154 - HoII. Maatschappij v. Landbouw. Landbouw. ■'-. arts Cransberg ingeroepentot onderzoek van vee van den landbouwer A. Stoel, alwaar een scbaap verdacht werd van aan dolheid lijdende te zijn geweest. Aan B, Labrijn wegens in 1874 geleverde kantoorbehoeftenf 2.99 petroleum voor de lantaarna4.60 voor de School n°. 44.50 enz. voor het Raadbuis16.90 benoodigdheden tot het schoonhouden van het Raadhuis14.25 Totaal 43.24 ToelichtingDeze rekeningen zijn eerst den 29 Junij 1875 ingekomen; op de betrekkelijke pos-en der begrooting van 1874 waren geene gelden meer beschikbaaren er kon toen bij den Gemeenteraad geene verandering meer in die be grooting worden gemaakt. Men stelt daarom voor de be- wuste pretention te brengen ten laste der dienst van 1875. En zal dit besluit aan Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland worden toegezonden met verzoek om tot het voldoen der daarin vermelde uitgaven uit den post voor on- voorziene uitgaven de vereischte magtiging te verleenen. Gedaan te Haarlemmermeer, 26 Augustus 1875, enz. Dit ontwerp-besluit onderzocht zijnde door de Finantieele Commissie, luidt het rapport dier Commissie als volgt: Aan den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, De Finantieele Commissie uit den Gemeenteraad onderzocht hebbende eene voordragt aan den Raad tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1S75, van 2 en 43.24, verklaart daartegen geene bedenkingen te hebben. Haarlemmermeer, 25 Augustus 1875. De leden der Commissie, (get.) A. J. G. Timmermans, (get.) P. Verkuijl. De Voorzitter stelt voor bedoeld ontwerp vasttestellen. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. De heer Timmermans brengt nameus de Finantieele Commis sie dank aan Burgemeester en Wethouders voor het gehouden beheer over 1874, en aan den Secretaris voor de hulp der Commissie verleend bij het onderzoek der rekening en verdere stukken. 5°. Wordt gelezen een adres van den Hoofd-ondervvijzer E. van Zwetselaar, houdende verzoek om verhooging zijner jaar- wedde. Nadat hieromtrent kortelijk van gedachten was gewisseld, wordt besloten het adres te renvoijeeren aan Burgemeester en Wethouders om advies, en de behandeling uit te stellen tot bij de begrooting voor 1876. 6°. De Voorzitter deelt mede dat zieh voor de betrekking van hulp-onderwijzer aan de school n°. 1 geen sollicitanten hebben aangemeld; dat zieh voor de school n°. 8 hebben aan- gemeld een hulp-onderwijzer en eene hulp-onderwijzeres; dat de hulp-onderwijzer echter vraagt eene jaarwedde van f 550. Nadat hieromtrent van gedachten was gewisselden de heer van Riessen de wenschelijkheid had betoogd om voor school n°. 8 een hulp-onderwijzer te benoemen vooral nu er zieh een heeft aangemeld wordt, op voorstel van den Voorzitter, beslotenom voor de school n°. 8 te benoemen een hulp-on derwijzer op eene jaarwedde van 550.en voor de school n°. 1 te benoemen eene hulp-onderwijzere9 op eene jaarwedde van f 500.waartoe dan in aanmerking zou kunnen komen de Sollicitant die zieh voor school 8 heeft aangemeld. Zulks wordt algemeen goedgevonden, en zullen in de vol- gende vergadering de noodige besluiten tot bepaling dezer jaarwedde worden voorgedragen. 7°. Deelt de Voorzitter mede dat voor de betrekking van Gemeente-geneesheer in wijk 5 zieh heeft aangemeld de heer H. F. van der Wissel, op 't eiland Marken, en dat Burgemees ter en Wethouders gemeend hebben den heer van der Wissel aan den Raad ter benoeming te moeten voordragen. Na korte discussiegaat men over tot de stemming ter be noeming van een Gemeente-geneesheer in wijk 5. In de bus zijn bevonden 12 stembriefjes, van onwaarde zijn verklaard 2 briefjes als zijnde in biancozoodat zijn uitge- bragt 10 geldige stemmen; en zijn uitgebragt op H. F. van der Wissel 10 stemmen, die alzoo is benoemd tot gemeente- lijk genees-, heel- en verloskundige in wijk 5. De infunctie-treding wordt bepaald dat zoo spoedig moge- lijk zal plaats hebben 8°. Komt ter tafel het kohier van de hondenbelasting over 1875. Tegen dat kohier, 't welk gedurende veertien dagen heeft ter lezing gelegen, zijn geene bezwaren ingediend. De Voorzitter stelt voor bedoeld kohier vasttestellen op een bedrag van 693.50 en de termijn van invordering te bepa- len op 9 October 1875. Daartoe wordt besloten zonder hoofdelijke stemming. 9°. Wordt gelezen een sehrijven van Mejufv. J. A. M. Bot- tinga, geb. Geveke, waarbij zij verzoekt eervol ontslag uit hare betrekking van hulp-onderwijzeres aan de school n°. 2 tegen 1 November 1875. Wordt besloten, het gevraagde eervol ontslag te verleenen in te gaan den 1 November 1875. 10°. De heer de Breuk vraagt of er bedenking tegen be- staat, om aan het bestuur der Spaarbank te Nieuw-Vennep te vergunnen om des Zaturdag3 avonds gedurende twee uren zitting te houden in de school te Nieuw-Vennep. Naardien geen der leden daartegen bedenking heeftwordt de vergunning verleend. De Vergadering is vervolgens gesloten. De 29e algemeene vergadering der Hollandsche maatschappij van landbouw werd den 18den September door den voorzitter, den heer v. d. Vliet, met eene gepaste toespraak geopend. Hij wees in het kort op de verbeteringen sedert 30 jaren bij den landbouw zigtbaar, op den gnnstigen toestand van den landbouw, in verband met den thans heerschtnden vrede in Europa; zieh verheugende in den zichtbaren vooruitgang van het onderwijs, wees hij op de noodzakelijkheid om aan te dringen op uitbreiding van alle inrig- tingen van onderwijs, vooral ook van landbouwscholen, die zoo zeer gewenscht zijn. Dat de landbouw nog onder zware lasten werd gedrukt in vergelijking van naburige landen, noemde de voorzitter ook onder de puuten, die door het hoofdbestuur niet uit het oog zullen worden verloren. Uit het rapport van den Staat der Maatschappij blijkt, dat zij telt 66 afdeelingen met 11,717 leden, dat is 410 meer dan het vorig jaar. Dat eene vereeniging «het rundvee-stamboek" was tot stand gekomen. Dat tot leedwezen van het hoofdbestuur tot het benoemen van rondreizende leeraars niet kon worden overgegaan, aangezien de hooge regering de gevraagde subsidie slecht.s voor de helft had aangewezen enz. In het algemeen was de toestand der Maatschappij gunstig te Loemen. De vergadering werd bijgewoond door 57 afdeelingen, vertegen- woordigende 310 stemmen. De rekening over 1874 werd vastgesteldin ontvang f 22,023.17}, uitgaaf f 21,251.014 en saldo f 772.16. De begrooting voor 1876 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 22,730, nadat eerst aan het bestuur nog 500, dat is te zamen f 1000, was toegestaan om de maatschappij op de tentoon- stelling te Philadelphia waardiglijk te doen vertegenwoordigen. Ook werd nog hij akklamatie besloten bij de Hooge Regering aan te dringen om subsidie voor het vaststellen van rondreizende leeraars. Aan de orde was thans punt IV. Het rapport echter over de prijsvraag over kaasbereiding was nog niet gereed en wordt het de involgende »Mededeelingen en berigten" opgenomen. V. Op de prijsvraag over griend- en teenhout is geen antwoord ingekomen, zij wordt op nieuw uitgeschreven. Via. Prijs van 200 gulden door Lekkerkerk en omstreken, uit- geloofd voor een toestel om lotgrienden te wieden, wordt - door de afdeeling Amsterdam geamendeerd - door de vergadering aangenomen. Voor de machine,' bedoeld onder punt VIb der punten van be- schrijving (neste stoom-koolzaad-dorschmachine) wordt nog dis- ponibel gesteld door de afdeeling 's Hage f 50, Dordt f 100, door een partikulier f 25. Verder is na eenige wijzigingen in het voorstel en na belangrijke diskussien besloten, dat het minimum der prijzen zal bedragen f 1000 naar gelang de afdeelingen bij- dragen. VI. C. (geneesmiddel tegen de topgblaar enz.) wordt in zooverre gewijzigd aangenomen, dat in plaats van edn gouden medaille voor edn radikaai middel tegen de tongblaar enz. een gouden medaille wordt uitgeloofd voor ieder radikaai geneesmiddel, benevens aan ieder inzender van een radikaai bevonden geneesmiddel f 150. VI. D. Nadat over dit onderwerp (bereiding van boter en kaas in Denemarken en Zweden) van de gehouden sektie-vergadering een zeer uitvoerig rapport door den heer van Amersfoordt was uit gebragt, werden belangrijke diskussien gehouden. Eene afdeeling meende, dat de boter door de groot handelaren zeer vervalsoht werd en daarom in Engeland niet gewildeen ander bestreed dat op goede gronden en meende dat er nog veel moest geleerd worden door de botermakers enz. Het hoofdbestuur verklaarde gaarne te willen gehoor geven aan de aanwijzing van het rapport om te trachten van den Staat te ver- krijgen, dat een der landbouwleerlingen naar Denemarken worde gezonden, om daar de boter- en kaasbereiding te bestudeereh. Zoo ook wanneer de gelegenheid zieh voordoet een deskundige daar heen te zenden, om alles wat boter- en kaasbereiding aangaat te bestu- deren en daarvan rapport uit te brengen, voor de mededeelingen en berigten. VI. E. Over dit punt (besmettelijke ziekte onder het vee) werd na langdurige diskussie besloten bij de Hooge Regering aan te dringen 1°. op handhaving der gedwongen afzondering 2°. om bij gedwongen inenting (zoo die nestaaat) en het dientengevolge sterven van vee voile vergoeding te betalen 3*. om, gclet op de onmoge- lijkheid om bij outstentenis van een stier varenkoeijen in eene af- gezonderde kudde te doen bevruchten, in zulke gevallen de wet vrijgevig toe te passen4°. bij onteigening van verdacht vee op algeheele scbadevergoeding aan te dringen. VII. Voorstellen van het hoofdbestuur A en B aangenomen bij akklamatie. Deze voorstellen zijn A. Naar aanleiding van het slot van het rapport der kommissie, benoemd tot het dienen van advies betreffende de ingekomen ant- woorden op de uitgeschreven prijsvraag: Middel tegen de ritnaald" {Med. en Ber. 1874, biz. 158 en vervolg), heeft het hofdbestuur de eer aan de algemeene vergadering voor te stellen Bij adres, aan de Hooge Regering te rigten, aan te dringen, dat deze het voorstel, indertijd door dr. J. Wttewaal gedaan - toenmaals door de Regering overgenomen, doch door de Staten-Generaal niet goedgekeurd - op nieuw tot een punt van overweging make. Dit voorval strekte, om een hekwaain, wetenschappelijk man te belasten met een uitgebreid onderzoek naar de levenswijze, voeding, werking enz. der voor onzen landbouw nuttige en schadelijke insek- ten; gemeentebesturen aan te sehrijven om kennis te geven van voorkomende beschadigingen aan gewassen door insekten, en om van Staatswege een genoegzaam geldelijk bedrag beschikbaar te stellen, om daaruit de kosten van onderzoekingen en proefnemingen in den ruimsten zin te bestrijden. b. Het hoofdbestuur, doordrongen van het belang der verwisse- ling van zaaigoed bij den akkerbouw, en de verspreiding van beproefd goede nieuwe verscheidenheden van veldvruchten in ruimen kring Overtuigd dat de provincien Noord- en Zuidholland, in de ver- schillende grondsoorten in zieh zelf overvloedige gelegenheid aanbieden om op rationele wijze eene gewenschte vernieuwing van zaaigoed uit te voeren; Stelt aan de vergadering voor, dat deze het Hoofdbestnur magtige tot het nemen van maatregelen, die strekken kunnen om verwisseling van zaaigranen en verspreiding van erkend goede soorten van veldvruchten te vergemakkelijfcen, en ruiling, koop en verkoop van zaaigoed onder de leden te bevor- deren; terwijl ter bestrijding van daarop vailende kosten,, voor het jaar 1876 een krediet wordt verleend tot een bedrag van 100, VIII. Tot leden van verdiensten worden aangenomen de heeren N. Wilders en P. Hauwert te Petersburg. Tot vergaderplaats van de te houden tentoonstelling in het volgend jaar wordt gekozen Rotterdam. Tot lid van het hoofdbestuur in plaats van den heer J. P. Bredius, wordt gekozen de heer C. J. van der Oudermeulen, te Wassenaar. In plaats van den heer L. van Es, die wegens onge- steldheid als lid van het hoofdbestuur heeft bedantt, kon nog geene keuze worden gedaan. Waarna de vergadering wordt gesloten. Ten 5 ure vereenigden heeren afgevaardigden zieh aan een ge- meenschappelijken maaltijd in het Cafe Suisse. Ten 8 ure werd door het orkest van den heer Bernhard, in een sierlijk verlicht vaartuig.'een muziekuitvoering gegeven. Tevens werd de Zaan elektrisch verlicht door den heer Maju. Een aantal vaartuigen gevuld met duizende toeschouwers, miakte dat deze verlichting een treffend effekt opleverde, ofschoon ze voor het overige wegens de te ruime uitgebreidheid van het te verlichten terrein minder aan de verwachting beantwoordde. {H.) ter- als zomerverbouw, was zeer gering; hooi en etgroen zijn boven verwachting uitgevallen. De vetweiderijen zijn vrij goed te noemen en de prijzen, met uitzondering van die van vette waar, mogen als billijk beschouwd worden. Zalt-Boillinel22 Sept. De heden gehouden najaars-paar- denmarkt was druk bezocht en kenmerkte zieh weder door ruimen aanvoer van fraaije paarden. Er waren ruim 709 stuks ter markt; in de goede soorten was de handel levendig, except de jonge paarden en de veulens, waarin weinig omging. Men besteedde voor 6 a 7jarige 600 tot 900, voor een werd zelfs bedongen 1100; voor 3 a 4jarige 300 tot 600; 1'/2 a 2jarige 150 tot 400 en voor veulens 75 tot 180. liruinmen22 September. Op den huize Wildbaantien minuten van dit dorp gelegenis thans een perzikenboom te zien die rijkelijk met vruchten beladen tevens bloesem draagt. Wijlie21 September. Men is hier druk bezig met het rooijen van de aardappelen. Over 't geheel levert het gewas een buitengewoon ruim beschot op en is de kwaliteit uitmuntend. Van de bekende ziekte merkt men zoo goed als niets. 't Laat zieh aanziendat de aardappelen zeer laag in prijs zullen wordende schippers besteden thans voor de beste soorten 1,50 a 1,75 per hectoliter. Sneek, 21 Sept. Naar wij vernemen hebben zieh iu de omstreken dezer gemeente weder enkele gevallen van tongblaar onder de koeijen en schapen voorgedaan. Dalfsen22 Sept. Nu het saizoen zoo ver gevorderd is, kunnen wij over den oogst de volgende berigten geven. Rogge, boekweit, aardappelen en boonen hebben een ruim beschot geleverd; haver en garst middelmatig; oliezaad, zoowel win- Zwolle17 Sept. Heden ziet men de eerste beetwortelen vervoeren naar de fabriek te Lemele wel een bewijs van vroe- gen oogst. Bij den landbouwer H. van der Vegte alhier, alwaar voor ruim 4 weken eene koe wegens hondsdolheid is ontei- gend en afgemaakt, is weder eene melkkoe aan die ziekte lijdend op advies van den plaatsvervangenden distrikts-veearts den heer 11. Voetelink alhier, onteigend en doodgeschoten. In de vorige week werd te Barneveld de achtste schapen- markf gehouden. Ofschoon niet zoo druk als de vorige mark- ten werd ook deze door vele landbouwers en kooplieden be zocht. Ter markt waren gebragt omstreeks 2600 schapente zamen alzoo, met vorige opgaven20750 stuks. De handel in lammeren was traag; slechts enkele werden verkocht van 8 tot 11. Vette schapen, waarnaar thans nog al vraag is worden gewoonlijk reeds door kooplieden aan huis bij de landbouwers opgekocht. De schapemnarkten aldaar duren ge durende de maand September nog voort. {Arnli. Ct.) De gronden in het voorleden jaar drooggemaakte Bleykmeer, in de gemeente Rausdorp, zullen thans publiek verkocht worden. De Internationale vruchten-tentoonstelling door den Boom- teeltkundigen Kring van Belgie gehouden, en die op Zondag 19 September in het Casino, te Gent, geopend werd, is zonder twijfel een der belangrijkstedie nog ooit werd aanschouwd. Behalve een aantal voorwerpen of zakendie tot de gewone of geforceerde vruehtenteelt behoorenwaren er meer dan 10,000 zegge tien duizend bordjes noodig om de ver- schillende aangekondigde vruchten behoorlijk te kunnen uit- stallen. De groote zaal van het Casino te Gent (63 meter lang, bij 37 meter breed) stond vol met goed ingerigte tafels, alle bezet met duizenden bordjes en daarop het mooiste fruit dat Belgie, Frankrijk Duitschland Engeland en Nederland ooit hebben voortgebragt. Nederland was ditmaal daar ook tamelijk goed vertegeuwoordigd. Met deze tentoonstelling gaat een Pomologisch Congres ge- paard ingerigt door de Pomologische Maatschappij van Frank rijkdie er, gedurende deze week, haar 17de bijeenkomst houdt. Behalve de bekrooningenreeds in ons vorig nummer ver- meldzijn op de Tentoonstelling te Zaandam onder anderen nog bekroond Akkerbouw. VoorRoode Wintertarwe, met den 3en prijs, R. W. Lammerts, te Haarlemmermeer, Voor Roode Zomer- tarwe, met den 2en prijsB. A. baron van Verschuer, te Heem- stede. Voor Witte Zomertarwe, met den len prijs, A. de Zeeuwen met den 3en prijs B. Biesheuvelbeiden te Haar lemmermeer. Voor Winterroggemet den len prijs B. Bies heuvel en met den 2en prijs, B. A. baron van Verschuer. Voor Spelt, met den len prijs, H. F. Bultmante Amster dam, en met den 2en prijs, W. Biesheuvel. Voor de beste korte en fijne Haver, met den 3en prijs, B. Biesheuvel. Voor kleine groene of blaauwe Erwtenmet den len prijs, D. M. van der Hoef, te Oegstgeest. Voor Vale Erwten of Capucijndersmet den 2en prijs, D. M. van der Hoef, en met den 3en prijs, B. A. baron van Verschuer. Voor gele of bruine Boonen, met den len prijs, D. M. van der Hoef. Voor Duiven- of Schapenboonenmet den 2en prijs, B. A. baron van Verschuer. Voor Kanariezaadmet den 2en prijs, A. de Zeeuw, te Haarlemmermeer. Voor Bl. Vlas, met den len prijs, A. de Zeeuw. Voor Mangelwortelengeteeld op zand- of zwarten grond met den len prijs, N. van Egmond te Haarlemmermeer, en met den 2en prijs, B. A. baron van Verschuer. Voor Suikerbeetwortels, met den 2en prijs, H. F. Bultman, te Haarlemmermeer. Voor Paarden- en Koe- peengeteeld op kleigrond, met den 2en prijs, P. Mantel, te Haarlemmermeer. Voor idem, geteeld op Zand-of zwar ten grond, met den len prijs, B. A. baron van Verschuer, en met den 2en prijs, H. F. Bultman. Voor Rapen (Voeder- gewas), met den len prijs, B. A. baron van Verschuer, en met den 2en prijs, D. L. 't Hooftte Haarlemmermeer. Tuinbouw. Voor Vruchten op 9tam enz.met den 2en prijs, A. H. van Wickevoort Crommelin, te Berkeurode, en met den 3en prijs, B. A. baron van Verschuer. Voor de grootste Perziken met den 2en prijs, B. A. baron van Verschuer, en met den 3en prijs, A. H. van Wickevoort Crommelin. Voor de fijnste Perziken, met den len prijs, B. A. baron van Ver schuer. Voor eene Verzameling Appelen en Peerenmet den len prijs, A. H. van Wickevoort Crommelin. Zuivelbereiding. Voor een achtste vat Leidsche of Rijn-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2