verleden week de klerken en adjunct-commiezen ter provinciate griffie aangenaam verrast. Ieder hunner werd door iden heer Griffier der Staten eene som van f 80 ter hand gesteld. Het afgetreden lid der gedeputeerde staten Jhr. It. A. van Echten van Holthe had na- melijk f 1000 voor genoemde ambtenaren bestemd, opdat die daarvoor een aandenken konden koopen ter gedachtenis aan de achting, die het lid der staten steeds voor de ambtenaren der griffie had gehad. De ongelukkeu, die in de vorige week te Londen het verlies van menschenlevens veroorzaaktenwaren buitengewoon weinig. Slechts drie menschen werden overredeu en 40 door paard of rijtuig bezeerd. Het getal gestikte kinderen was acht. Te Zwolle is eene oude kaartlegsterdie voor het kantongeregt ver- klaarde met den helm te zijn geborenen meer kon zien dan een ander tot f 5 boete of 2 dagen gevangenisstraf veroordeeld, ter zake van onge- patenteerde uitoefening harer praktijk, zeer ten nadeele van somraige lief hebbers of liefhebsters. De Amsterdamsche Courant meldde het volgende dd. 28 February Gis- (eren middag is Maria Cornelia Garskamp, vrouw van Johan Jacob Jorit- saar, slepersknecht., wonende in de St.-Pietersdwarssteeg n°. 11 (Duivels- hoek) alhierbevallen van drie welgeschapen kinderen, twee meisjes en een jongen. Dit zeer behoeftige gezin is alsnu gezegend met acht kinderen, en wordt dus door ons in de belangstelling van het publiek zeer aanbe- volen." Te Vevey in Zwitserland is men tot een afschuwelijke ontdekking ge- komen. Een jufvrouw van iniddelbaren leeftijd, die alleen woonde, was ziek geworden en werd eenige dagen daarna naar het gasthuis overgebragt. Een harer bloedverwanten maakte van deze gelegenheid gebruik om hare wo- ning te doorzoeken, hetzij door zeker vermoeden daartoe aangespoord, het- zij eenvoudig om te weten wat zij bezat. Toen zij een kast opende, vond zij in eene rol linnen het half uitgedroogde lijkje van een pas geboren kind. De justitie hiervan verwittigd, deed^ daarop onderzoek, en spoedig kwamen nog een lijkje van een pas geboren kind in die zelfde kast, alsmede dri- andere in een koffer aan het licht. De vier laatsbedoelden waren geheel uite gedroogd en naar het schijnt langen tijd verborgen geweest. Een geneeskun- dige gist, dat het oudste wel zeven jaren kan oud zijn. De misdadigster is naar men verneemt erg ziek. Het ingestelde onderzoek zal zonder twijfet deze voor het publiek nog duistere zaak ophelderen en uitmaken of hel hare eigen kinderen waren dan die van andere personen. Het Proviuciaal Geregtshof irt'Zuid-Hollaud heeft bevestigd het vou- nis der Haagsche regtbank, gewezen tegen een bordeelhouder aldaar, waar- bij deze is veroordeeld tot een jaar cellulaire gevangenisstraf ter zake van mishandeling zijner huis vrouw, waardoor ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan. De gezagvoerdei van het schip J L. Wick wire, van Rotterdam naar St. Thomas, rapporteert den 12 dezer, des morgens tenl2ure, eenige per sonen op een wrak te hebben zien drijven, doch vddr men het kon berei- ken waren zij door de zee er afgeslagen. Het scheen een schip van onge- veer 70 ton geweest te zijn. Onder de voorwerpen, die men bij het wrak zag drijven, was ook een stoof om de voeten te warmen. Het scheen een schip geweest te zijn dat overzeild was. De lucifersfabriek Vvlhanbij Gothenburg, is voor een deel afgebrand- De materiele schade, door deze ramp veroorzaaktis gering, doch vier-en- veertig menschen hebben er bij het leven verloren, en negen hebben gevaar- lijke verwondingen bekomen. De eigenaar van California te Parijs is overleden. De man was te- vens Burgemeester van St. Pierre de Montrouge, een voorstad van Parijs. Californiadus genoemd bij wijze van anthithese, omdat men er slechts armoede vindt, is een groote schuur, waar dagelijks een vijfduizend men schen, voddenrapers en andere behoeftigenzich voeden a 10 centimes de portie. De eigenaar van die schuur, Cadet, was te Parijs gekomen als metselaarsknechthad een werkzame vrouw, die goed koken kon en voor verscheidene andere werklieden kookte, en zoo werd van lieverlede een goedkoop restaurant opgerigt, dat echter nog te duur was en eindelijk in een eetschuur werd veranderd. Cadet is millionnair gestorven en al zijn klanten hebben hem, dankbaar voor het goede en goedkoope eten dat hij hun altijd bezorgd heeft, ten grave helpen dragen. Cadet heeft bewezen hoe veel kleinljes een groot maken en ook hoe men met overleg tegelijk goed kan zijn voor zich zelven en voor anderen. Een koopman te 's Hertogenbosch werd dezer dagen vervolgd voor de betaling eeuer schuldvordering ter zake ran geleverde manufakturen. De krediteur, niet bedacht op het strenge verbod dat in ons land bestaat, om gebruik te maken van vreemde matenstelde die vordering in evenals de faktuur luidde in yards, eugelsche ellemaat. De kantonregterdie over deze zaak moest beslissenontzegde de vordering op grond dat die niet was geschied met inachtneming der wet op de maten en gewigten. De schuldenaar lachte in zijn vuistje en ging met een voldaan gemoed huiswaarts. In vele depariementen van Frankrijk, vooral in het midden en zui- den des lands is iu de laatste dagen eene massa sneeuw gevallen. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag heeft zich onder anderen over Lyon een sneeuwstorm ontlast, waarop den volgenden dag een dikke mist is ge- volgd, zoodat men er den ganschen voormiddag het gas heeft moeten la- ten branden. De vrouw van zekeren landbouwer in 't dorpje Zeeland (N.-Brabant) is met haar zwager en een kindje van 13 maanden naar Amerika gegaan haar man alleen achterlatende met 6 nog kleine hulpbehoevende kinderen De broeder van haar man was pas eenige dagen bij haar, maar hij scheen geen schik genoeg te hebben om langer hier te blijven en nam nu voor reisgezellin zijn zwagerin mede naar het land van Cohimbus. Hoewel men alles spoedig in het werk stelde om de vlugtelingen te achterhalenmogt men er niet in slagen, daar zij beiden reeds het ruime sop gekozen hadden, Een te Ceylon verschijnend blad meldt dat de zoogenaamde arbeiders- kwestie in de Engelsche nederzettingen in de straat van Malakka een merk- waardige oplossing heeft gevonden. De nieuwe werklieden drinken geen sterken drank en maken ook geen strike jammer echter dat men ze maar voor een bepaald soort werk gebrniken kan. Het zijn apen, die uit Atchin worden ingevoerd en te werk gezet worden voor den pluk van de kokosnoten. Ze worden met een touw aan den boom gebonden, klauteren dan naar boven, zoeken de rijpe noten uit en werpen die naar beneden. Zulk een werkman wordt door den eigenaar per dag of per week gehuurd. In een fabriek nabij Meissen in het koninkrijk Sakseu is Dingsdag 11. tengevolge eener ontploffing van chemische ingredienten een brand ont staan, die zoo snel toenam dat elf vrouwen en meisjes die daar werkten, in de vlammen zijn omgekomen en 10 door uit de ramen te springen ar- men of beenen hebben gebroken. Van de gekwetsten zijn er twee kort na het ongeluk overleden. In de vorige week is te Weesp een eigenardig kinderfeest gevierd. Een zeer geacht inwoner, die verscheidene betrekkingen bekleedt, beleefde zijn zilveren huwelijksfeest, en had alle leerlingen der open bare scholen van de verschillende gezindten, ten getale van 600, uitgenoodigd en hun een goeden avond bereid. In de ruime societeitszaal waren op twee verschil lende avonden de kinderen, onder opzigt der leermeesters, vereenigd en werden zij op chocolaad en krentenbrood onthaald. Voor de hoogste klassen was de heer Maju met zijne vertooningen en dissolving viewsvoor de kleinere de Amsterdamsche poppenkast en ronzebonsdie in het Paleis voor Vollcsvlijt op het St. Nikolaasfeest zoo veel vreugde gaf, werkzaam. Alge meen was de feestvreugde en zeker zal die langen tijd in aangename en dankbare herinnering blijven. In het Russische dorp Kramankhovka is dezer dagen een boer over leden, die den gezegenden leeftijd van 118 jaren heeft bereikt. Nagenoeg tot aan zijn dood was hij nog in het bezit van eene herkulische kracht en onderscheidde hij zich door zijne hooge gestolte. De prins van Macao, een der hoogst geplaatste personen van Japan* is tegenwoordig als een gewoon geZel werkzaam in de landsdrukkerij te Parijs, met het doel om het drukkersvak in zijne onderdeelen te leeren kennen. Hij is, evenals de andere werklieden, gekleed in eene blaauwe kiel en heeft zich op last van den Taikoen derwaarts begeven. Een schoorsteenveger te Londen zal teregt staan wegen8 manslag, om dat hij een knaap, nog geen vijftien jaar oud, op een dak van een huis had gezonden om een schoorsteen te helpen vegen. De knaap gehoorzaamde en stikte in den schoorsteen. Te Hamilton in Engeland, is eene vrouw van 105 jaren, Mary Shearer genaamd, overleden. Zij bleef tot op eenige maanden voor haren dood in het voile bezit harer geestvermogens. Hare nakomelingen zijn tien kinderen, ruim honderd kleinkinderenzestig achterkleiukinderen en twee kinderen van het vierde geslacht. De minister van Justitie te Parijs heeft dezer dagen inlichting ontvan gen betreffende eene allertreurigste zaak, die veel opzien zal baren. 't Zal omstreeks dertig jaren geleden zijn dat een jong meisje dood iu haar bed werd gevonden de arme was door vergif om 't leven gebragt. Kort te voren was ze verloofd met een jongmenschterwijl men beweerde dat hare zuster op denzelfden persoon doodelijk verliefd was. Achterdocht moest dus wel op deze vallen, en het arme meisje werd dadelijk in hech- tenis genomenverhoord, en toen ter dood veroordeeld. Kalm en ge- laten berustte ze in haar vonniszonder eene enkele klagt te uitenmet vasten tred beklom ze 't schavot. Een ieder had het grootste medelijden met den ougelukkigen vader, die aan de hevigste smart ten prooi was. Door den dood zijner dochters geraakte hij in 't bezit van eenig vermogen dat zijne kinderen geerfd hadden; doch niets vermogt hem te troosten. Voor veertien dagen geleden stierf hij, na vooraf aan zijn biechtvader, den abe Barreaubeleden te hebben dat hij zelf de moordenaar zijner oudste dochter was. Het monster had toegelaten dat het vermoeden op zijn tweede kind viel, ten einde het geld meester te worden. Het bekla- genswaardig slagtoffer had geen woord ter verdediging ingebragtterwijl zij wist wie de moordenaar wasen liever dan hem aan het wrekend geregt over te leveren, had ze 't hoofd onder de valbijl gelegd. Te Parijs is de koetsier van een der talrijke fiacres gestorven. Daarin zou niets meldenswaardigs zijn, wanneer niet na den dood van dezen koet sier was geblekendat hij een zij was, ja zelfs dat zij een kind had. Meer dan 500 koetsiers volgden de lijkbaar van de weduwe Louise Seren- ne-Collindie om haar kind te kunnen verzorgen den koetsiers-kapotjas had aangetrokken en na den dood van haar kind zelf spoedig van verdriet stierf. EEKSTE KLASSE. Prijzen van/ 100.en daarboven. N". 691., 2499 J/ 3726. It 4793. II 4945 II 6061. II 6877.. H 8160 N°, 2034.. U 4798. U 7569. It 7730 N\ 1415. II 3884. It 4008. It- 9001. It 10328. II N°. 19080 Eerste Lijst. 100— 5000— 200— 100— 400— 100— 1000 100— Tweede 100 1500— 100— 400 Derde Lijst. 100— 100— lOO- lOO— 100— 1000— Viel'de Lijst. N°. 9438. 400— H 10868. 100 12495. 200— 16394. 1000— V 17369. 100 H 17404... 200 H 19562. lOO- II 20879. lOO— Lijst. N°. 11958.. 2000 u 14970. 1000— H 20760. 1000— N°. 11732. 400— 14326. 200— n 16881. 1500— H 17390. 20000— II 19326. s 400 200— Tot uwe geruststelling kan ik u de verzekering tnijner vrouw mededeelen dat, zoolang gezondheid en krachten haar deel zijn en dezelfde goede gezindheid haar blijft bezielen als tot heden, zij de taak ter Cornelia- en Sophia- Naai- en Breischool welke zij vrijwillig en na ernstig nadenken op zich genomen heeft, met ijver en trouw zal blijven vervullen. Dat in het onlangs gegeven verslag welligt te sterk gedrukt is op de ge heel kostelooze vervulling dier taak, kwain voort uit de mee- ning onder velen verspreid als zoude niet alleen de edelaar- digheid der daad, maar bovendien eene ruime stoffelijke be- looning het gevolg harer vele moeiten zijn. Echter herhaal ik uogmaals, dat het onderwijs door mijrie vronw geheel kos- teloos wordt gegeven Dan heerscht er nog eene dwaling onder velen, als zoude het eene geliefkoosde uitspanuing zijn het geven van onderwijs in die zaken. Ook dit is niet regtstreeks waar. Vfybeeld u elken namiddag van 4 tot 7 uur in eene warme schooldie den geheelen dag met kinderen is bezet geweest, dikwijls onder eene drukkende hitte, onderwijs te geven aan 30 tot 50 meisjes van 5 tot 13 jaar! Ik verzeker u, waarde X Ydat er moed en wilskracht toe 'behoort om vol te houden. Als er niet eene magtige drangreden was, het veelzijdig nut dat zij er stichtde moed en kracht waren voorzeker sedert lang gebroken. Doch juist het nut aan hare bemoeijing verbonden is haar prikkel en spoor- slag om voort te gaan. Het getrouwe schoolbezoek der leerlingen en de goede vor- deringen, welke zij maken, is hare blijdschap en belooning. Om het gedeeltelijk kosteloos onderwijs te bevorderenwordt er elk jaar eene kteinigheid door ons bijgedragen. Gij weet niet, mijn waarde! hoeveel moeite het ook kost in deze Ge meente zelve van enkelen een bijdrage voor dat doel te ont vangen. Daarom is het zoo goed, dat wij telkens met een batig saldo sluiten. Dat is een appeltje voor den dorst En nu last not least! volkomen ben ik het met u eensdat alle ware beschaving van een goed onderwijs moet uitgaan. Ons beider levensdoel is, daaraan geheel onze krach ten en vermogens te wijden. Onbillijkheden blijven wij echter onbillijkheden noemen. Uw toegenegen P. Boekel. Tot mijne diepe droefheid OVttlTeed heden, na een kort- stondig en smartclijk lijdenmijne innig geliefde Echtgenoote ANNA MARIA RIJNDERS, geb. y. d. MEIJin den jeugdigen ouderdom van 25 jaren, mij nalatende een Kindje van vier weken. Hoe smartelijk mijn verlies is, kunnen zij beseffen die de overledene gekend hebben. JOHANNES RIJNDERS, Hillegom, 22 February 1875.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2