1875. Vrijdag, 10 September. N°. 57. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zestiende Jaargang. Haarl emmer meer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Laiidbouw. XVVUiZ/^ ]?rijs van het Abonnement: in het Jaarf 6.— Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/3 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Woensdag 11 Augustus 1875. Noordbroek7 Sept. Van het betrekkelijk weinig uitge- zaaide koolzaad is er zeer veel niet aan 't gewas gekomeu. Er zijn stukken gezaaid op zomervalg waar bijna geen. enkel plantje op is te vinden. Alleen het zeer vroeg tusschen boon- rijen uitgezaaide is gedeeltelijk aangeslagen. De opbrengst van de gedorschen partijtjes haver en tarwe vait niet mee. Het schijnt, dat de haver te schielijk is gerijpt en dat daardoor IIA A R L E 111 E R M E E R. Prijs van een enkel Nommeii 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterly k Woenadag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De heer N. C. Bervoets, predikant te Abbenes en Kage heeft eene beroeping ontvangen naar Vollenhove. Predikbeurten op Zondag 12 September 1875. Te Kaag, ties voormiddags ten 9 ure. Abbenes, namiddags 2 Tot Wethouder dezer gemeente is herbenoemd de heer J. Tensen. Tot leden der Financieele Commissie uit den Gemeenteraad zijn benoemd, de heerenH. F. Bultman (voorzitter), G. B. 't Hooft en J. Y. Ban. Tot hulp-onderwijzer aan de school N°. 8, werd benoemd D. J. van Aken thans te Heemstede. Uitslag der aanbestedingop 7 September jl.van een ge- deelte Grintweg, alsmede van Steenkolen voor 't Raadhuis en de Scholen. 1°. Grintweg. Inschrijvers: M. van Daalen, te Haarleramermeer, voor 212. Gebr. Bos, idem 216.25. w- de Bos, idem 245.— Gegund aan M. van Daalen. 2°. Steenkolen. Inschrijvers per hcct. per hect. Gebr. Bos, te Haarlemmermeergrove 1.37,gruis/ 1,09. M. v. Daalen idem 1.39,' ',,1.09. C. Betlem idem 1.70, 1.45. Gegund aan Gebr. Bos. Den 8 dezer, 's middags omstreeks drie ure, ontstond brand in een der twee graanschelften staande op het erf van den kastelein Koopman, te Hoofddorp, zijnde geen vijf passen van de gebonwen. r> Door dadelijke hulp is het mogen gelukken den brand mees- ter te wordenzonder dat de spuit behoefde te werken. van 1 tot 7 September 1875. GEBORENJacob, zoon van G. C. Apfeld en A. van Leeuwen. Cornells, zoon van H. den Dekker en L. van Hilligen. Maria, dochter van J. de Wilde en R. de Foster. Jacob, zoon van G. Markus en B. van der Pad. Cornells, zoon van J. Wiedijk en P. Zeekant. Adriana, dochter van H. van Dongen en C. Thomas. Jacobus, zoon, van P. Twicht en M. van Stein. Maatje, dochter van W. Berkhout en C. Meulekes. Johanna Maria, dochter van G. van Hofwegen en G. Raams. Maria Cornelia, dochter van G. Siebeling en J. Hessels. Martinus, zoon van A. Straathof en E. Blommestein. Antje, dochter van J. Schalk en T. de Graaf. .Tan, zoon van J. Dekker en A. Ma- chielse. Elisabeth, dochter van D. EilaDder en G. de Haas. OVERLEDEN: Trijntje, ond 4 maanden, dochter van H. Jansen en T. Roos. Geertruida, oud 2 jaren, dochter van T. Visser en A. Blid- derswijk. Jan, ond 2 maanden, zoon van C. van Smeerdijk en A. Braakman. - Mathijs, oud 4 weken, zoon van M. Sepers en M. de Grijs. Pillenoud 10 jaren, zoon van K. de Haan en K. Blaauw. Jacob, ond 32 jaren, gehuwd met Aaltje de Boer. ONDERTROUWD J. Kool met A. BlitterswijkP. Sluis met A. Molenaar. GEHUWDK. J. den Dekker met E. Nibbering. Ter Secretarie zijn terug te bekomen eenige gevonden voor- werpen, als: een gouden oorbel met zwart steentje; een sigarenkokereen lap gebloemd katoen, en een gouden ring met steentje. Voorts is nog als gevonden ter Secretarie opgegeveneen zilveren horologie en een gouden speld. In den middag van den 8 dezer zijn afgebrand de bergen met graanstaande bij de boerderij bewoond door P. Droogh Sloterweg bij den Kruisweg, K. K. 2. De woning is met groote moeite bebonden gebleven. De granen zijn verzekerd. Droogh was afwezig. Twee spuiten hebben gewerkt, die van het Hoofddorp en die van den Aalsmeerderweg. Voorzitter: de Heer J. WLantzendorffer. Tegenwoordig 10 leden, zijnde de heeren: Klapwijk, de Breuk, Verkuijl, Kuiper, Dorbeck, Bultman, 't Hooft, Tim- mermans, Knaap en Tensen; alsmede de Secretaris. Afwezig de heeren: Amersfoordt, Buis, van Vuuren, van Riessen en de Jong. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Mr. Amersfoordt heeft kennis gegeven door dringende bezigheden verhinderd te zijn deze zitting bij te wonen. De notulen worden gelezenen eene bijvoegingbetreffende het 18e punt dier notulen, daaringebragt ten gevolge eener bedenking van den heer Bultman, goedgekeurd. 1°. Aan de Vergadering wordt mededeeling gedaan van het navolgende. a. brief an den heer Commissaris des Konings, dd. 29 Junij 1875 n°. 14/5564, houdende kennisgesing, dat de heer J. W. Lantzendorffer, bij's Konings besluit van 15 dezer; n°.10, is herbenoemd tot burgemeester van deze gemeente, en als zoodanig de vereischte eeden heeft afgelegd; b. dat tot leden van den Raad zijn benoemd de aftredende leden: J. Tensen, P. de Breuk P. Verkuijl en G. B.'t Hooft en benoemd is de heer J. Y. Bandie alle de benoeming hebben aangenomen. c. brief van Gedeputeerde Statenvan den 23 Junij 1875, n°. 7 waarbij goedgekeurd worden teruggezonden de raads- besluiten vau 17 Junij 1875 tot nadere regeling der jaarwed- den van de hulp-onderwijzers aan de School n°. 1 en 3 en den hulp-onderwijzer of de hulp-onderwijzeres aan de School n°. 6; d. brief van Gedeputeerde Staten, dd. 23 Jnnij ll.,n°. 22, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening van 10,000; e. dat de heer J. A. Veenendaal, benoemd tot hulp-onder wijzer aan de school n°. 4, die betrekking heeft aangenomen de Provinciale bladen van 1875, n°, 43 52; g. een adres van J. de Jong, waarbij hij verzoekt afschrij- vi.g op zijn en aansiag in den hoofdelijken omslag over 1875 wegens vertrek uit de gemeente. A1 deze mededeelingen worden aangenomen voor kennisge- vingterwijl het adres van J. de Jong wordt aangehouden ter nadere behandeling. 2°. Wordt door Burgemeester en Wethouders aangeboden de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over 1874. Deze rekening wordt gesteld in handen der financieele Com missie tot onderzoek. 3°. Eveneens wordt aangeboden de rekening van het Bur- gerlijk Armbestuur over 1874. Als voren in handen der Fi nancieele Commissie. 4°. Wordt de openbare zitting opgeheven en veranderd in eene met gesloten deuren. 5°. De openbare vergadering herogend zijnde wordt in de eerste plaats mededeeling gedaan van de beslissingen door Heeren Gedeputeerde Staten gen omen op de bezwaarschriften van M. Sleggers, J. Kort, en B. van den Heuvel, in zake hunnen aansiag in den hoofdelijken omslag dienst 1 875. Vervolgens wordt gelezen een schrijven aan Gedeputeerde Staten voornoemdvan 28 Jnnij 11, n°. 43, waarbij ten op- zigte van het bezwaarschrift tegen den hoofdelijken omslag, dienst 1875, van C. Slikker, wordt verzocht om op te geven de gronden waarop de door den Baad primitief gedane schat- ting van reclamants inkomenop een bedrag van 4,700 steunt, en voorst op hoeveel zijn inkomen nu door den Raad is gescbat, nu tot vermindering van den aansiag wordt ge- adviseerd. Nadat omtrent deze zaak breedvoerig was van gedachte ge- wisseldwordt er besloten aan Heeren Gedeputeerde Staten in overweging te geven om den aansiag van den reclamaut te bepalen op f 50,25 met intrekking van de vroeger gedane voorstellen. 6°. Komt ter tafel het ontworpen bestek voor de aanbeste ding van het in orde brengen en begrinden van een gedeelte vveg in het Hoofddorp. Gemeld bestek wordt zonder discussie of hoofdelijke stem ming, goedgekeurd 7°. Eveneens wordt goedgekeurd het bestek voor de te hou- den aanbesteding van de levering van steenkolen voor de Scho len en het Raadhuis, in den aanstaanden winter. 8°. De Voorzitter deelt mede, dat zich nog slechts edn sollicitant heeft aangemeld voor de betrekking van hulp-onder wijzer aan School n°. 1en dat Burgemeester en Wethouders geen vrijheid hebben gevonden om slechts dien eenen sollicitant aan den Raad voor te dragen. Na overweging wordt besloten dat nogmaals sollicitanten zullen worden opgeroepen, op de vastgestelde jaarwedde van 550. 9°. De Voorzitter deelt mede, dat thans tot de School n°. 5 behooren 149 leerlingen en dat Burgemeester en Wethou ders met het oog daarop voorstellen om de hulp op die School met een kweekeling te verminderen. De Voorzitter is echter van meening dat het goed zou zijn om hiermede te wachten tot 1 October, omdat het mogelijk is dat het getal leerlingen dan weder vermeerdert, en Ran weder een kweekeling zou moeten aangesteld worden. De heer 't Hooft zou tegen dadelijke afschaffing van den kweekeling zijn, omdat er maar 10 kinderen aan het vereischte getal ontbreken en dat getal weder spoedig kan zijn aangevuld. De heer de Breuk is er voor deze zaak aan te houden. De heer Verkuijl is e.t voor om den kweekeling af te schaf- fenomdat er te kort leerlingen zijn; als er meer hulp noo- dig isdan vragen de onderwijzers dadelijk, nu men vermin deren kan, moet men dat ook doen. De heer Knaap merkt aan, dat er altijd voor 30 pCt. van de leerlingen te huis blijven. De Voorzitter is tegen dadelijke afschaffing van den kwee keling, maar wil de zaak aanhouden tot October en inmiddels aan de Schoolcommissie vragen eene opgava van het juiste aan- tal kinderendat tot de School n°. 5 behoorten voorts te dienen van advies omtrent de vraag of de hulp van een kwee keling aan gemelde School alsnog noodig ij>. Overeenkomstig dit voorstel van den 'Voorzitter wordt be sloten. 10°. Worden door burgemeester en Wethouders overgelegd de geloofsbrieveningezonden door de' Reeren J. Tensen, P. de Breuk, P. Verkuijl, G. B. 't HooSft en J. IJ. Ran be noemd tot leden van den Raad dezer gemeente. Burgemeester en Wethouders rapporteeren dat die stukken door heD ingevolge het reglement van orde voor deze ver gadering zijn onderzophten in goede orde bevonden en stel- len voor dat de Raad zal besluiten om alle de opgenoemde heeren als Raadsleden toetelaten. Overeeenkomstig dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten. 11°. Met het oog op de den 1 September, a. s. in wer- king komende wet op de hondsdolheidwordt, op voorstel van den Voorzitter en zonder hoofdelijke stemming, vastge- steld de navolgende: VERORDENING tot wijziging der verordening omtrent het lGsloopeu drij- venvastzettenen begraven van vee het rijden met paardenrijtuigen en hondenkarreu, het muilbanden der lion- den en het opslaan van goederen aan de wegen vastgesteld 28 February 1867 Art. 1. Art. 10 der verordening omtrent het losloopen drij- ven vastzetten en begraven van vee, het rijden met paarden rijtuigen en hondenkarrenhet muilbanden der hondenen het opslaan van goederen aan wegen, vastgesteld 28 Februa ry 1867 wordt ingetrokken. Art. 2. Deze verordening treedt in werking den 1 Septem ber 1 875. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Haarlemmermeer den 11 Augustus 1875, enz. 12°. Komt in behandeling een adres van H. J.Visscher, hulp-onderwijzer aan de school n°. 3, waarbij hij verzoekt verlof voor den tijd van een maand omdat hij als milicien tot de werkelijke dienst is opgeroepen. De Voorzitter stelt voor om het gevraagde verlof te verlee- nen, en wel met behoud van tractement. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 13°. Gelezen het adres van M. Hansmahulp-onderwijze res aan de School n°. 8 verzoekende eervol ontslag uit ge melde betrekking tegen den 13 September 1875. Wordt besloten het gevraagde ontslag eervol te verleenen integaan den 11 October 1875, of zooveel vroeger als de be trekking eerder mogt kunnen worden vervuld. 14°. Wordt besloten, om voor de betrekking van hulp-on derwijzeres aan de school n°. 8 sollicitanten opteroepentegen eene jaarwedde van 500. 15°. De Voorzitter doet mededeeling dat ingekomen is een adres van den gemeente-opzigterden heer Buijnwaarbij hij verzoekt dat zijne jaarwedde moge worden verhoogd. Van dat adres voorlezing gedaan zijndewordt besloten het te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders, om advies en het verder te behaudelen bij de begrooting. De Vergadering wordt daarna gesloten.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1