Jif Tim I 1 Si J - 138 - Texel, 24 Aug. De landerijen zijn door de langdurige droogte verbrand. De veehouder heeft handen vol met het ver- schaffeu van drinkwater aan het vee. Ook voor de bewoners is het kwaad. Onze dorpspompen zijn sedert dagen onder kon- trole van de politie. Tweemaal daags worden de rautsoenen water uitgekeerd en slechts de helft van het gevraagde kan worden verstrekt. Blijft de droogte aanhouden dan zullen an-, dere maatregelen genomen moeten worden. Wijlie, 24 Aug. De uitvoer van pruimen uit deze streek naar Amsterdam en het buitenland is zoo groot dat er ge- brek is aan vervoermiddelen. Ciemengde Berigten. REGTSZAKEN. Breda, 23 Augustus. Het Hoofdbestuur der Maatschappij van landbouwtuinbomo en veeteelt in het arrondisseraent Breda en omstreken heeft zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend met een adres, waarin bet zijn voornemen te kennen geeft, om in navolging van de Friesche Maatschappij van land bouw en onder nader jn overleg met den minister vasttestel- len bepalingente trachlen aan de hoogere burgerscholen een cursus te doen openen in de hulpwetenschappen van den land bouw ten dienste van hoofd- en hulponderwijzersen waarbij tevens tot gemeld einde de toezegging gevraagd wordt van een jaarlijksche geldelijke bijdrage van rijkswege. Ilareil22 Augustus. Gedurende eene maand was het in onze gemeente bij den boer en arbeider een drukke tijd. Over- al was men ijverig bezig met de inzameling van hooi en koren. Het weder was uitmuntend schoon en hoewel de brandende zonnestralen het zvveet bij droppelen deden vloeijenwas het toch aangenaam dat men bijna geen dag door ongunstig we der in zijn werk werd verhinderd. Thans is alles zoo goed als binnenbehalve enkele stukken gras, waarvan de tweede snede nog moet worden ingezameld, en de haver, waarmede reeds een begin is gemaakt. Hooi is in deze gemeente niet minder gewonnen dan andere jaren en, door het heerlijke weder begunstigd, best van kwa- liteit. Rogge heeft op de hooge eschlanden in het voorjaar door droogte en schraalheid geleden en mag daar als mid- delmatig worden beschouwd terwijl dit gewas op de lager gelegen landen een ruim besebot belooft. Gerst is van goed e hoedanigheidterwijl 00k de haver, op sommige plaatsen dun echter over 't algemeen een goed verbouw is. Door den onlangs gevallenvooral voor de groenlanden zoo weldadigen regen, en de aanhoudende warmte, is het loof der aardappelen in een ommezien als verdord. De ziekte bepaalt zich echter nog maar alleen in het loof en wordt uitgezon- derd enkele gevallen nog niet in den knol aangetroffen. Dit gewas belooft een ruime opbrengst te geven. De varkensziekte heeft in deze gemeente reeds vele offers geeischt. Groilingeil21 Aug. Het weder was deze week droog en zeer warm; alleen heeft het nog een weinig geregend. Men heeft van het schoone weder gebruik gemaakt om voort te gaan met den oogst van Dikke Haver, die op weinig uitzonderingen na geborgen is. Ook met de andere Haversoorlen en Tarwe heeft men een begin gemaakt, maar vooral in het noorden der pro- vincie staat daarvan nog veel buiten. Aardappelen beloven een middelmatigen oogst, en de volgende week begint men met het rooijen der late soorten. Over ziekte wordt weinig geklaagd. Bevertvijk, 23 Aug. De tongblaar en het klaauwzeer brei- den zich meer en meer onder het rundvee uit. Dalfsen, 23 Aug. De ijmkers zijn goed tevreden over de opbrengst der korven honig. Het zwermen is afgeloopen, en het is geen zeldzaamheid dat men korven aantreft, welke goed bevolkt zijn, die 30 tot 35 kilogr. wegen. Het zal er voorts van afhangen hoe de heidebloem zich houden zal, daar door den onweersbui alle hoop daarop gevestigd kan verijdeld wor den. Ainerongeil23 Aug. De tabak staat hier in den omtrek uitmuntend. Het aardgoed is meerendeels gepluktbinnen wei- nige dagen zal een aanvang met het plukken van bestgoed worden gemaakt. Zwollc24 Aug. Naar wij uit goede bron vernemen, be- staat bij het Departement van Binnenlandsche Zaken ernstig het plan, naar aanleiding van veler wenschtot opening van een cursus aan de Rijks hoogere burgerscholen of andere open- bare inrigtingen van onderwijsover landbonw en aanverwan- te vakken. De cursus zal van Rijkswege.worden gesubsidieerd, het onderwijs gratis worden gegeven en hoofdzakelijk het doel zijn voor hoofd- en hulponderwijzersom later aan de open- bare scholen dat vak algemeen te doceren. Amersfoort. Op de Vrijdag alhier gehouden paardenmarkt zijn 330 landbouwpaardenwaaronder 10 veulensaan de lijn gebragt of in nabijgelegen stallen aanwezig bevonden. De handel was zeer traag en de hoogste koopprijs 400die van een veulen 140. Buitenlandsche kooplieden waren niet tegenwoordig. Door de heereu v. E. te Kuilenburg is eene proef geno men om aardappelen, die reeds door ziekte waren aangetast, te koken en met zout vermengd evenals gewone aardappelen te kuilen om in den aanstaanden winter tot veevoeder te dienen. Ongeveer 150 hectoliter zijn op die wijze bereid. Vele veehouders in Friesland worden tegenwoordig door eene ramp getroffenwaarvan men vroeger nooit heeft gehoord. In de wol van de schapen en vooral van de lammeren ont- dekt men eene soort van witte made, die door het vel heen- dringt en tot in de ingewanden voortwoekertwaarvan de dood een zeker gevolg is. Een landbouwer onder Goutura heeft reeds vier schapen op die wijze verloren en nog steeds blijft het kwaad zich uitbreiden. Ook raeent men hetzelfde diertje bij de varkens te hebben opgemerkt. Bij sommige land- bouwers in Kollumerland vertoonen zich een groot aantal maden in het gedurende dezen zomer gewonnen hooi. Bij een enkelen is het hiermede zoo erg gestelddat men genoodzaakt was het hooi voor het grGOtste gedeelte binnenshuis te brengen. Zij dringen tot zelfs in ds woonkamers door. Men meent de oorzaak hierin te moeten zoekendat het hooi wegens de groote hitte te spoedig is gedroogd en nu een soort van be- derf ondergaat. De Commissie door het Centrale Landbouwkundig Genoot- schap te Parijs benoemd om rapport uit te brengen aangaan- de de ontdekking van den werkman Telliez, die in Augustus aardappelen poot om in Januarij te oogsten, zoodat men een dubbelen oogst van aardappelen in den jaar kan hebben en ook altijd versche kan etenheeft gunstig gerapporteerd bij monde van den heer Chatinlid van het instituut. De con- clusie noemt het door Telliez uitgevonden middel uitstekend. Op vijf verschillende plaatsen werden nu van staatswege proe- ven genomen en reeds zijn in de laatste dagen aardappelen gepoot o. a. in den Jardin des Plantes, in den tuin van het Luxembourg en in den acclimatatie-tuin. Die er meer van wil weten wende zich tot den heer Telliez rue des Fosses- Saint-Jacques11, te Parijs. Wij lezen in de Milcli. Ztg. van 11 Aug. dat men plan heeft bij gelegenheid der in 1876 te houden wereldtentoon- stelling te Philadelphia een rundveewedstrijd te houden. Er zal plaats gemaakt worden voor 700 dieren en wel voor 280 korthoorns130 Jerseys, Alderneys en Guernseys, voor 70 Devons, 70 Hollander, 70 Ayrshire en 70 andere dieren van zuiver ras. Wij hopen dat de 70 Hollander alle uit ons land mo- gen gezonden worden en dat zijdie daarop invloed kunnen uit- oefenen, bij deze gelegenheid zullen zorgendat geen Hol- steinsch of ander vee onder den naam Hollandsch worde ten- toongesteld. Wie zet zich in deze voor onzen veestapel zoo belangrijke zaak aau het hoofd eener korporatie, die uitmuntende exem- plaren van onze rasseu te Philadelphia tentoonstelt, om ze daarna aldaar te verkoopen LandbCt.) Weejien23 Augustus. De internationale markt van granen en zaden is heden geopend. De berigten over den oogst van dit jaar schatten in Oostenrijk-Hongarije de tarwe op 4 /2 millioen rogge l/2 millioen centner, gerst 2% haver 2. Bij den aanwezigen voorraad schat men het export van tarwe 5 '/2 a 6rogge 1 ]/2 gerst 1J/2 millioen. In Dorsetshire zijn het klaauwzeer en de tongblaar zeer toegenomen. Er zijn 500 nieuwe gevallen en het getal aange- taste runderen is 8 500. De Amsterdamsche Courant bevat het volgende: Wij vestigen de aandacht onzer stadgenooten op de tentoonstelling van planten, gekweekt door den arbeidenden stand, die Zaturdag 28 dezervan wege Floralia op de terreinen van Linnaeus zal ge houden worden. Het programma der festiviteiten is zamengesteld als volgt Zatur'dag 28 Aug., ten een ure. Opening met een toespraak van den voorzitter en daarna matinee musicale. Dingsdag 31 Aug., 'savonds ten zeven ure. Plegtige uitreiking der prijzen en premien, toegekend door den jury, en concert van de kapel-Coenen. Woensdag 1 Sept., ten 10 ure. Met medewerking der Vereeniging tot veredeling van het volksvermaakvolksspelen voor kinderen. Er zijn 15 verschillende speten georganiseerd, alsmastklimmen boegsprietloopen, zakloopen, Flora-spel, touwspringenringsteken hoepelwerpen, blokjesrapen, plankspringen, wedlbopen, touwklimmen, koekslaan, koekhappen, tonloopen en riugwerpen. De kinderen, die geen prijs bekomen, zullen een lot in een grootw tombola ontvangen. De leden der Amsterdamsche Gymnast,iek-onderwijzersvereeniging hebben met groote bereidwilligheid de leiding dier spelen, onder toezigt van eene kommissie uit de leden vat, Floraliaop zich genomen. Het dames-comite voor kinderfeesten, in den vorigen winter, na afloop van de St.-Nicolaasfeesten in het Paleis voor Volk.vlijt, opgerigt, heeft ook zijne hooggewaardeerde medewerking toegezegd. Werkt het weder mede, dan belooft alles een aangenaam, een waar volksfecst, in den besten zin des woords. De Vereeniging Floralia, die ook elders hier te lande navolging vond, ook zelfs geheei door partikulier initiatief (zie o. a. het berigt uit Zwolle in dit nommer), heeft de levendigste sympathie bij den arbeidenden stand gevonden, en de groote zich steeds uitbreidende deelneming aan den wedstrijd bewijst dat Floralia regt van bestaan heeft. Maar, regt alleeu is niet genoeg de middelen moeten er bijkomen, er dient eene goede verbouding te zijn tusschen de toeneming in uitgebreid- heid der tentoonstellingen en de financieele krachten. Met nadruk wekken wij onze stadgenooten op om door hunne bijdragen die kas te stijven en het bestuur van Floralia in staat te stellen o p den ingeslagen weg voort te gaan. Op dien weg toch viuden hon- derden ambachtslieden en hunne gezinnen eene nuttige uitspanning, en wordt lust en liefde tot waardeering van het genot dat de planten- wereld oplevert aangekweekt. De besehavende invloed van Floralia's streven is niet te miskennen. Wij hopen dus, dat, terwijl de inzen- dino- van planten toeneemt, ook de finauciele bijdragen in ruime mate mogen toevloeijen, en daarmede als het ware gelijkeu tred rao- gen houden. De zoon van een geacht inwoner der provincie Utrecht heeft zich met een vriend uit de voeten gemaakt. Aan zijn aanhouding schijnt om bij- zondere redenen groote waarde te worden gehccht. Althans de politie is in alle havensteden aangeschreven de twee 21- a 22-jarige jongelicden beiden student te Utrecht en vermoedelijk op weg naar Eogeland, aan te houden Herhaaldelijk komen ten postkantore briefkaartformulieren zonder post- zegel-stempeldoch die door de afzenders van een frankeerzegel van 1 cent zijn voorzien,' met het doel om het aan de achterzijde geplaatste gedrukte berigt op den voet van drukwerk te verzenden. Vermits echter bij de wet het port der briefkaarten voor de binnenlandsche verzending op 2| cent is vastgestelden het voor de toepassing van dat port geen verschil uit- maakt of het op die briefkaart geplaatste berigt gedrukt dan wel geschre- ven is, knnnen er geene briefkaarten ter verzending worden toegelaten, waarvoor niet het volgens de wet vcrschuldigde port van 21 cent is vol- daan. Onvoldoend gefrankeerde briefkaarten, die niet voor de terzending aan de afzenders zijn kunnen teruggegeven worden worden met briefport belast. Volgens de Koerier werd dezer dagen door den daglooner Hemeltje, te Deventer, terwijl hij bezig was met het maaijen van klaver, een dia- mant in den grond gevonden, zoo als men zegt van zeer groote waarde. De Staat Belgie is veroordeeld tot het betalen van 23,000 fr. aan den machinist Gob, die ten vorigen jare zijne beenen verloor bij het redden van een spoortrein dien hij bestuurde. De zoldering van een der voornaamste hofsteden in den polder Eijer- land op Texel is ingestort onder den zwaren last granen, daarop geborgen. Hoewel er menschen beneden werkzaam warenheeft gelukkig geen hunner letsel bekomen. C. H. Nairn, een Engelschman, is, op een velocipede gezeten, van Weenen vertrokken, om op dit voertuig de reis naar Parijs te volbrengen. Zijne velocipede weegt niet meer dan 45 pond. Het groot aantal tapperijen te Amsterdam trekt wel eeus de aandacht. Te Parijs echter is een straatje dat al de onze in rijkdom aan zoodanige etablissementen overtreft. In de kleine rue de Jean Bauvais zijn dertien huizen, waarvan elf wijnhuizen. Zoo ver zijn wij hier nog niet. Bij het italiaansche leger zijn de velocipedes ingevoerd voor het over- brengen van depeches en de wisseling van stukken tusschen de hoofdkwar- tieren en de verschillende korpsen. Daarbij is aangenomen, dat zij ge- middeld 30 kilometer per uur kunnen en moeten afleggen, Te Morent-Verdun heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Bij een plotseling uitgebarsten brand was een jeugdige dienstbodeSophia Bondard, vergeten. De ongelukkige bevond zich op een kamer onder het dak. De brandgasten slaagden er In het dak te bereiken, waar het meisjezich bevond. Een van hen gelukte het haar bij de haren te vatten. Op dit oogenblik stortte de zolder in. Het haar bleef den redder in de hand achter en het ongelukkige meisje werd in de vlammen meegesleept. De luchtreiziger Beudetdie dezer dagen te Berlijn verrcheidene malen opsteeg en middelerwijl halsbrekende toeren maakte aan een tra- peeze, is verongelukt. Hij greep mis, viel en brak den hals. Te Barcelona is het Spaansche stoomschip Express, dat ammnnitie laadde, in de lucht gesprongen. Vijftig personen verloren hierbij het leven. Het schip zonk onmiddellijk. In den vroegeu morgen van 25 dezer heeft men te Haarlem, op de baan nabij den Krnisweg gevonden eenige gedeelten van een mensehe- lijk ligchaain. Het lijk waartoe zij behoorden was dat van een polder- jongen. Men vermoedt dat hij Dingsdag-avond onderweg op den laatsten trein van Amsterdam is gesprongen en daaraan is blijven hangen tot op dc plek waar zijn verminkt lijk gevonden werd. Op den wegin de rigting van Amsterdam waren de sporen zigtbaar dat het ligchaam langs den weg had gesleepthier en daar werden gedeelten er van gevonden. Het lijk is naar het politiebnreau te Haarlem gebragt. Dat kinderen door varkens en ook enkele malen door groote roofvo- gels zijn gedood, is bekend. Zeldzamer is het volgende geval. Te Corbeil plaagde een vierjarige knaap een haan. Het dier vloog woedend tegen hem op. Hij vielde haan pinte hem de oogen uit en bragt hem in het aangezigt en den hals zulke diepe wonden toe, dat hij drie uur later aan de gevolgen overleed. Te Weenen is een paard tentoongesteldvan Rnssisch ras, ongeveer zeven jaar oud, en dat een geheei onbehaarde, gladde huid heeft. Het trekt bijzonder de aandacht van kenners en liefhebbers, maar al die geleerdeu zijn het vooralsnog oneens, of bier werkelijk eene zeldzame speling der natuur bestaat, dan wel of men aan eene kunstbewerkiug of ziekteverschijnsel moet denken. De huid wordt in kleur en gladheid vergeleken bij die van een jong kind. Van Weenen zal het in de volgende maand naar Parijs vervoerd en dan ook daar tentoongesteld worden. Alexandre Dumas, de zoon, stapte voor eenige dagen met zijn dochtertje, een meisje van zes jaren, in een spoorwegwaggon. Op eens viel het kind hem bp het lijf met deze moeijelijke vraag: //Papa, wat voor onderscheid is er toch tusschen een man en eene vrouwP" De schrijver van den //Demi-monde" stond een oogenblik zooals men 't noemt, met den mond vol tanden. Maar het dnurde slechts een oogen blik.. Toen antwoordde hij doodbedaard //Kindlief, dat is heel eenvoudig. Eene vrouw heeft op reis altijd dubbel zooveel bagage bij zich als een man." In de Revue Britannique deelt de heer d'Orcet, de volgende bijzonderbeid mede, aaugaande eene vrouw, die tot model gediend heeft voor eene van Pradiers nicest beroemde kunstwerken, Atalante, en voor het jonge meisje in de Combats de coqs van Gerome. Zij was uit Bourgogne geboor'ibezat alle eigenschappen in een model gcrordcrd, en had zich door den omgang met kunstenaars niet alleen wat neschaafd, maar zelfs eenige kundigheden weten op te doen, dank zij hare schranderheid en energie. Terwijl Pradier aau zijne Atalante arbeidde, wachtte hij op zeke- ren morgen vergeefs het model in zijn atelier. Hij liet eindehjk aan hare woning informeeren, en kreeg tot antwoord, dat zij plotseling overleden was. Pradier hierdoor zeer in de voortzetting van zijn werk bemoeije- lijkt, begreep dat het eenige hulpmiddel wat hem overschoot was een afgietsel van het lijk in gips te maken. Zoo gezegd zoo gedaan, maar toen hij met dien arbeid begiunen wilde, herrees zijn model uit den sehijndood. Wij laten nu verder d'Orcet zelf spreken. »Door de inspanning bij het aauhoudend poseren voor Atalante, had zij zich een hersenkoorts op den hals gehaald, die met een zoo hevigen aanval van katalepsie eindigde, dat men haar dood waande. Later bleek uit hare verhalen en de gelukkige ontknooping bewees de waarheid harer mededeeling, dat zij in dien kataleptisohen, schijndooden toestand, hoewel uiterlijk volkotuen een lijk, echter haar voile bewustzijn behouden had, en alles hoorde wat om haar heen gezegd werd, alles benierkte wat er in hare uabijheid voorviel. »Het afgieten harer voeten bad haar geen vrees ingeboezemd maar toen zij de. toebereidselen bespeurde om haar hoofd, hals en boezem geheei in pleister te Liullen, ten einde ook dien vorm te bekomen, had zich de vreeselijkste »ngst van haar meester gemaakt. Een allerafgrijselijkste dood stond haar te wachten, - en dit voor- uitzigt. werkte zoo hevig dat haar ontroerde geest over de verstij- ving des ligchaams triomfeerde, en zij eensklaps de magt over haar spieren herkreeg, en van hetruatbedopvloog. Haar eig<-naardig karak- ter verloochende zich ook in dat oogenblik niet. Het eerste toch wat zij deed, aan zulk een oubesclirijfelijken dood ontkomen, was dat zij den verbijsterdeu Pradier met zijn gips overdekte. De krisis was voorbij, het gevaar geweken, maar tooh duurde bet nog eeni- gen tijd eer zij geheei hersteld was. Zij was echter niet te bewegen weer naar den beeldhouwer te gaau. Zij wilde geen voet weer in zijn ateher zetten, en Pradier mogt zoo veel hij wilde beweren, dat zij juist hem het leven bad te danken, want dat zij zonder hem en zijn kunstbewerkiug levend begraven zou zijn geworden, - het baatte niet. Zij bleef weigeren weer bij hem te poseren, en Pradier heeft Atalante volgens een ander model moeten voltooijen. Zij seheen echter van een gewelddadigen dood voorbestemd te zijn, want zij is omgekomen bij de schipbreuk van den Atlas, aan boord waarvan zij zich bevond uit Algerie terugkeerende." Onder presidium van den raadsheer Mr. Hanlo behandel- de het Provinciaal Geregtshof in Zuid-Holland het straf-pro- ces tegen zekeren v d. V.laatstelijk winkelier melkverkoo- per en landbouwer te Haarlemmermeer doch later te Kra- lingen verblijf houdende. Op eigen aangifte verklaarde de ar- ronil.-regt.hank. te Haarlem hem den 20 April j 1. in staat van faillissementwaarbij het bleek dat zijne schulden omstreeks f 6000 bedroegen terwijl bij de inveutarisatie sleclits voor een waarde van bijna f 2000 werd aangetroffen. Hoezeer de gefailleerde den kurator verklaarde behalve een zilveren knip niets meer te bezitten, kwam na eenigen tijd aan het licht dat v. d. V. van Haarlemmermeer naar Kralingen had doen vervoeren en aldaar ter bewaring had gegeven een groot aan tal koopwaren en goederen die tot zijn boedel behoordenter waarde van 309.25. Ook had hij verzwegen het bezit van eenige gouden en zilveren voorwerpen, die hij voor f 35 met regt van wederinkoop, te Leiden had van de hand ge- daan. Deze feiten kwamen ter kennis van de justitie tijdens de hierbij betrokken persoon reeds in hechtenis was, onder verdenking zich te hebben schnldig gemaakt aan diefstal van een vospaard uit eene weide nabij Kralingen, welk beest, vol gens verklaring van getuigendoor den besch. te Gouda zou verkocht zijn voor 75. In deze zaak werden 17 getuigen gehoord, die het boven medegedeelde narler onder eede bevestigden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2