Advertentien. - 174 Landlbouw. Gemen^de Beriglen. Jttgezoubcn. Haarlemmermeer-Polder. Namens vele Katholieke Kiezcrs den Iloog VVclgeboren Heer Mr. F. J. J. Baron VAN HEEMSTRA. De Cornelia en Sophia Yaai- en Breischool te Abbenes. Volks- en Kinderbibliotheek te Abbenes. Het gelijkmaken en zooveel mogelijk herstellen van EENIGE VAKKEN RING- DIJK met Taluds .en Bermen. tentiehoudende oproeping tot het teekenen van een adres, waarbij verzoeht wordt dat door deze gemeente een spoorweg moge worden gelegden vraagt of daarop ook niet door den Gemeenteraad zal worden aangedrongen. Naardien alle leden daarmede instemmen zal ook van wege den Gemeenteraad een adre9 aan de Tweede Kamer der Sta- ten Generaal worden ingediend. 14°. De heer Bultman wijst er op, dat er in art. 3 der wet van 5 Junij 1875 houdende bepalingen bij het voorko- meu van hondsdolheidwordt gesproken van een afgesloten erf, en vraagt of er versehil kan ont9taan over de vraag wat onder een afgesloten erf wordt verstaan. Spreker meent dat het nuttig zou zijnindien de Burgemeester daaromtrent het gevoelen vroeg van den Commissaris des Konings, en als de Commiasaris des Konings meent dat een boeren-erf geen afge- sloten erf is, dan zou het goed zijn dat zulks werd bekend gemaakt, ter voorkoming van moeijelijkhedeu. De Burgemeester zegt, dat hij geen bezwaar heeft om in dien zin te handelen. 15°. De heerVerkuijl vraagt of het vergund is om hooischelven vlak aan den openbaren weg te plaatsen; spreker acht zulks gevaarlijk, maar heeft daaromtrent geen bepaling gevonden in het reglement omtrent het bouwen in de dorpen. De Voorzitter zegt zulks te zullen nazien en met de Wet- houder3 te zullen spreken over het, zoo noodig, maken eener verordening. 16°. De heer Buis vraagt, of er bij de begrooting op ge- rekend is om het tractement van de Wethouders eenigzins te verhoogen. De Voorzitter antwoordt dat daarop bij de begrooting niet is gerekendj ook vroeger is daarover reeds gesproken, maar toen hebben de Wethouders geene verhooging verlangd. De heer Tensen zegt, dat hij voor zich geene verhooging van jaarwedde begeert. De Vergadering is daarop gesloten. Meppel27 Oct. Naar wij vernemen heerscht in een paar gemeenten in onzen omtrek het mondzeer onder het rundvee. Het door den rijksveearts ingesteld onderzoek heeft echter be- wezen, dat die ziekte, ook bekend onder den naam tongblaar, van een goedaardig karakter is, en dus niet behoort tot het kwaadaardig mond- en klaauwzeer, dat volgens het konink- lijk besluit van 4 December 1870 voor besmettelijk moet worden gehouden. Overigens is de gezondheidstoestand van den zoo rijken veestapel in onze omstreken zeer gunstig. Zwolle22 Oct. Een telegrafische depeche uit Engeland, staande de heden gehouden weekmarkt ontvangen deed de markt onmiddellijk eene daling in kalfdragend vee ondergaan. De oorzaak is deze: de veeboot van Rotterdam naar Londen bestemd, is voor een paar dagen te Harwich in quarantaine gehouden, daar het vee verdacht was van ziekte (tongblaar, klaauwzeer enz,), hier en daar in ons land min of meer heerschende. Men schrijft aan de Leidache Courant. Van alle veldgewas is dit jaar de teelt der bloemkool het minst gelukt. De vroege kwam door droogte niet tot ontwikkeling en ging alzoo gebeel verloren. De late daareutegen begon door het warme Septemberweder zeer spoedig te ontdekken en te ontwikkelen, de bloem ontsloot zich, begon door te schieteu en levert uu bijna niets dan een los, onaanzienlijk gewas op, dat eenige overeenkomst heeft met witte bezems. De verzending van versche bloemkool is derhalve zeer gering. Op deze mislukte teelt volgt die van boonen en erwten, welke over het alge- meen naauwelyks eenen niiddelmatigen oogst opleveren. Te Wilnis werd den 20 October verkocht de van ouds be- kende plaat9 genaamd Kerkzichtsedert 1765 door dezelfde familie, genaamd Brouwer, bewoond. Door den grootvader van wijlen L. Brouwer, op 18 Maart jl. overledenwerd die plaat9ter grootte volgens kadaster, 20 h. 98 a., in 1765 gekocht voor acht honderd gulden, vrij van transport- kostenenz., en zij heeft nu bij openbare veiling opgebragt zes en veertig duizend acht honderd en vijftig gulden. Nog wordt gemeld dat in 1767 op die plaats al de runderen stier- venop een na, die bijzonder geteekend was, zijnde een witrng, uit welken stam nog witruggen op de plaats aanwe- zig zyn. Als een bewijs voor de taaiheid van den Coloradokever wordt gemelddat op de Teutoonstelling van Aardappelen te Altenburg eenige kevers te zien zijn die in een brief uit Amerika zijn overgezonden. Hoewel zij ongeveer drie weken dus zonder voedsel en lucht haddeu doorgebragt, waren de kevers toch in leven gebleven en met eenig aardappelloof weder geheel op hun verhaal gekomen. Het blijkt derhalve, dat er wel degelijk gevaar bestaat om door den invoer van aardap pelen uit Amerika ook den gevreesden kever naar Europa over te brengen. Natuurlijk zonden deze voor Altenburg be- stemde exemplaren onmiddellijk na de sluiting der tentoon9tel- ling wordeu gedood. Door de Commissie voor het lager onderwijs werden geexa- mineerd voor de landbouwkunde 3 kandidatendie alien wer den toegelatente weten de heeren G, van Bernmel en A. Jongerius, uit Charlois, en J. N. Leget, uit Katwijk. De regtbank te Goes had de vraag, of beetwortelen in Zuid- Beveland tiendpligtig zijnonlangs ontkennerid beantwoord. Dezer dagen heeft de procureur-generaal bij het hof in Zeeland in deze procedure zijne konklusien genomenstrek- kende om het vonnis der regtbank te vernietigen en aan het appelerend kroGndomein alsnog zijn eisch toe te wijzen, op grond dat beetwortelen wel tiendpligtige vruchten zijn. Arilheill, 27 Oct. Naar wij vernemen is het landgoed Presihhaaf alhier, ingezet op eene som van 161,000. Weder i9 de groote najaarspaardenmarkt te Amsterdam op- handen. Zij zal Yrijdag 12 November gehouden worden. Voor het beste span koets- of wagenpaarden van inlandsch ras is eene premie van 200, voor idem van vreemd of gekruist ras mede f 200 voor het beste chais- of wagenpaard van inlandsch ras f 100, voor idem van vreemd of gekruist ras een premie van gelijk bedrag, door het gemeentebestuur uit- geloofd. De overige premien zijn van 50 en 25. Het totaal bedrag is f 1000. Het uitvoerig programma door de Amsterdamsche Afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in ruime mate verspreid, zal hier verdere uitwei- ding wel overbodig maken. Cttpelle (Langstraat)27 October. De handel in hooi, die eenigen tijd heeft stilgestaan begint weder levendiger te worden de prijzen zijn echter iets minder, zoodat het ver- handelde 54 per 1000 kil. opbragt. Winter-aardappelen uit het Land van Heusden en Alteoa worden geleverd tot 2,50 a 3 per hectol. naar kwaliteit. Bruiuilteil27 Oct. In de buurtschap Cortenoeveronder deze gemeente, heeft de timmerman W. P. drie aardappelen gerooid van bijzondere zwaarte nl. van 2%. l'/2 en 1 kgr. Bij verschillende veehouders in de provincie Utrecht heb ben zich onder het rundvee eenige gevallen van tongblaar en klaauwzeer voorgedaan. Door wijlen Jonkvr. S. Hartsen, is aan de Herv. Diakonie te Hilver- sum gelegateerd de som van f 5000 vrij van het regt van successie, en door den heer M. Speijer, uit Leiden, is aan het Centraal Israelietisch Weeshuis te Utrecht f 2000 4 pet. inschrijving Ned. Werk. schuld ge- schonkenom de renten daarvan aan te wenden ten behoeve der weezen. Twee gehuwde huisvaders te Utrecht hebben voor tien dagen de ge- meenschappelijke woning verlaten. Daar zij tot de arbeidende klasse behooren, zitten hunne gezinnen in de grootste verslagenheid. De hevige overstroomingendoor het zwellen der rivieren en berg- stroomen in verscheidene gedeelten van Engeland, hebben eenige spoortreinen doen stilstaan en sommige treioen verpligt zoo snel mogelijk door het water te stoomen, opdat het vuur niet uitgedoofd zou worden. Yele stati ons staan onder water, almede ijzergieterijen en steenkolenmijnen. De Engelsche dagbladen nemen een berigt over uit St. Louisvolgens welke eene vrouw, u madame Fortmeijer genaamd", uit de gevangenis ontsnapt is, alwaar zij tien jaren moest doorbrengen, als stra voor door haar begane kindermoorden. Zij zou, volgens het berigt, niet minder dan vijftig kinde- ren om het leven gebragt hebbenonder welke eenige harer eigene kinde- ren. Deze moordenares verbrandde hare slagtoffers en twee werden in haar huis gevonden. Zij was aan de doodstraf ontkomen door tusschenkomst van invloedrijke personen te St. Louis. Volgens een Parijsch blad zijn gedurende de maanden Julij, Augus tus en September dezes jaars te Parijs geslagt 1446 paarden, 67 ezels en 5 muilezels, leverende een totaal van 279,040 kilogram vleesch. De heer de Croix, chef der veeartsenijkundige dienst bij het leger, en groot voor- stander van het verbruik van paardenvleeschheeft een nieuwen* prijs van 500 francs uitgeloofd, om de oprigting van paardenslagterijen aan te moe- digen. Een dame der groote werelddie vrij diep in Turksche papieren zit vraagt den gezant der Porte bij zich te dineeren. Na het nuttigeu van het eerste geregt staat zij op en biedt zeer bevallig den Pacha haar arm aan. Deze kijkt haar verwonderd aan,.... u Excellencezegt zij, de andere helft over vijf jaar." Op Urk had dezer dagen een kind van nog geen drie jaar het on- geluk een ijzeren draadnagel door te slikken. De dadelijk te hulp geroe- pen geneesheer gaf aan de hevig verschrikte moeder deu raadhet kind overvloedig vet te laten gebruiken en dientengevolge is het kind den na- gel vier dagen later langs den natuurlijken weg kwijt geraakt. Een dame te Rotterdam heeft gewenscht dat haar lijk gebalsemd en van prachtig kapsel voorzien, naar Java zou worden vervoerd om daar te worden begraven. In de vorige week is aan haar wensch voldaan. Een onzer lezers verhaalt ons de volgende redenering van een dienst- meid, die werkelijk nog zoo dom niet was. De meid diende bij een heere- boer, die in alien deele tevreden over haar zou geweest zynals zij't maar niet in haar hoofd had gezetom des Zondags het vee niet te willen voeren. Zij wilde wel de koeijen melken, maar haar geen voergeven, zeg- gende, dat zij niet werken wilde op Zondag. Maar, zeide haar heer gij melkt toch wel? Dat is iets anders, was haar antwoord de koeijen kunnen zich zelven niet melkenzoodat men zijn pligt doet en haar een dienst bewijstals men ze melkt. Jaag echter de koeijen de weide in en zij voeden zich zelven. Dat behoef ik dus op Zondag niet te doeu. Evenals in vorige jaren, zijn de lessen in het naaijen, brei- jen, hakenenz. aan bovengenoemde inrigting op vrijdagmid- dag 15 Oct. gesloten met een regt aangenaam kinderfeest. Reeds vroeg in den namiddag nam het een aanvang en eerst laat werd het noode geeindigd, Het schoolvertrek was in een prachtige balzaal herschapen zoodat ieder naar hartelust zijne neiging tot de edele danskuust kon botvieren. Er werden dan ook alle mogelijke en onmogelijke dansen beproefdafgewis- seld door spelietjes en gezang. Geene geringe vreugde was het, toen Dr. Heije zelf in het midden des feestvierenden verscheen en hij op zijne ge- wone wijze een hartelijk woord tot de kiuderen sprak. Al vloeide het Diet van de lippeniu aller harten lag toch de bede be- slotendat hij nog vele jaren de rust en den lust van een welbesteed leven in zijnen ouderdom genieten moge De ge- wone versnaperingen ontbraken niet, en toen de duisternis in- viel ging ieder, eenigen uitgezonderd om veelvuldig school- verzuim met een grooten koek huiswaarts. Aangenaam was hetdat ook enkele moeders der naaimeis- jes op het feest tegenwoordig waren. Evenwel bopen wijdat dit getal een volgend jaar nog grooter zal zijn. Het is ons een bewijs van belangstelling. Het onderwijs in nuttige vrouwelijke handwerken werd dit jaar begonnen op 1 Maart en eindigde op 1 October. De les sen werden gegeven in de school te Abbenes des namiddags van 3)/2 6J/2 uur. Vooral de9 winters doet zich de behoef- te meer en meer gevoelen aan een geschikt gebouw waar dit onderwijs met vrucht voortgezet kan worden. Doch in het ver- trouwendat ook hierin wel voorzien zal worden de band maar weer aan den ploeg geslagen Of zou het niet noodig zijn? Ik laat dat ter Uwer eigene beonrdeeling bij het overzigt van het aantal leerlingen gedurende dezen zomer, en die onmoge- lijk in het kleine huisje van de tegenwoordige naaivrouw kun nen geplaatst worden. Van 1 Maart29 Maart waren er 15 gedeeltelijk betalende meisjes, die elke week 5 ct. volde- den, terwijl de 10 overige centen van het schoolgeld aan de naaivrouw goedgemaakt worden uit de bijdragen en liefde- gaven van ingczetenen dezer gemeente en van welwillende menschenvrienden die elders wonen. Van 1 Maart 29 Maart gingen er 11 geheel betalende (15 ct. p. week); totaal dus: 26 leerlingen. Van 5 April 28 Junij maakten 21 gedeeltelijk betalende van het onderwijs gebruik en 27 geheel betalenden; totaal dus 48 leerlingen. Van 28 Junij 1 Oc tober, 19 gedeeltelijk, 24 geheel betalenden; totaal dus: 43 leerlingen. Het schoolgeld bedroeg in 't geheel 107.30dat aan de naaivrouw A. E. Reitsmategen kwitantie, is uitge- keerd. In het eerste kwartaal werd door de gezamenlijke leer lingen verzuimd 12 weken; in het tweede kwartaal: 47 we ken in het derde kwartaal: 42 weken. In 't geheel dus 101 weken. Wie is de bekwame geneesheer, die dit ziekelijk ver- schijnsel vvegneemt? De verschillende ontvangsten hebben gedurende dit jaar bedragenvan: N. N2.50 Mevrouw van Dorsten2.50 Ds. H. C. Bervoets6. Vrouw G. v. Tol2.50 Cs. v. Tol2. A. E. Reitsma2.50 Pieter en Neeltje2.50 van Dr. Heije (nog te ontvangen)25. In kas van 1874 28.32 Totaal der ontvangsten f 73.82 Uitgaven aan de naaivrouw 42.80 Blijft in kas 31.02 Wij hebben dus alle redenen om het vijfde leerjaar der „Cornelia en Sophia Naai- en Breischool te Abbenes" met veel tevredenheid te sluiten terwijl wij onzen dank toebrengen aan alien, die, op welke wijze ook, bijgedragen hebben tot bloei en vooruitgang dezer heilzame inrigting. P. Boekel. Nu van het boek der natuur de schoonste en liefelijkste bladen weder toegeslagen zijnstrekt de bezige menschbe- geerig naar gestadige geestwerkzaamheidde hand uit naar boekendoor raenschen gedacht en geschreven, om zijne kennis te verijken, zijne phantasie te streelen en op te wek- ken of lessen van levenswijsheid op te zamelen uit die papie ren bladen. De gelegenheid daartoe zal op 29 October te Ab benes worden opengesteld. Donderdags kan elk der schoolkin- dercn een boekje mede naar huis nemen; terwijl er Vrijdag9 namiddags voor de grootere menschen gelegenheid is bij den hoofd-onderwijzer aan huis een boek te ontvangen. Daar de bibliotheek voorzien is van allerlei soort van lektuur, behoeft men slechts op te geven wat men verkiest te lezenhetzij over geschiedenis volkenkunde, of wat ook. Door het versprei- den van eenige blaadjes in het voorjaar, ontving ik van velen, van wie ik eenig bewijs van belangstelling verwacht had niets! Taal noch teeken. Van anderen mocht ik echter verras- sende bewijzen van medewerking ondervinden. Zoo ontving ik voor de bibliotheken van of door Dr. Heije 12 keurig gebon- den boekjes, van Ds. Bervoets een paket boeken en/6.373, van N. W. Z. een paket geheel nieuwe boeken, evenzoo van den heer Tollens, te Leiden; van de HH. J. Klapwijk 1 A. v. Riessen 2.50, Ds. Is. Prins, ie Amsterda m/2.47 J/2, W. Zervas, te Keulen 10.L. Evelein f 0.50; terwijl de HH. van Bonga en C°., te Amsterdam, de goedheid had- den Icosteloos de 100 verspreide blaadje9 af te drukken. Hartelijk dank aau alien. De beide leesinrigtingen worden nu meer zooals ik ze wensch. De^lezers van dezen winter worden verzoeht bij het ontvangen van het eerste boek 25 cent te betalen; terwijl ik mij bij de meergegoeden aanbevolen houd voor ruimere giftenten einde nu verder door eigen kracht deze zaak in orde te houden. P. Boekel. Het Meisje, ons den 18 Augustus jl. geschonken werd ons heden weer ontliomcn. AalsmeerB. TER COCK. 27 October 1875. 51. TER COCK—BOSSCHIETER. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder zullenop Maandag den 8 November 1875, des namiddags ten 2 ure, ter Secretarie des Polders, in de St. Jansstraat te Haarlemin het openbaar, bij enkele Inschrijving en in drie Pereeelen, AANBESTEDEN Aanwijzing in loco zal plaats hebben op Dingsdag den 2 November 1875 des voormiddags ten 10 ure, te beginnen aan den IJweg, bij Half weg. I Illicit tillgen zijn te bekomen bij den Hoofd-Opzigter des Polders, te Haarlem, en bij de betrokken Polder-Opzigters. Bestekken en Voorwaardeu zijn, op franco aanvrage, gratis verkrijgbaar ter Secretarie des Polders, en liggen op de gebruikelijke Plaatsen ter lezing. Haarlem, 22 October 1 875. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretarie. uit verschillende Gemeenten van dit Kiesdistrict wordt aanbevolen Wij noodigen alle Kiezers uit trouw ter Stembus op te komen en hun stem uit te brengen op bovenvermelden Candidaat. E. BEERS. 0

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2