181%. Vrijdag, 5 November. X°. 45 VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zestiende Jaargang. Haarl emmermeer. Landbouw. wmmtm By den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Dalfsen, 31 Oct. Het heeft hier in den afgeloopen nacht zoo sterk gevrorendat de sloten met ijskorsten overdekt wa ren. Het vee zal derhalve voor goed de weilanden moeten ver- laten. Tongblaar en klaauwzeer zijn hier zoo goed als opge- houden en het vee geniet eene goede gezondheid. Frijs der -AHvertentien van 1 6 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Een paar woorden over de wormziekte bij de Schapen en de inaden in het Ilooi. Mt HAARLEMMERMEER. AXLE TOEZENDINGEN, REDAXTEE EN UITGAVE BETKEFFENDE, te adresseren aan VM BOIVGA C0., te Amsterdam. Prjjs van een enkel Nommee 15 Cent. Uiterlffk Woensdag.) Bij de verkiezing voor een Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het Hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer, ge- houden Woensdag 3 November 1875 zijn ingeleverd 1084 briefjes; van onwaarde werden verklaard 17 idem zoodat het getal geldig nitgebragte stemmen bedroeg 1067. Hiervan bekwam de heer Mr. P. J. J. Baron van Heemstra 648, en Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg 415 stem- men; alzoo is Mr. P. J. J. Baron van Heemstea als zoo- danig gekozen. Predikbeurten op Zondag 7 November 1875. Te Kaag, des voormiddags ten 9/2 ure. Abbenes, namiddags 2 Op Woensdag 10 November 1875: Te. Abbenes, des avonds ten 6 ure. Tot groote blijdschap der gemeente beeft de heer M C Bervoets, predikant te Kaag en Abbenes, voor de beroeping naar Cubaard bedankt. van 2 7 October tot 2 November 1875. GEBOREN: Maria, dochter van J. Semen en P. J. van Opstall vTr TT P0fma^ elM- E- de Man- - Geertruida, doch- ter van C. A. Flipphi en A. M P. Kroezen. Johannes Hendrikus zoon ■IT t' i° „Johaunes Bernardus, zoop van J. van Wor- Kum Mlh I.M. Xamboo. Marinus, tioon van E fan rioovegen en j. van der Groef. Johannes, zuun van T. Xammers en P. van Eiet. Maria Josina Louisa, dochter van K. Touw en M. J. L. Gutknegt. Machteltje, dochter van J. Meuldijk en M. Kort. Anna, dochter van C. van der Meer en J. de Roode. OVEELEDENJohanna, oud 15 weken, dochter van F. J. van Dorp en A. Mesman. ONDERTROUWDH. Verbeek (wed.) met D. van der Meulenfwedr.) J. Beugelsdijk met S. M. Wesseling. A. Hoeijmans met C. van Hal. F. Witte met C. Dnivens. F. P. F. Beukman met A. Hulscher. T. de Wit en A. Zwetsloot. GEHUWDM. L. Seijbel met P. van Okkeren. P. Schrender met M. van Trigt (wed) P. de Jong (wedr.) met P. van Yliet (wed.) P. Bogers en D. van Tilburg. Den 4 November 1875 zijn te Hoofddorp ter markt aan- gevoerd 87 paarden, 149 runderen en 1 schaap. In de Gemeente Haarlemmermeer is een geval van rood- vonk voorgekomen, ten huize van J. Beets, J. 23. Van 26 Maart 6 Sept. 1875 kwamen nabij Halfweg 16 gevallen vaD typhus voor. Sedert dien tijdschijnen aldaar geene gevallen meer te zijn voorgekomen. De longziekte is uitgebroken onder het vee van den heer D. W. P. Wisboom van Giessendam AalsmeerderwegE. E. 30. Een rund is reeds onteigend en afgemaakt, terwijl de ove- rigen door den districts-veearts zijn veruacht verklaardenop last van den Minister van Binnenlandsche Zakenna ontei- gening, zullen wordeu afgemaakt. Sedert Junij 1875 werd geen aangifte van longziekte gedaan. Niettegenstaande het verbod om honden zonder muilkorf te laten loopen op den publieken weg, is eene vrouw aan de Nieuwe Meer toch zoo vrij geweest haren hond (die ziek was) ongemuilkorfd te laten loopen. Die hond is gegaan in de rigting van Aalsmeer en heeft onderweg verscbeidene andere dieren gebeten, o. a. 4 schapen en geiten 6 kippen en een haan (dood gebeten) en vele honden en kattenwelke reeds alienvoor zoo ver ze bekend of te ^inden warenzijn afgemaakt. De hond is bij Aalsmeer gedooden bij het.onderzoek door den veearts is .geblekendat hij lijdende was aan dolheid. Dientengevolge is door den Burgemeester van Haarlemmer meer op nieuw het bij art. 3 der wet bedoelde bevelschrift uitgevaardigd. Het is wel denkelijk dat de politie alsnu strenger toezigt zal houden op het losloopen der honden. Daarom wordt een ieder in zijn belang aanbevolen de wet- telijke bepalingen dienaangaande getrouw na te komen ter voorkoming van ongelukken en onaangenaamheden. Uit het bovenstaande blijkt alweder wat de gevolgen der metf-nakoming kunnen zijn. Beverwijk, 30 Oct. Ileden werden alhier aangevoerd pi. m. 500 stuks vee. De handel was vrij levendig, doch de prij- zen niet hoog. Zwolle28 Oct. De groote najaars-paardemarkt was heden zeer druk bezocht. Ruim 900 stuks waren aangevoerd, hoofd- zakelijk veulens, tweejarigen graspaarden, verder werkpaarden in verscbillende soort, en enkele exemplaren weeldepaarden. Aangezien er geen vreemde kooplieden waren komen opdagen, was grooten aanvoer weinig omzet, alzoo zeer gedrukte markt. Enkele luxe-paarden golden f 700 a f 800, werkpaarden 180 a 425 tweejarige graspaarden 120 a375 veu lens of circa jarigen 75 a 120. Voor de slagtbank was de markt heden nitnemend en is in dit art. vooral voor Hol land druk aangekocht, zelfs voor het biritelaud. Voor deze soorten werd besteed 45 a 110. De verzending van geperst hooi is zoo druk, dat men den vrachtprijs op Amsterdam van 2.60 per 1000 kilo heeft moeten brengen op 3.75, om geregeld schippers te kunnen vinden, die aan den eisch kunnen voldoen. Blijkens de jongste bij de regering ontvangen officiele me- dedeelingen uit Zwitserland over den stand der veeziekten daar te lande was, gelijk men gevreesd had, het mond- en klaauwzeer in sommige kantons van de Alpenweiden naar het lager gelegen land overgebragt, ten gevolge waarvan het aan- tal besmette stallen eene aanzienlijke vej-meerdering had on- dergaanvan 57 op I October was het geklommen tot 128 °P 16 O^^HeOgetal besmette weiden was daarente<*en tot 1* vermindercfr~~*- - - zakelijk in de kantons Bern, Thurgau, Wallis en Neufchatel voor; uit de overige kantons worden slechts weinige of vol- strekt geene gevallen gemeld. Voorts zijn opgegeven: uit het kanton Thurgau 2 gevallen van miltvuuren uit de kantons Zurich en Thurau 7 gevallen van hondsdolheid. De besmetting van kwaden droes onder de paarden kon als geheel geweken beschouwd worden. Wijhe, 2 Nov. Op de weekmarkten in deze streken zijn de boterprijzen sedert eenige dagen 1.25 a 1.75 per '/2 vat gedaald, iets dat gewoonlijk om dezen tijd van 't jaar niet plaats heeft. De handel in aardappelen is in den laatsten tijd buitengewoon levendig geworden en de prijzen van dit artikel zijn vrij wat gestegen. De soorten die eenige weken geleden voor 1.75 a 2 verkocht werden, brengen nu /2a 2.30 op, terwijl de beste soorten thans vlug voor 2.75 a 3 opgekocht worden. Verscheidene boeren die hun aardappelen reeds gekuild haddenmet het doel om ze in 't voorjaar te verkoopen, doen ze nu van de hand. De tongblaar onder het rundvee in de veen-koloniale ge- meenten (Groningen)neemt nog steeds toe. Als oorzaak noemt men den invoer van wrak vee uit Eriesland, dat de handela- ren doen doorgaan voor Overijsselsoh vee. Ook voor de iu- sluiping der longziekte bestaat veel vrees. Een Engelsch blad bevat een, naar het schijnt zeer ge- gronde, klagt over de barbaarsche behandeling van veertig schoone Hollandsche koeijendie te Deptfordna den aan voer op Woensdag jl. te Thameshavenden daaropvolgenden Vrijdag geslagt werden. Eenige vette kalveren werden verdacht gehouden van aangetast te zijn, en de geheele kudde moest er voor boeten. Sommige koeijen waren 30 en andere 24 pond sterling waard. Eenige hadden aan boord gekalfd en koe en kalf werden onmiddellijk gedoodterwijl sommige beesten nog voor dat het kalf geboren was, gedold werden. Zulk een walgelijk tooneel had men nog nimmer aanschouwd," zegt het berigt verder; aan de arme eigenaars brak het hart en eenige der aangestelde slagters weigerden het zij tot hunDe eer gezegd, den moord te verrigten. De Hollanders zijn met bezwaarde harten en ligte beurzen teruggekeerdaan hunne verkoop-agenten overlatende de rekeningen op te maken en het geld te zenden." De kamer van landbouw te Leicester hield eene bijeen- komst, ten einde betere regelingen aan de regering voor te stellen ter voorkoming van de verspreiding van het klaauwzeer en de tongblaar, dewijl die ziekte zoozeer toeneemt, en ook strengere maatregelen te nemen met betrekking tot den invoer van Iersch vee. Over het algemeen waren de leden der ver- gadering van gevoelen dat de aanvoer van buitenlandsch vee de ziekte mededeelde en dat de bestaande verordeningen on- toereikend zijn. De vergadering nam met groote meerderheid een voorstel aan strekkende om alle aangevoerde runderen schapen en zwijnen, van het buitenland, op de plaats van ontscbeping te slagten en aan zulk vee dat niet bestemd is om ter markt te gaan veertien dagen quarantaine op te leggen. Met opzigt tot het iersche vee, begreep de vergadering, dat alle gemeste beesten in de haven van aanvoer geslagt moesten Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. worden en de overige zeven dagen quarantaine hehoorden te bouden. Een der aanwezigen beklaagde zich over de ongeschikt- ei er inspekteurs, van wie slechts 871 vee-artsen waren .1021 pohtiebeambten en 314 waren niets. Eenige leden waren van gevoelen dat het binnenlandsch vervoer van vee gedurende eemgen tijd geheel moest gestaakt worden, en de vergadering nam met algemeene stemmen het voorstel van een Engelsch geestehjke aan bepalende dat van 20 December e. k. tot 1 Maart 1876 geert vee van eeDe pachthoeve ter markt zal mo- gen gezonden worden tenzij met verlof of onder toezigt der overheid. Deze besluiten zijn aan de regering opgezonden. Bij herhahng is in de Groninger Courant melding gemaakt van de inaden of wormen, die bij de schapen voorkomen in enkele gevallen diepe gaten tot door de huid in het vleesch vreten, verzweringen nalaten en somwijlen den dood van het dier tengevolge hebben. Dat dit schade heeft aangebragt en zeer hinderliik isligt voor de hand. 8 In het hooi heeft men ook vliegen en maden of wormen waargenomen en daar in groote menigte aangetroffen, die be- re bezorgHheid verwekken en reeds nu veel last aanbrengen voor degenendie daar dagelijks bij verkeeren. Zoodra het bovenstaande te mijner kennis kwamheb ik daarover een onderzoek ipgesteld en bij bekwame en be- aan2hpi hphUfin imrewonnen it mij veroorloof aan bet couranten lezend pubhek mede te deelen Mijne insectenkennis was te gering om hiermede klaar te omen, waarom ik advies van een entomoloog heb ingewon- nen, die van mijne zijde alle vertrouwen verdiende, maar wiens naam ik geen vrijheid heb te noemen. Een mnner vrienden uit Zuid-Holland, waarbij ik mij over de larvenziekte der schapen mfortneerdeberigtte mijdat die ziekte daar en m Noord-Holland jaarlijks voorkwam, dat de zoogenaamde wormziekte bij hen eene oude geschiedenis was dat de vlieg hare eijeren in de wol legt, welke eijeren spoedig tot maden overgaan. Ze worden bij voorkeur bij de zoodanigen aangetroffen, die aan diarrhee lijden en erg vuil van achteren zijn; deze althans hebben de meeste voorbesebiktheid. Men ontdekt het aanwezig zijn der wormen bij de scha pen in den regel aan het voortdureud kwispeleu met den staart. Dagelijks dienen de schapen onderzocht en de eijernesten of maden verwijderd te worden. De worm bij de schapen is eene larve of made van een groen glanzige vlieg, de lucitia Sericata (Meig) genaamd en veel gelijkende op de groen glanzige vliegen, die men menigvuldig op de menschelijke uitwerpselen ziet, die op doode en half vergane ligchamen hare eijeren leggenspoe dig tot maden overgaan, die men bij tot ontbinding over- gaande deelen aantreft en die Lucalia Caesar (L.) heetdoch daarmede niet verward moet worden. De maden zijn thans verdwenen en komen niet voor het volgende jaar terug. Of eene wassching met eene oplossing van zwavellever (Ilepai Sulphuris) de vliegen weert, zoo als sommigen willen, durf ik niet bevestigen, hoewel men er in Noord-Holland nog al waarde aan hecht. Heeft men met verwondingen te doendan kan men het meeste effect van Benzine verwachten, ook carbolzuur werkt zeer goed. De boeren in Noord-Holland gebruiken ook gene- ver met peper, petroleum, kalkwater enz. Wat de hooiplaag betreft, wordt mij van den deskundige berigt, dat er behalve de kleine ligtgekleurde rupsjes (de eigenlijke boosdoener) nog eene groote donker grijs gekleurde, de larve van Caradriua Clavipalpis (Scop.), een tot de familie der Nocturnen (uilen) behoorende vlinder bij bevindt. De kleine lichtgekleurde en zwartgestipte rupsjes schijnen het hooi te vernielen. Naar alle waarschijnlijkheid is het de rups van Ephestia ecutella (Hubin.), een tot de familie der pyralidinen (licht- rnotten) behoorend vlindertje, doch met volkomen zekerheid kan dit niet gezegd worden, voordat de rupsjes het vlinder tje hebben opgeleverd. De rupsjes van genoemde soort komen veel in het hooi en bij drogisten voor. Nu zij in grooten getale in het hooi voorkomenzijn zij zonder twijfel schadelijk, daar zij het hooi opvretenstuk bijten en door haar veel en aanhoudend spinnen, als ook door hare uitwerpselen het hooi verontreinigen. De rupsen zelf zullen wel niet schadelijk zijn voor het vee. Daar zij echter nog den geheelen winter leven en eten

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1