- 78 Opbrengst van liet straatvuil te Parijs. Gemeng-de Berigten. Jugczoubett. VOLKS- en KINDER-LEESINRICHTING te Abbenes. §taats-Loteru. Zelhem12 Mei. Even als ten vorige jare werden den 6 dezer aan den Hengeloschen raolen de brooden in ontvangst genomen van de deelgeregtigden in de voormalige Dunsborger- Hattemermarkt. Er waren in het gebeel 47 brooden wegende le zamen 1 207 oude pondendoor de leveranciers uit onze plaats aaugebragt, terwijl die uit Hengeloook 47 in getal 1139 halve kilogr. wogen. Onder die 94 brooden ivas het zwaarste dat van G. Massink, op Lebbink alhier; dit brood woog 44 kilogr. De twee daaropvolgende in gewigt werden geleverd door H J. Groot Roesink, op de bouwplaats Roesink en J. Hartjens uit onze gemeente, en konden elk I 8 kilogr. halen. Leeuwarden12 Mei. De tweede voorjaars-paardenmarkt alhier was eenigzins beter bezocht dan doorgaans het geval is. Er waren 79 tuig- en 68 werkpaarden aangevoerdin de laatstgenoemde was de handel Ievendig en varierden de prij- zen van f 100 tot 350. In de tuigpaarden was weinig han del; ze golden van f 450 tot f 850. Aangaande den stand der veldgewassen in Overijssel kan worden medegedeelddat na de langdurige droogte, een ge- volg van het schrale voorjaarswederde regen der laatste dagen een ongekende verandering heeft te weeg gebragt De winter- grausn en zaden staan uitmuntend en ontwikkelen zich voor- beeldeloos. De zomergewassen laten, in een woord, niets te wenschen over. De aardappelen zijn meest gezet en de zeer vroege komen reeds hier en daar te voorschijn. Het gras groeit ontzettend en bij zulk een loestand van digt gras is veel hooigras le verwaehten. De veestapel is algemeen in de weide en gelukkig goed gezond. De vruchtbooinen beloven veel en zijn vrij van den wormeen voordeel van koud voor jaarsweder. Hooi is iets minder in prijs. In den omtrek van Wageningen zijn reeds 79 hectoliter Meikevers gevangen en vernietigd. Dit ongedierte doet in Utrecht en Gelderland groote schade aan vruehthoojuen en jong gewas. De aflevering van puik soort runderen, voornamelijk weide- en kalfkoeijenis thans op verschillende stations van den Frieschen- en Groninger spoorweg in vollen gang. Pruisische en Belgische kooplieden loopen de markten en stall en der veehouders af tot het doen van aankoopen in deze soort rund- vee, ook op kalven staande koeijen en vaarzen brengen weer betrekkelijk hooge prijzen op. De handel in paardenvooral puik soort werk- en koetspaardenis wegens den aanhouden- den aftrek naar Frankrijk alom zeer geaniineerd tegen hooge soms zelfs buitengewoon hooge prijzen. Ook jonge paarden staan hoog genoteerd. Het dorp St.-Pancras was Maandag (3 Mei) in feestdos. Van de raeeste huizen wapperde de vlag. Vdor eenige jaren is men begonnen zich daar op de bloembollen-kweekerij toe te leggen en dien dag werd de eerste veiling van te veld staande bloembollen gehoudenonder direktie van de heeren Tiebie eri Betjes, van Akersloot. Het is geblekendat de grond in deze gemeente uitstekend voor die kultunr geschikt is: de verschillende tulpensoorten stonden uitmuntend te veld en bragten zeer goede prijzen op. Er werd voor ongeveer f 3000 verkocht. Dezer dagen heelt de Commissaris des Konings in de pro- vincie Friesland aan de boofden der geineeuten in herinnering gebragt zijne missive van 12 October 1865, betrekkelijk de woest liggende gemeentegronden die in de province nog al in grooten getale aanwezia moeten zijn. De gemeeritebesturen behooren het in-kultuur-brerigen van die grondenook in het belang van de gemeenten zelven te bevorderenen wel naar aarileiding van een aan de Regeering gerigt adres van de „Luntersche tuinvereeniging". Op de den 30 April te Apeldoorn in hi t Hotel de Keizers- kroon gehouden algemeene vergaderins van aandeelhouders der Maalsehappij voor landontainning waren 1743 aandeelen ver- tegenwoordigd. Na goerikeuring der rekening, werd het divi dend bepaald op 13 pet. over het gestorte kapitaal, betaalbaar ten kantore der Maatschappijvan 15 Jnlij e k. Uit het verslag over het afgeloopen jaar bleek dat met het in kulluur bren gen der vijf verschillende outginniugen van de Maatschappij, gezamenlijk ongeveer 2000 bunders groot, geleidelijk wordt voortgegaan. Er werden in het afgeloopen jaar tien nieuwe huizen gesticht, en omstreeks 120 bunders woeste grond in bewerking genomen. Veel werk is er gemaakt van den aan- kweek van jong plantsoenter latere uitpooting. Er werden o. a. verscheidene honderde mudden eikels geleud, waartoe de zeer lage prijs in den afgeloopen herfst goede gelegenheid aanbood. De wirist op de jaarlijksche loterij-ne.gotiatie was minder geweest dan ten vorigen jare. Met het oog op de zeer weinig talrijke opkomst, zoowel als op loopende onder- handelingen, werd besloten de benoemingenter voorziening in verschillende vaeatures uit te stellen tot eene nader bijeen te roepen buitengewone algemeene vergadering. In de week van 2 tot 8 Mei zijn in Noord-Holladd geene gevallen van longziekte onder het rundvee voorgekomen. Het is zeker velen bekend met welk gunstig gevolg de bloemistenom Parijsgebruik maken van het straatvuil en dit bij kleinere of grootere hoeveelheden met hunne pootaarde vermenget)dit geschiedt vooral bij het kweeken van planteu in potten, zooals Dracaena's, Aspidistra's en meer anderen. Voor de laatste echter wordt het niet gebezigddan nadat het een a twee jaar oud en goed doorgewerkt is. Een Pransch dagbladzegt de Engineer"geeft de vol- gende bijzonderhedenhetreffende de verpachting van het straatvuil te Parijs. Voor het straatvuil betalen de pachters thans aan het gemeentebestuur 600,000 francs per jaar. Als mest verkocht, tot den prijs van 3 tot 5 francs per kub. meter, geeft het een opbrengst van 3,000,000 francs. Van dit bedrag moeten echter de onkosten aan het ophalen de straat- reiniging en het wegvoeren van het vuil verbonden, worden afgetrokken. Het personeel van de aannemers staat onder toe- zigt van het stedelijk bestuur en telt eenige duizend man. In 1823 werd voor het regt tot het verzamelen en wegrui- men dier stoft'en betaalt 75,000 francsin 1831 werd het gepacht voor 166,000 francs, in 1845 klom dit cijfer tot een half millioen en nu bedraagt het reeds 600,000 francs. Den 1 a Mei j. 1. werd in een der lokalen van het gebouw der Maatschappij tot Nut van 'I Algemeen,te Rotterdam, on der voorzitterschap van den heer President-Commissaris J. L. A. Blankenbijl en in tegenwoordigheid van heeren Commis- sarissen en 29 persoonlijk tegenwoordige of bij volmagt verte- genwoordigde aandeelhouders de tweede jaarlijksche verga dering gehouden van aandeelhouders der Algemeene Maat schappij van Geldelijke Uitkeeringgevestigd te Overschie. Nadat door den Directeur de rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar was overgelegdgaf de Presi dent namens het Collegie van Commisarissen verslag over den toestand der Maatschappij. Hieruit bleekdat deze Maatschap pij die tot nu toe uitsluitend gewone kapitaalsverzekeringen voor klein bedrag had gesloten3475 contracten had aange- nomen voor f 205,315. Aan premien werd geboekt/ 8 11 2.60. De Maatschappij betaalde in 1874 aan sterfgevallen 1435. In genoemde vergadering werd een nieuw Bestuur en drie Commissarissen benoemd en twee aftredenden herbenoemd. Daarna werden eenige wijzingen in de statuten gemaakt, en besloten dat de zetel zal worden verplaatst naar Rotterdam. Voorts werd een Commissie tot onderzoek der rekening en verantwoording en der balans benoemd, benevens de plaatsvervangende leden dier Commissie. Het dividend werd bepaald op 5 pet. voor de op aandee len gedane storting. Nadat den Voorzitter der Direktie en een der Vennooten aan heeren Commissarissen dank had gebragt voor de goede zorgen aan de Maatschappij besteedwerd door den Voor zitter de vergadering gesloten.. In den avond van den 7 Mei sloeg de bliksein in een schuur van den landbouwer J. Nelissenwonende op het gehucht Markdijk bij Zevenber- gen. Aanstonds sloegen de vlamraen omhoog en ondanks alle aangewende pogingen den brand te blusschen werden twee schuren in de asch gelegd. De woning, staande op 20 m. afstand van de schuren, bleef behouden 12 stuks vee en 3 paarden zijn omgekomen en alle goederen in deze ge- borgen werden een prooi der vlammen. De schade wordt op/12,000 geschat. In Engetand is berigt ontvangen van 't uitbreken eener ernstige cho- lera-epidemie in Oudh en de noordwestelijke provincien van Hindostun. Hevig vooral moet de sterfte zijn geweest onder de inlandsche passagiers ■op den spoorweg tusschen Lucknow en Benares. Men kan zich haast niets verschrikkelijkers denken dan 't woeden van cholera onder die ongeluk- kige reizigers (meestal pelgrims)die dagen lang in de derde-klasse-rijtui- gen als schapen opeengepakt zijn. Een der treinen tusschen de genoemde plaatsen had telkens moeten stilhoudenopdat de dooden en stervendeu uit den waggon konden verwijderd worden. De bevolking van Londen is de vorige week met 917 zielen vermeer- derd. Het cijfer der geborenen was 2449, zijnde 1 minder, en dat der sterfte 1532 zijnde 80 boven de gemiddelde berekening; slechts 1 per- soon werd overredendoch 68 bezeerd7 persouen verdronken9 kin- deren zijn gestikt. Een van de Staten der Unie, Tennessee, heeft een belasting op de ongehuwde mauspersonen ingesteld. De wet luidt als volgt: //Art. 1. De algemeene vergadering van den Staat Tennessee beschouwd het jonge-heeren- leven als een privilegiedat men zich aanmatigt. Dientengevotge zal elk mans- persoon in den Staat, die het 30e levensjaar achter den rug heeft, en overigens is gezond van geest en ligchaameen jaarlijksche belasting beta len van 10 dollars, zoo hij niet gehuwd is, te rekenen van 1 Mei 1876. Art. 2. De agenteu der schatkist zullen uitvoerige lijsten opmaken waarop al zulke personen worden ingescbreven met vermelding van ouderdom voorkomen, klenr van haar, baardoogen, enz.enz. Art. 3, De som- men uit die belasting voorspruitendezullen worden bestemd tot onder - houd der openbare scholen in de distriktenwaarin zij opgebragt zullen zijn." De onde-jonge-jufvronwen worden niet door den fi9cus geplaagd. Tennessee telt 1,200,000 inwoners. Het is thans met zekerheid bekend, dat van de 245 passagiers eu 101 man scheepsvolk vam de Engelsche stoomboot Schiller 312 omgekomen zijn. De agent van de Maatschappij te Plymouth heeft de geredden te Pen zance ontvangen en in al hunne behoeften voorzien. De kapitein heeft al het mogelijke gedaan om de verwarring te beteugelen, en zelfs ten laatste zijne revolver boven de hooofden der passagiers afgeschoten. De bemauning heeft naar het schijnt het voorbeeld van den kapitein niet gevolgd, maar moet slechts op Iijfsbehoud bedacht zijn geweest. Volgens verklaring van den scheepsofficier Pohlemann zijn bij het stranden van den stoomboot alle booten vlot gemaakt gewordendoch vijf werden door de hooge zee ver- brijzeld. De zware golven wierpen den kapitein van de komandobrug af en over boord; evenzoo werden de meeste passagiers over boord gespoeld. De ramp is toe te schrijven aan een mistdie drie dagen aanhield en het doen van waarnemingen belette. Het schip is ten eenenmale vernield. Ongeveer dertig lijken zijn aan land gedreven op het wrak zijn geen personen meer. De scheepsofficieren Millers en Heintze blijven achter, om de aandrijvende lij ken te identificerenVoor zoo ver thans bekend is zijn 15 passagiers en 19 personen van de bemanning gered. Kapt. Hus, voerende het stoomschip W. A. Scholtenvan Rotter- te New-York gearriveerd, rapporteert den 15 April, tegen den avond, op 44° Noorderbreedte en 49° Westerlengtezooveel drijfijs en ijsbergen ont- moet te hebbendat het schip er geheel door omringd waseenige ijsber gen waren 80 voet hoog en 6C0 voet lang. Des andere daags stuurde men Z. W. door de eenige opening die in het ijs te zien was. De stnurboords- boeg werd door het ijs ingedrukt en van de schroef was een stuk van alle 4 de bladen afgebroken. Het voorste gedeelte van het schip liep vol wa ter doch het voorruim bleef volmaakt digt. Den 16 passeerden wij nog verscheidene ijsbergen wij signaleerden den Cunard-steamer en waarschuw- den hem voor het ijs. In een reusachtig ijsblokdat tengevolge van den dooi van den Mont-Blanc is losgeraakt, heeft men het lijk gevonden van een Ameri- kaansch tooneelspelerJohn Blackford, die drie jaar geleden getracht heeft den berg zonder gids te bestijgen en niet weder was teruggekeerdDe klee- deren en het gelaat van den ongelukkige wareu in denzelfden toestand ge- bleven. Een der dochters van den Shah van Perzie is deu 19 January gehuwd met den iman van het Paleis. Dat huwelijk kostte den vader 120,000 tomans, ongeveer 7 ton Hollandsch. Wraalcoefening van een petard. Een koetsier te Berlijn mishan- delde zijn paard als een onzinnige door het dier met het zware eind der zweep tegen den kop en hals te slaan. Toen de vertoornde omstanders tusschen beiden wilden komenreed hij met het voertuig eensklaps op de binnenplaats van het huis. Terwijl men nog op straat over de grenzen- looze ruwheid sprakklonk eensklaps een doordringende kreet van uit de binnenplaatsen spoedig snelde een vronw het huis uit om den genees- heer te halen. Het dier had toen het uitgespannen waszonder eenige andere aanleiding achteruitgeslagenzijn pijniger ter aarde geworpen en hem op het lijf getrapt. De zwaar gewonde had o. a. het heupbeen ge- broken zoodat hijals hij in 't leven blijft nog lang aan dien dag zal denken Nu is de winter, dor en schraal Met al zijn onlust heen En d' aarde heeft voor deze maal Haar lijdeu afgeleen. Toen wij voor weinige maanden met den dichter dezer regels het derde couplet van zijnen „Mayschen Morgen- stond!"op nieuw onze kennis maakten.in verbeelding zittend in den ongemakkelijken wagenwaarmede Maurits Lijnslager naar Rotterdam reed, werd door ons opgemerkt, dat het woord „onlust" in den tweeden versregel geen volkomen waar- heid behelsde. Althans wij hebben den afgeloopen winter te Abbenes niet zoo buitengewoon naar gevonden. Wel is het dan stil en eentoonig daar buiten en biedt het openbaar leven nog minder verscheidenheid dan het des zomers doet maar reeds vroegtijdig ontstaken wij het vrien- delijke lamplicht, sloten de koude buiten, nadat de lieve ge- zelligheid was binnengetreden en onderhielden ons, na het afdoen van noodzakelijke bezigheden op eene aangename wijze met onze vrienden uit de boekenkast. Weder, als vorige jaren, was er voor de kinderen elke Don- derdag namiddag in school gelegenheid om een boekje te halendat zij voor eene week of langer bij zich aan huis mochten houden om te lezen. Voor zooverre de schoolkinde- ren betreft, moest ieder beurtelings op gezetten tijd voor de geheele school vertellenwat men nu of vroeger gelezen had. Niet alleen is dit eene uitnemende oefening voor het kind, om met eigen woorden weder te geven wat het gelezen heeft; maar het strekte mij tevens tot onderpanddat de boekjes werkelijk gelezen werden. Het aantal lezers bedroeg 84; dat is 14 meer dan den vorigen winter. De lezers worden door mij in drie afdeelingen verdeeld in minder-, meer-en meest- gevorderden. Van de eerste waren er 23, van de tweede 29, van de laatste 32. De uitbreiding, welke dezen kring van lezers verkrijgt, maakt vermeerdering van leesstof dringend noodzakelijk. Het is te begrijpen, dat de boekjes door het menigvuldig gebruik nog al geleden hebbenwaarom het noodig is (om alles in behoorlijken staat te houden) dat de meesten door den boekbinder nagezien en cpgeknapt worden. Voor een en ander is natuurlijk geld noodig. Om te hooge kosten te ver- inijden worden velen er van door mij zelven in orde gemaakt; althans voor zooverre mij dit mogelijk is. Half October is de leestijd begonnen en in het begin van Maart geeindigd even als van de lezers van de groote of Volksbibliotbeek. Aan deze lezers werd elken Vrijdagnamiddag op verzoek een boek ter lezing afgegeven, dat zij insgelijks voor eene week of langer mochten behouden. Het aantaldat er gebruik van maakte bedroeg in zijn geheel 91; dat is 20 meer dan het vorige jaar. De gekozene lektuur bestond in romans jaarboekjes, gedichtenlandbouwkundereisbeschrijvingen boeken over godsdienst en zedekunde, vaderlandsche en alge meene geschiedenis. Vooral romans, reisbeschrijvingengods- dienstige lektuur en vaderlandsche geschiedenis genoten de voorkeur. Ook vele van deze boeken behoeven herstelling na de veelvuldige behandeling, even als uitbreiding van lektuur, met het oog op den gestadigen aanwas van lezers, geen over- bodige wensch is. Het afgeloopen jaar was niet geheel onvruchtbaar in geschen- ken voor de bibliotheken. Van Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest ontving de Volksbibliotbeek eene keurige verzameling dichtwerkenvan den heer Wisboom van Giessendam een pa- ket boeken; van mejufvrouw Van Voorst een fraaijen roraan van den heer A. L. D. te Haarlem, 10; van den heer R.te Amsterdam, 10; van iemand uit de Gemeente f 1 en voor het doen verloren gaan van een kinderboekje 0.12%; terwijl dr. Heije, even als vroeger, zich niet minder onbetuigd liet. Wij zijn zeer gevoelig voor deze blijken van waardeering in ons streven om de lange winteravonden voor jong en oud te Abbenes op eene aangename en nuttige manier te verkorten. Het is ons lief, hiervoor onzen oprechten dank te betuigen. De ontvangsten in geld hebben dus bedragen 21.12%. De uitgaven zijn geweest: f 16.30 aan biod- werk bij C. Meeuwis te Amsterdam (Reguliersdwarsstraat bij de Vijzelstraat, X 208) en aan nieuwe aankoopen bij J. van der Beek, te Amsterdam, voor f 17.50; bij P. Out, te Koog aan de Zaanvoor f 6.15; bij Kosterte Amsterdam, voor 1.50 en bij Cohen, te Nijmegen, voor 2.75. Het ge heele bedrag der uitgaven was dus: 44.20; alzoo tekort 23.07 dat ik zoolang zelf betaald heb. Hoelang? Tot zoolang er goede, welwillende menschen komen, die mij eenigs- zins helpen in het dragen dezer schuldenlast. Een onderwijzer kan voorbeeldeloos tevreden zijn met zijn niet al te groot tvactementjetoch kan hij er niet zulke buitengewone uitgaven van doen. Terwijl het ontvangen van boeken tot hedeo geheel kosteloos is geweest, dat ik ben er van overtuigd niet weinig bijgedragen heeft om het getal lezers te vergrooten zoo geloof ik echter, dat het goed zal zijn het volgende jaar eene kleine contribute te heffen van alle lezers, ten einde alsdan een aanvang te maken met het selfhelp. Nu evenwel Mijnheer en Mevrouwdien ik mij nog eenmaal met beschei- denheid bij u aan, om u eene kleine bijdrage te verzoeken voor de Kinder- en Volksbibliotheek te Abbenes, hetzij in geld of boeken, ten einde beidezoo hoogst nuttige inrichtingeu voor goed te vestigen en ze tot werkelijk voldoende Dorps- bibliotheken te maken. Van al het ontvangene zal ik in het Weekblad van Haarlemmermeer berigt geven. Hartelijk hoop ik voor de bewoners dezer streekdat deze zaadkorrel in goede aarde moge vallen 1 HaarlemmermeerP. Boekel Abbenes 4 Mei 1875. Hoofdonderwijzer. VIJFDE KLASSE. Prijzen van 100.en daarboven. Twaalfde Lijst. N°. 38991000.— 4397. 5434. 5682. 5828 5984 6637. 7734. 8525. 8752. 9270. 9305. 100.— 100.— 200.— 1000.— 1000.— 200.— 400.— 200.— 1000.— 200.— 100.— N°. 10216 11913e 12656 12956 14213 14481 15268 17164 18522 18561 18612 19606a 100.- 1500.- 1000.- 200.- 100 - 100.- 100.- 100.- 100. 200.- 400.- 100.-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2