- 54 - Landbonw. Kunstmest. (Semengdc Berigten. REGTSZAKEN. Een proces tusscheii een nieester en een dienstbode. Jugcsoubctu De heer Bultman stelt voor om eene gratificatie te geven van 50. Het voorstel van den heer Bultman wordt aangenomen met algemeene stemmen. 9°. Is aan de orde het adres van J. G. Legelconcierge in het Raadhuis, verzoekende hem eenige hulp te verschaffen tot het schoonhondeu van het Raadhuiswelk adres reeds vermeld is in de vorige notulen. Burgemeester en Wethouders, in wier handen dit adres is gesteld geweest, adviseren om daarop afwijzend te beschikken, maar voor de groote schoonmaak gedurende een week eene werkster te geven. De Voorzitter ondersteunt het verzoek van Legelook met het oog op zijne' laatste ziekte. De heer Tensen raerkt aan dat Legel eer meer inkomsten heeft dan de veldwachters, dan minder; terwijl op de vraag van den heer Dorbeckof Legel geene buiten-inkomsten heeft, door den Voorzitter wordt geantwoord dat dit zeer weinig is. De heer van Riessen stelt voor om Legel eene gratificatie te geven van 25. De heer de Jong vraagt of Burgemeester en Wethouders geene aanmerking hebben op de werkzaamheden van Legel. De Voorzitter zegt, dat deze zaak onlangs is besproken. Het voorstel van den heer van Riessen, in stemming ge- bragt, wordt vcrworpen met 10 tegeu 4 stemmen. Voor stemden de leden Klapwijk van Vuuren de Break en van Riessen. Tegen: de leden Bultman, KnaapTim- mermans, Verkuyl, de Jong, Kuiper, Tensen, Dorbeck, 't Hooft en Amersfoordt.) 10°. Aan de orde is de benoeming van Leden der Plaat- selijke Schoolcommissiein plaats van de heeren D. Eggink J. van Vuuren en M. Tanis, die den 31 December 1874 aan de beurt van aftreding zijn. Door de Plaatselijke Schoolcommissie zijn als zoodanig aan- bevolen de heeren: a. D. Eggink en J. L. van der Moer; b. J. van Vuuren en G. B. 't Hooft; c. M. Tanis en P. S. Zijlmans. Uit de drie hiervoor gehouden stemmingen blijkt dat de heer D. Eggink met 14 en de heer J. van Vuuren met 13 stemmen zijn herbenoemd en de heer P. S. Zijlmans met 8 stemmen als zoodanig is gekozen in de plaats van den heer M. Tanis. 11°. De Voorzitter zegt, dat het, met het oog op de te houden avondscbool door den hulponderwijzer M. van Tol wenschelijk is voorgekomendat eenige wijziging worde gebragt in het onlangs vastgestelde besluit tot heffing van schoolgeld en wordt aan de vergadering voorgelezen een concept-besluit tot uadere regeling dier zaak. Nadat dit besproken was wordt zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld het navolgende besluit: Art. I. van het raadsbesluit van den 29 October 1874, betreffende de heffing van schoolgeld voor het meer uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente wordt ingetrokken en ver- vangen door het navolgende: Art. 1. Er zal, ter tegemoetkoraing in de kosten van het meer uitgebreid lager onderwijs, een schoolgeld geheven wor- den ten bedrage van5 per jaar voor het bijwonen der lessen in de wiskunde; f 10 per jaar voor het bijwonen der lessen in de Eransche taal, en in de wiskunde, of, allden in de Fransche taal; 20.— per jaar, voor het bijwo nen der lessen in drie vakken; 30.— per jaar voor bet bijwonen der lessen in vier of meer vakken. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. 12°. Wordt aan de goedkeuring der Vergadering onderwor- pen eene instructie voor den hulp-onderwijzer M. van Tol, voor zooveel betreft de avondschool. Niemand daartegen bedenkingen hebbende wordt gemelde instructie vastgesteld, als volgt: Art 1. Hij is verpligt in de school n°. 3 gedurende vier avonden per week, zijude des Maandags, Dingsdag, Donder- dags, en Vrijdags, telkens gedurende twee uren onderwijs te geven in wiskunde. De lessen beginnen ten half 'vijf ure. Art. 2. De bepalingen van het Reglement voor de Openbare Scholen te Haarlemmermeer, zijn ook op de Avondschool toe- passelijk zoo ver betreft de artikelen 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 12, 14, 15 23, 24, 26 tot en met 35, 37 38 41 42 43, 47, 50. 51 52, 53 54, 55, lr. a. en b.57, 58 en 59 Ten opzigte van het door de leerlingen te betalen school geld gedraagt de onderwijzer zich naar de bestaande verorde- ningen. Vastgesteld enz. 13°. Aan de vergadering wordt medegedeeld een adres van den Hoofd-onderwijzer W. B. Spruitenburg houdende verzoek dat van gemeentewege geregeld moge worden het onderwijs in de Eransche taal op de Avondschool te Nienw-Vennep. Na korte bespreking wordt, op voorstel van den voorzitter, beslotendit adres te stellen in handen van de Plaatselijke School-commissie om advies, 14°. Een adres van Jb. Biemond, G. van Tol en Z. Huls- bos, houdende verzoek om in het Schoolgebonw te Abbenes des zondags eenigen tijd kinderen godsdienstig onderwijs te doen geven, wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders, om advies. 15°. Gelezen een adres van M. van Daalente Nieuw- Veunep, waarbij hij verzocht benoemd te worden tot make- laar in ruerende en onroerende goederen, met uitzondering van bouwmaterialen en steenkolenenmogt de Raad gegronde redenen meenen te hebben op zijn verzoek afwijzend te be schikkendan verzoekt. hij van die redenen schriftelijk kennis te mogen ontvangen. Op voorstel van den heer Amersfoordt; wordt zender hoof delijke stemming besloten aan den adressant, zonder vermel- ding van redenen: te kennen te geven, dat de Raad niet op het door hem genomen besluit kan terugkomen. 16°. De Voorzitter de'elt mede. dat tot heden nog niemand is gevonden voor de betrekking van Gemeente-geneesheer in wijk 2dat daarora Burgemeester en Wethouders aan den Raad voorstellen, om hen te magtigenvoor den tijd van een jaarin de geneeskundige arraenverzorging in die wijk te voorzien door de dienst op te dragen aan andere genees- kundigen. De Voorzitter kan daarbij mededeelen dat de genees- heeren Bolkestein en van der Horst zich hiertoe reeds heb ben bereid verklaard. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten de gevraagde magtiging te verleenen. De heer Amersfoordt geeft in overweging om, als er vaste Gemeente-Geneesheeren zijn, de armoedige kinderen, die we- gens hoofdzeer van de scholen gezonden wordente doen genezen. De Voorzitter zegt, dat zulks in overweging zal genomen worden. 17° De heer Verkuijl merkt aan, dat de markt van 5 No vember II. niet is gepubliceerd geworden. De Voorzitter antwoordt dat zulks eene vergissing is ten gevolge van een abuis in een der almanakken. 18° De heer Knaap wildat voor al de onderwijzers dezelfde instructie worde vastgesteldmet betrekking tot het houden van avondschool. De Voorzitter antwoordt, dat het schoolgeld nu voor alle scholen is vastgesteld. De Vergadering is daarop gesloten. Uit Zeeland wordt gemeld, dat de vrees voor het bevroren gaan der wintertarwe geheel ongegrond is gebleken. Integen- deel staat dit gewas uitmuntend te velde en heeft men zonder tegenspoeden vveer een uitmuntenden oogst te wachten. Als iets zeer buitengewoons kan dienendat eene geit van den veldwachter Bakker te Wehe vijf lammerenvoldragen en goed, heeft ter wereld gebragt. Dat zal zeker, zelden ge- hoord zijn. Bij de laatste te Haarlem door de Amsterdamscke Kanaal- maatschappij gehouden verpachting van twee-honderd zeven- en-dertig hektaren grond in den Houtrakpolderter bezaaijing met zomergewas, is de opbrengst bij doorslag geweest 78 per hekfare. Men meldt uit Brummen, dat door de aldaar gevestigde onder- afdeeling der Geldersche Maatschappij van Landbouw vergunning is gevraagd tot het houden eener verloting van landbouwgereed- schappenwaarvan de opbrengst zal strekken tot aankoop van eenige in die gemeente te stationneeren goedsoortige stie- ren, die voor de dekking tot ultimo July 1876 moeten behou- den blijven. Door de Nederl. Maatschappij van Tuinbouw en Planthmde en de afdeeling Rotterdam van dezelfde Maatschappij, zal eene tentoonstelling te Rotterdam worden gehouden van 36 Julij 1875. Het programma van bovengenoemde Tentoonstelling is net en degelijk bewerkt. Er worden 85 verschillende artikelen ge vraagd, waarvoor meer dan 140 medailles en een aauzienlijk getal getuigschriften worden uitgeloofd. Opgaven moeten voor 27 Junij gedaan worden aan den heer Robert Baeldepenning- meester der ToonstellingscommissieWillemskade 22 te Rot terdam. Aan bovengenoemd adres zijn tevens Programma's ver- krijgbaar. Voor zoover bekend is, zijn in de vorige week in de pro vince Noord-Holland geene gevallen van longziekte onder het rundvee voorgekomen. De fabricatie en het gebruik van verschillende kunstmest- stoffen neemt gaandeweg toe. Hiermede heeft men voornarae- lijk ten doelniet maar op goed geluk af te bemestenmaar aan den grond die bestancldeelen toe te voegen, die er, met het oog op de voorgenomen teelt, aan ontbreken. Terwijl de fabriek van kunstmest te Halfweg nog maar betrekkelijk kort bestaatis er in den laatsten tijd weer een andere opgerigt en wel te Amsterdam (Vierwindenstraat)door den Heer D. A. Koenenvroeger mede-directeur van die te Halfweg. Wij voegen hier nog bij, dat men slechts een kleine hoeveelheid aarde, b. v. in een geldzakje, naar de fabriek behoeft te zen- denmet vermelding van wat men wil telen en men ontvangt den mest, welke men voor dien grond en die kultuur doel- matig acht. Zie Advertentie Merachter.) Zwolle31 Maart. De verpachting van landerijen langs het Zwarte Water, Zwolscbe Diep en omstrekenheeft dit. jaar gemiddeld 18 pet. meer opgebragt dan in het vorig jaar. Het bestuur van de Vereeniging het Nederlandsche Rundvee- Stamboek heeft aan de leden medegedeeld, dat het Stamboek is geopend en dat van nu aan het aan de leden toebehooreude nitnemende Nederlandsche rundvee van inlandsch of gekruist ras daarin kan worden ingeschreven. De leden, die dit voor hun vee verlangen, gelieven franco en schriftelijk bij den se- cretaris van het stamboek, den heer P. E. L. Waldeck, zooveel formulieren van aangifte aan te vragenals zij runderen heb ben waarvoor zij opname verlangenen die stukken daarna volledig ingevuld en onderteekendgefrankeerdaan gemelden secretaris terug te zenden. In de vorige week werd door den Rijks veearts te Haarlemmermeer, een paard behandeld van een landbouwer aan den Sloterweg. De middelen tot genezing verstrekt (een likkepot) bestonden uit vergiftdeelenen wel uit eene zoodanige hoeveelheid die voldoende zou zijn om 10 menschen te ver- geven. Op het artikel stond ,/vergift". Voor en al eer de boer de middelen toediende moest hij er eerst eens van proevende smaak bekoorde hem, zoodat hij nog een paar keeren proefdemaar toen begon hij eerst zijn dwaling te bemerken. Hij werd dan ook zoodanig ongesteld, dat onmiddel- lijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gelukkig werd die hulp vroegtijdig genoeg aangewend, zoodat het gevaar geweken is. Een zeer rijk en vroom meisje in Baltimore bleef tot haar dertigste jaar ongehuwd, omdat zij zich voorgenomen had met niemand anders dan met een geestelijke in het huwelijk te treden. Eindelijk kwam werkelijk de arme geestelijke van een kleine kerk, deed aanzoek om haar hand en werd aangenomen. Naauwelijks waren de wittebroodsdagen voorbij, of de man legde zijn bediening neder en vestigde zich met het geld zijner v rouw als handelaar in effecten. In de wachtkamer 3e klasse van het station van den Hollandschen spoorweg te 's Gravenhageis eeu kindje van vier maanden, dat door de moeder op den arm gedragen werd, doodgedrongen. Als iets bijzonders meldt men uit Vollenhove, dat zeven broeders, van wie de eerste in 1855 en de jongste dit jaar aan de loting deel nam, alien een vrij nummer hebben getrokken. De geneesheer van de water-geneesinrigting Bethesda, bij Dieren, is in het provinciaal krankzinnigengesticht te Zutphen ter verpleging opgeno- men. Naar wij vernemen moet hij op zijne standplaats plotseling krank- zinnig zijn geworden. Men maakt dikwijls veel gerucht over de geboorte van een zevenden zoonmaar iets, dat zeker veel zeldzainer is en meer melding verdient is de geboorte van eeu elfden zoon. Dit is het geval geweest te Houthem (Belgiii), waar de echtgenoote van F. Lommez haar elfden jongen ter wereld bragt. De kouing, hiervan verwittigd, heeft aan die gelukkige ouders eene som van 1000 fr. doen geworden. Bij alle klagten over de stoftelijke en prozaische rigting van onzen tijd, moge uit de volgende geschiedenis eens weder hare overdrijving blijken. In 1869 overleed alhier de heer S., gewezen scheepskapitein zijne vrouw met 4 meisjes in hulpbehoevenden toestand achterlateude. Spoedig daarna stierf ook de moeder en nu stonden de vier weezen hulpeloos bij eene oude grootmoederdieschoou met geheel hare ziel aan hen gehecht evenmin bij magte was in het onderhoud harer kleinkinderen te voorzien. Ouderloos en arm, ziedaar eene treurige toekomst. Daar komt eeusklaps uit een ander werelddeel, nit Zuid-Afrika, de tijding, dat naauwe bloed- verwanteueene zuster des kapiteinste Natalin kinderloozen echt met een geneesheer levende, bereid zijn'de weesjes tot zich te nemen en voor hunne geheele opvoeding te zorgen. Maar. voor overtogt en uitrusting moet er f 1500, zegge vijftienhouderd gulden? zijn en de lieve kleiuen hebben niets. Ds. C. P. de Groot, een beroemd bedelaar voor ongelukkigenvat dadelijk het werk der barmhartigheid op en roeptwie helpt mij? Van alle oorden in Nederland stroomen de giften naar den menschenvrienddie alras het bedrag voor het edele doel bijeenziet. Dezer dagen reeds zijn zij onder geleide naar Rotterdam vertrokken om van daar naar Louden te gaan en dan de verre reis per booteerste klasseverder te volbrengen. Wij wenschen den lieven kinderen, ja dat waren het inderdaad, eene behoudene vaart en een paar warme harten in het nieuwe vaderland toe. De verslagene grootmoeder, die hen naoogt, met een door tranen benevel- den blik, moge het later een zoete troost worden te vernemen, dat ze in hunne pleegouders hebben wedergevonden wat hun hier ontbrak. Ben proces van den kastelein van het Genootsehap Natura Artis Magistra te Amsterdam met zijn dienstbode, of liever, met den man van laatstgenoemde. De huisvrouw van HeDdrik Meer. jart was linnenmeid bij genoemden kastelein, die een dienst- personeel van vijftig personen heeft. Zij, die er twee dienst- boden op nakouden, weten wat zij er dikwijls mede te stellen heb ben: denkt u nu eens vijftig! Bij zulk een getal, zegt bedoelde kastelein, en in zulk een zaak moet er orde en tueht heersehen daarom houdt hij elken avond ten 10 uur appelvervolgens houdt hij bij het het mannelijk, en zijne ega bij het vrouwelijk personeel inspektie, of alien zich wel behoorlijk ter ruste hebben begeven 's morgens vroeg wordt ieder weder bij name opgeroepen, en moeten alien present, zijn. De huisvrouw van Meerjart, de linnenmeid, hier mede volkomen bekend, had goedgevonden op zekeren avond laat thuis te komentoen zij ten 10J uur aanschelde, werd haar niet opengedaanen toen zij zich den volgendeu dag erg brutaal had gedragen, zoo zegt de kastelein, had hij haar weggezonden, waart.oe hij zich niet alleen geregtigd, maar ook verpligt achtte. Hiermede was Hendrik Meerjart het niet eens, en hij dagvaardde den kas telein voor den regter in het eerste kanton te Amsterdam mr. I. van S. Mulder, plaatsvervangend kantonregter, en eisehte1°. f 18.25 door zijne huisvrouw als linnenmeid bij den gedaagde vAn 1 Aug. 1874 tot 21 Oct. 1874 verdiend loon; 2°. f 10 voor zes wekeuloon, als sehadevergoeding wegens wegzending uit de dienst zonder wet- tige redenen op 21 Oct. jl. 3°. f 17.20 voor haar aandeel in den pot der fooijen, en 4°. f 13.50 voor aegen dagen kostgeld a f 1,50 per dag, wegens willekeurige wegzending benoodigd geweestzamen 58.95. De kastelein ontkende, op de reeds hierboven ontwikkelde gron- den, zijne schuldpligtigheid, en voegde daar nog bij, dat van een aandeel in de fooijen geen sprake kon zijndat hij wel zeker percentage van gedane betalingen voor de dienstboden krijgt, docli dat daarvan niets toekomt aan de zoodanigen, die reden tot wegzen ding binnenstijds hebben gegeven. Meerjart, hierop weder antwoordende, kon wel niet ontkennen dat zijne wederhelft ten 10 ure niet op het appel tegenwoordig was geweest; maar wat was het geval? de omnibus was wat te laat van den Dam weggereden, en daardoor was ook zij eenige minuten te laat aangekomendoch dit wetiigde nog niet de wegzending en wat de fooijen betrof, dat geld behoorde geenszins den kas telein, maar zijn huisvrouw, dus hem als hoofd der gemeenscliap. De regter deed den 5 Maart jl. in deze zaak uitspraak, en overwoog dat, hoezeer het waar moge zijn, dat het een half uur zells te laat te huis komen van de dienstbode bij een gewoon gezin niet steeds als een wettige reden voor wegzending raoet hesehonwd worden, vooral wanneer dit voor den eersten keer is gebeurd, vrouw Meerjart ten deze echter wist, dat zij diende bij den kastelein met. en benevens vele andere personen, en dat de orde en regel van de dienst voor alien medebragt stipte en naauwkeurige opvdlging van den tijd van te huis komen, naar bed gaan en opstaan - wordende zelfs appel gehouden - en daarna rondgang dat onder deze omstandigheden, waar vrouw Meerjart wel ver- baalt verhinderd tezijn geweest, doeh dit niet bewijst en het be- wijs zelfs niet aanbood, zoodat van overmagt geen sprake kan zijn, de wegzending als een wettige verwijdering uit de dienst moet wor den besohouwd; dat alzoo de vordering moet worden afgewezen, behalve wat de post van f 17.20 (het aandeel in de fooijen) betreft, daar aan genomen moet worden, dat deze gelden het eigendom zijn vau hem of haar, voor wie zij worden gegeven, en deze vordering dus, waar het bedrag niet is betwist, aan Meefjart moet worden toegewezeu. Op grond hiervan werd de kastelein veroordeeld om aan Meerjart te betalen de som van f 17.20, en aan Meerjart diens verdere en meerdere vordering ontzegd. Meerjart werd veroordeeld tot be- taling van J der proceskosten, en de kastelein tot betaling van I dier kosten. (P. v. J.) Mijnheer de Redacteur Overtuigd van uwe bereidvaardigheid om de belangen van den Landbouw, met de u ten dienste staande middelen, te bevorderenverzoeken wij u de opneming van het onderstaande in het eerst verschijnend nommer van uw weekblad. Voor eenige jaren werd door deze Afdeeling besloten tot aankoop van een zaaiwerktuig Smyth and Sons, dat tegen matige betaling ten gebruike der leden is gesteld, en algemeen bijval heeft gevonden zoo zelfsdat nu reeds drie soortgelijke machines door landbouwers zijn aangekocht, en in werking gebragt. Aangespoord door den gunstigen uitslag, waarmede de ge melde poging tot het algemeen bekend maken van voor deti Landbouw nuttige werktuigen werd bekroond, en met het oog op de vele bezwaren verbonden aan het dorschen van koolzaad, zooals dat tot heden plaats vondwerd door ons in Mei van

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2