1875. Vrijdag, 28 Mei. No. 22. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zestiende Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/3 Cent. Haarlemmermeer-Polder. VERGADERING van HOOFD-INGELANDEN Haarl emmer meer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Landbouw. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE 6BTREFFENDE te adresseren aan VAN BOIVGA C°.te Amsterdam. Utterly k WoenaAag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. van den Haarlemmermeerpolderop Woensdag den 17den Februarij 1875 des morgens ten 10 ure, in het hotel Funckler te Haarlem. Voorzitter de Heer W. M. van de Poll, Dijkgraaf. Tegenwoordig 15 Leden, alsde HeerenMr. J. P. Amers- foordt, A. Wijnands, H. A. Hanedoes P. Knaap Gz.H. van Wickevoort Grommelin J. J. Korthals, Dr. C. E. Heynsius J. W. M. van he Poll, C. W. Graaf van Limburg Stirum, Mr. T. L. L. Prins, J. Blokland, Jhr. W. A. L. Mock D. W. P. Wisboom van Giessendam, G. A. van IIouwe- ninge Gz. en Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenbukg. Afwezig, met kennisgeving, de HeerenJhr. Mr. J. A. Repe- laer, A. J. G. Timmrrmans, P. Langerhuizen Lz., Mr. J. D. Viruly, A. van der Beek en J. G. Sohone. I. De Voorzitter opent de Vergadering; de Notulen van den 16 December 1874 worden gelezen en goedgekeurd. Alvorens tot de mededeelingen wordt overgegaangeeft de Heer Mr. J. P. Amersfoordt een kort verslag van zijn onder- houd met den Advocaat Mr. Philips betreffende den afkoop- prijs van schuldpligtigheid aan Rijnland, en waaromtrent van laatstgenoemden heer een advies wordt ingewaohtuit dien hoofde wordt de Begtsgeleerde Commissie uit het Dagelijkseh Bestuur diligent verklaardter zake van het door haar nader uit te brengen rapport. II. De volgende mededeelingen worden daarop door den Voorzitter gedaanalsa. dat de kas van den Penningmeester eene waarde aanwijst ran 27,865.40, zich verdeeleude in 7865.40 aan divers papier en contanten en 20,000 in prolongatie uitgegevenb. dat de voorraad steenkolen aan de diverse stoomtuigen bedraagt 20900 Hectoliter; c. dat van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland de goedkeuring is ontvangen op de Begrooting des Polders voor het dienst- jaar 1875; d. dat een berigt is ontvangen van het over- lijden van den buitengewoon opzigter bij den polder J. Al ders; e. dat met de Bestureu van de Vosse- en Weerla- ner-, Venneper-, Elsbroeker-, Veeuders- en Lijker-, en Kager- poldersde acten tot afkoop van polderlasten zijn opgemaakt en met den Roversbroekpolder ook weldra de afkoop tot stand zal komenterwijl de acten met deBennebroeker- en Oostein- derpolders zullen worden in orde gemaakt; dat op den 25 Maart e. k. te Haarlem eene verkiezing van drie Hoofd- Ingelanden zal plaats hebben naar aanleiding van de periodieke aftreding van de Heeren J. J. Korthals H. A. Hanedoes en A. van der Beekg. dat op den 12den Februarij eene kas-opneming bij den Penningmeester heeft plaats gehad ten overstaan van de Heemraden H. van Wickevoort Crom- melin en D W. P. Wisboom van Giessendam en die admi- nistratie in de steeds bekende goede orde is bevondeii. III. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling van het Kohier van Omslag, dienstjaar 1875, hetwelk wordt goedgekeurd en vastgesteld ter grootte van 17166 hectaren, 18 aren, 18 centiaren, ten bedrage van 154,495.64, en waarvan de betalings-termijnen worden bepaald op den 22 Maart, 24 Mei, 26 Julij en 27 September 1875. Naar aanleiding van een bij dit Kohier door den Penning meester ingediend verzoek, om gemagtigd te worden de Wed. Snellen met 1 hectare, 33 aren, 25 centiaren op dat Kohier te verminderen, naar aanleiding van fautieve opgaven door het Kadaster, wordt, op voorstel van Mr. J. P. Amersfoordt, besloten om deze zaak ten fine van onderzoek te stellen in handen der Finantieele Commissie nit het Dagelijkseh Bestuur. De Voorzitter wordt tevens gemagtigd tot het tijdelijk opne- men van gelden. IV. Volgt een praeadvies tot het in koop afstaan van een strook grond aan den Heer H. van Wickevoort Crommelin die zich gedurende de behandeling dezer zaak uit de Verga dering verwijdert. Het praeadvies is aldus luidendeBij besluit uwer Verga dering van den 16 December 1874, n°. 1, werd in onze handen gesteld een adres van den Heer H. van Wickevoort Crommelin, om de strook grond langs de Kruisvaart, bij een besluit van den 24 Januarij 1872 n°. 9, voor den tijd van 10 jaren in huur nan den heer adressant uitgegeven, te mogeu aankoopen. Door de Heeren Heemraden D. W. P. Wisboom van Gies sendam en J. G. Schone is omtrent dit adres het navolgende rapport uitgebragt Aan Heeren Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder. Naar aanleiding van het ons opgedragen mandaat, om een advies uit te brengen op het adres van den Heer H. van Wic kevoort Crommelin, strekkende om door aankoop eigenaar te worden van den strook poldergrond langs de Kruisvaart tusschen de gronden van den Cruquius en den Spieringweg, zoo als dezelve thans door hem in huur wordt bezeteu hebben wij de eer te rapporterendat een plaatselijk onder zoek ons heeft overtuigddat het voor den adressant wensche- lijk is eigenaar van die gronden te worden, en het polder- belang het behoud van dien eigendom niet strikt vordert, indien bij den verkoop die bepalingen worden in acht genomen welke in der tijd de wenschelijkheid van het bezit voor den polder tot grondslag had. De verkoopsvoorwaarden van het Rijk dienen bovendien in haar geheel te worden gehandhaafd; wij achten het echter onnoodig deze nader uit een te zettenals zijnde opgenomen in de notulen der Vergadering van Hoofd-Ingelanden van 14 October 1857 overigens zijn ons bij verkoop de volgende voorwaarden wenschelijk voorgekomen 1°. dat ten alien tijde de strook grond kosteloos ter beschikking van het Polderbe- stuur blijftom bij bagger- of verdiepingswerkeu in den Polder de specie daaruit te doen brengen en te laten liggen zoolang het Polderbestliur zulks vordert; 2°. dat, ingeval later tot eene verbreeding van de Kruisvaart aldaar mogt worden besloten, of het aanleggen van werken van algemeen nut te dier plaatse noodig wordt geacht, de eigenaar den grond weder geheel of gedeeltelijk zal moeten afstaan, tegen een prijs door deskuu- digen te bepalenwelke prijs echter nimmer de som van een duizend gulden per hectare zal mogen te boven gaanterwijl een eventueele daarstelling van gebouwen of woonhuizen alsdan zonder eenige vergoeding moet worden weggeruimd. Wat nu de finantieele regeling,der ziak aangaat, deze is bij de weinige waarde van den grond van ondergeschikt belangevenwel vermeenen wij dat de algemeene rijzing van de waarde der gronden in den Haarlemmeerpolder sedert het jaar 1857 eene kleine verhooging van den koopprijs wettigt en stellen wij daarom voor dien, behalve de overdragts- kosten, te bepalen op 300.per hectare. Dijkgraaf en Heemraden zich geheel vereenigeude met de strekking van dit rapportveTzoeken aan de vergadering mag- tiging om aan den Heer H. van Wickevoort Crommelin in eigendom over te dragen een gedeelte van het perceel grond bekend bij het kadaster onder N°. 660, sectie C, gemeente Haarlemmermeer, Afdeeling Vijfhuizenter grootte van on- geveer 2 hectaren, .70 aren, 20 centiaren, tegen den prijs van 300.per hectare, later op te meten door een land- meter, en wijders onder de navolgende voorwaarden1°. dat ten alien tijde de strook grond kosteloos ter beschikking van het Polderbestuur blijft, om bij bagger- of verdiepingswerken in den Polder de specie daarop te doen brengen en te laten liggen, zoolang het Polderbestuur zulks vordert; 2°. dat, ingeval .later tot eene verbreeding van de Kruisvaart aldaar mogt wordeD besloten, of het aanleggen van werken van alge meen nut te dier plaatse noodig wordt geacht, de eigenaren den grond weder geheel of gedeeltelijk zullen moeten afstaan tegen den prijs door drie deskundigen te bepalenwelke prijs echter nimmer de som van een duizend gulden per hectare zal mogen te boven gaanterwijl de eventueel daar te stellen gebouwen of woningen alsdan zonder eenige vergoeding moeten worden weggeruimd; 3°. dat alle voorwaarden en bedin- gen op den grond rustende en bij den aankoop van het Rijk bedongen, moeten worden gestand gedaan. De Commissie heeft geen bezwaar tegen den voorgestelden verkoop, doch meent te moeten opmerken dat het daarbij gemaakt beding van weder-inkoop, als, volgens de Wet, slechts voor vijf jaren geldende, het daarin beoogde doel dan zou missen. De Commissie is echter van oordeel, dat, daar de gronden niet anders kunnen worden verkocht dan op de voor waarden door het Rijk bij den verkoop gemaakt, Art. 28 dier algemeene voorwaarden voorziet in het gevalmet het oog waarop men zich het regt van weder-inkoop wenscht voor te be- houden. De Commissie adviseert tot den voorgestelden verkoop onder voorwaarden: 1°. dat ten alien tijde de strook grond kosteloos ter beschikking van het Polderbestuur blijft, om bij bagger- of verdiepingswerken in den Polder de specie daarop te doen brengen; 2°. dat het Polderbestuur zich binnen zes weken zal moeten verklaren of het over die specie zelf zal beschikkenin welk geval binnen drie maanden na ontvangen kennisgeving die specie zal moeten zijn vervoerd 3 dat, ingeval later tot eene verbreeding van de Kruisvaart aldaar mogt worden besloten of het aanleggen van werken van algemeen nut te dier plaatse noodig wordt geacht, Art. 28 der voorwaarden, waarop de gronden in der tijd door het Rijk zijn verkochthierop van toepassing zal zijn; terwijl de door den kooper eventueel op den bedoelden grond op te rigten gebouwen of getimmerten, door hem in dat geval zonder eenige schadevergoeding zullen moeten worden opgeruimd 4°. dat alle voorwaarden en bedingenop den grond rustende en bij den verkoop van het Rijk bedongenmoeten worden gestand gedaan. De Finantieele Commissie uit Hoofd-Ingelanden, bestaande uit de Heeren Graaf van Limburg Stirum, H. A. Hanedoes en Mr. T. L. L. Prins, in wier handen dit stuk was gesteld, zich met het daarin voorgestelde vereenigendeadviseert dien kooP-en, verkoop toe te staan volgens het door haar zoo even yxwfclm advies. Hetwelk zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Wordt vervolgd.) De godsdienst-oefening in de Kerk te Abbenes neemt een aanvang des morgens ten negen en des namiddags ten twee ure- Aanstaanden Zondag, den 30 Mei, zal er des voor- middags te Abbenes en des NAmiddags te Kaag gepredikt wor den. Den 24 Mei 1875, 's morgens omstreeks 5 ure, is afge- brand een" huis, staande alhier nabij den Cruquius, welk huis door vier gezinnen werd bewoond. De inboedels der vier gezinnen zijn mede verbrand en wa- ren niet verzekerd. Het huis was verzekerd voor 500. van 19 Mei tot 25 Mei 1875. GEBORENTeunis, zoon van M. de Vries en W. Visser. Reinier zoon van P. J. Kroon en A. Los. Maria Adriana, dochter van A. Nooruam en P. Sonneveld. Metta Hendrika, dochter van J. H. M. Evelein en N. Klapwijk. Trijntje, dochter van G. Claij en A. Bulk. Adrianus Cornelis, zoon van M. Reedijk en J. Korstman. Maria Chris tinadochter van X). Eggink en A. J. Tibboel. Maria, dochter van A. Kuiper en M. Dekker. Leendert, zoon van G. Oudenaren en P. Meijer. Johannes Wilhelmus zoon van J. W. Verhoeve en G. de Bruin. Adriana, dochter van J. H. Kok en G. Meester. Margaretha Maria, dochter van C. W. van Velzen en J. van Leeuwen. Wilhelmus Hendrikus zoon van J. J. Blokker en C. C. Nieuwland.-Gerrit, zoon vanW. Smits en P. Willemse. Hendrik, zoon vanR. van der Snee en K. van der Heijden. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van H. Verhoef en G. Klein. 1 kind van B. van den Heuvel en T. Salentijn. 1 kind van A. Kom en C. de Jonge. OVERLEDEN Matjeoud 6 weken dochter van C. van Wieringen en M. Vreeken. Emerentianaoud 4 maanden, dochter van H. Hulscher en J. Lommerse. Jannetje, oud 17 jaren, dochter van C. Betlem en C. van Eijken. Susanna, oud 2 jaren, dochter van P. Zijdewind en P. Hotting. Johannes, oud 3 jaren, zoon van C. van Dien en J. de Jong. Jacob, oud 6 weken, zoon van J. Rodenburg en H. de Rijk. Willem, oud 20 dagen, zoon van P. Hoogervorst en A. Valentijn. Roelof Thomas, oud 40 jaren, wednr. van R. Vos. Matje Vreeken, oud 39 jaren, gehuwd met C. van Wieringen. Wilhelmus Elb. van den Bedem, oud 31 jaren, gehuwd met D. J. Rutte. Anthoon Meijer, oud 61 jaren, gehuwd met M. Okken. Maria Elisabeth van Aken, oud 66 jaren, wed. van J. Wa- gemans en T. Otten. Jannetje van Altveer, oud 48 jaren, wed. van C. de Hooijer en J. Havenaar. ONDERTROUWD: P. Aalbersberg met J. Kool. L. Visser met J. J. Piet. J. van den Berg met D. Rodenburg. GEHUWDJ. Bosma met P. Scheurwater. T. van Zomeren met J. Kruisveld. In strijd met een vroeger door haar medegedeeld berigt, verklaart de Nieuwe Rotterdamsche Courant thans met zekerbeid te kunnen mededeelen, dat jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het distrikt Haarlemmermeer, zich weder verkiesbaar stelt. Lochem25 Mei. Bij de Dorpsvereeniging Laren en Lochem, die Woensdag aan den Dollenhoed hare gewone maandelijksche vergadering hield, werd berigt, dat zich in de buurtschap Ampsen eene vereeniging van zes leden gevormd had, tot het gezamenlijk aanschaffen en aanhouden van een uitstekend goeden springstier. Er is afgesproken dat de leden elk een aandeel in de koopsom betalen en daarvoor, tegen 6 'sjaars, het vrije gebruik van den stier hebben zullen: Bij loting viel aan den pachter op Oudenampsen ten deel om den stier te moeten onderhouden. Hetgeen deze later, bij verkoop, meer mogt gelden dan de koopsom is winst voor den houderterwijl voor het bedrag van de koopsom weer een nieuwe stier zal worden aangekocbt. Het dekgeld voor de niet-leden is op 50 cent vastgesteld. Deze voorwaarden worden hier opzettelijk vermeld, als zeer navolgenswaardig voor andere buurtschappen wanneer ook zij te zamen een stier willen aanschaflen. Ver- volgens werd door een der leden medegedeeld, dat hij dezen winter met den besten uitslag pulpenafkomstig van de beet- wortelsuikerfabriek onder Lemeletot het voederen van melk- koeijen en varkens had gebezigd en dat de prijs van 109 de 1000 kilogram, waarvoor die, aan het station Lochem ge- leverdte bekomen washem niet te hoog voorkwam. Daar op besprak men de voordeelen van het maaijen van graan en gras door middel van de thans hoe langer zoo meer in zwang komende werktuigenen de raadzaamheid dit nu ook bij de over het algemeen kleine bouwerijen dezer streken in te

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1