- 94 - Landbouw. Ziekte bij het Rundvee. Kaasfabrieken. Droogmaking- van liet IJ. Oemengde Berigten. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarleramermeerte houden op Donderdag, 17 Junij 1875, des voormiddags ten 10 ure.inhet II a a d h u i s. 1. Ingekomen stnkken en mededeelingen. 2. Eegeling der Jaarwedde van de Hulp-onderwijzeres aan school n° 6. 3. Benoeming van een Hulp-onderwijzeres aan school n° 6 voordragtMej. A. Lefebrfe, te Sandpoorten Mej. M. R. de Vries, te Leeuwarden. 4. Benoeming van een Hulp- onderwijzer aaii school n° 4. voordragt: J. A. Veenendaal te Bergen op Zoom; G. van Veen, te Nederl. Mettrayh. J. Qnintus. 5. Adres van den Hoofd-onderwijzer Zwart om tractementsverhooging. 6. Adres van den Hulp-onderwijzer Visscher, om idem. 7, Adres van J. Huihers om ontslag als Hulp-onderwijzer. 8. Adres van A. Colijn e. a. over het schoolgaan van kinderen te Hillegom. 9.Bezwaarschrif- ten tegen den Hoofdelijken Omslag. 10. Adres van J. Jot vroedvrouw, om tractementsverhooging. 11. Benoeming van stembureaux, ter verkiezing van Raadsleden, 12. Voor- stel tot het aangaan eener geldleening. Beverwijk9 Junij. Door de langdurige droogte hebben vooral de aardbezienframbozen en appelboomen zeer veel ge- leden. Indien er niet spoedig regen komtis het schoone voor- uitzigt van den tuinier geheel vernietigd. Varsseveld8 Junij. Het prachtige landgoed „Slinderen on^eveer 125 hectaren groot, zal eerstdaags in perceelen wor den verkocht. Men hoopt dat het in Nederlandsche handen zal blijven. Meteren, 9 junij, De publieke verpachtingen der kersen- boomgaarden getuigen van groote verwachting van de vrucht. Er worden enorme prijzen besteed. Heemskerk, 7 Junij. De eerste groote grasverpacbting aan het Assuraer-tolhek heeft ter oorzake van den over het alge- meen meer gunstigen stand van het gevvas meer geld opge- bragt dan verleden jaar. Men berekent de koehooi op ge- middeld 30. (Jtrecllt, 9 Junij. Over den stand der longziekte onder het rundvee in deze provincie, vernemen wijdat in de af- geloopen week zich op nieuw geen gevallen dier ziekte heb ben voorgedaan. Heden zijn de eerste nieuwe aardappelen uit het West- land alhier aangekomen, de aardappel is vrij groot van stuk, de kwaliteit is uitmuntend. Nieuwveeil, 7 Junij. Als eene bijzonderheid kan van hier o-emeld worden dat bij den landbouwer L. van der Wilk een pink van 15 maanden oud, een wel kleinmaar goed vol- dragen kalf ter wereld gebragt heeft; op half-jartgen leeftijd was dit kalf dus reeds zwanger en wel bij een tweejarigen slier Het dier is voor zijn'leeftijd goed raelkgevend, doch zal een jaar toekrijgenwijl het natuurlijk niet in de bedoe- ling lag om het reeds zoo vroeg te laten kalven. Diezelfde landbouwer schoot dit voorjaar een geheel witte musch, die hijom de zeldzaamheidheeft laten opzetten. Canelle, (Langstraat), 8 Junij. Even als in de vonge ja- ren zijn ook nu weder verscheidene jonge paarden op de raarkten te Heenvliet en te Puttershoek aangekochtdie meer- endeels gedurende veertien dagen gemend wordenom dan naar de weide gedaan en in het najaar verkocht te worden. Voor tweejarige paarden werd van 300 tot 450 besteed. Niettegenstaande het er met de hooi- en weilanden in de ze streek zeer ongunstig blijft uitzienkomen de hetboeren nog dagelijks drukweg uit de hand hooigras pachten. Neemt men de'n prijs in aanmerking, dien zij per hektare ul'lovenj en ziet men aan wat de opbrengst kan zyn dan behoeft men niet te raden of het duur dan wel goedkoop hoot zal zijn, dat ingezameld moet worden en met welks inzameltng nog zooveel risiko gepaard gaat. Hoe beter boter, hoe minder in prijs", dit kan men bier wel als regel houden daar toch sedert verscheidene ja- ren -edurende de maanden Mei en Junij de minste prys werd besteed, en om dien tijd de boter het best van kwahte.t is. Geen wonder, dat ieder burger zich bey vertom zooveel mo- gelijk wat op te leggenen er menig potje ook naar de Ho - landsche steden voor vrienden en bekenden verzonden wordt. ZWOlle, 8 Junij. De voortdurende felle droogte werkt zeer ongunstig op de te veld staande gewassen De granen staan algemeen zeer dun en slecht en beloven een klein beschot. De boomvruchten hebben gunstig weer en als geen worm of rups invaltkan de oogst overvloedig wezen. De vroege vruch- ten staan uitmuntend en beginnen reeds hier en daar te rypen. Men schrijft van Texel, d d. 9 dezer, aan de Amterdamsche Courant-. Voor fransche rekening wordt thans voor wol geboden: ne- wassehen 1,70 en ongewasschen 1,20 per kilo; een en- kele partij wordt daarvoor verkocht. Uit Veeudam wordt van 3 Junij gemelddat de zeer vin- niire nachtvorst in den nacht van jl. Zondag op Maandag be langrijke schade aan het aardappelgewasop de zwarte gron- den het meestheeft toegebragt. Het loof was grootendeels zwart "evroren en het heeft de aandacht getrokken dat de Amerikaansche rozen erger gehavend zijn dan de hier bekende soorten. Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat bij de familie Koedam, op den breeden dam te Beusichem een paard dat 23 jaren oud is, dezer dagen een veulen heett geworpen, dat alsnu het achttiende is in gelijk aantal jaren. In de Grminger Courant lezen wij het volgende Uit eigen ondervinding is het schrijver dezes berhaaldelijk o-ebleken, dat de aardvloo een zeer lastig insekt is enjvan- neer de jonge plantjes door haar aangetast worden zy zoo goed als verloren zyn te beschouwen. De ondervinding heeft mij echter ook een middel aan de hand gegeven om dit in sekt te weren. Toen toch in 't afgeloopen voorjaar een bedje door mij gezaaide railijs bijna geheel door deze dierijes werd opgegetenwerd door mij opnieuw een bed gezaaid. De eene helft van dit bed werd met eendekroos hestrooid en bleef on- aangeroerd door de aardvloo, terwijl de andere helft weder grootendeels vernield werd. 't Schijnt dus, dat dit insekt door eendekroos te weren is." Het programma is verschenen van het 29e Nederl. Land- huishoudkundig Congreste houden te Heerenveen op 28 Ju- lij 1 875. Verschillende belangrijke onderwerpen zullen ter sprake komen, zoo betreffende landbouw en veeteclt, als om- trent landbouw-onderwijshet tuinbouw-onderwijs enz. Belas- lingvragen komen evenzeer in behandeling als spoorweg-aan- gelegenheden. Wat de laatste betreft komt onder de gestelde vraagpunten er eene voorhoe van de spoorwegen door het aanleggen van zijsporen grooter voordeel voor den landbouw zal zijn te trekken. De groote vraag van den dag, de droog- making der Zuiderzee wordt ook aan de orde gesteld op de volgende wijze De indijking van de Zuiderzee, volgens de ontwerpen van de heeren Beijerinek en Stieltjes, zal voorzeker nieuwe bron- nen van welvaart openen voor de landbouwnijverheid en vele andere takken van volksbestaan in Nederland ten goede komen. Welke bezwaren bedreigen de niet iugedijkt wordende kus- ten van Noord-HollandEriesland en Overijssel bij de uitvoe- ring van dat hoogst belangrijk werk Wat zal vermoedelijk de uitkomst van de indijking zijn a. voor de zeedijksbesturen in Eriesland? b. voor den water- afvoer uit deze provincie? c. voor de belastingpligtigen in dit gewest Zijn er ook voorstellen of middelen bekend, om de voor- deelen van de droogmaking der 176,000 bunders Zuiderzee te genieten en de gevaren of bezwaren daaraan verbonden, te vermijden of te verminderen in het belang van landbouw en volkswelvaart Eene zeldzame ziekte bij het rundvee is de beenweeking of osteomolaciedie echter ook hier te lande geenszins onbekend is. Onder Porst in Limburg werden in 1867 een vijftigtal koeijen door deze kwaal aangetast, geslagt, en in 1872 kwa- men er weder onderscheidene gevallen vooruitsluitend bij kleine landontginnersdie huu vee niet dan karig kunnen voeden en in den zomer op gemeente-gronden doen weiden waar meer sekgras en heide dan gras te vinden is. Door ge- brek aan kalk in de beenderen verzwakken deze zoodanig dat zij niet meer in staat zijn om het dier overeind te houden. Yroeo-er zocht men de oorzaak van de kwaal in bepaalde plan- ten ,°zooals in het brekebeen „Equisetum fluviatile", de wilde o-erst of water-atfodillen„Narthecinm ossifragum", en andere welke op schrale veenachtige gronden groeijenmaar thans heeft men waargenomen dat het afweiden van sekgrassen biezen en dergelijke moerasplanten die zich door gebrek aan stikstofhoudende bestanddeelen en aan phosphorzuur onderschei- den van grassoorten en peulvruchtplanten aanleidiug geeft tot het bestaan der kwaal. Het geneesmiddel wordt daardoor van zelf aan de hand gedaan. In een Deensch dagblad voor den landbouw, van 25 Febr. worden de gunstige uitkomsten medegedeeld van veeteelt en zuivelbereiding in Denemarken. De boteruitvoer is daar m de laatste 2 5 jaren buitengewoon toegenomen. De qualiteit is niet minder verbeterd. Gebruikte men de Deensche boter vroeo-er voor smeerselnu wordt zij daarentegen onder de bes- te soorten gerekend en staat zij in Engeland 6 a 8 shilling hooger genoteerd, dan de Duitsche. Dit is van veel beteeke- nis °als men in aanmerking neemt, dat Engeland byna het eenige land is, waar de boter in groote hoeveelheden wordt in-evoerd en dat de Engelsche markt als zoodanig werke- liik de wereldmarkt van dat artikel is. Dat de boter-produc- tie in Denemarken zulke voordeelige resultaten heeft opgsle- verd is grootendeels toe te schrijven aan de vereemgde zamen- werkino' van de lieden der praktijkwetenschap en handel. Vooral heeft de handelsstand daartoe veel bijgedragen door_de prijzen naar de qualiteit te regelen waardoor de landl.eden aangespoord worden, goede boter, voor de markt geschikt, te bereiden, doch ook door eene nette en doelmatige verpak- kina maar bovenal door nieuwe en voordeelige debouches voor het°'producl op te sporen en daardoor betere pryzen te be- din^en. Door een grooteren uitvoer naar Engeland ontstond concurrence met Nederland, Duitschland en Frankryk die reeds vasten voet hadden verkregen; en ook Amerika begon gelijktijdig mede te dingen. Die concurrentie had teugevolge dat Nederland achteruitgezet en Duitschland, Belg.e en de Ver- eeni"de Staten tot stand gebracht werden, terwyl ook Frank- rijk in de laatste jaren niet veel voormtgang aantoontzoo- als uit de statistiek kan worden aangewezen. lie mededeelingen van bovengemeld blad te uitvoer.g om ze hier over te nemenzijn niet onbelangryken zeer aanbe- veiingswaardig is voorzeker de kennisneming van de daarin voorkomende berekeningen en staten van vergelljkmg met den uitvoer door andere landente meer daar onze boter-berei- dino- en handel in de laatste jaren gevaar schynt te loopen hun° goedeu naam meer en meer te verliezen. Nog onlangs toch deelden de nieuwsbladen mede, dat de lage boterpryzen ver- oorzaakt worden door, de betere qualiteit der Schotsche boter, waaraan in den laatsten tijd te Londen de voorkeur boven de onze gegeven wordt. Die kennisneming kan m.sschien by- dra-en om ^onze landlieden op te wekkende boterbereidmg meer en meer te volmaken en onze handelaren aan te sporen om zor* te dragen dat die van oudsher gewichtige handelstak van ons vaderland met andere natien kan blyven wedyveren en zoo mogelijk den voorrang van vroeger kan herwinnen. In de Panama-Star komt een brief voor uit Lima, gedag- teekend 13 Maart, houdende mededeeling. dat de Minister van Binnenlandsche zaken in Peru officieel ber.gt heeft ont- van°en van de ontdekking van nieuwe guanobeddingen op eemVe uren afstand van Iquique. Er is bewezendat deze beddingen 20 millioen tonnen bevatten en gelegen zyn op eene plaatsdie van de kust zeer gemakkelijk bereikbaar is. Dr. Raymondi, die reeds meer dan twinlig jaren in de republiek woont, heeft, na een naauwkeurige ontleding van de aan zijn onderzoek onderworpen monsters, verklaarddat de hoedanig- heid van deze guano uitstekend is, hoewel hij niet dezelfde hoeveelheid ammoniak bevat als de guano der Chincha-eilanden. Het gouvernement heeft, zonder tijd te verliezen, een zijner uitstekendste ingenieurs, den heer Felipe Arancibia, derwaarts gezondeudie een verslag zal geven over den aard van de guano en de uitgestrektheid der beddingen. Over kaasfabrieken vindt men zeer opmerkingswaardige me dedeelingen in Engelsche en Fransche landbouw-tijdschriften overgenomenvan Anne Timereff, leerares aan de zuivelberei- dingsschool bij Moskou. Deze schoone inrichting is in 1871, met een jaarlijksche Rijkstoelage van 4000 gulden, onder het beheer van Nicolas Verestchagintot stand gekomen en telt een vijftigtal leerlingen uit alle oorden van Ruslanddie na een tweejarig verblijf, volleerd in de kunst van boter-en kaas- maken, de goede zuivelbereiding in bijzondere boerderijen of bij zuivelfabrieken zullen invoeren. De inrichting verwerkt de melk van 20 tot 25 boerderijen in den omtrek. Aanvankelijk |eo-t men zich toe op het bereiden van boter en zeer verschil lende kaassoortenten einde door de ondervinding geleerd, eene keus te kunnen doen voor de verschillende streken van het groote rijk. Voor het maken van Zwitsersche Cruyere-kaas heeft men hier een Zwitser, voor Hollandsche kaas een Hol- landsche boerenfamilievoor magere kaas een jongen Duitscher die in Zwitserland ter school heeft gegaanvoor Limburgsche vette kaas een Deensch gezin uit drie personen bestaandeen voor Fransche kaas de zooeven genoemde Anne Timereff, die zes maanden in Fransche melkerijen heeft doorgebragt. Het maken van Amerikaansche fabriekkaas wilde niet regt vlotten, en daarom werd Anna Timereff dit voorjaar naar het iiraafschap Derby gezonden om daar, gedurende eenige maan denhet Amerikaansche stelsel te bestuderen, omdat men meende dat de Engelschen dit beter opvatten dan hunne leer- meesters zelve. Twee jaren geledeu wareniu de omstreken van Longfordtwee dergelijke fabrieken in werking, thans vond de Russische vrouw er vijf in vollen gang. Zij overtuigd.e zich dat het voortaan onmogelijk zal zijn voor bijzondere kaas- makerijen om de mededinging met de fabrieken volte houden; die veel beter kaas maken, steeds eenvormige handelswaaruit minder hoeveelheid melk meer kaas, en dit alles met verba- zend groote bespariug van kosten. Het groote voordeel heeft men tevens, dat er volkomen juist gemaakt kan worden wat de handel begeert en dat veranderingzoo noodig met het meeste gemak "en terstond kan worden ingevoerd. Het gemeen- schappelijk ondernemen van de zaak door de veehouders on- derling, wordt hier thans beschouwd als het eenige stelsel dat op den duur zal blijven stand houden. Lessen in menigte alzoo, om ook voor ons Nederlanders ter harte te nemen. Sedert eenige dagen verkondigen rookwolken in de rigting van de spoorwegbrug over het IJbij Zaandam dat de daar aanwezige stoomgemalen werkzaam zijn. Men begint ook aan de zijde van Sloterdijk den waterreus te bevechten gelijk men hem bij Halfweg-Haarlem reeds geheel overwonnen heeft. Een groote machine van 40 pdk. brengt 1 groote en 2 kleine vij- zels en op eenigen afstand een kleinere machine 1 groote en 1 kleine vijzel in beweging, terwijl bovendien nog twee ko- lossale schepraderen dienst moeten doen. In het begin dezei week was het water reeds 12 centim. gezakten overal aan de kanten vertoont zich reeds de flora der moerassen. Niet minder dan 250 kub. M water wordt per minuut in het ka- naal uitgestort. Niet lang meer, en een uitgestrektheid gronds van nagenoeg 2000 hectaren zal weder aan de golven ontwoe- kerd zijn. Menig treffend IJgezigt, het penseel van een Schelf- hout waardig, zal dan tot de geschiedenis behooren. Maar ,,poezie schuilt overal." Als straks de moerasplant voor het koclzaad zal hebben plaats gemaakt; als nog later de eene hofstede na de andere verrijzen zal; als waar nu de de doodsklok over het IJ wordt geluid, een zee van golven- de halmen ruischt; als naar Vondels woord „de Lantleeuw welt op 't ruimEn zuight zijn long gezond aan d' uiers van de koeijen"; als de landbouw een belangrijke uitbreiding verkrygt als de welvaart dezer gemeente en de volksrijkdom in net a - o-emeen door die droogmaking gaandeweg toeneraenals een nieuwe bevolking uit alle oorden zamengevloeid telkens meer „goud uit sehuim" weet op te delven dan zullen hier tooneelen gezien worden wel van anderen aard, maar zeker meer schoon dan ons ooit te aanschouwen zijn gegeven door een effen waterspiegel of de witgepluimde baren der zee. Door mejufvrouw S. T. Knoop, onlangs te Rotterdam overledenzijn bij testamentaire beschikking o. a. gemaakt de uavolgende legaten; aan het eereform. burger weeshuis te Rotterdam, 5000, aan de ^akonie- armen van de nederd. herv. gemeente aidaar 1000, iaan de gr(wte diao- nie-scbolen aidaar 1000, aan de Idem aan de werkinrigting voor bulpbehoevende hlinden aidaar 100CIvoo doofstommen aidaar 500, aan het Nederl. Zendehngg.|00. aan de Maatschappij tot oprigting van bewaarscholen te Rotterdam /^0U aan de Vereeniging tot het verleenen van hulp aan mmvermogende oog Riders voor Znid-Holland te Rotterdam 1000, aan het Nederlandsch Gasthnis voor ooglijders te Utrecht 500; alles vry van successieregten. Door wijlen den ond-majoor J. P. Buteux, dezer dagen te s Gra venhage overleden, is o.a. aan de algemeene armen van s Hage een som van f 5000 vermaakt. De landbouwer C. van Dijk, woonachtig in het gehucht Groot-Over- veld onder 's Prinsenhagekwam met zijne dochter op eene kar gezete waarschijnlijk van de Bredasche benrs gereden en viel naby Steenakke digt bij deu zoogenaamden Doornbosch plotseling dood van de kar. - Men meldt uit Maasslnis: In het diakonie onde mannen en vrouwen- huis alhier is sedert Junij 1873 geen der verpleegden waardig vooral, omdat zich op dat tydstip m die inste^ng hevonden J personenvan welke de 12 oudsten gemiddeld mm 80 jaren teUen de overigen gemiddeld bijna den leeftijd van 70 jaren e en den 28 Januarij 1871 stierf iu dat gesticht na ^ne mwomng van l jaren, eene vrouwelijke verpleegde in den ouderdom van 101 jaren en maanden. Op de Prinsengracht bij de Lauriergracht te Amsterdamis Maandag avond een hevige brand uitgetroken, die, door den fellen zui aangewakkerd, spoedig een dreigend aanzien kreeg. met met veel manschap en materieel aan, zoodat men tegen 11.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2