mm - 6 - ■nHHnHHHnHHH Landbouw. Zwolle11 Jan. De algnneene vergadering der Overija- selache Maatachappij ter bevordering van Landbouw enz., afd. Zwollewa3 gisteren avond zeer belangrijk. Aan de vergade ring werd kennis gegeven en voorlezing gedaan van een adres aan Provinciale Slaten van dit gewest, tot het benoernen van een rondreizend leeraar, in navolging van de Twentscbe'ver- eeniging. Door baron Sloet tot Oldhuis, den president der Vereeniging tot cntwikkeling van provinciale welvaart, zouden boekwerken worden gezondenom bij de vereeniging te wor- den verloot en zulks ter bevordering van landbouw-tuinbouw- en veeteeltkennis. Door baron de Vos van Steenwijk was aan den heer C. Percenaire opgedragen alles aan te koopen wat noodig wa9 tot bevordering van het landbouw-onderwijs op diens school en dat voor zijne rekening. Een prachtige kaart die op duidelijke ivijze de verschillende stoffen aantoonde, die bij den groei der planten noodzakelijk zijnwas daarvan reeds een bewijs en werd bij zijne behandeling van het zet- meel op zeer duidelijke wijze verklaard. Uit het Ohlarabt. Gemeng-de Beriglen. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij In de vergadering der financieele Commissie werd de Be- grooting van het Armbestuur onderzocht, en in volmaakte or- de bevonden. Geen aanmerkingen waren te vinden. Daarom stelt de financieele Commissie U voordie begrooting vast te te stellen tot een bedrag van f 3127,42 /2 in ontvang en 3127,42/2 in uitgaaf. Haarlemmermeer, 19 October 1875. (get.) .Bultman u Ran G. B.'iHoorr. Wordt vervolgd.) I to or II13 Januarij. Gedurende het jaar 1875 zijn op de week- en jaarmarkten alhier aangevoerd 1306 paarden, 12,860 koeijen, 2204 nuchtere kalveren 30865 schapen 9400 lam- meren, 21,270 varkens, biggen en zeugen, 653 bokken en geiten, 6785 kippen, hanen enz., 8775 eenden, 4374 hectol. monsterzakken erwten, boonen, garst, haver enz., 94,540 koppen boter, 1,098,796 stuks, 4644 stapels of 2,272,771 kil. kaas. Sneek12 Jannarij. Gedurende het jaar 1875 zijn aan de stadswaag alhier gewogen 39,289/4, 3698/8 vaten boter en 850,495 kilogr. kaas. De minste aanvoer van boter was den 16 February, nl. 187/4 en 106/8 vaten; van kaas 19 Jau., 112 kilogr. De laagste boterprijs was den 4 Mei,/46; van kanterkaas 18 Mei, 21; van nagelkaa9 4 Mei/ 22. De grootste aanvoer van boter was den 1 Junij, 1431/4 en 56/8 vaten; van kaas 15 Junij63,190 kilogr. De boogste boterprijs was 2 February 72; van de kanterkaas 20 Julij 31; van nagelkaas 36. De middelprijs der boter was 60; van kanterkaas 27,85 en van nagelkaas 31,30. De middelprijs der boter was in 1874 60; van kanterkaas 32,15 en van de nagelkaas 35,85. Citgeest, 11 Jan. Met genoegen vernemen wij de goed- keuring van Gedep. Staten van hel raadsbesluit tot iristelling van markten alhier. De eerste wekelijksche veemarkt zal alhier gehouden worden op Woensdag 1 Maart aanst. Over het Nederlandsch rundveestamboek deelt de Landbouw- Courant het volgende mede: „Het aantal ingekomen aanvragen tot opneming van vee bedraagt 152 ingescheven zijn in boek S. I. (9tieren van inlandsch ras) 14, in boek K. I. (koeijen van inlandsch ras) 87, in boek S. II. (stieren van vreemd of gekruist ras) geen, en in boek K. II. (koeijen van vreemd of gekruist ras) 3 stuks. De eerste aflevering zal weldra ge- drukt het licht zien. Aan de Prov. Noord-Brabantsche Courant ontleenen wij het volgende „Ten bewijze dat voor paarden geschikt voor de fokkerij, goede prijzen worden betaald kan dienen dat door een land- bouwvereeniging in Zeeland aan den heer Pelgrom Bijnberk te Lienden, voor een bruinen 3-jarigen dekheng9t is betaald de kapitale som van 2025." Blijkens een berigt uit Stockholm, is op het landgoed Elfs- borg—Lau in den laten herfst de gevreesde Colorado kever op de meest verni'elende wijze in hoogst aanzienlijken getale voor den dag gekomen en heeft den geheelen aardappeloogst van genoemd landgoed en in den omtrek verwoest. Een weten- schappelijk onderzoek door de Zweedsche regering bevolen heeft de identiteit van dit incect met die van den Amerikaanschen Colorado kever duidelijk in het licht gesteld. De regering zal nu bij tijds de strengste maatregelen moe- ten nemen ora van die gevreesde plaag verschoond te blijven. Maar nog een ander gevaar bedreigt de aardappel-cultuur. De heer Heylaerts deelt mede, dat in de omstreken van Al giers een vlindertje Gelechia (Lita?) Solanella twee derde van den aardappeloogst heeft vernielden vreest, dat ook deze diersoort ligtelijk noordwaarts zal kunnen worden verspreid Men leest in de Oroninger Courant: Mijnheer .de Redacteur Onlangs had ik het genoegen in gezelschap te zijn met zeer ontwikkelde landbouwers uit onze streken die in hun bedrijf met den tijd wenschen vooruit te gaan, en daarbij een hart heb- ben voor hunne arbeiders. Gebeel pnders dus gezind dan wel eens door zeer oppervlakkige beschouwers, waartoe o. a. inder- tijd de heer Janssen bshoorde, van de Oldambtster boeren is beweerd. Het gesprek trok zeer mijne aandacht. Vooral,toen een onderwerp ter sprake kwam dat nog al belangstelling wekt en zelfs eenige bezorgdheid. Het was het kennelijk wautrouwen en de afkeer, waarmede door vele arbeiders de machines in het landbouwbedrijfmet name de dorschraachinesworden beschouwd. Zij wauen, dat door het meer algemeene gebruik daarvan" de welvaart van den arbeidersstand grootelijks wordt benadeeld ja zijn ondergang wordt verhaast. En die voorstel- ling wordt wel eens door kwaadwilligen verbreid die hen alzoo tegen hunne werkgevers opzetten. Hoogstnoodig is bet daarom, dat een tegengif worde verstrekt, door te doen zien, dat die voorgestelde nadeelen op verre na niet zoo groot zijn als wordt voorgespiegeld en dat de reeds onvermijdelijke schok door meer gebruik van machinekracht niet zoo erg zal aan- komen. Er waren onder ons, die er rijpelijk over hadden nagedacht en becijferingen hadden gemaakt, die m. i. wel in ruimer kring mogten gekend worden en mij op mijn verzoek vriendelijk werden afgestaan. Ik dacht, M. d. R.dat eene mededeeling daarvan in uw blad, dat voor de behandeling van menige, nog -openstaande sociale kwestien wel zijne kolommen aaobood niet ongepast zou zijn. Er zal uit blijkendat het geldelijk nadeel voor de arbei ders, door het gebruik van stoomkracht bij het dorschen op verre niet zoo groot is, als men, bij oppervlakkige beschou- wing, waant, en dat het misschien wel door te verwaohten gevolgen daarvan vergoed zal worden. Bij de dorschmachine zooals die hier meest gebruikt wordt, zijn in den regel 22 arbeiders werkzaam en worden er p. m. 220 mudden gerst per dag gedorscht. Wanneer nu die 22 man met 11 gewone blokken dorschten, dan zouden zij, naar de be rekening, dat met een blok gemiddeld per dag 20 mudden gerst gedorscht wordt, ook 220 mudden krijgen. Behalve het schoonen, dat door de machine te gelijk geschiedt, geeft dat dus nagenoeg geene verandering in het loon der arbeiders, die ook bij de machine hooger loon dan gewooulijk ontvangen. Met haver staat het voor hen minder gunstig, daar met 6en blok per dag 16 mudden, en dus met 11 blokken 176 gedorscht kunnen worden, terwijl de machine per dag 250 mudden levert. Dat geeft een verschil van 74 mud, waartoe met blokken 9 man 66a dag zouden moeten werken. Van tarwe kunnen 11 blokken 77 mudden dorschen en de machine geeft 130 mudden. Daar is dus de verhouding nog ongunstiger, daar de arbeid van 18 man voor een dag wordt uitgewonnen. Maar er is ten deze ook eene keerzijde, die niet uit het oog verloren moet worden. Het met de machine afgedorschte stroo moet, ter verzending, tweemaal geperst worden. Het blokstroo wordt dat in den regel nieten in alien gevalle slechts 66n- maal. Nu wordt voor het pak van 't eerstgenoemde, 120 kilo gram zwaar, 25 cents persloon betaald, en voor 't andere, 130 kilogram zwaar, slechts 17 /2 cents. En wanneer in den herfst vele arbeiders bij de machine vereischt worden blijft er voor de anderen meer veldarbeid over, en zal de daghuur hooger moeten blijven, terwjjl ook de landbouwer die spoediger het geld voor zijn koren krijgt, daardoor ligt meer werk zal geven. Het zou ongetwijfeld goed werken op de stemming der ar beiders, wanneer de landbouwer 't een en ander hun voor- cijferde en deed opmerken dat het voordeel van machinewerk niet zoo groot voor hem is als men wel meenten dat het vooral gevonden moet worden uit de vermindering van het aantal paarden in zijn bedrijf. En wanneer hij overigens wel- willendheid toont, door b. v. het stroopersenonder zijn op- zigt, in plaats van door vreemden, door eigen arbeiders te laten geschieden, en 't vervoeren althans voor een deeldoor zijne knechten, waardoor dan meer werk voor de arbeiders overbleef, het kan wel niet anders, of malaise en wrok zullen worden voorkomen. Ziedaar M. de R.'t een en ander van betgeen ik mogt hooren betoogen. Misschien deed het goed, wanneer het onder de oogen van het publiek komt. Q. N. Te Amsterdam zijn twintig] vaten in beslag genomen, die volgens op- gaaf zuur bier bevatten voor leerlooijers. In ieder vat werd echter een kleiner vaatje gevonden met spiritns. De gezamenlijke inhoud bedroeg 1800 liters. Te 'sHage is een jongen gearresteerd, die de sleutelgaten der huis- deuren vol buskrnid stopte, dat hij vervolgens met lacifers aanstak. Te Wilsum is Dingsdag op klaarlichten dag bij een landbouwer inge- broken. Een aantal kleedingstukken werden ontvreemd, en daar aan den IJsseldijk de kleeren van een kolonist zijn gevonden denkt men dat de dief uit Ommerscbans is ontvlugt. De Berlijnsche Vereeniging tot inzameling van sigarenpuntjes deelde uit de opbrengst daarvan op den 27 December aan dertig weeskinderen de navolgende kleedingstukken uiteen hemd, een paar flinke schoeuen, een paar wollen konsen, een warm overkleed en een knoopdoek. Bovendien werden zij rijkelijk voorzien van lekkernijen. Zoolang de Vereeniging be- staat, werden 200 weeskinderen op die wijze begiftigd. Per stoomschip Ymer, kapt. J. Hasse, zijn uit Zweden te Nieuwe- diep aangebragt zes ijzeren kanonnen van 24 centimeters. Zij zullen op de marinewerf worden gelost, om later per scheepsgelegenheid naar Oost—Indie te worden overgebragt met een 900tal kogels, die reeds sedert lang op de werf opgeslagen liggen en op scheepsgelegenheid wachten. Woensdag middag jl. is eene ruim 60jarige vrouw te Zwolle levend verbrand. Bezig zijnde de badkuip voor de israelieten gereed te maken, moeten hare kleederen hebben vuur gevat. Men vond het lijk bijnageheel verkoold. Ten huize van den haarsnijder en pruikemaker J. A. Basie te Alk- maar, brak in den avond van den 10 dezer, ongeveer 9 ure, een brand uit, naar men zegthet gevolg van het omvallen eener petroleumlamp. De brandweer, die spoedig ter plaatse tegenwoordig was, mogt het geluk- ken de vlammen binnen het uur meester te worden. Het huis is van binnen geheel uitgebrandvan de meubelen is veel gered. Huis en in- boedel waren tegen brandschade verzekerd. Den 9 dezer viel te Vlijmen een kind van v. d. V. in een ketel met kokend water. Den nacht daaropvolgende is de kleine na een vree- selijk lijden aan de gevolgen overleden. Volgens verklaring van den ge- neesheer waren de ingewanden verbrand. Den 10 dezer is door de marechausees gearresteerd J. S., koper- slagersgezel te Oirschot. Hij werd betrapt, terwijl hij met een valschen sleutel de geldlade zijns meesters wilde openen. Maandag middag jl. kwam te Vlaardingen, de treurmare, dat twee boerenjongens (breeders) van Maasland, die aldaar een oom weuschten te bezoeken op de Maassluische Vliet door het ijs gezakt en als lijken opge- haald waren. Te Drunen is de arbeider J. Kuis op een noodlottige wijze om bet leven gekomen. Terwijl men bezig was balen hop op een kar te laden, rolde een baal van de kar en kwam teregt op het paard. Het dier schrikte en zette het op een loopen. Daarbij werd K. omver geworpen en ging hem het wiel over den rug, waardoor de ruggegraat brak. Hij was spoedig een lijk. Te Sprundel op het gehucht Schijf van de gemeente Rucphen is de woning van J. Goorsteen een prooi dor vlammen geworden. De brand ontstond in den nok van bet hui9, vast aan den schoorsteen, zoodat waar- schijnlijk de slechte toestand van den schoorsteen dc oorzaak van dit on- geluk is geweest. Over het geheel wordt in Noord-Brabant door de boe ren weinig acht geslagen op den toestand der schoorsteenenwaaronder vaak groote vuren van takkebossen branden. De veelvuldige branden zijn daaruit voor een niet gering gedeelte te verklaren. Een huisgezin te Assen, bestaande uit 9 personenwerd nahet nut- tigen van brij ernstig ongesteld. Bij geneeskundig onderzoek is gebleken, dat die ongesteldheid is ontstaandoordien het glazuursel van de pan waarin de brij gekookt was, losgelaten en zich met de brij vermengd had. Door spoedig tegengift zijn alien behouden gebleven. Te Naaldwijk is een vrouw bevallen van haar 28e kind. Zij zal in Mei a. s. 25 jaren getrouwd zijn en heeft nooit meer dan 1 kind tegelijk gehad. Te Parijs is in deze week op den tramway van de Place de I' Etoile naar Courbevoie de eerste proefrid gedaan met een wagenniet door- een paard getrokken, maar gedreven door zaamgeperste lucht. De machine is niet van Amerikaanschen oorsprong, zooals aanvankelijk werd gezegdmaar eene uitvinding van den heer Desire Savalle, die 15 December 1868 daar- voor reeds werd gebrevetteerdHet rijtuig heeft geheel den gewonen vorm, ook de inrigting is dezelfdealleen het platform aan de voorzijde is niet meer voor passagiers bestemdmaar daarop is het werktuig geplaatst. De afstand is in 12 minuten afgelegd. De heer Delettretingenieur, heeft zelf den wagen bestuurd alle bewegingenversnellenophoudenremmen, op een ander spoor overgaan enz. werden met de grootste juistheid niet al leenmaar zoo gemakkelijk volbragt, dat naar zijne verklaring een kind het rijtuig zou kunnen besturen. Het vermogen van de machine is veel sterker gebleken dan de trekkracht van een paard. Zondag bemerkte een inbrenger in de bank van leening te Gronin- gen, dat hij een rol goed van onder zijne toonbank miste, even nadat eene hem onbekende jonge vronw een pand bij hem ter beleening had aan- geboden. Het vermoeden viel op haar, waarop de vrouw van den inbrenger haar achtervolgde, haar 9taande hield en werkelijk de vermiste goederen in haar bezit vond. Door de politie werd van het voorgevallene proces-verbaal opgemaakten, naar wij vernemen, moet bij een nader door haar ingesteld onderzoek zijn gebleken, dat men hier te doen had met eene vrouw, die reeds meermalen zich aan dergelijke feiten had schuldig gemaakt; onderscheidene goederen moeten dan ook reeds zijn opgespoord, die zij alien bij denzelfden inbren ger had ontvreemd en ilaarna te gelde gemaakt. Mag men hare opgaven geloovendan moet armoede de eenige oorzaak zijn, die haar zoover bragt. Men zal zich herinneren, dat de Parijsehe bladen ruim een jaar ge- leden dagelijks melding maakten van den toestand van zekeren Lausseur, bediende in de magazijnen van Le Printemps, die een vork had ingeslikt. Nog altijd zit hem dat voorwerp //dwars in de maag", hoewel zijne ge- zondheid tot heden redelijk gebleven is. Na geruimen tijd in absolute rust bij zijne familie te hebben doorgebragt, is hij thans naar Parijs terugge- keerd, en zal eerstdaags eene operatie ondergaan, om hem zoo mogelijk van het gevaarlijke voorwerp te bevrijden. Te Ravensteyn is de 14jarige eenige zoon eener weduwe door het ijs gevallen en verdronken. Twee personen de ambtenaar A. v. d. Heuvel en de schipper v. d. Anden, snelden ter redding toe, en badden ook het geluk den drenkeling nog levend aan wal te dragen. Elke poging van den geneesheer om hem in het leven te houden was echter vrnchteloos. Waar- schijnlijk was de dood hoofdzakelijk het gevolg van de vreeselijke koude. Figaro zegt den volgenden brief in de bus aan zijn bureau gevonden te hebben. Is het niet waar, het is toch aardig bedacht. De brief luidt: »Mijnheer I //Wij zijn waarlijk diep te beklagen, sedert de koude zoo buitengewoon streng geworden is. Ik zal u wel niet behoeven te zeggendat wij in den winter het meest lijden en de meeste behoeften hebben. En jnist in dat saizoen nu ontvangen wij de minste aalmoezen. De overgroote meerderheid der voorbijgangers hebben dikke handschoenen aan waarmede zij moeije- lijk uit den vestzak of de portemonnaie klein geld kunnen halen en boven dien houden alienzonder onderscheidde handen diep en onverbiddelijk in de zakken gestoken. //Deze toestand is voor ons onduldbaar en onhoudbaar. Ik neem daarom de vrijheid te vragen zouden de kleermakers niet in de winterjassen aan de zijde een zak kunnen maken opzettelijk bestemd om daarin het geld voor aalmoezen bestemd te steken? Wij zouden dan hetgeen men ons toe- denkt er bescheidelijk zelven uit kunnen halen. Ik geloof dat dit een ware vooruitgang en tegelijk een wezenlijke philantrophische daad zou zijneene aanbevelenswaardige methode zoowel voor de armen als voor de liefda- digen. (w. g,) //Penubx, geruineerd bedelaar." Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in November voortgezet, tot het invallen van den vorst op 28 dier maand, met 1025 tot 1285 arbeiders, 32 paarden, 3 lokomotieven en 100 wagens, 2 stellen tijdelijke pomp- werktuigen, 13 of 14 stoombaggervaartuigen, 94 grondschouwen, 3 tot 5 sleepstoombooten, 9 loopkranen, 5 gewone stoomkranen, 2 groote draaikranen op de hoofden, 3 lokomobielen, 430 vormen voor betonblokken en 1 vast stoomwerktuig. Bovendien 7 stoom baggervaartuigen met 60 werklieden bij nacht. Noordzeehoo/den. In het geheel zijn gemaakt 78,618 beton blokken (726 in November), bevattende 275,841 kub. meter (4232 in November). Het Noorderhoofd was op het einde van November doorgetrok- ken als volgt: Grondlaag van bazalt tot 1500 meter buiten het duin. 'Idem gevlakt tot 1404 meter (4 in November). Grondlaag van blokken tot 1403.6 meter, tweede laag tot 1403, derde laag tot 1397.4, vierde laag tot 1396.8, vijfde laag tot 1396,2 meter; eerste bovenlaag tot 1395.6 en tweede boven- of deklaag tot 1395 meter. De benedenste drie en de bovenste twee lagen betonblokken vorderden in November ieder 5 meter, Het Zuiderhoofd was op het einde van November doorgetrokken als volgt Grondlaag van bazalt tot 1530 meter buiten het duin. Idem gevlakt tot 1520 meter (14 in November). Grondlaag van blokken tot 1513.2 meter, tweede laag tot 1512.6, derde laag tot 1512, vierde laag tot 1511.4, vijfde laag tot 1510.8, zesde laag tot 1510.2 meter; eerste bovenlaag tot 1509.6 en twee de boven- of deklaag tot 1509 meter. De lagen betonblokken vorderden in November ieder 15 meter. In het geheel zijn verwerkt 226,717 kub. meter betonblokken (4742 in November). Noordzeehaven. Het baggerwerk in zee werd voortgezet. Hoofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedraagt in het geheel 4,354730, kub. meter (33,260 in November). In het Wijkermeer zijn gebaggerd 1,080,730 kub. meter, in Bui- tenhuizen 215,280 kub. meter (13,000 in November), in het westelijk Y 2,343,360 kub. meter (10,9 0 in Nov.). De kanaaldijken in het Wijkermeer en het westelijk Y waren in aanleg over 29,-497 meter length, tot A.P. opgetrokken over 28,697 meter lengte, tot 0.60 meter boven A.P. over 25,678 meter ieng- te en voltooid over 23,792 meter lengte. Zijkanaal E Westzaan). Kanaaldijken voltooid over 1074 me ter lengte (40 in November). Zijkanaal F Hal/wegGebaggerd 428,750 kub. meter (530 in November). Kanaaldijken opgetrokken tot 0.60 meter boven A.P. over 8935 meter lengte (1191 in November); idem voltooid over 5281 meter lengte (173 in November). Zijkanaal l (Oostzaan). Gebaggerd 23,490 kub. meter (2500 in November). Kanaaldijken in aanleg over 1760 meter lengte (200 in November)

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2