Advertentien. Een BOERENARBEIDER, - 102 - WORDT GEVRAAGD met 1 July a. s., Landbouw. Berigt omtrent de longziekte onder het rundvee. Qemengde Berigten. 288ste Staats-LoterU. f f f f -- f goed kunnende melken en genegen om Melk nit te venteil; hij, die bekend is met Tuinwerk en Bewijzen van eerlij kheid en goed gedrag kan overleggen zal het eerst in aanmerking komen. Brieven franco, onder het Motto Melkstand", Hulp-Postkantoor te Mijdrecht. Om die reden en om andere redenengegrond op later ingewonnen berigten, stellen Burgemeester en Wethouders, in overleg met den Schoolopziener voor, om de benoeming van M. Mulder tot hulp-onderwijzer aan de school N°. 4, de dato 11 Maart 1875, in te trekken. De Vergadering wordt alsnu door den Yoorzitter veranderd in eene met gesloten deuren, Nadat de openbare zitting heropend was, wordt het voor- stel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking der be noeming van M. Mulder zonder hoofdelijke stemming aange- nomen. 11°. Alsnu wordt door Burgemeester en Wethouders voor- gesteld, om de jaarwedde van den te benoemen hulp-onder wijzer aan de school N°. 4 te bepalen op 600.en, in geval de benoemde acte heeft voor de Fransche taal, 650, mits hij dan behulpzaam zij in de avondschool bij het onder- wijs in de Fransche taal. De Yoorzitter deelt daarbij mede dat zichop de gedane oproepingen van Sollicitanten op eene jaarwedde van 500, niemand heeft aangemeld. De heer Bultman zou acte.voor het Fransch verpligtend willen stellen. De heer 't Hooft acht eene verhooging van het tractement met 50 voldoende. De heer Tensen licht het voorstel van Burgemeester en Wet houders toe, en betoogt dat men 600 zal dienen te geven. De heer Bultman dringt er op aan om 650 te geven, met verpligting om acte voor het Fransch te hebben doet men dat nietdan zal men ook de andere hulp-onderwijzers f 600 moeten geven. De Voorzitter stelt daarop voor, om Sollicitanten op te roepen tegen 650.met verpligting dat de te benoemen hulp-onderwijzer in de avondschool behulpzaam zal moeten zijn bij het onderwijs in de Fransche taal. De heer 't Hooft stelt voor om de jaarwedde te bepalen op 600.ingeval de te benoemen persoon acte heeft voor het Fransch, en anders op 550. Nadat nog eenige gedachtenwisseling had plaatsgehad, om- trent de vraag welk voorstel het eerst in stemming zal ko- menbrengt de Voorzitter zijn voorstel in omvraag, zooals het boven is vermelden wordt het aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren: Kuiper, Dorbeckvan Vuuren, Tensen, Knaap, Bultman, Amersfoordt en Timmermans. Tegen de heeren; 't Hooft, Verkuijl en Klapwijk. Het voorstel van den heer 't Hooft komt daardoor te ver- vallen. Alsnu wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld het navolgende besluit: De Gemeenteraad van Haarlemmermeer Gezien het Raadsbesluit van 3 September 1874, goedge- keurd door Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland der 30 September 1874, N°. 11, waarbij o. a. de jaarwed de van den tvveeden hulp-onderwijzer aan de school n°. 4 is bcpaald op f 500.— Overwegende dat het, om die betrekking vervuld te krij- gennoodzakelijk is de jaarwedde te verhoogen; Gelet op art. 19 der wet van 13 Augustus 1857, Staats- blad n°. 103; Besluit 1°. Met wijziging van het boven aangehaalde Raadsbesluit wordt de jaarwedde van den tweeden hulp-onderwijzer aan de school n°. 4, bepaald op 650. 2°. De te benoemen hulp-onderwijzer zal moeten hebben acte voor de fransche taalen zal hij verpligt zijn behulp zaam te zijn in de avondschool bij het onderwijs in de Fran sche taal. Haarlemmermeer, 4 Mei 1875. De Gemeenteraad voornoemd enz. 12°. Een ingekomen adres van H. J. Visscher, hulp-onder wijzer aan de school n°. 3waarbij hij verzoekt dat zijne jaarwedde moge worden verhoogd met 100, zal worden gesteld in handen der Plaatselijke Schoolcomraissie, om advies. 13°. Worden gelezen twee brieven van den heer Roosdorp, hoofd-onderwijzer aan de school n°. 4 alhier, waarbij hij ver zoekt dat aan zijne woning een kamertje moge worden bijge- bouwd, waarvoor dringende behoefte bestaat, met het oog op de beperkte ruimte die zijne woning bevat. De Yoorzitter stelt voor, deze brieven aan te houden tot bij de behandeling der begrooting voor 1876. Daartoe wordt besloten. 14°. Komt ter tafel een adres van A. Colyn en drie anderen waarbij zij de bemiddeliDg van den Raad inroepenom van Hillegom te verkrijgen dat hunne kinderen op de school aldaar worden toegelaten. Wordt besloten dit adres te stellen in handen van de plaat selijke School-commissieom advies. 15°. Gelezen het verzoek van Mejufvrouw G. M. Beijl, om eervol ontslag uit hare betrekking van hulp-onderwijzeres aan de school n°. 6wegens benoemiDg te Leiderdorp. Is besloten aan Mejufvrouw G. M. Beijl het gevraagde ont slag eervol te verleenen en zulks met ingang van den 5 Julij 1875. 16°. Op voorstA van den Voorzitter wordt besloten om ter vervulling der aanstaande vacature aan school n°. 6, sol licitanten op te roepen voor hulp-onderwijzer, of hulp-onder-^ wijzeres op eene jaarwedde van 500. 17°. Gelezen een adres van de gemeente-vroedvrouw Jacoba Jotaan den Lijndenwaarbij zij vraagt verhooging van trac tement, of vrije woning. Wordt besloten dit adres te stellen in handen van Burge meester en Wethouders, om advies. 18°. Wordt, op voorstel van den Voorzitter, besloten op nieuw sollicitanten op te roepen voor de betrekking van Ge- meente-geneesheer in wijk 5. De Yoorzitter deelt daarbij mede, dat Dr. J. P. Heije ge- negen is om een aandeel in de advertentiekosten te dragen iudien de oproeping cenige malen meer wordt geplaatst. {Wordt vervolgd.) Dalfsen23 Junij. Door de verkwikkende regen der laat- ste dagen hebben de vooruitzigten een gnnstigen keer geno- men. Rogge en aardappelen staan overheerlijk en beloven een ruim verbouw. De graslanden hebben reeds meer dan ten vo- rige jarenzoodat ook daarop l/3 meer mag worden gerekend en tuin- en boomvruchten kunnen ni et beter gewenscht wor den dan zij tot dusverre beloven. Men raamt dat bij de publieke verpachting van gras landen alhier te houden, de 1000 kilogr. op stara/30a35 zullen opbrengenmet inbegrip van arbeidsloonen en verlies door het broeijen mag men aannemen dat de 1000 kilogr. op 42 te staan komen. Capelle(Langstraat) 22 Junij. Thans kan men zeggen dat de hooibouw in deze streek voor goed een aanvaDg heeft genomen, het gras is rijp, en ofschoon men het gaarne nog wat langer zou laten staan daar er zeer weinig te maaijen valt, is men toch genoodzaaktom de kwaliteit de voorkeur te geven boven de kwantiteit. De milde regenbuijen der laat- ste dagen zullen dan ook te heilzamer worden op de weilan- den en het nagras en de maaijers zullen het er nu wat beter kunnen afmaaijen. Men spreekt dat er nu reeds 50 per 1000 kilogram voor het nieuwe gewas geboden is. Men schrijft ons uit Zutphendd. 24 dezer: „Ter St. Jansmarkt van heden werd aangevoerd 800 kil. Schapenwol. Deze gold 1.60 a 2.20 per kil." {Amst. Ct Zwolle22 Junij. De weldadige regen heeft een groote ommekeer te weeg gebragt op de te veld staande gewassen. Het hooi dat aanvankelijk een dunne opbreDgst beloofde wordt met den dag beteren het zoogenaamde grond- of ondergras komt nog goed bij. Op de granen die eenmaal ge- zet zijn heeft de regen geen invloed kunnen uitoefenen maar vooral op de vlas-, suikerpeen-aardappel-, en groentevelden is verbazende ontwikkeling op te merken. De, vruchtboomen hebben door den wind veel geleden, zoodat het ooft zigtbaar is gedund. De fijne vruchten hebben weinig geleden en belo ven goed. Het vee heeft na den regen goede tier in de weide en volop nieuw graswaardoor verbeterde markt te verwachten is. Van longziekte mond- of klaauwzeef verneemt men hier niets. Miimertsga22 Junij Nude nieuwe aardappelen aan de markt beginnen te komen en wegens goede kwaliteit grage koopers vinden zitten de landbouwers met de oude vrij wat verlegen, die thans voor spotprijzen gekwiteerd worden. Thans droogt men ze op de eesten voor veevoeder, een proef die goede resultaten belooft. Ellekoill22 Junij. De hofstede de Pol alhier, welke in 1853 voor 53,000 werd aangekochtis ingezet en verhoogd tot 93,270, zoodat wanneer zij niet hooger wordt gemijnd de nieuwe kooperals men de onkosten en hooggelden er bij rekentnagenoeg 106,000 zal moeten betalen dat is het dubbele van den koopprijs in 1853. Voor rekening van de Kanaalmaatschappij zijn 23 Junij te Halfweg-Haarlem geveild 193 bunders koolzaad. Voor bunders onder Halfweg werd 2 50 besteed, terwijl andere voor min- dere prijzen gingen. Meppel21 Junij. De eerste groote wolmarktden 17 dezer alhier gehouden was ruim voorzienbij tamelijk leven- digen handel en stevige prijzen door handelaren alhier en van buiten besteed. Men bedong per kilo ordinaire soort/ 1 a 1.25, voor uitgezochte puike kwaliteit, (zwarte) 1.40 a 1.80. In de Oouden Leeuio te Haarlem is bloembollengrond ge veild. De perceelen, gelegen aan den Wagenweg met de daar op staande gebouwen, eene oppervlakte uitmakende van 1.99.97, bragten op eene som van 32,175. Een woon- huis met bloembollengrond, groot 1.48.30, gelegen onder Heemstede gold de aanzienlijke som van 25,500. Aan het programma van het 29e Nederlandsch landhuis- houdkundig congres te Heerenveen, den 28 29 en 30 Jnnij en 1 Julij a. s.thans in het licht verschenen, ontleenen wij o. a. dat, na opgave van de regeling der werkzaamheden volgt de agenda van de algemeene vergadering en het regle- ment van orde voor de algemeene- en afdeelings-vergaderingen. De vraagpunten ter bespreking zijn verdeeld in 2 afdeelin- gen waarvan de eerste 25 punten telt over landbonwvee- teelt en zuivelbereidingde tweede 26 punten over houtteelt natuurkennis tuinbouw, land- en volkshuishoudkunde. Beverwijk22 Junij. Bij sommige landbouwers hier en in den omtrek is de tongblaar onder het rundvee uitgebroken. De toestand schijnt nog al ernstig. In het tijdperk van vier wekenvan 16 Mei tdft 12 Junij 1875 zijn, blijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aangetast in Zuid-Holland 96, in Noord-Holland 4 in Fries- land 92 en in Limburg 1; te zamen 193 runderen. In het vorige tijdperk, van vier weken waren 190 runderen door die ziekte aangetast. In het district GonobotzStiermarkenis een hagelslag gevallen die over de uitgestrektheid van 12 dorpen niet al- leen al het te veld staande gewas vernietigde, maar ook de boomen van bladeren en bast beroofde. Texel, 22 Junij, De stemming van den wolhandel is flaauw. De oude schapen (goed soort) zijn anders nog al gezocht. Het hoofdbestuur van het genootschap ter bevordering van den landbouw in Drenthe heeft zich tot de regering en de staten der provincie gewend, met verzoek om van ieder een subsidie te bekomen van f 500, tot vinden van de kosten om in iedere gemeente van die provincie in den aanstaanden winter lezingen over den landbouw door rondreizende leeraars te doen houden. In den vorigen winter heeft men met deze lezingen op kleineschaal een aanvang gemaakt, en deze hebben bij uitstek aan hare bedoeling beantwoord. Door de directie der Amsterdamsche Kanaalmaatschappy werd 24 Junij, bij enkele inschrijvingpubliek aanbesteed: het in staat van bezaaijing brengen of zwart maken vau de droog- gemaakte gronden in de polders V en VI, ten noorden van het Noordzeekanaalgemeente Westzaan en Zaandam. Laagste inschrijvers de heeren C. Wouters te Amsterdam, en C. Swents te Hardinxveldvoor 27,200. Uit Vlaardingen meldt men dat den 22 Junij de eerste haringjager met 44 ton voile en 34J ton maatjes haring is gearriveerd. De heer Regout en echtgenoote te Maastricht vierden onlangs hun gou- den bruiloftbij welke gelegenheid de werklieden der fabrieken van ge- noemden heer o. a. werden onthaald op 12,000 sigareh, 150 hammen 7000 broodjcs en 7000 liters bier. Aan de brug over de van-den-Boschstraat te 's Gravenhage, is in den avond van 17 dezer een allerschandelijkste vechtpartij voorgevallen tusschen kanonniers en huzarenaldaar in garnizoenmet de blanke sabel takelden zij elkander zoodanig toedat een hunner door burgers meer dood dan levend naar het hospitaal werd gebragt, en nog vele anderen gewond werden. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat te Oude Pekela eene witte kat voor eenige dagen een drietal jongen heeft gekregen, waar van twee volmaakte zwarte honden zijn. Gewis eene zonderlinge speling der natuur. De hevige wind heeft te Londen twee kinderen opgenomen, die op den rand van den steenen mnur zatenwelke langs de kade aan de Theems loopt. Het knaapje werd op straat geworpen; doch het meisje viel in de rivier. Op het geroep van hulp liep een heer, die een newfoundlandschen hond bij zich had, toe, en den halsband van het dier afnemende, ligtte hij den hond op en liet hem in het water vallen. De hond ontdekte het kind dat op hetzelfde oogenblik boven kwamvatte het bij den kraag van haar manteltje en bragt het aan de naastbijgelegen trappen. De naam van den persoon bleef onbekend, doch die van den hond is Ready (klaar). Uit New-York wordt gemelddat de prachtige stoomboot Vicks- lurgvan Quebec naar Liverpool, door een drijvenden ijsberg verpletterd is, ongeveer op 120 Eng. Mijlen ten Zuidoosten van St. Jon's (Nw.-Fouud- laud). De Vicksburg had een bemanning van 60 koppen, benevens 28 passagiers. Van die 88 zijn er 5, die in eene sloep zich redden, door de stoomboot State of Georgia opgevischt. Van een aantal anderendie mede in sloepen ontkwamen, heeft men nog niets vernomen. Men houdt voor zeker dat er bij de ramp 40 menschen verdronken zijn, onder welke de kapitein In het dorpje Yerres bij Parijs is deze week een ond galeiboef, Mar tin Foissemolleoverleden nalatende een vermogen van meer dan 200,000 francs. Zijne geschiedenisin meer dan een opzigt merkwaardig, was deze: 13 Jnnij 1842 werd hij tot levenslangen dwangarbeid verwezen, wegens moord op een geestelijkeden abbe Galeusgepleegddien hij geheel ten onregte, door jaloezij verblind, verdacht had van ongeoorloofde verstandhouding met zijne vrouw. Hij onderging zijne straf te Brest en gedroeg zich gelaten en voorbeeldig. Daar hij bovendieif niet zonder be- kwaamheden en vrij wel opgevoed waswerd hij weldra bij de administratie werkzaam en kweet zich voortreffelijk. In 1849 brak de cholera op aller- hevigste wijze in het bagno nit. Foissemolle bewees tijdens die langdurige en vreeselijke epidemie nitstekende diensten. Hij deinsde voor niets terug hij telde zijn leven niet, hij verleende rusteloos overalhulp, en zijne voor- beeldige handelingen werden den keizer bekend gemaaktmet verzoek zijne straf te verminderen. Napoleon schonk hem geheele gratiemet de bijbe- paling zelfs, dat hij ook niet onder politietoezigt behoefde te staan. Fois semolle vertrok daarop naar het Oosten, vestigde zich in Perzie en oefende er het beroep van geneesheer uit. Sedert vier jaar was hij nu met het verworven fortuin naar Frankrijk teruggekeerd en in het genoemde dorpje gaan wonen. Hij maakte voor niemand van zijn verleden een geheim,en liet zelfs gaarne de treurige kleedingstukken ziendie hij te Brest als ga leiboef gedragen had. Hij is juist op denzelfden datum, waarop hij den moord, 33 jaar geleden, gepleegd had, gestorven. De regtbank te Deventer heeft een landbouwer die een perceel koe- mest had verkocht, hetwelk later voor meer dan de helft uit puin bleek te bestaanveroordeeld tot zes weken celstraf en het betalen eener geldboete van 25. Ingevolge eene onderlinge schikkingheeft de Maatschappij van Staats- spoorwegen aan de erfgenamen van den heer Eiken van Geldropdieeenige maanden geleden, te Tilburg overleden is aan de gevolgen van een spoor- weg-ongeluk, 42,000 als schadevergoeding uitgekeerd. De dames, die de zucht naar emancipatie zoover drijven, dat zij het voor overweldiging of usurpatie houden dat de mannen alle burge- lijke en landsbetrekkingen waarnemenzullen zeker met genoegen lezen dat te Marshaltown in den Amerikaanschen staat Jowamevrouw Allic Jamison tot notaris is benoemd. Bij die benoeming is zeker de voorwaarde gestelddat mevrouw Jamison geen erfgenamen aan haar man zal mogen schenken. Verbeeld u toch dat dit nog wel zon mogen gebenrendan zou een stervende, die zijn testament wilde makan, ten antwoord kunnen krijgen Kompliment en of mijnheer of mevrouw niet een paar dagen zou kunnen wachten want de notaris.... lag in de kraam! EERSTE KLASSE. Prijzen van 100.en daarboven. Eerste Lijst. 2151. 4787. 4823. 5103 8719 9446. h 5477. V 12880. v 14364. 15152. 2513 3497. 4231. 5033. 7877. 1000.— N°. 9715... 400.— H 100.— 10151... 1000.— II 1000.— 13168... 200.— /r 100.— 15488 400.— u 100.— 17092... 100 u 400.— 18684... 1000.— H 200.— Tweede Lijst. 100.— N°. 15438... 1500.— u 100.— 15827... 100.— u 100.— 16811..'. 100.— ii 200.— 18178... 400.— ii 1500.— 18217... 100.— Derde Lijst. 2000.— N°. 9776... 200.— 1000.— 15210... 100.— H 100.— 17984. 200.— H 5000.— 20000.— H 400.— v 19893. 100.— tt 100.— Vierde Lijst. N°. 17825100.—

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2