1875 Vrijdag, 17 December i\K 51. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zestiende Jaargaiig. \\VViZ> 3?rijs van het Abonnement in het Jaarj> 6, Prijs der A.dvertentien Haarleminermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Landbouw. Tuinbouw-Tentoonstellino- in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Geraeng'de Herigten. IIA A R L E M M E R If E E R. Prijs van een enkel Nommeb 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN XJ1TGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°., te Amsterdam. Uiterl{jK Woenadag.) van 1 6 regels 75 Cent, elke regel meer ife1/, Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Predikbeurten op Zondag 19 December 1875. Te Kaag, des voormiddags ten 9/a ure. Abbenes, namiddags 2 De beer H. C. Bervoets predikant te Abbenes, beeft voor de beroeping naar Uitwijk bedanktterwijl die naar VeeDen- daal nog steeds door hem in ernstige over'weging wordt ge- bouden. Het zou in waarheid een ramps voor deze gemeente zijnindien de booggeachte en aigemeen" geljefde leeraar na zoo korten tijd alhier werkzaam geweest te zijn besluiten kon en mogt, om uit ons midden heen te gaan. Door de arrondissements-regtbank te Haarlem is J. v. B. in de Haarlemmermser woonacbtig, veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van 45 dagen in eenzame opsluitiDg te onder gaan, en twee geldboeten, elk van f 10, wegens uitoefenin van de geneeskunde en het verkoopen van geneesmiddelen als zijnde hiertoe niet bevoegd. De veroordeelde was vroeger matroos bij de koopvaardijvloot en had ook reeds een vonnis voor dergelijk misdrijf ondergaan. van 8 tot 14 December 1875. GEBORENGerrit, zoon van D. Snijder en G. Varkevisser. Jan, zoon van W. Meijn en T. de Boer. Hendrik zoon van Cornelia van der Pol, ongehuwd. Bregittadochter van C. Pater en E. Quax. Johannes, zoon van J. Verbeek en W. Smits. Gerritzoon van H. Bak- ker en JOp den Kelder. Hendrica dochter van J. de Vries en C. vai. der Pligt. Hendrica Maria, dochter van H. J. J. v. Verseveld en M. van Geest. Martinus, zoon van C. Officier en J. Polak. Fredrik Izaak zoon van P. van der Burg en M. Smit. Petrus Johanneszoon van J. Baten en H. Jansen. I.EVENLOOS GEBOREN1 kind van W. Blidderswijk en L, Visser. OVERLEDENHubertus Adrianus Lourentius oud 8 maanden, zoon van A. Verheul en M. Speelmans. Jan, oud 5 maanden, zoon van D. Krom en G. Groot. Geertjeoud 3 jaren dochter van J. Oomen en W. van Rijswijk. Christiaan van Leeuwen, oud 26 jaren, ongehuwd. Jan van Weelden, oud 41 jaren gehuwd met Mina van Dijk. Simon Poth, oud 58 jaren, gehuwd met Ma. Tauber. Martina de Graaf, oud 23 jaren, ongehuwde dochter van H. de Graaf en A. Roos. Hendrika, oud 4 jaren, dochter van C. Hogerwaard en C. Verboom. Willem Lu- kas, oud 6 maanden, zoon W. L. van Emmerik en K. Net. Marigje, oud 8 maanden, dochter van D. de Ruiter en M. Schreuders. ONDERTROUWD geene. GEHUWD geene. De Duitsche postmeester-generaalDr. Stephan heeft aan de ambtenaren der posterijen eene circulaire gerigt, om hen lot eene beleefde behandeling van het publiek te vermanen. Niet dan bij groote nitzondering mogen de ambtenaren het publiek laten wachtenen ook dan nog slechts met eene beleefde verontschuldiging. Iedereen zoo veel en zoo goed mogelijk in te licbten, moet regel zijn. Zwolle, 14 Dec. In de gisteren avond gehouden ver- gadering der Overijsselsche Maatschappij ter bevordering van LandbouwTuinbouw en Veeteeltafdeeling Zwolle, Zwoller- karspel en omstreken, werd eene proefondervindelijke mede- deeling gedaan door den heer J. Nieuwenboom, over het aan- leggen van aspergiebedden, vooral met het doel, om deze ge- liefkoosde tafelgroente tot een winstgevend handelsartikel te verbeffen en zulks voornamelijk door het meer productief raaken dezer wonderbare plaDt. De heer J. H. Prins hield daarna eene verhandeling over het ontaarden der wolvoornamelijk als oorzaak van het bestaan der krijtkoppen onder de neder- landsche schapensoortengaf daarbij de middelen aan, om dit grootste kwaad uit te roeijen. Ben voorstel aan de afdeeling, nl. even als geschied is door den aankoop van eeD prachtigen stier tot veredeling van den veestapelwenschte de heer Prins, dat ook door onze afdeeling een Engelsche ram tot verbetering van bet schapenras zoude worden aangekocht. In eene vol- gende vergadering zal hierover worden gehandeld. De heer C. Percenaire besprak eindelijk de klei- en zandgrondenmet betrekking tot hunne bestanddeelen en het letten daarop bij den algemeeuen verbouw van graneDwortelenvlas en andere artikelen. De president deed mededeelingdat de Twentsche landbouw- vereeniging bad aangedrongen bij de Provinciale Staten tot het be- noemen van een rondreizend leeraar tot bevordering van den landbouw en dat deze zaak was gesteld in handeu van Gedepu- teerde Staten. Tot bevordering van dit doel, stelde de presi dent voor, dat ook van deze afdeeling een gelijk adres tot ondersteuDing zou worden ingezonden en tevens om de bevor dering van het landbouwonderwijs bij Gedeputeerde Staten aan te bevelen. Dit voorstel werd bij acclamatie aangeno- men. De voorzitter der vereeniging „Provinciale Welvaart" besprak de gevaren van de waterpest eu gaf middelen op tot bestrijdiug dezer groote plaag, Deze geachte sprekerbaron Sloet tot Oldhuis, was tot de overtuiging gebragt door zijne genomen proeve, en stelde den landlieden voor dit ook te doen en een volgend jaar in onze afdeeling verslag daarvan te geven. De Voorzitter besprak ten slotte de koffij als desinfectie- en conservatie-middelgaf kennis van diverse iDgekomen stukken in het belang der zaak, en sloot, na de gewone verloting van enkele voorwerpen, deze talrijk bezochte, nuttige vergadering. Renkum14 Dec. De vroeg ingevallen winter heeft ver- scheidene landbouwers verrast. De late gewassen stonden nog grootendeels te veld. Tot nog toe hebben deze niets van de vorst geleden en menigeen zal nu welgedurende den dooi zijn best doen om alles binnen te krijgen te meer daar de hooivoorraad van de meesten niet zeer ruim is. De prijzen van het vee stijgen voortdurend. De varkens worden vooral duur betaald. Men besteedt reeds 56 tot 58 cents per kilogram. Capelle (Langstraat), 14 Dec. Het uitzaaijen der winter- rogge, waarin men door de vorst verhinderd werd, is hier thans overal aan den gang, zoodat voor het oogenblik schier handen te kort komen. De handel in hooi is met de verandering van het weder levendiger geworden waartoe voorzeker het in werking komen der nieuwe pers te Vrijhoeven-Capelle veel medewerkt; althans zatr men gisteren en heden voor die pers opkoopers. De prijs blijft vast op f 26 per 500 kilogrammen. Uit Garnwerd schrijft men, d»t met de thans stijgende prij zen van het vlas ook de rnoed der vlasbonwers sehijnt weder te keeren, althans raeu verzekert dat er a. s. voorjaar vrij wat meer zal worden uitgezaaid dan dit jaar het geval geweest is. Eenige ingezetenen hebben reeds weer land gehuurd voor de- zen bouw. Men besteedt er van 236 tot ruim 250 per hectare. Ofschoon over het algemeen slechtis de oogst daar nog al raee gevallen. Wij wenschen de ondernemers goed suc- ces te meer daar hier alles met de hand geschoond wordt en de arbeidende stand, welke hier sterk is vertegenwoordigd hierdoor bij den winter werk erlangt. Met zekerheid wordt gemeld dat bij een landbouwe'r in de gemeente Middelstum de typhus onder de paarden is uitge- broken, waarvan twee zijn overleden. De overige zijn schijn- baar gezond. Ook was in de gemeente Kantens een paard aan dezelfde ziekte lijdende. Te Middelstum is ook de tongblaar uitgebroken op een stal vee dat niet met ander vee in aanraking was geweest. Dr. Julius Jacobs en de rijksveearts J. N. Dijkman, te Lo- chem, beweren in het Ned. Tijdschr. voor Geneeskunde, dat de koeijen aan welke dagelijks in hun drank of voeder 0.4 gram d. i. 6 grein salicyLzuur werd toegediend al stonden ze ook tiisschen de zieke koeijen in zoodat ze met het be- smettelijk speeksel in aanraking kwamenvolkomen bevrijd bleven van de tongblaar. Eene boerenplaats te Bildt in Utrecht van 112 pondemaat (ruim 40 hectare), die in 1852 gekoeht was voor 42,000 heeft nu de som van 151,000 opgebragt. In de vorige week namen de gevallen van tongblaar in de provincie Friesland nog meer afalleen in de gemeenten in Fivelingo werd deze ziekte waargenomen. De gevallen in Drenthe zijn in de afgeloopen week niet toe- genomen, maar bepalen zich tot de koppels, waarbij reeds meer gevallen voorkwamen. Enkele jonge rnndereu zijn in de ze provincie aan die ziekte bezweken. De sckurft werd bij schapen te Grootegast waargenomen. De Boeren-Hofstede Middenmeer c. ain de gemeente Wa- tergraafsmeer, den 13 December, 'smiddags ten 12 ure, in de „Brakke Grond" te Amsterdam geveild, is gekoeht door den Makelaar J. Beetz, voor de som van 64,400. De aanzienlijke nadeelendie in den loop van dit jaar door de rupsen aan de dennenbosschen in het land van Cuyk wer- den toegebragt, hebben den commissaris des konings in Noord- Brabant er toe geleid, bij natuurkundigen inlichtingen in te winnen ten aanzien van de middelen om die ramp te bestrij- den. De daarop ontvangen berigtenwaariD inzonderheid de vogefs als verdelgers der insecten genoemd worden zijn ge- drukt en een groot aantal exemplaren aan de burgemeesters verzondenmet yerzoek om ze aan belanghebbenden uit te reiken en tevens de meest deskundigen uit te noodigen om bij wederverschijning van de rupsenplaag, van de daarbij voor- komende verschijnselen naauwkeurig aanteekening te bouden en bij den burgemeester in te zenden. Tevens is aanbe- volen om vroeg in het voorjaar in de boomen houten kistjes te hangen, waarin de insecten-etende vogels kunnen nestelen tea einde op die wijze de voortteeling eu het beboud der vogels te bevorderen. De jongste bij de Regering ontvangen officieele mededeelingen aangaande den stand der veeziekten in Zwitserlaud gewagen van eene nieuwe vrij sterke uitbreiding van het mond- en klaauwzeer gedurende de tweede helft van November. Het aantal besmette stallen was van 125 op 16 November ver- meerderd tot 179 op 1 December. Yolgens bet ingestelde onderzoek was die uitbreiding aan onderscheidene oorzaken toe te schrijvenonder anderen aan den invoer van besmette varkens uit Frankrijk. In edn geval was het feit gekonstateerd dat de smetstof door menschen was overgebragt. In de kan- tons Bern en Luzern moesten op uieuw eenige paardeD wegens kwaden droes gedood, en een aantal anderen, als van die ziekte verdacht, afgezonderd worden. De 78e jaarlijksche tentoonstelling van gemest vee is geo- pend in de Agriculture Hall te Islington (Engeland). Het ge- tal runderen is 30 of 40 minder dan ten vorigenjare en over het geheel genomen is de gehalte van het vee niet boven den gewonen maatstaf. Er zijn drie of vier ossen uit de Schotsche hooglanden tentoongesteld die als altoos zeer de aandacht verdienenuit hoofde van hun forsche gestalte en schoone afmetingen welke, het ruige voorkomen daarbij voegende een voorwerp ter scbildering aanbieden. De Hertog van Sutherland behaalde den eersten prijs. Overigens muuten de Engelsche kleingehoornde Slorthornsrunderen dit jaar uit boven andere tentoongestelde beesten. Op den len December j. I. hield de Commissie tot het be- sturen van Nationale en Internationale Tuinbouw-Tentoonstel- lingen in het Paleis voor Volksvlijt eene vergadering. De voor zitterJhr. H. J. Rutgers van Rozenburg, opende haar met bet doen van mededeelingenaangaande de in het Paleis voor Volksvlijt van 8 tot 13 April j. 1. gehouden tentoonstelling die hij in alle opzigten welgeslaagd noemde en die ook den bijval van het publiek had mogen oodervinden. Besloten werd tot het houden eener tentoonstelling van 6 tot 11 April a. s. indien door belangstellenden minstens 1500. wordt bij- gedragen voor het aankoopen van medailles. Voor de laatst- gehouden tentoonstelling werd voor dat doel 2290 ontvan gen. Ilet programma werd vastgesteld en zal zoo spoedig mo- gelijk worden verspreid. Uitgeloofd worden 40 gouden me dailles, 44 verguld zilveren medailles, 37 zilveren medailles en 15 bronzen medailles, waarvan reeds door de Vereeniging Loco et Temporete Amsterdam 2 zilveren en 2 bronzen me dailles werden toegezegd, Men is voornemens weldra pogin- gen aan te wenden tot het verkrijgen der verdere voor de tentoonstelling noodige bijdragen. Met het oog op den vooruitgang die in de tuinbouw-ten- toonstellingen in het Paleis voor Volksvlijt valt op te merken, hopen wij dat deze pogingen het gewenscht gevolg mogen op- leveren. Te s Gravenhage wordt in doorgaans wel onderrigte kringen verzekerd, dat er ernstig sprake is van een huwelijk tusschen Prins Alexander der Nederlanden en de 18jarige Prinses Beatrixjongste dochter van H. M. de koningin van Engeland. Er wordt bijgevoegd, dat de verloving zeer spoe dig na s Prinsen terugkeer van de reis naar Algiers volgen zou. Onze kor- respondent deelt dit gerucht natnurlijk onder alle reserve medemaar had het zijns inziensvan te vertrouwbare zijde vernomen om er geen mel ding van te maken. (AmsU Cour j Een 30-jarig werkman aan de werkplaats van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, te Haarlem, heeft door het uitschieten van de dom- mekrachtvvaarmede een wagon was opgezetdie van onderen moest her- steld worden zoodanige wonden aan zijn borst bekomen dat hij eenige uren daarna onder hevige smarten overleed. De man laat eene vrouw en drie kinderen na. - Zekere P. V., wonende in eene achterbuurt te Harderwijk, ontdekte Vrijdag avond omstreeks 11 uurterwijl hij volgens zijne opgave in eene achterkamer zijner woning te bed lagin de voorkamer licht. Het bed ver- latendeontwaarde hij dat zich twee hem onbekende personen in die ka- mer bevonden. Deze V., een reeds 66-jarig man, moet zich bij deze ge- legenheid uiterst fiink hebben gehouden, bijkans geheel ontkleed heeft hij met de beide indringers geruimen tijd alleen geworsteld. Nadat de een eindelijk was ontvlugt, heeft hij den anderen onder zich gehouden, totdat de buren op het hulpgeschreeuw kwamen toeschieten. Toen bleek tot aller verwonderingdat de man reeds gestorven was. De verslagene is gebleken een persoon te zijn die slechts een dag te voren uit Brussel was gearriveerd, om bij het koloniaal werfdepot dienst te nemen. Wie zijn makker is ge weest is nog in het duister, en zal welligt nimmer tot klaarheid komen, daar niemand hem heeft gezien dan V., de persoon bij wien is ingebroken, en deze nog slechts in het donker, zoodat hij niets omtrent hem weet te verklaren. Uit Tiel wordt berigt: //Door mejufvrouw J. van Ee, weduwe C. van den Ankerte Tiel overleden, zijn de volgende aanzienlijke legaten ver- maaktals: aan Diakenen der Herv. Gemeente aldaar een huis en erf, geschat op eene waarde van f 5000, benevens een perceel bouwland, ter vvaarde van 6000aan Regenten van het Protest. Burger weeshuis lande- njen ter waarde van 90,000aan Regenten van het Ond Burger Mannen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1