a^JLt Juiiwioi^rfy^nwi 1876. Vrijdag, 21 Januarij. 1V°. 5. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeventiende Jaar gang. Rynland. Haarl emmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. wwirj <mmm Prijs van het Abonnement in het Jaar6. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Zitting van Donderdag 21 October 1875. Prijs der Advertentien van 1 6 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. HAARLEM1ERMEER ALLE TOEZENDINGEN, KEDAKTIE EN U1TGAVE BETREFFENDE te acLresseren aan VAN BON1A C°.te Amsterdam. Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. Agenda voor de Vereenigde Vergadering van Rijnland, te houden op Vrijdag 21 Januarij 1876 des voor- middags ten 10% ure, in het Gemeenlandshuis te Leiden. 1. Mededeelingen. 2. Voorstel tot wijziging van de Con- cept-verordening ter bevordering van de waterberging en den waterafvoer bezuiden den Rijn. 3. Voorstel omtrent eene nadere aanvraag van Amsterdam tot aankoop van grond. 4. Voorstel tot verkoop van een stukje recognitie-grond aan den Spaarndamschen dijk. 5. Voorstel tot goedkeuring der voorwaarden van verkoop van Ruigoord. 6. Voorstel tot aflossing van waarborggeld in den Huiszitter- en Meeslouwen polder. 7. Rapport van de Commissie over het nader ver- zoek van den Haarlemmermeerpolder tot afkoop van Bundergeld. 8. Beautwoording der vragen van den Hoofd-ingeland Groene- wegen betrekkelijk de Katwijksche werken. Predikbeurten te Kage en Abbenes. Zondag, 23 Januarij 1876. Te Kaag, des voormiddags 9% ure (voorbereiding.) Abbenesnamiddags 2 van 12 tot 18 Januarij 1876. GEBORENAbram zoon van A. Spaans en M. Meiier. Maartje, uocLter Van k! Santifort en H. Bakker. Corneliadochter van J. Borg- man en G. Louwerse. Cornelis zoon van C. van der Neuten enS.de Graaf. Theodoras, zoon van M. van Hnlten en M. Markman. Dirkje, dochter van P. van Kaijck en J. van Rijswijk. Barendinadochter van G. B. Limpt en G. v. d. Stroom. dementia, dochter van W. Boere en G. Neefjes. Jan, zoon van G. Verburg en R. Romein. Hendri- kus zoon van K. Zomer en M. Tol. Magdalena Margaretha, dochter van C. Janssen en C. M. van Waarsenburg. Cornelis, zoon van A. Stavers en M. van Koora. Elbert, zoon van C. Benjamin en A. Olij. Neel- tje, dochter van R. C. Krijger en G. van Puffelen. OVERLEDENWillem, ond 5 maanden, zoon van P. J. Biemans en E. Dunrhout. Laurens Mattheusoud 24 jarenzoon van G. Knop en H. Wesdorp. Sijgje Witteoud 65 jarengehuwd met Pieter Keizer. Jan Gerrit, ond 2 jaren, zoon van J. van Steenis en M. Soek. Wil lem Millenaaroud 61 jarengehuwd met Pieternella Heeremans. Cornelia Anna oud 3 jaren dochter van R. J. Visser en W. van Eg- mond. Corneliaoud 4 jarendochter van C. P. van Maasdam en E. Mosterd. Melis Spaans, oud 69 jarengehuwd met Trijntje Hofdijk. Rens oud 13 maanden zoon van A. Stoel en T. Dekker. ONDERTROUWD J. Krijnen met G. van Regteren (wednwe). GEHUWD: geene. Het Provinciaal blad d°. 116 bevat het Besluit van Gede- puteerde Staten d. d. 29 December, betrekkelijk den herijk van maten en gewigten die o. a. zal plaats hebben Voor Haarlemmerliede en Spaarnwoude, en wel te Halfweg 15 Julij van 10 tot 2 uur. Te Hilversum: 18, 19, 20 en 21 Julij, van 8 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Te Haarlemmermeer, aan den Lijndenden 19 Julij van 10 tot 2 uur; te Hoofddorp: 20 Julij, van 9 tot 4 uur, en op 21 Julij van 9 tot 1 uur; te Nieuw-Vennep 22 Julij, van 9 tot 2 uur; te Abbenes: 24 Julij, van 10 tot 2 uur.' Te Bennebroek: 25 Julij, van 9 tot I uur. Te Heemstede: 26 Julij, van 9 tot 4 uur. Dingsdag den 18 dezer werden te Hoofddorp drie hardrij- derjjen op schaatsen gehouden. Aan de eerste namen deel 16 jongens, van niet ouder dan 14 jaren. De prijs werd bebaald door C. Legelen de premie door J. van der Vlist. Aan den tweeden wedstrijd namen deel 14 mannen. De prijs werd behaald door A. de Koning, en de premie door J. Rooij Tzn. Aan den derden wedstrijd namen deel 12 mannen. De prijs werd behaald door A. de Koning, en de premie door B. van Gastelen. Honderden toescbouwers waren aanwezig; het weer was gunstig en alles liep in de beste orde af. Bleek uit de inteekenlijstdat er weinig belangstelling werd getoond, zoo was het ieder een raadsel hoe de Commissie, voor zoo weinig geld, zulke fraaije prijzen heeft kunnen aan- bieden. Voorzitter de Heer J. W. Lantzendorffer. (Vsrvolgzie one vorig Nummer.) Alsnu wordt aangevangen met de behandeling der Uitgaven. MJiterl\jU ¥t oenadag. Volgnr. 24 wordt goedgekeurd. Volgnr. 25 Jaarwedde Wethouders. De heer van Ries- sen zegt geheel in te stemmen rnet het gevoelen der financi eele Commissie. De heer 't Hooft, lid dier Commissie, zegt dat de Finan cieele Commissie wel zou hebben voorgesteld om de jaarwedde der Wethouders te verhoogen, ware het niet dat de Wethou ders hadden te kennen gegevenzoodanige verhooging niet te verlangen, De heer Buis is er voor om de jaarwedde der Wethouders te verhoogen, De Wethouders Tensen en van Vuuren zeggen geene ver hooging te wenschen en zouden dus dit jaar de post onver- anderd willen Iaten. Het door de Financieele Commissie voorgestelde votum van goedkeuring wordt daarop bij aeelamatie aangenomen. Volgn. 26 wordt goedgekeurd. Volgn. 27. Jaarwedde gemeente-ontvanger. Het voorstel der Financieele Commissie, in overeenstem- ming met dat van Burgemeeste: en Wethoudersstrekt om de jaarwedde van den gemeente-ontvanger met 25 te ver hoogen, De heer van Riessen acht zoodanige verhooging gering, vooral omdat er van het traktement nog al kosten afgaan voor de zitdagen. De Voorzltter zou eene verhooging van 50 billijk achten. De heer Bultman zegt, dat de Financieele Commissie eene verhooging van 25 voldoenek aSut; hot traktement bedraagt dan reeds 650.en toen vroeger sollicitanten werden opgeroepen op 600.hebben er zich zeer velen aange- meldmen moet dus letten op vraag en aanbod. De heer van Riessen stelt voor om de jaarwedde met /50 te verhoogen. De Yoorzitter ondersteunt zulks en meent dat in eene zoo groote gemeente (le ontvanger onafhankelijk moet kunnen leven, Nadat over deze zaak nog door sommige leden gesproken en het voorstel van den heer van Riessen ondersteund, doch ook bestreden was trekt de heer van Riessen zijn voorstel voor dit jaar in, en wordt bet voorstel der Financieele Com missie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Volgn. 28 wordt goedgekeurd. Volgn. 29. Jaarwedden ambtenaren ter Secretarie. Het voorstel der Financieele Commissie strekt om de jaar wedden van die ambtenaren te bepalenals J. Eggink 700.P. Pranger 500.en daartegen de post voor schrijfloonen met 50 te verminderen. De Voorzitter zegt dat de kohieren van hoofdelijken omslag en de begrootingen voor de raadsleden niet in de kantooruren geschreven worden, daarvoor ontbreekt den tijd. De heer van Riessen bevestigt dat er veel werk is ter Secretarie, en is er voor om de traktemeuten te bepalen zoo als door Burgemeester en Wethouders is voorgesteldnamelijk J. Eggink 700.P. Pranger 450.en de post voor schrijfloonen te behouden. Ook de heer Verkuijl stemt in met den heer van Riessen. Het voorstel der Financieele Commissie om de jaarwedde van den ambtenaar P. Pranger te bepalen op f 500 wordt daarop bij stemming verworpen met acht tegen zeven stemmen. Tegen stemden de leden Dorbeck, Tensen, Klapwijk, van Riessen, de Breuk Verkuijl, de Jong en Kuiper. Voor de leden van Vuuren, Bultman, Ran, 't Hooft, BuisTimmermans en Knaap. Het voorstel door Burgemeester en Wethouders gedaan bij de begrooting, om de jaarwedde van J. Eggink op/700. van P. Pranger op 450 te bepalen, wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen en de post goedgekeurd, Volgu. 30. Schrijfloonen. De Financieele Commissie had voorgesteld om deze post met 50 te verminderen, doch door het zoo even aangeno men besluit, omtrent de vorige post, vervalt het voorstel en wordt de post goedgekeurd. Volgnr. 31 wordt goedgekeurd. Volgnr. 32 kosten van licht en brandstoffen. Naar aanleiding der opmerking van de financieele Commis sie, dat deze post zeker lioog genoeg geraamd is, zegt de heer Knaap er voor te zijn om de post onveranderd te be houden, want wordt het niet geheel noodig bevonden, dan blijft het geld toeh in kasterwijl de Voorzitter zegt dat het goed zou zijn om met Januarij te beginnen met het afgeven van bonsvoor de aan de gemeente te doene leverancien waartegen door geen der leden bedenking wordt gemaakt. Volgnr. 83 tot en met 47 worden goedgekeurd. Volgnr. 48. Jaarwedde Gemeente-Opzigter. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De Voorzitter zegt dat Burgemeester en^Wethouders voor- stellen op het adres van den heer J. Buijn om tractements- verhoogingafwijzend te beschikken. De financieele Commis sie stemt met dat voorstel in. De Voorzitter herinnert verder dat de heer Buijn de be- trekking bij zijne andere zaken waarneemt, en ook Burge meester en Wethouders van meening zijn dat de belooning billijk geregeld is. De heer van Riessen stemt met dat gevoelen in. De post wordt daarop goedgekeurd. Volgnr. 49 tot en met 54 worden goedgekeurd. tolgnr. 55, Bruggen. De heer van Riessen merkt aan dat de brug over de Hoofdvaart te Abbenes het navolgende jaar wel wat meer zal kosten, voor onderhoud. De oorzitter zegt, dat, moet er aan die brug verandering worden gemaakt, het wenschelijk zou zijn, dat die dan zoo gemaakt werd dat er de brandspuit over kan. De heer van Riessen meent dat zulks dan vermoedelijk wel zal te vinden zijn. Volgnr. 55 tot en met 58 worden goedgekeurd. Volgnr. 59 onderhoud van de markt. De Financiele Commissie geeft in overweging om Burge meester en Wethouders uittenoodigen tot het instellen van een onderzoek naar de kosten van het hardmaken van het marktplein. De oorzitter zegt dat onderzoek toe, terwyl de post wordt goedgekeurd. Volgnr, 60 tot en met 75 worden goedgekeurd. Volgnr. 76, onderhoud brandspuiten. Na rnededeeling van hetgeen hieromtrent door de Financi ele Commissie werd opgemerkt, zegt de heer de Jong, dat. de brandspuiten veelal defect zijn; hetgeen door den Burge meester wordt tegengesprokenwaarna de post wordt goed gekeurd. Volgnr. 77, kosten der verlichting. De Financiele Commissie geeft in overweging om een proef te nemen met openbare uitbesteding van de verlichting. Door vele leden wordt daartegen bedenking gemaakt. De post wordt voorts goedgekeurd. Volgnr. 78 tot en met 84 worden goedgekeurd. Volgnr. 85, jaarwedden van hoofd- en hulp-onderwijzers en kweekelingen. Hieromtrent wordt gelezen hetgeen door de Financiele Com missie in haar rapport wordt aangemerkt. Ten opzigte van de door Burgemeester en Wethouders voorgestelde verhooging van jaarwedden voor de hoofd-onder wijzers aan de scholen n°. 9 en 10, zegt den heer 't Hooft dat hij nog is tegen verhooging dier jaarwedden, en zulks met het oog op de reeds plaats gehad hebbende verhooging van 400 tot 700; spreker merkt aan, dat, indien bij de benoeming dier hoofd-onderwijzers de jaarwedde 700 was geweestzich dan meer sollicitanten zouden hebben aange- meld, en men dan ruimer keuze zou hebben gebad. De heer- van Riessen herinnert dat de scholen 9 en 10 vroeger bijscholen waren, daarna zijn die scholen hoofdscho- len geworden, en nu is het ook billijk dat het tractement worde verhoogd zoo als Burgemeester en Wethouders hebben voorgesteld. De oorzitter ondersteunt het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging dezer jaarwedden met 50. De heer Bultman zegt dat ook de meerderheid der Finan ciele Commissie is voor verhooging der jaarwedden van de hoofd-onderwijzers aan de school n°. 9 en 10, doch niet voor die der andere hoofd-onderwijzers. De heer Knaap verklaart zich tegen verhooging der jaar wedden, maar is er voor om gratification te geven, ten eiode op die wijze de onderwijzers meer onderggschikt te doen bly- ven aan den Raad en de Schoolcommissie. De heer t Hooft merkt aan dat de schoolopziener, in zijn voorstel tot verhooging der jaarwedden van de onderwijzers een verschil maakt van 100 tusschen die van de scholen n°. 1 en 8 en die van 9 en 10, namelijk de eerste/ 1000 de laatste 900om die reden wil ook spreker een geljjk verschil behouden, en de jaarwedden van de onderwijzers der scholen n°. 9 en 10 behouden op 700 terwijl de andere hebben 800. Na korte discussie wordt deze post der begrooting goedge keurd op het door Burgemeester en Wethouders voorgestelde cijferen wel met Iwaalf tegen drie stemmen. f oor stemden de leden Dorbeck, van Vuuren, Ran, Bult man, Timmermans, Tensen, Klapwijk, van Riesen, de Breuk, Verkuil, de Jong en Kniper. Tegen de heeren 't Hooft, Buis en Knaap.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1