A d v e r t e n t i e n. Ploeg-Wedstrijd, 110 - «[iemen£«le Berigten. S588ste £taats-Loter|). Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. KERKORGEL te Koop, Middelen om het gevaar bij het broeijen van hooi te voorkomen en om verregeml hooi goed te liouden. Jttgcsonben. op 7 September 187 5. zoo goed als nieuw, met negen doorloopende Regis ters, waaronder Bourdon 16 Voet en een Klavier aan hangend Pedaal. geeindigd. Vele weilanden bragten meer op dan in 1874, en de prijzen waren in het algemeen hoog. Beverwijk, 7 Julij. Ook hier is de hooioogst in vollen gang, docb valt niet mede. Gunstiger is de verwachting van den Wijkermeerpolder, Zelfs voor hen die na aanvankclijk te- leurgestelde proevenbij herhaling moeten bezaaijengelooft men dat de uitkomst bevredigend zal zijn. 'S HertOgeilboSCll6 Julij. De hooioogst in het Bosch- veld is begonnen. Zoo als algemeen verwacht werdis de op- brengst wat kwantiteit en kwaliteit betreftslechts middelma- tig. Men hoopt dat de tweede snee, de zoogenaamde toemaat de pachters eenigzins zal schadeloos stellen, Capelle, (Langstraat), 6 Julij. De hooibouw is in de ge- heele Langstraat in vollen gang, en zal, naar het zich laat aanzien, zeer spoedig afgeloopen zijn, daar niet alleen zonne- schijn en wind de spoedige droogte bevorderenmaar vooral omdat het gemaaide gras zeer dun over de landen ligt uitge- spreid. De opbrengst zal dan ook dit jaar verre beneden het middelmatige blijven want het behoort tlians tot de uitzon- deringenwanneer men BOO kilogr. van 100 rijnl. roeden be- komt. De prijs van het nieuwe gewas is niet bekend; voor een partijtje hooi, dat reeds meer dan twee jaren oud was en veel geleden had, werd dezer dagen nog 58 per 1000 kilog. betaald. De zomervruchtenen daaronder voornamelijk aardappelen en boekweit, staan in de Langstraat zoo schoon tevelde,als men sedert jaren niet gezien heeft. Sneek, 6 July. Over het geheel kan de hooiopbrengst in deze omstreken minder bevredigend worden genoemd dan in andere jaren. De lager gelegen landen leveren middelmatig beschot, de booger gelegene bij verre na niet wat men er in den regel van verkrijgt. Heerenveen, 1 Julij. Het 29e landhuishoudkundig kongres heeft zijne werkzaamheden volbragt; het is hfden gesloten. Nog een paar belangrijke punten werden behandeld o. a. de kwestie van de droogmaking der Zuiderzee, het landbouwonderwijs en de veldarbeid door kinderen. Tevens werd besloten aan de regering te vragen de vaststel- ling van een tijdelijken landbonwraadgekozen uit kandidaten door de maatschappijen opgegeventer voorbereiding van landbohw-kamers. Aan de harddraverij met paard en chais natnen elf paar- den deel. De prijs, een zilveren thee- en koffij-servies, ter waarde van 300, is gewonnen door de bruine merrie Pan- doer, van baron P. van Tuyll van Serooskerkente Velzen, bereden door J. de Boer; de premie, twee kristallen karaffen, met zilver gemonteerden kristallen gebakschoteldoor de bruine merrie Wilhelmina, van F. Koopmans teAkkrum, pi- keur H. Hijlkema. Zoo als gewoonlijk was een diner het einde van het kongres. Een prachtig vuurwerk besloot de feestelijkheden die uitne- mend zijn geslaagd, en waarvoor aan alien, die ze hebben ge- organiseerd, dank moet worden gebragt doch bovenal ook aan de ingezetenen van Heerenveen, methunnen kloeken burgemees- ter, den heer mr. H. W. de Blocq van Scheltinga, aan het hoofd. De Feestcommissie van het landbouw-congres alhier heeft na- genoeg 10,000 onkosten gemaakt. Deze kuunen door de entrees worden bestreden. De toegezegde subsidie van/1000 van de gemeente Schoterland en de guarantie van inteekening zijn dientengevolge niet noodig. Het Staatsblad n°. 126 bevat het Koninklijk besluit van 30 Junij 1875, tot aanvulling van het Koninklijk besluit van 17 April 1874 Staatsblad n°. 59), houdende bepalingen tot be- teugeling der longziekte onder het rundvee. Aan art. 1 van laatstgenoemd besluit wordt de volgende zinsnede toegevoegd: „Voldoet de eigenaar, houder of hoeder niet aanstonds aan de in dit artikel hem opgelegde verpligting, dan geschiedt de inenting door de zorg van den burgemeester, onverminderd de tegen den nalatige in te stellen strafvervolging." Bij Koninklijk besluit van den 14 Junij 1875 zijn aange- wezen de perceelen, welke ingevolge de wet van 23 Decem ber 1874, onteigend moeten worden ten behoeve van de be- dijking en droogmaking van een gedeelte der Legmqerplassen onder de gemeenten Aalsmeer, Nieuwer-Amstel en Uithoorn. Door de Staten der provincie Noord-Braband is 600 be- schikbaar gesteld om uit de provinciale kas een toelage te kunnen verstrekken aan iederen onderwijzer werkzaam aan een openbare of een bijzondere school, zoo hij in het bezit is eener acte van bekwaamheid tot het geven van landbouw-ou- derwijsen zich verbindt om gedurende den winter openbare voorlezingen te houden in gemeentendaartoe aan te wijzen. Een bedrag van 100 zal aan iederen bevoegden onderwijzer van wege de provincie wofden uitbetaaldraits gedurende drie maanden eenmaal in de week onderwijs in de landbouwkunde worde gegeven. Bij deze kennisgeving aan gemeentebesturen en het schooltoezigt is gevoegd een lijst van eenige school- boekjes en leermiddelen die door den inspekteur van het lager onderwijs in die provincie en door de distrikts-schoolopzieners Trocee en Diepen zijn aanbevolen, als ter dienste van het on derwijs in lsnd-en tuinbouw met vrucht in de lagere school kunnende gebruikt worden. In het gouvernement Kurs had men eerst omstreeks de helft van Mei de uitzaaijing van het zomergraan kunnen be- werkstelligen de aanhoudende koude heeft den wasdom zeer vertraagd. De wintergranenwelke veel van de droogte in den herfst en van de koude in het voorjaar geleden hebben beloofden zeer weinig. Eerst sedert korten tijd beginnen zij zich ten gevolge van beter weder te herstellen. In het gouvernement Kasan had men, ten gevolge van den langen duur des winters,, in het laatst van Maart de uit zaaijing nog niet voltooid. De wintergranen staan in die pro vincie over het algemeen goed. Men is niet zonder erristige bezorgdheid in het gebied der Donsche Kozakken, waar de te veld staande gewassen ten ge volge van de brandende hitte en droogte verschroeijen. In Podolie Volhynie en een gedeelte van het gouverne ment Kiew schijnt men alle hoop ten aanzien der wintergranen verloren te hebben; de stand der zomergewassen daarentegen is zeer bevredigend. In het gouvernement Saratow eindelijk klaagt men zeer over de droogte; de granen en voedergewassen beginnen reeds geel te worden, en indien er niet spoedig regen komt, zal de oogst stellig verloren zijn." De Vereeniging tot bevordering van den Tuinbouw in de provincie Zeeland" heeft aan dr. L. Mulder, als redacteur der Landbouw-CourcCntbij gelegenheid van haar 25jarig bestaan de zilveren medaille toegekend. Het russische regeringsblad van 28 Junij deelt het volgende mede over de uitzigten op den oogst in een gedeelte van het Bussische Kijk „In het gouvernement Wladimir is de toestand der granen bijna overal bevredigend; het weder bevordert den wasdom, en indien dit stand houdt, kan men op een goeden oogst rekenen. Volgens de jongste bij de regering ontvangen officiele mede- deelingen uit Zwitserland omtrent den stand der veeziekten daar te lande, was het mond- en klaauwzeer gedurende de de eerste helft van Junij, met name in de kantons Wallis, Thurgau en Freiburg, weder eenigzins toegenomen en was het aantal besmette stallen en weidenvan 82 op 1 Junij, ge- klommen tot 107 op 16 Junij. In de kantous Bern Thurgau en Glarus waren weder een aantal gevallen van miltvuur voor- gekomen. In het kanton Luzern had zich onder de varkens de keelziekte geopenbaard. De Leeuwarder Courant vermeldt de volgende Eene opgave van met goed gevolg tegen dit onheil gebruikte middelen kan thans nuttig zijnnu de hooioogst weder is aangevangen en het gevaar op nieuw dreigt. Op eene boerderijwaar dikwijls meer dan 200 voer (500,000 kilogr.) hooi geoogst werd, wendden wij daartegen twee mid delen aan en voorkwamen daarmede alle gevaar, zoowel van brand in krachtig hooi, als van bederf in hooi, dat niet goed wilde broeijen. Wanneer wij bevreesd waren, dat het hooi te sterk zoude broeijennamen wij eene ton of mandbonden die stevig aan een touw en bevestigden dat aan eenige oude achterbindten of een andere lange lijnwelke in de vorst (de nok) van het dak over eeu balk werd geslagen zoodat het andere einde beneden kon bereikt worden. De plaats, waar het touw over den balk geslagen werd, moet juist boven het midden van den aan te leggen hooistapel zijn. Men begint nu het hooi te vleijen om de ton of-de mand heen, en is men op de hoogte van den bovenrand der ton gekomendan wordt deze met het touw (dat men boven in de schuur ook over een katrol kan laten loopen) zooveel omhoog getrokken als de hoogte der ton bedraagt. Door het afhangende einde aan een der stijlen te binden, behoudt men de ton op hare plaats of belet haar in de gemaakte opening terug te zakken. Zoo voort- gaande, heeft men bij voleindiging in het midden van den hooistapel een open doorloopend kanaalwaardoor de zich bij het broeijen ontwikkelende dampen kunnen ontsnappen, en gevaar van brand verminderd wordt. Is de hooistapel zeer groot van omvang, dan moet men meer dan eene opening houden. Voor een gewonen hooiberg van zes are (roede) was ons echter een gat altijd voldoende. Het eenige bezwaar van deze handelwijze is, dat zich om de randen der opening later bij het voederen een weinig schimmelig hooi vertoont. Dit is echter ligt weg te steken, en, volgens mijne meem'ng, mag niemand zich daarom laten terughouden van het middel te beproeven, dat zoo groote rampen kan voorkomen. Om nat gewonnen hooi ook tegen schimmelen en muf worden te beveiligen gebruikten wij met goed gevolg jaarlijks een paar honderd kilogr. zout, bij laagjes door het hooi gestrooid. Zulk gezouten hooi wordt 's winters gaarne door al het vee gegetenen, behalve dat het vee er meer op drinktworden geene gevolgen er van waargenomen. Te Amsterdam is op de brag tusschen de Kerkstraat en Kerklaan het paard van den tramwagendie met een ander voertuig in botsing kvvamgestrui- kelden na een leuning der brug verbrijzeld te hebben, aldaar in het wa ter gevallen, zonder verder eenig letsel te hebben bekomen. In minder dan vijf minnten was het paard weder op het drooge gebragt, voorgespannen en kon de weg na dit klein oponthoud worden vervolgd. Denzelfden middag is op de Keizersgracht bij de Regnliersgraeht aldaar een schoorsteenveger, bij de uitoefening van zijn beroep, van een dak doodgevallen. Toen jl. Dinsdagavond de laatste trein van Leeuwarden te Harlingen aankwam vond men een der gesloten veewagens zoodanig met schapen be- laden, dat 32 stuks gestikt waren. Het vleesch is openlijk verkocht. De arrondissements regtbank heeft uitspraak gedaan in dezaak tegen jhr. S. beklaagd den schoenmaker Lavino, die om betaling eener rekening kwam vragen, slagen te hebben toegebragt. Het O. M. had gerekwireerd sehnldigverklaring en veroordeeling tot 15 dagen eenzame opslniting en f 50 boete. De regtbank vereenigde zich met dit rekwisitoir en veroor- deelde jhr. S. tot genoemde straf. De brand in de Laarstraat te Zutphen heeft, behalve de materiele schadeeen treurig gevolg gehad. Zeker heer M., een niet ouvermogcnd 71-jarig rentenier, die het belendende perceel ter regterzijde bewoonde, is bij het zien der vlammen welke uit het dak van het brandende gebouw sloegen, zoodanig door den schrik aangegrepen geworden, dat hij door eene beroerte werd getroffen en onmiddellijk daarop overleed. Naar schatting bedraagt de schadein het Zuiden van Frankrijk door de overstroomingen veroorzaakt, drie honderd millioen francs en hebben drieduizend menschen bij de ramp het leven verloren. Te Strijen is Zaturdag de bliksem geslagen in de schoolwaarin 300 leerlingen waren. De vonk sloeg 't eene raarn in en 't andere weder uit en deerde niemand. In Engeland heeft een zeventig-jarige vrouw haar echtgenoot, die 99 jaar telt een klap gegeven, waaraan de laatste oogenblikkelijk stierf. In het dorp Zendowo, bij Schubin in de kreits Bromberg, is eene schrikkelijke gebeurtenis voorgevallenIn den nacht van 17 op 18 Jnnij 11. vermoordde de herbergier Ruchalskialdaarin een aanval van gods- dienstwaanzinzijne vrouw en vijf kinderen, en sneed eindelijk zich den hals af. Een korrespondent geeft van die bloedige catastrophe het volgende Ruchalski was in het dorp een wel gezien manzijne vrouw was zeer godsdienstighij had zes kinderen Acht dagen geleden was de man ziek geworden, doch hij was nn beterende. In den nacht van Woensdag op Donderdag wekte hij zijne vrouw, liet zich met gewijde kaarsen beroo- ken en den wand met gewijd krijt beschrijven. Zijne vrouw deed dit. Daarop gebood de man dat de vrouw en de kinderen midden op .den vloer zouden neerknielen en biddener bijvoegende dat hij ter eere Gods bloed zou vergieten. De vrouw knielde met de kinderen en bad overluid, doch gaf den oudsten knaap een wenk om heen te gaan. De knaap liep ijlings bij den naasten buurman Brzyka, die ook dadelijk mee ging naar Ruchalskis woning. Daar zag hij in het halfdonker midden op den vloer eene witte massa en de vrouw handenwringend daarbij. Nu hoorde hij van het bed Ruchalskis stemmoedertjekom en kniel hier naast mij"zij gehoor- zaamde, en oogenblikkelijk doorstiet R. haar de borst met een mes, de vrouw viel om en R. stond op om het mes aan den munr te slijpen. Meer zag Brzyka nietwant hij ijlde heen om buren bijeen te halen. Vijf daar- van kwamen en staarden op de gevolgen van het drama. Vijf kinderen la- gen ontzield op een hoopde vrouw op een bedmet een kruis en rozen- krans op de borst. Dat had de man gedaan eer hij zich den hals doorsneed, waarbij hij een crucifix in de andere hand hield. De echtelingen hadden steeds in vrede geleefd, waren betrekkelijk niet onbemiddeldeerlijke lie- den en gehecht aan de kerkelijke verpligtingen. De eenige knaap, die aan het bloedbad ontkwam, wordt door de zorg der overheid verpleegd. Een der vreemde gezanten liet onlangs bij de Londensche politie in- formeren naar een jonge damedie onverwachts van een buitenlands over- leden bloedverwant een vermogen van verscheidene millioenen had geeerfd. Daar de zaak in stilte moest afloopenwerd een der bekwaamste geheime politieagenten belast met de verblijfplaats der jonge erfgename uit te vor- schen. Na zes weken kwam hij bij zijn chef terug. vWelnu ondervroeg hem deze- hebt gij hetmeisje gevonden //Jawel, mijnheer washetant- woord reeds voor een maand geleden; zij was naaister." //En waar is zij nu?" //Bij mijthuis, ik ben in dien tijd met haar getrouwd." Eene jufvrouw had trek in oliekoek, maar schaamde zich die zelve te koopen. Zij gaf dus een jongen twee centen om twee oliekoeken een voor haar en een voor hem te koopen. Een oogenblik later kwam de jon - gen met een vollen mond terug en zeide; //Hier is uw cent, jufvrouw! de vrouw had nog maar een oliekoek en dien heb ik nu maar voor mij ge- TWEEDE KLASSE. Prijzen van 100.en daarhoven. N°. 310 h 4434 v 9311. 10876. N°. 1006. 2108. r 4226. 5687. 6714. 9791 N°. 3570.. 4751 6602 10537 12501v N°. 945 5004 Eerste 100.— 100.— 200.— 1000.— 1000.— Tweede 400.— 2000.— 100.— 20000.— 1500.— 100.— Derde 400.— 100.— 100.— 100.— 400.— Vierde 400.— 200.— Lijst. N°. 12750.. 13063u 17873.. 19011.. 19754.. Lijst. N°. 10233.. 10631.. 11260 15970 18016 20742if Lijst. N°. 15087 17315v 17364h 17934 100, 100, 200. 400, 100, 100".— ft 1000.— 200.— 1000.— 1000 200.— 1500, 100, 100, 100, Lijst. N°. 13567. 16423. 5000, 100, Ben Weir Ed. Heer G. Stout, te Tiel. Wel-Edele Heer! De door u geleverde dorschmacliine heeft bijzonder goed voldaan; het stroo werd door dezelve zoo onbeschadigd afge- leverd, dat verscheidene landbouwers, die de werking bij mij kwamen zien getuigden dat het niet beter door menschenhanden kon geschiedenook mijn werkvolk getuigde zulks. In minder dan zes dagen heb ik 2623 bosschen (geen schoven) gedorscht; hieruit had ik een honderd en 8 mudden tarwe, dus gemiddeld 18 mud per dag. In aanmerking nemende dat de paarden geheel in het dorschen met de machine onbedreven warenvertrouw ik dat wij er later nog meer mede zullen doen. De onderrigtingen door mijnheer uwen zoon bij het opstellen en in werking brengen ons gegevenzijn ons zeer te pas gekomendoch wij zien dat de ondervinding ons ook nog dagelijks geleerd heeft. De twee paarden, die in den ros- molen liepenkonden gemakkelijk hun werk doen. Deze zesdaagsche ondervinding doet mij gerust den volgenden dorschtijd te gemoet gaan. Na minzame groete blijf ik met ware hoogachting, UEd. dw. Dienaar, (was get.) H. Krott. Ter Aar, 28 Jnnij 1875. te Beerhugowaard Inlichtingen zijn te bekomen bij den Secretaris der Ver eeniging, den Heer J. KOOIJMAN Jr., te Winkel. Ter kennis van Belanghebbenden wordt ge- t'at ,e Leiden verkrijgbaar zijn lyp*^ FAECALE STOFFEVverzameld volgens het in een gedeelte dier Gemeente toegepaste Liernurstelsel. Nadere Inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente- Architect aldaar. Te bevragen onder het Motto OR-GEL, aan het Adver- tentie-Bureau van den Boekhandelaar J. J. EGGERS, Firma SCHREUDER VAN BAAKte Leiden

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2