1875. Vrijdag, 16 Julij. VAN A AN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. UK 29. Zestiende Jaargaug. Haar 1 emmer meer. Gemeng-de Berigten. Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. Prijs der -A-dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 7 Julij tot 13 Julij 1875. Middel om veenraollen te vangen. Mummie-erwten. !*!8W IIAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZ END1NG.ENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN HO AG A C°.te Amsterdam. Uiterl{jk Woensdng.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Predikbeurtenop 18 Julij 1875. Te Kaaggeene Godsdienstoefening. Abbenesdes namiddags ten 2 ure. GEBORENGerrit, zoon van J. W. van Laar en A. Luimee. Jakob, zoon van J. Warmenhoven en J. Wesdijk. Niesje Elisabeth, docbter van W. Dooijeweerd en C. Boef. Arij, zoon van A. Sluijter en C. van Veen. Marritje, dochter van A. de Vries en A. Kalf Jan, zoon van C. van Smeerdijk en A. Braakman. Adriaantje, dochter van C. Blij- leven en J. Blijker. Leendert, zoon van P. Smit en C. van Liempt. Johanna Adriana Maria, dochter van H. Meijer en G. van der Burg. Maria, dochter van J. Greenland en G. M. Tielkens. Anna Regina, dochter van J. G. Scheffer en E. Weber. Margaretha, dochter van D. van Wieringen en P. Huisman. Roelof, zoon van R. Roodenburg en G. Bouwmeester. Antje, dochter van G. Mourits en K. Steenvoorden. Cornelis, zoon van Adriana Blitterswijk (ongehuwd). Marijtje Catharina, dochter van C. Hoogeveen en C. de Heij. Elisabeth Catharina, dochter van D. Surstedt en H. B. Wolfs. Maria Adriana, dochter van J. Schip- per en M. Ruiter. Dirkje, dochter van J. Vis en E. Verzijde. Leen dert Johannes, zoon van C. Ruis en L. van Os. Burgje, dochter van L. Tamboer en M. Spaargaren. OVERLEDENHendrik, oud 6 weken, zoon van R. van der Snee en K. van der Heyden. Adriana, oud 5 maanden, dochter van P. Pijn- akker en P. van den Berg. Dirk, oud 8 dagen, zoon van J. Bever- sluis en H. C. A. van den Haak. Wilhelmus Hendrikus, oud 7 weken, zoon van J, J. Blokker en C. C. Nieuwland. Johannes, oud 16 maan den, zoon van A. Slobbe en J. A. Snijder. ONDERTROUWD: T. Bakker (wednr.) met K. Robijn. K. Sijm met J. Bekker (wed.) GEHUWD: J. Otte met J. van Ineveld. liUIHltkOMAV. Capelle (Langstraat)13 Julij. Steeds begunstigd door het schoonste weder, had de inzameling van den hooioogst plaats zoodat de meeste landbouwers binnen drie weken gereed wa- ren. Bij het schrale gewas kwam die gunstige inzameling zeer te stade, want nu kan men zeggen dat er niets te loor ge- gaan en het hooi zeer natuurlijk van kleur gewonnen is. Thans ziet men het schelften of het te koop zetten van groote rooken aan het Oude Maasje te gemoet, waardoor men spoe- dig van den marktprijs zal hooren. Wei werd dezer dagen een enkel partijtje voor f 58 per 1000 kilogr. genomen, doeh dit kan men nog niet als vaste prijs aangeven. Dalfsen14 Julij. Reeds heden zagen wij de eerste nieu- we rogge gemaaid liggen. Bij gunstig weder kan dus over acbt dagen nieuwe rogge aan den molen gebragt worden. De noordwesten wind heeft het zeewater hier wel drie voet opgedrevenwaardoor nog al eenige gemaaide booilan- den zjjn ondergeloopenen een gedeelte hooi is verloren geraakt. In dezen omtrek heerscht de tongblaar onder de koeijen. Texel, 14 Julij. De wol-prijs, hier besteed, is /1.30 per kil. Reeds een groot deel is daarvoor verkocht en wordt da- gelijks afgescheept. Voor Schapen worden thans hooge prijzen bedongen men besteedt voor boerschapen 22 a 23 en voor oude/14 a 18. Kaniper-eiland, 14 Julij. Voor ruim 14 dagen waren alhier 20 hooikoopers bijeenom de hooimarkt te maken. Slechts twee hunner durfden 22 per 1000 halve kiloos bestedenterwijl de anderen voor dien prijs niet durfden koo- pen. Beide kooplieden, die een aanzieulijke hoeveelheid koch- tenzijn er goed mede gevaren, daar de prijs nu reeds is gestegen tot 26 a 27. Zwollerkerspel13 Julij. Een rund, dat den 12 Junij door een dollen hond was gebeten, is door hondsdolheid aangetast en afgemaakt. Middelburg14 Julij. Bij de Provinciale Staten van Zee- land is ingekomen een voorstel van het lid mr. Wr. Ph. Vis, strekkende om onder hoofdstuk VIII der uitgaven op de pro vinciale begrooting een nieuwe post ad 1500 te brengen voor „toelage aan onderwijzers bevoegd en bekwaam tot het geven van onderrigt in de landbouwkunde en aan hen die zich verbinden openbare voorlezingen over den landbouw te houden". Gedurende de afgeloopen week hebben zich in de provincie Utrecht twee gevpllen van longziekte voorgedaanen wel een te Kamerik en een te Benschop. De tongblaar neemt gelukkig een minder hevig karakter aan. 'sllertog'enboscll, 14 Julij. In het naburige St. Michiels- Gestel heerscht het miltvuur in den stal van den landbouwer M. van Esch. Reeds drie koeijen zijn gestorven. De rijksvee- arts van Drieldie met den veearts uit 's Hertogenbosch een onderzoek naar den aard der ziekte heeft ingesteld heeft den stal besmet verklaard. Ook de Prov. Staten van Noord-Holland hebben reeds hun- ne werkzaamheden afgedaan. Onder de genomen besluiten ver- dient vermelding, dat, waarbij 750,000 is toegestaan voor de droogmaking van de Wieringermeer. De alverwoestende sprinkhaan heeft zich nu ook in Noord- Duitscbland vertoonden wel in de districten Loewenbruch en Genshagen. De te veld staande oogst wordt met vernieti- ging bedreigd.-Voorshands zijn de dieren in hunne ontwikke- lingsperiode en daarom nog niet zoo vraatziek als ze wel kun- nen zijn en zij kruipen nog slechts; maar over een dag of veertienzeggen deskundigen, zullen ze vliegen en dan be- gint het ergste. Om de aangetaste velden zijn over eene uit- gestrektheid van 180 morgen diepe slooten gegraven om te verhinderen dat de dieren verder doordringen. Zij vallen nu in die slooten en worden dan gedood. Alle beschikbare krach- ten zijn op 't oogenblik met de vernietiging van deze land- plaag bezig. Op 31 December 1874 bestond de veestapel in Noord- Holland uit: 21,818 paarden (waaronder 532 kavalleriepaar- den te Haarlem), 450 ezels en muilezels, 150,166 runderen 29,331 varkens, 243,214 schapen en 6568 bokken en geiten. De heer J. Th. Cattie deelt in de Landb.-Cour. met'.waardige bijzonderheden mede over de processie-rups"die zich in den laasten tjjd in het oosten ons lard vertoonde. Het wijfje legt in een spleet van een eikenboom 100 a 200 eije- ren; daaruit komen de jonge rupsen in Mei of Junij te voor- schijn. Des nachts kruipen de rupsen in regelmatige volgorde al vretende en vernielende langs de takkendes daags ver- schuilen zij zich in een holte van den boom. Zij zijn grijs van kleur en scheiden een scherpe stof (gekoncentreerd mieren- zuur) door de haren af, dat, in aanraking komende met weeke slijmvliezenkwaadaardige ontstekingen kan veroorzaken zoodat het gevaarlijk is de rups met de bloote hapd aan te raken. De beste verdelgingsmethode is het over dag uitschep- pen der holten. Dit moet echter geschieden voor het einde van Julij. Ook zouden de vernielingstogten zijn tegen te gaan door den boom en de hoofdtakken met een breeden rand teer te besmeren. De Leidsche Courant meldtSedert eenigen tijd heerscht in deze omstreken de tongblaar onder de koeijenwel niet in hevigen graad, doch vrij algemeen. Is een gedeelte van den koppel aangetast, het is eene bijzonderheid als het andere gedeelte bevrijd blijft. Zelfs in den afgeloopen winter kwamen gevallen van tongblaar voor onder de gestalde koeijen. Vele bouwlieden zijn de meening toegedaan dat er een kruid met het gras opgroeit, hetwelk aanleiding tot het onstaan der tongblaar geeft. Intusschen is de opbrengst van melkkoeijen gedurende die ongesteldheid, 2/3 minder dan gewoonlijkter wijl het deel, dat gemolken wordt, nog dikwijls als verdacht of onbruikbaar buiten aanmerking blijft. Melk van aan de tongblaar lijdend vee is evenmin voor het gebruik onschadelijk als de boter terstond bij den ervaren kooper, door scherpen smaak, verraadt dat zij van zulke melk gemaakt is. Ook als provisie is zij niet bestand. Regen en storm zijn losgebroken ten gevolge van veelvuldige donderbuijen die de lucht ont- stemd hebben. Er zijn nog al boomvruchten afgewaaid en de snijboonen hebben geleden, Onder de aardappelen is de ziekte ontdekt". In de Junij-afleveringen van het Tijdschrift van den boom- teelkundigen kring in Belgie wordt een zeer eenvoudig middel aan de hand gedaanom de in sommige streken zoo lastige en schadelijke veenmollen te vangen. Men besproeie den grond tegen den avonden spreide er een stroomat over uit, die men tot tegen den middag van den volgende dag laat liggen. Wanneer dan de zon den grond in de rondte doet opdroogen blijft die onder de mat vochtigde veenmollen verzamelen zich daar, en men kan zede mat oprollendegemakkelijk vangen en doodeu. Blijkt dit middel, gelijk beweerd wordt, werkelijk proefhoudend te zijndan is het zeker wel het eenvoudigste wat men kan bedenken. In het Tijdschrift: De Volksvlijt leest men het volgende: Eenige jaren geleden werd er veel gewag gemaakt van de zoogenoemde mummie-tarwed. i. tarwe die men in de doodkist van eene mummie in Egypte had gevonden, en die niettegenstaande haren ouderdom van ongeveer 3000 jaren, na uitzaaijing weder ontkiemde en vrucht gaf. Als tegenhanger van die merkwaardige levensvatbaarheid kan de volgende ontdekking van den Engelschen generaal Anderson dienen. Hij vond namelijk in eene dergelijke mummie-kist eenige erwten, liet ze in zijnen tuin op Guernsey planten en mogt zich verheugen dat zij opkwamen en ranken van eene buiten- gewone lengte en dikte voortbragtenaan wier uiteinden de peulen met erwten trosgewijze te voorschijn traden. Over de smakelijkheid dezer erwten bestond nog al verschil van ge- voelen. Hoe dit zij, uit dit feit blijkt echter dat men aan erwten het vermogen moet toekennenom minstens na twintig eeuwen weder te ontkiemen en vruchten voort te brengen. S. Door wijlen vrouwe E. M. Oskamp, weduwe van den heer G. J. Dijk is aan de diakonie der Nederduitsche Hervormde gemeente te Amsterdam gelegateerd een kapitaal groot 80,000, inschrijving 2£ pet. N. W. schuld Over het vervoer van kersen deelt men mede, dat in de laatste 16 dagen meer dan 300 schuiten met kersen de Kromme Rijn afkwamen en naar Amsterdam voeren. Eenige maanden lang is Bidel, de bekende dierenteminerte Parijs de held van den dag geweesten had hij met zijne menagerie //het rijk al leen Toen is een konkurrent komen opdagen, zekere Pezon, en nu blijkt het oude spreekwoord waarheid, //er is altijd baas boven baas". Fi garo deelt namelijk mededat een nieuwe dierentemmer te Parijs is aan- gekomen met een menageriewaarin behalve de noodige tijgersluipaarden enz.niet meer of minder dan vijftig leeuwen en dertig olifanten zijn. Het is natuurlijk een Amerikaan. Deze menagerie zal geinstalleerd worden in het Chateau d'Eau. Het kontract is geteekend. Aangaande de vreeselijke overstrooming te Pesth, in Hongarije, dee- len de dagbladeu van Pesth hartverscheurende tooneelen mede, waaraan wy het volgende ontleeuenOp den weg naar en van de Auherhaalden zich elk oogenblik hartroerende tooneelenhier dwaalde eei) familie, vader, rnoe- der en twee dochtersin de duisternis van den nacht rondzich gelukkig uit het eene gevaar reddende, om een ander te gemoet te gaan. Daar rolt een voerwerk voorbijwaarop zich man en vrouw bevinden, die van den veldarbeid terugkeeren, en naar huis Snellen. //Niet verder 1" roept men hun toe. Vertrouwende op hun goed paard, op hun sterken wagen,rijden zij verder, maar naauwelijks honderd schreden komen zij voorwaarts, zij storten in den afgrond, die de watermassa's gevormd hebben.//Help, help waren hunne laatste hartroerende kreten en zij waren verdwenen. Een rij- tuig rolt voorbij er zit een dame in, ook haar roept men toe: //Ten^l" het verlangen naar hare familie drijft haar voortzij beveelt haren koet- sier verder te rijden en des morgens vond men het rijtuig verbrijzeldde paarden verdronkende dame in het slijk gestikt. De familie van een in- genieurbestaande uit vader, moeder en kind, die in een der ingestorte huizen te Taban woondezat aan het avondmaal, toen het onweer losbrak. Plotseling opende zich de grond onder hunne voeten en een geweldige wa- terstraal spoot naar boven. De vrouw verdween in de openinghet kind werd in een hoek van de kamer geslingerdde vader bleef als vastgena- geld staanToen hij zich van de eerste ontzetting hersteld haden naar het kind in den hoek zag, vond hij het dood, zijne vrouw was door den vloed in den Donau gesleurd en bleef verdwenen. In het stationsgebouw van den Zabradspoorweg bevonden zich vele personendie met den trein ver- trekken wilden. Het onweer belette het vertrek van den trein. De passagiers in de wachtkamer stonden spoedig daarop in 't water. In 't begin namen zij dit van de komieke zijde op de zaak werd echter spoedig ernstiger en zij moesten op de banken klimmen. Doch ook de banken waren spoe dig te laagen men moest op de tafels en op deze blijven staan totdat het water gevallen was. Twee derde der wijnbergen zijn verwoestde wor- tels werden uitgespoeld en het zal een jarenlangen, moeijelijken arbeid ver- eischen, voor de bewoners weder op wijngewas kunnen hopen. Dezer dagen ontving iemand op het platteland van Belgie een brief, welke in 1851 uit Brussel afgezonden en dus maar even vier-en—twintig jaren onderweg geweest was. De brief had al dien tijd op het Brusselsche postkantoor gelegen, waar hij gevallen was achter een kast, waarop ge woonlijk de brieven uitgezocht worden. Men schijnt daar dus niet veel Bchoonmaak te houden. P^n ^ezer was men Texel getuige van een vreeselijk bloedi- gen strijdgevoerd tusschen twee rammen. De eigenaar had verzuimd voorzorgen te nemen en moest dit verzuim met den dood van een uitmun- tend dier bekoopen. De strijd was allerhevigsttelkens veel meters retire- rende en alsdan in galop avancerende, stieten de rammen de hoornen te gen elkander. Bij den derden aanval bezweek reeds een der partijeneen schoone engelsche ram, geschat op een waarde van ruim J 100. Een jong Amerikaan, student in de medicijnen te Parijs, had de weddenschap aangegaan dat hij in 13 uren tijds tweemaal om de vesting- werken van Parijs zou loopen. Zondagmorgen te half zes begon hij zijne wandeling, twee vrienden volgden hem in een fiacre. Vier uur later gaf het paard, dat een draf moest aannemen, om den flinken voetganger bij te houden, de zaak op; het kon niet verder. De Amerikaan liep door en volbragt zijn eersten omgang in 5 uren 7 min. Zijne vrienden hadden zich van een versch paard voorzien, doch ook dit kon het op den duur tegen den Amerikaan niet volhouden. De getuigen hadden er toen genoeg van en verklaarden de weddenschap gewonnen. Uit New-York wordt aan een Duitsch blad geschreven, dat Kalaka- na, de koning der Sandwichs eilanden, zijn mantel van vederen naar de tentoonstelling te Philadelphia zal zenden. Deze mantel zal welligt van al le voorwerpen daar aanwezig, dat zijn, hetwelk den meesten arbeid gekost heeft. De vervaardiging van dit vorstelijk gewaad is voor een eeuw geleden begonnenonder den eersten koning dezer eilandenKamehameha, en werd eerst vijftig jaren later voltooid, zoodat het werk een halve eeuw geduurd heeft. De mantel is zamengesteld uit de vederen van een op de Sandwichs- eilanden te huis behoorenden vogel, en wel alleen uit de schoonste vleugel- vederen. Hij is een kwadraat meter groot, en goudgeel van kleur. Yoorheen werd hij door den koning bij bijzondere feestelijke gelegenheden gedragen; tegen woordig wordt hij alleen gebruikt tot opsiering van de receptiezaal des konings in het paleis te Hawai. .Pe edelman van Erankrijk is deze week te Parijs gestorven, namelijk Pierre baron de Chandeneux. Hij was niet grooter dan 120 meter', schertste gaarne met zijn Lilliputtersgestalte en had de gewoonte te zeggen //als ik geen edelman was en geen honderdduizend livres rente hadzou

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1