1875. Vrijdag, 9 April. 15. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zestiende Jaargang. Prijs van het Ahonnement: in liet Jnar6. Prijs der Advertentien van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Landbouw. Reusachtige Aardbezie. Oemeng-de Berigten. HAARLEMMERIIEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WIiterl{fk Woenadag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Uitslag der op den 25 Maart 1875 door Dijkgraaf en Heemraden vau den Haarlemmermeerpolder ge- houden verkooping van eenige uitgeveende Perceelen Dijksgrond. Perceel 1 groot 1.49.63 hectarenis gekocht door P. Breed- veld, voor 1663; Perceel 2, groot 0.14.98 hectaren, voor 100, en Perceel 3, groot 0.47.07 hectaren, voor 580, beide door S. van der Vlugt; Perceel 4, groot 0.43.24 hectaren, is gekocht door K. de Bruin, voor560; Perceel 5, groot 0.68.65 hectaren, voor 700, Perceel 6, groot 0.36.73 hectaren, voor 550, en Perceel 7, groot 0.52.56 hectaren, voor 800, alle drie door J. van Keij- zerswaardPerceel 8 tot en _met 19, groot 12.10.70 hectaren, door A. Hulsbos voor 12327; Perceel 20 en 21, groot 1.58.30 hectaren, door C. G. Bos, voor 1670; Perceel 22, 23 en 24, groot 2.65.80 hectaren, door J. C. Metz, voor 3023; Perceel 25 groot 0.14.76 hectaren, door L. Faas, voor f 300; Perceel 26, groot 0.48.24 hectaren, door G. H. van der Burgh, voor400 Perceel 27, 28, 29 en 30, groot 4.60.93 hectaren, door A. Stokhuizen voor 6950, Totaal der opbrengst f 29620. Deze perceelen zijrimet tiitzondering van perceel N°. 26 alle aan de respectieve koopers gegund. M 1 T" 1 i i in van I April tot 7 April 1875. GEBORENCoertzoon van J. Bloemer en E. Roelvink. Margje, dochter van A. Maarse en C. de Vos. Bartholomeuszoon vau P. Kap- tijn en M. Romijn. Cornelis, zoon van Jan Nooij en N. Langedijk. Antonius, zoon van M. Jelierse en M. Snoek. Matje, dochter van C. van Wieringen en M. Vreeken. Leentjedochter van A. Buurraan en M. J. Carmigel. Jan Leendert, zoon van C. Bom en J, C. Meende- rinck. Adrianus Nicolaas, zoon van A. van Eeuwijk en A. Vink Jan zoon van P. van der Beek en A. J. Moolenaar. Johanneszoon van M. den Ouden en G. Versloot. Nicolaas Cornelis, zoon van J. Riet- kerk en D. A. Blaak. Catharina Cornelia dochter van W. van der Riet en G. Zeestraten. Arie, zoon van K. Langendoen en E. Meul- dijk. Jannetje, dochter van G. Spaan en M. van der Burg. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van W. C. Arendouk en J. Pruis- sen. 1 kind van J. Vervoorn en N. Vos. OVlR EDEN: Jan Breijer, oud 43 jaren, ongehuwd. Ariaantje Morsk, oud 63 jaren, wed. J. Obdara. Jacoba, oud 3 maanden dochter van J. van der Laan en J. Knor. Jozina, oud 4 weken, doch ter van T. van Gulik en J. Blanken. Gerardus, oud 1 jaar zoon van G. Verbruggen en C. C. Hooggreef. ONDERTROUWD: geene. GEHUWDP. Amelse (wednr.) met D. Stam (wed.^ Capelle (Langstraat)5 April. De veehandel gaat sedert eenigen tijd zeer traag, zoodat verscheidene kalfkoeijenvoor den handel bestemd thans voor eigen gebruik worden gehou- den. Slechts die landbouwersdie hooi genoeg hebben, kuti- nen dit echter doendaar het bij de tegenwoordige hooiprij- zeu ondoenlijk is voorraad aan te schaffen. Men berekent dat de prijzen per stuk vee gemiddeld 40 a 60 minder is dan de laatste jaren om dezen tijd. De grasverpachtingen hebben desniettemin alweder tot ver- hoogde prijzen plaats. Dinxperlo, 5 April. De veelvuldige wisseliug van weers- gesteldheid gedurende de maand Maart, en de vorsten verge- zeld van noord-oosten windhebben de wintergranen in onze streken niet vooruit doen komen. De laat gezaaide rogge o. a. levert een treurig gezigt op. Alleen goed en aanhoudend len- teweder kan de schade herstellen. Winterswijk5 April. Ten overstaan der eommissie uit de dorpsvereeniging alhier, is op de Zonnehrinkin tegen- woordigheid van vele belangstellendende proef genomen naar het nut en het gemak der paardenspaarveeren of zoogenaam- de Pferdeschoners. Deze proef heeft geheel aan de verwachting beantwoord, zoodat die veeren den paardengebruikers gerust aangeraden mogen worden. In alien geval, zijn zij boven ket- ting en touw verreweg te verkiezen tervvijl de matige prijs, slechts 10, voor de landbouwers niet als te bezwarend kan worden aangemerkt. Half sen 5 April. Wegens schaarschte van hooi zijn ook reeds sommige landbouwers genoodzaakt het jonge vee in de weide te doen ofschoon er nog zeer weinig nut uit getrokken wordt. De hooge prijzen van verschillend veevoeder noodzaken even- wel om tot de weide, hoe sehraal ook, de toevlugt te nemen. Breda7 April. Door het boofdbestuur der „Provinciale Brabantsche Maatsckappij van Landbouwis, naar aanleiding der van vele kanten ingekomen berigten nopens den ongunsti- gen toestand van het paarden- sn veeras in ouze provincie vooral door den steeds toenemenden grooten uitvoer der fraai- ste soorten tot fabelachtige prijzeneen vertoog ingediend bij de provinciale staten tot wederuitvoering der voor weinige ja ren tot groot nadeel van den handel, de paardenfokkerij en den veestapel opgeheven premien en keuringen van hengsten merrien veulens en stieren. Gisteren is weder een paard der veld-artilerieaan kwade droes lijdende, doodgescholen en daarna verbrand. De tuinbouwtentoonstelling in het Paleis voor Polksvlijt te Amsterdam, van 8 tot 13 April, blijkt zeer luisterrijk te zijn. Meer dan 80 inzenders hebben zicli aangemeldmede- dingende met 200 verzamelingendat 13 een vierde meer dan in de vorige jaren werd ingezonden. Door de Vereeniging Loco et tempore te Amsterdam is ver- gunning aangevraagd tot het houden eener verloting van plan- ten enz.bij gelegenheid van deze tentoonstelling. De verlo ting, indien zij doorgaat, zal bestaan uit 4000 Dommers. Omtrent de gesteldheid van de weidegronden in de pro vincie Utrecht meldt men, dat nagenoeg alle veehouders het jonge vee reeds in de weide gezonden hebben. In de polders is op sommige punten reeds veel gras. Nu het weder zachter wordthoopt men ook het raelkvee in de wei te kunnen doen, daar de prijs van het stalvoer steeds stijgende is. Men leest in de Amsterdamsche Courant het volgende Meermalen is medegedeelddat men buitenslandsvooral in Fraukiijk, de bier en elders b-r..akliggende strooken gronds langs de spoorbanen met vruchtboomen beplantte, op die wijze een aantal hektareD produktief maakt, tevens een goede af- sluiting der spoorwegen verkreeg, terwijl de spoorwegdijken door de worlels der boomen gevestigd worden. Zoodanige beplanting bleek in Frankrijk de beste afsluiiing te zijn daar zij, bij de minste aanlegkosten de meeste veilig- beid oplevert en hij het minste onderhoudhet meest rendeert. Dat allesherhalen wijwerd meermalen medegedeeld; maar - daar bleef het bij. De firma Halverbout C°.vau de kweekerij de Tuinbonw bij Amsterdam, heeft thans een flinke circulaire aan de direc- teuren der spoorwegmaatschappijen gerigt, om hetgeen elders zoo goed blijkt, eindelijk ook liier in praktijk te brengen en biedt haar aan op zeer voordeelige voorivaarrien zoodanige beplantingen hetzij dadelijk op groote schaalhetzij bij wijze van proefneming, te bewerkstelligenwaarbij alle risico aan genoemde firma blijft. In bet tijdperk van vier weken, van 21 Februarij tot 20 Maart jl., zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten onder het het rundvee door longziekte aangetast: in Zuid-Holland 89, in Utrecht 5, en in Friesland 115; te zamen 209 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren in het Kijk 864 runderen door die ziekte aangetast. Volgens de uit Zwitserland bij de regering ontvangen offi ciele berigten omtrent den stand der veeziekten daar te lande loopende tot 18 Maart, was sedert den lsten dier maand met opzigt tot het mond- en klaauwzeer weinig verandering op te merken. Ofschoon de ziekte op zeer enkele plaatsen weder eenigzins afgenomen wasscheen zij over het algemeen op de- zelfde hoogte te blijven. Daarentegen waren de gevallen van kwaden droes raenigvuldiger gewordenmet name in de kan- tons Bern, LuzernSt. Gallen, Graauwbunderland en Neu- chatel had die ziekte zich in onderscheiden gemeenten vertoond. Er werden strenge maatregelen genomen om hare verdere ver- spreiding te voorkomen. Blijkens officiele mededeelingen van de OosteDrijksche re gering omtrent hetzelfde onderwerp, loopende tot 16 Maart, was in het tijdvak vau 1 tot 15 Maart in de cisleithaansche landen geen geval van veepest voorgekomendan alleen in eene der voorsteden van Pola, in het kustlandalwaar die ziekte zich bij twee runderen geopenbaard had. Wat de landen der Hongaarsche kroou betreft, was het koningrijk Hongarije geheel vrij van de veepest. In Croatie en Slavonie heerscht die ziekte in onderscheidene gewesten van het Agramerbet Bellovarer, het Kreutzer, het Fiumaner en Pozeganer Comitaat alsmede van het militaire grensdistrikt Gradisca. In het Geillustreerd Magazijnjaargang 1870, vindt men het volgende curieuse stukje: Dezer dagen prijkt voor het winkelraam van een Parijschen restaurateur een aardbezie, die door haar kolossale gedaante de aandacht der voorbijgangers trekt. Zij heeft, wat omvang betreftde grootte van een reinet-appel. Het middel om zulke reusachtige aardbezien te verkrijgen is zeer eeuvoudig. Neem een kristallen karaf, voorzie den bodem van een laag tuinaarde, die gij bevochtigt om de aarde vast te maken neem een stokje en mask in het midden van de aarde een gat van twee centimeters, waarin gij achter elkander doet vallen zes korrels aardbezienzaad; werp er ver- volgens weder eene laag tuinaarde overheen en bevochtig die op nieuw. De karaf wordt daarna hermetisch gesloten cu goed toegelakt. Er beboeft verder niets aan gedaan te worden, indien men slechts zorgt, dat zij op een warme plaats worde gezet. Veertien dsgen na gezaaid te zijn ontkiemt de plant, en een maand later hebt gij een aardbezie zoo grootdat zij de geheele ruimte der karaf beslaat. Sla de karaf vervolgens stuk en eet de vrucht op. Zou zulk een logen nog bij iemand ter wereld geloof vin- den? Het is niet denkbaar; maar als men ziet wiit er alzoo geloofd wordt, schijnt dit niet onmogelijk te zijn. De heer V.kandidaat-notaris en klerk der registratie te Delftzou de Paaschdagen bij zijne ouders tc Zuidhom doorbrengeu, Hij kwarn te dien einde Zaturdag-avond met den trein van 8 uur te Groningenwaar hij door zijn vader en breeder opgewacht werdom oumiddellijk met den trein van 8.7 naar Zuidhorn te vertrekken. De heer V. komt in de wachtkamer ziet vader en breeder en sterft plotseling, zonder nog met zijn vader of breeder te hebben gesproken. Te Gorinchem heeft, in hetzelfde huis waar in 1872 een dubbele moord is gepleegdeen 84-jarige grijsaard zich den hals willen afsnij- den. Bij tijds heeft men de wond verbondeu en den lijder in het gasthuis opgenomen. Voor het kantongeiegt te Gorinchem heeft teregt gestaan eene bijua SOjarige vrouw, beklaagd van waarzeggerij. Reeds lang oefende die vronw het bedrijf uit vau kaartlegster en meestal zijn hare bezoekers dienstbodeu of dorpelingen uit den omtrekvooral uit Noord-Brabant. Onlangs echter ontving zij eeu bezoek van een politie-ageut in burgerkleedingaan wien zij uit de kaart eene schoone toekomst voorspeldehij daarentegen voor- zegde haar, dat zij voor den kantonregter zou moeten verschijnen. De kaartlegster was vroeger reeds herhaaldelijk te dier zake tot eene geldboete veroordeeldeu het openbaar miuisterie eischte tegen haar .eene gevangenis- straf voor den tijd vau 5 dagen. Te Miteham, een paar uur van Louden, heeft men den nachtegaal reeds den 25 Maart gehoordhetgeen bijzonder vroeg geacht wordt. Te Steenbergen is een boerenarbeider van den landbouwer J. Schaap op een vreeselijke wijze om het leven gekomen. Terwijl hij in den 9tal een losgebroken jonge vaars wilde vangenkwam hij in de nabijheid van een driejarigen stier. Dit dier woedend geworden greep den man aan en wierp hem viermaal met de hoorns in de hoogte waardoor hem inwendig zware verwondingen werden veroorzaaktwaaraan hij reeds des avonds bezweek. Te Hull is een sigarenverkooper voor den regter gedaagd, omdat hij in zijn winkel sigaren haddie vervalscht warenMen vond in zijn werk- pla^tsen tal van lindebladeren. Hij werd veroordeeld tot f 2400. boete voor elke overtreding. Sommige sigaren, door hem ten verkoop aangeboden bestonden uit 74 percent lindebladeren, 4 percent buskruid, 11.87 per cent tabak en de rest uit als tahak gekleurd papier. Een Fransch blad levert de volgende bittere satire, die, er mag overilrijving in de voorstelling zijn, helaas, evenwel veel waarheid bevat. De schrijver verplaatst ons op het terras vau een prachtig oud kasteel, voor eeuwen door een ridder zonder blaameen held uit de kruistogteu gesticht, maar thans bewoond door een rijk beursspekulant. De vogelen kweelen hnn liedbloemengeur balsemt de luchtde hemel is helderde temperatuur is zacht en liefelijkiedere ademtogt is een genot. De uatuur spreidt al hare schoonheid ten toon. De financier is met zijne zoons in een druk gesprek gewikkeld over rescontre, over contramine en liefhehberij over hypotheken enz. Soms geeuwt er een. Plotseling komt een jouk- man het terras oploopen. Zijne haren zijn verward, zijne handen verschroeid, zijne kleederen gehavendzijn geheele voorkomen teekent doorgestanen schrik. Hij is van het nabijzijnd spoorwegstation alle rijtuigen en omui- bussen vooruitgesneld. Ademloos staat hij eindelijk voor zijn principaal. Wat beduidt dat? Wat is er gebeurd? vraagt deze Och, mijnheer! eeu vreeselijk ongelukUw hotel is afgebrand. Allesalles is veruieldVier pompiers hebben het leven verloren in rook en vlammeu. Twee andere zijn vau het dak gestort eu liggen zwaar gewond.De duivel hale je, jobsbode! Ik geef vau niiddag een fijn diner. Je bederft mijn spijsver- tering. En alles is verbrand, zeg je; alles? Helaas, ja, alles! Wa ren wij voldoende verzekerd? vraagt de jongste zoon. Wees gerust, antwoordt papa. Er zit zelfs een niet onaardige avans in. Wat mij maar spijt, is, dat ik de gekheid heb begaan een portefeuille met papier aan toonder, voor een 250,000 francs, denk ik, in mijn schrijftafel te laten liggen. Hoe kan iemand zoo dom zijn? zegt de oudste zoon en haalt medelijdend de schouders op. Als 't niet verbrand isgestolen is het zeker. Het een noch het ander, zegt de bediende. Hier is de porte feuille. Wat blief je? vragen alien verwonderd. Ik wist dat de portefeuille in de lade lagheb mij door rook en vlammen een weg ge- baandde schrijftafel opengebroken en ben geslaagd. De financier neemt sprakeloos de portefeuille aan en draait haar in de handen om en om. Ja waarlijk, zij is het. Hij werpt er eeu Snellen blik in. Alles is in orde. Hij mist geen stuk. Hij ziet zijn bediende medelijdend aan. Wist je hoeveel er in was? Wist je dat het papier aan toonder was?... Ja, mijnheer! juist, en daarom.Je wist dat alles zoo goed als baar geld was? Aan toonder, zeg ik, aan toonder, allemans gading! Dat er geen haan naar gekraaid zou hebben, als... Ja, mijnheer! en ik zeg, juist daarom heb ik.... Vader en zoons barsten in lagchen uit. Wat een ezel! zegt de papa en slaat de handen verbaasd ten hemel. Wat een domkopzeggen de zoons. En de schrijver zegtEerlijkheid moet toch wel een mooi ding wezen dat er nog menschen zijn die er niet van walgen. De bevolking van de provincie Noord-Holland bestond volgens de laatstbekende officiele opgaven op 31 December 1874 uit 299,252 mannen en 321,638 vronwen, te zamen 620,890 personen. Naar men verneemt, zullen door de Regering nadere bepalingen ge- maakt worden voor den uitvoer van paarden een onderzoek naar het ge- tal paarden in het geheele land is reeds bevolen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1