Haarl emmer meer Landbouw. 1875. JVo. 56. Vrijdag, .3 September. V A IV AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD, Prijs van het A-bonnement: in het Jaarf g_ Prijs der Advertentien Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven - R. Prijs van een enxel Nommek 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BOXGA C0., te Amsterdam. WIlterl{jk Woensdag.) van 1 6 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend In de op 26 Augustus jl. gehouden raadsvergadering werd de Gemeenterekening over 1874 vastgesteldbedragende in ontvangst 58,283.11/2, in uitgaaf 56,195.80; batig saldo 2087.81 J/j. Ook werd goedgekeurd de rekeniiig van het Burgerlijk Ar.nbestuur over 1874 in ontvangst op/3939,62 in uitgaaf op 3913.19%; batig saldo 26.42%. Voorts werd benoemd tot gemeente-geneesheer in wijk 5 dezer gemeente, op eerie jaarwedde van 600, de heer H. T. van der Wisselthans op het eiland Marken, Op verzoek is eervol ontslagen als hulp-onderwijzeres aan de school N°. 2 alhier, mejufvrouw J. A. M. Bottinea o-eb Geveke, B Agenda voor de Vergadering van den Geraeenteraad van Haarlemmermeer, op Dingsdag 7 September 1875 des namiddags ten 1 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Beeediging van nieuwe leden. 3. Benoeming van een Wethouder. 4. Idem van leden der Financieele Commissie. 5. Aanbie- ding der Begrooting voor 1876. 6. Idem van het Bur gerlijk Armbestuur 1876. 7. Wijziging van het Kohier van Hoofdelijken Omslag over 1875. 8. Benoeming van een hulp-onderwijzer aan School N°. 8. 9. Idem van eene hulp-onderwijzeres aan School N°. 1. van 25 tot 31 Augustus 1875. GEBOREN: Jan, zoon van E. den Boer en S. Wit te. Johannes Hen - drikus zoon van F. Blijleven en A. E. Reitsma. Ariezoon van K. Oldenburg en W. Meulekes. Johannes, zoon van S. Commandeur en A. de Waard. Hdletje Cornelia, dochter van C. van "der Laan en J van der kraats. Martina, dochter van C. van Soest en B. de Quaste- 7 Z°,0U VaU GrieksP00r e» H. Smits. Plasinadochter ongehuwd 6n SPaDier- Simon> zoon van Maartje Bokhoven EEVENLOOS GEBOREN 1 kind van W. van Wijk en J. Luities. re^RLEDw SAiriaiiaJde17re6de' oud jaren, gehuwd met A. Smoo- renburg. Elisabethoud 11 weken dochter van A. Goorden en A. J. Bus. Neeltje oud 3 jaren, dochter van G. Verhagen en C. van den Berends ome' oud 4 maanden, zoon van P. Gouweleeuw en A. B. ONDERTROUWD: G. Broertjes met A. Fraai. metT^klnter Franscoise(wednr-) met A- Verdel(wed.) J. W. Schaap Aan de te Hoofddorp gehouden harddraverij van paarden uit deze gemeente hebben acht paarden deelgenomen. De eerste prijs, een gouden horologiewerd behaald door het paard van P. de Haas, IJweg, K. 16,berijder W. Pruit; de tweede prijs een zilveren horologiedoor het paard van P. S. Zijl- mans, EE. 25, Aalsmeerderweg, berijder de eigenaar. In het laatst der vorige week bevond zich te Abbenes een bond welken men vermoedde dat dol wasen die 5 a 6 an- dere honden heeft gebeten deze zijn alien onmiddellijk gedood. Van den vermoedelijk dollen hond werd tot heden niettegen- staande alle nasporingenniets meer vernomeo. Warflmizen, 31 Augustus. Een verkwikkende en ver- fnsschende regen daalt heden neder. De hoop van velen is, dat ze een pnar dagen moge aanhouden. 't Aardrijk tochen vooral de weilanden, die als kaalgeschoren zijn, smacht naar water. Terwijl elders hier en daar onweersbuijen hebben <*e- woed, die regen hebben gegevenis hier en in de omstrek'en sedert verscheidene weken zoo weinig water gevallen, dat grachten en slooten totaal droog zijn en aan 't vee water in Uand moet^ worden gebragt. Door de zoo schrale weiden en t schuimen" van 't vee hebben reeds vele landbouwers hunne ossendie bestemd waren in den aanstaanden winter te mes- ten verkocht, terwijl er zelfs bij enkelen melkkoeijen op stal zijn gezet of in hokken geborgen. De regen, die nu in stroomen soms neervaltmaakt mis- schien spoedig aan vele klagten een einde. De tijd des jaars is ecbter te ver verstreken om nog goede weide voor't vee te knjgen. De landbouwers kunnen zich intusschen verheugen over het zoo uitmuntend ingeoogst graan. 't Veld is, buiten eenige boonen, zoo goed als schoon, en op 't zoogenaamde herfstvalgenop ploegen en eggen der stoppels, is het weder uitmuntend geweest. 1 bekenddat op vele kleigronden en vooral op nieuw mgedijkte polders, alsook op andere, veelal, ja in den regel, zout of brak put- of welwater wordt aangetroffen. Als iets zeer merkwaardigs en bijzonders deelen we daarom het bijna ongeloofelijke feit mede, dat voor eenigen tijd de landbouwer D. L. Broekema te Pieterburen, achter op zijn kwelder, dus als t ware op het Wad, op zeer korten afstand van de plaats waar in den zomer dagelijks het zeewater komt, een put of gat heeft doen graven, leverende op eene diepte van slechts 10 voeten zuiver zoetwater opzoodat hij zijn vee niet alleen van uitmuntend drinkwater kan voorzien, maar ook de vele daglooners in die omstreken werkzaam daarvan ruimschoots gebiuik mak.en. Men moet bij het graven daar eene zandlaag hebben aangetroffen, waarin ne weldie overvloedig water opgeeft. (Gron. Cour.) Abcoude, 26 Aug. De van ouds beroemde paardenmarkt is heden alhier gehouden. Groot was weder het aantal bezoe- kers, dat als gewoonlijk van alle omliggende plaatsen herwaarts stroomde; een aantal kooplieden bewees, dat deze markt nog steeds haien ouden roem bleef handhaven. Aangevoerd werden tusschen de 300 en 400 paarden van verschillende soort, als- mede eenige veulens en bitten. De handel was levendig, de prijzen hoog. Het programma voor de land- en tuinbouwkundige tentoon- stelling, die te Luxemburg bij de viering van het 25jarig stad- houderschap van prins Hendrik zal worden gehouden Is van regeringswege openbaar gemaakt. Zij zal den 5 October wor den geopend, en verdeeld zijn volgt: le afdeeling, inlandsche dieren; 2e afdeeling, internationale tentoonstelling van werk- tuigen en gereedschappen voor den landbouw; 3e afdeeling, idem van producten van landbouwtuinbouw en boschkultuur. De inzendingen worden gerangschikt in 192 kategorien. Voor elke kategorie worden premien en medailles uitgeloofd. Alle inzendingen moeten voor 20 September schriftelijk zijn aan- getfield. Zwolle, 31 Aug. De aardappelenziekte heeft zich in deze streek hoofdzakelijk bepaald tot de vroege soorten. In de late soorten bespeurt men gelukkig nog niets. De hooipersen werken hier bijna dag en nacht. Het staat niet stil met het aanvoereu van los en het verzenden van geperst hooi. Vele schepeu kruisen elkander. A1 wat maar eenigzins handelbaar hooi is, wordt in de omstreken van Kam- pen en Genemuiden opgekocht, van 25 tot 28 de 100/2 kilo. I)e grootste verzendingen geschieden via Harlingen en Nieuwediep naar Engeland. Het nagras staat uitnemend schcon, zoo zelfs, dat bet op vele plaatsen het voorgras overtreft. Met het maayen is men aan- gevangen. Men verwacht door dezen onverwachtenbuitenge- wonen naoogst vermindering van de hooiprijzen. In een vergadering van de afdeeling Vehen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is besloten 50 uit de kas der afdeeling bij te dragen, ter tegemoetkoming in de kosten van eene groote harddraverij, welke te Beverwijk, vermoedelijk 30 September e. k.zal gehouden worden. De gemeenteraad heeft voor hetzelfde doel 50 toegestaan. Ook uit den Horn, gemeente Aduard, en in de omliggende plaatsen wordt veel geklaagd over de rups in het hooU niet bij honderden maar bij duizenden en millioenen worden zij bij sommige landbouwers geteld. Wanneer zij het hooi verla- tenkruipen zij langs balken en gebindten en verspreiden zich door de schuur. Ook daar heeft men ze bij de schapen op- gemerkt, dat voor deze dieren een erge plaag is. Naar men verneemt bestaat bij den Minister van Binnen- landsche Zaken het voornemen om aan de Rijks-Burgerscholen een cursus te openen voor landbouw en aanverwante vakken. Het onderwijs zal gratis worden verstrekt en zoo worden in- gerigt, dat toekomstige onderwijzers er van kunnen profiteered Klein Oldnmbt, 31 Augustus. De vlekkentyphus onder de varkens neemt bier en, naar we vernemen, ook in't Groot Oldambt en in de naburige Ommelanden vooral sedert de vorige week in zulk eene erge mate toe, dat vele van deze dieren reeds een ontijdigen dood zijn gestorven. Niet zoodra vertoonen de eerste kenteekenen van deze met regt gevreesde ziekte zich, of 't lot der meeste varkens is beslist, daar de ondervmding in vroegere jaren heeft geleerddat zij, die aanvankelijk in 't leven blijven, later toch dood in 't hok gevonden worden, of bij herstel in den regel niet weer aan den groei komen. 't Schijnt wel dat aan deze ziekte weini» of niets te doen is. De ervaring toch heeft bewezen, da°t sommige voorbehoedmiddelen het eene jaar probatum zijn en in een volgend zonder gewenscht gevolg aangewend worden. Hijdie voor deze ziekte een radicaal middel weet uit te vindenzal der menschheid waarlijk een onuitsprekelijke dienst bewijzen. Voor de 29e algemeene vergadering der Maatschappij van Landbouw, den 18 September a. s. in Zaandam te houden zyn een reeks van onderwerpen ter behandeling aangewezen! 1 ehalve de werkzaamheden van gewonen en huishoudelijken aard, welker vermelding overbodig is, komen eenige voorstel len op het bescbrijvingsbillet voor, o. a.een voorstel van de afdeehngen Rotterdam, Schiedam, Waddinxveen Zevenhuizen Zoetermeer en Zegwaard, dat het hoofdbestuur tegen Julij 1876 een wedstrijd uitschrijve van stoom-koolzaad-dorschmachines tevens geschikt tot het dorschen van alle andere graansoorten, met uitloving van Prijzen voor de machines die het best vol- doen aan bepaalde voorwaardenidem van de afdeeling Rijs- wyk, een gouden medaille uit te loven voor den uitvinder van een radikaal geneesmiddel tegen de tongblaar en het klaauwzeer onder het rundvee; twee voorstellen van de afdee ling Slotenhet eerste tot het houden eener bespreking, eerst in de sektien van: bereiding van boter en kaas in Denemar- ken en Zwedenvoornamelijk de vraag waarom Engeland thans de voorkeur geeft aan den invoer van boter uit Denemarken het andere, om naar aanleiding der wet op de besmettelijkc veeziekten te vernemen, wat de ondervinding dier afdeelin°-en is over de schadeloosstelling, welke door het rijk wordt 'o-e- geven tot de helft der waarde (terwijl de geheele waarde van het geslagte en onteigende dier in de staatskas vloeit), be- halve nog de belasting voor het geslagt enz. die daarop' ten voordeele van het rijk wordt gehevenverder voorstellen van et Hoofdbestuur: a. bij de hooge regeering op nieuw aan te ringen om een bekwaam wetenschappelijk man te belasten met een uitgebreid onderzoek naar de levenswijze enz. der voor onzen landbouw nuttige en schadelijke insecten; gemeen- tebesturen aan te schrijven kennis te geven van voorkomende beschadigingen aan gewassen door insecten; en van staatswege een subsidie te geven voor onderzoekingen en proefnemingen vroeger werd dergelijk voorstel door de Staten-Generaal niet goedgekeurd; bhet Hoofdbestuur te magtigen tot het nemen van maatregelen ter vergemakkelijking van de verwisseling van jaargranen en de verspreiding van erkend goede soorten van veldvruchten. Namens den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn de Burgemeesters verzocht, omwanneer door lien van de rijks- ambtenaren der belastingen berigt is ontvangen van een geval van slagting uit nood van een stuk rundvee, dat vee onver- wijld te doen onderzoeken door den geexamineerden veearts of, indien het geval zich voordoet in een streek waar veeop- zigters zijn aangestelddoor den meest nabij zijnden veeop- zigter. Blijkt bij dit onderzoek dat het stuk vee aan eene besmettelijke ziekte geleden heeftdan worde door hen teen den eigenaar proces-verbaal opgemaakt wegens verzuimde a'an- en van het voorgevallene onverwijld kennis gegeven aan den distnkts-veearts. Blykens de bij de Regering ontvangen officiele opgaveen omtrent den stand der veeziekten in Zwitserlandloopende tot 16 Augustus jl., was de gezondheidstoestand van het ves aldaar over het algemeen bevredigend. De helft der kanton- was op het gemelde tijdstip geheel vrij van bet mond- en klaauwzeer, en in de overige was die ziekte aanmerkelijk af genomen, zijnde het aantal besmette stallen en weiden van 131 op 1 Augustus, verminderd tot 88 op 16 Augustus. In een stal in de gemeente Granges-Paccot (kanton Freibur/) was de longziekte uitgebarstengestrenge maatregelen tot werinv van verdere verspreiding waren terstond genomen. In twee gemeenten van het kanton Geneve en in eene van het kanton Glarus had zich het miltvuur geopenbaard; in de kantons Zurich, Lozern en Aargau kwamen nog aanhoudend gevallen van kwaden droes voor. In het geheele jaar 1874 zijn hier te lande door longziekte aangetast 2414 runderen. De ziekte kwam in 136 genieenten In *'riesland heerschte zij het bevigst; daar kwamen 1075 gevallen voor; dan volgde Zuid-Holland met 519 geval len. OverijsselGelderland en Zeeland bleven geheel vrij. Uit Stirling (in Engeland) wordt gemeld, dat de opbren^st van 39 stuks hoornvee, aan lord Dunmore toebehoorende,Dde hoogst bekende is, met uitzondering van eene verkooping' in Amenka. Genoemde beesten behooren tot de zoogenaamde •short-horns. De verkooping werd gehouden in Dunmore-park te Falkirk; er bevonden zich twee stieren onder; een er van kocht lord Fitz-Hardinge voor den verbazend hoogen prijs van 4400 guinjes 55,440), en de andere werd voor 3000 guin- jes verkocht. De overige 37 beesten bragteu tezamen 16/00 guinjes op, zoodat voor de 39 stuks betaald werden/302 400 nederl. De hertog van Westminster en de markies 'van Head- fort behooren tot de koopers. De Denendie onze goede boter concurrence aandoen trachten thans ook de Stolksche kaas den loef af te steken' Een knappe kaasmaakster uit Gouda is derwaarts geweest om Ies in het kaasmaken te geven. Daartegeriover staat, dat men in Gouda tegenwoordig een nieuw de'bouche voor'kaas heeft gevonden in Duitschland. Duitsche opkoopers bezoeken (jouda en besteden goede prijzen. H A A R L in If E R M E

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1