1875. Vrijdag, 17 September. 1\K 58. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zestiende Jaargaug. EEN SPOORWEG DOOR HAARLEMMERMEER. m m Haarlemmermeer-Polder. frijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. HAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. Uiterl\jk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Het is onzen Iezersvelen hunner althanszeker niet on- bekenddat de heer Jhr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, bij de voorloopige behandeling van het voorstel der heeren Kappeyne van de Coppello c. s.tot den aanleg van staats- spoorwegenvoor de belangen van Haarlemmcrmeer in de bres gesprongen is. Heeft Haarlemmermeer gemeend den heer Rutgers van Rozen burg niet meer naar de Tweede Kamer te moeten afvaardi- gen hij heeft daarentegen niet opgehouden voor de belan gen van het distrikt te waken en te werkenen dd. 13 Au gustus 11.door eene belangrijke nota' aan de Tweede Kamer in te dienen, gezorgden gedaan wat hij konde, om ook na zijn verwijdering uit de volksvertegenwoordigingnog ten nutte van Haarlemmermeer te doen wat in zijn vermogen was. Wij laten hieronder de door hem ingediende nota woordelijk uit de officieele stukken afgedrukt volgen, en hebben naar de groote uitvoerige kaartdaaraan door hem toegevoegd, een kleine schets, ter verduidelijking, laten maken. Wij doen hierbij opmerken, dat van de aanwijzing, die men in den hoek beneden, ter regter zijde vindt, 1 de lestaande spoorwegen aanwijst, 3 de door den heer Rutgers ontworpen spoorvveg door Haarlemmermeer, en 3 eene mogelijke voortzetting der lijn voorbij Leiden. Het stuk zelf luidt als volgt NOTA. Bij de behandeling in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van het voorstel des heeren Kappeyne van de Coppello c. s. tot den aanleg van staatsspoorwegen werd door mij in mijne afdeeling de aandacht gevestigd op eene lijn van Amsterdam regtstreeks naar Leiden, en de weuschelijkheid zoowel als de uitvoerlijkheid van die lijn zoo ik meende naar eisch aangetoond. In het Voorloopig Verslag betrekkelijk dat wetsontwerp vond men nogtans van dat denkbeeld geen spoor terug, tenzij men moet aannemen dat het, misverstaan aanleiding heeft gegeven tot de vermel- ding van het vreemdsoortig plan eener lijn van Amsterdam door den Haarlemmermeerpolder met een grooten omweg of nitstap om de zuid over Alphen naar Leiden. Om de kans te ontgaan van evenzeer te worden misver staan, wanneer ik bij de behandeling van het thans te onder- zoeken Regeringsontwerp tot aanleg van spoorwegen onder deze weder de lijn AmsterdamLeiden aanbeveel, en omdat ik de gelegenheid niet hebben zal om het project van die lijn nader te verdedigen bij de openbare behandeling van het wets ontwerp, welke hoogstwaarschijnlijk eerst zal plaats hebben wanneer ik geen lid van de volksvertegenwoordiging meer ben, aehtte ik het geraden, krachtens de bevoegdheid bij art. 27 van het Reglement van Orde mij verzekerd, mijn voor- slag ditmaal bij Nota ter kennis der Kamer te brengen. Wanneer men, gelijk wij thans op het punt staan te doen, over het geheele land de mazen van het spoorweguet verklei- nen gaat, mag niet in een der welvarendste en tot 's Rijks inkomsten het meest bijdragende deelen des lands in dat net een gat gelaten worden, veel grooter dan er ergens een over- blijft, uitgezonderd in den archipel tusschen de Ooster-Schelde en de Maas, waar de natuurlijke beletselen de gaping eeni- germate verklarenen in de streken beoosten en bewesten Assen, welke evenwel, wat bevolking en productie aangaat, volstrekt niet in vergelijking komen kunnen met die begrensd door Amsterdam, Haarlem, Leiden, 's Hage, Gouda en Harmelen. Men zou zich over deze gaping in het Nederlandsch spoor- wegnet zeker verwonderen moetenzoo niet de verklaring voor de hand lag, en in den voormaligen toestand van die landstreek te vinden ware. Het waren de 18,000 hektaren groote binnenzee, het Haarlemmermeer, en de ruim 4000 hektaren beslaande plassen rond Aalsmeer, welke men te ver- mijden had bij het ontwerp zoo van den Rbijnspoorweg als van den Hollandschen spoorweg; anders had men, om van Amsterdam Leiden te bereikenzeker niet over Haarlem, en om Rotterdam te bereiken zeker niet over 's Hage of over Harmelen en Gouda omv/egen gemaakt. De sedert tot stand gekotnen droogmaking van het Haarlemmermeer heeft de voor- naamste reden voor die omwegen weggenomendie omwegen^ welke thans nog de nijvere bevolking verpligt is te maken, laten zich niet meer regtvaardigenen de tijd is aangebroken om de thans niet meer verklaarbare gaping in ons spoorweo-- net te digten. Dit kan geschieden door eene lijn uitgaande van het cen- traal-station in het havenfront te Amsterdamden Staats- spoorweg naar Zaandam volgende tot het punt, waar van dezen ook de Hollandsche spoorweg zich afbuigt, alsdan op een afstand vail ongeveer 1000 meters bewesten de Willems- poort te Amsterdam de Haarlemmer trekvaart en straatweg, en voorts beoosten het dorp Sloten den ouden Sloter-straat- weg, en in de verlengde rigting van den Slotertogt de Ring- vaart en den Jaagweg van den Haarlemmermeerpolder snij- dende, daarna in eene 17 kilometers lange regte lijn be westen langs den Slotertogt tot de Ringvaart bezuiden den Lisserweg, die vaarl daar overstekendeen gaande door de vruchtbare doch van goede wegen misdeelde gemeenten Alke- made, Leijerdorp en Oegstgeest of alzoo door de Lijkerpolder, AkerslootpolderBlaauwenpolder, Roodenpolder, Boschpolder, MuunikenpolderZijllaanschen Mijepolder, Broekpolder en Posthuispolder, met eene bogt van 1600 meters straal over de Zijl, en aansluitende met eene bogt van 1967 meters straal beoosten de Haarlemmer trekvaart of zoogenaamde Leidsche vaart aan den Hollandschen spoorweg ongeveer 800 meters beoosten het station Leiden. Over deze lijn, lang 38,800 meters, zou de reis naar Leiden per sneltreinmet de vaart welke thans de sneltreinen van den Hollandschen ijzeren spoorweg loopen, in 40 minu- ten te doen zijn. Zmdvoort De belangrijke verkorting van den weg tusschen de hoofd- stad en onze oudste akademiestad, de residentie en de tweede haDdelstad des Rijks is echter geenzins het eenige, misschien met eens het grootste voordeel van deze lijn. Dit grootste voordeel is welligt dat de zeer productive land streek beoosten Leiden en de Haarlemmermeerpolderwier voornaamste marktplaatsen die stad en Amsterdam zijn, uit hun isolement verlost worden. Het meest verkeert thans de Haarlemmermeerpolder in dat isolement, doordien deze oppervlakte van 18,000 hektaren mede alle watergemeenschap mist. Het plan, meermalen ge- opperd, om in den ringdijk van dezen reuzenpolder eene schutsluis te bouwenis, zoodra men het van naderbij bezag, telkens en te regt opgegeven. Niet alleen toch zou men bij het verschil van 4l/2 meter tusschen het binnen- en het bui- tenwater in plaats van een sluis eene reeks van sluizen moe ten bouwen, en een 5Otal vaste bruggen moeten verhoogen, zoo niet door beweegbare bruggen vervangen, maar de scheep- vaart zou daarmede nog geenszins verzekerd zijn, omdat van alle poldertogten slechts een de hoofdvaart voor schepen van eenigzins belangrijke afmetingen bevaarbaar is, en de meeste andere togten, waren zij bevaarbaar, toch nog door hunne ligging op een afstand van 1000 meters nit de evenwijdige lengtewegen, en dus ook op gelijken afstand uit alien aan die wegen gebouwde boerenhofstedenvoor den afvoer van pro- ducten onbruikbaar wezen zouden. Dit niet te verhelpen gemis van waterwegenwaardoor de Haarlemmermeerpolder van alle andere streken van dien omvang in ons vaderland zich onder- scheidtgeeft eensdeels zijn ingelanden en ingezetenen bijzon- dere aanspraak om in het spoorweguetwaarvan zij nu juist uitgesloten zijnte worden opgenomenen verzekert ander- deels aan de door mij aanbevolen lijn een ruim vertier, om dat de spoorweg voor het locaal vervoer hier niet, gelijk bijna overal elders met de waterwegen te concurreren heeft. De lijn zou stations moeten hebben te Slotenaan de snij- punt met den Kruisweg (Hoofddorp) onder Haarlemmermeer en in diezelfde gemeente aan den Lisserweg of als dit we- gens de klimming naar de brug om technisehe redenen te kort onder den overgang van de ringvaart zijn mogt even bezuiden deze onder Nieuwe Welering. Na de droogmaking van de Legmeerplassen zou bovendien gemakkelijk Uithoorn, als haven- en losplaats aan den Amstel met een paardenspoor over den KwakeldijkPaauwenhoek en Aalsmeer in bijna regte lijn met het station aan den Kruisweg te verbinden zjjn. Vijf beweegbare en zeven en twintig vaste bruggen en acht duikers worden gevorderddoch andere kunstwerken zijn niet benoodigd. De kosten van aanleg mogen dan ook betrekkelijk gering genoemd worden om de volgende redenen. Vooreerst behoeven geen eindstations gebouwd te worden, maar worden het bestaande station te Leiden en het Centraal station te Amsterdam door deze lijn meer rentegevend. Ten tweede loopt de weg 17,600 meters ver over den vas- ten bodem van den Haarlemmermeerpolder, waar bijna geene inklinking te wachten noch terreinverhooging noodig is. Ten derde kan de onteigening over diezelfde lengte weinig kosten, omdat alleen de smalle strook, welke de lage baan met hare bermen en een bermsloot inneemt, te onteigenen valt, en vergoeding wegens zoogenaamde schadesnijding of andere indirecte nadeelen niet te pas komt, doordien overal de weg over de achtereinden der akkers langs den Slotertogt gelegd wordt. Ten vierde zijn over die lengte van 17^ kilometers ge- heel geen particuliere overwegen te maken, en alleen aan de polderdwarswegendus in 't geheel slechts zes overwegen aan te leggen en te bedienen. Nog een groot voordeel in de toekomst is aan het plan verbonden. De weg, waarvoor eenmaal door den heer J. J. van der Maaden concessie gevraagd werduitmakende de regte lijn van Amsterdam op Rotterdam, hoe gaarne ik die ook in wezen zag, zal wel tot de vrome wenschen blijven behooren. Bij het sectie-onderzoek van het ontwerp Kappeyne c. s.kwam hij mede ter spraakdoch de bedenkingenals om strijd er tegen ingebragt, dat die weg over zijne voile lengte door een hoogst ongunstig terrein zou loopen, ontzag- gelijk veel kunstwerken zou vereischen en van de kruising met de lijn Gouda's Hage af, nagenoeg parallelweg met de lijn Gouda—Rotterdam zijn zouterwijl aansluiting te Gouda het kenmerk van directie en onafhankelijke Staatsbaan zou doen te loor gaan laten weinig of geen uitzigt dat van den aanleg van de oude lijn van der Maaden ooit iets komen zal. Onder deze omstandigheden is de kans op een bijna regt- lijnige verbinding tusschen diezelfde centra van vertier, welke mijn project aanbiedtniet te versmaden. Door verlenging van de lijn AmsterdamLeiden over Zegwaard tot Rotterdam, met eene aansluiting bezuiden of beoosten Leidenis die ver binding te verkrijgenen door de oostelijke aansluiting te kiezeu, zou de Staat een eigen weg en den kortsten weg, die denkbaar is, van den Helder tot Vlissingen erlangen, eene lijn welke bovendien in direct verband met Antwerpen stond. Ik mag thans aannemen genoeg aangetoond te hebbendat de door mij aanbevolen lijn in ruime mate de aandacht der Kamer verdient. Schenkt er de Kamer die aandan vertrouw ik ook, dat zij met het oog op de goede eigenschappen der- zelve, de opneming van deze lijn in het aanhangig wets-ont- werp zal willen bevorderen, wanneer de voorsteller niet meer in de gelegenheid is zijn plan te verdedigen. Gravenhage13 Augustus 1875. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolderte houden Woens dag 22 September 1875 's morgens ten 10 ure, in het Lokaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen 2. Installatie van de nieuw benoem- de Hoofd-Ingelanden. 3. Benoeming eener Commissie tot onderzoek der begrooting voor 1876. 4. Rapport der Fi- nancieele Commissie 1874 a. Staat van af- en overschry-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1