- 82 - 1 Internationale Tentoonstelling' van Tuinbouw te Amsterdam. fSemengde Sleriftfien. f*. waterstaatswege strandmetiugen gedaan. Deze raetingenver- geleken met die van 1857 toonen aanvoor zooveel Zuid- Holland betreft, dat de duinvoet aldaar 4.70 meter is afge- nomen, vergeleken met die van 1843 is zulks voor Noord-Holland 9.51 meter. Thans worden proeven met gemaaide helm tot duinbeplanting genomen. Het afmaaijen namelijk schijnt gun- stig op den groei van de helm te werken en overigen9 is de aldu9 gesneden helm met voordeel te gebruiken in plants van de kostbare stroobeplanting. Naar wij vernemen, is de heer Billroth, districts- veearts voor de provincie Groningen en Drenthe, en die 40 jaren de praktijk uitoefende, voornemens te doen uitgeven eene verhan- deling onder den titel„De geschiedenis der longziekte onder het rundvee in de provincie Groningen van den aanvang tot nu toe, waarin voorkomt de wijze, hoe die ziekte telken9 in Groningen is be9treden en uitgeroeidde eerste teekenen wnardoor zij te voorschijn komt,, en de aanwijzing der midde- len waardoor Nederland daarvan bevrijd kan worden." Het boekje zal ongeveer 70 a 80 bladzijden druks, benevens eenige tabellen beslaanen in geen geval den prijs van een gulden te boven gaan. De uitgave zal ge9chiedenzoodra het vereischte aantal jiiteekenaren is verkregen. Op Dingsdag, Woensdag en Donderdag 12, 13 en 14 October 1875 zal te Poeldijk van wege de Afdeeling West- land der H'ollandsche Maalschappij van Landbouweene ten- toonslelling van akkerbouw- en tuinbouwvoortbrengselenals- mede van kaas en boterworden gehouden. Een ieder, zonder onderscheid of hij al dan niet lid der Maatschappij is, wordt uitgerioodigd tot deze tentoonstelling voorwerpen in te zenden. Het ingezondene moet door den Inzender zijn geteeld of gekweekt. Ieder inzender wordt verzoeht daarvan voor 25 September 1 875 opgave te doen aan den heer P. F. L. Waldeck te Loosduinenof aan den heer M. P. van Ruyven Secretaris der Commissie van de tentoonstelling, te Poeldijk, door over- legging van een bij het programma verzonden lijst. Bij de leden van de Commissie voor deze tentoonetelling knnnen nadere informalien worden ingewonnen. De voorwerpen moeten vrachtvrij worden ingezonden aan het lokaal der tentoonstelling op Maandag 11 October 1875, des voormiddags voor 11 ure. De ingezonden voorwerpen blijven het eigendom der inzenders. De inzenders, die het door hen ten toon gestelde tevens te koop aanbieden worden verzoeht den prijs daarvan op te geven. De beoordeeling van het ingezondene geschiedt door Com- missien van deskundigen daartoe door de Commissie van de tentoonstelling uitgenoodigdbuiten de inzenders van voor werpen, waarover zij moeten oordeelen. De uitreiking der prijzen geschiedt op de eerstvolgende ver- gadering der Afdeeling. De volgende prijzen worden uitgeloofd A. AKKERBOUW. Roode Winter-Tarwe: le prijs, zilveren medaille of/10 2e prijs, hronzen medaille of 5 3e prijs, getuigscbrift. Witte Winter-Tarwe.- le prijs, zilveren medaille of/10 2e prijs, bronzen medaille of 5 3e prijs, getuigschrift. Gerst: le prijs, zilveren medaille of 10; 2e prijs, hronzen medaille of 5; 8e prijs, getuigschrift. Haver: le prijs, zilveren medaille of 10; 2e prijs, bronzen medaille of 5 3e prijs getuigschrift. Paardenboonen le prijs, bronzen medaille of 52e prijs, getuigschrift. Duivenboonenle prijs, bronzen medaille of 5 2e prijs getuigschrift. Van bovenstaande voortbrengselen moeten worden ingezonden twee schoven of bossen ongedorseht, benevens /2 hectoliter (mud) van datzelfde koren gedorscht. Erwten: le prijs, bronzen medaille of 5 2e prijs, getuigschrift. Gele of Bruine Boonen.- le prijs bronzen medaille of/ 5 2e prijs, getuigschrift. Van deze twee voortbrengselen in te zenden /2 hectoliter (mud) gedorscht. Blanke Aardappelenop zand geteeld: le prijs, bronzen medaille of 5 2e prijs getuigschrift. Blanke Aardappelenop klei geteeld1 e prijsbronzen medaille of 52e prijs, getuigschrift. Van beide soorten in te zenden /s hectoliter (vierde-partje met net). B. TUINBOUW. Tafel-Appelen en Peren. In te zenden 12 soorten appelen en 12 soorten peren, en 5 stuks van iedere 90ortop naam. le prijs, zilver vergulde medaille of 15; 2e prijs, bronzen medaille of 5Se prijs, getuigschrift. Pot- of Stoof-Appelen en Peren. In te zenden 12 soorten Appelen en 12 soorten Peren, en 5 stuks van iedere soort, op naam. le prijs zilveren medaille of 10; 2e prijs bronzen medaille of 5 3e prijs getuigschrift. Tafel-Appelen. In te zenden 12 soortenen 5 stuks van iedere soort, op naam. le prijs zilveren medaille of 10; 2e prijs bronzen medaille of 5 3e prijs ge tuigschrift. Pot- of Stoof-Appelen. In te zenden 12 soorten, en 5 stuks van iedere soort op naam. le prijs bronzen medaille of 5 2e prijs getuigschrift. Tafel-Peren. In te zenden 12 soorten, en 5 stuks van iedere soort, op naam. le prijs zilveren medaille of 10; 2e prijs bronzen medaille of 5 3e prijs getuigschrift, Pot- of Stoof Peren. In te zenden 12 soorten, en 5 stuks van iedere soort, op naam. le prijs bronzen medaille of 52e prijs getuigschrift. Grootste Appelen. In te zenden 5 9tuks. le prijs bronzen medaille of 5 2e prijs getuigschrift. Grootste Peren. In te zenden 5 stnks. le prijs bron zen medaille of 5; 2e prijs getuigschrift. Schoonste blanke Caville. In te zenden 10 stuks. le prijs bronzen medaille of 52e prijs getuigschrift. Zes grootste en fraaiste trossen blaauwe Druiven door kunst vervroegd le prijs zilver vergulde medaille of /15; 2e prijs zilveren medaille of 10; 3e prijs bronzen medaille of 5 4e prijs getuigschrift. Zes grootste en fraaiste trossen blaauwe Druiven, van den kouden grond. le prijs Gouden medaille of 50; 2e prijs zilver vergulde medaille en 10 of 25; 3e prijs zilver vergulde medaille of 1 5 4e prijs zilveren medaille of 10; 5e prijs bronzen medaille of 56e prijs getuigschrift. Zes grootste en fraaiste trossen witte Druiven. le prijs zilver vergulde medaille of 15; 2e prijs zilveren medaille of 10; 3e prijs bronzen medaille of 5 4e prijs getuigschrift. Zes grootste en fraaiste trossen Pareldruiven. le prijs zilveren medaille of 10; 2e prijs bronzen medaille of 5 3e prijs getuigschrift. Twaalf grootste Perziken. le prijs zilveren medaille of 10; 2e prijs bronzen medaille of 53e prijs ge tuigschrift. Twaalf schoonste Pruimen. le prijs bronzen medaille of 5 2e prijs getuigschrift. De grootste Meloen le prijs bronzen medaille of 5; 2e prijs getuigschrift. Groenten. In te zenden 10 soorten. le prijs zilver vergulde medaille en 10 of 25; 2e prijs zilveren medaille of 10; 3e prijs bronzen medaille of 5 4e prijs getuigschrift. De verzameling groenten mag niet in eene mand worden ingezonden, maar iedere soort afzonder- lijk. Zoo noodig, zal de groeute niet in manden tentoon- gesteld worden. De grootste Uijen In te zenden eene rist van 24 stuks. le prijs bronzen medaille of 5; 2e prijs getuigschrift. C. BLOEMKWEEKERIJ. Potgewassentot opsiering van het lokaal der tentoonstel ling. In te zenden 25 stuks, geplaatst in gewone bloem- potlen. le prijs zilver vergulde medaille of 15 2e prijs zilveren medaille of 10; 3e prijs bronzen me daille of 5. Bloemruiker of Bouquet. le prijs zilveren medaille of 10: 2e prijs bronzen medaille of 5 3e prijs ge tuigschrift. D. ZUIVELBEREIDING. '/10 vat Delflandsche Boter. le prijs zilveren medaille of 10; 2e prijs bronzen medaille of 5 3e prijs ge tuigschrift. Twee stuks Komijnde Kaas. le prijs bronzen medaille of 5 2e prijs getuigschrift. Twee stuks Zoetemelkselie Kaas le prijs bronzen medaille of 5 2e prijs getuigschrift. Andere, niet gevraagde Voorwerpen. Toe te kennen prijzen ter beoordeeling der Commissie. Op dit nommer kunnen alleen ingezonden worden voortbreng selen van den Akker- en Tuinbouw. Het zal echter de Com missie voor deze Tentoonstelling vrijstaande aanneming te weigeren. Deze Tentoonstelling zal worden opgeluisterd door muziek harddraverijenz. Op den 13 Mei vergaderde de commissie tot het besturen van nationale en internationale tuinbouwtentoonstellingen in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdammet afgevaardigden van verschillende hier te lande gevestigde tuinbouwmaatschap- pijen en andere verwante vereenigingen en instellingen. Op verzoek van den afwezigen voorzitter, jhr H. J. Bulgers van Bozenburg, werd het praesidium waargenomen door den heer Krelage. Door prof. Oudemans werd ter tafel gebragt en aan de leden rondgedeeld het concept-programma' voor de tentoonstelling van voortbrengselen uit het plantenrijk. De commissie van voorbereiding bragt rapport uit van hare onderhandelingen met de Societe royale de Plore te Brussel, die te kennen had gegeven dat zij, om voor haar overvvegende redenen, in 1876 een internationale tentoonstelling wenscht te houden. Het voorstel dezer commissie om de tentoonstelling tot in 1877 te veruagen werd aangenomen. Door dezelfde commissie werd aan de leden ter hand gesteld het concept- programma voor de tuinbouwtentoonstelling. Tot leden der commissie zijn benoemdde heeren B. J. graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis, jhr. mr, Hoenfft van VelsenF. W. van Eeden en dr. H. F. B. Hubrecht. Medevverking en afgevaardigden zullen nog gevraagd worden aan: het „Aardrijkskundig Genootschap"de „Haagsche tuin- bouwvereeniging"Arti et Amicitiae en Pulckri Studio. Nog werd op voorstel der voorbereidende commissie bepaald deze met de commissie voor de, tentoonstelling der voort brengselen te vereenigen en aan graaf Schimmelpenninck ingeval van aanneming zijner benoeming, ook het lidmaatschap dezer geeombineerde commissie aan te bieden. Na het tot stand komen dezer combinatie, zouden voorstellen kunnen worden gedaan aangaande de zamenstelling van een bestuur. Ten slotte werd de voorbereidende commissie gemagtigd de hier te-lande gevestigde tuinbouwmaatschappijen te verzoeken in 1877 in het geheel geene tentoonstellingen te houden. Voor zoover bekend is, is in den loop der vorige week in de provincie Noord-Holland slechts een rund uithoofde van longziekte afgemaakt. Het geval deed zich voor te Amsterdam. Behalve het zieke rund zijnop last van den minister van binnenlandsche zaken zes door bedoeld ziektegeyal in verdachten toestand geraakte runderen afgemaakt. Uit de laatstelijk bij de regering ontvangen officiele mede- deelingen aangaande den stand der veeziekten in onderschei- den landen blijkt het volgende: In Zwitserland was van 16 April tot 1 Mei het mond-en klaauwzeer in het kanton Zurich in 13 en in het kanton Gla- rus in 9 stalleti op nieuw uitgebrokenover het algemeen was de ziekte andermaal veel verminderdzij heerschte den 1 Mei nosj slechts in 12 kantons. Daarentegen had zich laatste lijk onder het vee in twee gemeenten van Luzern en Aargau een andere gevaarlijke ziekte vertoond door de veeartsen met den naam van kwaadaardige katarrhale koorts bestempeld waarvan de oorzakeu nog niet bekend waren. Nieuwe gevallen van kwaden droes waren in de kantons Bern en Aargau, van miltvuur in Thurgau en Wallis, en van hondsdolheid 6 in de kantons Zurich Thurgau en Aargau voorgekornen bij een van de laatsten waren niet minder dan tien menschen gebeten. In Duitschland waar de veepest in de Saksische gemeente Kiihren uitgebarsten was, heeft die ziekte zich niet verder verspreid. Sedert het afmaken van al de verdachte runderen en het ontsmetten der stallen in die gemeentenzijn aldaar geen nieuwe gevallen voorgekornen, zoodat bij bekendmaking van 3 Mei de besmetting voor geweken is verklaard. In Busland heerscht de veepest thans nog in 17 gouver- nementen. In Oostenrijk-Hongarije was in de Cisleithaausche landen van 12 tot 26 April de veepest nergens nieuw uitgebarsten zoo dat alleen de gemeente Sabice in het Kustland daardoor be- sinet is. Van de Transleitaansche gewesteu was het Koning- rijk Hongarije geheel vrij van die ziektein Kroatie heersch te zij nog te Letovanic, in het Agramer komitaat en te Podo- valjce in het distrikt Neugradisca. Blijkens eene mededeeling van het Hongaarsch ministerie van Landbouw heeft de veepest in Hongarije van 1861 tot 16 Januarij 1875 als wanneer de ziekte voor geweken werd verklaard een verlies van 166,482 runderen ter waarde van ruim 9 millioen gulden veroorzaakt. Z. M. de Koning heeft dezer dagen de gewone jaarlijksche geheele kwijt- schelding of vermindering vau straf toegekend aan gevangeuen in het huis van reelusie en tuchtiging te Leeuwardenen wel aau 9 geheele kwijt- schelding, aan 25 afslag van zes, aau 2 van vier en aan 41 van drie maanden. Op den eersten Pinksterdag is een der lagere beamhten aan den Ooster- spoorweg, bij het station Naarden-Bussemdoor een aaukomendeu trein overredenmet dit ongelukkig gevolg, dat hem beide beenen tot onder het bekken wcrden verbrijzeld. De ongelukkige bezweek denzelfden raiddag onder de amputatie. Te 's Hage is proces-verbaal opgeinaakt tegen de heeren Carre en Valois, op grond van het gebruik makeu van kinderen beneden de 10 ja ren ten behoeve hunner voorstellingen. Het schijnt, dat de regering het aan de uitspraak des regters wenscht te ondervverpenof dergelijke voor stellingen vallen onder de bekende wet van den heer van Ilouten tot ver- bod van kinderarbeid. Door het Polderbestuur van Walcheren is besloteu om op het daar toe gedaan verzoek, aau den Staat der Nederlanden af te staan pi. m. 300 centiaren grond te Westkapelle, deelmakende van den Zeedijktot het bou- wen van "een ijzeren lichttoreu hoog 30 metersen van een lichtwach- terswoning, voor den tijd van 99 jaren, tegen een jaarlijkschen cijns van Onder de personenmet de Schiller omgekomen is een Nederlan- der, nl. dr. Sander, van Schiedam, die voor de Amerikaansche Stoomboot- Maatschappij van hier naar Amerika voer met de Scholten. Daar op de Schiller geen doctor aanwezig was, vroeg en kreeg de heer Sander verlof om op dat stoomschip over te gaan, en ongelukkig is hij thans ook ver- ongelukt. Een fel omweer heeft over Leuven en omstreken gewoed. De bliksem is gevallen op een hoeve te Ond-Heverlegelegen nabij Sint-Jorisweert. Hij drong in het huis en heeft een der zes personen, die in het huis bijeen gezeten waren, juist de eenige, welke niet tot de familie behoorde ten gronde geworpen en gedood. Dit meisje was voor het weder het hnis harer tante binnengevlngt. In minder dan een seconde was zij dood hare kleeren waren half afgerukt en in brand geraakt Het vuur deelde zich mede aan de woniug, waaruit de andere vijf personen spoedig vlugtten. Hunne kleeren zijn eenigzins verbraud, en de oude tante, wier huis in de asch is gelegd, is doof geworden. Gelukkig heeft men het stalvee nit den brand kunnen redden. In den nacht van Zaturdag op Zondag jl. is in het kantoor der heeren Gebr. Piek, aan de Heymans-Wetering, gemeente Oudshoorn, door middel van buiten- en binnenbraak eene aanzienlijke waarde op de meest brntale wijze ontvreemd, De dieven hadden diverse stukken gereedschap op en nabij de plaats achtergelaten en in de nabijheid het gestolene keunelijk uitgezochtdaar onderscheidene hypotheekakten en andere niet van hunne gading zijnde stukken in een slootkant teruggevonden zijn. De brandkast waarin de ontvreemde 135,000 aan elfekten geborgen waren, stond op het kantoor, was ingemetseld en nog wel voorzien van lettersluiting._ De dieven maakten gebruik van de afwezigheid van den heer Piek, die de Pinksterdagen elders doorhragt. Ofschoon de officier van justitie en de regter-kommissaris met den meesten spoed op de plaats aanwezig waren en voorts alle middelen zijn aangewend om op het spoor te komen van de daders, is dit nog niet gelukt. De firma heeft eene premie van 1000 uitgeloofd voor dengene die de schuldigen doet ontdekken. Te 's Bosch is eene weduwedie vroeger in een krankzinnigengesticht was opgenomen, uit het 7 meter hooge dakvenster van haar huis gespron- gen. Gelukkig kwam zij ia een bessenboom teregt, waardoor de val ge- hroken werd. Zij hleef geheel ongedeerd. Als een zeldzaamheid kan dienendat de keukenmeid van de familie von Hovelte Donsbruggen die in het geheele dorp onder den naam van Koha bekend is, dezer dagen zeventig zegge 70 jaren bij deze familie in dienst is geweest. Deze trouwe dienstmaagd is 92 jaar oud. Te Breugelin Noord-Brabantkregen voor een paar dagen twee reeds bejaarde landliedenvan Lieshoek en P. Jansen, in eene boeren- woning twist. In woede ontstokenschopte -T. zijnen vijand met zulk geweld met een klomp tegen het regter scheenbeendat diens been aan de knie brak. De politie heeft zich reeds net de zaak bemoeid, zoodat J. zich spoedig over zijn ruw geweld zal te verantwoorden hehben. Den 22sten April had te Nieuw-Orleans een schrikkelijk onheil plaats. Drie groote stoombootendie geladen werden aan de werfzijn hij helder daglicht tot aan den waterspiegel afgebrand. Zoo snel nam de brand toe dat verscheidene personendie zich op de booten bevonden in de rivier moesten springen. Anderen waaronder vrouwen en kinderen, zijn levend verbrand in de kajuiteu of gestikt door den rook. Minstens 40 personen zijn omgekomen, waaronder 20 vrouwen, 10 kinderen en 10 mannen. In de Breslauer Zt. van den 5den dezer plaatst de gelukkige man en vadev E. Menzel eene advertentie van den volgenden inhoud»De onder- geteekende berigt hiermede aan vrienden en bekenden dat hij op zijn ouden dag nog cens de zoogenaamde vadervreugde mogtsmaken, wijl zijne vrouw den lsten Mei van een jongen beviel. Hij verzoekt van rouwbeklag verschoond te blijven." - Een Japansche Prinsoom vau den mikadoKita Schiwakoeva no Mya geheeten en 19 jaar ond, is dezer dagen bij de lOe kompagnie vau het regement grenadiers Kaiser Pranz" van de Prnissische garde ingedeeld. De Prins bevindt zich nu twee jaren in Duitschland en heeft in dien tijd, hoewel hij bij zijne komst alleen Japansch verstond, vrij goed Duitsch, Pransch en Engelsch leeren spreken. Hij is vergezeld van een adjudant, die weldra het Pruissische officiers-examen zal afleggen; de Prins zelf wil zich aan het examen voor de //Kriegsakademie" onderwerpen. In de Marne, nabij Varenne-Saint-Maur (Frankrijk), zag men dezer dagen op de oppervlakte een vaantje met de amerikaansche kleuren de ri vier afwaarts drijven. Men roeide er op aan, en toen bleek, dat het be- vestigd was aan een dolk die in de borst van een lijk stak. Het werd op- gevischten in een der jaszakken vond men een brief in linnen gewikkeld waaruit bleekdat de ongelukkigezekere Charles Kibbseen Amerikaan was. Hij gaf daarin kennis van zijn voornemen, op dat men niemand van moord verdenken zou.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2