1876 Vrijdag, 4 Februarij 5. A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeventiende Jaargang. Prijs van het Abonnement: Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Polderwezen. Holl. Maatscliappij fjandboiiw. Landbouw. H AARLEMMER1EER AT.TiR TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. Prys van een enkel Nommer 15 Cent. tliteriyk W ten*tlag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Predikbeurten te Kage en Abbenes. Zondag, 6 Februarij 1876. Te Kagedes voormiddags ten 9 x/2 ure. Abbenes, namiddags 2 Woensdag, 9 Februarij 1876. Te Abbenes, des avonds ten 6 ure. van 26 .Januarij tot 1 Februarij 1876. GEBORENPieter, zoon van P. P. Spinters en A. E. Moos. Ni- colaas, zoon van P. van der Burg en J. Los. Dingena Willemina, doeh- ter van D. Schaap en W. Everse. Anna, dochter van P. de Rui'.er en J. Kroes. OVERLEDENGerrit, oud 4 maanden, en Anna Maria, oud 3 jaren, zoon en dochter van J. Burgers en A. M. Holla. Hilkelina Catharina, oud 3 maanden, dochter van M. J. van der Colk en A. Backer. Cor nells, oud 2 weken, zoon van C. van der Neut en M. S. de Graaf. Pieter Bruin, oud 85 jaren, wednr. van Gijsberta Sijpesteijn. Jan, oud 1 maand, zoon van A. Met en E. Ooms. Adriana Resoort, oud 24 jaren, gehuwd met Pieter Cramer. Apolonia, oud 20 jarendochter van H. van Schie en K. Tromp. Adriana, oud 2 jaar dochter van A. Visbeen en H. de Groen. Leentje, oud J 4 -naande; dochter van J. van Vliet en E. Karmigel. Gerardus, oud 14 n, zoon van C. de Wit en A. van Roon. Jacobus Hendrikns, oud 4 weken, zoon van J. B. Beijersbergen en M. A. Pinkse. Jacoba, oud 3 maanden, doch ter van H. Vermeulen en J. Quant. Anna Margaretha, oud 7 maan den, dochter van J. J. van Steenderen en E. Kempe. Pieter Boon, oud 57 jaren, wednr. van Geertruida Gortenbos. ONDERTROUWD: geene. GEHUWDJ. Krijnen met G. van Regteren, (wed.) Het De-jjartemeiit Nieuw-Venne-p der Maatschappjj „Toc Nut van 't Algemeen" zal weder eene vergadering bouden op Don- derdag 10 Februarij e. k. des avonds ten half zeven ure, waarin de lezing zal geschieden door den heer Yeefkindt, en bijdragen zullen geleverd worden door den heer A. G. Reede en anderen. Namens Ingelanden van het Waterschap Schouweu (Zeeland), is in de algemeene vergadering van dat waterschap, bij monde van den voorzitter, den verdienstelijken waterbouw- kundigen arnbtenaar, den heer P. Labrijn Dz.geluk gewenscht met zijne 25-jarigetrouwe ambtsvervulling op 28 Januarij j. 1., terwijl als blijk van hulde en waardering hem namens Inge landen werd aangeboden een prachtig zilveren inktstel onder een glazen stolp met symbool en inscriptie. In dezelfde vergadering is o. a. de levering der voor het stoomgemaal benoodigde stoom- en waterwerktuigen gegund aan den laagsten inschrijver zijnde de Nederlandschs Stoom- bootmaatschappij te Feyenoord, bij Rotterdam voor 78,400. De Vergadering der Afdeeling Haarlemmermeer van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw had op 1 Februarij te Hoofddorp plaats. De vergaderzaal was zeer vol, en niet ten onregte waren meer dan 100 leden opgekomen; immers een goede bekende zou het woord voerenen den landbouwer wijzen op de onovertrefbaar schoone en nuttige lessen welke de naluur ons als in een geopend boek geeft te aanschouwen. Met de meeste aandacht werd de inprovisatie van den Heer Boomkamp gevolgd, zoowel daar waar hij wees op den groei van planten en hunne beteekenis, als wanneer hij aantoonde hoe door rationele behandeling het landbouwbedrijf meer pro- ductief gemaakt kan worden. Herhaalde toejuiching viel den spreker ten deelhem ten bewijze, dat hij in de Afdeeling Haarlemmermeer als een gewaardeerd raadsman begeerd en be- scbouwd wordt. In dezelfde vergadering werd besloten aan eene Commis- sie het ontwerpenregelen en uitvoeren van een wedstrijd voor paarden-dorschmaehinentot dorsching van zadengra- nen en peulvruchten, op te dragenaan deze Commissie werd tot dat doel een crediet van 100 toegestaan. Aoordbroek1 February. Trekken sedert onheugelijke jaren om dezen tijd des jaars en wat vroeger en later de talryke en veelal soliede Oostfriesche veehandelaars de aan dacht van den landbouwenden stand door hunne aawwezigheid thans wekt hunne geheele n/wezigheid zeer de opmerkzaam- heid. Ten gevolge van het wegblijven van genoemde vee- opkoopers zijn dan ook koeijen die in Maart en April a. s. kunnen kalven, totaal onverkoopbaarten rainste er komt memanddie er naar vraagt. Een gerucht zegt, dat in de streken van Duitschland, waar de Oostfriesche kooplieden hunne hier gekochte koeijen gewoonlijk naar toezenden, de oogst der mangel- en beetwortels is mislukt, wat dan tot ge- volg moet hebbendat er daar geen vee kan gebruikt worden voor het weigras. Docknm1 Februarij. Alhoewel in het afgeloopen jaar eene aanzienlijke firma onze stad verliet om zich ergens anders te vestigenwas de handel in cichoreiwortels en vlas voor eene gemeente als deze nog zeer aanzienlijk. Ruim 6,500,000 kilogram cichoreiwortels werden ingevoerd, vertegenwoordi- gende eene waarde van 5 80,000; terwijl circa dezelfde kwantiteit voor het grootste gedeelte naar Rusland, Duitsch land, Denernarken en Engeland wordt verzonden. Onze vlasmarkt bieef nog altijd de aanzienlijkste der noor- delijke provincien. Een aantal van 1,500,000 bundels tegen bijna 3 millioen gulden werden door 12 firma's hier ingekocht en voor het grootste gedeelte uitgevoerd naar Engeland, Belgie Frankrijk, Duitschland en Oostenrijk. Geven deze cijfers een aardig figuur voor een stadje van 4500 iuwoners, waarbij bovendien nog komt de vrij aanzienlijke handel in vee, granen en woldat alles zou aanzienlijk vermeerderenwanneer de regeering eens wat medelijden met Dockum begon te krijgen en ons vaarwater naar zee wat verbeterde of een lijntje maakte, dat ons met het Staatsspoor te Veenwouden verbond. Capelle (Langstraat), I Februarij. De handel in kalf- koeijen is voor het oogenblik weder zeer levendig. De Bel- gische kooplieden loopen zeer druk aan de huizen en koopen tot booge prijzen alle koeijen of vaarzen op, die kort bij kalven zijn. Voor de le kwaliteit wordt van 225 tot/ 250, voor de 2e. kwaliteit van 81 tot 220 besteeds De weilanden worden in deze streek voor het aanstaande saizoen tot ongekende hooge prijzen verpacht. Dezer dagen werd de verpachting van eenige perceelen toebehoorende aan den beer van Dam van Hekendorp, en meerendeels onder Drongelen gelegen bij publieke veiling gehouden waarvan het resultaat was dat er perceelen bij waren, die de helft meer opbragten dan gedurende de laatste jaren, de onkosten van de verhuring hierbij nog niet gerekend. ffleppel, 2 Februarij. De aanhoudende sterke vraag naar vette varkens, gevoegd bij de omstandigheid dat de oude varkens reeds alle zijn opgeruimdheeft den prijs tot eene inderdaad nooit gekende hoogte opgevoerd. In het vorig jaar omstreeks dezen tijd kocht men een redelijk goed varken voor 23 a 25 cent het half kilogram, en nu wordt al 32 a 33 cent be- taald, en het is waarschijnlijk, dat het hierbij, vooreerst althans, nog niet zal blijven. Niettegenstaande schier elke veebouder zich met kraeht op den aanfok en de vetmesterij toelegt, schijnt een en ander thans niet aan de behoefte te kunnen voldoen. Ook de prijs van de boter is verbazend hoog. Men betaalt stukboter (Meppeler kluiten van \/2 kilogr.) tot 2.55, het j/8 vat tot 32 a 33. De Drentsche- boer, in den regel niet kwistig met tevredenheidsbetuigingenzegt nu toch dat het tegenwoordig „redelijk wel" is, Mastenbroek2 February. Wij verheugen ons, dat in de laatste maanden de veestapel goed gezond is. Mond- en klaauwzeer zijn verdwenen. Hooi is duur, daar in den laalsten tijd veel van dit produkt naar Duitschland is verzonden. De prijs is thans p. m. 30 per 1000/2 kilogr. Het 30e Landhuishoudkundig Congres zal dit jaar in de hoofdstad gehouden worden, en wel op den 26 Junij en vol- gende dagen in een der lokalen van het Koninklijk Zoologisch Genootschap „Natura Artis Magistra." De werkzaamheden zullen omvatten 1. Akkerbouw in den ruimsten zin, veeteelt en zuivelbereiding; 2. Tuinbouwin al zijn omvang; 3 Houtteelt in al haar onderdeelen; 4. Natuur- wetenschappen en haar toepassing op den landbouw; 5. Land- en volkshuishoudkunde in bet algemeen en statistiek en 6. Ko- lonialen landbouw. Blijkens opgave van den Directeur der Rijksverzameling van landbouwwerktuigen te Utrecht, is die inrigting in het jaar 1875 bezocht door 358 personen, waarvan 322 Nederlanders en 36 vreemdelingen. In 1874 was het aantal bezoekers 380, in 1873, 308. Het aantal werktuigen dat in het afgeloopen jaar elders ter beproeving of in gebruik is gegeven bedroeg 25; in 1874, 16. Het land, den 27 Januarij te Texel geveild, heeft ruim/ 2000 per hectare opgebragt. Op den^ 31 Januarij, 's middags ten 12 ure, zijn in De Brakke Grand, te Amsterdam, geveild N°. 1. De Boereu-Hofstede Hogerwerfc. a., in den Sloter Binnen- en Middelveldsche gekombineerde Polders 16.900. Opgeh. N°. 2. Drie kampen Wei- en Hooiland, als boven 9900. Opgeh. N°. 3. Drie kampen dito, als boven; 6550, 10. Opgeh. N°. 4. Drie kampen dito, als boven; 9500. M. J. v. Lk- gelen. N°. 5. Drie kampen dito, als boven; 9500. Opgehouden. N°. 15 te zamen 52.360, 2. Opgehouden. De Dorpsvereeniging Lochem Laren hield onlangs eene ver gadering te Laren, in het logement van den heer D. J. Eg- gink. Een groot aantal leden was als gewoonlijk opgekomen om de voordragt aan te .hooren van den heer C. A. W. van Hoorn te Arnhem, daartoe geheel belangeloos overgekomen. Trad hij reeds vroeger een paar malen tot aller genoegen in de vergaderingen der Dorpsvereeniging als spreker op, toen hij verschillende melkteekenen bij ons rundvee behandelde, met niet minder genoegen hoorden de landbouwers hem thans, nu hij sprak over het paard en de paardenfokkerij. Allereerst behandelde hij in eenige groote, doch tevens duidelijke en juiste trekken den bouw van het paard. Zelf noemde hij dit deel zijner rede een drooge opsomming van anatomiscbe bij- zonderheden; zijn hoorders waren dit echter blijkbaar niet met hem eens, want met gespannen aandacht volgden zij zijne voordragt. Op zeer populaire wijze deed hij zijn hoor ders zienhoe de schoonheid van een paard niet maar gele gen is in de opvatting van dezen of geneuzoodat de eene fraai zou kunnen noemenwat de ander leelijk vindt. Dit moge misschien in enkel opzigt het geval zijn bij de keuze van kleur of ras, bij de bepaling der schoonheid van ieder paard afzonderlijkgelden vaste r'egelen gegrond op den in- nerlijken bouw van het dier, Spr. wees aan hoe het geraamte van een paard gevormd is, en hoe ieder deel er van door de natuur juist zoo is gevormd en juist daar is aangebragt dat het op de gemakkelijkste wijze de drager of voortbren- ger kan zijn van de grootst mogelijke kracht. Hoe bij de vorming van het dier, tot in de kleinste onderdeelen, de doelmatigheid nooit was uit het oog verlorentoonde Spr. op bevattelijke wijze aan. Schoon moet dus het paard genoemd worden, waarvan al de deelen zoo zijn gevormd, en aldus zijn aangebragt als de natuur het iu hare hoogste volkomen- heid heeft gewild. Afwijkingen van die door de natuur zelve voorgeschreven wetten schaden aan de doelmatigheid der in rigting, ze zijn gebreken die de schoonheid van het dier ver- minderen. Een paard met een te lange ruggestreng, te kort kruis, te hooge beenenis niet maar voor het oogenblik lee lijk omdat men deze eigenschappen nu eenmaal aangenomen heeft niet mooi te vinden, maar het zal ten alien tijde een leelijk paard zijn, omdat het gebreken heeft in zijn organisme die aan de doelmatigheid en bruikbaarheid er van meer of minder afbreuk doen. Schoonheidsvormen zijn dus niet wil- lekeurig om te leeren wat scboon is; ook bij het paard moe- teu wij allereerst bij de natuur ter school gaan. In het tweede deel zijner rede gaf de Spreker een histo- risch oveYzigt over de verschillende paardenrassen die elkan- der in den loop der tijd en als het meest in zwang zijn op- gevolgden leerde dat ook alweer op dit gebied het den af- hangt van het ander, dat nergens toeval of willekenr heerscht. De maatschappelijke toestanden bepaalden ten alien tijde welk paardenras het meest werd gewenscht, en dus met bet meeste voordeel moest worden aangefokt. De zwaar gebarnaste rid- ders der middeleeuweodie op hun gepantserde rossen de zware slagen van de thans niet te hanteren zwaarden had- den te weerstaan hadden uiterst zwaar gebouwde, uiterst krachtig gevormde paarden noodig. De galante hovelingen uit den tijd van LodewijkXIV, die, in zijde en fluweel gedoscht als in feestelijken optochtsoms met hunne dames, ten strijde togen zagen vooral uit naar elegante telgangers, van op- vallende kleuren appelschimmelsisabellen en dergelijke. In onzen tegenwoordigen tijd van telegraaf en stoom waarin het niet meer zoo noodig is, om langs slechte wegen zware las- ten te laten vervoerenverlangt men bovenal snelheid in het paard, en zijn die rassen het meest gezocht, welke die hoe- danigheid bezitten. De paardenfokkers zullen goed doen steeds op dergelijke teekenen der tijden te letten. Ten slotte gaf de Spreker verschillende behartigenswaardige wenken met betrek- king tot de paardenfokkerij. Volgens zijne meening was bet bovenlandsche ras het beste om onze graafschapsche merrien er mede te kruisen. De landbouwers zouden daardoor goede krachtige werkpaarden verkrijgen die ook als luxe-paarden voor hooge prijzen zouden kunnen worden verhandeld. Het lag voor de hand dat het voor den landbouwer van groot be- lang is te zeggen dat hij goede, waardige paarden aanfokte en dat hij dus vooral zijn aandacht vestigde op veredeling van het aanwezige ras. Het is waarlijk voor een boer niet on-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1