1875. Vrijdag, 2 April. No. 14. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zestiende Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haar 1 emmer meer Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement: in Let Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 18'/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag 24 December 1874. N^\\\\\\n\n HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterlyk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolderte houden Woens- dag 7 April 1875 's morgens ten 10 ure, in het Lokaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Benoeming eener Commissie van onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde Hoofd- Ingelanden. 3. Voorstel" van het Dagelijksch Bestuur om- trent het al of Diet gunnen der geveilde perceelen dijksgrond. 4. Rapport der Commhsie van onderzoek over de rekening van het Hulpfonds 1873. 5. Rapport der Finantieele Com missie omtrent af- en overschrijvingen 1874 en gedane beta- lingen uit de post onvoorziene uitgaven 1874. 6. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur tot verkoop van veld-wegen aan den Heer A. L. Dijserinck en Mevrouw de wed. de Moraaz Imans. 7. Verzoek van Baron van Verschuer, om begrin- ding van een gedeelte van den Spieringvvegenz. 8. Voor stel van het Dagelijksch Bestuur omtrent de begrinding van den veldweg achter den Lisserbroekerpolder. 9. Rapport der Commissie van onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde Hoofd-Ingelanden. 10. Benoeming van een Heem- raadten gevolge der periodieke aftreding van den heer J. G. Schone. Woensdag avond 23 Maart jl. werd zekere Spaargaren, wonende te Kageop den Ringdijk bij de Oude-Wetering door een rijtuig overreden. Door de duisternis kon men niet gewaar worden wie de voerman was, en daar deze zich ook zoo spoedig mogelijk uit de voeten maakte, zal een onderzoek wel vruchteloos zijn. De overredene (niet al te goed bij 't hoofd) is zoodanig verwond, dat hij naar zijn woning is gebragt moeten worden. van 24 Maart tot 30 Maart 1 875. GEBORENWilhelmina, dochter van J. van Dijke en E. J. Romers. Jacob, zoon van J. Slinger en D. van Vuure. Cornelis Peter, zoon van J. Verschoor en G. J. de Zeeuw. Wilhelmu8, zoon van A. Jonker en M. C. Mesman. Jacoba Johanna, dochter van J. van Doom en H. Grootendorst. Catharinadochter van G. Pijlman en M. T. Jansens. Hermanus, zoon van J. Bachner en E. Wolfstaug. Hendrika, dochter van J. J. van den Berg en A. Gelein. Michili8 Adrianus, zoon van J. A. Romers en E. van der Woude. Jan, zoon van P. Vreeken en A. Niemantsverdriet. Johannes, zoon van C. Gijzenberg en A. v. d. Meer. Pieter, zoon van D. Klinkert en A. Bakker. Theodorus, zoon van J. Kerkvliet en G. H. Dorbeck. Catharina Johanna, dochter van D. J. van den Heuvel en M. van Dalen. OVERLEDEN: Pieter Grool, oud 49 jaren, wedr. van M. Slijkermau. Bartholomeus van Kouteren, oud 40 jaren, gehuwd met Maria Anse. Lamberdina Hoekveldoud 75 jaren, weduwe van A. Aseies. Hendrik Verduin, oud 26 jaren, ongehuwd. Arie Pruimenboom, oud 69 jaren, ongehuwd. Hendrikus van Dongenoud 69 jarengehuwd met Maria van Hulten. Maartje Stierp, oud 59 jaren, gehuwd met C. Verduin. Cornelia Moolendijk, oud 87 jaren, weduwe van A. Melchior. Maria, oud 2 maanden, dochter van A. van den Berg en D. Kistemaker. Catharina, oud 2 dagen, dochter van C. Pijlman en M. T. Jansens. Hendrika Geertruida, oud 4 jaren, dochter van J. H. Walbrink en E. Gniteneau. Jacob Kuilboer, oud 5 maanden, zoon van W. Kuilboer en A. Smal. Anna Ravestein, oud 75 jaren, wed. van H. Kuffers. Willem Blijleven, oud 82 jaren, wedr. van A. Jansen. Pieter Mooij oud 69 jaren, wed. van A. Dekker. Elisabeth, oud 5 jaren, dochter van J. H. Walbrink en E. Guiteneau. Willem Cornelis, oud 14 maan den, zoon van C. Korsman en M. Brouwer. Adrianus, oud 3 maan den, zoon van J. van Oudenaaren en M. Vermeer. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. Zaturdag jl. werden de bewoner9 van het Hoofddorp ver- ontrust door het geroep van brand, die evenwel gelukkig niet van ernstigen aard was; het bleek 9lechts een schoorsteenbrand te zijn bij den Heer B. Labrijn, die spoedig was gebluscht. Voorzitter: de Heer J. WLantzendorffer. Tegenwoordig 14 leden, zijnde de heerenAmersfoordt, Bultman, Knaap, Timmermans, Verkuijl, de JongKlapwijk Kuiper, van Vuuren, de Breuk, van RiessenTensen Dor- beck en 'tHooft; alsmede de Secretaris. Afwezig de heer Buis. De Secretaris leest de notulen van 29 October 1874, wel- ke worden goedgekeurd. 1°. Aan de vergadering wordt medegedeelda. de Provin cial bladen van 1874, n°. 72 tot 88; b. het proces-ver- baal der op den 3 November 1874 gedane opneming van de boeken en kas van den Gemeente-Ontvangerc. brief van Gedeputeerde Staten 11 November 1874: n°. 27, geleidende het goedgekenrd Suppletoire Kohier van den Hoofdelijken Om- slag, dienst 1874; d. kennisgeving van den heer H. J. Visscher, dat de betrekking van hulp-onderwijzer aan de school n°. 4 door hem wordt aangenomene. kennisgeving van den heer J. Topma, dat, om dnarbij vermelde redenende benoeming tot hulp-onderwijzer aan de school n°. 2 door hem niet kan worden aangenomen dat de heer A. van Ries sen zijn verzoek om ontslag als lid der Plaatselijke School- commissie heeft iDgetrokken; g. het besluit van Gedepu teerde Staten 16 December 1874, n°. 23, houdende goed- keuring der Gemeente-rekening over 1873. Al hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. De heer Verkuijl het woord erlangendezegt dat hij als lid der Financieele Commissie er wel in heeft toegestemd om den Raad in overweging te geven of de post Volgnr. 84 der Begrooting wel.boog genoeg was geraamd maar dat hij, toen een lid voorstelde om de post met 2000.te verhoogen heeft tegeD gestemd, omdat hq was voor eene verhooging met 1000.; Spreker zegt dit, omdat hij niet van incon- sequentie wil beschuldigd worden. Nadat hierover nog korte bespreking had plaats gehad, wordt 2°. In behandeling gebragt een ontwerp-besluit tot het doen van betalingen uit de onvoorziene Uitgaaf, dienst 1874. De Financieele Commissie, in wier handen deze voordragt is gesteld geweest, verklaart geene bedenkingen te hebben. Daarop wordt zonder verdere beraadslaging of hoofdelyke stemming besloten uit de post voor Onvoorziene Uitgaven der Begrooting voor 1874 te voldoen eene gratificatie aan P. Bier, voor in 1873 verleende hulp in school n°. 1 tij- dens de vacature van hulp-onde, wijzer f 30. Toelichting: P. Bier heeft in 1873 gedurende 4J/2 maand hulp verleend in school n°. 1 alwaar de betrekking van hulp- onderwijzer vacant was. Daarvoor was hem deslijds als be- looning toegelegd 52.50. De Raad oordeelt dat die belooning te laag isen wenscht Bier nu nog eene gratificatie te geven van 30. 8°. Komt ter tafel eene voordragt tot het doen van af- en overschrijving in de Begrooting, dienst 1874. De Financieele Commissie verklaart tegen deze voordragt geene bedenkingen te hebben. Dientengevolge wordt zonder hoofdelijke stemming vastge- steld het navolgende: De Raad der gemeente Haarlemmermeer, Gelet op art. 215 der gemeeotewet, Heeft besloten: op de Begrooting van Uitgaven voor de dienst van 1874 te doen de navolgende af- en overschrijvingen: Afschrijving Hoofdst. 12, art. 1, volgn. 111. Onvoorziene uitgaven 423.98. Overschrijving Hoofdst. 10, art. 4, volgn. 102, kosten van ijk en herijk der maten en gewigten1. Hoofdst. 1, art. 17, volgn. 37, kosten van het uitoefenen der kiesverrigtingen11.30 Hoofdst. 1, art. 21, volgn. 41, kosten van advertentien160. Hoofdst. 7, art. 4, volgn. 92, kosten van ver- pleging van arme krankzinnigen 251.68 423.98 Beweegredenenongenoegzaamheid der op de Begrooting uitgetrokken som. 4°. Wordt, overeenkomstig het advies van de Financieele Commissieen zonder hoofdelijke stemmingvastgesteld het. navolgende besluit De Raad der gemeente Haarlemmermeer Heeft beslotenop de Begrooting van Uitgaven voor de dienst van 1874 te doen de navolgende af- en overschrijvingen Afschrijving Hoofdst. 7, art. 1, volgn. 90, belooningen voor doctoren vroedvrouwenenz. 477.98. Overschrijving Hoofdst. 2, art. 3, volgn. 45, uitkeering aan het Rijk voor het aandeel in de kwade posten 477.98. En zal dit beslnit aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland worden onderworpen. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. 5°. Gelezen een schrijven van den hulp-onderwijzer M. van Tol, waarbij hij zich op de hem, naar aanleiding van het in de vorige zitting behandelde, gedane vraag bereid verklaart, in eene te openen avondschoolonderwijs te geven in wis- kunde, tegen eene toelage van f 50 's jaars, als wanneer zijne jaarwedde zou worden gebragt op 500 en waartegen de toelage voor de acte als hoofd-onderwijzer zou vervallen. En voorts in aanmerking nemende, dat het wenschelijk is om ook de jaarwedde van den hulp-onderwijzer J. H. Huibers te verhoogen, zoo wordt, na voorlezing, zonder hoofdelijke stemmingvastgesteld het navolgend besluit a. Het raadbesluit van 3 April 1873, goedgekeurd door Heeren Gedeputeerde Staten bij besluit van 30 April 1878 n° 13 is niet meer van toepassing op de hulp-onderwijzers, werkzaam aan de scholen n° 1 en 3. b. De jaarwedde dier hulp-onderwijzers wordt bepaald voor elk op f 500. c. Dit besluit treedt in werking den 1 Januarij 1875. 6° Wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming beslolen a. Aan M. van Tol, hulp-onderwijzer, wordt. voor het ge ven van onderwijs. in de wiskunde toegekend eene toelage van 50. b. Dit besluit treedt in werking^den 1 Januarij 1875. 7° Is aan de orde de benoeming\ van een hulp-onderwijzer voor school n° 2. Door Bnrgemeester en Wetthoudej's is in overleg met den Schoolopziener en den Hoofcfonderwijzervoorgedragen mejuf- vrouw Isabella Anna Maria Geveke, huisvrouw vaD den heer C. J. Bottinga; welke voordragt door den Voorzitter wordt toegelicht. De heer Bultman wijster op, dat de voorgedragene gehuwd is en vier kinderen heeft; dat zij welligt eene woning kan krijgen, maar eene zeer kleine, en meent dat een en ander wel in aanmerking mag genomen worden. Spreker zou daar- om wenschen dat de benoeming geschiedde voor 66n jaar. De Voorzitter meent dat daarvoor geen bezwaar kon be- staan. De heer Bultman doet daarop het bepaalde voorstelom eene benoeming te doen voor den tijd van een jaar. De heer Verkuijl vraagt of met 66o jaar alle bezwaren zijn opgehevendie bezwaren kunnen zich ook wel vroeger voor- doen dan met 66n jaar. De heer Bultman licht zijn voorstel toe. De Voorzitter deelt nog mede, dat ook een sollieitantge- naamd Quintus, zich heeft aangemeld, doch dat deze, of- schoon herhaaldelijk daaraan herinnerd zijne stukken niet heeft ingezonden. De heer Amersfoordt heeft niets tegen de benoeming voor een jaar, maar vraagt of daartegen ook een verbod bestaat in de Wet. De Voorzitter meent dat. de wet eene benoeming voor 66t\ jaar niet verbiedt. De heer de Breuk vraagt, of Mejufvrouw Geveke, als zij benoemd wordt, 500 traktement zal krijgen. De Voorzitter antwoordt toestemmend De heer van Riessen denkt, dat dan ook de andere holp- onderwijzeressen verhooging zullen vrageu. De heer Amersfoordt herinnert dat Mejufvrouw Geveke aete heeft voor nuttige en fraaije handwerkenen meent dat het de bedoeling isook der overige ledendat daarom de jaar wedde van de te benoemen onderwijzeres f 50.hooger kan zijn dan die der andere hulp-onderwijzeressen. De overige leden stemrnen daarmede in. Aldus brengt de Voorzitter in stemming het voorstel van den heer Bultmanom de benoeming te doeu vOor 66n jaar. Dat voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 4 stemrnen. Voor stemden de leden Bultman, Knaap, de Jong, Klap wijk, Kuiper, van Vuuren, de Breuk, van Riessen, Tensen en Amersfoordt. Tegen: de leden Timmermans, Verkttyl, Dorbeck en 't Hooft. Alsnu tot de benoeming overgaandeworden in de bus be- vonden 14 stembrief jesdaarvan zijn van onwaarde verklaard 6 brief jes, die in bianco waren; zoodat zijn uitgebragt acht geldige stemrnenalle op mejufvrouw Isabella Anna Maria Geveke, die alzoo is benoemd tot hulp-onderwijzeres voor den tijd van 6enjaar, ingaande 1 Januarij 1875. De heer Dorbeck vraagt, of de hoofd-onderw(jzer Rijuen- berg avondschool houdt, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. De heer Knaap zou wenschen dat in de instructie voor de hoofd-onderwijzers de verpligting werd opgenomen tot het houden van avondschool. De heer Bultman vraagt of het bekend isof de gewezen koetsier van den heer Schone (wiens naam spreker niet kent), onderwijs geeft aan kinderen aan den Sloterweg, en zou daar- omtrent onderzoek wenschen. De Voorzitter zegt zulks te zullen onderzoeken. 8°. Komt weder in behandeling het adres van P. Pranger, ambtonaar ter Secretarie, om eene gratificatie, reeds vermeld in de vorige notulen. Burgemeester en Wethonders, in wier handen dit adres is gesteldadviseren om daarop afwijzend te beschikken.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1