- 98 - HI I I Amsterdam Dr j m VAf, BemmeleN; te Leiden Het veepark te St.-Louis in Noord-Amerika. Eene onbillijke belasting. Stoomploegerij. 43emeng,cle Beriglen. hnn medelid v. d. Bosch uitgenoodigd dadelijk na het verschijnen van het Verslag, op 7 Junij eene zaraenkomst ge- houden, ten einde voor zoover de geringe overblijvende tijd het toeliet, tot eenig advies te geraken, Sints het Congres te Zierikzee de wenschelijkheid uitsprak van de oprigting van proefstationsis deze reeds zoo dikwerf te berde gebragte kwestie veel veranderd; zij is zelfs een heel eind gevorderd. In het Maart-nr. van de Economist heeft de Inspecteur van het Landbouw-onderwij9 Dr. M. Salverdaeen hoogst belang- rijk opstel aan dergelijke stations gewijd, en gezegd dat naar zijne meening, Wageningen de aangewezen plants was voor ons eerste proefstation. De Geldersche Maatschappij van Landbomo heeft dat denk- beeld dadelijk bij de Regering ondersteundde Zeeuwsche Maatschappij t. b. van Landbouw en Veeteelt heeft zich weldra met dit adres vereenigd en in de laatste algemeene vergade- ring van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde te Utrecht is het verlangen geuit, dat het Hoofdbestuur het voorbeeld van Gelderland en Zeeland volgen zou. Hieraan zal zoo de ondergeteekenden goed zijn ingelicht, voldaan worden. Het komt ondergeteekenden nu voor, aangewezen, dat het Congres te Heerenveen zich er toe bepalede meening van Prof. Salverda bij de Hooge Regering te steunenen bij Haar ernstig aan te dringen op het onmisbaar noodzakelijke dat Nederland van wege het Rijk in het bezit kome van eene in- stelling, die in andere landen reeds sints lang bestaatmaar tot groote schade voor den landbouw bij ons nog steeds ontbreekt. Ondergeteekenden hebben de eer in dien zin aan het Con gres te Heerenveen te adviseren. Zij hebben ten einde te doen uitkomen dat zulk een proefstation werkelijk door velen noodig wordt geacht in aller ijl ondersteuning van hun voorstel gevraagden kunnen ten gevolge daarvan hierbij eene lijst overleggen van personen die zich bij hen aansluiten en aan het Congres te Heerenveen in overweging gevenzich met bovengenoemd voorstel ver- eenigende, de Hooge Regering daarvan onmiddelijk kennis te doen dragen. Db. L. Muldeb, te Arnhem. I Juny 1815. E VAN DEN BoscHi te 0oes_ Het uitgestrekte veepark van St.-Louis, dat aan den anderen oever van den Mississippi is aangelegdheeft niet minder dan 6 millioen francs gekost. Het vee komt daar aan nit de meest verwijderde Staten van Noord-Amerika, zelfs uit Ar kansas en Texas. De spoorweg-maatschappijen hebben het ver- voer voor het vee zoo gemakkelijk mogelijk gemaakten de herders of afzenders kunnen persoonlijk hun vee vergezellen of aan kommissionairs toezenden. Het park waarin gelijktijdig 15,000 Schapen6000 varkens, 10,000 ossen en eenige hon- derden paarden kunnen geborgen worden beslaat eene opper- vlakte van 160 bunders. Behalve een hotel, een telegraaf en eene beurs, zijn daar ook bureaux voor de geemployeerden en de kooplieden aanwezig. De stallen zijn overdekt en afge- zonderd en niet meer open, zooals b. v. die voor de runde- ren te Chicago. Overal stroomt het water in overvloed. Door eene machine wordt het in een afzonderlijk gebouw gebragt, met 4 zeer groote reservoirs en van daar in onderaardsche gangen geleiddie het overal brengen waar het noodig is. De inrigting wordt door gas verlicht. Het voedsel voor het vee, hooi en ma'iswordt op groote zolders geborgen. De voor- naamste spoorwegendie op St.-Louis uitloopenhebben lij- nen aangelegd die naar dit park leiden. Vermiftig gemaakte gangen geven de gelegenheid om het vee uit de wagensdie het hebben aangebragt, onbelemmerd te vervoeren naar de afdee- lingener voor bestemd en waar het gestald kan worden en van daar weder in de wagens, wanneer het verkocht is en verzonden moet worden. Met de buitengewoon groote weeg- schalen van Fairbanks, die op de Weener tentoonstelling in 1873 met de gouden medaille bekroond zijn, kunnen geheele kudden vee gelijktijdig gewogen worden. Men kan er 50,000 kilogr. mede wegen en zij slaan door bij een gewigt van een half kilogram. Het opstellen van zulk een bascule vereischt hetzelfde timmerwerk als een gewoon huis. Na hier gedrenkt en gevoed te zijn wordt het vee weder verzonden naar de Staten die het opkoopeu of naar de slag- terijen der stadwaar het vleescheven als te Chicagoge- zouten wordt. In de nabijheid van het park bevindt zich een afzonderlijke inrigting voor het smoren in warm water en het inzouten der varkens, ahvaar dagelijks 6000 kunnen geslagt en gezouteu worden. Vooral bij de aankomst en het verzen- den van het vee is het park een kijkje waard. Ofschoon het eerst 16 maanden bestaat, en wat betreft het aantal runderen die er in opgenomen werdenbij het park te Chicago aehter- staat, is het beter ingerigt dan dit laatste en zal het zeker dit spoedig evenaren. In 1874 werden te St.-Louis ongeveer 1,000,000 varkens, 300,000 stuks hoornvee en 100,000 scha pen aangevoerdvan welke een gedeelte in het park is op genomen. De Pwrmerender Courant behelst het volgende onder de ru- briek „ingezonden". Daar cijferen en denken en overleggen terdege te pas komen ook in den landbouwzal niemaud kunnen ontkennenen boewel landbouw en veeteelt in ons vaderland bloeit, zijn er toch onder degenen die dit bedrijf uitoefenen, even als in elk vakmartelaars en profeten, dat is rijke of welgestelde en arme boeren. De mindere landbouwer of liever veehouder want die heb ik hier op het oog, heeft het zwaar genoeg te verantwoorden. Zie, in den regel is zoo iemand begonnen met eenig ka- pitaalheeft zich daarvoor wat land met eene woning aange- schaften huurt of pacht daar wat land bijin den regel van de eene of andere administratie op kerkelijk gebieddie daar zeer wel bij vaart, want 't is duur, peperduur. Zuinigheid en overleg moeten daar hand aan hand gaan wil zoo iemand blyven wat hjj is. Veel moet er worden betaaldveel is er noodig om den veestapel, gereedschappen enz. in behoorlijken toestaud te hou- den; de dienstbode en arbeider moeten veel geld verdienen, en voor den veehouder zelf, al is hij nog zoo arbeidzaam en oppassend, schiet een karig loontje over. Laat eens zien wat er alzoo af moet. Vooreerst de grond- belasting die er nu al weer niet op zal verbeteren met de nieuwe schatting; die bedraagt al spoedig met de boerenwo- ning mede f 70 a 80, zoogenaamd landschotdijk- of molen- geld f 115, personeel f 28 en soms meer, want rijden op veeren moet men, ten minste diegenen die het geluk hebben tusschen de steden H. en B. te wonenwant de ingewanden van ons aardappelengeslacht zijn niet meer bestand tegen een zoogenaamden stootwagenen ook de waar daarmede te ver voeren is niet geschikt in den regel om de scbokken te weerstaan. Dan nog wat plaatselijke belasting enz., zoodat dit te zamen een vrij groote soiH wordt voor een kleinen grond- bezitter. Nu is er eene belasting en die neem ik voor hoofdzaak, welke vooral zwaar drukt op den veehouder of als men het zoo noemen wil op dan kaasmakeren dat is: de zoutbe- lasting. Ieder kaasje dat gemaakt wordtkost aan zout ruim 2 J/2 cent, dat wordt voor een boer van twaalf koeijen en gerekend tegen 250 kilogr. kaaseene som van ruim 3.12% van iedere koe ongeveer. Ieder toch die met de kaasruakerij is bekendweet dat dit niet te hoog gerekend is. Neem nu aan dat circa 2/3 van die som belasting isdan wordt dit per jaar een groot bedrag. Nu was het naar mijn bescheiden oordeel billijk dat die belasting werd afgeschaft; want de kaas gaatzoo als ieder weet, voor het grootste deel buitenslandsen in den regel is ieder produkt daarvoor bestemd vrij van belasting: bij v. de bloemkool, ansjovis, haring, waarvan hier in onze nabijheid eene inlegging beslaat, is daarvan geheel vrij. Er i9 meer, bijv. de stedeling, ten minste in de 9teden waar groote kaasmarkten zijnwelke enorme voordeelen ge- niet hij door de kaas! iedere 100 kilogr. kaas is aan waag- geld verschuldigd ongeveer 48 cents; begrijp eens het moet er af, alweer betalen voor de kaasmakersZie als men dat alles zoo nagaat, is het dan niet hoog tijd dat een alge meene petitie ingediend wordt, om de kaasmakers daarvan te ontslaan? Is het billijk, dat juist op de kaas drukt de last waar andere artikelen van worden vrijgesteld? Wezenlijk ik spreek uit ondervinding, de boer of grondeigenaar betaalt veel, zeer veel, ook behalve het zout aan 's Rijks schatkist; denk eens, bij een koop of verkoop aan de enorme sommen aan verschuldigde regten, wat brengt dit niet opmen gelieve den heer van Eck daarover te hooren. Gij kaasmakers en boeren en alien die dit lezen helpt een stand, die het wezenlijk zwaar genoeg heeft te verantwoorden, al schijnt het soms anders; het is al geen goud wat er blinkt, en het zijn alle geen koks die lange messen dragenregt, billijkheid voor ieder, dat is de lens en mogt de heer Heems- kerk besluiten een wet in te dienen tot afschaffing der zout- belasting voor den landbouw hij zou in mijne oogen een groote onbillijkheid hebben hersteld. (Zou er geene afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zijn die dit voorstel wil ondersteunen P) L. V. In het Tijdschrilt De Volksvlijt leest men Bij de stoomploegeiij hebben de bekende fabrikanten van stoomslepers op gewone wegen, Aveling en Porterdie tevens stoomploegen leveren volgens het octrooi van Fowler, eene belangrijke opmerking gemaakt. Bij de twee stoomwerktui- gen dievolgens Fowler's stelselden ploeg heen en weder trekkenmerkten zij op, dat bij alle door hen geleverde toe- stelleu het eene, het rechts werkeude, veel meer aan slijten en herstellen onderhevig was dan het anderehet linkswer- kende, hoewel beide volkomen gelijk waren. Juist daarin heb ben zij de oorzaak van dit verschijnsel gevonden, en handig met Fowler samen, een octrooi genomen op eene nieuwe za- menstelling dezer stoomwerktuigen. Voortaan worden er na- melijk rechtsche en liuksche werktuigen gemaakt; zoodat bet vliegwiel en de stoomzniger met toebehooren bij het eene aan de rechter, bij het andere aan de linkerzijde van den ke tel is aangebracht. S. Te 's Gravenhageis door iemanddie vooralsnog niet bekend wenscht te wordeneene som van f 50,000 beschikbaar gesteldwaaruit diakenen der Nederd. Herv. gemeente de uitbreiding van het Oude-Mannen- en Vrou- wenhuis aldaarin het belang der opneming van gehuwde lieden zullen kun nen bekostigen. Naar wij vernemen is door de heeren Gresnich C°. te Amsterdam een allezins proefhoudend middel gevonden tegen den paalworm, van welke belangrijke vinding Z. M. den koning bereids moet in kennis gesteld zijn. De arroud.-regtbank te Rotterdam heeft regtsingang met bevel tot gevangenhouding verleend tegen H. J. Jut en C. Goedvolk, ter zake van den moord op de weduwe van der Kouwen en hare dienstbode en den daar- op gevolgden diefstal. Toen Zaturdagavond een persoondie met den trein van Utrecht via Arnhem naar Deventer was gereisd, aldaar aankwam, ontdekte hij, dat hij zijn portemonnaie, met eene aanzienlijke som geld er in, had verloren. Hij telegrafeerde onmiddellijk aan den stationschef te Arnhem die hem terugseindedat de portemonnaie reeds in zijn bezit wasmet het geld er in en dat hij maar naar Arnhemzou komen alwaar hij een en ander weder in zijn bezit zou stellen. Een conducteur van den spoorweg had de porte monnaie in een wagon gevonden en haar onmiddellijk aan den stationschef overhandigd. Twee knechts van den vleeschhouwer H.in de Lindenstraat te Am sterdam naar men zegt door sterken drank opgewondenhadden de on- voorzigtigheid een jongmaatje aan een touw om den hals op te hijschen. Toen zij den knaap weder naar beneden hadden gelaten en deze sprakeloos op den grond vielontstelden zij niet weinig over zijn blond en blaauw ge- laat. Spoedig maakten zij het touw, dat om deu hals bekneld was, los en keerden de levensgeesten weldra terugzoodat de jongen er met den schrik is afgekomen. De politie heeft echter gemeend zich deze zaak te moeten aantrekken. Men sehrijft uit Zalt-Bommel aan de Amsterd. Courant Voor weinige dagen gaf iemand een jonge duif ten geschenke aan een zyner bekendenop vrij grooten afstand van zijne woning. Spoedig daarop werden de oude duiven vermist en kwamen niet op het gewoon gefluit om hun voeder te krijgen. Niet lang daarna kwamen zij terug en bragten hun jong mede I Zij hadden dus rondgevlogen en gezocht totdat ze hun jong vonden en voerden het terug naar de ouderlijke woning." Te Someren bij Helmond, werd voor eenigen tijd aan de politie aan- gifte gedaan van een diefstal van p. m. 250welke gelden waren ge borgen geweest in eene gesloten lade van een gesloteu kast. Door het inge- steld onderzoek is thans gebleken, dat de vrouw des huizes dat geld weg- genomcn had, om het later haren man ter hand te stellen, als een ge deelte van haar kapitaaldat zij kort voor haar huwelijk gezegd had te be- zitten. Waarschijulijk heeft de man nu en dan zijne vrouw eens over dit kapitaal gesproken. Te Nogentin Frankrijkheeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Eenige kinderen speelden op straat. Een zware vrachtwagen komt voorbij. Een jongentje van vijf jaar raakt onder de paarden. Half krank- zinnig van schrik vliegt de vadereen oppassend werkmanop zijn kind toe; hij grijpt zijn jongen, die schier geen letsel had bekomenen loopt met hem heen. Op dat oogenblik schiet een bliksemstraal neder en doodt het kind in de armen van zijnen vader, die ongedeerd blijft. Uit de nalatenschap van den graaf van Yarborough werden in de verkooplokalen van Christie en Manson te Londen 10.000 sigaren in kleine partijen verkocht. De verkoop had een menigte kooplieden en kenners bij elkauder gebragt en in het geheel werden voor de sigaren 8500 ponii ster ling betaald. Elke sigaar kosfcte dus f 102. In jaren heeft het te Parijs zoo sterk niet gedonderd als den 9 dezer. Bovendien woei er een halve orkaan en viel de regen bij stroomen ueer. De schade door het onweer aangerigt is grootvooral in den Jardin des Planieswaar vijftig groote boomen zijn neergeslagen en een leeuw door den bliksem is getroffen. Ware dit niet het geval geweest, dan had het dier kunnen ontsnappen, daar de tralien van zijn hok door den bliksem tot kurketrekkers waren verdraaid. De wilde dieren hieven een vreeselijk gebrul aan de runderen loeiden de arenden gierden Men kan nagaan hoe onder dat concert van gedierte wind en donder, de menschen te moede warendie in alle beestengalerijen eene schuilplaats hadden gezocht. Op den boulevard de Grenelle te Parijs is een krankzinnige gearres- teerddie zich had toegetakeld als een echte wilde. Hij liep geheel naakt was getatoueerd en had op zijn hoofd een tooisel van gekleurde vederen. Hij verklaardedat hij tot koning uitgeroepen was op eene algemeene ver- gadering van Botocudos, en dat hij thans bezit ging nemen van zijn troon. De ongelnkkige had vroeger bij de marine gediend. De //Compagnie des omnibus" te Parijs heeft gedurende 1874 93,279,721 reizigers door Parijs vervoerdwaarvan 53,814,766 binnen den omnibus en 39,464,955 op de imperiale gezeten waren. De Compagnie had 3500 menschen in dienst en gebruikte 7439 paarden. Ziehier een karaktertrek van den onlangs te Parijs overleden Char les de Remnsat. Hij was slecht ridder der orde vau het Legioen van Eer en had nooit een hoogeren graad bij deze orde begeerd. Het ridderkruis zelfs was hem opgedrongen geworden door Lodewijk Philips. In 1840, eenigen tijd na de zamenstelling van het kabinet van 18 Maart hield de koning dikwijls bij hem aanom hem te bewegen het kruis aan te nemen o. a. zeide hij//Gij zijt het eenige niet-gedekoreerde lid van mijn kabi net waarlijk, men zou kunnen denken dat gij tot de oppositie behoort.'' Remusat autwoordde//Sire, als gij mij het kruis geeft zult gij mij een groot voordeel doen verliezen. Alle dagen word ik overstelpt door solici- tanten die het lintje willen hebbenik zeg hun: ////Hoe, gij wiltgedekoreerd zijn, en uw minister is het niet!"" en dat eene woord sluit hun den mond. Wat zal ik hun nu in het vervolg zeggen, als gij mij mijn krachtig argu ment ontneemt?"" De Pordogne meldt het volgende betreffende de gevangennemjng van een dief door de vrouwen van Lussac bij Libousse (Gironde): De snaak, gebruik makende van de afwezigheid der bewoners, die op 't veld aan 't werk warenklom door een openstaand venster een huis binnenmaakte zich meester van 't geen hij van zijn gading vond en wilde zich weder verwijderen. Maar bij zijn vertrek werd hij opgewacht. Een twaalftal vrouwen kwam aanzettengewrapend met hooivorkenharkenenz.en de dief oordeelde het verstandig zich op genade of ongenade over te geven. Er werd raad gehouden wat meu met den man doen zou. De een stelde voor, hem onder vrouwelijk geleide naar de gevangenis te breugeneeu ander wilde hem eenvoudig ophangeneen derde eindelijk raadde aanden man aan een boom te bindeu in afwachting van de gendarmes, die men zou gaan halen. Overeenkomstig dit laatste voorstel werd gehandeld. De man werdbij gebrek aan touwen met wilgen teenen aan een boom ge- bonden. Een der vrouwen ging de gendarmes halen, een tweede werd als bewaakster bij den boom geplaatstterwijl de anderen zich weer aan hare bezigheden begaven. Daar d& gewapende magt zich op een paar uur afstands van 't dorp bevond, bleef de dief vier uur lang aan den boom zitten. Hij poogde meermalen maar altoos vruchtejoos zich van zijn banden te bevrijden en werd veilig en wel in handen der gewapende magt overgeleverd. In de vorige week werden te Londen 10 zelfmoorden gepleegd. Er verdronken 12 menschen en 8 werden overreden. Het getal door paardof rijtuig gekwetste personen was 61 12 kinderen stikten. Op welke wijze de huisvaders in Chinadie met een talrijk kroost gezegend zijn, zich van hun kinderen ontdoen, meldt het werk van den graaf de Beauvoir: //Voyage autour du mondeOp een wandeling door de zoogenaamde doodenstad van Kanton, zegt de schrijver, kwamen wij op een vuile plaats, waar wij een mand bemerkten, die zich bewoog. Na de stof, waarin de mand genaaid was, doorgesneden te hebben, vonden wij een zieltogend kind. Terwijl dit kind in onze armen stervende was hoorden wij in eeD nabijzijnd boschje eveneens kindergeschrei en vonden een ander kind, blaauw van konde, met den dood worstelende; zijn ledematen waren gebrokenhetzij met opzethetzij dit bij het wegwerpen was geschied. Op eene wandeling van naauwelijks 500 meter vonden wij niet minder dan 7 zulke arme stervende wezenseenigen met uitslag be- dekt, anderen met messteken verwond en alien half bevroren. De heer Guillemin een Fransch zendelingdeelde ons later mededat geen armoede schaamte of vooroordeel de oorzaak dezer barbaarsche handelingen ismaar alleen tegenzin in de vermeerdering van de ledeo des huisgezins. De zen- delingen doen evenwel hierin veel goeds, ook gaan vier mannen iederen morgen uit en brengen de alsdan gevonden kinderen in het kinder-hospitaal. In eene week worden daar somtijds 250 kinderen ingebragt, die meestal stervende zijndewijl men aan die kinderen nog dikwijls een sterken drank ingeeft. Ongeveer 90 percent dezer kinderen behooren tot het vrouwelijk geslacht. Een verschrikkelijke brand. De New-Yorksche dagbladen van den 29sten Mei jl. behelzen bijzonderheden omtrent den brand van de Roomsch- Katholieke kerk te Holyoke in Massachusetts, waarbij honderd personen omkwamen en een gelijk getal zwaar werd gekwetst. Ongeveer 600 per sonen waren in de kerk. Het beeld der Heilige Maagd was ter eere van den Sacramentsdag met bloemen en draperien getooid. Ten 7 u. 45 m. des avonds vatten deze draperien, door de vlam van een kaars, die door den togt werd bewogen, vuur. Een jong meisje deed eene poging om de vlam te doovenmaar hare kleederen vlogen in brand. Onmiddellijk tastten de vlammen de wanden aan, die met geteerd papier waren bekleed en bliksemsnel was het geheele gebouw in vuur. De personen, die van de galerijen naar beneden sneldenkwamen aan het einde van den trap in botsing met de menschendie uit het schip van de kerk een uitweg zochten en daardoor ontstond eene opeenhoopingdie voor alien ontsnapping haast onmogelijk maakte. De portalen waren gevuld met menschenhoopendie door den drang van achteren werden omvergedrukt en daarna vertrapt, terwijl de vlammen boven de hoofden, woedden. De brandweer bluschte den brand, haalde de muren omver en daarna begon een onderzoek naar de dooden en gekwetsten. De tooneelendie zich aan het oog voordeden, waren afgrijselijk. Vele ligchamen konden niet herkend wordenin zoo hooge mate waren zij door het vuur geblakerd of door de kwetsuren mis- vormd. Vreeselijke scenes hadden plaats hij de herkenning van lijken door de nabestaanden. De Amerikaansche bladen bevatten ontzettende bijzonder heden over het voorval, die de haren doen te berge rijzen en die te ver schrikkelijk zijn om ze onzen lezers mede te deelen. De negenjarige knaapdie in de vorige week voor de arrondissements- regtbank te Gorinchem heeft teregt gestaan ter zake van diefstal van slechts vijf centenis heden bij vonnis van genoemde regtbank overeenkomstig het rekwisitoir van den substituut-officier van justitie, mr. Telders, van het hem ten laste gelegde misdrijf van diefstal vrijgesprokenonder bepa- ling echter, dat de knaap, uithoofde van zijnen staat van jammerlijke ver- waarloozing, naar een verbeterhuis gevoerd en aldaar tot zijn 19e jaar in hechtenis zal gehouden worden. De sultan van Zanzibardie thans te Londen isheeftzoo wordt verteld, Zaturdag in een gesprek met den //grootvizier" Disraeli, dezen gevraagd, of dan ook in Engeland de grootvizier bestendig in vrees voor vergif en dolk moet leven. //O neen," zou Disraeli geantwoord hebben, //niemand benijdt mij, ik word slechts beklaagd." //Ik zie, gij zijt een verstandige grootvizier," hernam Seyyid Berghash ben Said. Uit Parijs wordt medegedeelddat madame Bresdie dezer dagen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2