1878. Vrijdag, 19 Maart. f\K 12. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zestiende Jaargaiig. XVXAfiZ^ Prijs van het Abonnement: in het Jaar Prijs der -A-dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 18'/a Cent. Haar I emmer meer Burgerlijke Stand te Haarlemmermeer. Holl. Maatschappij v. Landlbonw. Landbouw. IMfsen. 15 Maart. Over het geheel is de veestapel hier en in onzen omtrek zeer gezond als in jaren niet het geval was. Het is een zeldzaamheid in den laatsten tijd. Van daar de onderlinge verzekering in onze gemeente zeer voordeelig staat. •isaw *a»w« HAARLEMMERMEER Prijs van een kneel Nommek 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterly k Woenadag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Dr. H. Bervoets, te Utrecht, heeft het beroep naar de Her- vormde Gemeente Kage-Abbenesaangenomen. Door de Gemeenteraad is benoemd tot Gemeente-Genees heer in wijk 5 (standplaats Abbenes), de Heer J. Har.ou Jr., te Barsingerhorn. Voorts is, op verzoek, eervol ontsiag verleend aan M. van Tolals bulp-onderwijzer aan de school N°. 3, eu in zijne plants benoemd H. J. Visscher, thans aan school N°. 4, en voor laatstgemelde school M. Mulder, te Utrecht. De Raad besloot verder dat in eene aan de school N°. 5 (Nieuw-Vennep) te openen avondschoolgedurende vier avon- den per weekonderwys zal gegeven worden in de Fransche taalwanneer en zoo lang van dat onderwijs door tien school- geld betalende leerlingen wordt gebruik gemaakt; voor het geven van dat onderwijs zal de jaarwedde van den daarmede te belasten onderwijzer met 150 vermeerderd worden. Voorts zal de Gemeenteraad van Haarlemmermeer zicb tot den Minister van Binnenlandsche zaken wendenmet het verzoekHaarlemmermeer op te nemen in het spoorwegnet indien van Staatswege nieuwe lijnen worden aangelegd. Het plan bestaat bij eenige ingezetenenter behandeling der ver- binding van Haarlemmermeer aan bestaande spoorwegeneene meeting te beleggen. In de vorige week is een scheepje, geladen met schelpen, tegen de Leimuider tolbrug aangevarentengevolge waarvan het is gezonken. De kosten van reparatie en het ligten zullen ongeveer 200 beloopen. Aangezien de eigenaresse van dit vaar- tuigje, eene weduwe van 70 jarendie kosten niet kan be- talenen thans geheel broodeloos is, werd aan haar vergun- ning verleend tot het doen eener collecte in deze Gemeente. Na de inzending der opgave van den burgerlijken stand over de week van 24 Febr. tot 2 Maart zijn de volgende aangiften gedaan welke niet in de opgave van 3 tot 9 Maart zijn opgenomen. GEBORENMaria Cornelia, dpchter van R. W. Lammerts en A Bak- ker. Klasina, dochter van L. Smit en P. van Vuuren. Week van 1016 Maart 1875. GEBOREN Jacoba, dochter van J. de Zeeuw en E. den Brave. Jan, zoon van J. van Zijverden en A. A. van Vuuren. Jan, zoon van K. van Willigen en E. Overheul. Franciskus, zoon van E. Spreeuw en A. C. de Die le Clercq. Elisabeth, dochter van J. Bouwman en S. van der Laan. Cornelis, zoon van J. Keijzer en M. Kapteijn. I/EVENLOOS GEBOREN1 kind van .J. van Boheemen en A. Groene- wegen. OVERLEDENDirk, oud 21 jaar, zoon van C. van de Wetering en M. Kamerman. Gerrit, ond 11 maanden, zoon van J. W. van Laar en A. Luime. Leendert, oud 10 jaren, zoon van C. van Dam en C. - van der Wilk. Antje Maria, oud bijna 1 jaar, dochter van II. Sehering en D. Cardol. Zacharias Mesman oud 45 jarengehuwd met Maria van der Goes. ONDERTROUWD: L. Roubos met A. Verkuijl. GEHUWD: Geene. In de op 10 Maart 11. gehouden vergadering van de Afdeeling Aalsmeer en omstreken der Hollandschc Maatschappij van Land- bouwhield de heer Eug. Yeulemans, leeraar aan de Konink- lijke Nederlapdsche Tuinbouw-Maatschappij Linnaeus, eene voordragt. Spreker behandelde ten 1°. het planten van vrucht- boomenhoe hierbij vooral te letten valt op den stand der boomen, ten opzigte van de meerdere of mindere gevoeligheid voor koude; 2°. welke soort van meststof voor vele boo men npttig en voor welke soorten die noodzakeljjk is; 8°. in welke gevallen men verkeerd handelt te snoeijen 4°. de wijze van snoeijen en het vormen van kroonboomen opdat zon en lucht overal in de kroon kunnen dringenwaar van grootendeels de gelijkheid der vruchten van denzelfden boom afhangt; 5°. over de keuze van verscheidenheden. Op zeer bevattelijkezelfs boeijende wijze, hield de heer Veulemans deze voordragt; welke door de vrij talrijke aan- wezigen met aandacht gevolgd werden. De Amsterdamsche Courant meldt het volgende „Dezer dagen is alhier gehouden de algemeene vergadering van de afdeeling Amsterdam der Hollandsche Maatschappij van Landbouwen na de behandeling der ingekoraen stukken is eene zeer belangrijke voordragt gegeven door onzen stadge- noot dr. D. J, Coster, Spreker achtte het van gewigt, met het oog op de hier te vervvachten internationale vruchtenten- toonstellingin dezen kring de herinnering te verlevendigen van hetgeen den leden van vruchten bekend kan zijn en wel van een zuiver wetenschappelijk standpunt, Zeer uitvoerig wees S. aan wat er in eene bloem voorviel ter voorbereiding der later Meruit geboren vrucht. Vooral stond hij stil bij hetgeen in nieuweren tijd omtrent de medewcrking van insekten bij de bestuiving aan het licht gekomen was. Hierna beschreef S. de verschillende onderdeelenwaaruit de vruchten bestaan en gaf in algemeene trekken een overzigt van de grondslagen, waarop eene stelselmatige indeeling der verschillende vrucbt- vormen berusten meet. Dringend werd S. - die zich - wegens de uitgebreidheid van het onderwerp bekorten moest, uitge- noodigd, hetzelfde onderwerp terzelfder plaatse later te ver- volgen." Reilkum, 17 Maart. De veebandel is in deze streken buitengewoon slap. De prijzen bedragen, zoowel voor kalf- dragend als vet vee, per stuk 30 a 40 gulden minder dan het vorige jaar. Veel vee, in het najaar van 1874 gekocht, wordt thans weder voor inkoopsprijs van de hand gedaan. Humilielo16 Maart. Woensdag jl. heeft de heer W. Sluis, van de Beerasterin eene vergadering van leden der Gel- dersche Maatschappij van Landbouweene zeer belangrijke voordragt gehouden over de verschillende soorten van stieren en koeijenen over de middelen om het ras zooveel mogelijk te veredelen. Capelle (Langstraat), 17 Maart. Worden uit vele streken van ons land klaagliedereu aangehevendat de veld- en tuin- arbeid door den langdurigen winter zooveel ten achteren is ook hier kan men door velen met die klagt hooren instemmen ofschoon er ook vele anderen zijndie het koude voorjaars- weder voor eene ware weldaad houdenwant de veldmuizen, die in zoo groote menigte aanwezig warenzijn zeker voor een aanzienlijk gedeelte opgeruimden het winterkorendat zoo ver men zien kan, niets geleden heeft, zou bij zachtere weersgesteldheid wel eens te vveelderig opgeschoten kunnen zijn. De veehouder alleen kan voor het oogenblik niet roemen hij heeft in het najaar zeer duur ingekochtmoet thans hooi van 50 a 52 per 1000 kilo voederen en zijn te verkoo- pen vee nagenoeg voor inkoopsprijs afzetten. Zwolle16 Maart. Dat Frankrijk groot gebrek heeft aan paarden bewijst het volgende: Nu de Duitsche regering den uitvoer van paarden heeft verboden, wordt ons land over- overstelpt van Fransche paardenkoopers. Behalve de gewoonte om ieder jaar voor de groote palmmarkten in Nederland aan de stallen de beste soorten tot uiteenloopende prijzen op te koopen is het opzoeken der paardenfokkers dit jaar zoo enorm, dat menig liefhebber op de aanstaande markten moeite zal hebben zijne gading te krijgen. Zwolle, 17 Maart. Op de beden alhier gehouden groote palmpaardenmarkt waren pi. m. 950 stuks aangevoerd. Alleen in weeldepaarden was de handel vluganders niet zeer geani- meerd. Werkpaarden en bestemd voor de slagtbank waren ruimschoots aangevoerd. Men besteedde voor luxepaarden le kwaliteit 800 a 1100, 2g kwal. 450 a 700; werkpaar den le kwal. 325 a 400, 2e kwal. 175 a 300; slagt bank 60 a 150. Ucllteiivoorrie17 Maart. Ook in onze gemeente is de heer Sluis uit de Beemster opgetreden en heeft ten aanhoo- re van vele belangstellenden een voordragt gehouden over de veefokkerij in verband met schei- en natuurkunde. Zeer prak- tisch waren vooral de wenkendie hij ter veredeling van het ras heeft gegeven. Als eene merkwaardigheid meldt men dat te 's Hage zes kippendie van 13 Januarij tot 26 December 1874 negen- honderd zes-en-veertig eijeren hadden gelegdreeds den 10 Januarij van dit jaar weder alien aan het leggen waren. Men leest in de Amsterdamsche Courant het volgende In een der bovenzalen van het Genootschap Natura Artis Magis- tra te Amsterdam, daartoe door het Bestuur afgestaan, is weder eene algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging Het Neder- landsch Rundvee-stamboek, die door 40 stemgeregtigde leden bijge- woond en door den heer H. F. Bultman gepresideerd werd. Aan de orde was de benoeming van drie commissarissen, in plaats van de heeren Waldeck, Hengeveld en van der Houven van Oort, die om verschillende redenen hebben moeten bedanken. De vergadering benoemde de heeren G. Vas Visser, S. de Clercq Wz. en van der Hoop van Slochteren. Hierna'jwerd het voomaamste der te behan- delen punten, namelijk de inrigting van het stamboek, ter sprake gebragt. De modellen werden zonder eenige opmerkingen goed- gekeurd en alzoo is vastgesteld dat het stamboek zal behelzen Stamboek I. S. voor stieren van inlandsch ras. Stam boek I. K. voor koeijen van inlandsch ras. Stamboek II. S. voor stieren van gekruist ras. Stamboek II. K. voor koeijen van gekruist ras. De onderdeelen van de vier modellen werden daarna aan het oordeel der vergadering onderworpen en, op enkele punten gewij- zigd, alien goedgekeurd. In deze modellen worden beschrevenhet nommer van het stamboeknaam en woonplaats van den eigenaar tijdens de inschrijvingeen beknopte omschrijving van het beest; de tijd en plaats van geboorte, benevens de naam en woonplaats van den fokker; het nommer van des fokkers stamboek; de afkomst van vaders- en moeders- zijdebenevens een slot-artikel, behel- zende aanmerkingen en bijzonderheden, die gerekend kunnen worden van invloed op de nakomelingen, of van blijvende waarde te zijn, als bekrooningen, buitengemeen lioogen prijs, enz. enz. Door den secretaris werd ons medegedeeld dat de vereeniging in Nederland bestaat uit 102 gewone leden, terwijl 7 beguustigers, 11 maatschappij en en 8 afdeelingen van maatschappijen zich verbon- den hebben door bijdragen de Vereeniging van Het Nederlandsch Rundvee-stamboek te steunen. Na breedvoerige discussie over de eigenschappen van het vee, dat in het stamboek zal worden opgenomen, werd nog op voorstel van den heer Amersfoordt, een kenmerkend onderscheid betreffende de klasse en de orde van den zaad- en melkspiegel in de modellen opgenomen, terwijl tevens werd besloten dat geenjaarlijkscheinspektie- reizen ter kontrole van het stamboek zullen worden gedaan, en dat aan de bevoegdheid van het bestuur, op advies van den inspekteur en hoofdinspekteur, zal worden overgelaten om tegen betaling van f 10 een rund in het stamboek op te nemen, dat daarin blijft tot dat de eigenaar hetzij door verkoop of sterfgeval of anderzins daarvan bij het bestuur afschrijving verzoekt. Op voorstel van het bestuur, om zoo spoedig mogelijk met het aanleggen van het rundvee-stamboek te beginnen en in Februarij 1876 de verrigte werkzaamheden aan het oordeel der vergadering te onderwerpen, wordt bij acclamatie aangenomen, en de vergadering daarna gesloten. Op de twaalfde buitengewone tentoonstelling van bloem- bolgewassen, planten, boekelten enz., ter viering van het vijftienjarig bestaan van de Algemeene Vereeniging voor bloem- bollenkultuur te Haarlem, zijn bekroond de voorwerpen inge- zonden door L. de Breuk en F. Buys Gz.beide te Haar lem; Gebr. Bijvoet, A. F. Bijvoet en W. J. M. Bijvoet jr.alle 3 te OverveenA. C. van Eeden Co., te Haarlem; P. van de Grampel, tuinbaas bij den heer A. J. baron van Ittersum, huize Bijweg te Beunebroek Groenewegen en Co.te Amster dam W. Joorenle Aalsmeer A. van Raal van Konijnenburg jr. te Noordwijk; E. H. Krelage Zoon, te Haarlem; J. van Leeuwen, firma J. C. Rodbard te Leiden; Gebr. Lootan te Haarlem; J. Mater, chef van het etablissement vou Siebold, te Leiden; G. C. van Meeuwen Polman Mooy, J. G. Miih- ring, J, H. Muhring, J. Ruysenaars, V. Schertzer Zoonen, L. A. Steetskamp, tuinman bij den heer mr. B. J. Muller op Bosch en Hoven, eu wed. J. van der Veldt, alle 8 te Haarlem, F. van Velsen Pz.firma P. van Velsen Zoonen te Overveen; B. A. baron van Verschuer, Hartekamp te Heem- stede; J. H. van Waveren, firma Gebr. van Waveren, te Ilille- gomC. de Wilde, te Heemstede, en M. Zaadnoordijkte Uitgeest. De heer Eugene Veulemansheeft te Beverwijkin het logement „de Zon", eene lezing gehouden over het planten en vormen der boomen. De aangename en populaire wijze, waarop de heer Veulemans zijn onderwerp heeft behandeld, heeft velen een nuttigen en aangenamen avond doen doorbrengen. De „Nederlandsche Maatschappij voor Tuinboutc en Plantkunde" heeft bekend gemaakt het programma der groote tentoonstel ling van rozen, aardbezien en planten, die van 3 tot 6 Julij e. k. te Rotterdam gehouden zal worden. De opgaaf van inzendingen moet volgens te verkrijgen model voor 27 Junij geschieden. Er zijn uitgeloofd tien gouden60 zilveren,- 79 bronzen medailles en 34 getuigschriften. De Gemeenteraad van Sneek heeft op het verzoek van het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van landbouwom de lokalen en leermiddelen der hoogere burgerschool te mogen gebruiken voor het houdeu van een kursus in de landbouw', te geven aan hoofd- en hulponderwijzersgoedgunstig besehikt. Jl. Vrijdag is bij den bouwman Vroouhof onder Zuilen een koe afgemaakt wegens hondsdolheidin 14 dagen het derde geval bij denzelfden boer. De eigenaar zelf moet door een der koeijen in de hand zijn gebeten. Voor zoover bekend is zijn gedurende de afgeloopen week

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1