A<1 v e r I e ii I i e n. Openbare Verkooping - 22 Hoogheemraadschap Rijnland. van VAST GOED. de Gronden van het Zuidelijk deel van het voormalige Eiland Ruigoord MBBBBiHHHBSBB Ijandbouw. Ciesneng-de ilerigten. REGT SZ AKEN. 1". dat de LI.JSTEiV der Stenigeregtigde Ingelanden gelegen in den droog'gemaakten I.I poldergenaamd de Houtrakpolder Betaling binnen Drie jaren. b. De Eaad der Gemeente Haarlemmermeer Gelet op art. 215 der gemeente wet Heeft bealotenop de begrooting van uitgaven voor de dienst van 1875 te doen de navolgende af- en overscbrij- vingen Afschrijving. Hoofdst. 12, art. 1, volgnr. 113, onvoorzie. ne uitgavenf 85 Ovenchrijving. Hoofdst. 4, art. 7, volgnr. 70, gratification aan brandspuitlieden85 Toelichting. Ongenoegzaamlieid der op de begrooting uit- getrokken som. Gedaan te Haarlemmermeer ter openbare Raadsver»adering van 30 December 1875. Vervolgens wordt gelezen bet rapport van de Einanciele Commissie, in wier handen deze voordragten zijn ges eld ge- weest; welk rapport luidt als volgt: De Financiele Commissie vergaderde op heden. Tegenwoordig de Heeren H. F. Bultman en J. IJ. Ran; afwezig de beer G. B. 't Hooft Zij bebandelde de volgende af- en overschrijvingenin han den der Commissie gesteld ter fine van praeadvies. 1°. Eene overscbrijving uit de onvoorziene uitgaven van J 8 5 op post 70, art. 7afd. 1, Hoofdst. 4 wegens onge- noegzaamheid van de uitgetrokken som. 2°. Afcschrijving ad 525 op post 91, Art, 1, Hoofdst. 7, en overtebrongen op post 92, art.- 2, Hoofdst. 7, noodig ter voldoening van geneeskundigen bijstand in de wijken waar geene geneesheeren gevestigd zijn. Mede behandelde de Commissie. 3®. Een voorstel tot voldoening van 50 gratificatie aan P. Pranger en 19,50 aan van Asperen van de Velde, voor het bijvoegsel van het Staatsblad, uit den post onvoorziene uitgavenen 4°. eene aanvrage van den ambtenaar J. Egginkom eene gratificatie over 1875. Na onderzoek van de ten deze noodige en daarbij behoo- rende stukken, stett de Commissie u voor, om conform met het voorstel van Burgemeester en Wethouders goed te keuren de af- en overschrijvingen sub 1 en 2 boven vermeld, even- zoo te handeleu met het voorstel sub 3 genoemd, en eindelijk voor dit jaar alsnog goedgunstig te beschikken op het adres van den ambtenaar J. Eggink en hem 25 toetekennen als gratificatie over 1875. Zoo doende bereikt het tractement van adressant met de gratificatie het cijfer voor tractement over 1876 op de begrooting gebrasrt. Haarlemmermeer, 30 December 1875. (get.) H. F. Bultman. u J. IJ. Ran. De raadsbesluiten sub a en b vermeld worden daarop zon- der discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. Wordt vervolgd.) rexel, 8 Febr. Verleden week is bier een boerderij ge- veildwelke geen 5 00 per hectare kon opbrengen. De streekwaarin zij is gelegenis dan ook van te geringe kwa- liteit, dan dat men hooger koopsom vervvachten kon. Varssevcld7 Febr. In de vorige week zijn alhier bij de heeren Boland twee buitengewoon zware varkens afgeleverd een van Duitshof, wegende 469 halve kil.en een van Wee- nink, van 480 idem, alles schoon aan den haak. Verleden jaar had laatstgenoemde er zelfs een geleverd van 541 oude ponden, wel een bewijs dat hij het vetmaken verstaat. Bolsward7 Febr. Onlangs gewaagden de dagbladen van de barbaarsche behandeling, die men het vee uit Friesland te Louden deed ondergaan. Het schijnt, dat het te Harlingen ook niet altijd in den haak is, ja dat daar vee kan verloren gaan zonder dat er een haan naar kraait. Hier althaus is een verhaal in omloop, dat uit goede bron komt, en waarin een der Engelsche agenten te Harlingen juist geen al te fraaije rol speelt. Een handelaar in vee had een schoouen stier naar Lou den afgeleverd; eenigen tijd later bleek het, dat de stier ver- dwenen was. Het beest was te Londen niet gearriveerd, het was niet over boord geraakt, noch ook over boord gewor- pen, het moest dus te Harlingen zijn verdwenen. Het erg- ste is, op het kantoor van den agent, die den stier moest verschepen, wil men niets van de zaak hooren, jade bestolene werdbij zijn herhaald verschijnen op het kantoor nog uitgelagchen op den koop toe. Wat er tegen te doen? Indien hij zijn regt bij de bevoegde magt laat geldenis er geen twijfel aan of hij zal schadevergoeding krijgenmaar dan kan hij ook zeker zijn, dat hij later geen stuk vee meer mag verschepen. Zulk een Engelsch monopoliestelsel is niet alles! Kwamen er Hollandsche booten in de vaart (en men zegt dat daarop hoop bestaat), dan zou men zijn eigendom al heel wat geruster aan de expediteurs kunnen toevertrouwen. Helmoml9 February. Op den stal van den landbouwer Tielen te Asten zijn 14 stuks rundvee door de tongblaar aangetast. Voor de oprigtingskosten moet de gemeente 20,000 bijdra- gen de overige kosten komen echter voor rekening van het rijk. Aan de firma van der Slik C°. te Dordrecht, die reeds 3500 hectaren grond in de provincie Limburg ter exploitatie van steenkolen bad, is thans met 's Konings goedkeuring op nieuw 900 hectaren in de gemeenten Heerleu en Voereudaal ter ontginning afgestaan. Bij beschikking van 7 February 1876, n°. 57, 12eafdee- hng, is_ met 's Konings magtiging eene Commissie ingesteld ter behahiging van de belaugen der Nederlandsche inzenders op de internationale tentoonstelling van tuinbouvv, die van 30 April tot 7 Mei 1876 te Brussel zal gehouden worden. Die Commissie is zamengesteld uit de volgende heeren jhr. mr. H. Hoeuflt van Velsen, tevens voorzitter, C. A. A. Dudok de Wit, J. H. KrelageL. Kruyff, H. van Lunteren mr. J. L. baron Nepveu, jhr. H. J. Rutgers van Rozenburg, J. A Willink Wszn.H. Witte. In de week eindigde met 29 Jan. werden in Friesland 16 gevallen van longziekte geconstateerd en werd een uieuwe koppel door die ziekte aangetast bevonden. In dezelfde week van 1875 kwamen 42 ziektegevallen voor en werden 4 kop- pels aangetast. Het aantal verdachte koppels bedroeg op 31 Jan. 23 en op hetzelfde tijdstip in 1875, 64. In de Kolnische Zeitung komt eene waarschuwing voor van professor Nobbe (een zeer bevoegd persoon in deze)tegen het versalschte klaverzaad. Men vermengt het met zandsteen en dit bedriegt het oog zoozeer, dat de geoefendste kenner er het slagtoffer van wordt. Dit surrogaat wordt thans in vijf soorten vervaardigd nl. tot vermenging onder roodewitte, Zweedsche en groene klaver. De prijzen varieren van 4/2 tot 8/2 m. per 50 kilo. De plaats van afzending is Praag. Aan deze vervalsching wordt het toegeschrevendat de klaveroogst verleden jaar bijna overal mislukt is. De gemeenteraad van Wageningen heeft besloten de gebou- wen voor de Landbouwschool aan te koopen voor 40,000. Dr. L. Mulder schrijft in de Landb. Courant In het Vaderland van 27 Jan. 11. is aldus geschreven „„Volgens berigten uit Luxemburg is de veepest te Cap en Capelle uitgebroken. Gedurende 60 dagen mag aldaar geen ver- voer van vee geschieden.''" ..Dadelijk heb ik aan den heer Charles Siegengemeente-veearts te Luxemburg en secretaris van den Cercle agricole et horticole in het groothertogdom gevraagd of dit berigt waar, was of niet, en ontving daarop het navolgend antwoord „De mededeeling door verscheidene politieke bladen verspreid, dat de runderpest heerscht te Cap en te Capelle, is onjuist. Het is geen runderpestmaar wel de longziekte, die er heeft geheerscht evenals in eenige andere plaatsen van het groothertogdom." In een partikuliere correspondentie van de Landbouw Ct. wordt melding gemaakt van een uitvinding door den paardenarts Hartmann, om het uitglijden van paarden op gladde plaatsen te verhoeden. Zij bestaat uit een buffer van gevulcaniseerd caoutchouc, die juist past in dat deel van den paardenhoef waar het ijzer zich niet bevindt, en met behulp van drie stalen plaatjes zoo aan den hoef is bevestigddat de caoutchouc ongeveer een streep buiten het hoefijzer uiisteekt. Het met zulke buffers voorziene paard vindt, als het op de caoutchouc staat, een stevigen weerstandzonder dat de buffer in het minst lastig is of de uitwaseming van den hoef verhiudert Een groot voordeel, dat de uitvinding van Hartmann boven al'e vroegere van dien aard bezit, is dat de buffer in een oogenblik aangelegd en verwijderd kan worden, en daar hij met voluminous is, kan een ruiter of een voerman altijd het noodige aantal met zich voerenom ze, zoo noodig, onder- weg aau te leggfcn. Bij sneeuw en dooiweder, alsmede op natten, leemigen bodem wordt de ruinate tusscben het ijzer en de zool van den voet ligt met sneeuw, ijs of leem aange- vuldsoms vormen zich ballendie het paard bij het ga°an hinderen en bovendien tot ziekten van den hoef aanleiding geven. De buffer van Hartmann kan een en ander voorkomen. Reeds zijn daarmede genomen proeven zeer voldoende uitve- vallen. Door de regering is een wets-ontwerp ingediendstrekken- de om aan de rims terdjamsche HanaalmaatscJiappij toestemming te verleenen tot het opnemen van geldenonder verband van schuldbrievengevestigd op haar in eigendom toebehoorende gronden. Pot dusver, zoo lezen wij thans in de memorie van toe lichting, heeft de maatschappij de voorkeur gegeven aan ver- koop der drooggemaakt.e gronden, waarin zij zeer gelukkig is geslaagdvermits tot heden door haar zijn vervreemd onge veer 2480 hectaren, dooreen genomen tegen den prijs van ruim 1960 de hectare. Zij wenscht op gelijke wijze voort te gaan, doch voorziet, dat het ten verkoop gereed komen der gronden geen gelijken tred zal houden met de uitgaven tot bekostiging harer werken, en is daarom verpligt naar een tijdelijk hulpmiddel om te zien. De maatschappij wil de som van 2 millioen opnemen, tegen verpanding van door haar af te geven schuldbrieven, verzekerd door hypotheek op hare panden. Tot dit einde zdu zij schuldbrieven wenschen daar te stellen onder verband van de gronden van droogmaking III (West) van haar algemeen plan, groot ruim 1653 hecta ren, naar den maatstaf van 1500 per hectare, dus tot een bedrag van ongeveer 2,500,000, en dan op de schuldbrie ven beleeningeu te sluitentot een bedrag van hoogstens 2 millioen, tegen een rente van 5 pet. 's jaars. Naarmate van den verkoop der gronden zouden de schuld brieven moeten worden ingetrokken, om opheffing te kunnen verkrijgen van de op de gronden gevestigde hypotheek, maar die schuldbrieven zouden dan, voor zoover de omslandighe- den niet mogten toelaten om de beleeningeo, waarvoor zij in pand gegeven warenaf te lossenvervangen kunnen worden door gelijke stukkengevestigd op de gronden van polder III (Oost), groot ruim 446 hectaren en van polder VIII, groot 379 hectaren. Voor een en ander wordt de toestemming der wetgevende magt gevraagd. Wegens den betreurenswaardigen toestand der landbouwers en de geringe opbrengst der pondengedurende de twee laatste jaren beeft Graaf de M erode van Pietersheim aan al zijne paehters eene vennindering geschon- ken van een-vijfde gedeelte van den verschuldigdeu pachtprijs. (A.d.L.) In den in den ochtend van den 7 dezer van Luik naar Maastricht loopenden trein had een der reizigers de onvoorzigtigheid tegen een niet goed gesloten portier te gaan leunen terwijl de trein reeds in beweging was, zoodat hij er uit viel. Gelukkig voor hem lag echter de sneeuw zoo hoog, dat de man als in een veeren bed teregt kwam, geen letsel ontving en dood bedaard zijne reis te voet vervolgde. Te Amsterdam zijn, alleen voor geneeskundigen, dezer dagen te zien geweest twee meisjes van 5 j en 2f jarenwaarvan het oudste 212 en het jongste 185 halve kilo zwaar is. Om zich een begrip van den ornvang van het oudste meisje te kunnen vormendient men te wetendat de afstand van het eene einde van het schouderblad tot het andere een meter is en de ornvang van haar ligchaam 1.60 meter bedraagt. Zij is blijkbaar minder schrander dan haar zuster, kan niet staanen is in het minst niet ver- baasd ze zit de bezoekers aau te kijkenterwijl de jongsteop het eerste gezigt niet onbevallig, gaarne met haar moeder speelt. In de nalatenschap van Mevrouw de Jacobi Loeff, te Oosterwijk bevoud zich een zilveren gedenkpenning van de inneming van Breda door het turfschipter grootte van een rijksdaalder. De inneming is er op gegraveerd. Hij zal in de maand April bij de veiling van den inboedel pubiiek verkocht worden. ,D® Leeuwarder Courant deelt mededat de Zuiderzee zoo vol ijs zit dat het nog wel veertien dagen zal moeten dooijen eer dat de booten weder van Harlingen naar Amsterdam kunnen stoomen. Moedersweest toch voorzigtig Eene onbemiddelde moeder, in de Verbrandestraat te Doesborgh woonachtigliet - terwijl zij uitging - haar 4-jang dochtertje te huisom op nog twee jongere kinderen te passen He kleederen van het meisje vatteden vlam aan het vuur eener stoof waaraan het zich warinde en in weerwil van de hulp die op haar ge- schreeuw spoedig kwam opdagen is het kind twee dagen later aan de bekomen brandwonden overleden. ''e Saint-Etienne zijn ten gevolge van eene ontploffing in eene steenkolenmyn216 werklieden bedolven geraakt; 24 werden levend er Ultgehaald en de overigen acht men verlosen70 lijken zijn reeds te voor- scnijn gehaald. Te Parijs worden jaarlijks 20,000 honden in de Physiologische labo- ratoriatot het nemen van proeven levend ontleed. Ly°n heeft een bakker, die zijn leven moede was, zijnen oven iiinK aangestookt en is er daarna ingekropen. Mr. F. gezegend met een verbazenden eetlust, was onlangs op een diner genoodigd dat veel te wenschen overlietvooral ten aanzien van de hoeveelheid. Toen hij naar huis ging zeide de gastvrouwMijnheer, ik hoop dat u het nog eens hervatten zult." /Met uw toestemming Mevrouw, al was het terstond," antwoordde de advocaat op die beleefdheid'. Naar men ons uit goede bron raededeelt, zijn de proces- stukken in zake ca. H. J. Jut c. s.welke de prokureur-ge- neraal ter examiDatie van den officier van justitie te Rotter dam had ontvangen, nadat de iustruktie op een paar punten was aangevuld aan dien ambtenaar teruggezondenmet ver- zoek, thans de verwijzing naar hem prokureur-generaalover- eenkomstig art. 120Wetboek van Strafvordering, te vorderen. Behalve de aan het dossier toegevoegde, bijna even uitgebreide instruktie tegen de Jong c. s., bevat de inventaris bij de aeht- honderd processtukken. De behandeling der zaak kan niet eer- der dan tegen de tweede helft van Maart of de eerste helft van April worden tegemoet gezien. (Fad.) Tegen den hoofd-onderwijzer van eene der openbare scbolen te Gorinchem is dezer dagen eene strafregtelijke vervolging in gesteld omdat hij bij het heerselien eener besmettelijke ziekte in zijne woning, binnen acbt dagen nadat die ziekte geweken was, zijn school had bezocht, zonder dat te voren ontsmetting ingevolge de wet was geschied; welke overtreding met eene geldboete van 5 tot 25 gulden en met gevangenisstraf van 1 tot 3 dagen te zamen of afzonderlijk bedreigd wordt. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van Rijnland bren- gen bij deze ter kennis van Ingelanden van het Hooghbemraadschap voor het Dienstjaar 1876 voi- gens Art. 29 van het Reglement, gedurende veertien dagen na heden (Zondagen uilgezonderd)van des morgens 9 tot des middags 12 ure, ter inzage zullen ligaren als volgt: De L1JSTEN van al de zestien Districten ter Secrefarie van Rijnland, alvvaar zij tevens, tegen betaling van 10 Cents voor elke Lijst, verkrijgbaar zijn; die van het derde District aan den Cruquitts die van het vierde District aan den Lijnden die van bet zevende District aan den leeghwater die van elk der overige Districten ter Gemeenle-Secre- tarie vau de Hoofdplaats van dat District en van de daartoe liehoorende Onder-Kiesdistrieten 2. dat zijdie vermeenen dat de Lijsten niet naauwkeurig zijn opgemaaktvolgens Art. 30 van het Reglement, gedu rende veertien daa;en na het aanplakken dezer Kennisgeving hunne BEZWAREN, met overlegging van de vereischte Be- wijzen, kunnen onderwerpen aan de beoordeeling van de Vereenigde Vergadering, welke op den eersten Dooderdag in Maart over de ingekoinen Reclames zal beslissen. 29 Januarij 1876. Dijkgraaf en Hoogheemraden voornoemd, DE CLERCQDijkgraaf. A G. DE BRUIJN KOPS, Secretaris. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van Rijnland geven kennis dat zij op D i n s g dag d e n 7 M a a r t 1 8 7 6 des voormiddags ten elf ure, in de Zaal van de Societeit (le Krooil," op de Groote Markt te Haarlem, zullen overgaan omten overstaan van den aldaar residerenden Notaris C. J. G. DE BOOIJ, teveileil en, genoeggeldende, te verkoopeil Zijnde deze GRONDEN, ter grootte van ruim 46 Hectaren, puike Kleigronden, thans liggende in Weiland, doch ook vol- komen geschikt om als Bouwlaud te worden gebezigd. De GRONDEN worden geveild in 20 Perceelen en 6 Com- binatien, zooals breeder bij de gedrukte Notitien is aangeduid. De gedrukte Voorwaarden zijn a 25 cents, en verdere in- lichtingen verkrijgbaar van den 7 February af, aan de Se- cretarie van Rijnland te Leiden, bij de Opzigters te Spaarn- dam en Halfweg en ten Kantore van genoemden Notaris. De buiten de Kade gelegen Gronden bevatten uitmuntend Veensiik.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2