1875. Vrijdag, 18 Junij. \o. 25. VA N AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zestiende Jaar gang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar Landbouw. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Prijs der -A-dvertentiein van 1 6 regels 75 Cent elke regel meer 12J/a Cent. Aan het XXIXe Nederlandsch Landhuishoud- kuudig Congres te Heerenveen. IF AULEMMERMEEIt. Prijs van een enkel Nommek 15 Cent. De godsdienst-oefening in de Kerk te Abbenes neemt een aanvang dea morgena ten negen en des namiddags ten twee ure. Aanalaanden Zondag, den 20 Junij zal er des voor- tniddags te Kaag en des NAmiddags te Abbenes gepredikt word en ALLE TOEZENDINGEN, REDAXTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. Ala leden van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer moe- ten dit jaar aftreden de heeren Mr. J. P. AmersfoordtJ. Ten- senG. B. t HooftP. de Breuk en P. Verkuyl. De verkiezing zal plaats hebben op Dingsdag 20 Julij 1 875. Naar men verneemt zijn tegen de lijst van de herziening der bdastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen in Haarlemmermeer, waarop ongeveer 2700 perceelen voorkomen, 40 reclames ingediend. Utterly If Woensdag.) van 9 Junij lot 15 Junij 1875. GEBOREN: Bastiaan, zoon van B. Krap en C. Hildebrand. Maria Elisabeth, dochter van Maria Elisabeth Nibbering, ongehuwd Theodorus zoon van W. Uitermark en N. Appelman. Hendrika Maria, dochter van J. van Schooten en M. van der Linden. Floris, zoon van C. de Jong en J. de Gans. Remment Jacob, zoon van P. Mantel en A. ter Hofstede. Anna Margaretha, dochter van J. J. van Steenderen en E Kernpe. Peter, zoon van M. Raubos en M. Gennet. Johanna dochter van J. van Staverden en H. Wittekoek. Hendrika, dochter van A. van bomeren en C. Teewis. Lodewika Hermina Agatha, dochter van O. J. Boitmga en J. A. M. Geveke. Petrus, zoon van P. Breedijk en J. Rutten. - Adrians Johanna, dochter van J. Wassenaar eu M. van An del. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van M. van Etten en H. Reijnart 1 kind van P. Visbeen en G. Frankfort. OVERLEDENElisabeth Maria Sieverts, oud 38 jaren, gehuwd met H J. Brom. Johanna Maria Jonkman oud 62 jaren, gehuwd met E. J. Brom Gernt Schippers, oud 42 jaren, gehuwd met C. van Wiltum. Cornells Verbeek, oud 65 jaren, gehuwd met A. Roza. Klaas, oud 7 weken, zoon van C. Luik en A. E. Lagerweij. Godefrida Margaretha, oud 6 maanden, dochter van J. Nuijt en D. Moolenaar. Johanna ,oud maanden, dochter van C. van den Meer eu J. de Roode. ONDERTROUWD P. Klaassen met H. S. Houtwipper. GEHUWD: C. van der Vlist met J. Schaap. H. van Voorst (wedur.) met S. M. Gideonse. A. van der Vijgh (wednr.) met M. Quak. Uitslag der door de gemeente Haarlemmermeer gehouden aanbesteding van onderhoudswerkenenz. Daarvoor werd ingeschreven als volgt le PerceelScholen en Onderwijzerswoningendoor L. Kie- viet, te Haarlemmermeer, voor/2150; door M. van Daalen, te idem, voor/ 1670, en door Gebr. Bos, te idem, voor 1703.50. 2e PerceelSchilder- en Behangwerken aan Scholen en Woningen door L. Kieviet, te Haarlemmermeer, voor 1055; door C. Groenewegen, te idem, voor/ 749, en door J. Bakker, te idem voor 869.50. 3e Perceellevering van Biggelzand en Grinddoor L. Kie viet, te Haarlemmermeer, voor 390; door W. de Boo, te idem, voor 389.20; door M. van Daalen. te idem, voor 370, en door Gebr. Bos, te idem, voor 376.40. 4e Perceel, onderhoudswerk aan Brandspuithuisjesdoor L. Kieviet, te Haarlemmermeer, voor /113; door M. van Daa len te idem, voor 83 en door Gebr. Bos, te idem, voor102. Alle perceelen zijn aan de laagste inschrijvers gegund. Bij Koninkl. besluit van 15 Junij 1875, n°. 10, is de heer J. W. Lantzendorffer ^erbenoemd tot burgemeester van Haarlemmermeer. In het Hoofddorp wapperde heden (17 Junij) dan ook al vroegtijdig de nationale driekleur. De bewonershadden eene dubbele reden daartoeeerstens ter eere vau den verjaardag van Hare Mnjesteit onze geeerbiedigde Koningin, en ande£ deels door het officieeJe berigt, dat de Edel Achtbare Heer J. W. Lantzendorfter was herbenoemd als Burgemeester dezer Gemeente. Ware er een voorraad van vlaggen geweestdan had men op het vernemen van dit berigt, zeker bij velen twee vlaggen uitgestoken gezienten bewijze dat men met die herbenoeming is ingenomen. [Lngez) Ten behoeve van de te Hoofddorp te houden harddraverij door paarden van zessen klaar, wordt, naar men zegt voor veel geld ingeteekend. Naar men verneemt zal die'hard draverij niet op den 6den, maar op den 13den Julij a. s. plaats hebben. Te Haarlemmermeer zijn in den laatsten tijd 5 of 6 honden gestorven of afgemaaktdie men vermoedde dat aan dolheid lijdende waren. Een schaap en twee lammeren ongeveer 5 weken geleden door een hondje gebeten zijn mede aan razernij gestorven. Den 12 Junij j. I. is, als lijdende aan kwaden droesont- eigend een paard van K. Basjes, op sectie B, alhier. Nog twee paarden zijn verdacht. Kt'iikmu, 15 Junij. De flinke regenbuijen vau de laatste dagen hebben aan de veldgewassen een geheel ander aanzien gegeven. De rogge, die reeds begint te rijpenzal evenwel weinig gebaat zijndewijl de bloesem verdroogd is en dien ten gevolge vele halmen slecht geladen zijn. Over het geheel staat dit gewas niet besten de opbrengst zal het middelma- tige niet overtrelfen. Aardappelen zijn veel uitgezet en staan prachtig; de tabak schiet, tengevolge van den milden regen flink op. Op de uiterwaarden en de binnenvelden is het treu- rig gesteld. Er is weinig grasen men verwachtdat bij de aanstaande verkoopingen hooge prijzen zullen besteed worden. Ook de vruchtboomen waarvan men goede verwachtingen had zullen weinig opleverendaar de vruchten door de brandende zonnestralen zijn verschroeid, waardoor hunne verdere ontwik- keling geheel is tegengehouden. In de Betuwe hebben vooral de kerseboomen in deze week veel geleden van den sterken wind, zoodat vele opkoopers groote schade zullen hebben Beverwijk12 Junij. Heden zijn alhier in publieke vei ling verkocht 80 aren bouwgrondvoor 6000. Op de alhier gehouden grasverpachting is alles buiten- gewoon duur verkocht. De koe tiooi kost hier ruim 100. Aan het Bestuur van de Afdeeling's Hage van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw is de volgende vraag inge- zonden, om te plaatsen bij de punten van beschrijving voor de aanstaande algemeene vergadering; „Wat kan er in de lagere school voor het onderwijs in den landbouw gedaan worden en welke maatregelen moet het Hoofdbestuur nemen om zulks te verkrijgen?" Haarlem, 15 Junij. Op de dezer dagen alhier gehouden grasveilingen (voor- en nagewas) werden in vergelijking met vorige jaren zeer hooge prijzen besteed. De opbrengst bedroeg thans 160 tot 200 per hectare, sommige perceelen brag- ten zelfs nog meer op. In 1874 bedong men 120 tot/150 per hectare. Het uitmuntend te veld staande koolzaad op de bouwlan- den en veengronden met den ringdijk van de drooggemaakte Ook-Meer in den Osdorper Binneopolder onder de gemeen te Sloten, te zamen ter grootte van 21 hectaren 60 aren 70 centiarenis in de Brakke Grond verkocht aan den ma- kelaar J. de Beursvoor 1863. De leden der Landbouwmaatschappij te Saffelaer (Oost Vlaau- deren) zullen een uitstapje doen naar den Wilhelminapolder bij Goes. De voorzitter dezer Maatschappijde heer de Kerk- hove zoon van den burgemeester van Gent, voorziet in de kos- ten van dit reisje. I trecllt17 Junij. Wij vernemen met genoegendat tot dusver nog geene sporen van de zicb meestal om dezen tijd reeds vertoonende aardappelziekte zijn ontdekt. Dalfsen, 16 Junij. De rogge begint reeds te bloeyen en belooft een goede oogst. De plant heeft van de nachtvorsten niets geleden. 17 Junij. De eerste Scheerwol is heden hier aangebragt. Winterswijk16 Junij. In den tuin achter het huis van den heer T. Grimmelt, alhier, zijn deze week zes aspergies gestoken, welke te zamen 51 dekagram wogen. De langste dier aspergies was 35 centimeter en de kortste 29. Voor aan- kweekers van planten is deze bijzonderheid van belang. Oegstgeest, 10 Junij, Heden werd alhier eene proeve met nieuwe grasmaaiwerktuigen genomenvan wege de afdee ling Oegstgeest en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw op het grasland van deit Hoog Wel-Geboren Heer Jhr. Mr. D. T. Gevers vau Endegeest, te Oegstgeest. Het maaiveld was verdeeld in vakken 7 meters breedbij eene lengte van 200 meters, welke 1400 meters gemiddeld in 18 minnten werden afgemaaid. De Commissie van beoordeeling, bestaande uit de Heeren: J. Hoogstraten te SassenheimA. van der Meij te Lisse, G. C. van der Hoef en H. Duivenvoorde te Oegstgeest, en J- Duivenvoorde te Voorschoten, heeft verklaarddat de Buckeye, machine van den Heeren Landre en Glinderman te Amsterdam het beste gewerkt had terwijl de Kerby-machine van de Heeren Boeke en Huidekoper te Groningen, en daarna de Wood-ma chine van de Heeren Peignat C°. te Amsterdam, gebleken zijn goed te voldoen. Texel15 Junij. De te veld staande gewassen, zoo als tarwe, haver, erwten en vlasstaan door de langdurige droogte ongunstrgterwijl de aardappelen daarentegen goed staan en een ruimen oogst beloven. Ook over de meekrap valt niet te klagen. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Op het zelfde terrein volgde een wedstrijd van reeds in ge- bruik zijnde grasmaai-werktuigen. De eerste prijs werd toegekend aan den maaijer met de Hornsby-machine, reeds drie jaren in gebruik op de lande- rijen van Zjjne Koninklijke Hoogheid Prins Frederik. De tweede prijs aan den heer P. Ciggaar te Sassenheim, met de Samuelson-machinehem zelven toebehoorende. De derde prijs aan den maayer met de Samuelson-machine van den Hoog Wel-Gebore Heer Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest, te Oegstgeest. Onder begunstiging van schoon weder had Woensdag 9 Junij jl.van wege de onder-afdeeling Brummen der Geldersche Maatschappij van Landbouwde aangekondigde beproeviug van Amerikaansche grasmaaimachines plaats. Vijf werktuigen zijn, in tegenwoordigheid van een groot getal belangstellenden en eene comissie van deskundigen, in werking gebragt, die mee- rendeels goed voldeden. Het verslag van genoemde commissie is van dien aard dat zij de machine de ..Buckeye", nieuw model, als het best geschikt meende te mogen aanbevelen terwijl het verschil in goede werking mede door de „Woods" en de „Kerby verrigtniet genoemd mag worden. Vooral de laatste heeft door het korst te maaijen en haar krachtigen wnog andere aanbevelenswaardige eigenschappendoch om de meer gecompliceerde constructie dezer laatsten meende zij dat de eerstgenoemde het best voor onze landbouwers zoude passen. Het gevolg biervan was dat elf Buckeye-werktuigen bij de heeren Landre' en Glinderman te Amsterdam werden be- steld, waarvan de gewone prijs is 300. In het reglement van genoemde onderafdeeling is onder anderen opgenomen „De Vereeniging zoekt in hare gemeente door vereeniging van krachten, en door zich onderling te verstaan datgene tot stand te brengen wat boven de magt van enkelen gaat." De heeren Laudre en Glinderman hebben dan ook getoond tot dit doel te zullen medewerken, en dit streven bevorderlijk te willen zijn, mede op grond der vrij aanzienlijke bestellingom eene redelijke korting van den koopprijs toe te staan. Ook werdeu drie stuks paarden-hooiharkenvan den heer Nagel te Arnhem en van Boeke en Huidekoper te Groningen, aange- kocht. Door de invoering dezer werktuigen zal men beter °op tijd kunnen werken en veel van den thans zoo moeijelijk te verkrijgen handenarbeid besparen. Het Journal officiel bevat over de verwachtingen van den wijnoogst iu Frankrijk het volgende berigt uit Bordeaux Van alle kauten in de streekwaar de wijnstok wordt geteeld komen de beste berigten. De uitstekende ontwikkeling van' den wijnstok doet in alle wijngaarden vreugdekrelen uiten. Men zegt dat sedert het jaar 1840 van den aanstaanden wijnoogst zulke voortreffelijke verwachtingen niet gekoesterd zijn, "en men vreest geene teleurstelling wat den verwachten overv'loed betreft. De loteu zijn reeds zoo lang en de bladeren zoo we- lig, dat de druif voldoende beschermd wordt." Op de den 12 dezer te Louden gehouden verkooping van jarige veulens voor de wedrennen besterad, werden vijf ver kocht tot de prijzen van 1100 tot 1800 guinjes, Macaroni, een 15-jarige hengst gold 7100 p. st. 85,200). olgens de jongste officiele berigten, bij de regering aan- gaande den stand der veeziekten in het buitenland ontvangen waren de Oostenrijksche en Hongaarsche landen den 17 "Mei geheel vrij van de veepest; in Kroatie was alleen de gemeen te Letovanic in het comitaat van Agram voordurend door die ziekte besmet; in de militaire grensdistrikten was sedert 4 Mei geen geval meer voorgekomen. In Zwitserland was het getal der mond- en klaauwzeer be- smette stallen tusschen 16 Mei en 1 Junij van 99 lot 78 verminderdechter was nog in geen der vroeger besmette kan- tons de ziekte geheel gewekenen had zij zich in eenige kan- tons, welke laatstelijk daarvan vrij waren, op nieuw geopen- baard. Bij circulaire van het Zwitsersche departement van bin- nenlandsche zaken was aan de betrokken kantonsregeringen aanbevolenmaatregelen van voorzorg te nemen tegen het verspreiden der ziekte bij gelegenheid van het overbrengen der kuddan uit de stallen naar de weide op de Alpen. In de kantons ZurichBern LuzernSchwyz en Baselstad waren een aantal gevallen van kwaden droes voorgekomen. In zake de oprigting van proefstations voor den Landbouw in Nederlandzal het volgende rapport worden uitgebragt: De ondergeteekenden, op het 28 Ned. Landh. Congres te Zierikzee benoemd ter zake van het aldaar besprokene over proefstations voor den Landbouw in Nederland (Zie Verslag van dat Congres bl. 60, 87 en 108), hebben daartoe"door

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1