A d v e r t e 111 i e n. Harddraverij Openbare Verkooping Oemeng-de SSerlglen. van te Veld staande HAVER, ruim 98 Hectaren puik te veld staande HAVER, Jugcsottbcu. op Donderdag 26 Augustus e. k. W. PR UIT. op Donderdag 15 Julij 1 8 7 5, 61% Hectaren nabij Halfweg en 37 Hectaren nabij Spaarndam, Zutphen29 Junij. De openbare grasverkooping der hooi- landen van deze gemeente aan de Graafschapsche zijde heeft 1 1,088, en die van het grasggwas der geraeentegronden aan de Veluwsche zijde 18,889 A)gehragt alzoo te zamen de aanzienlijke som van 29,977 vjror de gemeentekas. V 'S HertOgeilbosch29 Junij. De St.-Jansmarkt was den 24 dezer, ouder gewoonte, buitengewoon druk bezocht. Dui- zenden vreemdelingen bewogen zich in de straten, die alien in markten hersehapen scbenen. Op de veetnarkt waren 450 runderen en 890 biggen aangevoerdop de linnenmarkt 48,950 m. grijs linnen, 66,190 ra. wit linneu en 8987 m. pellen. In vee en linnen was de omzet zeer groot. Utrecht, 29 Junij. In de afgeloopen week heeft zich een geval van longziekte voorgedaan in de gemeente Benschop; <:en rund is afgemaakt en £en gestorven. Behalve de tongblaar heeft zich thans onder het rundvee in deze provincie ook het klaauvvzeer geopenbaard. Ook bij vele runderen vertoonde zich stijfheid in de beenen, hetwelk gewoonlijk klaauwzeer vooraf- gaat. Ameroilgen29 Junij. Omtrent den stand der veldgewas- sen alhier valt het volgende te meldende aardappelen belo- ven een goeden oogst; de tarwe staat over het algemeen goed de haver kan niet anders dan middelmatig worden genoemd de rogge, gelijk mede de klaver en het hooigras zijn slecht. Appelen en peren zullen zeer schaarsch zijnkersen daaren- tegen zijn er in redelijken overvloed. Door den regen in de laatstverloopen dagen is de groei van den tabak zeer bevor- derd. De den 25 Junij te Abcoude gehonden wedstrijd met land- bouwwerktuigen werd door goed weer begunstigd. De afdee- ling Breukelen van het Oenootschap voor Landbouw en Kruid- kundedie dezen wedstrijd uitschreef, mag zich geluk wenschen zoo met den afloop, als met de belangstelling die de zaak blijkbaar ondervond. De eerste prijs werd toegekend aan de Buckeye-machine, aangeboden door de heeren Landre en Glinderman, van Am sterdam; de tweede prijs aan de Kirby-machinevan de heeren Boeke en Huydekoper, te Groningen; aan de Wood- machine van de heeren Peignat C°. te Amsterdam, werd een getuigschrift toegekend. Voor de hooischudmachines, wa ren de heeren Landre en Glinderman, van Amsterdam met 2 machines en de heeren Peignat C°.van Amsterdam, met 1 machine opgekomen. De prijs werd toegekend aan de hee ren Peignat voor een Bobby-machine, het getuigschrift aan de heeren Landre en Glinderman voor een Palmerston-machine. Voor de hooiharken hadden de heeren Landre en Glinderman en Peignat, beiden van Amsterdam, elk een machine aan geboden. De uitslag van dezen wedstrijd bleef onbeslist. Meppel24 Junij. De hooi-productie in de groote oever- landenduizenden hectares bedragende, is thans in vollen gang en wordt, door 't heerlijkst weder begunstigdmet kracht aangevat. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laatzelfs nog 's nachts, is men met honderden personenmannen zoowel als vrouwen bezig om het drukke werk te verrigtenaan de hooijing verbonden. De vlijt wordt ruim beloond de opbrengst is naar wensch en de kwaliteit wordt zeer geroemd. De wijd en zijd bekende „Wollen Donderdag" werd he- den alhier gehouden. Men begroot het aangevoerde op pm. 40,000 kg.een aanvoer als misschien in geen jaren heeft plaats gehad. De markt stond geheel vol wagens alien met wol beladen, ook in vele straten was 't evenzoo. Er waren vele commissie-koopers voor Leidsche en andere fabrikanten. Dbor elkander bedong men voor 't kg. 1 a 1,20; de daar- opvolgende soort gold 1.40 a 1,60 puike specie (uitgezochte zwarte voor eigen gebruik) bragt 1,80 a 2 op. Uit alle oorden van Drenthe was men met dit product ter markt ge- komen. Van de Landbouw-Courant is een buitengewoon nommer ver- schenenopgedragen aan het Landhuishoudkundig kongres te Heerenveengeheel gevnld met geteekende verklaringen van adhesie uit alle deelen des lands, aan het voorstel der heeren dr. L. Mulder, dr, J. M. van Bemmelen en E. van den Bosch, tot het oprigten van een proefstation voor den landbonw te Wageningen, welk voorstel door genoemde heeren aan het kongres in overweging is gegeven. Naar men verneemt is onder de gemeente Wisch, op de havesate Sinderen aan de jonge eikenboomen een rups ont- dekt, die voor eenige jaren groote nadeelen aan eikenbosschen in Duitschland heeft veroorzaakt. Deze gevreesde rups is be- kend onder den naam van Processie-rupsplaatst zich geduren- de den dag aan den voet des booms in een nest en gaat des nachts de boomen op om haar voedsel te halen. Volgens ge- rucht zou deze soort van rups zich mede bevinden in bos- schen behoorende aan den vorst van Salm-Salm teAnholt, gelegeu in Bredenbroekonder Gendringen. Ter waarschuwing dient vermeld dat te Avenhorn een span fraaije paarden overleden is nadat zij gedronken hadden uit een kuipwaarin het bekende waschmiddel tegen de wormen onder de schapen opgelost was. In een der laatste zittingen van het Chemisch Genootschap te Londen heeft doctor Alfred Smec bevestigd dat het door tal van proeven is uitgemaaktdat wanneer de koeijen gevoed worden met gewassen, die door goot-of rioolwater zijn gemest, de melk zeer spoedig bederft; dat de boter, van die melk ge- maakt, week en los of schuimig is en spoedig ranzig wordt. Hij wijst ook op het ontstaan van typhus op plaatsen waar dit rioolwater wordt gebruikt, dewijl het gewone water daar- door wordt verontreinigd. Betreffende de Bijeenkomst van het 29e Landhuishoudkundig Congres te Heerenveen, lezen wij in de Amsterdamsche Courant het volgende Heerenveen, 28 Junij. Heden avond werden in de groote zaal van den Heer H. J. Jorissen de leden ontvangendie in de volgende dagen zullen deelnemen aan het 29e landhuis houdkundig kongres. De leden werden toegesproken door den Burgemeester van Schoterlanddoor den voorzitter van het kongresbestuurbaron van Harinxma thoe Slooten en door den voorzitter der feestcommissie Mr. P. Henriga Cats. De bureaux voor de afdeelingen werden aldus zamengesteld eerste afdeeling landbouw veeteelt, zuivelbereiding voorzitter dr. L. Mulder, vice-president de heer Romelinghsekretaris de heer Jougkindt Coninck; tweede afdeeling, houtteeltnatuur- kennistuinbouw land- en volkshuishoVidkundevoorzitter de heer Sloet tot Oldhuisvice-president Mr. Th. vanBlom, sekretaris de heer B. de Vries. 29 Junij. Nadat de heide afdeelingen van het kongres heden morgen waren vergaderd geweest werd de eerste alge- meene vergadering ten 1 ure in het gebouw der Groote kerk gehouden en met eene uitvoerige rede van den voorzitter ae- opend. Een paar punten werden behandeld nl. de kwestie der Ville-mestwaaromtrent de bestaande kommissie nog ge- durende een jaar diligent werd verklaard om hare proeven voort te zetten en vervolgens het vraagstuk der landbouw- proefstations. De konklusie van het rapport hieromtrent luidde om bij de regering aan te dringen op het spoedig van rijks- wege oprigten van zulk een station te Wageningen. Die konklusie zal morgen behandeld worden. De Minister van Binnenlandsche Zaken en de Commissaris des Konings in Friesland zijn hier aangekomen. Zij zullen morgen de vergadering van het kon gres bijwonen. 30 Junij. Heden ochtend werd een gekombitieerde verga dering der beide afdeelingen van het kongres gehouden, waarin het vraagstuk der oprigting van proefstations in het belang van den landbouw werd behandeld. De slotsom was de alge- meene erkenning van de noodzakelijkheid der oprigting van zulk een station op Rijks kosten. De plaats van vestiging wilde men echter aan de Regering overlaten. In de alge- meene vergadering, bijgewoond door den Minister van Binnen landsche Zaken en den Commissaris des Konings in Friesland werd, overeenkomstig die konklusie, een besluit genomen, terwijl daarin verder werden goedgekeurd de verschillende voorstellengedaan naar aanleiding van het verhandelde in de sektien. Een uitvoerig debat werd gevoerd over de kwestie der longziekte. Het slot was de aanneming van een voorstel, waarbij de wenschelijkheid van dadelijke afmaking bij het uit- breken der ziekte en verder strenge afzondering, werd uitge- sproken, Heden vele volksvermakelijkheden en fete champetre in het Oranjewoud. Het volgend kongres zal te Amsterdam gehouden worden, De burgemeester van Amsterdam, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, is tot voorzitter van het bestuur benoemd. De 23 Junij is voor de gemeente Loon-op-Zand een ware feestdag geweest. De hooggeachte notaris A. Bossers, die onlangs plegtig zijn 50jarige loopbaau als notaris aldaar mogt herdenken, vierde den 23 Junij zijn gouden huwelijksfeest. Vele bijzonderheden werden toen herdacht, waarvan de zamenloop veel bijdroeg tot verhooging van het feest50 jaren notaris te Loon-op-Zand50 jaren gehuwdin 50 jaren geen enkel sterf- geval in het gezin in 50 jaren nooit eenige ziekte in huis gehadna 50 jaren getrouwe ambtsvervullingdoor Z. M. op verzoek eervol ontslagen de zoon van den jubilaris, J. A. Bossers, op dienzelfden* dag door Z. M. als notaris aldaar benoemden zulks tot niet geringe vreugde der gemeen- tenaren. Dat zulk een plegtige herinneringsdag feestelijk is gevierd gewor- den, behoeft geen betoog. Te 's Hage is een droevig ongeluk in het krankzinnigengesticht ge- benrd. Eenige wcrklieden hadden een ladder laten staan binnen het bereik eener in het gesticht verpleegde vrouw. Deze nam de gelegenheid te baat om er op te klimmen en van het dak af te springenwaardoor zij de beide beenen heeft gebroken. Te Rotterdam is jl. Maandag aangehouden de vijftienjarige D., die als kantoorbediende bij een bankiershuis te Marche (in de Belgische provincie Luxemburg) zich uit de voeten had gemaakt, medeneinende 9000 francs. De jeugdige dief heeft medepligtigendie 8000 francs van hem gekregen hebben. De duizend fr. welke hij over had, gebruikte hij om een plei- zierreis door Duitschland en Nederland te doen. Ontzettend zijn de rampendoor de overstroomingen in een groot deel van het zuiden van Frankrijk veroorzaakt. De departementeu AriegeAude TarnTarn-et-Garonne, Lot-et-Garonnc en Gers zijn zwaar geteisterd. Te Montauban stond het water nog een meter boven den hoogsten vloed gedurende deze eeuw (in 1835), Bijna al de pachthoeven zijn daar ver- nield, zoodat de landlieden alles hebben verloren. Te Toulouse was jl. Donderdag het water omstreeks 9 meter boven het gewone peil. De faubourg Saint-Cypriendie geheel vernield is, bleef twaalf uren van hulp verstokenwant" door den geweldigen stroora was men niet in staat dat gedeelte der stad te naderen. Het aantal ingestorte huizen was toen, naar het scheenmeer dan 300en meer dan 20,000 personen waren vau be- staanmiddelen beroofd. Het getal personen die daarbij het leven hebben verloren, kau gerust op 1000 geschat worden, want de ramp heeft zich verschrikkelijk ver uitgestrekt. De gemeenteraad heeft 100,000 francs toe- gestaan, om zooveel doenlijk in de behoeften der ongelukkigen te voorzien. Twaalfhonderd soldaten zijn bezig met het opruimen van de ingestorte hui zen. Den 26 was de stad over een uitgestrektheid van drie kilometer door den vloed bedekt. Te Moissac zijn 170 en te Magistere 50 huizen vernield. Te Bagneres-de-Bigorre moeten ijzingwekkende verwoestingen zijn aange- rigt. Te Agen is het water tot 12 meter gestegende stad is ten eenen- male overstroomd. De regering heeft zich onmiddellijk het lot der on gelukkigen door den watersnood aangetrokken. Ook de nationale vergade ring toont zich tot hulp bereid. Zij heeft urgent verklaard een door den heer Depeyre ingediend voorstel tot beschikbaarstelling van een millioen francs tot leniging van den nood. Op de Pont des arts te Parijs heeft sedert eenige dagen een blinde- man post gevat, met de volgende minzame kennisgeving aan het publiek op de borst//Schaam u niet maar een sou te gevende arme blindeman kan u toch niet zien." Twee vriendinnen, die elkaar in lang niet gezien hadden, ontmoetten elkander op straat: Bonjour, mevrouw, hoe maakt u het? Ik heb u gisteren zien wandelen met een heer, dien ik niet kende. Wei, dat was mijn man. Zoo? Is hij dan terug van zijn reis naar Rusland? Ja; hoe vindt gij dat hij er uitziet? Zeer wel, maar ik meende te heb ben opgemerkt, dat zijn neus wat scheef stond. Dat is wel mogelijk. Het woei ook zoo hard. Voorzeker is aan den lang gekoesterden wensch van velen uit deze gemeente voldoening gegeven, nu het godsdienstig gezang in de kerk te Abbenes geleid wordt door het liefelijk orgelspel. Het is een harmonium, aangekocht uit het magazijn van pianiuo's en orgels van de firma Gebroeders Knipscheer, te Amsterdam. Door vriendelijke bemoeijing van Dr. Heije werd bet vooraf onderzocht door den heer Viotta en na diens gunstig oordeel, wat toonsterkte en reinheid van klauk betreft, door Kerkvoogden van Abbenes in ontvangst genomen tegen den prijs van 290. De geheele gemeente, uitgezonderd Kage, droeg tot dezen aankoop bij, waardoor wij hopen dat het kerkgezang ook hier meer aan zijne bestemming zal kun- nen beantwoorden. Over het algemeen genomen is toch het zingen in onze protestantsche kerken slecht te noemen. Hooren wij, wat daaromtrent een bevoegd beoordeelaar op geene zeer malsche wijze onder onze aandacht tracht te brengen. „Het blijkt niet," zegt hij, „uit ons kerkgezang dat het volk mu- zikaal is. De organist is de directeur, de voorzanger de koorleider en het gezang zelf bestaat uit bepaald aangegeven melodien. Dat kerkgezang is diep gezonken, verbazend slecht en veeleer ontheiliging der godsdienstoefening dan de uitdruk- king van het gevoel der gemeenschap tusschen de geloovigen en hunnen God. Behoef ik nog om mijn beweren te staven! te wijzen op de valsche intonatie (ook daar waar de voorzan ger juist zingt!)? Op het te laat invallen der gemeente? Op het akelig slepeu van noot tot noot? Op het geheel negeeren van alle rythmus, ook van 't weinige dat in het pro testantsche kerkgezang is overgebleven Deze ongevoeligheid voor rythmus is zoo groot, dat de organist (al sp,eelt hij goed 1) gedwongen wordt alle uoten dezelfde onraatige lengte te geven. En wat de uitspraak der woorden betreft? Het Nederlandsche alphabeth heeft geen teekens voor die leelijke klanken. Zie hier een voorbeeld. Haigand haart dar jacht ontkanoman"" Voegt men hierbij, om sommige toonen met mordanten en andere onnatuurlijke trillers te versierenof de eindmaten der regels een halve minuut langer aantehouden dan de overige zangers, of den wedijver om in overmatig schreeuwen zich bo ven anderen te doen hooren.... me dunkt, dan is zoodanig gezang toch niet schoon te noemen en het is er verre af van stichtend te zijn". Nu de kerk te Abbenes een orgel heeft verkregen voor welks geheele afbetaling wij, zoo het noo- dig is, ook de hulp van eenige belangstellenden buiten de gemeente zullen inroepen nu hopen wij, dat bovenstaand ongunstig oordeel op ons kerkgezang niet meer van toepassing zal zijn 1 't Is te hopen dat de toonkracht der pijpen (ik be- doel de longpijpen der zangers) de zoete, mollige toonen vau het orgel, zonder pijpen, niet zal overstemmen. Een zacht gezang is het meest liefelijkehet meest indrukwekkendehet meest stichtende! Als eene bijzonderheid deelen wij mede, dat het is een Clavier transpositeur. Het nummer van 26 September 1874 van L'lllustrationJournal Universel, zegt daarvan het vol gende: „La transposition sur le piano est, on le sait, une operation difficile. Les accompagnateurs les plus experiments, les musiciens les plus habiles, sont seuls capables, des qu'un accompagnement est un pen complique, de le jouer a pre miere vue en le transposant dans le ton qu'exige la voix du chanteur. Or, M. A. Wolff, le chef de la maison Pleyel, a invente un clavier mobile qui s'adopte instantauement et sans difficulte sur le clavier meme du piano, et qui glissant sur les touches de celui-ci permet de transposer dans tous les tons de la gamme. L'oeil voit la musique telle qu'elle est ecrite et la main 1'execute de meme sur le clavier supdrieur le clavier inferieur la reproduit dans un autre ton. Le morceau de chant termine, on enleve, si 1'on veutle transpositeur avec la plus grande facilite, car il est leger et d'un petit volume, et les doigts se retrouvent sur le clavier ordinaire du piano, qui n'a subi ancune modification, etc." Abbenes, 21 Junij 187 5. P. Boekel.. In hun belang worden de veehouders attent gemaakt op het steeds toenemend succes, dat aan het Verbeterd Waschmid del voor Wolvee van de heeren Lemkes en Tuyn in de on- derscheidene provincien des rijks te beurt valt. Zooals bekend is kan de berpiding van het bad met dit Nederlandsch fabrikaat geschieden met koud water, waardoor het dan: ook ontegenzeggelijk verre te verkiezen is boven het in Engeland vervaardigde van Thomas Bigg. Men lette vooral op de uit voerige advertentie, die ook in dit nummer voorkomt. Voorspoedig bevalleil van een' ZOON: G. VAN DE STADT—WELCKER. Haarlemmermeer, 1 Julij 1875. Eenige en algemeene Kennisgeving van Boereil-Paarden uit de Gemeente Haarlemmermeer aan het Boo^fddorp, welke zes weken in hun bezit zijn geweest. des voormiddags ten 10 ure, in het „IIllis ter Hart," te Houtrijk en Polanenten overstaan van den Deurwaarder A. GLASER, van: in den Boutrahpolderop de drooggemaakte IJgronden onder de Gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoudeals: zijnde de Kavels 1, 2, 3, 4, 5 en 7 van Afdeeling B, en Kavel 16 van Afdeeling A, zijnde de Kavels 7 tot en met 12 van Afdeeling E. Aanwijzingen zullen geschieden op 13 en 14 Julij a. s.en wel: nabij Halfweg door G. KARDOL, uitgaande van het Station te Halfwegen nabij Spaarndam door den Heer W. DE CLERCQ, uitgaande van het Koffijhuis „De Teleskoop," te Spaarndamtelkens des voormiddags ten 10j/2 ure precies.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2