Wanneer alzoo het dorschen en marktschoon opleveren BENOEMINGEN. Haarlemmernteer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 21 Julij tot 27 Julij 1 875. Landboiiw. $*emeng,de iSerigten. 8,5 kilogram elk en 3.2 hectoliter zaad opleverende. Zulke groote garven binden wij hier te lande niet, zoodat de kostenberekend naar hetgeen wij gewoon zijn als vimmen van omstreeks 300 kilogram, te rekeiienruim een derde zullen bedragen van de hier vermelde. Ter onderlinge vergelijking blijven de opgaven evenwel volkomen hare waarde behouden. Honderd garvenof 85 kilogram, graan, 3,2 hectoliter tarwe opleverende, kosten alzoo, gedorscht met den: VLEGEL. dorschen2,50 tot 6,30 of gem. 3,95 gl, dus de HL. 1,20 gl. dorschen en markt- schoon leveren... 6 *7,10* H 6,10 II 1.90 HANDDORSCHER. dorschen2,40 3,40 H 2,90 II U II 0,90 dorschen en markt schoon leveren.. 4,30 u 5,15// 4,80 U tr u h 1,50 PAARDENDORSCHER dorschen2,20 3,05 V 2,45 n H II 0,76 dorschen en markt schoon leveren.. 3,75 4,90// H 4,35 It h n it 1,30 STOOMDORSCHER. dorschen en markt schoon leveren.. 0,75 1,80 H 1,25 II u u u 0,40 h met het stoomdorschwerktuig een gulden kost, zoo komt dat met paarden op 3,50dat met den handdorscher op 4, en dat met den vlegel op 5 gulden te staan. De slotsom van dit alles is alzoo: Schaf u geen handdorschwerktuig aan wanneer gij niet over een paard of os beschikken kuntmaar blijf dorschen met den vlegel of, zijt gij een Drenthenaar, met den dorschstok. Bij boerderijen, die tien tot vijftig bunders bouwland bewerken, is het groot voordeel om een hekeldorschwerk- tuig door een gewonen rosmolen of tredmolen in beweging gebracht, te gebruiken. Bij groote boerderijen is stoomdorschen aan te raden, met de groote, het graan marktschoon opleverende, werk- tuigen. Mei 1875. Z. M de Koning lieeft benoemd: a. in het bestuur van den polder den Ruigenhil (Noord-Brabant), tot dijkgraaf C. Dane, tot gezw. J. Burgers Az. en tot sekr -penningm. C. D. Knook tot len gezw. van het waterscbap de Zuidpolder van Ossendrecht (id.), C. Mattheeussenstot sekr.-penningm. van het waterschap de Sabina- Henrica-polder, gem. Fijnaart (id.), C. W. Maris; tot heemraden van het dijksbestuur van het Nieuwland van Altena (id.), A. den Dekker, H. Donker en W. Snoekin het watersehapsbestuur 's Lands van Megen (id.), tot dijkgraaf H. Kocken en tot heemr. M. H. van Beektot gekommitteerd lid van de Koekoek en gekom- -bineerde buitenpolders in het bestuur over de haven en Sassen te Zevenbergen (id.), F. A. Nelemans; - b. tot dijkgraaf van het polderdistrikt Bommelerwaard boven den Meidijk (Gelderland), H. aan Os, met toekenuing van eervol ontslag, op zijn verzoek, als burgemeester der gemeente Herwijnentot plaatsverv. heemr. van het polderdistrikt de MaTsch, Leede en Oudewaard (id.), O. van de Pol; - c. in het bestuur van den polder van Asperen (Gelder land en Zuid-Holland), tot dijkgraal A, van Herwaarden en tot heemraad J. de Man; - d. tot gezworeu van den polder Batten- oord, gem. Nieuwe Tonge (Zuid-Holland), M. Vreeswijk; tot lid van het bestuur van den polder Oud-Ilerkin»en, gem. Herfeingen (id.), C. Lokker; tot dijkgraaf van den polder Kraijesteyn, gem. Sommelsdijk (id.), A. D. Mijs; tot gezw. van den polder Klinker- land, gem. Nieuwe Tonge, Herkingen en Melissant (id.), C. Vrees wijk en J. Carduxtot dijkgraaf van den Miilpolder, gemeente 's Gravendeel (id.), H. O. W. de Kat van Bare'ndi echttot heemra den van de polders Nieuw Bonaventura, Mookhoek en Trekdam gem. Strijen (id.), D. de Gens Dz. en A. van de Griendtot heemr. nvajiet beemraadschap van Nieuw Mathenesse c. a., gem. Schiedam (id.)" P. Schiltmantot heemr. van den polder Oud Bejerland c. a., gem. Oud Beijerland (id.), K. Schelling Rz. en G. Vinktot gezw. van de vereenigde polders het Oudeland, Noordland, Oostende, Tille en Molenpolder, gemeente Ouie Tonge (id.), G. Soldaat en W. van Putten; tot heemr. van de polders Oud en Nieuw Rozenburg, Blankenburg, de Ruige en Langeplaat, gemeente Rozenburg (id.), B. Lievaarttot gezworen van de polders Oost- en Westplaten Flakkde, gemeente Middelharnis en Sommelsdijk (id.), J. de Graaff van Goudswaard; tot hoogheemr. van den Zwijndrechtschen Waard (id.), D. Lagendijk tot heemr. van den polder Nieuw Schudde- beurs, gemeente Geervliet (id.), P. Vermaat; - e. tot heemr. van den Terschellingerpolder (Noord-Holland), J. D. Cupido -/. tot hoogheemr. van Rhijnland (Noord- en Zuid-Holland), A. van Len- nep - g. in (Zeelaud): tot gezworen: van den polder Nieuw Noord- beveland J. Verhnlstvan den Oude Polder van St. Philipsland C. O. van Nieuwenhuyzenvan den Leenilert-Abrahampolder G. J. van de Linde van den Adriana-Johannapolder J. W. B. van Nieuwland; van den Deurloopolder J. van Dalen van den polder Moggershil M. Elenbaas; van den polder Muije D. van Gorsel; van den polder Noordkraaijert J. Sole van den polder Zuidkraaijert N. Priester van drn Krabbendijke eaMonr.ikenpolder J. Zandee van den Maagspolder J. Blok van den Nieuwen Olzenderpolder W. de Jonge; van den Oostpolder, gemeente Krabbendijke, D. Blok; van den Onrustpolder, gemeente Wissekerke, J. Karelse; van den Stadspolder, gemeente Cortgene, C. Schuilwervevan het waterschap Groote Sint Anna en Nieuwenhoven A. de Hulluvan de water ng Gudzand J. Risseeuw Jz.van het waterschap Groede en Baanst J. B. Becu; van den Chrapolder, gemeente IJzendijke, C. J. de Mil iano;. van den Nieuwe Passegeulepolder P. J. Janssens; van den Groote Buissenspolder O. M. van Dixhovenvan den Pierssens- polder G. Dees; van den Vlooswijkpolder F de Jonge; van den polder van Allstein M. Bauwens; van den Melopolder M. Bauwens; van het waterschap Groot en Klein Baarzande c. a. A. Lombaart; van den polder Nieuw Sint Joosland J. van Waarde; van de watering Hoedekenskerke c. a, D. de Winter; van den polder Aan- en Genderdijke M. van Kerkvoort; van den Koudenpoider J. de Kraker; van den Gouweveer en Zelkepolder L. Hage; van het water schap Kruiningeu S. Yerlare van den Elisabethpolder C. B. Thomaes en A. de Groote; van den polder Oud Kempenshofstede A. Kloet; van den Nieuwenpolder annex Stavenisse C. Kloet; van het waterschap Loven en Willemskerke J. de Feyter Pz.van den polder Zonnemaire J. Slierendregt; in het bestuur van den Willem Leopoldpolder, nederlai dsch gedeelte (id.), tot dijkgaaf J. Basting en tot gezworenen J. Verhage en P. Mabesoone; tot gezworen van den polder Ooster- en Sir Jansland (id.), C. Struyk; tot dijkgraaf van den Hen riettapolder (St. Philipsland), (id.), J. A. StolsJz.;- h. tot heemraad van het waterschap Eemnes (Utrecht); mr. G. A. van Doomtot sc out der waterschappen, het gemeene land van Wijk-bij-Duurstede, het Wijkerbroek en Leuterveld en Melk- weg (id.), D. O. Heldewier- i. tot volmagt van bet dijksbestuur van het waterschap het Nieuw Bildt. (Friesland), A. B. Wassenaar; tot volmagt van het dijksbestuur vau het waterschaap de Bildtpol- len (id.), J. J. Hoogland; - in het le dijksdistrikt (Overijssel), tot dijkgraaf G. baron Sloet van Marxveld en tot heemraad H. van Dijk; tot heemraad van het 2e dijksdistrikt (id.), J. Rouwhorst; tot dijkgraaf van het 3e dijksdistrikt (id.), J. C. baron van Haersolte van Haerst; tot heemraad van het4e dijksdistrikt 'id.), J. A. Wolters; tot heemraad van het 5e dijkdistrikt, (id.) J. Arnoldink; tot heem raad van het fie dijkdistrikt, (id.) W. Snel; tot heemraden van het 7e dijkdistrikt, (id.) B. H. W. T. Werndly en mr. E. F. baron de \oa van Steenwija van Essen; tot dijkgraaf van het 8e kies- distrikt, (id.) S. Dokter; tot heemraden van het 9e dijksdistrikt, (id), A. Leefters en W. Netjes; tot koinmissaris van den polder van Windesbeim en Herxen, (id.), J. van Tongeren; tot gekoinmitteerde van het bestuur van den polder Sekdoorn, (id.), T. Vrijhof Horst- man; tot gekommitteerde van den binnenpolder net bedijkte Ronde- broek, (id.), A. Belt; - k. tot lid van het bestuur van het water schap de Reiderwolderpolder, (Groningen), J. P. Dallinga. GEBORENMaria Lena, dochter van J. van Splinter en A. van der Sluis. Cornelis, zoon van J. Poen en A. Mienis. Dirkje, dochter van D. van den Oever en N. de Jong. Zaeharias, zoon van Z. Mesman en M. van der Goes. Pieter, zoon van J. den Ouden en A. Hoogen- doorn. Petrns, zoon van J. Baars en M. G. Kortekaas. Agnesia Sofia, dochter van J. H. Hulscher en E. C. Holscher. Jacob, zoon van C. Bos en C. Biemond. OVEULEDENCornelia Annaoud 3 jarendochter van J. Sehipper en N. Hoogink. Maarten, oud 6 maanden, zoon van J. de Berg en J. Dnnweg. Johannes, oud 5 weken, zoon van W. Kolk en H. van der Heijden. Leendert Johannes, oud 10 dagen, zoon van C. Ruis en L. van Os. Jannetje, oud 3 maanden, dochter van G. Spaan en M. van den Burg. Petrus, oud 3 dagen, zoon van J. Baars en M. G. Kor tekaas. Gerrit Kraijenhagenoud 46 jaren, gehuwd met M. H. Gibon. ONDERTROGWD: J. van Bodegraven en A. van de Vecht. GEHUWD: K. Sijm met J. Bekker. T. Bakker met K. Robijn. F. van Os met P. van Groningen. Spaarbank te Nieuw-Vennep. Het Bestuur der Spaarbank zal, te beginnen den 7den Au gustus e. k.elken Zaturdag-avondin den zomer om 7 uur, 's winters om 6 uur, bij beurten in een der twee herbergen alhier, de eerste bij C. Lewiszitting houden tot ontvangst van gelden. Nadere information zijnbehalve bij het Bestuur der Spaar bank te bekomen bij Commissarissenn.l.: de heerenH. F. Bultman, D. Eggink, J. ten HagenG. D. Geertsema, J. Tensen A. Kofoed en A. J. de Zeeuw. Het Bestuur van het Departement Nieuw-Vennep, A. G. Reede, President. W. C. Spruitenburg, Secretaris. Capelle (Langstraat), 27 Julij. Het schelften van hooi aan het Oude Maasje heeft sedert de laatste dagen nog al plaats gebad terwijl er sedert de laatste noteering ook nog al eenige partijtjes zijn scheep gegaan. Het verhandelde bragt 25 per 1000/2 kil. op. Rllineu27 Julij. Het te veld staande graan, vooral de rijpende of reeds op den sikkel des maaijers wachtende rogge en de veelbelovende boekweit, heeft hier gepasseerde Maan- dag ontzettend veel geleden door een geweldige onweersbui met verpletterende hagel of ijsregen. Wij zagen stukken ijs van een halven palm lengte en een kwart palm dikte, nage- noeg voortgezweept als een digte stofwolk met huilend geraas uit het zuidoosten, in den namiddag omstreeks 6 uur. De scha- de aan de rogge vooral is groot, daar op vele akkers de oogst voor de helft is vernietigd. Dtllfsen25 Julij. Op enkele akkers bespeurt men ziekte onder de aardappelen. De bijenhouders zijn bijzonder tevreden over het gewin gisteren zijn in goeel bcvolkte korven twee pond gewonnen De houigprijzen zullen dus waarschijnlijk binnen kort dalen, De aanvoer wordt reeds bitinen kort te gemoet gezien en dus bijna vier weken vroeger dan andere jaren het geval is. De hooioogst is hier als geeindigd te beschouwen. Over het geheel is men over de hoeveelheid en kwaliteit goed te vreden. Blijkens een officieel berigt uit Bern van 19 dezer, betref- fende de veeziekten in Zwitserlandwas het klaauwzeer, be halve in de kantons Bern, Glarus en Wallis, zeer verminderd. Het getal besmette stallen was sedert 1 Julij van 80 tot 27 gedaald, dat der besmette weiden daarentegen van 33 tot 52 vermeerderd. In het kanton Bern was de ziekte toegenomeu ten gevolge van den invoer van besmet vee uit Frankrijk. In eenige gemeenten van Ziirich en Baseband had zich het miltvuur vertoondwaaraan verscheidene rnnderen bezweken waren. De Russische Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een rapport openbaar gemaakt over de vooruitzigten van den hooi- en graanoogst daar te lande. Daaruit blijkt dat in elf dis- tricten de toestand goed of voldoende is. In tien districten zal de oogst mirldelmatig zijn in sommige en slecht in andere deelen. In zeven districten is het vooruitzigt onbevredigend daar het gewas geleden heeft onder hitte en droogte. Alleen in de districten van Lombska, Liblin en Kalish heeft het graan door den hagelslag geleden. Musselktuiaal26 Julij. De landlieden zijn hier reeds druk bezig met de rogge. Dit koren belooft een vrij goeden oogst, het stroo is evenwel. niet lang. De aardappelen staan er uitmun- tend voor. Het grasgewas en de tuinboonen beloven, door de droogte, niet veel. Omdat het stroo in de kleistreken gedu- rende eenige jaren in prijs is gestegen zijn voor de verhuurde hooilanden thans zee hooge prijzen geboden. 'S Ilertog'ewboscll27 Julij. Ten gevolge van de vele re- gens der laatste dagen, is het water sterk gewassenzoodat reeds verseheidende polders van het Boschveld onder water staan. Op vele plaatsen ziet men de boerentot de knieen door het water badende, het gemaaide gras uit het water op- halenom het elders weder te droogen te leggen. De kwa liteit van het hooi zal er natuurlijk niet op verbeteren. Gedurende de jongst verloopen week zijn uit het noorden des rijks langs de gemeente Utrecht 1187 schapen naar het buitenland vervoerd; de prijzen van het rundvee, die thans nog hoog zijn, zullen in het najaar aanmerkelijk dalen, daar de hooiprijzen gemiddeld een derde hooger zullen zijn dan ver- leden jaar en het op den stal brengen van het vee alsdan zeer veel bezwaren zal opleveren. Blijkens het programma voor de 23e algemeene tentoonstel- ling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw, welke van wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal gehouden worden te Zaandam, van Woensdag 15 tot Zondag 19 September e. k,, heeft die tentoonstelling volgendervvijze plaats: die van voortbrengelen en werktuigen van Woensdag 15 Sept. tot en met Zondag 19 Sept. in°de tenten der Maatschappij op de "Gedempte gracht, en die van paarden, runderenschapen, varkens en pluimgedierte op Donderdag 16 September e. k. De leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heb- ben, op vertoon van hun persoonlijk bewijs, voor zich en eene dame den vrijen toegang. De algemeene vergadering wordt gehouden op Zaturdag 18 September ten 1 1 ure. Na de vergadering is er voor de leden gelegenheid, zich te vereenigen tot een gemeenschap- pelijken maaltijd. De trekking der loterij zal geschieden op Dingsdag 21 September a. s. De Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hol lands Noorderkwartier is voornemens in de eerste helft der maand September e. k. te Heerhugowaard een ploegwedstrijd te houden. Zwolle28 Julij. Sedert eenige dagen is het nagras aanmerkelijk bijgekomen. De kwaliteit van de eerste snede is uitmuntend. Het vee heelt volop gras, waardoor de handel is verlevendigd en de vraag voor het buitenland toegenomen. De graansoorten zijn middelmatig en de aardappelen overvloedig en goedkoopop zeer enkele plaatsen bespeurt men sporen van ziekte. Op de spoorlijn Kampen-Zwolle liepen twee koeijen. De machinist dit bemerkende, stopte zoo .snel mogelijk; echter werd een der dieren omver- gereden en geraakte met de pooten zoodanig onder den trein, dat de klaauwen werden afgereden. Het is dienteDgevolge naar een slag'ter ver voerd. De trein had slechts een paar minuten oponthoud. Te Nistelrode is de bliksem gestagen in de woning van den land- bouwer Jan van der Heiden, terwijl deze juist bezig was vuur aan te leg gen. Van der Heiden werd bewusteloos neergeworpenen toen hij wefr tot zicb zelven kwam, stond zijn huis reeds in voile vlam. Het huis is totaal afgebrand, docb bet vee werd gered. De scbade bedraagt p. m. f 3000. Alleen het huis was verzekerd, en wel voor 1300. v. fT 0nder d.e gemeente Hoogezand moet eene vrouw baren echtgenoot bebbeu vergiftigd, met het doel een tweeden man te kunnen huwen. De overledene was een vlijtig werkman. De politie heeft er reeds de hand in. Een der korrespondenten van de Haarl. Courant meldt, dat bij de zer dagen in een boekdat in het begin dezer eeuw gedrukt werd een stuk papier vond, waarop 70 jaren geleden het volgende gescbreven was: 50-jarig beproefd middel .tegen den beet van een dollen bond, op men- scben en dieren aangewend. Men neme dadelijk warmen azijn of laauw water, wasscbe de wonde goed uit en droogt ze, dan giet men eenige drop- pels mineraal zontzunr iu de wonde; daar minerale zuren bet speekselvergift oplossen, zal men zeker de rampzalige werking er van voorkomen." Zondag avond had de heer de Boer, bij de opvoering van bet drama Le Koopman van Antwerpenin bet zomertheater de KeizerskroonBui- tensingel te Amsterdam, naar men zegt, bet ongeluk in het 4e be'drijf: de straf van den verleider", zicb den top van den vinger te schieten. Te Abbenbroek is eene welgestelde boerindie wegens overtreding eener politieverordening was beboet, maar niet verkoos te betalen, gearre- steerd en van daar per as naar de gCvangenis vervoerd, waar zij twee da gen zal doorbrengen. Te Jnbbega is eene boerenwoning verbrand met 7 kalveren, een vette stier en een aantal varkens. Twee koorddansers zijn te Koningsbergen jammerlijk om bet leven gekomen. Zij //werkten" a la Blondin op eene kolossale boogte. De een zat op de schouders van den ander, en zoo zou een vrij aanzienlijke leng te op de koord worden afgelegd. Zij vielen: een was dadelijk op de plek dood, de ander werd in bopeloozen toestand naar het ho'spitaal vervoerd. Een tuinier, Knaapen genaamd, woonacbtig tusschen Poeldijk en de Heulwas Maandag 19 jl. met zijn beide knechts op het land werkzaam, toen het onweer opkwam. ykoin jongens, laten wij in huis gaan, t weer is bar," zeide hij. Naauwelijks was bij echter binnen gekomen of de blik sem drong door den schoorsteen en sloeg hem dood. Knaapen laat eene vrouw met vier kinderen na, die in hem hun broodwinner verloren bebben. Bij den brand, die 24 Julij de woning van den arbeider C. Marij- nissen te Znndert heeft in aseh gelegd, zijn twee jonge kinderen in de vlammen omgekomen. Een zonderling geval heeft zicb te Appeltern voorgedaan. Van een nest met jonge ooijevaars werd sedert eenigen tijd een der ouden gemist en keerde deze ook niet weder. Een kraai, bewogen waarschijnlijk met het lot der overgeblevene (vermoedelijk het wijfje), heeft zich als bescherm- ster opgeworpen en verdedigde dezer dagen vrij beftig het nest en de jon- gen tegen twee vreemde ooijevaars, zoodat zij moesten aftrekken. De kraai blijft steeds het nest mede bewonen. Dezer dagen, verbalen de bladen, kwam te Parijs een Engelscbe too- neelspeler aan, die de held is van eene zonderlinge weddenscbap. Tien ja ren geleden gebruikte hij met lord S. bet middagmaal in een clubtijdens het gesprek uitte hij de meening, dat opgesloten te zijn in een donkere eel geenszins znlk een barde straf is, als men gewoonlijk wel meent. WeDschende de zaak feitelijk te beslissen, bood lord S. den tooneelspeler 1,200,000, als bij zicb tien jaren zou willen doen opsluiten. De wed denscbap werd aangegaan. Lord S. liet in zijn huis een donkere eel maken van vijftien voet lengte en tien voet breedte. Het stond Eastings vrij licht te brandentevens kreeg bij boeken en schrijfgereedschap en natuurlijk een voldoende hoeveelheid eten en drinken al wat bij noodig bad werd hem toegediend zonder dat hij iemand zag. Alle voorwaarden werden naauwgezet nageleefd. Hastings bleef tien jaren in de donkere eel en aanschouwde voor het eerst weer bet daglicbt op den laden der vorige maand, waarop hem de verdiende som onmiddellijk werd uitbetaald. De physieke verandering,, die zijn ligebaam heeft ondergaan, is zeer opmerkelijk. Ofscboon hij eerst 35 jaar oud is, ziet bij er nit als een zestiger. Zijn rug is gekromd, zija gelantskleur opvallend bleek, zijn stem is zwak, boofdhaar en baard sneeuw- wit. Eastings tracht thans zijn geschokte gezondheid te herstellen. Te Berlijn is bet eenige driejarige dochtertje van een ziekenoppasser gestorven ten gevolge van het steken van een gaatje in het oor om bellet- jes in te doen. De persoon, die de operatie bewerkstelligde schijnt het been te hebben geraakt. Er ontstond ettering; korten tijd daarna moest het halve oor worden afgezet, doch 4e toestand verergerde in die mate, dat bet kind na een lijden van 14 dagen stierf. De Volks-Zeitung vindt het onbegrijpelijk, hoe ouders tegenwoordig bunne kinderen nog kunnen kwellen met het steken van gaatjes in de ooren om een afschuwelijke, reeds half afgedankte mode te volgen. Een knecht ontmoette zijn meester op straat en vergat hem te groe- ten. Des avonds liet zijn heer hem voor zich komen en vroeg: Jan, waarom groet gij mij niet als gij mij tegenkomt? Ben ik u tegengeko- men, mijnheer? Zeker, van morgen. 'tis ook wel mogelijk, mijn- heer. Ik ben zoo stikziende, dat ik zelfs geen varken op vijf pas van mij af kan zien. VERBETERING, In ons vorig nuramer is eene fout ingeslopen. In de dank-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2