UK 20. 1875. Vrijdag, 14 Mei. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zestiende Jaargaug. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Landbouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6, Prijs der Advertentidn Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 5 Mei tot 11 Mei 1875. Zitting van Donderdag 11 Maart 1875. AANBESTEDINGEN. IIAARLEMMERIHEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALEE TOEZENDINGEN, RED ARTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. fJiterl{fk Woenadag van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. GEBORENArend, zoon van H. Kooring en C. Kazemier. Hen- drik, zoon van P. van der Snee en A. Kool. Willem, zoon van P. Hoogervorst en A. Valentijn. Jan, zoon van A. Herdoes en G. Brou- wer. Johannes Baptist, zoon van F. Boele en M. L. Buijt. Neeltje dochter van C. van der Spek en L. Schipper. Hermina, dochter van G. Kooij en G. Roubos. Jacobus Marinus, zoon van P. de Jong en A. van Opstall. Cornelia, dochter van J Legierse en A. van Gelle- kom. Pieter Bastiaan, zoon van J. Nouwens en C. Urenhoven. OVERLEDENJohannes, oud 2 dagen, zoon van C. W. Vlasveld en M. de Nijs. Volkert, oud 15 maanden, zoon van P. Kooij en M. de Vries. Abraham, oud 6 maanden, zoon van J. Borst en J. Kersber- gen. Maartje Kloek, oud 50 jaren, gehuwd met Pieter Pouw. ONDERTROUWDJ. Bosnia met P. Scheurwater. T. van Zomeren met J. Kruisveld. GEHUWDG. C. van Cornewal met A. Frankvoort. A. van Rijs- wijk met M. de Vos. J. Overpelt met M. E. Broxterman. H. Jan- sen met C. Kikkert. P. Zeestraten met G. van Kempen. Foarzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. Vervolg zie n°. 19.) 5°. Komt weder in behandeling het adres van den hoofd- onderwijzer W. C. Spruitenburg (vermeld in de notulen van 24 December 1874, n° IS), waarbij worrit verzocht dat van Gemeentewege geregeld moge worden het ondertvijs in de Fran- sche laal op de Avondschool te Nieuw-Vennep. Wordt vooriezing gedaan van het daarop ingewonnen ad- vies van de Plaatselijke Sehool-commissie daartoe strekkende dat indien wordt beslist dat te Nieuw-Vennep behoefte aan uitbreiding van het onderwijs, bestaatde School-commsisie er dan voor is, dat deze zaak van Gemeentewege worde geregeld in welk geval de Coramissie in overweging geeft, om den hoofd-onderwijzer Spruitenburg eene toelage te verleenen van f 150 s jaarsterwijl de Schoolgeiden ten bate der gemeen- te zullen koinendoch tevens zou de Commissie bepaald wen- schen te zien dat zoodanige regeling slechts zou gelden zoo- lang, buiten de kinderen van den hoofd-onderwijzerdoor acht of meer leerlingen de lessen worden bijgewooud. Daarop volgen vele discussien omtrent deze zaak, waarbij in hoofdzaak wordt gezegddoor den heer 't Hooft, dat hij niet kan inzien de noodzakelijkheidde eigenlijke strekking van het verzoek is, om hooger inkomen te hebbenspreker wil eehter de zaak zoo laten als die is. De heer Bultmandaarentegen, meent dat het de pligt is van den Raad om in de behoefte aan uitbreiding van onder wijs te voorzien; wanneer de Gemeente 150 betaalt, dan kost bet, na aftrek e'er Schoolgeiden, weinig aan de Gemeen te doch spreker is tegen het voorstel der School-coinmissie om een minimum van leerlingen le bepalen als men te Hoofd- dorp in de behoefte voorziet, dan mag men het in audere gedeelten der Gemeedte niet weigeren. De heer Yerkuijl merkt aan, dat te Nieuw-Vennep in de behoefte wordt voorzien door het onderwijs dat de heer Sprui tenburg thans geeft; terwijl het Schoolgeld, 8 per kwar- taalook billijk is; deden andere onderwijzers dat ookdan was er op de andere plaatsen ook in de behoefte voorzien. De heer de Jong zegtdat Nieuw-Vennep een dorp is, even als Hoofddorp en acht in het belang der Gemeente dat ook te Nieuw-Vennep van Gemeentewege er in worde voorzien. De heer Tensen merkt op, dat, wordt het verzoek van den heer Spruitenburg toegestaan, ook de andere onderwijzersdie acte hebben, aanvraag zullen doen. De heer Kiapwijk wil den heer Spruitenburg 50 geven voor het onderwijs in het Fransch en dan verder de zaak laten zooals die is. De heer Knaap acht dat de Gemeente er niets mede voor- uitgaat; spreker zelf is verpligt om zijne kinderen naar de bijzondere school te Nieuw-Vennep te zenden; had de hoofd- onderwijzer Rijnenberg gewild dan had die dat geld kunnen verdieneu; spreker wil het nu maar lateD zooals het thans is. De heer 't Hooft zegt, dat wel de Gemeente moet zorgen voor goed onderwijs, en ook spreker is geen tegenwerker van het onderwijs; maar, men moet ook de belangen van hen die de belastingen moeten betalenniet uit het oog verlie- zenhet onderwijs is reeds zeer opgevoerden nu wil spre ker het laten zoo als het is. De heer Bultman betoogt nog nader het wenschelijke van de zaak, en de heer Kiapwijk vraagt of het minimum van leerlingen niet kan verhoogd worden. Alsnu brengt de Voorzitter in omvraag het voorstel' der Schooleommissie, zoo als het boven is vermeld. Bij stemming verklaren zich daar 3 leden voor en 8 le- den tegen. Voor stemden de leden: Bultman, de Jong en Kuiper. Tegen de overige leden.) Alsnu stelde de heer Bultrhin voor om overeenljomstig het voorstel der schoolcommissie. te besluitendoch te bepalen dat er tien of meer betalende leerlingen moeten zijn. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemden de leden: Kuiper, van Vuuren, Tensen, Knaap, TimmerinansBultman, Kiapwijk en de JoDg. Tegen de leden: 't Hooft, Dorbeek en Verkuijl.) Dientengevolge wordt zonder discussie of hoofdelijke stem ming vastgesteld het navolgende besluit: De Gemeenteraad van Haarlemmermeer Overwegende dat er (e Nieuw-Vennep behoefte bestaat aan uitbreiding van het gewoon lager onderwijs; Gezien art. 16 der Wet van 13 Augustus 1857 staatsbl 103); Heeft besloten In eene aan de school n°. 5 te openen avondschool zal vier avonden per week telkens gedurende twee uren onder wijs worden gegeven in de Fransche taal wanneer en zoolang van dat onderwijs wordt gebruik gemaakt door tien school geld betalende leerlingen. Voor het geven van dat onderwijs zal de jaarwedde van den Haarmede te belaslen onderwijzer met 150 worden verhoogd. Haarlemmermeer den 11 Maart 1875 enz. 6°. Komt in behandeling eene aanvraag van den Hoofd-on derwijzer Rijnenberg, houdende verzoek dat, ten beboeve van zijn zoon, den gewezen kweekeling aan de school n°. 2ook moge worden uitbetaald de gratificatie over het vierde kwar- taal van 1874, ail 15. .De heeren 't Hooft en Bultman betoogen dat de bedoelde kweekeling regt op die gelden heeft. De Voorzitter meent dat de uitgaaf billijk moge zijnmaar dat daartoe geenszins verpligting bestaat. De heer Knaap vraagt of er een lid van de Schoolcom- rnissie is die, met het oog op de handelingen van dien kwee keling kan loelichten of hij bedoeld geld wel verdiend heeft. De heer 't Hooft doet het voorstel om de bedoelde gratifi catie ad 15 uit te betalen. Daartoe wordt besloten mei 10 stemmen, tegen 1 stem, zijnde die van den heer Knaap. 7°. Nader wordt gelezen het adres van Jb. Biemond, G. van Tol en L. Hulsbos (reeds vermeld in de notulen van 24 December 1874, n°. 14), waarbij wordt verzocht vergunning om in het schoolgebouw te Abbenes, des Zondags, eenigen tijd aan kinderen godsdienstig onderwys te doen gevenen tot dat einde de school te mogen gebruiken. Gehoord het praeadvies van Burgemeester en Wethouders, strekkende om het verzoek toe te staan, onder voorwaarde dal het godsdienstig onderwijs niet gegeven worde op uren waarin godsdienstoefening wordt gehouden. Wordt, zonder discussie of hoofdelijke stemming, besloten, het verzoek toe te staan onder voorwaarde als door Burge meester en Wethouders is aangegeven. 8°. Wordt ter tafel overgelegd het door de plaatselijke Schoolcommissie ingezonden verslag omtrent den toestand van het lager onderwijs in deze gemeente over 1874. Hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Slot volgt.) In de Raadsvergadering van 4 Mei 11. werd, op een door Burgem. en Wethouders, in overleg met den Schoolopziener, gedaan voorstel, besloten tot intrekking van het Raadsbesluit van 11 Maart te vorenwaarbij M. Mulder werd benoemd tot hulp-onderwijzer aan de school N°. 4 alhier, en zuiks om- dat gemelden Mulder zijne betrekking niet op den bepaalden tijd heeft aanvaard. Tevens werd besloten om de jaarwedde van den tweeden hulp-onderwijzer aan gemelde school te verhoogen tot 650, onder voorwaardedat hij gedurende drie avonden per week behulpzaam zij in de avondschool, bij het onderwijs in de Fransche taal. Bezit van acte voor het Fransch is dus ver- eischte. Aan mejufvrouw G. H. Beijl werdop haar verzoek eervol ontslag verleend als hulp-onderwijzeres aan de school N° 6 alhier, in te gaan den 5 Julij 1875 en werd besloten de jaarwedde voor den te benoemen hulp-onderwijzer of de hulp- onderwjjzeres te verhoogen tot 500. Aan den Raad werd voorts medegedeeld, dat de heer J. Hanou Jr. de betrekking van Gemeente-geneesheer te Abbenes niet heeft aangenomenen zal alzoo eene nieuwe oproeping van sollicitanten moeten worden gedaan. Ook is besloten de betrekking van Gemeente-veearts op te heffen en werd diensvolgens de Gemeente-veearts als zoodanig eervol ontslagen. In het lokaal de Eensgezindheidop het Spui te Amsterdam, is door de directie der Maatschappij tot droogmaking van een gedeelte der Legmeerplassen bij enkele inschrijving publiek aanbesteed het maken van een stoomgemaal met aanhooren in den Hollandschen Dijk, nabij de Uithoorn, ten behoeve van bovengenoemde droogmaking. Hiervan bleek aannemer te zijn de heer H. Kieviet, te Haarlemmermeer, voor de som van 31,870. Renkum, 12 Mei. De heer P. H. Kramer, tuinman bij mevr. de douairiere baronnesse van Brakell-Doorwerthheeft op 7 Mei de eerste nieuwe aardappelen aan Z. M. den Koning toegezonden. Amerongen11 Mei. Het warmegroeizame weder der laatste dagen heeft een gunstigen invloed op het gras en de veldgewassen uitgeoefend. Ook de vrnchtboomen beloven een voordeeligen oogst. Dalfsen 12 Mei. De eerste grasboter is hier aangevoerd. Met het schillen der akkerbosschen is dezer dagen een begin gemaakt. - In ongelooflijk korten tijd heeft het gunstige weder alles ten goede doen verandereu. De weilanden leveren volop gras voor het vee; tuinvruchtenwelke naauwelijks gezaaid waren, groeijen welig. De roggelanden leveren een heerlijk aanzien terwijl de vruchtboomen met hunne bloesems prijken en, zoo geen tegenspoed komt, een rijkeu oogst beloven. De bijenteelt zal, voor zoover de insecten door galligheid niet te veel ge- leden hebben, naar wensch gaan, ofschoon de bijkers, wegeus gebrek aan voerhonig, hunne toevlugt tot broodsuiker moeten nemen. Zwolle11 Mei. In de gisteren avond gehouden verga- dering der afrieeling Zwolle, Zwollerkerspel en omstreken van de Overijsselsc/te Maatschappij ter bevordering van Landbouw Tuinbouw en Veeteelt is onder meer andere nuttige besprekin- gen besloten tot aankoop van eenen buitengewoou goeden springstier, ten einde de veestapel alhier te verbeteren. De uitvoering van dit plan werd aan eene Commissie van drie leden opgedragen, en, wat betreft den aankoop, zal de voor- lichting worden gevraagd van den gunstig bekenden veehouder en veekenner W. Sluijste Beemster. Staande de vergadering werd bij aandeelen van 10 het beuoodigde geld sehier hij- eengebragt. Op voorstel van bet lid Vroonis eene Commissie benoemd tot onderzoek in hoeverre op de openbare scholen in den om- trek van Zwolle de beginselen van den Landbouw worden onderwezen, ten einde, na uitgebragt verslag, daarvan later nuttig partij te trekken. Het lid Prins besprak zeer wetenschappelijk het bestaan der Krijtkoppen onder het inlandsch schapenras, en de nadee- len, die het uitroeijen der soort den buitenlandschen wolhandel berokkent. Op voorstel van den president, zal de heer Prins zijne be- werkingen dienaangaandealsmede de middelen ter beteugeling dezer kwaal, beschrijven om daaraan later namens deze Ver- eeniging in den lande openbaarheid te geven. Ten slotte werden, op voorstel van het lid Collin, onder- ling druk besproken de voordeelendie de behandeling der verschillende kunstmesten aanbrengt. Na een weldadigen regenwaarnaar de weilanden zoo smachtend verlangdenhebben de boeren heden hun vee naar dh weide gedreven. Voor ruim een week was men verpligt door de hevige droogteze huiswaarts te doen of hooi en water in de weide aan te voegen. \oordbroek 13 Mei. De stand der geivassen is hier over t geheel vrij gunstig te noemen. Zooals vroeger reeds veron- dersteld werd, is het koolzaad tot het laatste stuk omgeploegd. Rogge is door het dorre voorjaarsweer vrij schraaldoch kan zich nog herstellen. Tarwe kan bij gunstig weer een uitmun- tend gewas worden. Wintergerst is zeer middelmatig. Haver staat over de massa zeer voordeelig en lijdt bijna niet door vretery. De veldboonen op rijen komen glad en goed voor den dag en worden reeds afgeploegd. Men verwacht te Boskoop en te Aalsmeer dit jaar zeer veel aardbezien. Te Gouda zijn voor die plaatsen in 6£n potte- bakkerij 100,000 aarbezienpotjes besteld.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1