- 170 - Midtlel ten-en bloedluis. Gemen^de Berigten. REGTSZAKEK. 2^9ste §taats-Loter|j. Jugezottbctt. van zout in den landbouw, dat hetzelve zeer werd aanbevo- lendochdat er nog al bezwaren aan vvaren verbonden om den accijns-vrijen inslag te verkrijgenheeft men mij het ver- bandelde juist overgebragt, dan haast ik mij mede te deelen, dat ik sedert 1861 accijns-vrij insla het zoutbenoodigd voor de boerderij, of beter gezegd voor het hooi en verder bijvoe- der en voor het gebruik in de weide, en datik, uitgezonderd bet eerste en tweede jaar, geene bezwaren. ondervind. De zaak is zeer eenvoudig en kan door ieder uitgevoerd worden twee maanden voor het zont verbruikt is, wend ik mij tot den Mi nister van Pinantien per request, doch verzoek op auderezij- de den Burgemeester mijner gemeente een verklaring te tee- nenendat het getal veewaarvoor de accijns-vrijen inslag gevraagd wordt, bij mij aanwezig is; sedert verleden jaar moet het request geregistreerd wordenvroeger betaalde men zegel- geld bij het ontvangen der acte, deze ontvangen zijndezend ik dezelve naar den ontvanger met verzoek om een inslagbil- let, den dag bepalende waarop ik wensch in te slaan en te vermengen, het inslagbillet zend ik naar de zoutkeet D. Bos- man Zoonwelke mij uitmuntend zout levert en heb dan de Ambtenaren verzocht te komen vermengen; zijdie mij lijnmeelglauberzout en lijnolie leveren, doen hunne nota er bijen indien zij aan mijn vriendelijk verzoek voldaan beb- ben, dan is alles met lak verzegeld. Toch is dit niet altijd het geval, ofschoon er nog nooit aanmerking op gemaakt werd; zooals men weet verkrijgt men vergunning tot den accijnsvrij- en inslag, op voorwaarde dat het zout vermengd worden zal of met 3 pd. schoorsteenroet5 pd. glauberzouteen kan lijn olie of met 20 pd. lijnmeel, 3 pd. glauberzouteen kan lijn olie op iedere 100 pd. zout; het eerste zou zich bij het vee volstrekt niet aanbevelenten minste mij dacht dat het vee daardoor bedanken zou om uit vrije keuze zout te gebruiken met roet vermengd; het zou niet hinderen om in het hooi te gebruiken, echter om op twee verschillende wijzen te vermen gen, met roet van het hooi, met lijnmeel om in de weide te gebruiken is al te moeijelijk, daarom vermeng ik alles met lijnmeel, het kost merkelijk meer dan met roet, doch men werpt het niet weg, het vee gebruikt het lijnmeel even goed als het zout; vreemd vee, hetwelk er niet aan gewoon is, zal er door lijnmeel eerder gebruik van maken de ondervin- ding heeft mij in die 15 jaren geleerddat zout nuttig is voor het veeook in het najaar en in den winter voor de schapen; op de meeste grondeu is het eene behoefte, deze is op alle gronden niet even groot, daarom kan men niet be- palen hoeveel ponden een koe, een schaap of varken in het algemeen overal noodig heeft in een jaar. Welk een invloed heeft het weer niet op het zoutgebruik! Of men een nat of droog jaar heeft, veel vorst in den winter of dat de weiden de winterkleur niet krijgen, en toch niettegenstaande dat alles kan men niet meer inslaan dan gerekend tegen 14.60 pd. voor een rund of kalf, 2.20 voor een schaap en 7.20 voor een varken. Bij natte jaren heb ik er niet genoeg aan en heeft men mij wel dnderrigt, dan kan een leerlooijereen visch- handelaar, welke inzout om uit te voerenzooveel zout krij gen vrij van accijns als zij noodig hebben; waarom dan de landman in datzelfde voorregt niet gedeeld? Misbruik kan er toch niet van gemaakt wordenniemand wordt er door bena- deeld, want of er vergunning wordt verleend om 25000 Ned. pd, accijns vrij in te slaan of het dubbele, daar zal niemand een cent belasting meer om behoeven te betalen meermalen heb ik in het request op dit bezwaar gewezen meestal vraag ik meer ponden dan ik weet dat men vergunning zal geven. Eens heb ik geschreven aan een lid van Gedeputeerde Staten uit den landbouwenden stand, daarom had ik verwacht een gunstig gevolg, doch ik werd teleurgesteldmisschien wan- neer de zoutgebruikers in den landbouw zich gezamenlijk wen- den tot het Hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw het beter zou gaan. Ik eindig met den wenschdat het gebruik van zout in den landbouw meer en meer moge toenemen niettegenstaan de een man der wetenschap Dr. Sasse nog onlangs beweerde dat zout de voediug tegenwerkt. Doch ik zou misbruik ma ken van de welwillendheid van den Redacteurindien ik dit- maal nog meer plaatsruimte vraagdelater hoop ik op het beweren van Dr. Sasse terug te komen. Vitgeest, D. Kuiper Planteijdt, Hofstede Veldhuis. Landman. Als een der eenvoudigste en minst schadelijke middelen te gen de bloedluis, dat zelfs bij heete zomers met vrucht aan- gewend kan worden, beveelt de Heer A. Scblosser, in den „Polomoog", het volgende aan. Men neme 1 emmer ammo- niak-water uit een gasfabriek, verdunne dit met 10 emmers gewoon water en bezige een handspuit om het op de boo- men aan te brengen. Jonge boomen bestrijke men tweemaal 's jaars met 5 maal verdund ammoniak-water en het ongedierte is verdwenen. Pe troleum en kalk zijn schadelijk, en daarenboven dit middel helpt niet. Ook beveelt hij aanom de aangetaste plaatsen met zu- ring in te wrijven hetgeen de bloedluis niet kan verdragen. Jl. Zaturdag heeft een jager in de duinen bij Texel een witte wilde kat geschoten, juist op het oogenblik dat deze haar prooi, een wild konijn, besprong. De wilde kat woog rniin 171 kilogr. Zij werd door het schot slechts gekwetst, niet gedood, en viel op den jager aan, die met de kolf van zijn geweer het woedende dier verder afmaakte. Te Rotterdam zijn drie personen gearresteerddie op twee valsehe wissels bij de bijbank der Ned. Bank eene som van f 13,600 trachtten te ontvangen. Een hunner zou het geld inkasseren en moest dit in een koffijkuis, ver van het kantoor der bijbank verwijderd, aan de beide ande- ren ter hand steilen. De uitgezonden persoon kwam werkelijk in het aan- geduide koffijhuis, maar in gezelschap van politiebeambtendie zich ook van de beide andere personen meester maakten. De beide laatsten waren sinds geruimen tijd als zeer onsolide bekend en hebben op verschillende wijze en onder allerlei namen eenige buitenlandsche handelshuizen op- geligt. Te Amsterdam heeft een bewoner der Jonkerstraat in een twist zijnen stiefzoon met een mes een gevaarlijken steek in de zijde toegebragt, tenge- volge waarvan de gewonde met veel bloedverlies naar het gasthuis werd gevoerd. Te Oudenaarden stapte Maandag jl. eene vrouw over de railsop het oogenblik dat een trein aankwam. De onder-stationschefhet gevaar ziende, liep zonder aarzelen naar de vrouw, nam haar op, wierp haar op zijde en zij was gered; doch het noodlot wilde dat de moedige ambtenaar zich zelf niet meer kon reddenhij werd door de locomotief opgevatviel en werd geheel vermorzeld. Men schrijft uit Sneek: vEen niet onaardig berigt heeft dezer dagen de ronde gedaan door bijna alle dagbladen. Men vertelde niet meer of minder dan dat alhier een kapitein was verschenendiena twaalf jaar onder de zeeroovers te hebhen rondgezworventeruggekeerd was en thans zijne voormalige vrouw, intusschen met een anderen man gehuwd, terug komt eischen. Wij zijn in staat te verzekeren, dat er van dat berigt geen letter waarheid is." De te Grenoble verschijnende Unite Fra.nfa.ise meldt, dat den 15 October op de bergen in die streek een ontzettende hoeveelheid sneeuw gevallen isdie welke Sassenage bestrijken zijn geheel witde Evnard een er van, had nog nooit in dezen tijd van het jaar zulk een schitterenden hermelijnen mantel als waarvan hij nu voorzien is. De winter doet zich daar te vroeg gevoelenen men denkt aan een zeer felle en langdurige vorst. Van alle kanten vertoonen zich trekvogelszoo als eendenkraau- vogels en wilde ganzendie gewoonlijk eerst veel later dat oord bezoeken In de laatste twintig jaren zijn er volgens de statistische opgaven 31,168 schepen vergaan op de knsten van Engeland. Daarbij gingen 14,457 menschenlevens verlorenen het geldelijk verlies wordt op minstens 480 millioen geschatalles te zamen genomendat nogtans zeer overdreven schijnt. Gedurende 1873 en 1874 was de verhonding van schipbreuken op de knst, waarbij menschen omkwameneen in de veertien. Op de Botermarkt bij de llalvemaansteeg te Amsterdam is een knaapje door een vigelante overreden. Het kind is ernstig gewond. Het aquarium te Brighton (Engeland) is verrijkt met twee zooge- naamde zeeleeuwen, die uit Californic aangekomen eijn. Zij hebben eene lengte van zes voet en een leeuwen-aanzien. Hoewel rustig in hunne kooijen, geven zij allezins den indruk woest en verraderlijk van aard te zijn; zij nemen hun voedsel met groote graagte. Hun geluid is half het brullen van een leeuw, half het balken van een ezel. Uit Utrecht is naar Engeland eene bezending kikvorscheu gezonden zij worden met nat gras in manden gepakt. Het is den Engelschen nog niet genoeg, dat zij Nederlandsche schapenbouten en Nederlandsch rund- vleesch etenhunne begeerte strekt zich thans ook tot de Nederlandsche kikvorschen uit. Onlangs, is op onze kust het engelsche schip Presidentkapt. Bak- ker, verbrijzeld. Omstreeks 10 uur was het op de Haaks gekomen en ten 12 uur sloeg het uiteeu. Als door een wonder bleef de bemanning bij el- kander op een stuk van het dek en dreef binnenwaarts. Zoo werd zij des morgens, ten 6 uur ongeveer, door eenige vletterlieden ontdekt, die er dadelijk, zonder zich om gevaar of moeite te bekreunen, op af roeiden, en alien op een na, - een zieke stuurman, - hebben gered. Dat alles is bekendmaar onbekend bleef de volgende daadeen nieuw bewijs van de edelaardigheidzoo vaak in den zeeman opgemerkt, die onder een ruwe schors meestal een hart van goud bezit. De vlet was te klein om al de schipbreukelingen van het ellendige wrak, waarop ze dreven, in eens aan den vasten wal te brengen. Een deel dus moest bij de eerste reis achter- blijven. //Weet je wat," zegt een van de vletterlui, //die kerels hebben het van nacht al hard genoeg gehad. Ik blijf bij het zootje dat geduld moet hebben. Dan kan er vast een man meer op de vlet, en de achterblijvers houden wat meer courage, als ik hun tijd wat kort." En zoo gezegd zoo gedaan. De brave zeerob stond zijne plaats in de vlet vrolijk aan nog een schipbreukeling af, en deelde met de rest op het wrak welgemoed het doods- gevaar, tot dat de vlet gelukkig de eerste reis had volbragt en de anderen kon afhalen. Hoe jammer, dat de naam niet wordt medegedeeld van dien edelen manzoo groot bij zooveel eenvoudigheid. Die naam toch verdiende met eere genoemd en in hart en geheugen bewaard te worden. De west-indische mailbootin de vorige week te Plymouth gearri- veerd, heeft, met het verhaol eener jammerlijke zeeramptegelijk aange- bragt de bemanning van het verbrande barkschip Ameliadat van Liver pool naar Rio de la Plata bestemd en met steenkolen geladen was. Op den 2 Augustus jl. in voile zee, werd de bemanning eene uit het laadruim op- stijgende hitte gewaar; een ijzeren stang, door de lading omlaag gewerkt, werd reeds gloeijend weder opgetrokkenterstond werden de luiken digt ge- spalkt en stroomen water in het ruim gelatendoch zonder het zoo ang- stig gewenschte gevolg. Zeven dagen woedde het vuur, gednrende welken tijd de bemanning, 14 koppen, met de vrouw van den kapitein met be- krompen leeftogt en te midden van verstikkenden rook op het dek bleef. Onder hunne voeten breidde het vernielend element zich meer en meer uit, tot dat zij op het laatst hunne redding moesten zoeken in twee ranke sloe- pen daarin bragten zij tien lange dagen en nachten van slapeloosheid en nijpend gebrek door de brandende zon des daags met regen en de koude des nachts vulde de maat hunner elendete midden waarvan de vrouw van den kapitein aan een kind het leven schonk. Toen de nood het hoogst gestegen wasdaagde hunne redding op. De twee sloependie steeds bij elkander gebleven waren, werden door het engelsche driemastschip Moon light ontdekt, dat de ongelukkige schipbreukelingen opnam en te Barbados in West-Indie aan land zette. Naar wij vernemen zou reeds eenigen tijd aan de Rijksmunt gewerkt worden aan een nieuwen stempel voor onze gouden mnnt. Te Gorinchem doet zich het zeldzame geval voor, dat twee bejaarde broeders met twee dito dames gaan trouwen. De oudste broeder telt 71 jaar, zijn bruid 61 jaar, de jongste broeder is 61 jaar, de bruid 71 jaar. Deze vier gelieven tellen dus zamen 264 jaren. Te Gregory's Point in Connecticut is de jaarlijksche bijeenkomst der dikke menschen gehouden. William Perkins, president der vereeniging, 27 jaar oud, wegende 373 Engelsche ponden (ongeveer 160 kilo) is met moeite naar de vergaderplaats gebragtevenals de heer Sherwartdie 320 Engel sche ponden weegt en die in zijn rijtuig met dommekrachten moest worden gehescheu. Een ander lid weegt 303 en nog een ander 337 Engel sche ponden. Een aantal kandidaten voor het lidmaatschap werd gedeba- loteerd, omdat zij gewogen werden en te ligt bevonden. Hun zwaarte was minder dan 200 Engelsche ponden. De honderd aanwezigen wogen gezamenlijk 12,000 kilo. De heeren aten aan den feestdisch 100 schepels oesters, lOTmudden aardappelen, 300 Engelsche ponden karper ,100 pon den aal, 300 ponden kreefteu, bergen vleesch van runderen en schapen en bergen wild. Zijdronken daarbij een glaasje bier300 vaat- jes. Een geanimeerd bal besloot de vergadering. Bij arrest van het Provinciaal Geregtshof in Limburg is Martinus Meijeruit de gemeente Stittart, wegens manslag gepleegd op zijne vrouw veroordeeld tot vijf jaren tuchthuis- straf. Velen, die de behandeling der zaak ter teregtzitting bijwoondenhadden medelijden met den mandie dag en nacht voor zijn huishouden en zjjne vier nog zeer jonge kin- deren werkzaam wasen zelf daarenboven nog veel gebrek leed; hij had echter het ongeluk eene vrouw te bezittendie het huishouden geheel verwaarloosdehare kinderen gebrek liet lijden nooit naar hen omzag en aan den drank verslaafd was; terwijl zij bij overmaat van ongeluk nog een zeer slecht levens- gedrag leidde. De man was algemeen als braaf en eerlijk de vrouw als slecht, in de gemeente bekend. De arrondissements-regtbank te Heerenveen heeft den heer Simons, raadslid te Engwirden wegens het stuk slaan van het been van den hoofd-onderwijzer Itaadersma, tot edn jaar eenzame opsluiting, 150 schadevergoeding en in de kosten veroordeeld. Op Dingsdag 12 October jl. stond voor het Prov. Geregts hof in Noord-Holland teregt C. Bobeldijk, oud 17 jaren, bak- kersknecht, wonende te Twisk, ter zake dat hij in die ge meente telkenmale opzettelijk met een brandende lucifer den brand heeft gestoken: 1°. op zekeren dag in den nazomer van 1874 in het rieten dak van den schapenstal van den landman P. Zee, met het gevolg, dat er een gat in het dak is gebrand 2°. in den avond van 16 October 1874, na door inklimming zich den toegang verschaft te hebben tot den kapberg op het erf van C. Zijn, in een hooiberg aldaar aanwezig, met het gevolg, dat de vlammen zich mededeelden aan het gebouw en dit geheel is afgebrand; 3°. in den avond van 22 Januarij 11. in eene schelft van mosterd- en boopstroo op het erf van den landman P. Zee, met het gevolg dat. de schelf geheel is afge brand, terwijl het in al de voormelde gevallen was te voor zien, dat de brand kon overslaan tot de onmiddellijk aangren- zende gebouwen, door gezegde landlieden en hunne gezinnen bewoond en derhalve menschenlevens in gevaar konden worden gebragt en voorts, ter zake van in diezelfde gemeentegedu rende het jaar 1874 en begin van 1875, te hebben gepleegd 18 eenvoudige diefstalien en 4 diefstallen bij nacht in bewoonde of in de aanhoorigheid vau bewoonde huizen waaronder een met braak en een met inklimming. Uit het getuigenverhoor bleek het volgende; De veldwacb- ters hielden den knaap voor slimen geloofden dat hij met zeker overleg te werk was gegaan. Twee doctorendoor den regter-kommissaris met een geneeskundig onderzoek van den besch. belast, getuigden ter teregtzitting even als in hun rap port, dat zij geen verklaring zouden durven of willen afgeven om den knaap in een krankzinnigengesticht te doen plaatsen. Het O. M., na de pauze het woord bekomende, wenschte niet stil te staan bij de feiten aan besch. te laste gelegddie, met het oog op de volledige bekentenis van hem zelven en de ver- klaringen der gehoorde getuigen, voldoende bewezen zijn. Hij meende de vraag op den voorgrond te moeten steilen wat kan besch. geleid hebben tot het plegen van 24 diefstallen en 3 brandstichtingen? Besch. heeft ter teregtzitting opgegeven geen reden te hebben gehad voor het plegen der feiten; vol gens het O. M. is deze opgave in strijd met de waarheid aangezien hij aan de veldwachters bij zijn eerste verhoor heeft medegedeeld de diefstallen te hebben gepleegd om aan klee- deren te komen en die zelf te dragen daar zijn vader zeer zuinig was. Volgens hem sprak besch. waarheid, en heeft de begeerte om meer kleederen te hebben dan hij bezat hem tot het plegen der feiten gebragt. Verder opperde het O. M. de vraag: welke kan de reden geweest zijn, om juist de aan- dacht vau besch. op kleederen te vestigen Twee antwoorden waren op die vraag te geven. Het eerste, en volgens het O. M. het waarscbijnlijkstewas dit, dat besch., die aan den ingang van den mannelijken leeftijd zich bevond en wegens den groeitijd zeer schraal van kleederen en wel nog on- derkleederen was voorzien, zeer veel last daarvan had, enbij zijnen omgang met meisjesdaarmede dikwerf werd geplaagd. Het tweede was dit, dat besch., die den wensch had geuit bij een bakker in Haarlemmermeer te gaan die- nenzich op goedkoope wijze van kleederen wilde voorzien. De reden voor de brandstichtingen was ook in de zucht om manskleederen te verkrijgen te vinden en teveus om den dief- stal verborgen te doen houden. Dat beschuldigde met overleg heeft gehandeld en dus ook het strafwaardige zijner bande- lingen heeft gekend trachtte het O. M. uit verscheidene om- standigheden aan te toonen. Met het oog op den jeugdigen leeftijd van besch.rekwireerde hij een 5-jarige korreklionele gevangenisstraf. Mr. S. Katz ging eerst ha wie de persoon was, voor wien hij als verdediger optradhestreed de reden door het O. M. voor de diefstallen opgegeven, omdat besch. zich ook had toegeeigend kinderlaarsjesvrouwenrokken en een oude parapluie, die hij zeker niet kon gebruiken. Pleiter wist geen reden op te gevenmaar geloofde dat bier te denken was aan manie. Deze meening trachtte pleiter door het aan- halen van verscheidene wetenschappelijke werken bij het hof ingang te doen vinden. Dien ten gevolge konkludeerde mr. Katz tot vrijspraak en subsidiair dat het hof een nader onder zoek van deskundigen/ zou bevelen. Na re- en dupliek be- paalde het hof de uitspraak op 20 October a. s. Dien dag heeft het hof dan ook arrest gewezen, en over- eenkomstig de subsidiaire konklusie van den verdediger, Mr. S. Katz, gelast een nader onderzoek van deskundigen, om schriftelijk verslag uit te brengen omtrent de vraag, of de beschuldigde bij het plegen der hem ten laste gelegde feiten moet geacht worden in staat van krankzinnigheid te hebben verkeerd, of althans in een zielstoesland waarin hij niet volledig over zijn wil heeft kunnen beschikken. Tot deskun digen werden benoemd Dr. J. N. Ramaer, inspecteur der krankzinnigengestichten in Nederland, en Dr. C. J. van Persijnle geneesheer-directeur van het gesticht voor krank- zinnigen in Noord-Holland, genaamd Meerenberg. EERSTE KLASSE. Prijzen van 100.en daarboven. N°. 698. 749. 3439. N°. 210. 567. 1368. 1925. 2343. 3305. 3675. 6853. N°. 3069 u 6868 7883 v 8077 8490 8504 11396 Vierde Eerste Lijst. 100.— N°. 400. 200. Tweede Lijst, 1000.— N°. 1000.— 2000.— 200.— 100.— 5000.— 100.— 400.— Derde Lijst, N°. 4914. 12281. 15274. 7652. 8761. 9709. 10194. 12716. 14831. 17245. 100.- 100.- 400.- 1500.- 200.- 100.- 400.- 100.- 200.- 100.- 400.— N°. 11861. 100.— 11890. v 100.— 12276. 20000.— ft 12319. 1000.— 15171. 1000.— 16032. 100.— 16895. Lijst. Geene Prijzen van f 100.- f 1000.- 1500.- 200.- 100.- v 100.- y 100.- 100.- en daarboven. Mijnheer de Redacteur Gedurende eenige dagen heeft een schrikwekkend verhaal de ronde gemaakt in verschillende dagbladenwaarin met leven- dige kleuren werd geschetsthoe vier tijgers te gelijk aan boord van het schip Glenastonwaren losgebrokenwaarvan drie knaphandig werden afgemaakt en een in eene wederkeerige omhelzing met een matroos over boord geraakte en verdronk. Het verhaal sloot met de omwandeling van twee slangen door het schip, die van de algemeene ontsteltenis der equipage ge bruik hadden gemaakt, om uit hunne kooi of kist te ontsnappen. Ofschoon nu voor den meest oppervlakkigen lezer duidelijk

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2