111 A d y e r t e II t i e n. HAHD-D0RSC8IACH1NES, - lo8 - Weraensfde Heri^ten. Kweekschool voor de Zeevaart, STR00SNIJBEHS, LIJNKOEKliREKERS, enz., REGTSZAKEN. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij. A. C. VAN DORSTEN. J. M. VAN DORSTEN—RIECHMANN. te x, je jr mm a jv. op proef geleverd, zijn steeds voorhanden bij J. G. AAA 0EA A READ Keppel28 Sept. De diakonie der herv. gemeente alhier beeft eene weide verpacht voor 473, ofschoon in de laatste jaren slechts 225 betaald was. Een nieuw bewijs hoe zeer de gronden in waarde stijgen. In de Landb.-Cour. verzoekt de beer J. Th. Cattie, leeraar aan de hoogere burgerschool, naar aanleiding van het tegen- woordig veelvuldig voorkomen van weinig bekende insekten die blijken <oor de landbouwprodukten schadelijk te zijn den heeren landbouwers hem in een fleschje met brandewijn of jenever exemplaren te zenden van die insekten het iiefst met de gewassen waarop zij gevonden worden. Levende exemplaren zijn gewenschter. Ook door tusschenkomst van de redaktie der Landb.-Ct. kan de toezending geschieden. begroet haddentoen zij aankwam, won zij den prijs, niet alleen omdat zij het beste werk geleverd hadraaar ook omdat zij er in den kortsten tijd mede gereed was. Deze knappe jongedochter heet Fournier en is de oudste van 4 doehters eener weduwe, voor wie zij de geheele boerderij bestuurt. In de afgeloopen week zijn ruim 40,000 wittekoolen van Amsterdam naar Duitschland vervoerd het vervoer van versche groenten naar het buitenland heeft dit jaar een verbazenden omvang; nu reeds is voor meer dan eene waarde van130,000 verzonden. Blijkens het rapport van het departement van landbonw te Washington, over de maand September, zal de oogst van mais in deV. S., indien zij goed lot rijpheid komt, alle vorige oogsten overtreffenondanks de schade door de overstroomingen ver- oorzaakt. In de maand Augustus is het met de longziekte onder het rundvee in de provincie Friesland vrij wat beter geworden. Wei zijn te dier zake in een elftal gemeenten weder 62 run- deren afgemaakt, doch de ziekte vertoonde zich slechts onder twee nieuwe beslagen. De maatregel van afzondering van het verdaehte vee heeft tot dusverre goed gewerkt, al moge hij veel kosten aan stalvoedering hebben gevorderd. Men ieest in de Leidsche CourantNadat uit het West- land het vervoer van bessen was afgeloopen, begonnen de steenvruchten en de vroege soorten van appelen en peren voor den pluk geschikt te worden. Er is dit jaar weder bijna over- vloed van abrikozen en perzikenterwijl de pruimen op som- mige plaatsen tegen spotprijzen verkocht wordeu. Peren en ap pelen zouden er schier zooveel als het vorige jaar geplukt wor den zoo er o. a. bij den hevigen storm van 21 Augustus niet eene menigte waren afgewaaid. De voorraad is echter nog groot, terwijl de vruchtenvooral de late soorten, mooi van stuk zijn. Aan meloenen heeft het tot dusverre niet outbro ken. Met den druivenoogst loopt het even voorspoedig af als het vorige jaar. Reeds vroegtijdig sneed men fraaije trossen in de kassenthans worden er niet minder fraaije druiven van den kouden grond verzonden. Doch er is veel ooftde teelt der druivep is groot en zoo komt de edele vrucht van den wijnstok minder in aanmerking dan zij verdient. Er konden geene prijzen van belang gemaakt worden, zoodat de druiven eerlang worden verkocht voor 30 cents de 5 ons. Over het algemeen was het stroo der granen schraaltengevolge waar- van de halmen niet zoo talrijk waren als anders en de koren- oogst alzoo op een middelmatigen kan gesteld worden. De vlasbouw was ongunstig en het gewin van het koolzaad niet ruim. De teelt der late bloemkool belooft een goed gewas, schoon het zonnige weder den wasdom heeft tegengewerkt er wordt echter verzonden. Het geringe vervoer naar Enge- land wat de ingemaakte kool en de uijen aangaat, veroor- zaakt teleurstelling en schade. Koopen die reeds gedaan wer- den op risico van het nog jong gewas der uijen gaanzoo zij geplaatst kunnen worden, met verlies van de hand. Ver- scheidene duizenden mudden worden voor Engeland niet ge- zocht. Te Rijnsburg liggen nog vaten met ingemaakte kool van het vorige jaar. Engeland weet zich allengs te voorzien bui- ten Holland, o. a. uit het zuiden van Frankrijk; of Holland het somtijds verdient dat het wordt voorbijgegaanzal de tijd leeren. De teelt der vroege aardappelen gaf overal tegenspoed, een niet ruim beschotgeene verzending, schromelijk lage prijzen en eindelijk de ziekte, die erger dan andere jaren de knollen aautastte. Met de late aardappelen gaat het beter. Het gewas, vooral dat van duingronden, is nagenoeg vrij van ziekte; dat van kleigronden geenszins onrustbarend en het levert de slotsom dat het niet duurder zal verkocht worden dan het vorige jaar. Vele scheepsvrachten trekken uit de Vee- nen naar de markten met peulen erwten, snijbooneu en au- gurkende teelt van winter-erwten en de boonen slaagde naar wensch. De moezerijen kunnen nog met allerlei groenten aan de vraag voor de keuken voldoen dat in het begin van den zomer, door droogte niet kon geschieden. Het te veld staan- de gewas van witte, savooije en roode kool en andijvie is be- vredigend. Voor ongeveer drie maanden ontbrak het op de vruchtbaarste weiden aan gras en het hoogere land was ver- dorder kwamen o. a. uit Noord-Holland zeer magere koei- jen aan de markt, waarmede men geen raad wisten de bouw- lieden stonden benepen bij den schralen hooibouw. Thans is er overvloed van gras, men heeft den hooibouw kunnen voort- zetten het zonnige weder werkte in de hand en nu is er over het algemeen nog meer hooi gewonnen dan het vo rige jaar. De maand Mei meende het ernstiger dan ooit met een heerlyken zonneschijn en de zomer eindigt zoo schitterend als maar zelden gebeurt. Er zijn weinig donkere of koele da- gen geweest, niettegenstaaude de temperatuur voor Julij te laag is aangeschreven. Augustus daarentegen was zeer warm en dan welk eene sehier voorbeeldelooze Septembermaand Het pleit reeds voor een zonnigenvruchtbaren zomer, dat volop saprijke moerbezien geplukt zijn: teedere vrucht,,die zoo vaak andere jaren groen afvalt bij gemis van koesteren- den zonneschijn. Gelijk de zin voor planten en bloemen met ieder jaar toeneemt, breidden de kweekerijen hare kassen uit om dien zin te bevredigen. Ook thans is op hare pogingen een gun- stigen uitslag gevolgd. Al verliest de roos nu allengs haar schoon- sten tooinog vele andere plantenzooals pelargoniums en fuchsiaas prijken met een bloemendos, ruim zoo mild als in het midden van den zomer. En met de veelkleurige tinten die de herfst eerlang in het gebladerte gaat brengen, mengt zich in tuinen en lusthoven nog een rijke bloemenschat." Te Beuz^e-Conq, in het Concarneauwerd een door eene landbouwmaatschappij uitgeschreven ploegwedstrijd gehouden. Een jonge boerin meldde zich onder de deelnemers aan, en hoewel de aanwezige mannen haar met een spottend lagchen De kleinste uitgave van den Bijbel is thans door de drukkerij der uni- versiteit van Oxford bezorgd. Zij is op mailpapier gedrukt en weegt met den marokijnen band niet meer dan 125 gram. Ondanks het kleine formaat is zij zeer goed leesbaar. Te Haarlem werd bij het eerste regement huzaren, aldaar in garni- zoensedert zes dagen de huzaar Issels vermist. Dingsdag morgen werd zijn lijk in het stroomagazijn gevonden. De ongelukkige had zich door op- hanging van het leven beroofd. Tegenzin in de dienst wordt als de ver- moedelijke oorzaak dezer wanhopige daad opgegeven. Een landbouwer te Middleton in Engeland at een rijpe pruimdie hij in zijn boomgaard plukteen had niet bemerktdat er zichzooals la ter bleek, een wesp in de vrucht bevond, die hem in de keel stak. Een uur daarna was hij een lijk. De keel was geheel opgezwollen en de lijder ten gevolge daarvan gestikt. Bij een dezer dagen door een hoofdoflicier in een der garnizoenen ge houden inspektie, is, naar het TJtr. Dagbl. meldt, het volgende voorgeko- men//Den hoofdoflicier werden de redenen medegedeeld, waarom de ver- schillende in arrest zijnde personen gestraft waren. Onder de gestraften be vond zich een overigens oppassend jeugdig militair, wien 14 dagen politie- kamer waren opgelegdomdat hij gelagchen had" bij de theorie. De hoofdoflicier heeft zijn ongenoegen over de kleingeestigheid van den met het onderwijs belasten oflicier krachtig uitgesproken en gaf te kennen, dat men zich niet behoefde te verwonderendat er geene vrijwilligers kwamen wanneer de militairen op die wijze behandeld werden. De hoofdoflicier zou over deze zijne bevinding aan den minister van oorlog rapporteeren." Te Luik heeft een kattenharddraverij plaats gehad. Nabij de stad werden 'a nachts ten 2 ure 37 katten iosgelaten. De eerstedie weder thuis kwamten 9 J ure des ochtendswas Blondinettehaar eigenaar heeft den eersten prijs gewonnen zijnde een mooije kattebaktwee vazen en 30 francs. Een dagblad verzekert, dat het oprapen der eindjes sigaren, welke in de straten van Parijs gevonden worden. jaarlijks 250,000 fr. opbrengt voor de personen welke zich daarmede bezighouden. Er zijn te Parijs on geveer 200 personen, welke dit bedrijf uitoefenen en daardoor van 3.50 tot 5 fr. daags verdienen. Het jaar 1875 is een jaar van regen en overstroomingen. Ook Indie heeft zijn deel er van; de berigten zijn zelfs vrij ongunstig. Overal werden dorpen vernield; de oogst verdorven, de spoorwegen beschadigd en kwamen menschen en vee in het water om? Het ergst zijn de omstreken van Al lahabad geteisterd. Daar verdronken 180 menschen en 2500 stuks vee, meer dan 10,000 woningen werden vernield en de oogst van 39,000 acres land verwoest. Te Parijs zijn vijf personen vergiftigd, ten gevolge van een slecht vertinden koperen ketelwaaruit zij soep hadden gegetenDrie der vijf per sonen zijn reeds dood; voor het behoud der andere wordt gevreesd. Zaturdag jl. veroordeelde de regter te Kingston bij Londen een vrouw Margaretha Staceywegens dronkenschap, onder de volgende curieuse om- standigheden. Sedert vele jaren was zij door haar man, die naar Amerika was vertrokkenin armoedigen toestand achtergelatenzij had sedert dien tijd van de publieke weldadigheid geleefd. Vrijdag jl. ontving zij een be- rigtdat haar man was overledenhaar bij testament een vermogen vermaken- de van 360,000 gulden. In haar blijdschap over dat buitenkansje gaf zij zich zoodanig aan den sterken drank overdat zij eindelijk in een mod- dergoot teregt kwam, waaruit zij door een agent van politie werd op- gevischt. De stoomboot Triumph is bij het eiland Lewis tegen een walvisch aangevaren; de schok was zoo hevig, dat men meende dat het schip op een ge- zonken wrak gestooten had. Spoedig zag men echter een grooten walvisch dood of bedwelmd in de nabijheid van 't schip op de oppervlakte drijven. De boot was zoo beschadigd dat' zij in de haven van Stornowaij mocst binnenloopen en lossen. Te New-York heeft men 76 mijlen tramway. Voor het vervoer wor den 11,086 paarden gebruikt. De gemiddelde snelheid is 5 mijlen per uur. Het aantal passagiers in het vorige jaar bedroeg 102 millioen, of 2J mil- lioen per mijl. Op sommige afstanden is het vervoer veel meer. Langs den tramway in de vijfde avenue werden 4 millioen en langs die in de zesde avenue 5 millioen personen per mijl vervoerd. In de laatste jaren is het vervoer met 225 percent vermeerderd. Door een horologiemaker te Straatsburg wordt eene verbetering aan de velicopedes aangebragtdie den directeur-generaal der Duitsche poste- rijen den heer Stephanaanleiding heeft gegeven om de velocipedes voor de bestelling van brieven ten plattelande in te voeren. Aan de velocipedes wordt n. 1. een soort uurwerk aangebragt, dat, wanneer het eenmaal is op- gewonden den berijder in de gelegenheid stelt geruimen tijd de beenen te laten rusten zonder daarom stil te blijventerwijl door een andere in- rigting het voertuig geschikt wordt gemaakt om evengoed door modder en slik als over beganen grond te rijden. Door de regtbank te Deventer is behandeld de zaak tegen G. J. S.moleuaar te Olst, en zijne beide zoons, beschul- digd van het verkoopen van lijnmeel en lijukoeken, vermengd met gemalen krijt. Een der getuigen verklaarde ter teregtzit- ting dat in het pakhuis van bescb, eene hoeveelheid van 9000 kilogr. gemalen krijt in een afzonderlijke kamer verborgen was, waar niemand anders toegang had dan beklaagden, en welke kamer steeds gesloten was. Het gemalen krijt werd sedert lang bij groote partijen, zoowel bij dag als bij nacht, aange- voerd onder den naam van egyptisch weitebloem. Een andere getuige beweerde dat hij belast was met het vervaardigen van lijnkoekenen dat men hem ter vermenging van het lijnmeel 600 a 700 halve kilogr. gaf, hetwelk hij, wanneer het druk was, in 24 uren vervverkte. Voorts verklaarde deze getuige dat hem door besehuldigden het zwijgen was opgelegdop straffe van weggejaagd te worden. Beklaagden bekeuden alien het feit bedreven te hebbendoch zij deden het voorkomen op gezag van hunnen principaal gehandeld te hebben, ter wijl zij tevens verklaarden dat zij niet konden konkurreren zoo er geene vervalsching geschiedde. Het O. M. rekwireerde dat beklaagden zouden worden schuldig verklaard aan het plegen van bedrog in den aard van koopmansgoed en te dier zake zouden worden veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en eene geldboete van 25. De regtbank heeft hem, benevens zijne beide zonenver oordeeld tot 45 dagen eenzame opsluiting en geldboete van f 25. Aangaande de werken de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in Julij voortgezet met 1015 tot 1210 arbeiders, 32 paarden, 3 lokomotieven en 98 wagens, 2 stellen tijdelijke pomp- werktnigen, 10 of 11 stoombaggervaartuigen, 82 grondschouwen, 3 of 4 sleepstoombooten9 loopkranen, 5 gewone stoomkranen, 2 groote draai kranen op de hoofden, 3 lokomobielen, 430 vormen voor betonblokken en 1 vast stoomwerktuig. Bovendien 9 afzonder lijke ploegen, te zamen 68 werklieden, bij nacht op de stoombag gervaartuigen. Noordzeelioofden. In het geheel zijn gemaakt 74,581 betonblok ken (1292 in Julij), bevattende 254,409 kub. meter (6576 in Julij). Het Noorderhoofd was op het einde van Julij als volgt doorge- trokken Grondlaag van bazalt tot 1500 meter bniten het duin. Idem gevlakt tot 1345 meter (20 in Julij). Grondlaag van blokken tot 1344.6 meter, tweede laag tot 1344, derde laag tot 1343.4, vierde laag tot 1342.8, vijfde laag tot 1342.2 meter; eerste bovenlaag tot 1341.6 en tweede boven- of deklaag tot 1341 meter. Elke laag betonblokken vorderde in Julij 20 meter. Het Zuiderhoofd was op het einde van Julij als volgt doorge- trokken Grondlaag van bazalt tot 1521 meter buiten het duin. Idem gevlakt tot 1432 meter (30 in Julij). Grondlaag van blokken tot 1431.2 meter, tweede laag tot 1430.6, derde laag tot 1430, vierde laag tot 1421.4, vijfde laag tot 1420.8, zesde laag tot 1420.2 metereerste bovenlaag tot 1419.6 en tweede boven- of deklaag tot 1419 meter. De eerste drie lagen betonblokken vorderden in Julij 30 meter elk, de vijf bovenste lagen 22 meter elk. In het geheel zijn verwerkt 203,939 kub. meter betonblokken (5375 in Julij). Noordzeehaven. -Het baggerwerk in zee werd voortgezet. In het geheel gebaggerd 74,830 kub. meter, waarvan 19,600 in Julij. Hoofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedraagt in het geheel 4,260,850 kub. meter (13,780 in Julij). De kanaaldijken in het Wijkermeer en het Westelijk Y waren in aanleg over 29,003 meter lengte (356 in Julij), tot A.P. opgetrok- ken over 28,197 meter lengte (400 in Julij), tot 0.60 meter boven A.P. over 25,378 meter lengte (436 in Julij) en voltooid over 23,602 meter lengte (530 in Julij). Zijkanaal C Spttarndam beoosten Buitenhuizen). Kanaaldijken opgetrokken tot 0 60 meter boven A.P.over 5359 meter lengte (550 in Julij); idem voltooid over 2696 meter lengte. Zijkanaal E [Westzaan). Kanaaldijken voltooid over 1034 meter lengte (40 in Julij). Zijkanaal F\Halfweg). Kanaaldijken voltooid over 5225 meter lengte (669 in Julij.) Zijkanaal I OostzaanGebaggerd 12,600 kub. meter (3340 in Julij). Kanaaldijken in aanleg over 1260 meter lengteopgetrokken tot A.P. over 560 meter lengte (100 in Julij) en voltooid over 130 meter lengte. Droogmakerij III Westelijk Y bezuiden het hoofdkanaal en beoosten het zijkanaal naar Ual/weg). De kanaaldijken om dezen polder, lang 13,729 meter, zijn boven water over de voile lengte, 0.60 meter boven A.P. over 9561 meter lengte (436 in Julij) en voltooid over 8071 meter lengte (530 in Julij). Gemaakt: 6917 meter lengtetogt, 14,511 meter lengte bermsloot, 2792 meter lengte kavelsloot en 2110 meter lengte heinsloot. Het water in het westelijk deel was op bet einde van Julij afge- malen tot 1.80 meter beneden A.P. Droogmakerij IV, V en VI Westelijk Y, benoorden het hoofdkanaal en bewesten de Voorzaan). De kanaaldijken om deze polders, lang 10,302 meter, zijn in aanleg over de voile lengte, boven water over 10,294 meter lengte, 0.60 boven A.P. over 10,244 meter lengte en voltooid over 9254 meter lengte (40 in Julij). Gemaakt5350 meter lengte togt (980 in Julij), 14,396 meter lengte bermsloot (3866 in Julij), 23,878 meter lengte kavelsloot (3478 in Julij), 29,450 meter lengte heinsloot (4650 in Julij) en 1500 meter lengte polderweg. Het gebouw van den permanenten stoomwatermolen is afgewerkt. De stoomwerktuigeu zijn gesteld en in werking, doch niet goed- gekeurd. De polders Y en VI zijn met tijdelijke hulpmiddelen afgemalen. Droogmakerij VIII Westelijk Y benoorden het hoofdkanaal en beoosten \de Voorzaan). De kanaaldijken om dezen polder, lang 7150 meter, zijn in aanleg over 3716 meter lengte (356 in Julij), boven water over 2210 meter lengte (500 in Julij), 0.60 meter boven A.P. over 130 meter lengte er. voltooid over 130 meter lengte. Oranjesluizen. In Julij werden geschut12 barken, 23 brikken, 52 schoeners, 15 kofschepen, 196 raderstoombooten,376schroefstoom- booten, 5278 tjalken of pramen, 2212 visschersvaartuigen en 63 andere vaartuigen; te zamen 8227 vorige maanden 30,179 totaal 1875 38,406 schepen hcutvlotten als schepen in rekening gebragt. Jaar 1874 80,823; jaar 1873 86,753; jaar 1872, na de opening der sluizen op 18 Maart, 70,395. Totaal geueraal 276,377 schepen houtvlotten inbegrepen. Noordzeesluizen. In Julij werden geschut in het belang van het werk naar zee1 schoeneruit zee1 schoener, 1 kof en 1 tjalk. Hedeu werd wederom ons Ouderhart getroffendoor het overlijdeu van onze LievelingCAROLINA, ruim 6eo jaar oud. Nieuw-Vennep28 September 1875. De BURGEMEESTER van Haarlemmermeer vestigt bij deze de aandacht op genoemde Inrigting welke ruim twintig jaren geleden werd opgerigt voor KNAPEN, die, hetzij ver- waarloosd zijn of tot geen Ambacht of Betrekking kunnen of will en komen hetzij een bijzondere voorliefde voor het Zeemansleven koesteren. In het bijzonder worden de Besturen der Armen-Inrigtingen in de Gemeente op het vorenstaande gewezen met mededee- ling dat ter Secretarie de verlang'd wordende Inlichtingeii omtrent Strekking en Doel der Kweekschool, de Middelen van Onderwijs en Opleiding, de Uitzichten der Kweekelingen en de Voorwaarden tot Toelichtingkunnen verkregen worden. Haarlemmermeer, 29 September 1875. De Burgemeester voornoemd, J. W. LANTZENDORFEER. MM A 1 Ml Mj m<: b.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2