111 m Advertentien. Eene DIENSTBODE, Kiezers - 114 - MEN VRAAGT, om dadelijk in dienst te treden Kiesvereenigiog „DE GR0NDWET", Mr. ,F. P. AMERSFOORDT P. DE BREUK, A. SUYDGEEST, J. TENSEN en H. C. R. FOLMER, G. B. T HOOFT, J. TENSEN, P. DE BREUK, P. VERKUYL, J. RAN. G. R. THOOFT, J. TEYSEX P. VERKUIJL, P. DE RREUK, en A. PRUISSEN. J. RAN, J. TENSEN, G. B. T HOOFT P. DE BREUK en A. PRUISSEN. J. TENSEN, G. B. T HOOFT en P. DE BREUK, H. MEIJER en A. PRUISSEN, dm Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij. Jitgczottbcu. Horrcsiponbciitie. Kiezers dat wilt ge niet, Konit dan trouw ter steinbus! Een stem kan alles beslissen. DE KIESVEREENIGING Haarlemmermeer' Tot Leden van den Raad worden dringend aanbevolen dan is er eene goede keus gedaan. i \WF ik mij voor een bagatelletje laten kijken." Baron de Chaudeneux was 55 jaar oud. Hij bragt bijna het geheele jaar op het platteland door. Eon oud vrouwtje kwam dezer dagen met een brief voor haar zoon in Noord-Amerika aan een onzer postkantoren. »Hoeveel kost die brief," vroeg het vrouwtje. ;/Ja, zeide de postdirecteur,/ge kunt hem op drie manieren verzenden: Voor een kwartje, voor drie stuivers of voor 12J cent, zooals nu onlangs bepaald is." a Voor 12J cent, zoo'n eind wijd neen dat s te goedkoopdat 's zeker niet secuur verzend u hem daarom maar voor een kwarfje, als 't u blieft I" Een huisjesmelker lag op sterven en sedert twee dagen had zijn farni- lie geen woord uit hem kunnen halen. Dat bragt groote ontsteltenis te weeg, want men had hem zeer gewigtige vragen te doen over eenige pa- pieren en zaken. Misschien, zeide een oude knecht, die jaren lang de vertrouwde was geweest van den stervendemisschien weet ik wel een middel om hem aan het praten te krijgen. Dit zeggende bukte hij over het bed van zijn heer heen en vroeg Wat moet er met de huurders van nwe huizen gedaan worden? Huur opslaan I was het antwoord. En de huisjesmelker gaf de geest. Kapitein Warrens, voerende het engelsche sckip Greenlandrap- porteert, dat hij zich eenige maanden geleden op 77 graden noor- derbreedte te midden van ijsbergen bevond, die het hem onmogelijk maakten voort te stevenen. Hij was van alle kanten ingesloten niet alleen, maar op meer dan een mijl afstand was niets dan ijs te ontdekken. Hij wist niet hoe uit dien toestand te gerakenhet weder was kalm, geen togtje zelf* blies in de zeilen van de Green land. Tegen middernaeht evenwel kwam er verandering en stak de wind hevig op. A lies oegon rondom het schip te kraken. De wind bijna tot storm aangewakkerd, drong in de spleten, en brak met geweld de ijsmassa. Den volgenden dag, toen het weder tot kalmte was ternggekeerd, was zij geheel verdeeld, de ijsbergen her- en derwaarts verspreid en bevond zich de Greenland als in een bevearbaar kanaal. Tegen den middag bespeurde men een ander schip in dit vaar- water. Voorshands alleen de masten. Het werd door den noordenwind gedreven. Zeilen en tuigaadje zagen er zeer vreemd uit. Op het dek, eindelijk zigtbaar geworden, was niemand aanwezig. Kapitein Warrens wilde weten wat er van dit schip was. Hij liet een sloep uitbrengen en giug met eenige van zijne manschap er op af. Hoe nader hij kwam, hoe grooter zijne nieuwsgierigheid werd. Het schip scheen verlaten. Kapitein Warrens ging aan boord, - hij vond niemand. Daarop begaf hij zich regelregt naar de kajuit. Een man zat met den rug naar de deur gekeerd aan een tafei te schrijven. Hij scheen van de vreemde gasten en het gerucht dat zij aan boord maakten geen de minste notitie te nemen. Kapitein Warrens klopte hem op den schoudervreeselijke ontsteltenisDe schrijvende was een lijk, een doodgevrorene I Hij had de pen nog in de hand, en op het papier dat voor hem lag, las men 14 November. Reeds 17 dagen is onze vaart door het ijs gestremd en zijn wij geheel ingesloten. Sedert gisteren hebben wij geen vuur meer. Onze kapitein heeft vergeefs getracht ons uit onzen rampzaligen toestand te redden. Zijne vrouw is dezen morgen gestorveri. Zonder hulp"Hier had de dood hem zelven de vingers verstijfd en het bloed in de aderen doen stollen. Kapitein Warrens en zijne gczellen doorzochten nu het schip verder. De geheele bemanning was doodgevroren. Tusschendeks, in de hangmatteu, overal hard bevroren lijlcen. lu eene der kooijen vonden zij dat eener vrouw, met haar kind in den arm. De hard- vochtigste werd week bij het afgrijselijk schouwspel dat dit schip aanbood. Kapitein Warrens heeft de boeken en papieren die hij aan boord kon vinden medegenomen, en zal in Engeland eene enquete doen instellen. Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaal-maatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in Mei voortgezet met 815 tot 1C90 arbeiders, 32 paarden, 3 lokomotieven en 98 wagens, 3 stellen tijdelijke pomp- werktuigen, 8 of 10 stoombaggervaartuigen, 72 grondschouwen, 4 sleepstoombooten, 9 loopkranen, 5 gewone stoomkranen, 2 groote draaikranen op de hoofden, 3 lokomobieien, 430 vormen voor be- tonblokken en 1 vast stoomwerktuig. Bovendien 8 of 9 afzonder- lijke ploegen, te zamen 61 tot 68 werklieden, bij nacht op de stoom baggervaartuigen. Noordzeehoo/den. In het geheel zijn gemaakt 72,010 beton- blokken (1114 in Mei), bevattende 241,324 kub. meter 15818 in Mei). Het Noorderhoofd was op het einde van Mei als volgt doorge- rtokken Grondlaag van ibazalt tot 1500 meter buiten het duin. Idem gevlakt tot 1305 meter (11 in Mei). Grondlaag van blokken tot 1304.6 meter, tweede laag tot 1304 meter, derde laag tot 1303.4 meter, vierde laag tot 1302.8 meter, vijfde laag tot 22.130 meter; eerste bovenlaag tot 131.60 meter en tweede boven- of deklaag tot 1301 meter. De twee eerste lagen betonblokken vorderden in Mei icder 15 meter, de overige lagen ieder 20 meter. Het Zuiderhoofd was op het einde van Mei als volgt doorgetrokken Grondlaag van bazalt tot 1521 meter buiten het duin. Idem gevlakt tot 1372 meter (30 in Mei). Grondlaag van blokken tot 1371.2 meter, tweede laag tot 1370.6, derde laag tot 1370, vierde laag tot 1369.4, vijfde laag tot 1368.8, zesde laag tot 1368.2 meter; eerste bovenlaag tot 1367.6 en tweede boven- of deklaag tot 1367 meter. De twee eerste lagen betonblokken vorderden in Mei ieder 30 meter, de overige lagen ieder 37 meter. In het geheel zijn verwerkt 193,360 kub. meter betonblokken (7084 in Mei). Noordzeehaven. Het baggerwerk in zee werd voortgezet. Hoofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedraagt in het geheel 4,240,431 kub. meter (660 in Mei). In het Wijkermeer zijn gebaggerd 1,069,559 kub. meter (471 in Mei); in Buitenkuizen 178,247 kub. meter; in het Westeliik Y 2,141,951 kub. meter (57,715 in Mei). De kauaaldijken in het Wijkermeer en het Westelijk Y waren in aanleg over 28,147 meter lengte (600 in Mei), tot A.P. opgetrok- ken over 27,122 meter lengte (603 in Mei), tot 0.60 meter bo ven A.P. over 24,942 meter lengte en voltooid over 22,972 meter lengte (1800 in Mei). Zij kanaal C Spttarndam heoooslen Buitenhuizen). Kanaaldijken opgetrokken tot 0 60 meter boven A.P. over 4659 meter lengte (300 in Mei); idem voltooid over 2696 meter lengte (500 in Mei). Zijkanaal I OostzaanGebaggerd 4232 knb. meter. Kanaaldijken in aanleg over 1260 meter lengte (1100 in Mei) opgetrokken tot A.P. over 310 meter lengte (150 in; op Mei) getrokken tot 0.60 meter lengte boven A.P. over 130 meter lengte en voltooid over 130 meter lengte (70 in Mei). Droogmakerij III {Westelijk Y bezuiden het hoofdkanaalen beoosten het zijkanaal naar Halfweg. De kanaaldijken om dezen polder, lang 13,729 meter, zijn in aanleg over de voile lengte, boven wa ter over 13,629 meter lengte (88 in Mei), 0.60 meter boven A.P. over 9125 meter lengte en voltooid over 7351 meter lengte (600 in Mei). Gemaakt 6917 meter lengte togt. Droogmakerij IV, V en VI Westelijk Y, benoorden het hoofdka. naal en bewesten de Voorzaan). De kanaaldijken om deze pol ders, lang 10,302 meter, zijn in aanleg over de voile lengte, bo ven water over 10,294 meter lengte, 0.60 boven A.P. over 10,244 meter lengte envoltooid over 9114 meter lengte (1200 in Mei). Gemaakt: 4240 meter lengte togt, 6150 meter lengte bermsloot, 18,000 meter lengte kavelsloot en 18,700 meter lengte heinsloot. Het gebouw van den permanenten stoomwatermolen is bijna af- gewerkt. De stoomwerktuigen zijn gesteld, doch niet in werking. De polders Y en VI zqn met tijdelijke hulpmiddelen afgemalen. Droogmakerij VIII {Westelijk Y benoorden het hoofd- kanaal en beoosten de Voorzaan. De kanaaldijken rond dezen polder, lang 7150 meter, zijn in aanleg over 2860 meter lengte (1700 in Mei), boven water over 985 meter lengte (665 in Mei), 0.60 meter bo ven A.P. over 130 meter lengte en voltooid over 130 meter lengte (70 in Mei.) 6 Oranjesluizen. In Mei werden geschut: 5 barken, 10 brikken 23 schoeners, 16 kofschepen, 179 raderstoombooten, 318 scbroefstoom- booten, 5298 tjalken of pramen' 1303 visschersvaartuigen, 65 andere vaartuigen en 1 bout- vlot; te zamen 7218. Vorige maanden 16,777. Totaal 1875 23,995 schepenhoutvlotten als schepen be- rekend. Jaar 1874 80,823; jaar 1873 86,753; jaar 1872, na de opening der sluizen op 18 Maart, 70,395. Totaal generaal 261,966 schepen houtvlotten inbegrepen. Noordzeesiuizen. In Mei werden geschut in het belang van het werk: Naar zee: 1 schoener, 1 kof en 2 tjalken. Uit zee: 1 schoener en 1 tjalk. Haarlemmermeer13 Julij 1875. Mijn/ieer de Redacteur Indien UEd. aan het volgende een plaatsje in uw Weekblad wildet geven, zoudt UEd. daarmede zeer verpligten UEd. dw. dienaar, J. Soijdgeest. Op de laatste vergadering van de Afdeeling Haarlemmermeer der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, werd door den heer D. L. 't Hooft voor de leden der Afdeeling tentoonge- steld een honden-treemolen, geschikt, om aan eene karn te worden verbonden en dezelve af te karnen. Hoewel ik gedacht had dat er door bet Bestuur der Afdeeling een oordeel over dat werktuigje in uw Weekblad zou gegeven worden, heb ik evenwel daarvan tot heden niets gelezen hetwelk mij zeer verwondert, daar er toch behalve het boven- genoemde, nimmer een werktuigje van'dien aard in Haarlem mermeer bekend was. Ik besckouwde het dien avond dan ook met de grootste oplettendheid en kreeg van den heer 't Hooft verlof het werk tuigje ten mijnent te beproeven. Den daarop volgenden dag begon ik met mijn hond op het werktuigje te leeren loopenhetwelk hij betrekkelijk spoedig kondaarna vulde ik de karn met geronnen melken karnde de hond de karn, zoo als men dat gewoonlijk noemt, af; dit geschiedde wel wat spoedig het was een gevolg dat de "treemolen van voren wat hoog stond of dat mijn hond wat hard had geloopenlater herhaalde ik het nog verseheidene malen en beviel mij het werktuigje zoo uitmuntend, dat ik besloot hetzelve van den heer 't Hooft te koopen, waaraan ik dan ook gevolg heb gegeven. Het is ontegenzeggelijk dat de invoering van dit werktuigje door de heereu Wheeler en Melick uit America in Nederland, in eene groote leemte vuorziet; jaren lang toch zag ik zelf uit naar een geschikt werktuigje om mijne karn te drijven daar ik op mijne boerderij geen plaats had voor een hier te lande gebruikt wordenden hcmdenmolen; maar tot ik het hier bovengenoemde werktuigje vond te vergeefs. Het werktuigje, dat ik thans bezit, heeft dit voordeel boven den hier te lande bekenden hondenmolen, dat het ten 1° minder plaats behoeft, en ten 2° volgens verklaring van mijn buur- man, de heer B. Biesheuvel, die een hondenmolen in gebruik heeft, veel ligter werkt. Nieuw-Vennep6 Julij 1875. 't Was heden een feestdag voor onze jeugdige naai- en breischool. Mejonkvrouw M. L. J. van de Poll, tweede dochter van onzen hoog geaehten dijkgraaf, bragt als bescherm- vrouw der school onze inrigting voor de eerste maal een bezoek. Vergezeld door haren vader en eenige dames, werd zij begroet door het bestuur, de directrices en eenige ge- noodigdenals ook door de onderwijzeres en de vrolijke jeugd, die HEd. een welkom toezong. De voorzitter van het bestuur rigtte het woord tot de beschermvrouw en beval haar de belangen onzer jeugdige inrigting met warmte aan. Hierop werd door den heer v. d. Poll namens zijne dochter met een hartelijk en welsprekend woord geantwoordterwijl later de beschermvrouw zelve eene minzame toespraak tot de kinderen hield. Namens de beschermvrouw werd de school- jeugd op feestelijke wijze onthaald. De Secretaris der Yereeniging, W. C. Spruitenburg. Daar ons blad aan Landbouw, Gemeente- en Polderbelan- gen gewijd is, kunnen wij artikelen als dat van Veritas waarin politiek en godsdienstige rigting besproken worden niet plaatsen. Wij zouden dan alleen welligt een uitzonde- ring maken, als de schrijvers zich voluit teekenen. In hun belang worden de veehouders attent gemaakt op het steeds toenemend succes, dat aan het Verbeterd Waschmid- del voor Wolvee van de heeren Lemkes en Tuyn in de on- derscheidene provincien des rijks te beurt valt. Zooals bekend is kan de bereiding van het bad met dit Nederlandsch fabrikaat geschieden met koud water, waardoor het dan ook ontegenzeggelijk verre te verkiezen is boven het in Engeland vervaardigde van Thomas Bigg. Men lette vooral op de uit- voerige advertentie, die ook in dit nummer voorkomt. liefst bekend met de MelKerij. Men vervoege zich met franco Brievendoch liefst in Persoon, bij J. KORT, nabij het Hoofddorpin de Haarlemmermeer, te Mil it De Vereeniging stelde in hare Vergadering tot Camlidaten voor het Lidmaatscbap van den Gemeenteraadde Heeren en noodigt de Kiezers uit om hunne stemmen op genoemde Heeren te vereenigen. Namens het Bestuur, BULTMAN Voorzitter. J. H. M. EVELEINSecretaris. van HJIARLEHHEHMIEEH! Bij de jongste Verkiezing was het slechts door de krachti- ge zamenwerking van Anti-Revolutionairen en Catholieken, dat Baron van IIeemstra is verkozen. Zonder die zamen- werkiug zouden de Liberalen hebben gezegevierd. Ook thans bieden de Catholieken ons hun steun in den strijd tegen den gemeenschappelijken Vijandwien het ook bij deze Verkiezing slechts om de School te doen is. Zullen we dien steun moed- willig afwijzen door hun elken steun onzerzijds te ontzeggen? Zullen we onbillijk zijn jegens hen, die ons kort geleden zoo trouw ter zijde stonden en met recht aanspraak maken op meerdere vertegenwoordiging in den Gemeenteraad Zullen we, door uitsluitend mannen van onze godsdientrichting te stem- men de Catholieken noodzaken zich van elke ondersteuning onzer Candidaten teonthouden? Maar zullen we het dan straks kunnen verantwoorden als we, zoodoende door eigen schuld de nederlaag lijden en het Modern Liberalismus in onzen Ge meenteraad zullen hebben versterkt? En brengt eenparig Uwe stemmen wit op: Namens vele Kiezers, P. KISTEMAKER. W. P. VAN ANDEL. T. S. TERLOUZE. .99 heeft in hare Vergadering van den 9 Julij 1875 tot Candi daten gesteld voor de aanstaande Verkiezing vail Vijf Leden voor den Gemeenteraad, de Heeren: aftredende Leden De Kiezers worden uitgenoodigd eenparig hunne Stemmen op genoemde Heeren uit te brengen. Namens het Bestuur J. VAN VUUREN. C. MAASKANT. VEEL KIEZERS. Dat de verdienstelijke Raadsleden weder Candidaat zijn gesteld, heeft veel Kiezers verheugd. Immers, naar hunne overtuiging, zijn daarvoor geen degelijker Lieden te vinden. Wanneer nu op hen wordt gestemd als- mede op

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2