- H8 - rondbewogen as bevestigddie de daaronder geschoven garven uitdorschten. Een paard bracht het in beweging. Behalve zeer veel oplettendbeid om goed werk en dan nog langzaam verrichi te krijgen, vereischte dit dorsch- werktuig zeer veel onderhoudin zes jaar tijds is er een geheel versleten, in dezelfde -bouwerij waar een hekeldorsch- werktuig, nu reeds vijf en twintig jaar met geringe her- stellingen, in werking is. Toen Rijnbekk's werktuig hier in zwang kwambegon men te gelooven, dat wij geen korter weg om tot goede werktuigen te komen konden gaan, dan om de Engelsche in te voeren: van den Bosch in den Wilhelminapolder bracbt de lessen in praktijk die Serrurier in zijn Boeren Goudmijn, een menschen leeftijd vroeger, gepredikt had. Be droogmaking van het Haarlemmermeer deed aldaar plotseling de behoefte ontstaan om, bij een zeer dunne bevolking, groote hoeveelheden graan aftedorschen, en leidde van zelf tot het aanschaffen van dorsehwerktuigen. In Gro- ningen werden de eersteAmerikaansche ingevoerd door betrek- kingen van landverhuizers, waaraan men ook de invoering der Arendploegen te danken heeft. In Gelderland begon daarop Stout ingang te maken met zijne, meestal door tredmolens gedreven hekelwerktuigen. Het gebruik van dorsehwerktuigen wordt thans algemeen, en wij kunnen het intreden der periode voorzien waarin ook hier te lande alle granen door werktuigen gedorscht worden en de dorschvlegel met den Drentschen dorschstok alleen nog voorkomt bij den kleinen boer en daghuurder, bij wien ook de wan, in plnats van wanmolen, nog in gebruik is. Het komt er nu slechts op aan om het beste werktuig, meest geschikt voor de bouwerij waartoe het bestemd is, te kiezen. Gemakkelijk is dit evenwel niet; want wanneer wij de leveranciers van werktuigen gelooven zoo heeft elk voor zich het allerbeste ter onzer beschikking; en ongelukkig mogen wij ons nog niet in landbouwtentoon- stellingen verheugen, waar dergelijke werktuigen door lieden gekeurd wordendie volkomen op de hoogte van de zaak zijn, en die niet dan na een beproeven, dagen achtereen, met krachtmeters en het dorschen van verschillende granen uitspraak doen over de deugdelijkheid der gekeurde werk tuigen. Wat er van zulke nauwkeurige, met zaakkennis genomen proeven te verwachten is, hebben de Engelschen op een hunner groote tentoonstellingen van de Koninklijke Maatschappij van Landbouw, die te Norwich namelijk, aangetoondtoen zij de verrassende ontdekking deden dat een vierde tot de helft van de kracht, die toenmaals tot het in beweging brengen van den dorschmolenzonder te dorschen wel te verstaan, noodig was, verbruikt werd tot het rondvoeren van den rosmolen alleen. Keuren van vier, vijf dorsehwerktuigen in een paar uur tijds, zooals men ten onzent telkens ziet vertoonenzal wel bij geene moge- lijkheid in staat zijn, om zulke werktuigen inhunnebijzonder- heden zoo te doen kennendat de kooper daarnaar zijn keus tusschen verschillende bepalen kan. Men zal bij gebrek aan zulke officieele keuren, dan wel 't verstandigst doen om, alvorens te bepalen aan welken leverancier men het maken of leveren van een werktuig zal toevertrouweneens bij een gebruiker te gaan navragen hoe hem zulks bevalt. Het reizen is tegenwoordig zoo gemakkelijkdat de kosten daarvan wel de zekerheid waard zijn van eene goede keuze te doen, en de dorsehwerktuigen zijn thans genoeg ver- spreid om voor geen onzer boeren dagen reizens te vorderen tot het vinden van boerderijen waar men er in gebruik vindt. I Eenige raad bij de keus van een dorschwerktuig kan er evenwel vooraf gegeven worden. Yooreerst komt het dorschwerktuig zelf in aanmerking, en ten andere de toe- passing van de beweegkracht. Zeer verkeerd is het om die niet afzonderlijk te beoordeelengelijk zoo menigmaal ge- schiedt met de dorsehwerktuigen van Stout, die, op ten toonstellingen gewoonlijk door een tredmolen in beweging gebracht, de meening bij de meeste toeschouwers doen ontstaan, dat beide onafscheidelijk zijn. Wordt vervolgd.) Haarleiumcnneer-Polder. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 14 Julij tot 20 Julij 1875. Landbouw. Gemengde IXcriglen. 288ste Staats-Lotery. f 2 J. Bruin Jr. 3, B. Kruikemeijer, 1, Gebrs. B09, 5, Gebr9. Bos, 6B. Kruikemeijer 7, J. Hulsbo9, Uitslag van de op 5 Julij 1875 door Dijkgraaf en Heem- raden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbesteding van het onderlwud van de gebouwen, bruggenbeschoeijingen rol-mijl-zijlpalenenz.gedurende het dienstjaar 1875/76. Aannemera zijn geworden van Perceel N°. 1, M. van Essen, te Haarlemmermeervoor 1074.50 924.— 720.— 1375.— 998.— 1295.— 1346.— Bij de betioeming van vijf Leden voor den Gemeenteraad van Haarlemmermeergehouden den 20 Julij 1875, zijn in- geleverd 397 stembriefjeswaarvan 6en van onwaarde werd verklaardals zijnde geen stembiljet. Het getal der geldig uitgebragte stemmen was mitsdien 396, en de volstrekte meerderheid derhalve 198. Uitgebragt zijn op de heerenJan Tensen 366, Pieter de Breuk 246, Peter Verkuijl 229, Gerrit Blankers 't Hooft 219, Jan IJsbrand Ran 156, Albertus Suidgeest 122, Mr. J. P. Amersfoordt 120, H. Meijer 119, Antonie Pruisen 116, H. C. R. Folmer 89, J. W. Lantzendorffer 19, B. Biesheuvel 12, P. Enthoven 7 en J. Verkuijl 6 stemmen; B. Labrijn en H. Rietdijk, elk 5 stemmen; G. D. Geertsema en S. Vis, elk 4 stemmen; C. Bruin, J. ten Hagen en A. Colijn, elk 3 stemmen; W. Clay, K. Roodenburg, B. Kooij P. Bier, J. Enthoven, II. Pruissen en W. D. Meijer, elk 2 stemmen; terwijl de volgende heeren elk 1 stem verkregen J. L. van der Moer, L. van Driel, C. Bos, H. Jausen, B. Burghout, B. de Jong, H. Boot, A. Burghout, N. Reeu- wijk, EveleinA. Tensen, J. Lanser, A. Breure, G. van der Beek, N. van EgmondW. P. van Andel, C. LokM. T. Verkuijl, J. D. van den Heuvel, J. B. 't Hooft, Eolmer, J. de Vries, II. KoopmanW. PruitKlaasje Boere, B. J. Wobbe, Jacob Beets, M. Verkuijl, G. H. van der Burgh, Jan Wessel, J. Pijnappel, J. Bloemink, R. M. Jeronimus, Leen Enthoven, C. Schone, P. Mantel, H. A. Hanedoes, A. Stoel, H. KempenaarA. J. Kofoed, Pietje Kistemaker, C. Bakker, P. S. Zijlmans, H. Kooij, P. Wink, J. Willems, Jacob Molenaar, L. van DalenPieter de Haas, P. Kistema ker, E. Beers en Cornelis van Wijk. Derhalve zijn tot Leden van den Gemeenteraad gekozen de heeren: Jan Tensen, Pieter de Breuk, Peter Verkuijl en Gerrit Blankers 't Hooft; terwijl op den 3 Augus tus e. k.van 9 tot 5 uur, eene herslemming moet plaats hebben tusschen de heeren Jan IJsbrand Ran en Albertus Suidgeest, welke de meeste stemmen hebben erlangd. GEBORENGerardus Egbertuszoon van W. Nederveld en A. Huls- bos. Martijntje dochter van N. Reeuwijk en M. Biemond. Johan nes, zoon van K. Stroet en M. Bommer. Jan, zoon van D. Krom en G. Groot. Christina Maria, dochter van E. P. Sebens en N. Korst- man. Johanna dochter van P. J. van Dorp en A. Mesman. Joos- tina, dochter van L. Thur en L. Cafee. Arie, zoon van A. Maat en L. van Klaveren. Blees Antoon, zoon van K. Tensen en A. van den Ileuvel. Maria, dochter van J. Kommer en G. Oud.Lijsbetdoch ter van A. Burghoud en G. Ossen. Johanna, dochter van A. Kroou en N. Lakeman. Cornelia, dochter van L. van de Kommer en G. Zoet Dirkje dochter van D. Hennink en W. Kolfschoten. OVERLEDENHendrik oud 2 maanden zoon van P. van der Snee en Kool. Johanna Maria, oud 11 jaren, dochter van D. de Vlieger en A. van der Geest. Erans, oud 15 jaren, zoon van M. Uithoven en M. Ilomijn. Gerrit, oud 8 weken, zoon van W. Smits en P. Wil- lemse. Petrus, oud 5 weken, zoon van P. Breedijk en J. Rutten. Meindert, ond 6 weken, zoon van C. Mienis en B. Mienis.- Johann Hermann Rohreijoud 67 jarengehuwd met Marie van Dam. ONDERTROUWDJ. de Rooijen (wedur.) met J. K. Baks (wed.) GEHUWD: C. Kernpen met C. Langeslag. Uitslag der Verkieziug van vier Leden voor den Gemeente raad te Heemstedeop Dingsdag 20 Julij 1875. Uitgebragt werden 92 stemmen. Gekozen zijn de heeren: M. Tibboel met 89, A. van Dril met 81 en Mr. J. P. A. Tf.ding van Berkhout (penning- meester van den Haarlemmermeerpolder) met 47 stemmen. lierstemming tusschen de heeren J. van den Berg Jz. die 44 en G. N. van den Berg die 38 stemmen bekwam. Voor de buitengewone vacaturedoor het overlijden van den heer P. Vester, moet eene herstemming plaats hebben tusschen de Heeren W. Vester en P. Bos. De herstemming is bepaald op 3 Augustus 187 5. Bij besluit van 20 Mei 1875 n°. 11, heeft Z. M.be- schikkende op het verzoeksfchrift van Klaas Rezelmante Win- kel, en twee anderenHD. bewilliging verleend op de akte van oprigting van de naamlooze vennoolschap„de Model- Boerderij te Winkel", te vestigen te Winkel. Deze vennootschap heeft ten doel de veredeling van den nederlandsehen veestapel en de ontwikkeling -van het landhouwbedrijf. Het maatschap- delijk kapitaal bedraagt honderd duizend gulden verdeeld in twee honderd aandeelenelk van vijf honderd gulden. Leeuwanlen20 Julij, De staten dezer provincie hebben ingevolge het verzoek van het hoofdbestuur der Friesche maat schappij van landbouw en veeteeltbesloten over 1876 uit de provinciale fondsen eene subsidie van f 800 toe te staan ten beboeve van een kursus in de hulpivetenschappen van den landbouw, indien de Minister van Binnenlandsche Zaken tot hetzelfde einde eeue som van 1400 op de begrooting wil brengen. OSS20 Julij. In den slal van den landbouwer A. van der Elzen is een geit dol geworden; bet woedende dier, dat reeds op last van den Burgemeester is afgemaakt, heeft een hondeen kalf en ongelukkig ook de vrouw van den land bouwer gebeten. De hond is aanstonds nadat de razernij geconstateerd was, gedood, het kalf werd afzonderlijk ge- plaatst. Vroeger bezat v. d. E. een hondje, dat door een razenden hond gebeten werden daarna gedood was. Men vermoedt, dat dit hondje de geit gebeten heeft. Zutphen21 Julij. Het aanhoudend stijgen van de op- brengst der grasverpachtingen is merkwaardig. In 1873 werd o. a. voor de stadsgraslanden f 148, een jaar later 172 en nu onlangs 220 per bunder besteed. Dillfseu21 Julij. Tot heden is geen spoor van aardappel- ziekte te zien. De plant staat overheerlijk schooneven als andere produkten en belooft een ruim beschot. De eerste nieuwe rogge is reeds aan den molen geweest. De kwaliteit is best, terwijl men over de hoeveelheid algemeen tevreden mag zijn. Middelburg'20 Julij. Bij de gehouden veiling te Goes van rijksgronden in den nieuw ingedijkten Schenge-polder bragten de 258,61,10 hektaren 628,277,80 op. Capelle (Langstraat)21 Julij. Het schelften van hooi of te koop zetten van groote mijten aan het Oude Maasje gaat dit jaar zeer langzaam. Slechts enkele hooiboeren zijn daar- mede bezig geweest, terwijl anderen hun koophooi huiswaarts hebben gereden, en de meesten willen afwachtenhoeveel de vaste marktprijs zal bedragen. Wel is dezer dagen van het nieuwe gewas een partijtje tot 50 per 1000 kilo verkocht, doch of men die vvaarde als vastgestelden marktprijs kan be- schouwenwordt zeer betwijfeld. Daarenboven komen hier veel hooiboeren op tegen het oude gebruikdat men voor het hooi van dezelfde kwaliteit, in het naburige Waspik, altijd 1 per 1000 kilo meer betaalt, en algemeen gelooven zij, dat, bij de konkurrentie, die sedert eenigen tijd door meer opkoopers gekomen isdat oude gebruik langzamerhand wel zal ophouden. In het tijdperk van vier weken, 13 Junij tot 10 Julij 1875, zijn, blijkens ingekomen ambtsberigteudoor longziekte aan- getast: in Zuid-Holland 66 runderen, in Noord-Holland 6, Utrecht 3 en in Friesland 83; totaal in het Rijk 158 runderen. De miliciens der ligting van 1872, die den 2 Julij bij de korpsen in- fanterie in aktiviteit zijn opgetredenzullen den laatsten dezer maand in het genot van onbepaald verlof worden hersteld. Te Vlaardingen is een jongen van 15 jaren overledentengevolge van overmatig gebruik van krieken met de pitten, acht dagen geleden. Te Nijmegen, ZutphenGroningenZijpe,'sHertogenbosch, Alkmaar, en Boxmeer zijn in de maand Junij valsche guldens in beslag genomen, alien de beeldtenis voerende van Koning Willem II. In den goederentein van Rotterdam naar Utrecht liepjl. Zondagmid- dag een uit den reparatiewinkel te Haarlem gekomen locomotief, waarop een man was geplaatstdie met het overbrengen naar den Oosterspoorweg belast was; nabij Ilarmelen had hij het ongeluk er af te slaan, hij werd bewusteloos aan het station van den Rijnspoorweg te Utrecht aangebragt en naar het ziekenhuis vervoerdmaar onder weg overleed hij reeds. Een Hagenaar heeft de tongblaar gekregen door raelk te drinken van eene aan die ziekte lijdende koe. Op de Utrechtsche kermis kreeg een arme kermisreiziger een zenuw- toeval. Een officier van gezondheid bragt den man bij en het bleek toen, dat deze in i ier dagen niets gegeten had Een slagter in Hannover is tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld omdat hij vleesch had verkocht met trichinen bezet. 400 personen werden daardoor ongesteld terwijl er 50 aan de gevolgen stierven. Een schoenpoetser te Perpignan heeft ook van zijn belangstelling in het lot der slagtoffers van de overstrooining in Frankrijk willen doen blij- ken, en kondigde aan dat hij een dezer dagen te bunnen voordeele schoenen zou poetsen van 6 's morgens tot 6 's avonds. Hij heeft op een der plei- nen een uetten armstoeleen tafeltje en daarop een bus geplaatst. Het idee vond algemeen bijval. De armstoel was geen minuut ledigen toen de opbrengst van zijn liefdewerk ten 6 uur geteld werd was er een he- drag van 124 francs in de bns. Een heer zat in een koffijhuis een brief te schrijven. Juist toen hij er cen postzegel op wilde plakken, ging de deur open en vloog de brief door den tocht de straat op. De schrijver sprong op en wilde hem op- rapeu, maar hij woei al verder. Haha ik weet al hoe het komt dat die brief zoo hard wegvliegt, zeide nu de heer kalm, terwijl hij naar het koffijhuis terruggiughij meent dat hij gefrankeerd is en zal zelf den weg naar den post wel vinden. Hen spoorweg-drama. Woensdag 9 Junij vertrok des avonds ten 9 nre een goederen-trein, waaraan twee wagons een tweede en een derde klasse waren gehecht, van Ancona Daar Perugia. Op het oogenblik dat de trein zou vertrekken, bemerkte men dat de lamp in den wagon 2e kl. hare diensten weigerde. Toen de drie reizi- gcrs, welke in dien wagon liaddeu plaats genomen, zich hierover beklaagden, kwam de stationschef op het ongelukkig denkbeeld, een petroleumlamp daarvoor in plaats te stellen, die men zoo goed en kwaad het ging aan een der wanden van den wagon vastmaakte. De trein vertrok en legde zonder eenig ongeval den weg af van Ancona naar Jesi, ongeveer 27 kilometer, maar naauwelijks was men dit station voorbij of de lamp viel en brak. De petroleum, die in brand was geraakt, verspreidde zich in den wagon, en in minder dan twee minuten stonden de drie reizigers als het ware in een gloeijenden oven. Tot overmaat van ramp was het dispuut over de lamp de oorzaak dat de trein van Ancona een half uur oponthoud had, en had de machinist, om niet beboet te worden, den goederen-trein harder dan gewoonlijk laten loopen. De drie reizigers, in den laatsten wagon van den trein dus opgesloten, sehreeuwden wat zij konden, maar niemand hoorde hen. Daar de wagon in onderscheidene vakken was verdeeld, waren de drie ongelnkkigen die zich in de voorste afdeeling bevonden, er in ge- slaagd naar het midden-gedeelte over te stappen, en van daar naar het achterste gedeelte te vlngtenmaar ook hier werden zij weldra door de vlammen ingebaald. Een vreeselijk en ongehoord schouwspel deed zich toen voor. De flrie slagtoffers openden het portier in de hoop den voorsten wagen te zullen bereiken.Om daar te komen, tnoes- ten zij den brandenden wagon van achteren naar voren weder langs loopen. Stel u de hezwaren voor, aan deze onderneming verbonden voor lieden die niet, als de jpodrweg-beambten, gewoon zijn langs den trein te loopen, waarbij nog kwam dat de koperen stang, waaraan men zich anders vasthoudt, nu gloeijend was. Na een wanhopige poging evenwel hereikten zij den wagon derde- klasse, waarin zich twee reizigers en een kondukteur bevonden. Toen zij nu daar waren, bleek het onmogelijk verder naar voren te kun nen komen. De twee wagons waren door niet minder dan 28 bagage- wagens van de lokomotief gescheiden, en daar zij geen loopplanken hadden, kon men deze niet passeren, dewijl het vnur.door den wind aangeblazen, ook den wagon derde klasse dreigde te vermeesteren, en er nog wel een half uur zou moetcn verloopen alvorens men een station had. De kondukteur, zekere Forehi, wiens naam ver- eeuwigd verdient te worden, offerde zich op. Hij had den moed op het plat van den wagen te klimmen, en vervolgens, terwijl de trein in voile vaart was, van den eenen op den anderen wagen te springen, waarbij moet worden opgemerkt dat de goederenwagens van verschillende hoogte waren. Maar Forehi kwam, nadat hij 28 tnaal den gevaarlijken sprong had gedaan, behouden en wel bij den machinist op de lokomotief aan. Deze stopte en de brandende wagons werden gebluseht. Ofscboen het vuur reeds den wagon derde klassse had bereikt, kon men toch nog de vijf reizigers, waar- onder een nog jong meisje, doen uitstappen; de drie reizigers tweede-klasse hebben min of meer brandwonden bekomen; de pas- sagiers derde-klasse zijn er echter met den schrik afgekomen. Men zegt dat de stationschef van Ancona is afgezet, en dat de koning de medaille van burgerlijke verdienste heeft gescbonken aan den kondukteur, die zijn leven in de waagschaal stelde om dat van vijf medemensehen te redden. De medaille ging vergezeld van eene gratifiliatie van 1000 fr.,uit de partikuliere cassette des konings. DERDE KLASSE. Prijzen van f 100.en daarboven. N°. 1196 3979 6507u h 8994u u 14396 N°. 2139 7515 u 9575 N°. 587 n 1440 h u 2111 e 2751 7753n 8791 10639 11258 Eerste Lijst, 200.— 1500 200.— 200.— 100.— 1000.— Tweede Lijst. 200.— 1000.— 400.— N°. 15580... 1000.— H 16184... 100.— H 17255... 1000.— V 18802... 400.— U 20076... 100.— N°. 16074400.— 17811100.— u 1970325000.— Derde Lijst. 1000.— 2000.— 100.— 100.— 100.— 100.— 400.— 100.— N°. 11432 ff 14140v 14330 h 15623h e 16051 a 18010 20658 n 20949 200.— 1500.— 100.— 100.— 100.— 100 100.— 400.— Vierde Lijst. N°. 2860. 5000.— 100.—

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2