Advertentien. Gemeng-de Bertgten. Haarlemmermeer-Polder. Verpachting van Grasgewas. Haarlemmermeer-Polder. Verpachting van Vischwater. „GEEN DWANG, MAAR LEIDING", Jhr. Mr. J. VV. 11. Rutgers van Rozenburg, Berigt omtrent de longziekte onder het rundvee. Asch. De KIESVEREENIGING te AALSMEER: voeren. Daarbij werd een maaiwerktuig vertoond en de zoo vernuftige zamenstelliDg uitgelegd. Zutplieil25 Mei. De heer A. Meeter Pz. heeft aan de hier gevestigde afdeeling der Geldersche Maatschappij van Laudbouw een stel kunstmatige vogelnestjes prezondenop Nederlandsch Mettray vervaardigd die allezin9 de bezigtigiDg waard zijn. Op de Bockhorst onder Laren en op de Cloese onder Lochem waren dergelijke nestjes met gevolg gebruikt en zijn dit jaar weder alien bewoond. In bet jaar 1874 heeft de opbrengst van pacht der emeente-grondenab lo99e landerijen of vloglandeD wei- landentuinen en bleekerijen de aanzienlijke som van 84,391,41, zonder de onraadgelden bedragen. Dalfseil, 25 Mei. De eer9te grasverpachtingenwelke hier onderhands gehouden zijn, hebben nagenoeg den prijs van het vorige jaar opgebragt, zoodat het hooi op atam op ruim 15 per 600 kilogram kan gerekend worden. Te Wageningen vermindert het aantal meikevers zeer; de vangat van die inseetenof9choon thans f 2 per mud door de commissie ia uilgeloofdia veel verminderd. Ougeveer 360 mud zijn reeds bij de commiaaie ingeleverd en gedoodook zijn vele aan de overzijde van den Rijn en door partikulieren gevangen. Het mud wordt gerekeud op 38,000 kevera en dua ia een groote menigte verdelgd. Men verwacht dat, vooral in de vermindering van het aantal larvendie de uiterwaarden telkens zoo teisterden, de goede gevolgen van den maatregel zulien duidelijk worden. De proef, om uit de meikever9 olie of vet te verkrijgen, ia nog niet gelukt De door kokend water gedoode meikevera worden met kalk en bagger uit de atadagrachten tot een zeer vruchtbare me9t bewerkt, die later zal worden verkocht. Een ander deel der meikevera wordt gedroogd en zal gemalen als varkenavoeder worden beproefd. Bij beachikking van den minister van binnenlandfohe zaken van 20 Mei 1875 n°. 70, zijn de heeren J. A. Willink VVszn. te Amsterdam, J. H. Krelage te Haarlem en J. B. Groene- vvegen te Watergraafameeraangewezen om Nederland te ver- tegenwoordigen bij de internationale tentoon9telling van luin- bouw en plantkunde, in de maanden Augustus en September van dit jaar te Keulen te houden. Uit den omtrek van Leiden achrijft men het volgende Voor eenige dagen du9 niet veel later dan andere jareni9 het vervoer van aspersien uit het Westland begonnenhetgeen nu dagelijka wordt voortgezet. Zoo als in vele jaren het geval niet was, beantwoordt Mei thans aan haren naam van bloei- maaud, daar als met den dag het geboomte in blad ia ge- komen en het veldgewas begon te ontwikkelen. Toeh heeft het nog verscheidene nachten gevrorendoch niet zoo dat de bloesema der vruchtboomen of het loof der aardappelen daarbij hebben geleden. Daar de eerste veel bloesema dragen of vrucht zettenbeataat er voornitzigt op een gunatigen oogst van boomvruchtenterwijl over eenige dagen de eerate proef jea van nieuwe aardappelen kunnen verwacht worden. Er werd algemeen naar regen verlangd die dan ook aan het weiland, dat anders tamelijk met gras was voorziendoch vooral aan veracheidene veldvruchtenwaaronder de bloemkool het eerst in aanmerking komt, verkwikking heeft gebragt. Eene enkele bui uitgezonderdhad het dan ook aedert half Januarij, in deze atreken althans, niet geregendmaar met veel zonneschijn 9terk gedroogd. Landlieden meenen dat er een natte zomer kan verwacht worden. Sommige polders lieten reeds water in, terwijl aedert geruimen tijd de boezemdoor het inlaten o. a. van water uit den IJasel in de Gouwe, verver9cht en op vol- doenden stand gehouden wordt. In het tijdperk van vier wekcnvan 18 April tot 16 Mei 1875; zijn, blijkena ingekomen arabtaberigten door long- ziekte nangeta9tin Zuid-Holland 84, in Zuid-Holland 2, in Utrecht 4, in Eriesland 100, te zamen 190 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 223 runderen door die ziekte aangetast. Bij den landbouwer Casparua te Yelsen zijn twee runderen wegena longziekte afgeraaakt. Uit Velsen wordt aan de Amsterdamsclie Courant gemeld dat bij den landbouwer C. Arisz aldaar, weder 15 koeijen, verdacht van longziekte, onteigend en afgemaakt zijn. Het vleesch ia niet publiek maar aan verachillende opkoopers uit de hand verkocht. Uit een officiele hrou kunnen wij aan onze lezera mededee- len dat de tongblaar en het klaauwzeer zich in Ereepsum in het ambt Embden en te Weenerbeiden in Oostfriealand on der het rundvee heeft geopenbnard. Men leest in den Almanak voor Landbouwers en Veehouders het volgende Meer en meer achijnen de landbouwers vooral in de zand- strekenzich toe te leggen op het bemesten van hunne Ian- den met aach. 't Is geenszins vreemd dat zij er zich wel bij bevinden, vooral zij die hunne landen tevens aterk en aanhoudend bemesten met 9talmest, of meat met veel drij- vende kracht. Eene bemesting met aach op graslanden geeft veelal gun- stige uitkomaten, vooral wijl het graa veel potaach behoeft. Zij schijnt voor 't welgelukken van den klaverbouw eene voor- waarde te zijnvooral van wege haar kalkgehalte. Zij doet uitnemende diensten op zure gronden wijl zij het zuur vast- legt. Maar bovendien is eene aschbemesting dikwijls noodza- kelijk voor een volledigen plantengroei. Immers, voor een volledigen planteugroei ia 't een vereischte dat er evenwigt zij tusachen de verbrandbare en onverbrandbareof, wat het- zelfde iatusachen de luchtvormige en minerale beatanddeelen der plant. Hebben de verbrandbare beatanddeelen de over hand, dan verkrijgt men wel veel, maar alap 9troo, niet zelden met weinig beschot. Nu is vooral in den laatsten tijd de bemesting der bouw- landen met stalmest veel sterker dan vroeger, maar men klaagt miaschien ook meer over slap stroo en weinig vrucht. Aan- gezien nu slap stroo een bewijs iadat er in den grond gebrek bestaat aan mineraal plantenvoedaelis in dat geval eene aschbemesting zeer op hare plaat9terwijl aach gnnstig zal werken op het zaadbeschotindien zij betrekkelijk veel phosphorzure zouten bevat. Toch zijn er, die bewerendat aach geen vruchtbaarheid geeft; ja zelfs heeft zich hier en daar 't verschijnsel voorge- daan, dat men, bij aanhoudende aschbemesting zonder andere meat9toffen, daarvan geen werking meer zag. 't Is ook waaraach geeft op zich zelve geen vruchtbaar heid; zij heeft daartoe eene kracht noodig, die haar opwekt aanzet, die haar tot werkzaamheid brengt. Haar zelve ontbreekt die kracht en bij aanhoudende aschbemesting, zonder meer, blijft de asch werkeloos. Men bedenke het wel: aach ia geen volledige mest9tof, haar ontbreken de luchtbestariddeelenzij is niet meer dan eene hulpmestatof. Aach kan dua uitnemende diensten doen nevens stalmest, niet ala hoofdmest. Die naam komt den stalmest alleen toe. Maaris alle asch even goed 't Ia er verre van daan I Op twee zaken hebbe men vooral te letten namelijkeenadeels op hare afkomst en auderdeela hoe zij is bewaard geicorden. De voornaamste beatanddeelen der asch zijnpotaschzoulen (vooral koolzure potaach), phosphorzure kalk en koolzure kalk. Maar zij worden op verre na niet in dezelfde mate in de ver- schillende aschsoorten gevonden. Dat houtasch ver de beste moet zijnis eigenaardig. Im merszij is afkomstig van planten en dua eens plantenvoedael geweeat. Tusachen de verschillende houtaschsoorten bestaat echter eenig verachil, wijl de zamenstelling van onderscheidene omstandigheden afhankelijk iaals daar zijn: soort der plan- ten, tijd van 't jaar enz. Bij verschillende onderzoekingen werd in houtaach gevonden 612 procent potaachzouten 510 phosphorzure kalk, 2030 koolzure kalk. Turfasch, ook verachillend in hoedanigheidis op verre na zoo goed niet ala houtasch, vooral wijl zij veel minder pot aach bevat. Bij onderzoek bleekdat in verschillende turf- aschaoorten voorkwamen J/4Y2 procent loogen /22 phosphorzure kalk, 310 koolzure kalk, 3^-10 zwavelzure kalk (gips). Nog lager staat ateenkolen-aachwaarvan de aamenatelliug bleek te zijn /3Zz procent loogen 3 4 kalk en magnesia 23 zwavelzure kalk, 40 80 klei en ijzeroxyde, aporen van phosphorzuur. Uit een wetenschappelijk oogpunt en naar denzelden maat- staf berekend, zal, wanneer de 100 kilogr. houtaach 1.28 waard isdezelfde hoeveelheid turfasch niet meer dan 19 cent en de steenkoleuasch slechts 7 cent mogen kosten. Is er nu veel verachil in de asch naar gelang harer afkomst, het is ook geenszins onverschillig hoe zij is bewaard geworden. Het zijn vooral de potaschzoutendie gemakkelijk uitspoelen. De asch dus, die lang op den blootenonbeschutten grond aan het regenwater is blootgesteld geweeat, zal veel van hare beste bestanddeelen hebben verloren. Is zij bewaard in een gemetselden bakdan kan men aatinemendat zij al hare bestanddeelen heeft behouden. Landbouwers die asch willen koopen zulien dus wel doen acht te geven op hare afkomst en op de wijze waarop zij is bewaard geworden. Goede bewaarplaatsendie tegen den re gen zoowel als tegen de verstuiving van den wind beschutten zulien dus wel verkieselijk zijn. Ureterp. E. Allershof. Te Utrecht, ArnhemBrielle en Petten zijn in het begin dezer maand valsche guldens door de justitie in beslag genomen. Te Delft werd een valsche rijksdaalder en te Batenburg (Gelderland) een onecht 25 centsstuk aangehouden. De jongste berigten uit IJsland melden, dat de vulkanische uitbar- stingen op het eiland voortduren en vooral in de laatste dagen van Maart buitengewoon sterk zijn geweest. Een groot gedeelte van de vruchtbaarste en rijkste streek des eilands is ter dikte van 3 tot 6 duim met asch be- dektzoodat de grond in de eerstvolgende jaren nauwelijks het noodige gras voor het vee zal kunnen voortbrengen. Men rekent dat omstreeks 200 boerenplaatsen met een veestapel van 1000 runderen 24,000 schn- pen eu 1000 paarden door die ramp getroffen zijn. Den 4 en 10 April waren nieuwe uitbar9tingen ontstaan. Vrijdag avond jl. hebben in de Willemskazerne te Utrecht twee on- derofficieren twist gekregeutengevolge waarvan de een den ander met een geweerschot in den borst zoodanig heeft gewonddat de kogel in den rug uitkwam. De getroffene was dadelijk doodwaarop de dader trachte door een schot ook zich van het leven te berooven. Hij trof zich zoo dat hem het schouderblad uit elkander gerukt is, maar de wonde is niet doodelijk. Hij is voorloopig in het hospitaal opgenomen. Een later berigt omtrent dit voorval behelst het volgende: Twee onder- officieren der mineurs Heiligers en Kleijan genaamd hadden 's middags te voren twist gehad, toen te ruim 11 ure 's avonds eerstgenocmde te bed lag, heeft de broeder van laatstgenoemdeinsgelijks sergeant bij dat korps, de tromp van zijn geladen karabijn op de horst van den te bed liggende gezet en haar afgeschoten zoodat de getroifene onmiddelijk een lijk was. Zijn karabijn daarop andermaal geladen hebbende trachtte den dader zich te doo- den doch door tusschenkomst zijner kameraden trof hem het schot in den regterschouder; de verwonde verkeert niet in een gevaarlijken toestand, en zal waarschijnlijk spoedig herstellenhij blijft echter alle schuld aan het ongeval ontkennen, niettegenstaande de bezwarende getuigenissen en om standigheden Betreffende den diefstalbij den heer Piek onder Oudshoorn gepleegd (tlie ons vorig nummer) blijkt nader, dat de dief of dieven met de groot- ste behendigheid zijn te werk gegaan. De bestolene had de gewoonte den sleutel van "den in een kluis gemetselde brandkist weg te sluiten in een lessenaar op hetzelfde kantoor waar de inbraak gepleegd is. Die lessenaar is opengebroken en met den zich daarin bevindenden sleutel de brandkist opengemaakt. Toeu kon de trommel met de papieren nog niet worden be- reikt, want daartoe moest eene sluiting worden geopend, die met een zoogenaamd letterslot was gesloten. Zulk een letterslot nu kan eerst dan worden geopend, als men de schakel van ringen, waaruit het bestaat en waarop allerlei letters staan gegrift, zoo heeft gezet dat er zeker woord uit kan gelezen worden. Wie dit woord niet weetkan zulk een slot niet openmaken. Dat letterslot is opengemaakt, zonder dat er een spoor van geweld aan is te bespeuren waarschijnlijk werd de nacht van Zaturdag op Zondag voor den diefstal gekozenomdat de heer Piek dan afwezig was en vertrokken naar zijn echtgenootedie elders logeerdeen welligt ook om dat er nog een rustdag (2e Pinksterdag) op volgde, waardoor het kantoor, dat op eenigen afstaud geheel van het woonhuis staat afgezonderdniet zou worden bezocht. Het vinden van den trommel aan den weg een goed eind verder den volgende morgenschijnt echter aanleiding te hebben ge- geven tot de ontdekking vau de inbraak en den diefstal. In hoeverre bij de justitie vermoedens bestaan of inlichtingen zijn gegeven is niet bekend wel is ons een gerucht ter oore gekomen dat twee houtvlottersdie in den nacht van den diefstal in den Rijnstreek waren gezien zouden zijn aangehouden. Met ingang van 15 Juni aanst. wordt, voorloopig voor den duur van den zomer, op het Rijkstelegraafkantoor te Hilversum de doorloopen- de dagdienst met beperkte Zondagdienst ingevoerd. Het kantoor zal op Zon- en Feestdagen open zijn van 8 tot 9 ure voormiddag en van 1 tot 3 en 7 tot 9 ure namiddag. Te Hapertbij Eindhovengemeente Hoogeloonis door den blik- sem de heide in brand geraakt, tengevolge waarvan ruim 25 hektaren af- gebrand zijn. Met de Pinksterdagen zijn per Rijnspoor vervoerd 50,000 reizigers tegen 37,000 in 1874 en 45,000 in 1873. Het geringe aantal in 1874 moet worden toegeschreven aan de krooningsfeesten. De lotelingen-verlofgangersdie in den loop van dit jaar in werke- lijke dienst moeten worden opgeroepen tot deelneming aan herhalings- en andere militaire oefeningen, behoeven dezen keer niet aan de jaarlijksche inspectie te worden onderworpen. Een merkwaardige bijzonderheid omtrent het instinct dier dieren wordt thans medegedeeld. Tijdens het beleg van Parijs door de Duitsche troepen viel een postduif in een luchtballondie door de helegerden was opgelaten, in handen van prins Frederik Karel De prins zond het dier aan zijne moe- der, die het zorgvnldig bewaarde. Thans echter is de duif uit zijn gevan- genis gevluchten zij heeft na verloop van meer dan vier jaren, den weg naar Parijs en naar den vorigen eigenaar op de Boulevard Clicheiteruggevonden. Elizabeth Taylor werd laastleden Vrijdag te Louden tot de betaling van eene boete veroordeeld wegens dronkenschap. Mrs. Taylor verscheen voor de regters in manskleeding. Gedurende den Amerikaanschen oorlog had zijnadat haar man wa9 overleden, dienst gedaan als matrons en la ter had zij als knecht bij landbouwers hard gewerkt. Nog onlang hielp zij een boer dertien varkens slagten. Mrs. Taylor is een ferme vrouw, die niet voor een klein geruchtje vervaard is. Als een groote zeldzaamheid meldt men uit Jeruzalem, dat men bij menschengeheugenis daar nog nooit zulk een strengen winter heeft beleefd als de afgeloopene. De vensters der slaapkamers waren van hoven tot bene- den stijf bevroren. In de tuinen zijn alle planten, zelfs booraen van een arm dikte tot de vvortels toe doodgevroren. Op den avond van Goeden Vrij dag begon het op nieuw te sneenwen, zoodat men op Paaschzondag eu Maandag handen vol werk had om de sneeuw van de terrassen weg te ruiinen. Vele reizigers, die in tenten woonden, moesten in partikuliere wo- ningen een onderkomen zoeken. Op den Wijnberg (werf van den heer Coers) te Arnhem, is de vrouw van Johnn nes van Doom Helena Catharina van Ommeren van haar ze- venden zoon, een allerliefst jongentje, bevallen. Volkomen welgeschapen is het merkwaardig, omdat het zoo klein is, want het is maar 28 cm. lang, het hoofdje maar 5,57 cm., de beentjes zijn onder de knie maar 2 cm. dik. Het kindje is gezond leeft en de ouders hebben hoop het te zulien behouden. Voorspoedig bevallen van eene DOCHTERANNA JOZINA TIBBOEL, geliefde Echtgenoote van D. EGGINK. Haarlemmermeer 22 Mei 1875. DIJKGRAAE en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer - polder zulien op Dingsdag 8 Junij 1 875, des voormid- dags ten tien ure, ten Huize van J. DE VRIES aan het Hoofddorpte Haarlem.merm.eerten overstaan van den Nota- ris P. J. BROEKHOFF, overgaan tot de OPE1VBARE VER PACHTING VAN HET GRASGEWAS VAN EENIGE PER- CEELEN DIJKSGROND. De Staat, aanwijzende de ligging dier Perceelenis, na den 3den Junij e. k.verkrijgbaar aan de Secrelarie van den Haarlemmermeer-polder. Haarlem, 26 Mei 1875. Dijkgraaf en Heemraden voornoerad J, W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. Ten overstaan van den te Haarlemmermeer residerenden Noiaris J. L. VAN DER MOER, zulien DIJKGRAAF en HEEM RADEN van den Haarlemmermeer-polder, op Donderdag den 10 Junij 1875, des morgens ten tien ure, ten Huize van W. PRUIT, in het Hoofddorp, te Haarlemmermeer, over gaan tot de OPENBARE VERPACHTING van Het regt tot het bevisschen van eenige Wateren in den Uaar- lemmermeer-polderbenevens dat. van het Visch- water buiten den Polder, zijnde de Ringvaart van meer- gemelden Polder. De Voorwaarden der Verpachting zijn gratis verkrijgbaar na den 6 Junij, aan de Secretarie des Polders in de Jans- straat te Haarlem, op alle Werkdagen der Week, van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure. Haarlem, 24 Mei 1 875. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. heeft in hare Vergadering van 26 Mei j.l.met algemeene stemmen tot Caudidaat voor Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generual gesteld te Amsterdamaftredend Lid. Nameus de Vereeniging, D. VETMAN, Voorzitter.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2