1875. Vrijdag, 24 September. UK 59. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zestiende Jaargaug. Staten-Generaal Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abomiement: in het Jaarf 6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Bapporten van geloofsbrieven. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag 26 Augustus 1875. IIA A It L E1 It E RII E E R ¥,l Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, RED ARTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAX BOXGA C°., te Amsterdam. WliterHjh WoensAng. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. TWEEDE KAMER. 'itting van Dingsdag 20 September. De heer Luybeu rapporteert ten aanzien der verkiezing te Haarlemmermeerdat het daar niet regelmatig is toegegaan. Uit het proces-verbaal der stemopnemiug blijkt, dat door een der aanwezige kiezers bezwaar is ingebragt. Voorts is inge komen een rekwest, verzoekende om wegens aangewezen onre- gelmatigheden de gehonden stemming te vernietigen. Die be zwaren zijn van tweederlei aard. 1°. De zeer ongewone handelwijze van het bureau van stem opneming te Haarlemmermeer, waar tijdens de stemming een biljet en courant ten aanschouwe van alien ten toon lagen die sterk spraken voor de verkiezing van een der kandidaten. 2°. Het bezwaar dat in Sloten is gestemd in twee afdee- lingenSloterdijk en Sloten, ten overstaan van twee verschil- lende stembureaux. Nu blijkt wel dat Sloten in tweeen ver- deeld is voor gemeenteraadsverkiezingenmaar niet in twee onderkiesdistrikten voor leden der Tweede Kamer en der Pro- vinciale Staten. Bij de commissie is in de eerste plaats de vraag gerezen beeft de commissie te letten op feiten die slechts door een kiezer zijn ingebragt, al deed bij het tweemaal: in het proces- verbaal en bij afzonderlijk rekwest aan de kamer. De kommissie heeft overwogen dat het niet voegen zou der- gelijke aandacht te wijden aan bezwaren die bij elke verkie zing door een persoon zouden kunnen worden ingebragt, met dat gevolg dat een lid der Kamer eenigen tijd buiten de Kamer zou kunnen worden gehouden. Maar zij heeft niettemin ge- meend thans die bez'waren in overweging te moeten nemen waar zij hevestigd worden door het proces-verbaal, eene offi- ciele aete. Beide bezwaren nu steunen op feitelijke allegatiesdie op verklaring van een persoon niet zijn aan te nemen en behooren bevestigd te worden. De feiten moeten volledig zijn toege- liohtdaarorn acht de commissie meer inlichtingen noodig iu hoe verre de beweerde onregelmatigheden van invloed zouden kunnen zijn op de zuiverheid der stemming, Dit na te gaan is vooral van belang in dit gevaldaar in Haarlemmermeer de gekozene benoemd is met eene meerder- heid van slechts 11 stemmen. Zij heeft dus de eer voor te stellen de beslissing omtrent de toelating van het lid, gekozen in Haarlemmermeer, uit te stellen tot dat de commissie door meer inlichtingen omtrent de feiten in staat zal zijn een volledig besluit voor te stellen. Overeenkomstig de conclusie van de commissie, wordt be- sloten de beslissing over de toelating van den heer van Heem- stra voorloopig uit te stellen. Predikbeurten op Zondag 26 September 1875. Te Kaag, des voormiddags ten Abbenes, namiddags 2 ure. Door den Burgemeester van Haarlemmermeer vverd onteigend een schaap dat lijdende was aan hondsdolheiden toebehoorde aan J. Bruijn. Het schaap was zeer vermoedelijk gebeten door den dolleri honddie zich onlangs alhier heeft vertoonden toen is afgemaakt. In den vroegeu morgen van den 17 dezerwerd de veld- wacbter P. Elipsen, alhier, in kennis gestelddat in den afgeloopen nacht vier koeijen waren gestolen uit de weide van A. Fontaine, aan den Sloterweg bij den AalsmeerderwegEE 2. Uit het dadelijk ingesteld onderzoek is geblekendat den vorigen dag door een koopman aan den landbouwer Jacob Meijer, te Heemstede, vier koeijen te koop zijn aangeboden te leveren bij Maaskant aan de Hoofdvaart. Deze koeijen (de gestolene) zijn door dien koopman gedre- ven uit het land van Fontaine, langs den SloterwegVijf- huizerweg en Spieringweg naar den Cruquiusmet het doel ze langs eenen omweg over de Glip en den Bennebroekerweg naar Maaskant te -brengeb. Doordien het dag werd, stelde de koopman aan de Vijf- buizen een drijver aan, zekere Johs. Klaver; terwijl hij-zelf, daar hij te vroeg klaar was, naaV Heemstede ging, om Meijer nog te huis te treffen. De koeijen werden nabij den Cruquius aangehouden enna herkenningaan den eigenaar teruggezonden. De koopman werd evenwel door den veldwachter achter- volgd die, bijgestaan door Meijer (welke reeds op weg was naar Maaskant om de koeijen te koopen), het geluk had" hem op den straatweg onder Heemstede op eene behendige wijze in zijn bezit te krijgen. Het bleek toen, dat de koopman was Wouter Slingerland, oud 45 jarenvroeger zeemanthans zonder beroep, gedo- micilieerd te Amsterdam, vroeger reeds (TO jaren gevangenis- straf ondergaan hebbende, en wel 5 jaren wegens diefstal in militaire dienst, en 5 jaren wegens diefstal van een paard. Slingerland is voor den Burgemeester van Haarlemmermeer ge.bragt, en vervolgens naar Haarlem, ter beschikking van den heer Officier van Justitie, Hoogst waarschijnlijk is Slingerland dezelfde persoonwelke op 26 Aug.-11. een koe heeft ontvreemd uit de weide van de wed. Knibbe, en die verkocht beeft aan Schrama, op A. A. 10, bij den Lijnden. van 15 tot 21 September 1 875. GEBOREN: Wilhelmina, dochter van P. de Jong en G. van Iperen. Evert, zoon van G. Dooijeweerd en M. Berghoef. Neeltje, dochter van G. van der Luit en H. van der Linden. Johanna, dochter van J. Leeg- gangers en L. Hamans. Cornelia, dochter van J. van der Yeer en A. Abenes. Klara Johanna, dochter van K. Stet en M. Looij. Roelof Cornelis, zoon van J. Bosnia en E. Tulp. - Willemina, dochter van A. Bakker en P. van don Haak. Cornelis Elias, zoon van J. de Yries en M. Geeven. Govert, zoon van W. van 't Sant en A. A. van Arkel. - Nicolaas, zoon van C. Ophem en D. Stroet. Catharina Wilhelmina, dochter van R. J. Visser en W. van Egmond. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van J. Offerman en A. Beer. OVERLEDENAnna, oud 2 jaren, dochter van A. C. van Dorsten en J. M. Riechmann. Adrians, oud 2 weken, dochter van H. van Dongen en C. Thomas. Hendrika, oud 10 jaren, dochter van P. Jans, gewoonlijk genaamd P. Klaver, en van A. Kuipers, gewoonlijk genaamd A. van der Schaaf. Pieter Adrianus Lanooij, ond 38 jaren, gehuwd met Klazina van Duren. Jan Gerritsen, oud 53 jaren, gehuwd met Willempje van Beek. Arie, oud 7 maanden, zoon van A. Post en N. van derDrift. Pieter Gijsbert, ond 5 maanden, zoon"van W. C. de Jonge en S Van Weelden. Maartje, oud drie maanden, dochter van D. Spaargaren en P Lanser. Christiaan, oud 3 maanden, zoon van D. de Wit en L. Ro- mijn. Jacob, ond 18 dagenzoon van G. C. Apfeld en A. van Leen- wen. Johannes, oud 5 maanden, zoon van M. denOudenen G. Yersloot. ONDERTROUWD: C. Perdaan met J. M. Dnwel. J. K. van Eijk met K. Kool. S. Planting met M. Zwart. M. J. van der Colk met A Recker. P. C. Tille met M. van Vliet. GEHUWD: J. Kool met A. van Blitterswijk. P. Sluis met A. Mo- lenaar. I oorzitterde Heer J. WLantzendorffer. Tegenwoordig 12 leden, zijnde de heerenKlapwijk, Ver- kuijl, de Jong, van Riessenvan Vuuren, Dorbeck Terisen BultmanTirninermansKnaap 't Hooft en de Breuk; als- mede de Secretaris. Afwezig de heeren Amersfoordt, Buis en Kuiper. De notulen van 11 Augustus 1875 worden gelezen en goedgekeurd. 1°. Aan de vergadering wordt medegedeeld het navolgende a. de Provinciate bladen van 1875, n°. 53 tot 5 7 en n°. 61; I. brief van Gedeputeerde Staten van 18 Augustus 1875, n°. 9 waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het raadsbesluit van den 11 dezer, tot het zich in regten verzetten tegen den in hooger beroep door J. W. de Heijaannemer van bet Raad- huis, gedaoen eischwaartoe de gemeente ook harerzijds in- cidenteel zal komen in hooger beroep c. brief van Gedeputeerde Staten van 18 Augustus 1875, n 10, waarbij de ontvangst wordt berigt van de verordening tot wijziging van die op het losloopen en drijveu enz. van" vee enz., vastgesteld den 11 Augustus 1875. Al hetwelk' voor kennisgeving wordt aangenomen. 2°. Is aan de orde de behandeling der Gemeenterekening over 1874. Het rapport der Financieele Commissie die de rekening beeft onderzochtluidt als volgt Aan den Gemeenteraad van Haarlemmermeer. De Financieele Commissie uit den Gemeenteraad vergaderde op Woensdag den 25 Augustus 1875 tot bet onderzoeken der Gemeenterekening dienst 1874. Tegenwoordig waren de leden der Commissie Timmermans en Verkuijl, terwijl de voorzitter der Commissie, de heer Mr. Amersfoordt niet ter vergadering is opgekomen. De Commissie meende ecbter met het onderzoek der reke ning te moeten voortgaan, omdat zij meende te moeten aan- nemen, dat de heer Amersfoordt zich van het deelnemen aan het onderzoek zou blijven verschoonen. Bij dat onderzoek, meende de Commissie aan den Gemeen- teraad in overweging te moeten geven 1°. Volgnr. der rekening 28of 5 aan den Gemeente- Ontvanger voor reiskosten naar Amsterdamniet wel wat lioog is? De Commissie meent dat zulks wel minder zou kunnen plaats hebben. 2°. Volgnr. 30, Vuur en liclit in het Raadhuis. Er blijkt dat de kosten van turf nog al aanzienlijk zijn zoo ook die van olie, vooral patent-olie. De Commissie kan natuurlijk niet zeggen dat er te veel is gebruiktmaar meent toch op zuinigheid in deze te moeten aandringen. In elk geval achtte de Commissie het zeer wenschelijk dat voor deze en meer dergelijke leverancien bons werden afge- gevenop dat de rekeningen der leveranciers naar behooren zouden kunnen worden gecontroleerd. Onderhoud der scholen en onderwijzerswoningen volgnr 83. Het trok de aandacht der Commissie, dat, terwijl het on- derhoudswerk in 1874 vverd aanbesteed, er buitendien nog een zoo groot aantal rekeningen zijn van timmerliedenmet- selaarsschilders en loodgieterste zamen een hooger bedrag tellende dan het' bedrag der aanbesteding. De Commissie zou het beter achten, dat, buiten de werken die aanbesteed worden, zoo weinig mogelijk gewerkt worde, en er voor elke kleinigheid, die altijd tot een volgend jaar kan wachten, geene buiten rekening worde gemaakt; zoo is er ook voor bijna f 100 aan rekeningen wegens het maken van gla9ruilen; zou er geen mogelijkheid zijn om den onderwijzers de verpligting op te leggenvan wat meer te moeten toezien op het breken van glasruiten door de schoolleerlingen. Tegen de cijfers der rekening zijn bij de Commissie geen bedenkingen gerezen, en zij stelt voor dat de Gemeenteraad de rekening zal vaststellen in ontvangop 58,283.1] 5 uitgaaf.56,195,80 Batig saldo 2,087,31 8 Haarlemmermeer 25 Augustus 1875. De Commissie voornoemd, (get.) A. J. G. Timmermans, (get.) P, Verkuijl. Na de voorlezing van het rapport, zegt de heer van Riessen Hat hij instemt met de Financieele Commissie omtrent het breken van glasruiten in de scholen en zou wenschen dat de onderwijzers daarop attent worden gemaakt. De Voorzitter zegt dat er wel op wordt toegezienmaar de kinderen die ze breken betalen ze niet altijd dat het maken van glasruiten duur is, wordt ook veel veroorzaakt door de afstanden. De heer de Jong merkt aan dat de glazen, die in de school te Nieuw-Vennep breken, meest alle betaald worden; alleen enkele armen uitgezonderdbetalen de schoolleerlingen aldaar de glazen die zij breken. De heer van Riessen dringt er op aan dat op de eene of andere wijze in deze zaak voorzien worde. De Voorzitter stelt voorom de rekening overeenkomstig de conclusie van het rapport der Financieele Commissie vast te stellen Iu ontvangop 58,283,11 5 uitgaaf.56,195,80 Batig saldo 2,087,31 s Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 3°. Komt in behandeling de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1874. Het daaromtrent door de Financieele Commissie uitgebragt rapport luidt als volgt: Eapport omtrent bet onderzoek der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1874. De leden Timmermans en Verkuijl van de Financieele Com missie onderzocht hebbende de rekeniDg bovenvermeld, hadden geene aanmerkingen en adviseren tot goedkeuring. In ontvangop j> 3.939 62 uitgaaf8,913.19® Batig saldo Haarlemmermeer 25 Augustus 1875. 26.42 5 De leden der Commissie, (get.) A. J. G. Timmermans, (get.) P. Verkuijl. De Voorzitter stelt voor, om de rekening overeenkomstig het voorstel der Financieele -Commissie goed te keuren. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 4°. Aan de goedkeuring der Vergadering wordt onderwor- pen het navolgende ontwerp-besluit. De Raad der gemeente Haarlemmermeer heeft besloten uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1875 te voldoen de uitgaven hierna vermeld Wegens bewezen diensten bij onderzoek van ziek vee aan den Veearts J. Cransberg 2. Toelichting. Naardien de betrekking van Gemeente-Vee- arts door den Raad is opgeheven, is de hulp van den Vee-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1