1876. Vrijdag, 14 Januarij. VAM AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Haarl emmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. a Prijs van het Abonnemeat in het Jaary Predikbeurten to Eage en Abbenes. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Zitting van Donderdag 21 October 1875. Prijs der Advertentien van 1 0 regels 75 Cent, elke regel meer 12/a Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BOIVGA C0., te Amsterdam. Uiterl{jk Wnensrtag.) HAARLEMMERMEER Pr^s van een enkel Nommee 15 Cent. Zondag, 16 Januarij 1876. Te Abbenesdes voormiddags geene godsdienstoefening. Kaaff namiddags ten 2 are. 1°. Jan Pelger, te Arnbem. 2°. Willem Bakker, te Wildervank. In de bus worden gevonden 16 briefjes, waarvan 1 van onwaarde als zijnde in bianco, zoodat zijn uitgebragt 15 geldige stemmen. A1 die stemmen zijn uitgebragt op J. Pelger. Het verschil tusschen het getai der in de bus gevonden briefjes en dat der stemmende ledenheeft niet van invloed kunnen zyn op de verkregen meerderheid van stemmen. Mitsdien is benoemd tot hulp-onderwijzer aan de school n°. 2 an Pelgertbans te Arnhemen wordt bepaalddat hij zoo spoedig mogelyk zal in functie treden. 4°. Gelezen een verzoek van E. Karstemte Haarlemmer- meer, om ontheffing van hondenbelasting over 1875, dewiil hy geen hond zou hebben gebad. beW V.°01rtter dat de persoonmet de opschryving belast, heeft verklaard dat adressant in 1875 werkelijk een van 5 Januarij 1876 tot 11 Januarij 1876. GEBORENFranszoon van C. J. van Schaik en M. de Smit. Cor nells zoon van G. Schonhage en M. C. Moorman. Neeltjedochter van E van der Sluis en P. Edel. Jacobus Hendrikus, zoon van J. B Beijersbergen en M. A. Pinkse. Jan Dirk, zoon van G. van Weel- den en A. van der Vis. Grietje, dochter van G. Broertjes en A. Fraai. Ernestma dochter van W. Schreuder en J. Los. Margaretha, dochter van P. d Haene en M. van Woerkom. Catharina dochter van G. Broer tjes en G Splinter. Wilhelmina Adriana, dochter van N. Stokman en C. van Leenwen. Cornelis, zoon van L. Roubos en A. Verkuijl Jacobus zoon van J. van Hoist en E. van Logchem. OVERLEDEN; Johanna, oud 3 maanden, dochter van D. Nelemans en i. ochouten. Dirk, oud 12 jaren, zoon van J. Slooten en F. Neute- boom. Johannes, oud 3 weken, zoon van T. de Reus en M. Hes- Meneke, oud 28 jaar, ongehnwd, dochter van G. Roza en N. van Dulst. Klaas Balderoud 57 jarengehuwd met Aafje Sas. LEVENLOOS GEBOREN 1 kind van J. Maaskant en N. de Regt. ONDERTROUWD; D. van der Wal met J. Schipper. GEHUWDP. Zoeteman met T. Dekker. ECHTSCHBIDINGN. Hildebrand en Ha. van der Velden. Vaorzitter de Heer WJ. Lantzendorffer. Tegenwoordig al de leden en de Secretaris. Be Secretaris leest de Notulen van 7 September 1875, welke worden goedgekeurd. 1°. Aan de vergadering wordt medegedeeld het navolgende: de provinciale bladen van 1875, n°. 69 tot 78 eu 80 en 81 brief van Gedeputeerde Staten dd. 8 September II. n°. 29 geleidende het goedgekeurde kohier van den hoofdelijken om- slag over 1875. c. Brief van als voren15 September II. n°. 3, geleidende de goedgekeurde raadsbesluiten tot nadere regeling der jaar- weddea van de hulp-onderwijzers aan de scholen n° 1 2 en 8. d. Dat de heer H. F. van der Wissel de betrekking van gemeente-geneesheer in wijk 5 heeft aangenomen en den 15 November hoopt te aanvaarden. e. Dat de heer D. J. van Aken den 1 November a. s. in- functie zal treden als hulp-onderwijzer aan de school n°. 8. Deze mededeelingen worden aangenomen voor kennisgeving. 2°. Gaat men over tot de benoeming van een hulp-onder- wyzer aan de school n°. 1 waarvoor door Burgemeester en Wethouders is voorgedragen Laurens Kieviet. In de bus worden bevonden 16 stembriefjes, waarvan 1 van onwaarde, als zijnde in bianco, zoodat zijn uitgebragt 15 geldige stemmen. 5 Al die stemmen zijn uitgebragt op Laurens Kieviet. Het verschil tusscbon het getal der in de bus gevonden briefjes en dat der stemmende leden heeft niet van invloed kunnen zijn op de verkregen meerderheid van stemmen. Mitsdien is benoemd tot hulp-onderwijzer aan de school n°. 1 Laurens Kieviet, thans te Hillegom, en wordt bepaald dat by zoo spoedig mogelyk zal in functie treden. 3°. Is aan de orde de benoeming van een hulp-onderwij zer aan de school n°. 2. Door Burgemeester en Wethouders zyn daartoe vooro-e- racen hond heeft gehad, zoowel bij de beschrijving in Januarij als in Julij en stelt daarom voor om op het verzoek afwijzend te beschikken. Daartoe wordt besloten zonder hoofdelijke stemming. 5°. Gelezen een adres van Jan de Jongwaarbij hij verzoekt afscbrijving op zijuen aanslag in den hoofdelijken omslag over 1875, wegens vertrek uit de gemeente. Overwegende dat adressant den 4 Augustus 1875 deze ge meente heeft verlaten Wordt besloten de gevraagde afschrijving te verleenenen wel voor vier twaalfde gedeelten ter somme van 11,33/2. 6°. Gelezen een adres van A. van Elstwaarbij hij verzoekt afschrijving op zijnen aanslag in Hen hoofdelijken omslag over 1875, wegens vertrek uit de gemeente. Overwegende dat adressant den 25 Augustus 1875 deze gemeente heeft verlaten, Wordt besloten de gevraagde afschrijving te verleenen voor vier twaalfde gedeelten ter somme van 2,25. 7°. Is aan de orde de bebandeling der Begrooting van in' komsten en uitgaven voor 1876. Deze begrooting gesteld geweest zijnde. in handen der Fi- nancieele Commissie, is door die Commissie uitgebragt het navolgende rapport De Financieele Commissie uit den Gemeenteraad van Haar lemmermeer vergaderde op Dingsdag\l9 October II. ten Raadhuize, ten einde de begrooting der Ontvangsten en Uit gaven voor het jaar 1876 aan een naauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Zij heeft de eer U dien ten gevolge optemerken en voortestellen betgeen volgt: By volgnommer 25 trok het feit hare aandacht, dat de wed- de voor Heeren Wethouders zeer laag is gesteld; zij meent dit nommer niet voorbij te mogen laten gaanzonder als hare meening uit te spreken dat Heeren Wethouders den dank der gemeente verdienenwegens de belanglooze wijze waarop zij de belangen der gemeente als dagelijksch bestuur en armbestuur waarnemen. Bij volgnommer 27 behandelde de Commissie een adres van den Ontvanger, en bet daarbij gevoegd advies van Bur gemeester en Wethouders. Met het oog tevens op de post, uitgetrokken onder volgrn. 31, vindt de Commissie geene vrijheid om U te adviseeren tot verhooging van de jaarwedde, boven het bedrag door Burgemeester en Wethouders daarvoor uitgetrokken, In 1874 ontving de heer ontvanger reeds eene verhooging ad 25.op zijn primitief vastgesteld tractement. Volgnr. 29 gaf aanleiding tot gelyktijdige behandeling van vroeger ingekomene aanvragen tot tractemeotsverhooging van de ambtenaren ter secretarie. Uwe Commissie, lettende op de opinie van den Raadbij vroegere vergaderingen uitgesprokenheeft de eer U voortestellen om het tractement van den heer J Eggmk te brengen op 700, en het tractement van den heer P. Pranger op 500.—, doch zoude in verband met deze verhooging, gaarne zien dat volgnr. 30 werd verminderd met 50, en aan de ambtenaren Eggink en Pranger werd opgedragen om het schrijven van de begrootingen enz. geza- menlyk voor hunne rekening te nemen; immers dat scbrijf- werk kan worden verrigt in den tijd dat zij ter secretarie zyn door deze wyziging blijft de stand der uitgaven de- zelfde. Volgnr. 52 mag niet'worden voorby gegaan zonder dat de Commissie de overtuiging uitspreektdat het uitgetrokken be drag voor deze post zeker hoog genoeg is. Bij volgnr. 34 spreekt de Commissie den wensch uit dat het schilderwerk openbaar zal worden aanbesteed. Volgnr. 35 is tot een hoog bedrag uitgetrokkendaarop wordt Uwe aandacht gevestigd. Bij volgnr. 48 nam de Commissie inzage van een adres van den heer opzigter tot tractementsverhoogingzij meent onder instemming met het advies van Burgemeester en Wet houders U te moeten adviseeren tot eene afwijzende beschik- king op dat rekwest. Bij volgnr. 5 9 wil de Commissie U in overweging geven, of het niet goed zoude zijn om Burgemeester en Wethouders te verzoeken om bij de begrooting voor 1877 een post voor hardmaking van het marktplein en de toegangeu daartoe uittetrekken. Een rapport van den heer opzigter betreffende de hardmaking van geDoemd plein zou den Raad tot inlich- ting aangaande de kosten als anderzins kunnen strekken. 300 V°lgnr' 76 31381 abusiveliik f 100-—dit moet zijn De Commissie spreekt bij dit volgnr. als haar oordeei uit dat de brandspuiten, thans in het bezit der gemeente, zeer groote kosten van reparatis minder verdienen. Bij zoodanig voorkomend geval ware het beter een nieuwe Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. brandspuit van de laatste constrnctie aan te koopen dan eene groote som te besteden voor herstellingen aan de oude, van verouderde constructie. Bij volgnr. 77 wil de Commissie in bedenking geven om de proef te nemen met eene openbare aanbesteding van de verlichting aan de bruggen in de beide dorpen. Bij volgnr. 85 nam uwe Commissie kennis van: 1°. een officieel schrijven van den heer Sohoolopziener, 2°. adres van den heer Zwart, qO van Zwetselaar, 4°- mejufr. J. d'Huij, i> den heer A. Langhout. Al deze stukken maakten een onderwerp uit van naauw- gezette overweging. ad. 1°. De Commissie is dankbaar voor de betoonde be- langstelling van den Heer Schoolopziener in de ontwikkeling van het onderwijs in deze gemeente, maar acht de bezwaren aan de financieele zijde van de voorstellen verbonden, zoo overwegend, dat zij, wanneer zij dienen moest van praeadvies, zoude moeten aandringen op de niet aanneming van de voor stellen zoolang de gemeentelijke financien in den tegenwoor- dtgen toestand verkeeren. Daarbij wil zy U wijzeu op eene vroeger door den Raad geavanceerde zienswijze van een vorige Commissie, welke als haar oordeei uitspreekt, dat het toekennen van gratification aan onderwijzers aanbeveling verdient, indien de onderwijzers door het houden van avondschoolof anderzinsmedewer- ken tot uitbreiding van onderwijs in de gemeente. Tevens mag niet onvermeld biijven dat ae Raad bij de be- paling der tractementen van de hulp-onderwijzersvoor een groot deel, reeds in overeenstemming is met het voorstel van den heer Schoolopziener. De Commissie acht de bepaling van een minimum tracte ment voor hulp-onderwijzers minder geraden, maar zoude gaarne zien dat bij elke vacature naar bevinding van zaken werd gehandeld. .ad 2°. en ad 3°. De meerderheid der Commissie onder- steunt de voorgestelde verhooging van 50; ook de minder- heid is in principe voor verhooging, doch geeft, met het oog op de financien, in bedenking, om niet tot verhooging over te gaan. Mogt bet voorstel van de meerderheid worden aange nomen, alsdan zoude de minderheid ook de onderwyzers a°an de scholen 1 tot en met 8 eene evenredige tractementsverhoo ging willen toekennen. ad 4°. adviseert de Commissie om aan het verzoek van mejufr. J. d* Huij te voldoen. ad 5°. wil de Commissie U uitnoodigen om de aanvrage van den heer A. Langhout te stellen in handen van de school- corn missie. Eindelijk verdient ten 6°. de vraag te worden besproken of een besluit betreffende het schoolgaan van kinderen uit andere wijken, op school 10 mag en moet worden ingetrokken. Volgnr. 80. Bij de begrooting van gemeentewerken wordt uitgetrokken 600 voor een aanbouw by school 4. De Commissie heeft op het terrein eene inspectie gehou- denen betwijfelt of door dezen bijbouw zal worden voorzien in het gebrek aan genoegzame lokaliteit, vooral voor het ge val dat het huisgezin van den onderwijzer wat tairijker zijn zal dan dat van den tegenwoordigen bewoner. Zij zoude U daarom willen voorstellen om thans deze post met 600 te verminderen en in een volgend jaar, zoo mo- gelijkeene radikale uitbreiding aan de bedoelde woning te geven. Ook trof het de Commissie dat de kosten van dagelijksch onderhoud sub. art. schilderwerk, zeer hoog zijn. Zij vroeg dienaangaande iniichtingen aan den heer Op zigter. Deze rapporteerde scbriftelijk, en op grond van dat rap port, hetwelk hierby gaat, meent de Commissie te mogen aanraden om het uitgetrokken bedrag niet te verminderen." Bij het bespreken van de posten van ontvangst, zag de Commissie onder volgnr. 23 weder het bedrag van eene tij- delyke geldleening; zij betreurt de noodzakelijkheid daarvan, doch acht die onvermijdelijk. De posten van Ontvangst dekken de posten van Uitgaaf; de begrooting is met zorg bewerkt. Om voormelde redenen stelt de financieele Commissie U voor, de Begrooting voor 1876 vasttestellen in Ontvangst op 61,901,37 Uitgaaf 61,901,37. Aldus gedaan in onze vergadering ten dage en jare voormeld. (get.) Bultman Ran, 't Hooct.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1