Advertentien. MOUTSCHEUTEN, Haarlemmermeer-Polder. Hervormde Gemeente HAARLEMM ERMEER. Herstemmingter Verkiezing van een Notabele, als Koe-Voer. J. G. VAN DEN AREND. Gemengde ffierig&cn. Amsterdamsche K anaal-Maatschappij iSoctutcUifcmtbighig. RIET TE MOGEN AFSNIJDEN, VOORHANDEN nog eenige Duizenden Kilo's. van vooral sterk werkenden mest gevaar: 't evenwigt der stoffen te verbreken. f. Het weder. Dit hoorden we wel eens noemen 't groote rad waarom alles draait. En inderdaad aan 't weder ligt den landman veel gelegen. Ue beste proeven zijn wel eens totaal mislukt, juist doordien 't weder ongunstig was. En zij het ookdat men van geene totale mislukking kan spreken't weder heeft toch veel invloed op 't meer of minder gelukken, eene waar- heid die algemeen bekend is. Ik zoude meer kunnen aanvoeren om te doen ziendat het nemen van proeven met meststoffen vele voorzorgen en veel geduld eischt, maar 't aangevoerde is, meen ikvoldoende om te doen uitkomen, dat men niet ligt moet zeggen deze of gene meslstof verdient al of geene aanbeveling. En waar men met waarlijk beste hulpmeststoffen te doen heelt, zij men in 't gebruik voorzigtig en gebruike ze maar niet onder allerlei omstandighedenop allerlei gronden of op allerlei vruchtenzonder ook acht te geven op de wijze van gebruik en 't uitputtend vermogen. De verschillende resultatendie verschillende personen van dezelfde meststoffen verkregen vinden hunne verklaring in 't verschijnseldat daarop geen genoeg acht gegeven werd, Ureterp. E. Allershof. De manschap tier brandweer te Amsterdam ontvangt sedert 1 dezer in de kazernea herhalinga-onderwijs. De kosten worden gedragen door het brandweerfonds. Uit dat zelfde fonds is aan het geheele ondergeschikte per- soneel der brandweer nitbetaald een dag traktement, als een geschenk voor de tlinke wijzewaarop het in den nacht van 26 op 27 November jl. drie uitslaande branden heeft beperkt tot betrekkelijk kleine afmetingen. Door de ingevallen strenge vorst is het Noordzee-Kanaal tot aan zee reeds digtgevrorenDe werkzaamheden aan de kanaalwerken zijn voor het grootste gedeelte gestaakt, waardoor een groot aantal arbeiders zonder werk zijn. Eene verschrikkelijke ontploffing is ontstaan in de steenkolenmijn Swaithe Main, bij Barsley (Engeland), een der grootste mijnen van Zuid- Yorkshire. Er waren meer dan 300 mijnwerkers inmen vreest dat meer dan 200 zijn omgekomen. Het groote Sint-Nicolaasfeest voor de kinderen der armenscholen te Amsterdam heeft plaats in het Paleis voor Volksvlijtop Dingsdag 7 en Dingsdag 14 December. Het programma bestaat in een arlequinade, trak- tatie op chocolade en krentebrood en het uitreiken van een kleedingstuk of stnk speelgoed. Ongeveer 4000 kinderen, leerlingen der openbare ar menscholen en waalsche diakonie-seholennemen er aan deelEr is ech- ter nog veel geld noodig o"m de kosten te dekken. Elke gift zal dns welkom zijn. Te Gorinchem heeft zich vrijwillig in arrest begeven zekere C. de V. van Sliedrecht, onder het voorgeven ten nadeele van Schram de Jong al- daar eene belangrijke hoeveelheid hoepels ontvreemdnaar Rotterdam ver- voerd en aldaar te gelde gemaakt te hebbenhetgeen geheel over- eenkomstig de waarheid werd bevondenzoodat de V.bij wien het voor- uitzigt om gedurende den winter voor rekening van den Staat gehuisvest en gevoed te wordenstellig meer gegolden heeft dan berouw over den gepleegden diefetal, nog dienzelfden dag naar de ceilulaire gevangenis is overgebragt. De V. was een ontslagen veroordeeldedie reeds vroeger door het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland tot kriminele straifen veroor- deeld werd. De Parijsche Gemeenteraad heeft 30,000 francs toegestaan, om eene kommissie van arbeiders in de gelegenheid te stellen de tentoonstelling te Philadelphia te bezoeken. Als eene bijzonderheid wordt uit Akkerwoude gemeld, dat in die gemeente twee broeders leven, nog gezond en kras zijnde (Eisma's), die te zamen 180 jaren tellen; verder dat van den gewezen veldwachter, wij- len Klaas Wiersmaal de 10 kinderen 4 zoons en 6 dochters nog in leven zijn, en van welke de jongste 46, de oudste 66 jaren telt, zijnde van deze zoons drie nog fungerende opzieners der jagt en der visscherij respectivelijk gestationeerd te Akkerwoude, te Holwerd en te Twijzel, ter- wijl de vierde die betrekking heeft verwisseld met die van armvader in't gesticht te Bergumerheide. Een persoondie Zondagavond den kortsten weg van IJsselmonde naar Ridderkerk wilde volgen scheen ten gevolge van dronkenschap van den regten weg gedwaald. Hij keerde, na den bewoners van een watermo- len naar het pad te hebben gevraagd, terug en kwam aan een tweeden watermoien. Daar opende hij eene deur, waaronder zich het zoogenaamde kamrad bevond. Onmiddellijk stortte de ongelukkige naar beneden en werd daar de molen in werking was, tusschen het rad en den muur verpletterd. De schok, dien men in den molen waarnam, deed de bewoners naar buiten Snellenw aar zedoor het openstaan der deur en het vinden van den arm die van het ligchaam gescheiden was, tot de ontdekking van het ontzet- tende ongeluk kwamen. Eerst den volgenden morgen werd, na groote moeite, het ligchaam van den ongelukkige, vreeselijk verminkt, te voor- schijn gebragt. Zooals de i/Ruski Mir" mededeelt, zouden dezer dagen in den tuin van het Tolbureau te Petersburg bij het graven eener waterleiding drie onderaardsche gewelven ontdekt zijn, die nog volmaakt goed bewaard ge- bleven waren. In de gewelven vond men acht geheel met ketens beladen geraamten. De ketens waren zoo zwaar, dat de werklieden ze naauwelijks konden opbeuren. Blijkbaar waren deze ongelukkigen in deze onderaardsche bewelven aan den hongerdood prijs gegeven. Op de Duitsche rijksbegrooting voor 1876 komt een extra post voor van 220 000 mark verhoogde uitgave, //dewijl dat jaar een dag meer heeft dan het loopende." Tegen het aanstaande jaar zijn de dagen van het Duitsche rijk dus reeds geteld! In den nacht van Zaturdag jl. zijn twee hooibergentwee fourage- magazijnen en eene arbeiderswoning by het plantsoen, tegenover de artil- leriestallen te Amersfoort, afgebrand. De brand kon niet tot de het eerst in brand staande hooibergen worden beperktomdat de wind naar de zij- de der kort daaraan grenzende fouragemagazijnen was. Hetgeen afgebrand is wordt geschat op eene waarde van ongeveer 40,000. Ook zijn twee muilezels vorbrand. Eene belooning van f 1000 is uitgeloofd aan den aan- wijzer van den brandstichter. De gezagvoerder van het Engelsche schip Constance schrijft uit Phi ladelphia dd. 20 Oct. het volgende over aan boord van zijn schip voorge- komen muiterijGenoemd schipmet 285 passagiers en 35 man equi page van Antwerpen vertrokken naar Philadelphia had aanvankelijk een voorspoedige reis. In den nacht van 12 op 13 October overviel het schip een hevige storm, waardoor het zware averij bekwam o. a. sprongenbij- na alle watervaten, en de eerste kok, tevens proviandmeesterzagzichge- noodzaakt de passagiers op rantsoen te stellen. Men pruttelde wel, maar schikte zich in het onvermijdelijkeNa eenige dagen zag de kok, dat hij nog niet zou toekomen, hij verminderde dus het rantsoen. Nu werden de passagiers zoo ontevreden, dat er een strijd ontstond, die in een bloedig gevecht ontaardde. Zoowel van de passagiers als van de manschap vielen vele dooden en gewonden. Toen zich een schip in de verte vertoonde, heesch de kapitein ongemerkt een noodvlag. Het naderende schip was het Amerikaansche pantserschip ColoradoDe bevelhebber zette booten uit met gewapende manschap, die het oproer dempte. De overlevende passagiers werden in de boeijen geslagenen de Colorado nam de Constance op sleep- touw. Het getal dooden was 66 dat der verwonden 75. Slechts 9 man der equipage was ongedeerd gebleven". Professor Tyndall heeft een signaal-trompet uitgevondenwaarvan de luchtdruk zoo sterk moet zijndat hij het hoofd van een mensch van den romp zou scheiden, wanneer men zich te digt voor de opening hield. De klunk van dit instrument zal bij mist en storm zes mijlen ver te hoo- ren zijn en zou dus het middel kunnen wezen, dat menige schipbreuk voorkwam Te Parijs is een uildrager veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en 500 fr. boete, omdat hy aan iemand op een briefje der bank van lee- ning 60 fr. had geleend en daarvoor twee maanden later 63 fr. had te- ruggevraagd en gekregenaan een ander 10 fr. had geleend en daarvoor drie weken latgr 11. fr. had teruggekregen. Geen der klanten van den uit- drager had hem aangeklaagd integendeel alien prezen zijn lovaliteit en ver- klaarden hem dankbaar te zijn omdat hij hen meermalen geld had geleend tegen matigen interest. Het openbaar ministerie noemde het echtermet de wet in de hand, woeker, en de straf zal moeten volgen, zoolang het geld niet als koopwaar in de wet is opgenomcn en de bankier wel hoog kommissie-loon mag ontvangen zonder woeker te begaan, maar de eenvou- dige uitdrager iemand niet mag verpligten met 60 fr. tegen 1 fr. interest per maand. Er is niets dwazers en onbillijkers dan aan het geld een vasten interest toe te kennendien de een zonder de wet te schendenad libitum kan ophoogen met kommissie-loon, maar de ander niet, al naar gelang van den uaam dien hij draagt en van den vorm dien hij aan zijn transactie In de omstreken van Berlijn wordt tegenwoordig des nachts zoo drnk gestolendat men uit angst op eigen kosten nachtwachten heeft aangesteld. Men berigtdat aan den inspekteur voor het geneeskundig staatstoe- zicht in de provincien Gelderland en Utrecht, eene officiele plainte is ge- zonden tegen een praktiserend geneesheer op een der dorpen aau de Waal in eerstgenoemde provincie gelegen, die enkele dagen geleden, hoe drin- gend ook daartoe door den beangsten vader aangezocht, nogtans op ruwe wijze geweigerd had geneeskundige hulp te verleenen aan boord van een vaartuigwaar het jongste kind van den schipper, een aanvallig knaapje, aan een hevigen aanval van pneumonia, croup, lijdende was, en welk knaapje daags daarna hnlpeloos is bezweken. Een boer, die zijne kruidenierswaren altijd uit zekere stad. (wij zullen den naam maar niet noemen) liet meebrengen, bevond verleden week, dat de winkelier de geraspte witte suiker met rneel en krijt zoodanig had'ver- valscht, dat hij daarover het stilzwijgen niet kon bewaren. Diensvolgens liet hij in de courant eene waarschuwing plaatsen van den volgenden inhoud Ik ondergeteekende kocht gisteren bij een winkelier dezer stad eene zekere hoeveelheid witte suiker en bevond die sterk vervalscht. Als de man, die my zoo bedroog, aan mijn adres tien pond andere suiker zendt, zal ik zwijgenzoo niet, zal ik hem openlijk noemen." Daags daarna ontving hij negen pakken, elk 10 pond suiker inhoudendedoor even zooveel winkeliers afgezondendie dachten dat zij door die waarschu wing bedoeld wareu. Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in Oktober voortgezet met 1305 tot 1515 arbei ders, 32 paarden, 3 lokomotieven en 100 wagens, 2 stellen tijde- lijke pompwerktuigen, 78 grondschonwen, 4 of 5 sleepstoombooten, 9 loopkranen, 5 gewone stoomkranen, 2 groote draaikranen op de hoofden, 3 lokomobielen, 430 vormen voor betonblokken en 1 vast stoomwerktuig. Bovendien 3 tot 5 stoombaggervaartuigen met 37 tot 49 werklieden bij nacht. Noordzeehoofden. In het geheel zijn gemaakt 77,892 betonblok ken (1065 in Oktober), bevattende 271,609 knb. meter (5717 in Oktober). Het Noorderhoofd was op het einde van Oktober doorgetrokken als volgt: Grondlaag van bazalt tot 1500 meter buiten het duin. Idem gevlakt tot 1399 meter (15 in Oktober). Grondlaag van blokken tot 1398.6 meter, tweede laag tot 1398, derde laag tot 1397.4, vierde laag tot 1396.8, vijfde laag tot 1396,2 metereerste bovenlaag tot 1390.6 en tweede boven— of deklaag tot 1390 meter. De grondlaag van betonblokken vorderde in Oktober 15 meter, de vier volgende lagen ieder 20 meter, de beide bovenste lagen ieder 15 meter. Het Zuiderhoofd was op het einde van Oktober doorgetrokken als volgt Grondlaag van bazalt tot 1530 meter buiten het duin (9 in Oktober). Idem gevlakt tot 1505 meter (23 in Oktober). Grondlaag van blokken tot 1498.2 meter, tweede laag tot 1497.6, derde laag tot 1497, vierde laag tot 1496.4, vijfde laag tot 1495.8^ zesde laag tot 14)5.2 meter; eerste bovenlaag tot 1494.6 en tweede boven- of deklaag tot 1494 meter. De lagen betonblokken vorderden in Oktober ieder 23 meter. In het geheel zijn verwerkt 221,675 kub. meter betonblokken (5412 in Oktober). Noordzeehaven. Het baggerwerk in zee werd voortgezet. Hoofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedraagt in het geheel 4,321,470 kub. meter (3598 in Oktober). In het Wijkermeer zijn gebaggerd 1,080,730 kub. meter, in Buitenbuizen 202,280 kub. meter, in het westelijk Y 2,332,400 kub. meter (10,580 in Oktober). De kauaaldijken in het Wijkermeer en het westelijk Y waren in aanleg over 29,497 metenjengte (350 in Oktober), tot A.P. op- getrokken over 28,747 meter lengte (152 in Oktober), tot 0.60 meter boven A.P. over 25,678 meter lengte en voltooid over 23,792 meter lengte. Zijkanaal C Spaarndam beoosten Buitenhuizen)Kanaaldijken voltooid over 4959 meter lengte (715 in Oktober). Zijkanaal D NauernaKanaaldijken voltooid over 2028 meter lengte (8 in Oktober). Zijkanaal F HalfwegKanaaldijken voltooid over 5103 meter lengte (682 in Oktober). Zijkanaal I OostzaanGebaggerd 20,990 kub. meter (1980 in Oktober). Kanaaldijken-in aanleg over 1560 meter lengte (300 in Oktober) opgetrokken tot A.P. over 1160 meter lengte (100 in Oktober) en voltooid over 130 meter lengte. Droogmakerij III Westelijk Y bezuiden het hoofdkanaal en beoosten het zijkanaal naar Halfweg). De kanaaldijken om dezen polder, lang 13,729 meter, zijn boven water over de voile lengte, 0.60 meter boven A.P. over 10,726 meter lengte (815 in Oktober) en voltooid over 8074 meter lengte. Gemaakt: 9326 meter lengte togt (353 in Oktober), 41,627 meter lengte bermsloot (2387 in Oktober), 55,579 meter lengte kavelsloot (6879 in Oktober), 56,158 meter lengte heinsloot (6944 in Oktober) en 5000 meter lengte polderweg. Droogmakerij VIII Westelijk Y benoorden het hoofdkanaal en oosten de Voorzaan). De kanaaldijken om dezen polder, lang 7150 meter, zijn in aanleg over 4510 meter lengte (650 in Okto ber), boven water over 3360 meter lengte (252 in Oktober), 0.60 meter boven A.P. over 130 meter lengte en voltooid over 130 meter lengte. Oranjesluizen. In Oktober werden geschut2 barken, 10 brikken, 27 schoeners, 15 kofschepen, 182 raderstoombooten, 328 schroefstoorabooten, 4404 tjalken of pramen, 1665 visschersvaartui- gen, 29 andere vaartuigen en 0 houtvlotten, te zamen 6662in de vorige maanden 55,573; totaal 62,235 schepen; houtvlotten als schepen in rekening gebragt. Jaar 1874 80,823; jaar 1873 86,753; jaar 1872, na de opening der sluizen op 18 Maart, 70,395. Totaal geueraal 300,206 schepen; houtvlotten inbegrepen. Noordzeesluizen. In Oktober werden in het belang van het werk geschutnaar zee1 schoeneruit zee1 kof. Het water in het westelijk deel was op het einde van Oktober afgemalen tot 2.12 meter beneden A.P. De permanente stooinwatermolen voor het westelijk deel is onder de ksp. De stoomketcl en werktuigp.n zijn zoo goed als gesteld/ Droogmakerij IV, V en VI(Westelijk Ybenoorden het hoofdkanaal en bewesten de Voorzaan). De kanaaldijken om deze polders, lang 10,302 meter, zijn hoven water over de voile lengte, boven A.P. over 10,252 meter lengte (8 in Oktober) en voltooid over 9312 meter lengte (8 in Oktober). Gemaakt: 5350 meter lengte togt, 17,900 meter lengte bermsloot, 23,878 meter lengte kavelsloot, 24,950 meter lengte heinsloot en 4350 meter lengte polderweg. Het gebouw van den permanenten stoomwatermolen is afgewerkt. De stoomwerktuigeu zijn gesteld, in werking en goedgekeurd. De 30e jaargang (1876) van den Almanak voor Landbousoers en Veehouders, (zijnde de lOe van de 2e reeks) is weder bij W. Eekhoff en Zoon, te Leeuwarden, verschenen. Wij zijn al tijd zeer met dat eenvondige, echt praktisch populaire jaar- boekje ingenomen geweest, waarin zooveel goeds in zoo be- vattelijken, ongekunstelden vorm wordt gevonden; een dertig- jarig bestaan pleit meer dan woorden voor de degelijkheid van dezen almanak. Met leedwezen zien wij uit het voorbericht, dat de beer Eekhoff Senior nu de redaktie nederlegt. Eervol eri met prijselijke volharding, heeft hij zijn taak vervulden gewis hij mag de overtuiging koesteren nuttig werkzaam te zijn geweest tevens. Dat hij bij klimmenden ouderdom de zorg voor de zamenstelling aan jongeren wil overlaten is niet onnatuurlijk. Wij hopeodat zich een waardig opvol- ger voordoe, ons intusschen verheugende, dat de nu versche nen jaargang nog zoo belangrijk en flink in het lieht gekomen is, dat hij tot voorbeeld kan strekken en de ruimste aanbe veling verdient. Men vindt in dezen jaargang afbeeldingen, met beschrijvenden tekstvan eenige zeer doeltreffende landbouwwerktuigeubij de heeren Boeke en Huidekoper te Groningen in magazijn. W. C. H. Starin&'s Almanak voor den Nederlandschen Landman, voor het sehrikkeljaar 1876, is bij W. E. J. Tjeenk Willink, te Zwolle, verschenen. Het is reeds de 29ste jaargang; wel een blijk dat hij de verdiende waarderiug vindt. En geen wonderhet betrekkelijk kleine boekje bevat zooveel en velerlei wat noodig is te weten dat dagelijks behoefte is, en dit uitvoerigduidelijk en ac- curaat het kan als notitie-boekjeals zakportefeuillezoo veelzijdige dienst bewijzen op onderscheidene punten het is in het geheel zoo praktisch ingerigten ook door den uit- gever wat bet uiterlijk betreft zoo deugdeljjk op het dagelijksch gebruik aangelegd dat het alle aanbeveling in zich zelven beeft, en die van buiten af niet meer behoeft. Een net titel- vignetje geeft aanschouwelijk den hedendaagschen hooioogst", waaromtrent een woord op biz. 72. Vooraan vindt men een wel uitgevoerd kaartje van Nederland ter aanwijzing van „Latid- bouwstelsels" en „Spoorwegen". Een motto van twee regels staat op den titel waarvan de eerste regel In den almanak vin i de waerheidGartjanop dezen almanak althans wel van voile toepassing mag zijn doch welks tweede regel wel rijmtmaar daarom toch niet in zijn algemeenheid als gerijmd mag erkend worden: „De krante en liet waerglas bedrug alle man." De Ondergeteekende betuigt bij dezen, ook namens de wederzijdsche Betrekkingenzijnen DANR voor de vele be wijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden zijner geliefde Echtgenoote. P. LEDEBOER. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder Brengen ter kennis van Belanghebbendendat op daartoe bekomen magtiging van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, en met afwijking van de Voorwaardenwaarop de Verpachting der Ringdijken heeft plaats gehadhet aan de tegenwoordige Pachters verg'Ulld WOrdt om nu reeds het staande op den Blinden Berm van den Ringdijk, rondom den Haarlemmeerpolder. Haarlem, 6 December 18 75. Dijkgraaf en Heemradeu voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. KERKVOOGDEN van gemelde Gemeente maken bekend, dat op Vrijdag 17 December 1875, des voormiddags van 9 tot 1 tirein de Kerkekamer zal plaats hebben de tusschen de Heeren P. VAN REEUWIJR en J. A. PIJNAPPEL. De gewaarmerkte Stem-Billetten zullen bij den Koster ver- krijgbaar zijn. Haarlemmermeer8 December 1875. Kerkvoogden voornoemd D. EGGINK, Voorzitter. P. S. ZIJLMANS, Secretaris. St.-Anthoniestraat Haarlem.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 2