Advertcnti en. NERKIEZIIVGEIV A. H. POORTMAN, 38 - Haarlemmermeer-Polder. If. A. HANED0ES, A. VAN DER REEK, I J. K0RTHALS. H a a r 1 e m m erraeer. Oemengde Beri^ten. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij op Donderdag den 25 Maart 1875, VERKOOPEN: Makelaar Z ij 1 s t r a a tW. 5 N°. 7 5 2, dig door de veehouders meest wordeo aangehoudeo ter aan- fokking. Het bezoek dezer markten neemt voortdurend toe, en zal nog veel meer toeneraeu als de spoorwegaansluiting zal zijn tot stand gekomen. De aanvoer van varkens op de weekmarkten was iets min der, tengevolge van vroeg ingevallen vorst en gladheid der wegen in December 1874, en bedroeg in: 1868, 10792; 1869, 11300; 1870, 13159; 187112548; 1872, 10977; 1873, 13206; 1874, 12762. Hiervan werden ter gemeentewaag gewogen 3622 9tuks of 382,848 kilogrammentegen 2425 in 1873. De handel hierin was in het voorjaar zeer grootmet va- rieerende prijzendoch was in het najaar minder door aau- zienlijke prijsvermindering. „Van alle standen welke kunnen verrijkenzegt Cicero, is de landbouw de beste, de vruchtbaar9tede zachtste en de waardigste van een vrij mensch". Daartoe echter moet de landbouwer weten dat de orde, de spaarzaamheidhet voor- uitzigt, de arbeid en de ondervinding de grondslag zijn van geheel den voorspoed; de werkzaainheid van eenen landbou wer om voordeelig te zijn moet alzoo meer bestaan in een nauwkeurig toezigt en goed overleg, dan in eigen handen- arbeid. Dit is door de ondervindiug van alle tijden bewezeu. Hij moet kennis hebben van de beesten en van de manier om ze op het voordeeligste te onderhoudenhij moet den eigen aard zijner landen kennendat is, weten tot welke gewassen zij het best dienen en die middelen weten aan te wendendie .strekken om de gronden te verbeterenverder moet hij de diepte van den bovengrond kennenhij moet acht geven op de ligging der grondenook moet hij weten dat alle planten tot in hnnne wortels lucht noodig hebben en zij dus niet te dik gezaaid of geplant mogen worden. Een paehter moet nooit naar de markt gaan als hij niets te koo- pen of te verkoopen heeft; want hierdoor verkwist hij niet alleen zijn geld, raaar zijne werklieden deen weinig of slecht werk. Wil een paehter zich verzekeren van den zegen Gods, dat hij dan voor zijne onderhoorigen een voorbeekl zij in alle christelijke deugden. Bovendien moet hij door het lezen van goede boeken over landbouwkunde en vverken van sinaak zich te gelijk grondig oefenen in zijn vak en in het vorderen van die echte beschaving, waarop ieder als mensch prijs moet stellen. Ter jongste algemeene vergadering van de "Nederlandsche Maat- schappij ter bevordering van nijverheid" werden direkteuren dezer Ver- eeniging gemagtigd de aandacht derRegering en van parti kuliereu. te vestigen op de nederzetting van Nederlanders in Nederlaudscli- lndie, tot uitbreiding en verbetering van landbouw en nijverheid aldaar en tot versterkiug van de wederkeerige betrekkii.g tnsschen giudsche gewesten en het moederland. Van die magtiging hebben direkteuren zich gekweten met, een adres aan Z. M. den koning, waarop zij onder dd. 14 Jauuarij jl. van den minister van kolouien bet volgende antwoord ontvingen »De minister van kolonien enz,, kracbtens de bevelen des konings willende beschikken op het adres, onder dagteekemng van 3 Januarij jl. aan Z. M. gerigt door direkteuren der "Nederlandsche Maat- schappij ter bevordering van nijverheid" te Haarlem, waar> ij in overweging wordt gegeven om de landontginning in ludie voor Neder landers gemakkelijk te maken, en daartoe de volgende maat-regelen worden aanbevolen »1°. dat de belanghebbenden in Nederland voortdurend worden in kennis gesteld aangaande de gronden, die in Nederlandscb-Iudie in huur, erfpacbt of koop aan partiknlieren kunnen worden afge- staan »2°. dat de Regering besluite om verdieustelijke, inaar onbemid- delde jongelieden, die zich als landbouwonderuemers in Nederlandscb- Indie wenschen te vestigen, in de eerste jaren te ondersteunen, zoo door behoorlijk onderwijs in Nederland, als door bet bepalen van aannemelijke voorwaarden voor hunnen overtogt en eerste ves- tiging; »3*. dat aan oppassende militaireu van het indisclie leger, na geein- digden diensttijd, de gelegenheid versehaft worde,zieh in Nederiandseli- Indie te vestigen "heeft goedgevonden, bij extrakt dezer, aan de adressanten te kennen te geven: dat thrns, in zoo ruime mate als mogelijk is, voor Nederlanders de gelegenheid is opengesteld om in Indie woeste gronden te ontginnen; dat de regering niet verder kail gaan en derhalve de landontginningen niet kan aanrnoedigen door oudersteu ning van bijzondere personen, als adressanten bedoelen, eeue onder steuning die niet zou strekken tot de eHtwikktling van een gezon- den en krachtigen ondernemiugsgeestdat in de Jaoasche lourant 9teeds tijdig wordt bekend gemaakt wanneer er gelegenheid bestaat om mede te dingen tot bet verkrijgen van woeste gronden in huur of in erfpacht (wordende er geen gronden door het gouveruemcnt te koop aangeboden)dat de aankondigingen betreffende de uitgifte van woeste gronden in huur steeds in de Nederlandsche Staats-Cou- rant worden overgenomen; »en dat, naar aanleiding van het voorstel der adressanten sub 4, voortaan ook de aankondigingen betreffende de uitbesteding van woeste gronden in erfpacht in de Nederlandsche Staats—Courant zullen worden geplaatst." Te Zaandijk had den 21 Febr. jl in de Zaan een verschrikkelijk ongekik plaats. Negen werklieden, van den molen hniswaarts keerende, maakten gebruik van een roeiboot, die lek bleek te zijn. Toen de boot van wal gegaau en op het midden der rivier wasvond men het spoedig raad- zaam haar te verlaten, daar zij reeds in zinkenden toestand verkeerde. Van de negen personen is een verdronken en een nog denzelfden avond bezweken. In de Werken buiten de St. Janspoort te 's Bosch viel een zekere P. van B. door het ijs. Een jongendie hem ter hulp wilde Snellen sprak hij aldus toeDoe geen moeiteanders zult gij zelf verdrinken ik zal er wel uitkomen en anders, 'tis beter een dau twee menschenlevens." Met veel krachtsinspanning gelukte het hem het ijs voor zich weg te slaan zoodat hij, na omstreeks 5 minuten in het water te zijn geweest, oaar den kant kon zwemmen. Dat hij nu spoedig thuis was, zelfs zijn schaatsen in den steek latende, behoeft niet gezegd te worden. Te Wezepe is een vierjarig kind in een ketel met kokend water ge- vallen en den volgenden dag overleden. Als eene zeldzaamheid meldt de Dor dr. Ct.dat den 24sten Febru ary te Dordrecht door eene geachte familie werd gevierd de 78ste verjaar- dag der moeder, de 51ste der dochter, de llde der kleindochter en de 2de der achterkleindochterdie alien op dien dag verjaarden en dezelfde voornamen voeren. Aan den familiedisch waren deze vier geslachten in goe de gezondheid aangezeten. In Chicago kan men zich nu laten scheren door dames, onder begelei- ding van muziek. Drie lieve meisjes hebben daar een scheerwinkel opgezet. De een zeept in, de tweede sclieert en de derde zit op een verhevenheid en speelt op de harp, al zingendelch weiss nicht, was soli es bedeu- ten", enz. Uit Muntendam schrijft men het volgende aan de Veend. Ct.Reeds sedert een paar dagen liep hier het gerucht, dat een paar jonge echtelieden uit den allerbehoeftigsten stand een zuigeling van omtrent 10 weken zouden hebben verkocht voor de belangrijke som van /12,000 aan een rijken hcer uit het Wold-Oldambt. Hoe ongelooflijk deze zaak op zich zelve ook was, schijnt zij toch in zoo verre waar te zijn, dat bedoelde ouders werkelijk eene reis met hunnen telg naar de Woldstreken hebben gedaan, met het doel om den jongen wereldburger aldaar te verzilveren, zich zelven van de kostbare en moeite voile taak der opvoeding te bevrijden en hem eene betere toekomst te bezorgen. De reis is evenwel doelloos geweest en de onders zijn met hunnen spruit onverrigterzake wedergekeerd. Misschien is eene kwalijk geplaatste guitenstreek wel de oorzaak van dit voorval geweest. Hoe verre de ontaardheid van ouders tegen hunne kinderen zich kan uitstrekken leert ons het volgende voorbeeld. Zeker meisje genaamd C. E. W., oud 15 jaren, wonende in Klarendal bij Arnhem ten huize harer ouders, heeft het ongeluk eenigzins gekrenkt van geestvermogens te zijn. Heirdoor scheen het niet mogelijk om dat kind zindelijk te doen worden en bevuilde zij soms den grond en hare legerstede, waarop de ouders, dit moedehet meisje gedurende bijna een jaar op een gedeelte van den zolder moedernaakt opsloten alleen voorzien van een bos stroo en een oud stuk tapijt. Naar wij veraemenvond de bevoegde autoriteit, welke deze zaak onderzochtde ongelukkige in een afgrijselijken en deerniswaarden toestand waarbij zij zich letterlijk in haar eigen vuil wentelde. De patiente is daar- op naar het stadsziekenhuis gebragt ter reinigiug en verdere verpleging. Het schijnt dat deze ouders geen buren haddenof welde buren zich niet geroepen achtten in zulk eene familieaangelegenheid tusschenbeide te komen. Drenthe heeft ruim 100,000 inwoners (waarvan een 25-tal is gede- koreerd) die, als ze verpligt zijn regt te zoeken of zich tegen onregt te verdedigen, twee en oeertig advokaten tot hun dienst hebben, terwijl acht- tien notarissen zich met koop en verkoop, scheiding en deeling en het maken van testament belasten. Ruim honderd geestelijken belasten zich met de zorg voor de geestelijke belangen dier 100,000, groot en klein. De kin deren der Drenthenaren worden onderwezen door 190 onderwijzeri. Aan zes- tig geuees- en heelmeestersvroedvrouwen enz. is de zorg voor het lig- chamelijk welzijn opgedragen. Drie en zeventig kommiezen zien toe, dat het weeskind, de schatkist> het hare ontvangt en der tig rijksveldwachters helpen orde houden in het oude landschap. Te Amsterdam heeft zich het vrij zeldzame geval voorgedaan dat een zeer arme vrouw verrast werd met de millioenen van een schatrijken erfoom. De vrouw is afkomstig uit Bennekom en woont thans te Amsterdam in een kelder. Jaren geleden had zij, met behulp van iemand die het schrijven magtig waseene briefwisseling met dien rijken bloedverwant gevoerd doch de korrespondentie was na verloop van tijd gestaakt. Boor zekere omstandigheden werd de vrouw, die thans reeds den 70jarigen ouderdom bereikt heeft, op het vermoeden gebragt dat haar bejaarde oom overleden zou zijn. Werkelijk was dit het geval en, dank zij der bemoeijingen van een stadgenoot, zal haar eerlang de erfenis uitgekeerd wordenwelkegelijk gezegd werd, eenige millioenen beloopt. Het juiste cijfer is nog niet be kend maar zeker is het dat de nalatenschap meer dan voldoende is ora de potten- en pannenzaak, welke de vrouw tot dus ver met hare eenige doch ter, eene weduw met vier kinderen, dreef, vaarwel te zeggen. De familie leeft in het blijde vooruitzigt op het bezit vau schatten en geeft gelukkig geen gehoor aan een tal van personen, die haar tegen matige rente geld willen voorschieten. Te Triest is dezer dagen overleden baron Konstantin von Revcr, industrieel, lid van het Oostenrijksche Heerenhuisdie een kolossaal ver- raogen naliet, een vermogen zoo als men wel in Engeland of Amerika aantreft. Bij olografisch testament van 25 Mei 1873, is Karel Reinelt tot zijneu universelen erfgsnaam benoemd, en behalve maandelijksche uitkeerin- gen, welke deze krachtens den hem gegeven last moet doen, en andere verpligtingen van financielen aard welke hij moet vervullenheeft de erflater aan een aantal personen, zoo als bloed- en aanverwantenvrienden, be- kendenbedienden vroeger en op het tijdstip na zijn overlijden bij hem in dienst geweestalsmede aan liefdadige instellingen en met bestemmin- gen van kerkelijken of godsdienstigen aardlegaten vermaaktdie te zamen het cijfer van twee millioen vijf honderd zes-en-twintigduizend zeshonderd gulden beloopen. Aan zijne vrouwelijke dieustbodendie nog niet gehuwd zijn, geeft hij bovendien den raad, //liever verstandig ongehuwd te blijven dan dom te trouwen." Onder de legaten is een van 30,000 fl.bestemd //tot den bouw van een geschikt verblijf voor mijne paardenhondeii, vo- gels, katten enz., aan welke ik na mijnen dood ook goede dagen toe- wensch." Hij heeft uitdrukkelijk verboden een staudbeeld of monument voor hem op te rigten; //ook na mijnen dood wil ik geen praal," staat woordelijk in het testament. Aan alien welke hij met legaten bedacht heeft, wenscht hij //bij voortduring gezondheid en tevredenheidhij hoopt dat zij van begeerlijkheid zullen vrij zijn en zich van het beurspel verwijderd zullen houden." Ook de tijdstippen van uitbetaling van de legaten, alien vrij van successie- en andere regteu, zijn door den erflater bepaaldde legaten beneden de 5000 fl. een maand na den dag der begrafenis; van 5000 fl. en niet hooger een maand later; van 5000 tot 10,0C0 fl. vier maanden na den dag der begrafenis; van L0,000 tot en met 49,000 acht maanden na dien dag; van 50,000 tien maanden en van hooger bedrag (er zijn legaten bij van 400,000, 200,000, 100,000 fl. enz.) veertien maanden na den dag der begrafenis; alles zonder rente, met uitzondering alleen van die legaten, welke na verloop van veertien maanden uitgekeerd worden voor deze wordt 3 pet. uitbetaald. De meeste Italiaansche provinciebladen zijn dezer dagen vol geweest van berigten over de strenge koude en de groote hoeveelheid gevallen sneeuw. Te Milaan hielden de buijen vau den 19 Febr. des avonds tol den achtermiddag van den 20 aan, toen de sneeuw 52 centimeter hoog lag. Om de straten schoon te vegen zijn den eersten dag 3500, detf tweeden 4500 man aan het werk gezet. Te Yenetie, waar de sneeuw niet minder overvloedig was, ging zij met een woedenden orkaan gepaard. In Savona moest de postdienst gestaakt worden en lag de sneeuw op sommige plaatsen ^er hoogte van een meter. Men schrijft van Texel dd. 28 dezer, dat de vorst de arbeidende klasse zwaar treft, dat er gebrek aan brandstof en het eiland door het ijs geblokkeerd is. Den 27 kon het ijs-postvlot zelfs niet overkomen. De wa- tervogels lijden blijkbaar gebrek aan voedsel. Eendvogels en wilde zwanen zijn zoo uitgeput, dat zij met de hand gegrepen kunnen worden De trein, die Zaturdag namiddag ten 3 nur 6 min. van Rotterdam te Rozendaal aankwam, ontspoorde juist bij het inkomen van het station. De lokomotief bleef alleen op het spoor en sleepte den geheelen trein een eind door het zand voort. Eindelijk brak deze van den tender af. De tender zit links van het spoor geheel dwarsde daaropvolgende bagagewagen is regts van het spoor geworpen en ligt geheel het onderste boven. De overige wagens zijn regt blijven staan, en al de passagiers zijn met den schrik vrijgeko- men, even als de chef-kondukteur, die van onder koffers en kisten uit den bagagewagen te voorschijn kwam. Men onderstelt dat het ongeluk ontstaan is of door het breken van een as des tenders, of doordien de weg op de plaats van het ongeval eene sterke kromming heeft. Nalatigheid van wis- selwachter of ander personeel schijnt hierbij niet in het spel te zijn. De schade bepaalt zich tot p. m. 100 meter weg, die uiteengerukt is, terwijl tender en bagagewagen grootendeels vernietigd zijn. De reizigers konden 15 minuten na het ongeluk in een dadelijk zamengestelden trein huone reis voortzetten. Door den heer Dijkerman, te Breda, stoomtimmerfabriekant, is nabij het station aldaar een verplaatsbaar houten woonhuis gesteld met acht kamers, voorzien van slaapplaatsen, kasten, trap, privaten, enz.zoo als in een van steenen gebouwd huis van den eersten rang gevorderd wordt. Het huis is zeer net afgewerkt en men heeft dergelijk fabriekaat hier te lande nog niet gezien. Het gebouw zal in Drenthe geplaatst worden; het geheele bedrag der kosten van deze verplaatsbare woning bedraagt f 2400. Toen Maandag-avond het binnebrandje in de bakkerij in de Vijzel- straat te Amsterdam was gebluscht, was de bakker niet weinig verwon- derd, toen een kleine handspuit in ziju voorhuis werd geplaatst, welke ver- wondering spoedig plaats maakte voor tevredenheid, waut hoogst galant pompte de brandweer de bakkerij weer leeg, die zij eerst volgepompt had. Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaaimaatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in Januarij voortgezet met 330 tot 740 arbei- ders, 19 tot 22 paarden, 3 lokomotieven en 55 wagens, 3 stellen tijdelijke pompwerktuigen, 8 of 9 stoombaggervaartuigen, 60 grond- schouwen, 3 sleopstoombooten, 7 loopkranen, 5 gewone stoom- kranen, 2 groote draaikranen op de hoofden en 400 vormen voor betonblokken Bovendien 5 of 6 afzonderliike ploegen, te zamen 41 tot 45 werklieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen. Noordzeehoofden. In bet geheel zijn gemaakt 68,494 beton blokken (1129 in Januarij), bevattende 224,088 kub. meter (4828 in Januarij). Het Noorderhoofd werd niet verlengd, doch het herstel der nog aanwezige schade ten einde gebragt. Het Zuiderhoofd was op het einde van Januarij als volgt door- getrokken Grondlaag van bazalt tot 1521 meter buiten het duin. Idem gevlakt tot 1284 meter (8 in Januarij). Grondlaag van blokken tot 1283.2 meter, tweede laag tot 1282.6, derde laag tot 1282, vierde laag tot 1281.4, vijfde laag tot 1280.8, zesde laag tot 1272.2; eerste bovenlaag tot 1271.6 en tweede boven- of deklaag tot 1271 meter. De eerste vijf lagen betonblokken vorderden in Januarij ieder 15 meter; de bovenste drie lagen ieder 7 meter. In het geheel zijn verwerkt 169,627 kub. meter betonblokken (3207 in Januarij). Hoofdkanaul. De ontgraving tusschen de Noordzec en het Wijkermeer bedraagt in het geheel 4,288,285 kub. meter. In het Wijkermeer zijn gebaggerd 1,074,767 kub. meterin Buiten- huizen 176,156 kub. meter; in het Westelijk Y 1,988,559 kub. meter. De kanaaldijken in het Wijkermeer en het Westelijk Y waren in aanleg over 26,522 meter lengte, tot A. P. opgetrokkeu over 26,256 meter lengte (100 in Januarij), tot 0.60 meter boven A.P. over 24,262 meter lengte, en voltooid over 20,046 meter lengte. Zijkanaal D NauernaGebaggerd 68,033 kub. meter (5249 in Januarij). Zijkanaal F (Halfweg). Gebaggerd 429,308 kub. meter (1294 in Januarij). Kanaaldijken in aanleg en tot A.P. opgetrokken over 9878 meter lengte; idem tot 0.60 meter boven A.P. over 6879 meter lengte; idem voltooid over 4556 meter lengte (31 in Januarij). Dreogmakerij III Westelijk Ybezuidenhethoofdkanaalenbeoosten het zijkanaal naar Halfweg. Van de kaaaldijken om dezen pol der, lang 13,729 meter, zijn voltooid 5780 meter lengte en in aanleg de overige 7949 meter lengte. Gemaakt 5836 meter lengte togt (911 in Januarij). Droogmakerij IF, V en VI (Westelijk Y, benoorden het hoofdkanaal en bewesten de Foorzaan.). Van de kanaaldijken om deze polders, lang 10,277 meter, waren op 1 Februarij boven water 10,269 meter lengte en voltooid 7759 meter lengte. Gemaakt4240 meter lengte togt, 5400 meter lengte bermsloot, 15,000 meter lengte kavelsloot en 15,000 meter lengte heinsloot. Het gebouw van den permanenten stoomwatermolen is bijna afgewerkt. De stoomwerktuigen zijn aaugevoerd, doch nog niet gesteld. De beide grondduikers onder de zijkanalen D en E zijn op de gevorderde diepten gezonken en gesteld. De polders V en VI zijn met tijdelijke hulpmiddelen afgemalen. Polder V is in het begin van December ingeloopen, doch op 31 Januarij was de polder op nieuw tot 1.25 meter boven A.P. afge malen. Oranjesluizen. In Januarij werden geschut 2 kofschepen, 46 raderstoombooteu, 89 scbroefstoombooten, 1179 tjalken of pramen, 668 visschersvaartuigen en 7 audere vaartuigente zameu 1991. Jaar 1874 80,823; jaar 1873 86,753; jaar 1872, na de opening der sluizen op 18 Maart, 70,395. Totaal generaal 239,962 schepeii. Heden trof ons den gevoeligsten slag des levensdaar het den Heere behaagde onzen geliefden eenigen Zoon(.IJS BERT US JACOBUS BOER, van ons oud erhart af te scheu- renin den ouderdom van ruim 20 jaar; doch wij trenren niet als degenen die geen hope hebben. HeemstedeC. BOER. 28 Februarij 187 5. C. BOER—VISSER. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmerrneer- polder brengen ter algemeene, kennis, dat van des vbormiddags ten 10 ure tot des namiddags ten 3 ure, in het Lokaal van de Secretarie des Polders, in de Jansstraat, te Haarlem, zal plaats hebben eene tot Verkiezing' van DRIE IIOOED-INGEEANDEN, tengevolge van de gewone aftreding van de Heeren Dat onmiddellijk 11a afloop der Stemming tot de opening der Stembriefjes zal worden overgegaan. De Stemgeregtigden worden bij Cireulaire aan de Bepalingen op het stuk der Verkiezingen herinnerd. Haarlem, 3 Maart 1 875. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. P. J. BROEKHOFF, Notaris te Haarlemmermeerzal op Dingsdag 16 Maart 1875, des morgens ten 10 ure, ten verzoeke van den Heer COR- NELIS BRANDS, aldaar, aan den Aalsmeerderwegtusschen den Kruis- en deu VijfhuizerwegII PI 26, i; ItalJ'koeiJen IO l ure lioeijen(i I'hilfeu f I'hilixtierI Merriepaardvoorts: Wagens ftarreu W el-, Kaas~ en ander Toft, en Waaf- werk Mtarn Ploegen M'.ggen en meerder Bonn-c ry- en Jtelkerijgereedxchagalsmede een Xoten- boom en Minbinetenx.ens. It A A It Mj l£ VI KOOPT en VERKOOPT: EFFECTED", OBLIGATION, COUPONS, ENZ.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2