- 74 - Gemengde Berigten. ssH Boter en Kaas. Bewaring van vleescli. De Bloemkoolteelt te Chambourcy. Te Munnekezijl wordt vveer een deel land aan de zee ont- woekerd, door een stuk van de Lauwers te bedijken. De uit- bestedingssom bedraagt p. m. anderhalf millioen. Drie a vier honderd man ziju reeds aan 't werk bezig of aan 't keeten bouwen en men verwacht nog eens zooveel volk. Men is van de Friesche zijde af begonnen; de polderwerkers liebben zich aan den Grooten Hoek ook aldaar gevestigd in hun stroodorp. De bodem bestaat uit kleigrond; men waeht aldaar welige koren- akkers want het is er alles puik land. Het noorden van Fries- land zal daardoor met dat van Groningen verbonden worden. 1 I Rt'Ilkuill3 Mei. Pas heeft de lentezon door hare ver- warmende stralen het jonge groen doen ontluiken, of wij wor den bezocht door eene groote menigte meikeversdie schijnen besloten te hebben ons nog eenigen tijd de done takken der boomen te doen aanschouwen en die daarom hun best doen om de eerste groene spruitjes zoo spoedig mogelijk af te knagen en te verslinden. Zoo als reeds door eem'ge bla- den is medegedeeldheeft zich in Wageningen eene commis- sie gevormd om deze schadelijke dieren zooveel mogelijk te vangen en te dooden. Wij juichen de pogingen dezer commis- sie toe en zonden met genoegen vernemen dat ook op andere plaatsen de vernieling dezer insecten werd bevorderd. Niet alleen toch berokkenen de kevers veel schade, maar vooral zijn het hunne maskers, de zoogenaamde elftendie, door het afknagen der wortels, het gras op de uiterwaarden en weilanden in den zomer geheel doen verdorren en vele boo men doen kwijnen en sterven. De gevallen regen doet de hoop van den landman weder levendig worden. De hooivoorraad begint bij menigen boer sterk te verminderen, en dewijl de prijzen hoog zijn, zouden velen reeds gaarne hun vee de stallen zien verlaten, hetgeen even- wel bij het weinige gras dat voorhanden is, meer schade dan voordeel zou aanbrengen. Het Hoofdbestuur der „Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend, tot ondersteunipg van het verzoek der Oeldersche Maatschappij van Landbouwtot het instellen een er enquete naar den veldarbeid van kinderen. Het Russische gouvernement Kiew is in het vorige jaar in buitengewone mate door de veepest geteisterd; ruim 180U0 runderen, ter waarde van meer dan een half millioen roebels zijn daaraan gestorven. De ziekte heeft zich in 1874 door eene bijzondere hevigheid gekenmerktdaar van de 100 aan- getaste beesten gemiddeld 61 bezwekenterwijl in de vooraf- gaande jaren de sterfte niet meer dan 55 pet. bedroeg. Volgens de uit Weenen bij de regering ontvangen ofheiele mededeelingen over den stand der veeziekten in Oostenrijk- Hongarije, loopende tot 12 April jl.was de veepest eenige dagen te voren in de gemeente Jelsane van het distrikt Vo- losca in het Kustland uitgebroken; zijnde dit alstoen de eenige besmette plants in de Oostenrijksche landen. Het koningrijk Hongarije was geheel vrij van de ziekte. In Kroatie en Sla vonic heerschte zij in eenige gemeenten der komitaten van Agram, Bellovar en Neugradiska. Blijkens eene mededeeling van de Duitsche regering is de veepest in het dorp Kuhren bij Wurzen in Saksen uitgebarsten die gemeente is door een militair kordon afgezet en voorts ziju gestrenge maatregelen genomen om het kwaad te stuiten. In een gedeelte van Baden neemt het raond- en klaauwzeer gestadig toe; twintig gemeenten zijn daardoor besmet. Officiele mededeelingen uit Zvvitserland, loopende tot 19 April, houden in dat in de kantons Zurich, Luzern, St.-Gallen en Waadt een aantal nieuwe gevallen van mond- en klaanw- zeer zijn voorgekomen. Elf kantons waren geheel van die ziekte bevrijd. In de overige was het getal besmette stallen, dat op 1 April 185 is geweest: sedert tot 146 geklommen. In de kantons Zurich, Bern, St.-Gallen en Neuchatel waren nieuwe gevallen van kwaden droes voorgekomen. Van geval len van longziekte wordt geene melding gemaakt. Ter zake van laatstgenoemde ziekte waren in het tijdperk van Maart 1874 tot Januarij 1 875 in^acht gemeenten van het kanton Wallis 318 stuks vee afgemaakt, waarvan 141 ziek bevonden werden; 177 bleken nog gezond te zijn. In een verslag van Mr. Reall, boter- en kaas-exporteur te Philadelphia (Vereenigde Staten van Noord-Arnerika), komt het onderstaande voorover eene kwade praktijk bij de zui- velbereiding aldaar. Mr. Reall zegt, van de verschillende kwaliteiten kaas spre- kende, die in talrijke fabrieken der Vereenigde Staten van Noor d-Amerika worden gemaakt, dat lieden van elke klasse der maatschappij tegenwoordig beter voedsel begeeren en eischen, dan b. v. 25 jaar geledenen dat het in het belang is van ieder fabriekant of producent er naar te streven om aan dien eisch te voldoen. Het kost zegt hij slecht9 weinig moeite meer misschien niet eens om puike waar te maken, terwijl juist bij deze de kans op verlies veel geringer is en die op winst oneindig grooter dan bij slechte kwaliteit. Gedurende de laat9te jaren zijn een aantal boterfabrieken opgerigt in de verschillende deelen der Vereenigde Staten. De bereiding geschiedt ongeveer volgens denzelfden grondslag als in de kaasfabrieken. De melk wordt geleverd door de omrin- gende landliedendie over het algemeen tegenwoordig door den onderneraer wordt gekocht, en niet zoo als vroeger veelal bij aandeelen werd ingebragt. Over het algemeen wordt in deze fabrieken puike boter gemaakt. Ze wordt verscli verkocht en voor hooge prijzen. Sommige fabrieken bepalen zich alleen tot het maken van boter, terwijl verscheidene anderen er nog bij maken vvat men in den rege! noemt, „halfgeroomde" kaas. Men roomt daar de melk van 's morgens, en vermengt die met de melk van 'savonds, die niet geroomd wordt. Dit noemt men „half-geroomd"en het nadeelige hiervbn is, dat ook de andere helft der melk door deze bewerking geweldig lijdt. Er schijnt in het algemeen eene voorliefde te bestaan voor „het roomen", die men maar moeijelijk kan afleggen. Weer andere eigenaars van fabrieken maken kaas van ge heel geroomde melk, een fabrikaat dat even hard en taai is als lederen dat in den handel voor zeer lage prijzen wordt verkocht. De kwaliteit van deze kaas-soort springt gelukkig gemakkelijk genoeg den kooper in het oog; niet echter alzoo met „de halfgeroomde" die een zeer gevaarlijk artikel is. De fabriekanten trachten deze soort aan te prijzenals ware het goede kwaliteit, en verwachten daarvoor bijna den vollen prijs, dien zij in een oogenblik van behoefte ook werkelijk weten te bedingen. De kooper dikwijls ten minste en ten laatste de verbruiker steeds zijn de slagtoffers van een schromelijk bedrog, en bet gevolg is, dat ook de goede kwaliteiten een slechten naam krijgen en algemeen worden gewantrouwd. Een groot nadeel voor den handel is uit deze kwade prak tijk van „halfgeroomde" kaas-maken, voortgevloeid reden wanrom Mr. Reall niet alleen de consumeuten maar ook de ondernemers van fabrieken hiervoor waarschuwt. Het is voorzeker een zeer onwinstgevende praktijk om te- gelijk boter en kaas te willen maken van een en dezelfde melk. Hetzij het een of ander, maar niet beiden tegeiijkkan met goeden uitslag gefabriceerd worden. Sommige onzer kaas fabrieken hebben sedert lang beproefd beiden te makeu maar de uitslag was steeds meer dan onbevredigend. Bijna al de slechte kwaliteiten kaas, die van Amerika uit- gevoerd worden, zijn even zoovele treurige bewijzen van deze slechte praktijk, en ik wenscbte wel dat onze ondervinding in deze zaak eene waarschuwing mogt zijn voor jnze kaasma- kers hier. (In Amerika, wel te verstaan De kundigste lieden aan gene zijde (Engeland) schrijveu den achteruitgang van den vroegeren goeden naam der Amerikaansche kaas hoofdzakelijk aan dit kwaad toe, eu onze landhuishoud- kundige schrijvers doen hun best om hf met kracht te be- strijden. Het middel om goede kwaliteiten te leveren bestaat hier,- het is aan de makers om ons bij te staan. Gelukkig, dit dient gezegd te worden, bestaat er thans een streven naar vooruitgang, en hebben de voorstanders van on- vervalschte waar reeds eene groote meerderheid. Enorme hoeveelheden boter wordt in de boerderijen der Ver eenigde Staten gemaakt, sommigen hebben van 5 tot 100, in enkele gevallen zelfs 150 koeijen. Deze boter wordt gemaakt van Mei tot September, en in den winter, gezouten en in vatenverkocht. Mr. Reall besluit met de groote diensten te erkenen, die vereeniging van landlieden voor de zuivelbereiding in Amerika hebben tot stand gebragt, en eindigt zijn hoogst belangrijk rapport door een sterk afkeurend oordeel uit te spreken over het maken van „vervalschte en onzuivere" eetwaren. Wij meenden het niet ondienstig te zijn het bovenstaande ook onder de aandacht te brengen der kaasmakers hier in Noord-Holland. Ook hier bestaat het „uitroomen" op groote schaal. 't C ijfer zou ontzettend zijn, indien het juist ware aan te gevenen welsprekender dan dit betoog van de hoeveelheden kaas die door dit misbruik worden „oneetbaar" gemaakt. 't Ware wenschelijk, dat ook hier maar, helaas 't is niet zoo vooruitgang was te bespeuren in de zuivelberei ding, en dat eenmaal de Noord-Hollandschemet name de Edammer kaas, weer den voorrang mogt hernemen op de buiteulandsche markten, waar ze door het Amerikaansche pro duct voor een goed deel is verdrongen Want ondanks het aaugehaalde uit bovenstaand rapport, staat de kwaliteit der Amerikaansche kaas, door elkander genomen, boven de Noord- Hollandsche. Zegt het voort! Twee Florentijnsche dagbladende Nazione en de Gazetta A Italia, behelzen het verslag van eene zitting van het genees- kundig genootschap te Florence, waarin de heer Alexander Herzen belangrijke mededeelingen deed omtrent een middel ter bewaring van vleesch. Hij is er in geslaagd een onscha- delijk mengsel te bereidenwaarmede men vleesch gedurende een onbepaalden tijd versch'kan houden. Stukken rundvleesch, in dit vocht gedompeld en twee maanden lang in een warme broeikas geplaatstondergiBgen niet de geringste verandering. £en geheel rund werd in Engeland aan stukken gehouwen door den heer Herzen behandeldnaar Buenos-Ayres verzon- den en van daar weder naar Londen teruggebragtwaarna het vleesch in kleur en saprijkheid voor versch vleesch niet onderdeed. Aan het genootschap zelf zette de heer Herzen eene glazen vaas voor, waarin een stuk vleesch, slechts voor de helft in zijn mengsel gedoopt; het eene gedeelte was met sebimmel overdekt en geheel bedorvenhet andere volkomen gaaf. Het genootschap heeft op staande voet eene commissie benoemd om de zaak te onderzoeken, waarvan de uitslag niet twijfelachtig schijnt. Immers een aantal Italiaansche geleerden als: Montegazza, Tomasi, Cannevaro, Bols e. a., benevens de burgemeester van Florence, de heer Peruzziverklaarden na het door den heer Herzen bereide vleesch te hebben onder- zocht en geproefddat het onmogelijk was dit van versch vleesch te onderscheiden zoowel wat het uiterlijk vborkomen als wat smaak en verteerbaarheid betrof. Reeds is er, gelijk bovengenoemde bladen verder mededeeleneene maatschappij opgerigt ora de belangrijke uitvinding in toepassing te bren gen van welke men uitnemende diensten verwacht voor de zeevaart, hospitalen legers ingesloten vestingen niet alleen, maar ook ter verlaging van de vleeschprijzen in Europa, ten gevolge van aanmerkelijken aanvoer uit Amerika. Even belangrijk als de bloemkoolteelt te Rijnsburg een te Broek op Langendijk is voor onze steden zoo zeer is dit voor Parijs het geval met de teelt van dit artikel te Cham bourcy (gemeente in het dep. Seine en Oise). In de verga- dering van de Societe centrale d'horticulture de France, gehou- den op 24 September jl.deelde de Heer Laizier de vol- gende belangrijke bijzonderheden mede, betreffende de uitbrei- ding, die de bloemkoolteelt in de vlakte van Chambourcy heeft verkregen. Chambourcy heeft deze voordeelige teelt aan het toeval te danken. Ongeveer een dertigtal jaren geleden waren tusschen de planten der gewone savoyekool, waarmee een kweeker te Chambourcy zijn land had bezet, eenige bloemkoolplanten op- gekomen, die, zonder eenige bijzondere zorg, tot zoo groote en fraaije exemplaren waren opgewassendat de kweeker er verbaasd van stond. Dit gunstige resultaat deed hem het plan opvatten om een proef op groote schaal te nementen einde te zien of de bodem inderdaad zoo bijzonder geschikt was voor de teelt dier vrucht als het geval scheen te zijn. Ter beoordeeling dezer quaestie zette hij, het volgende jaar1200 bloemkoolplanten uit. De werkelijk verrassende uitkomsten, die hij verkreeg, deed zijn buren het besluit opvatten, om zyn voorbeeld te volgen. De verkregen resultaten waren aller- wege even gunstig, en zoodoende heeft deze teelt in die ge meente een verbazende vlucht genomen. Men berekent, dat Chambourcy in 1874: 1.800.000 1.900.000 bloerakolen op de Parijsche markt heeft afgeleverd. Het aanplanten geschiedt zoodanig, dat men jaarlijks snijden kan. Naar raming brengt een hectare gemiddeld 12.300 koolen op, die eene waarde van ongeveer 3000 francs vertegenwoordigen. Het land wordt voor het planten zorgvuldig bewerkter worden drieerlei mestsoorten aangewend, namelyk gewoon Parijsch straatvuil, afval uit de slagterijen en privaatmest; het land wordt niet besproeiden hoe drooger het weder ge durende de eerste maanden van den groei der planten is, des te fraaijer kolen worden gewoonlijk verkregen. De Heer Laizier zegt, dat de stronk daardoor hard, zelfs eenigzins houtachtig wordt voor het zetten der kool, maar dat, zoodra het in September overvioedig regentde lijdende planten een zoo verbazende groeikracht herkrijgendat zij buitengemeen fraaije kolen voortbrengen. (Uit het Journ. de la Soc. centr. d'Hort. de France Door mejufvrouw H. Blom, op den 24 April 11. te Rotterdam overle- denis gelegateerd aan de volgende inrigtingen de Diakonie der Neder- duitsch gereformeerde gemeente f 4000de groote Diakoniescholen der- zelfde gemeente f 3000de kleine Diakoniescholen derzelfde gemeente 2000 het Gereformeerd Burgerweeshuis f 2000het Diakonie Lede- matenhuis van gezegde gemeente f 2000het Nederlandsche Zendelingge- nootschap f 1000, het Nederlandsch Bijhelgenootschap f 1000, de inrig- ting voor Doofstommeu-onderwijs f 2000de Werkinrigting voor hulpbe- hoevende Blinden 2000, het Kinderziekenhuis 1000, de Armen der Nederlandsch-Israelitische gemeente 1000, alien te Rotterdam, en de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte Scheveningscbe visschers te 's Gravenhage 1000alles vrij van snccessieregt. De soldaat Roghair, wien, even als den len luitenant Comfurius, de beide oogen zijn uitgeschotenpasseerde verleden week Utrecht met het transport koloniale militairen. Het is we) een bewijs, dat in vele Ne derlandsche harten warme belangstelling zetelt voor de ongelukkig geworden slagtoffers in den oorlog met Atjeh, wauneer men weet wat voor Roghair werd gedaan. Hij heeft 300 pensioen. In Indie bragt men voor hem bo- vendien f 6000 bijeenbij aankomst in Nederland werd hij aan de boot opgewacht door heereu en damesom hem deelneming te betuigenen deze lieten de bewijzen dier deelneming in den vorm van bankbiljetten in zijne handen achter een daarvan was zelf 200 groot. De belangstelling voor dien enkele was ook zijne kameraden zeer aangenaam en toonde hun, wat ook hen in dergelijken ongelukkigen toestand zou hebben gewacht. Door milde bijdragen in Oost-Iudiehet geven van tooneelvoorstellingeu en con- certen ten" zijnen voordeele geniet hij thansgevoegd bij zijn pensioen een wekelijksch inkomen van f 22. Te Beverwijk, is een paard, dat op de Meerstraat aan een boom was vastgebonden, bij het naderen van een spoortrein op hoi gegaan, en door het gesloteu schuifraam eener herberg midden in de gelagkamer teregt gekomen. Het dier heeft belangrijke kwetsureu en betrekkelijk weinig schade veroorzaakt. De ontstelde bewouers waren zeer blijde dat de onge. noode gast zich, zonder gelag te hetalen, gedwee de deur uit liet leiden - Bij den ambtenaar van den Burgelijken stand te Duiven, in Gelder- land, werden verleden week ingeschreven drie gebroeders Bus, uit Oud- Zevenaar, met drie gezusters Peelen uit Groessen. Deze jeugdige paren zullen in de parochiekerk te Groessen op een en den zelfden dag in het huwelijk treden. Sinds eenige weken verzamelen zich elken avond te Bolswardin een bepaalde boomengroep midden in de stad, zulke kolossale zwermen spreeu- wen dat men hun getal op vele duizenden stellen kan. Zware takken bre- ken onder het gewigt. Als men er in schiet, vallen eenige tientallenmaar de zwarte massa blijft. Men heeft nu een bel in de boomen gehangen en door 't voortdurend luiden gelukt 'tze een weinig naar ander geboomte te verdrijven. Met kruiwagens vol wordt de mest vervoerd, van deze vo- gels afkomstig, terwijl een onaangename stank de lucht bederft. Een .eenvoudig landman, die te Hoorn sigareu kocht, zag boven de deur van het magazijn een koninklijk wapen met het gewoon devies. Daar de sigareu hem goed bevielen, bestelde hij later per brief een kistje eu schreef als adres: De heer J. E. Maiutiendraisigarenkoopman te Hoorn. Een 70-jarig huwelijksfeest behoort voorzeker tot de grootste zeld- zaamheden. De heer Gerrit Bar te Zevenbergen, heeft met zijn tweede echtgenoot Woensdag 20 April jl. dit feest gevierd. Beiden hebben den leeftijd van 91 jaren bereikten zijn de hooge achtingdie hun steeds algemeen werd toegedragenten voile waardig, zij mogten zich al dien tijd in een zeldzamen voorspoed, en bij hun 65-jarig feest nog in het bezit van 10 kinderen verblijden. Sedert dien tijd is een zoon en nog geen twee maanden geledenhunne oudste dochter in den ouderdom van 71 jaren gestorvenvan laatstgenoemde mogten zij echter nog het gouden bruiloftsfeest beleven. Naar wij vernemen bedraagt het getal hunner kin deren behuwd- en klein- en achterkleinkinderen waaronder reeds ol- wassenenover de 100. Hoewel zijne echtgenoot in den laatsten tijd in krachten zeer verminderd isgeniet de oude heer nog een goede gezondheid is nog vlug en in het voile bezit zijner verstandelijke vermogens. Twee Amsterdamsche werklieden, die een bankbiljet van f 400 vonden, hebben het aan den eigenaar teruggebragt en van dezen 200 belooning ontvangen. Te Opwetten bij Helmond is brand ontstaan in de sehuur van den landbouwer Matthijs van den Oever. De vlammen verspreidden zich snel over den stal, het woonhuis en vier nabijgelegen boerenwoningen welke gehouwen alien in den asch gelegd zijn. Bij v. d. O. is bijna de geheele inboedel en al het vee verbrandbij de eigenaars der overige panden werd veel gered. Al de verbrande gehouwen waren met stroo gedekt, terwijl de nabijgelegene met pannen gedekte huizen behouden zijn gebleven. De schade is zeer aanzienlijk. De Midd. Ct. geeft de volgende beschrijving van een toesteldoor den heer C. E. Plugge te Middelburg nitgevonden, om op de spoorwegen de gemeenschap tusschen de reizigers en den conducteur te verzekeren. Het werktuig is zeer eenvoudig, komt in zamen9telling overeen met den wekker eener klok en bestaat uit twee radertjeseen hamer en bel en een ketting, aan welken laatsten een gewicht is bevestigd. Op den waggon, waar de conducteur zich bevindt, zijn slechts zigtbaar de bel en de ha mer, alsmede de lichter die den hamer in bedwang houdt. Een lijn be- stemd om den toestel onder het bereik der passagiers te brengen, loopt van den conducteurswagen over alle wagens van den trein. Een treklijD met handvatsel, aan de verbindingslijn bevestigd, komt in ieder compar- tement der wagens uit. Wordt nu door een passagier aan deze lijn getrok- keridan vertoont zich op den waggonwaar dit plaats heefteen vlag- getje. Tegeiijk wordt de lichter door de verbindingslijn opgeligt. De ha mer wordt vrijgelaten en valt op de bel neder. Men heeft alzoo een dub- bel seinde wekker op de conducteurswagen en de vlag op den waggon waar geseind wordt. De kosten van dezen toestel worden geraamd op hoogstens 15 voor het vervaardigen van den wekker en f 25 voor het aanbrengen van het sein op elken passagierswaggonmet bijbehoorende lijnen en knipjes. De kosten van onderhoud zouden niet hoog zijn; doch een voortdurend toezigt wordt noodzakelijk geacht. Mevrouw Mellor een schoonzuster van den bekenden regter Mellor,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2