1876. Vrijdag, 18 Februarij. I\K 7. V A N A AN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeventiende Jaargang. Prijs /an het A.boimement: in het Jaar6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer lSJ/a Cent. Haarlemmenneer-Polder. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 9 Februarij tot 15 Februarij 1876. HoII. Nlaatschappfj v. H^aiulbouw. Afdeeling Sloten. Landbouw. Gemeng'de EKeriglen. -A SS" ^WiSSMS ^WSSSSSP" HAARLEMMERIIEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BOft&A C°.te Amsterdam. WJiterlfjk J#\ rusting.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. In de op den 16 dezer te Haarlem gehouden vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder is de heer C. E. Heynsius met algemeene stemmen tot Heemraad van dien polder ^erbenoemd. Aan den heer mr. J. P. A. Teding van Berkhout, gedurende bijna 20 jaren penningmeester van den polder, is, op zijn verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend, in te gaan op 1 Junij aanstaande. In het einde van Maartof in de eerste dagen van April zal tot de benoeming van een penningmeester worden overgegaan. Predikbeurten te Kage en Abbenes. Zondag, 20 Februarij 1876. Te Kagedes voormiddags ten 9 /2 ure. Abbenes, namiddags 2 Naar men verneemt zijn door enkele lotelingen bezwaren ingebragt tegen de onlangs alhier plaats gehad hebbende lo- ting voor de nationale militie. Er is namelijk geloot voor een reeds overleden loteling. Het getrokken nommer is zeer waarschijnlijk vrij. Zij, die daarop bezwaren inbreB,- gen, grondeu die daarop, dat bedoeld nommer hun had knn- nen te beurt vallen ware het niet voor den overledene ge trokken geworden. Aan den heer P. Pranger is, op bet daartoe door hem ge- daan verzoekeervol ontslag verleend als arabtenaar ter Se- cretarie dezer gemeente. lot derden klerk ter Secretarie is door Burgemeester en Wethouders benoemd K. Los, thans volontair. GLBOREN: Adrianus, zoon van J. Jonkman en G. Spijker Maria, dochter van J. Lelieveld en J. Kroon. Maartje, dochter van A. Hoog- raoed en T. Schelling. Catharina, dochter van J. Ravensloot en E. van Veller. Teuna, dochter van J. Noorloos en E. van Wijk. Jannetje dochter van C. Lodder en M. H. de Booi. Lijpjedochter van J. Koelewijn en A. Nederveld. Gijsbertus, zoon van C. Wezelenburg en G. Kwakkenbos. Petrus Adrianus, zoon van P. Zeestraten en G. van Kempen. Heiltje, dochter van T. van Zanten en W. van der Wal. Margrita, dochter van J. Griekspoor en M. van Groningen. Leentje, dochter van J. Roos en A. C. W. S. Groen. Dirk, zoon van A. Mul- dei en r. Blokker. Jan, zoon van P. de Gier en L. Boer. Anne xe Gerritje, dochter van A. Colijn en A. Verkuijl. Mozeszoon van L. lams en A. Schouten. Pieter, zoon van J. Pieters en M. Scheer. Peunis zoon van P. Kooij en A. Markus. Gen-it Willem, zoon van L. van Klaveren en E. Evers. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van C. A. Polak en J. v. d. Linden. OVERLEDEN: Maria Catharina van Ostade, oud 58 jaren, gehuwd met Amoldus Panis. Maartje, oud 22 maanden, dochter van C. de Vos en P. Schouten. Margrita, oud 1 dag, dochter van J. Griekspoor en i van Groningen. PieteronelJa van Andel, oud 49 jaren, gehuwd met eiiit huipers. Cornelis, oud 3 maanden, zoon van J. Noordermeer en R°on- Gradus van Rijswijk, oud 71 jaren, wednr. van Johanna van Helvoort. Hendrik, oud 2 jaren, zoon van H. van den Bosch en VV. Zonneveld. Jacobus, oud 5 maanden, zoon van P. Twicht en M van Stein. ONDERTROUWD: J. Tur (wednr.) met A. van Es (wed.) D. Has- ter met G. Ruiter. G. den Breijen (wednr.) met W. van Pelt. G. van der Graaf (wednr.) met H. C. Boer (wed.) GEHUWD: geene. In den morgen van den II dezer, omstreeks 11 ure, is afgebrand de boerderij van Wm. Claijstaande te Haarlem mermeer, IJweg, Sectie N, kavel 18, bewoond door deWed. Stoop. Eene schuur is behouden gebleven alsmede het groot- ste gedeelte van het huisraad. Alles was tegen brandschade verzekerd. Het huisraad bou- werij-gereedschappen, granen enz. voor 3,700. Twee spuiten, die van Hoofddorp en Nieuw-Vennep waren bij den brand aanwezig. Plaatsgebrek noodzaakt ons het Vervolg van het Verslag van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer van 'it) December 18 75 tot ons volgend nummer te moeten laten liggen. In hare vergadering op Woensdag 9 Februarij jl. trad, daartoe uitgenoodigd als spreker op de heer Eug. Veulemans' van Watergraafsmeer. Op bevattelijke wijze behandelde sprekei de volgende punten betreffende het kweeken van moesplanten: 1°. hoe de meet in den grond moet worden aangebragt 2°. het aanleggen van zoogenaamde mestbedden 3°. den wmelhouw. De onverdeelde aandacht, waarmede zulks werd aangeboord, leverde het bewijs, dat het gesprokene echt practische op- merkingen bevatte. De geachte spreker ontving dan ook den dank der vergadering, voor de uitmuntende wijze, waarop hij zieh van zijne taak heeft -gekwetenmet den wensch ZEd. meermalen in haar midden te zien optreden. In dezelfde vergadering werd besloten het volgende adres te zenden Aan den Edel Achtb. Raad der Stad Amsterdam. De Afdeeling Sloten der Pollandsche Maatschappijvan Landbouto In ervaring gekomen zijnde dat er een voorstel is gedaan aan UEA. door de heeren Dr. I. Teixeira de Mattos c. s. betreffende de keuring van voedingsmiddelen ter Uwer stede; Overwegende: dat in Art. 2 van de ontwerp-verordening wordt voorgeslagendat vermengde voedingsmiddelen alleen zullen mogen worden verkocht of ten verkoop aaugeboden mits die vermenging hebbe plaats gehad met zelfstandigheden, die onschadelijk zijn en onder voorwaarden, dat de zamen- stelling van het mengsel duidelijk zij aangewezen Overwegendedat de toepassing van dat Art. bij den ver koop van melk alligt tot groote moeijelijkheid in de toepas sing zal kunnen aanleiding geven Overwegende: dat het billijk schijnt, voor zulk eene bepa- ling gemaakt wordeook hen te hoorendie hun beJrijf maken van het verkoopen van voedingsmiddelen; Overwegendedat vele leden dezer Afdeeling handel drijven in melk en zulks in de stad Amsterdam; Verzoekt beleefdelijk dat net^UEA. moge behagenalvo- rens deze verordening op de keuring van voedingsmiddelen met strafbepalingen vast te stellen hendie in voedingsmid delen gewoon zijn handel te drijvenomtrent de mogelijkheid der uitvoering te willen hooren. Hetwelk doende, enz. Sloten, 12 Eebruarij 1876. Namens de Afdeeling Sloten voornoemd (was get.) Mr. J P. Amersfoordt Voorzitter. P. Jongejan, Secretaris. In de zitting van den Gemeenteraad van Amsterdamop Woensdag 16 dezer, is besloten dit adres ter visie te leggen. Zwolle16 Febr. De uitvoer van vee uit het Noorden was in de vorige week zoo enorm groot, dat in de gunstig bekende veestallen alhier al het vee niet kon geborgen wor den om te overnachten en men alzoo verpligt was sommige wagons des nachts geladeu te laten staan. Texel, 16 Febr. Het afgeloopen jaar gaf een slecht hooi- gewas. De wintervoorraad booi was dan ook niet voldoende; de aanhondende winter en de gevallen sneeuw baren thans groote zorgen voor de veefokkers. Velen van dezen komen in het onderhond voor hun vee tekort. Zierikzee15 Febr. De rondreizende leeraar A. F. Mar- let heeft in eene vergadering der Zierikzeesehe" afdeeling van de Maatschappij tot bevordering van landbouio en veeteelt in Zeeland"welke ook voor niet-leden toegankelijk was ge- steldeene voordragt gehouden in het Iluis van Nassau" alhier. Groot was het aantal belangstellenden dat die voor dragt bijwoonde, eu groot ook de bijval dien de spreker ver- wierf. Hij had tot onderwerp de moeijelijke omstandigheden waarin de landbouwer tegenwoordig verkeert en de middelen om daaruit te geraken. Dat deze voordragt velen voor de toe- komst moed eu vertrouwen zal ingeboezemd hebbenmag wel aan geen twijfel onderhevig zijn. Het graafschap Somerset, Engeland, heeft door het mond- en klaauwzeer on„er het vee in het afgeloopen jaar een ver- lies van 1,800,000 geleden. Men meldt uit Voorst van 10 Februarij De paardenfokkerij neemt ook in deze streek belangrijk toe. Een voorname reden daarvoor zijn zeker de buiteugewoon hooge prijzen die in den laatsten tijd voor de paarden worden besteed. Een landbouwer alhier verkocht dezer dagen een dek- hengst bestemd voor een landbouw-vereeniging in Hannover voor 2000, welke som nog betrekkelijk laag is, als men weet dat die hengst in het afgeloopen jaar 740 aan dekgeld heeft opgebragt. Dezelfde landbouwer bood mede dezer dagen voor een tweejarigen hengst te vergeefs 1500. De president van den Engelschen ministerraad heeft in het Hoogerhuis te Londen medegedeeld, dat de wetsbepalingen op het met tong- en klaauwzeer besmet vee ingetrokken wa ren: docb aangezien de ziekte toenam, was aan de plaatselijke overheden de bevoegdheid gegeven de (ingetrokken) wetsbepa lingen weder toe te passenindien daartoe aanleiding gevon- den werd. Het uit Ierland aangevoerde vee zou insgelijks ge- slagt worden, wanneer er besmette beesten onder waren. Nog uooit welligt is te Parijs zulk een belangrijke land- bouwtentoonstelling voornamelijk van vette dieren tge houden als die welke den 13 dezer in het Paleis voor Nij- verheid aldaar is geopend. En wat de kwaliteit en wat de kwantiteit betreft, is zij zeldzaam. Van rundvee zijn er niet minder dan 271 inzendingen, van schapen 78, van varkens 139, van levend gevogelte 1511, van dood gevogelte 444, van kaas 843, van boter 270, van landbouwproducten 1357 van dieren voortteling 118 en van werktuigen en machines voor landbouw 1407. Te Stroet, bij Alkmaar, heeft eene schoone en vette koe vier kalveren geworpen. De boerin is voornemens, op haar prnachbest u redoscht, met 1 1 sotje naar de Philadel- reize zijn ,e meeste bewonderaars alvefen ol s'oord-Hollandsche boerin. zal bebben In de Stoats-Courant leest men het volgeDde: Internationale tentoonstelling' te Philadelphia. De nederlandsche hoofdkommissie voor de Philadelphia-tentoon- stelling in 1876, heeft de eer aan de heeren inzenders mede te deelen, dat de goederen voor die tentoonstelling uit Nederland bijeengebrtgt, den 21 Februarij e. k. uit Viissingen per stoomschip IF. A. Schol- ten, kapitein J. Janssen, van de Nederlandsch-Amerikaansche Stoom- vaartmaatschappij, naar New-York zullen worden overgebragt. Met dezelfde gelegenheid znllen naar Amerika vertrekken de leden der hoofdkommissie L. C. van Kerkwijk en C. J. van der Oudermeulen en de sekretaris-architekt C. Muysken, die, benevens het lid der hoofdkommissie de heer H. D. Kruseman van Elten, te New-York met de opstelling der nederlandsche afdeeling zijn belast; verder de twee opzigters A. A. M. Beretta en C. J. Laarman, de vier onderofficieren der artillerie B. M. L. Arts, W. S. D. Iteinold, G. de Haak en H. J. Londo, en de acht werklieden Lijtbart, Lotz, van Benoem, Garrie, Mattbijs, van Gogh, Blankwaart en Vermeulen. Heeren inzenders, die aan de opstellingskommissie nog nadere inlichtingen over hnnne inzendingen wenschen te geven, worden verzocht zulks v66r 21 Februarij e. k. te doen aan het adres van den heer L. C. van Kerkwijk, stoomschip W. A. Sgholten, te Viis singen. De hoofdkommissie kan verder mededeelen dat het departement van financien der Vereenigde Staten, bij besluit van 20 Januarij 1876, bepaald heeft dat de voor de tentoonstelling bestemde goe deren in Amerika zullen worden toegelaten, zonder de formaliteit van den eed en zonder eenige andere, allien op de verklaring van de door de vreemde gonvernementen benoemde kommissien (met het officieel zegel), dat die goederen werkelijk bestemd zijn om op de internationale tentoonstelling van 1876 te Philadelphia te worden ten toon gesteld. De voorzitter der nederlandsche hoofdkommissie, E. H. von Baumhauer. Door wijlen Mr. P. Clifford, onlangs te Loenen aan de Vecht overleden, is aan de Hervormde Diaconie en de Hervormde Gemeente aldaar, elk in het bijzonder, gelegateerd eene som van 1000. Op het Rijkstelegraafkantoor te Haarlem is de beperkte Zondagsdienst opgeheven. Ilet kantoor zal dus voortaan op Zon— en feestdageneven als op werkdagen, open zijn van 8 ure voormiddags tot 9 ure 's avonds. Naar men zegt, zou bij de Kanaal-Maatschappij het voornemen be- staan om eene telegraaflijn aan te leggen van den vuurtoren in zee af naar Amsterdam en verder door tot Schellmgwoude. Zaturdag heeft eene dame, die langs de Luxemburgsche lijn naar Brussel kwam en langs de ceintuurbaan hare reis naar bet noorderstation voortzette, tusschen de stations van de rue Rogier en Josapbat, het leven geschonken aan twee kinderen, welke, onmiddelijk nadat de patiente naar bet bospitaal St. Jan was overgebragt, aldaar nog door een derde kind gevolgd werden. Als een nieuw bewijs van de ellende, waartoe het wangedrag van echtgenoot en vader soms voert, kan bet volgende feit gelden. Een arme vrouwte 's Hage woonachtig, werd door haar man verlaten. Meenende dat hij zich naar Amsterdam bad begevensnelt zij derwaarts om den on- trouwen echtgenootzoo mogelijkuit te viudenDochhelaas zij slaagde niet in haar pogingde onnatuurlijke man en vader bevond zich niet in de hoofdstad. Op haar terugkeer uit Amsterdam werd het jeugdig kind dat zij met zich bad moeten nemen door koude en ontbering ziek eu be- zweek nog op de reis. Dien moord heeft dus de mandie zijn liefde verloochendeof haar welligt niuuner had gevoeld eu slechts voorgewend, in zedelijken zin, op zijn geweten. Tegenwoordig worden verguld koperen manchetknoopen verkocht, ge- beel naar den vorm onzer nieuwe gouden munt vervaardigd en deze zoo treffeud nabootseudedat men oppervlakkig zou meenen ecbte gouden tieutjes voor zich te hebben daar alle uiterlijke kenteekeuen van het echte gouden tien-gulden-stuk daarop voorkomen. Een ingezetene te Rot terdam heeft in het begin dezer week, in plaats van een gouden tien- gulden-stuk een daarop in alle opzigten gelijkend voorwerp van gegoten glas ontvangen. Een ieder wachte zich dus voor schade I

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1