A tl v e r t e ii t i e n. - 162 Oemeng-de Berigten. i \m Vestiging eener Rijks-lundbouwscliool. Uittreksel van een Ver,slag- van den IVederlandschen Konsul-Generaal te Parijs, van 10 September jl. betreffende den Oogst.in Frankrijk. REGT SZARE1V. J. VAN ZIJVERDEN. mmmmmmam fill Stroobos, 5 Oct. Niet alle landbouwers in 't Westerkwar- tier kunnen zeker op zoo'n goed haver-verbouw roemen als de heer Huizenga, te Tolbert. Deze heer n. 1. had een stuk land groot 1 H. 82 A. met witte haver bezaaiddie zich voordeelig ontwikkelde en eene schoone vrncht beloofde. Te- vergeefa werd voor de vrucht op wortel dan ook vijfhonderd gulden geboden. Na 't zichten stonden er twaalf honderd hokken te velde, welke zeker meer dan honderdvijftig H.L. haver zullen opleveren. 't Stroo heeft over 't geheel eene verbazende, jadikwijls eene manalengte bereikt. Bij 't zichten was men er soms ook bijna mede verlegen. Hoogstwaarschijnlijk zullen uit vrucht en stroo nu nog vrij wat meer dan f 500 gemaakt worden. Zelheni6 Oct. Op onze laatste St. Lambertsmarkt is de premie voor rundvee behaald door M. Beerendseu te Terborg, en H. Gans te Aalten welke een gelijk aantal koeijen kochten terwijl de premie voor paarden is t.oegekend aan D. van Dam van Goudawelke alle beste veulens tegen hooge prijzen heeft opgekocht. Beemster6 Oct. Onder de runderen van K. Doets Az., aan den Oostdyk alhier, heeft zich een geval van besmette- lijke longziekte voorgedaan. Die ziekte is eerst gekonstateerd nadat het rund was afgemaakt. Tien volwassen runderen en twee kalveren zijn door dit ziektegeval in verdachten toestand geraakt. Zwolle, 6 Oct. Op de uitgestrekte heideveldengelegen tusschen de stations DedemsvaartStaphorst, heerscht groote bedrijvigheid. De meeste perceelen worden geveend of direkt van zekere slechte soort van turf gestoken en met behulp van ploeg en spade in vruchtbare plekken herschapen. Als men een oog laat gaan over deze groote vlakte, dan ziet men reeds honderde ontgonnen plekken, waarop aardappelen, spinazie, knollen, boekweit, zelfs wintergranen worden verbouwd en waarop het nog te veld staande getuigt van weligen groei. Waar is het, dat krachtige mestspecien moeten worden nan- gewend, maar het neemt niet weg de groote opoffering van werk en mest wordt rijkelijk beloond door de aanwinning van welige akkers. De boeren van Staphorst vooral hebben bijzonder slag om dit werk te verrigten en de aanbouw van veel loof- gevend gras wordt aanvankelijk aangewend tot meerdere be- vruchting der te ontginnen akkers. Na verloop van tijd zal de geheele heide vruchtbaar zijn en daarom spreken wij den wensch uitdat in ons schoone Nederland op krachtige wijze mogt worden gewerktom de vele heidevelden vruchtbaar te maken waartoe bovengenoemde streek en bewoners een krachtig voor- beeld geven. Men schr(jjt aan de Leidsche Courant: „.De lucht is ont- stemd en aanhoudend dreigen loodkleurige wolken. Er heb ben nu al meer dan eene week donderbuijen wind- en regen- vlagen gewoed, en Zaturdag-avond woei het ruim een uur een orkaan uit het Zuidwesten. Er komen geheele regenachtige dagen, die doen gevoelen dat de herfst is aangebroken en de genoegens van het landleven verdwijnen. Toch zijn de zwaluwen nog niet overal vertrokken; daar scheerden er gisteren nog lustig langs het geboomte van de hofstede. Zij hebben lang vertoefdmaar het weer was nog niet koud en nachtvorsten bleven uit, anders zouden de achterblijvers het wel ernstig raeenen om te vertrekken. Maar de graanoogst is in de schuur, het hooi in den berg, de peulvruchten zijn naar den dorschvloer, de aardappelen bijna gerooid, de peren en appelen worden geplukt en heerlijke rijpe druiven komen binnen. Van de akkers worden thans de bieten vervoerd, die grootendeels voor de suikerfabrieken bestemdenevenals zoo- vele andere produkten dit jaar, menigvuldig en groot van stuk zijn." Bij openbare verhuring van ruim 41 hectaren land, in den Prins Alexander-polder, gemeente Kralingen, voor den tijd van zeven achtereenvolgende jarenis alles opgehouden voor 4581 per jaar. Naar de Amsterdamche Courant rneldt, hebben de grondbo- ringen in de Zuiderzee zeer gunstige resultaten opgeleverd en heeft men bevonden, dat, behalve de kusten en enkele zand- platen, het allerminst 50 duim kleigrond wordt aangetroffen. De plans en teekeningen van het regeringsplan tot droogma- king van het zuidelijk gedeelte worden onder leiding van den ingenieur Leemans te Kampen gereed gemaakt en zullen bin nen een paar maanden aan de regering worden aangeboden. Op grond der gedane opsporingen, enz. bestaat er alle kans van slagen. Uit den wyd uitgestrekten polder bij Mastenbroek (Overijssel) meldt men ons, dat aldaar eene vroeger ongekende boeveel- heid hooi is geoogst; ook de weiden waren zoo vruchtbaar als niemand heugde. Algemeen verblijdt men zich in de ver- betering, door het stoomgemaal teweeg gebragt, daar voor dien tijd Mastenbroek van November tot Maart grootendeels onder water lag. Niet alleen de kwantiteitmaar ook de kwaliteit van het hooi is aanzienlijk verbeterd; zoo zelfs, dat thans puik handelshooi in groote hoeveelheid wordt uitgevoerd, waar- van het bedrag dit jaar, met inbegrip van den overvloedigen naoogstdie op sommige plaatsen met de eerste snede gelijk stondop ruim etin millioen kilogr. geschat wordt. Ook de aangrenzende polders KamperveenZalk, enz. mogten zich in een overvloedigen oogst verheugen. De hoofdgewassen tarwe en rogge, leverden een goed beschot. De veestapel hield zich uitmuntendthans echter begint de tongblaar zich meer en meer onder de runderen te vertoonen. In de laatste 10 jaren breidde de veestapel zieh in deze streken minstens meer dan 25 pet. uit, zoodat de aanfok een belBngrijke tak van het boerenbedrijf is geworden en voortdurend de beste vruchten afwerpt. Aan het Overzigt der StaaUbegrooting voor 1876, ontleenen wij het volgende omtrent de Dit geschiedt thans op grond van noodzakelijkheiddaar in de behoefte aan landbouw-onderwijs niet op andere wijze voldoende wordt voorzien, Het voornemen is: a. vestiging eener Rgks-landbouwschool te Wageningen, met overname door het Rijk van de daar thans gevestigde inrigtingen van mid- delbaar onderwijs, en b. intrekking, althans voorloopig, der rijkssubsidien dusver aan de (thans buiten werking zijnde) land- bouwschool te Wnrffum verstrekt en ten behoeve der nog niet tot stand gekomen landbouwschool te Zierikzee toegevoegd. Wageningen is gekozen om zijne gunstige ligging, niet ver van het midden des lands, ook te midden van onderscheiden soorten van landbouw en wegens de aanbieding van geschikte gebouwen met bijbehoorend terreindoor de gemeente Wage ningen gedaan. Als een noodzakelijk komplement der land bouwschool beschouwt de regering een proefstation voor den landbouw. Het zal verbonden worden aan de Wagenirigsche schoolwaardoor een belangrijk middel tot verspreiding van kennis wordt verschaft. De gekombineerde inrigting zal/30,000 's jaars vorderenwaarvan de schoolgelden en de revenuen van het proefstation in mindering komen. De landbouwschool zou in September 1876 in werking treden na opheffing der gemeentelijke hoogere burgerschool en landbouwschool. Blijkens de bij de regering uit Zwitserland ontvangen officiele mededeelingen omtrent den stand der veeziekten aldaar, loopende tot 18 September, was gedurende de eerste helft dier maand het mond- en klaauwzeer nagenoeg op dezelfde hoogte ge- bleven. Het aantal besmette weiden was verminderd, dat der besmette stallen daarentegen vermeerderdmet name in de kantons Bern en Schwyz. Voor het overige bepaalde de be- smetting zich tot acht kantons. Van andere veeziekten waren in de eerste helft van Sep tember voorgekomen iu drie kantons 6 gevallen van kwaden droesin drie kantons 11 gevallen van miltvuur en in twee kantons 5 gevallen van hondsdolheid. In eene gemeente van het kanton Zurich waren tien personen door dolle honden aan- gevallenen ten deele bedenkelijk gekwetst. Uit de ingewonnen berigten omtrent den oogst in Frankrijk blijkt dat het loopende jaar in dit opzigt slechts onder de zeer gewone jaren zal kunnen gerangschikt worden. De voor- uitzigtendie men in het voorjaar koesterde', zijn door de ongestadige weersgesteldheid in eenige departementen voor een groot gedeelte verijdeld. In 1874 was de oogst zeer goed in 45 departementen, goed in 36, vrij goed in 4 en slechts in 1 departement middelmatig; terwijl daarentegen in dit jaar de oogst van tarwe nergens zeer goed, doch in 13 de partementen goed, in 26 vrij goed, in 15 tamelijk, in 24 middelmatig en in 8 slecht is. Uit de volgende tabel kan men het verschil zien hetwelk de vijf voornaamste soorten van granenwat den oogst be- treft, opleveren in de departementen: Aard Voor de Voor de Voor de Voor de m0<^ f,e van den Oogst. Tarwe. Rogge. Garst. Haver. Tarwe Zeer goed3 1 5 4 Goed13 43 23 29 24 Vrij goed26 1 1 12 21 5 Tamelijk15 7 14 12 Middelmatig 24 13 16 14 5 Slecht8 4 1 1 86 77 73 82 39 De aan deze tabel ontbrekende departementen leveren wei- nig of geen rogge, garst, haver of Turksche tarwe op. De oogst van de rogge is in dit jaar beter dan die van het vo- rige jaar; die van de garst is bijna dezelfde, even als die van de Turksche tarwe; de oogst van de haver is veel beter. De geheele oogst van dit jaar wordt geschat op 79 a 85 millioen hectoliter. Daar er 14 millioen hectoliters noodig zijn voor zaadkoren en de consumtie gemiddeld 72 millioen hectoliters per jaar bedraagt, zal de oogst van dit jaar vol doende zijn voor de behoefte van het land. Er bestaat echter nog een vrij groot overschot van den oogst van het vorige jaar, zoowel bij de landbouwers als bij den handel, hetgeen aan Frankrijk zal veroorloven ook nog eenige uitvoeren naar den vreemde te doen. Algerie wordt voor de tarwe, de garst en de haver ge rangschikt onder de departementen die een goeden oogst heb ben voor de Turksche tarwe onder die van een middelma- tigen oogst. Daar Frankrijk voor den uitvoer slechts beschikken kan over het overschietende van den oogst van 1874, en daar volgens alle berigten de oogst in de landen die voornaraelijk granen uitvoeren niet zeer gunstig ismag men verwachten dat de prijzen vrij hoog zullen blijven. Men voorziet thans reeds dat de prijzen in den loop van den aaustaanden winter op de meeste markten die van het vorige jaar verre zullen overtreffen, en men hoopt dat, met het oog op de algemeene welvaartde wijnoogst eenige compensatie zal opleveren. o Eenige ingezetenen van Delfzijl hebben zich per aires tot den Commis- saris des Konings gewend, om te verzoeken dat geen inwoner van die ge meente op de voordragt geplaatst worde ter benoeming van burgemeester. Den 3 October, ten 6 ure 'smorgens, is de stoomboot Bagervan Lubeck naar Kopenhagen, in den Kjogebogt (oostkust van het eiland See- land) in brand geraakt. Van de 25 passagiers is een gered. Van de beman- ning zijn 11 omgekomen; onder de geredden bevinden zich de kapitein en de stnunnan. De inspecteur voor het Geneesknndig Staatstoezigt voor Gelderland en Utrecht, de heer W. F. P. Kiehl, plaatst in de Amh. Ct. het volgende: U Tegen de noodlottige ziektedie het gevolg is van den beet van een dol- len hond, bezit de geneeskunde tot nog toe geen redmiddel. Het eenige wat geschieden kan is het onmiddellijk vernietigen van het vergift door aanwending van het gloeijend ijzer op de wond. Ik noodig derhalve het publiek ait geen vertrouwen te schenken aan de daartegen zoo dikwerf aan- geprezene geneesmiddelenmaar dadelijk geneeskundige hulp iu te roepen en acht mij thans te meer daartoe verpligt, omdat in de Nieuwe IJsselbode van den 22sten September Datura Stramonium daartoe aangeprezen wordt, een middel, hetwelk een sterk vergift en in de daar aanbevolene dosis hoogst gevaarlijk is." Aan de Koln. Z. wordt het volgende gemeldZondag voor 8 dagen trof de bliksem een 1600 koppen sterke kudde schapen, die in het Fran- sche departement Lozere over een berg gedreven werd. 955 schapen wer- den doodelijk getroffen, de anderen zwak. Het hoofd der herders verloor het bewustzijn, waaruit hij pas den volgenden dag ontwaakte. Van een her der werd de linkerhand verzengd. Het geleden verlies wordt op 18000 fr. geschatwaarvan 80 centimes voor elk schaap moet worden afgetrokken zijnde de prijs, dien men voor elke huid maakt. Tusschen de beenen van den herder, die gewond werd, lag een hond te slapen. Deze werd tot op een afstand van 20 meters weggeslingerd en daar gevonden, bedekt met een twaalftal lijken van schapen. Een groot ongeluk is in den avond van den 6 dezer voorgevallen in de nabijheid van "Weesp. Een gezelschap van 11 personen, alle woonachtig in de Pieter-Jacobstraat te Amsterdam, had zich 's morgens in een open rijtuig met twee paarden bespannen naar Weesp ter kermis begeven, en keerde van daar omstreeks ten 10 ure 's avonds in eene opgewekte stem ming naar Amsterdam terug. Op ongeveer een half uur afetands van Weesp raoet een der paarden geschrikt zijn, waardoor het rijtuig, met alien die er in zaten, in de Nieuwe Weespervaart geraakte, en waarbij 6 personen noodlottig om het leven zijn gekomen. Toen 'smorgens ten4 ure de nood lottige tijding te Amsterdam kwam, vernam men dat twee zoons en een dochter van den stalhouder Hesselink, de vrouw en een zoontje van den kaste- lein Lubberts, benevens Frans Zaarwaren verdronken. Een der paarden is gered. De Italiaanscheprinses Dominica Ciarelli is dezer dagen te Parijs over- leden letterlijk gedood van smart door het verlies van hare beide kinde- ren, onder de volgende bijzondere, en waarlijk hartverscheurende omstan- digheden. De prinses was weduwe en moeder van twee zonen. De oudste was acht jaar. Na een hevige ongesteldheid van weinige dagen stierf de jongste. De moeder was radeloos over het verliesen toen de lijkkist ge bragt werdhad zij in een hevige aanval van zenuwlijdendringend en bij herhaling, op dat vreeselijk gezigt, uitgeroepen: u Weg! wegIkwilniet dat zij mijn Dominico Weghalen." Men had de ongelnkkige moeder verwij- derd en het droevig werk intusschen voortgezet. Op napolitaansche wijze werd de lijkkistnadat het stoffelijk overschot van het knaapje er in ge- legd wasnaast de stervenssponde op den grond gezet. De lijkbezorgers had- den daarop het vertrek verlaten. Nu sloop de kleine Pietro binnen. Het kindmet de smart zijner moeder begaan en geheel onder den indruk van hare laatste woorden, had een voorbeeldeloos besluit genomen van even voorbeeldelooze kinderlijke liefde getuigende. Hij tilde het lijk van zijn broertje uit de kistlegde het weder op het bednam daarop de plaats van den jongen doode in de kist inschoof het deksel over zich heenen bleef toen doodstil liggen. Na eenigen tijd keerden de lijkbezorgers terug sloten niets van het gebeurde vermoedendede kisten de begrafenisstoet begaf zich op weg. Nu begon de doodstrijd voor Pietro. Hij had zich roer- loos gehoudenmaar in het oogenblik dat de verstikking voorafging voelden de dragers bewegingen meenden zij een dof gerucht te hooren. IJlings werd de kist nedergezet en heropend. Te laathet knaapje had den geest reeds gegeven. Moeders kreet//Ik wil niet dat zij mijn Domi nico weghalen!" had ook aan haren Pietro het leven gekost. Thans rust zij met hare beide lievelingen reeds in hetzelfde graf. Eindelijk schijnt, na vele proefnemingeniu Amerika de schrijfma chine namelijk een waarlijk praktischeuitgevonden te zijn. De beroemde geweerfabriek van Remington vervaardigtnaar het stelsel van zekeren Lat ham Sholesschrijfmachines die reeds op vele plaatsen in de Vereenigde Staten gebruikt worden. In grootte en vorm gelijken zij op de naaimachines. Het sehrijven geschiedt door het aanslaan van toetsen, die een letter, een cijfer, of een leesteeken op papier brengen. Ieder formaat van 3 tot 8 duim breedte en van 1 tot eenige honderd duim langkan er mede beschreven worden. Ook voor adressen op brieven of kruisbanden is deze machine zeer geschiktdewijl men de afstanden tusschen de regels gedurig met het meeste gemak kan wijzigen. Het geschrevene, of juister gezegd het ge- drukte, is even duidelijk als gewone boekdruk en even zoo gelijk. Met deze machine schrijft men 60 woorden in de minuut, terwijl een geoefend, vlug penvoerder slechts 30 iu dien tijd op het papier brengt. Ook kan men er tegelijk een vrij groot getal kopijen mee vervaardigen. De behandeling laat zich in veertien dagen leeren. Reeds zijn de machines van Latham Sholes bij de grootste Amerikaansche telegraafmaatschappijenbij vele kooplieden, advocaten, ja zelfs bij de regering ie gebruik. De //Wes tern Union Telegraph Company, de Illiniois Central Railroad Company," die bureaux in bijna alle hoofdsteden der Vereenigde Staten hebben en hon- derden bediendenbeweren dat zij door deze schrijfmachine 200.000 dol lars aan salarissen jaarlijks uitwinnen. De prijs is echter vrij hoog, na melijk 125 dollars. Een ander werktuigkundigezekere Daul, komt nu met een eenvoudiger en minder kostbare ter markt. Zijn werktnig zal slechts 50 dollars kosten. Het is ook van toetsen voorzienen kan overal gemak- kelijk medegenomen worden. Een niemo waschmiddel. Een Engelschman heeft de ontdekking gedaan, dat wanneer men onder het tot 't wasschen van linnengoed be- stemde water een wcinig pijpaard roertde waschgoederen zoo wit worden als of ze pas van de bleek kwamen en dat hierbij hoe vuil de wasch ook zijn mocht, de helft arbeid en minstens een vierde gedeelte zeep bespaard werd. Men roere de pijpaard onder het warme waschwater of wrijve de pijpaard tegelijk met de zeep in de vuile goederen in en herhale dit zoo dikwijls totdat de wasch rein geworden is. Allen, die het middel beproefd hebben, stonden verwonderd over den goeden uitslag. Voor ongeveer 6 maanden verdween de kassier van een der grootste bankiershuizen te Philadelphia, met ongeveer twee millioen dollars. De po litic deed vruchteloos nasporingen, doch de chef van het bankiershuis ont- ving den volgenden brief: //Uit liefde deed ik dezen stap. Geef mij uw dochter Emma ten huweKjk en ik breng u al het geld terug. Zoo niet, dan verteer ik alles voor men mij in hechtenis kan nemen. Antwoord door de dagbladen. Uw gewezene kassier F." De bankier dacht hierover na, sprak eens met zijn dochter en nu kwamen zij overeen, dat het wel het beste zou zijn den jongen kassier als schoonzoon aan te nemen. Zoo ge- dachtzoo gedaan. De annonce werd geplaatst en de jonggehuwden bren gen hunne wittebroodsweken thans te Parijs door. In de buitenlandsche pers zijn tegenwoordig brieven in omloop, die Bismarck heeft geschreven in antwoord op verwijtingen tot hem gerigt, dat hij zich indertijd met de zangeres Paulina Lucca heeft laten photogra.. feren. Zoo had o. a. de afdeeling Pommeren van het Pruisische Volksver- ein haar leedwezen over die handelwijze van den premier uitgesproken en hem gebrek aan godsdienstzin verweten. Bismarck antwoordde daarop met een briefwaarin hij aan de afdeeling zijn blijdschap te kennen geeft over haar openhartigheid en zich ook verdedigt op de besehuldigingdat hij niet godsdienstig was en de kerk niet bezocht. Wat betreft de gebeurtenis met Paulina Lucca, verhaalt hij, dat toen hij te Gastein vertoefdebij ge- legenheid dat aldaar het bekende verdrag werd geslotende onderhandelin- gen aanvankelijk niet wilden vlotten en het leven zoo vervelend werddat men niet wist hoe den tijd dood te slaan." Op zekeren dagverhaalt von Bismarck ga ik wandelen en ontmoet Lucca, die ik kende. Ik zqide haar dat zij afwisseling in de verveling moest brengen en een concert ge ven." Ja was haar antwoorddat kan geschieden, maar onder een voorwaarde //En die is?" Dat Uwe Excellentie zich met mij laat pho- tograferen." //Met genoegen," antwoordde iken zoo is het portret in de wereld gekomen. Of gij daarom een steen op mij wilt werpen moet ik aan u zelven overlaten." De boerenknecht uit Nieuwer-Amstel, die in de vorige week ter zake van het wegnemen van eenige boerenkoolplanten ter waarde van een halve cent voor de kriminele kamer van het Provinciaal Geregtshof in Noord-Holland te Amsterdam teregt stond, is den 5 dezer deswege schuldig verklaard aan diefstal in de aanhoorigheid van een bewoond huis, door middel van overklimmingen, met toepassing van verzachtende omstandig- hedenveroordeeld tot een cellulaire gevangenistraf van drie maanden (het minimum der door de wet in deze bedreigde straf). Hedeu OHtsliCj)zacht en kalmna eene langdurige on gesteldheid, mijne hartelijk geliefde EchtgenooteANNEKE Ai\TOi\IA VAN VEUREN, iu den ouderdom van ruim 32 Jaren. Wat ik en mijne vier nog jeugdige Kinderen in haar verliezen, kunnen slechts zij beseffen, die de Overledene heb ben gekend. Haarlemmermeer 3 Oct 1875.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2